De landen van de Oslo-conventie Verkiezingsmanifest C. H. Unie EERSTE BLAD VRIJDAG 15 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 510 JAARGANG No. 8Ê Wijziging van de Kieswet. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad ,„De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10,20. - Losse nummers 5 cent, Advcrtenhön 30 ce-ht pe? regel l"ge?ender> mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën .Dinsdags en Vrijdags 10 75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het vorstelijk' echtpaar tijdens een ski-tocht in de omgeving van Kryniea. Een wetsontwerp ingediend. Ingediend is een voorstel tot wijziging van de Kieswet. Ter toelichting wordt het volgende op gemerkt: Er bestaat niet langer 'voldoende reden aan hen, die overigens aan de vereischten van kiesbevoegdheid voor Tweede Kamer, Staten en Raad voldoen, nog bovendien den niet van willekeur vrij1 te pleiten eisoh te stellen van inwoning gedurende achttien maanden in het rijk of een jaar in de provincie of de gemeente. Die eisch, steunende op veronderstelde be kendheid met toestanden in rijk, pro vincie en gemeente eerst na verloop van zeikeren tijd, heeft in deze tijden van openhaarheid en snelle berichtgeving niet meer in voldoende mate reden van be staan. Maar zelfs, indien men aan bedoel de gedachte nog eenigszins wenscht vast te houden, wordt daaraan genoegzaam tegemoet gekomen door de bepalingen van de Kieswet, welke het bezit van de vereischten vorderen o:p 1 Jan. en de kie zerslijst eerst van kracht doen worden op 1 April. Warden als ingezetenen van rijk, pro vincie en gemeente aangemerkt zij', die op 1 Jan. werkelijk woonplaats hebben on derscheidenlijk in het rijk, provincie en de gemeente, zooals in het onderhavige ontwerp wordt voorgesteld, dan wordt een belangrijke vereenvoudiging verkre gen in het opmaken van de kiezerslijist. Aan vermelding van de voornamen der kiezers bestaat voor de praktijk geen be hoefte. Met de voorletters kan worden volstaan, behoudens in zeer bijzondere gevallen, bij1 voorbeeld gelijkheid van naam, voorletter en geboortedatum. Ook het afschrijven van de oproepingskaar- ten, die alleen de voorletters behoeven te bevatten, wordt er gemakkelijker dooi gemaakt. Vermelding van geboorteplaats en dagteekening van naturalisatie kan evenzeer worden gemist. Voorgesteld wordt voorts, de aanwijt- zing van de stemdistricten voor alle ver kiezingen door den raad te doen geschie den. DE OORLOG IN SPANJE. Aanval der opstandelingen Het ministerie van marine te Valen cia deelt mede, dat de opstandelingen Donderdagochtend een krachtigen aan val te land, ter zee en uit de lucht heb ben ondernomen met het doel een ont scheping van troepen voor te bereiden Deze ontscheping zou bij Estepona ge schieden. Een eskader twee-motorige vliegtuigen ontmoette de kruisers „Ga- narias" en „Almirante Gervera", de ka nonneerboot „Ganovas del Castillo" en andere kleine schepen. Een der regee- ringsvliegtuigen slaagde er in twee bom men van 100 kg. elk op de „Almiranto Cervera' te werpen, die zich onmiddel lijk verwijderde in de richting van Ceu- ta. Toen de nationalistische schepen de regeeringsvliegtuigen zagen, verspreid den zij zich ijlings, zoodat de landings poging mislukte. Te Gibraltar werd duidelijk een gesta dig geschutvuur gehoord in de richting van Estepona, waar, naar men gelooft, 10.000 Marokkanen, 5000 Italianen en 5000 Phalangisten een offensief hebben geopend, welks doel Estepona is. Laat in den avond werd officieel me degedeeld, dat de opstandelingen ESste- pona hebben ingenomen. Reuter gelooft, dat aan beide zijden zware verliezen zijn geleden. Ook werd Malaga opnieuw uit de lucht gebombardeerd, hetgeen talrijke gewonden en zeer aanzienlijke schade tengevolge had. Gisteravond werd door den radiozen der der opstandelingen medegedeeld, dat zij in den sector van Madrid het offen sief hebben hervat en daarbij den vijand zware verliezen hebben toegebracht. HET GEBREK AAN GRANEN EN BOTER IN DUITSCHLAND. Afschaffing van den broodmaaltijd des avonds Volgens Havas zullen de Duitse hers tengevolge van de schaarschte aan brood en boter, wellicht afstand moeten doen van hun gewoonte, des avonds brood met -diverse vleeschwar'en te eten. Een Berlijnsch blad raadt de huismoe ders aan, des avonds een warmen maal- tijl te bereiden, om aldus het gebruik van boter en brood, volgens de richtlijnen van het vier jaren-plan, te beperken. 14 DE STAKING BIJ DE GENERAL MOTORS. 34 van de 69 fabrieken reeds gesloten. De huidige toestand is als volgt: Vier-en-dertig van de in totaal negen en-zestig fabrieken van de General Mo tors zijn reeds gesloten. Van den kant van de General Motors werd medegedeeld, dat waarschijnlijk nog voor het einde van de volgende week al haar fabrieken zouden zijn stilgelegd. Stakers met gekruiste armen houden in totaal zes fabrieken in Flint, Detroit, Anderson (Indiana) en Toledo bezet. De Valera te Londen. D'e Iersche premier De Valera is uit Zürich te Londen aangekomen. Na een onderhoud, dat bijna drie uur duurde, met Malcolm Mac Donald, den Britschen minister van Dominions, besloot De Va lera zijln terugreis naar Dublin tot van daag uit te stellen, teneinde gelegenheid te hebben gisteravond nog besprekingen te voeren. D'it bericht is te Dublin met verbazing en voldoening ontvangen. Goerings bezoek te Rome. Het eerste onderhoud tusschen Goe- ring en Mussolini heeft langer geduurd dan bij een eenvoudig beleefdheidsbe zoek gebruikelijk is, Het heeft van 12 u. 30 tot 1 u. 30 plaats gehad. D'e „Tribuna" schrijft, dat het verblijf van een leidend D'uitsch staatsman te Rome nuttig kan worden geoordeeld voor de vergemakkelijking en de bespoe diging der beraadslagingen van den kant van Italië en D'uitschland. Deze beide landen kunnen niet de oogen sluiten voor de gebeurtenissen in Spanje. Zij hebben er belang bij, dat in Spanje geen regeering ontstaat, die onder toe zicht van de sovjet-republiek staat. Het onderhoud, dat Goering in den laten middag met Mussolini gehad heeft, duurde 2Vs uur. Korte Berichten. 1 Men meent te weten, dat de vlieg kampschepen „Victorious" en „Hlu- strious", welke de Britsche regeering in 1937 op stapel zal doen zetten, een wa terverplaatsing van 22.000 ton zullen hebben en ingericht zullen worden voor 50 toestellen elk. Een watervliegtuig van de Fran- sche marine is in het meer van Hourtio gevallen. Van de vier inzittenden wer den twee onderofficieren op slag ge dood. De twee anderen werden licht ge wond. 'Volgens de statistiek heeft Britsch- Indië de -grootste kindersterfte van de geheele wereld. In 1934 stierven vau elke 1000 kinderen, die geboren werden, er 187, terwijl in de centrale provincies bijna elk vierde kind na de geboorte overleed. Het gerucht doet de ronde, dat do koning en de koningin van Italië in Mei een reis naar Boedapest zouden maken ter beantwoording van het bezoek, dat admiraal Horthy aan Italië heeft ge bracht. De Christelijke-Historische Unie heeft, naar wij in „De Nederlander" lezen, in aansluiting aan haar Program van begin selen speciaal voor de naaste toekomst en in verband met de tegenwoordige om standigheid o.m. de volgende richtlijnen getrokken: Versterking van het gezag der Overheid. Handhaving van een staatsbestel, dat 1. er op gericht is de in de natie leven de rechtsovertuiging tot uiting te bren gen in de wetgeving; 2. gezien de beperktheid en feilbaarheid van het menschelijke inzicht de onmis baarheid erkent van critiek en contröle op bestuursdaden. Verscherping van de wet tot regeling der uitoefening van het recht van ver- eeniging en vergadering, opdat krachtiger tegen revolutionaire gevaren kan worden opgetreden. Bevordering van de saamhoorigheids- gedachte, zoowel nationaal als internatio naal, in het besef, dat, als één lid lijdt, alle leden mede lijden. Krachtige bestrijding van de werkloos heid. Herstel van het financiëel evenwicht, zoo bij het Rijk als bij de gemeenten. Zoo dra mogelijk verlichting van den over- matigen belastingdruk. Toegewijde deelneming aan alle pogin gen tot het verkrijgen van een internatio- Instemming in België met het plan-Colijn. Men meldt uit Brussel aan de „Maas bode": Het plan van minister Colijn, die kort geleden een economische samenwerking bepleitte tusschen de Noordelijke lan den, Nederland, België en Zwitserland, had tot dusverre slechts weinig weer klank gewekt in België, aangezien dit land niet officieel hiervan op de hoogte was gesteld. Uit goede bron wordt thans echter meegedeeld, dat officieele Belgischo kringen van meening zijn, dat dit ini tiatief gesteund en levendig aangemoe digd dient te worden. België heeft inderdaad zeer groot be lang bij een verlaging van de tariefmu ien. Het heeft zeer actief deelgenomen aan de conferentie van Oslo, die zonder te slagen trachtte de economische be langen der op deze conferentie aanwe zige landen nader tot elkander te bren gen. Thans valt te constateeren dat de Belgische bladen het voorstel van mi nister Colijn zeer gunstig beoordeelen. nale rechtsorde, mede om te komen tot beperking van de bewaping en tot uit banning van den oorlog als middel tot beslechting van geschillen. Zoolang deze toestand niet bereikt is, een betere verzorging van de weermacht, ter handhaving van de neutraliteit en ter verdediging van het grondgebied, zoowel hier als in Indië. Betere voorbereiding van de economische voorziening in geval van oorlog. Bij wetgeving en bestuur worde nauw lettend toegezien, dat de belangen van de landelijke bevolking niet bij die van de stedelijke bevolking worden achter gesteld. Zoodra het herstel in de bestaansvoor waarden in voldoende mate gevorderd is, bevrijding van den landbouw en andere takken van volksbestaan uit de onnatuur lijke boeien, waarin de crisismaatregelen ze geslagen hebben. Maatregelen ter versterking van de positie van den middenstand. Een zoodanige verbetering van de in- validiteits- en ouderdomsverzekering, dat aan hen, voor wie ze van nature bestemd is, maar die door verschillende omstan digheden daarvan thans zijn uitgesloten, alsnog gelegenheid wordt gegeven tot deelneming, en dat het ontstaan in strijd met de bedoeling der wet van nieuwe groepen onverzekerden worde voorkomen. MR MARCHANT KAMERLID VOOR DE R.K.? Op de voorloepigie candidatenlijst geplaatst. In de vergadering van de afdeeling Leeuwarden der R.K. Staatspartij, is o.a. oud-minister Maichant op de voor- loopige candidatenlijst voor de Tweede Kamer geplaatst. D'e lijstsamenwerking is geregeld met de kieskringen Arnhem, Nijmegen, Overijsel, 'D'rente, Groningen en Friesland. VERLEENING AUTOBUSCONCESSIES. Nieuwe regeling in voorbereiding. Van regeeringswege worden, zooals be kend is, stappen gedaan om te 'geraken tot een nieuwe regeling van con'cessie- verleening aan autobus-ondernemers en andere exploitanten die zich met het in- terlocaal vervoer per auto van personen belasten. Deze materie is thans provin ciaal geregeld en Ged. 'Staten verleenen de concessies voor zoover het vervoer over 'grondgebied van hun provincie ge schiedt. Ter voorbereiding van de nieuwe rege ling zijn thans in de hoofdsteden der pro vincies ambtenaren aangesteld, die voor- loopig tot taak hebben den toestand te bestudeeren, waarop zij later van advies zullen moeten dienen als concessie-aan vragen binnen komen. Dit advies 2al dan moeten worden uitgebracht aan een com missie te 's-Gravenhage, die over de al of niet verleening van de toestemming be slist. Deze commissie zal ten hoogste uit vijf leden bestaan. Er zal natuurlijk een ruime overgangs periode noodig zijn voor aleer het nieuwe reglement auto-vervoer voor personen, in werking kan treden. De ambtenaren, ver- keersinspecteurs, hebben dezer dagen hun Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Goedkooper luchtvervoer naar Indië? Wetsontwerp tot wijziging van de Kies wet. Geen ordening in het baksteenbedrijf.' Uitvoer van eieren naar Spanje en D'uitschland. Wijziging van gemeentelijke en provin ciale administratie. Buitenland. Nieuw offensief der opstandelingen in Spanje. Goering in Italië. M. Polderman Electrotechnicus Goes Erkend Philips' Service werk in de provincie-hoofdsteden aange vangen, waarbij in Assen geen inspectie is gevestigd aangezien men in leidende krin gen in Den Haag van meening schijnt ■dat daaraan vooralsnog geen behoefte bestaat, daar bet verkeer in Drenthe niet frequent genoeg is om deze aanstelling te wettigen. DOORTREKKING INDIE-ROUTE NAAR AUSTRALIË. Beslissing der Australische regeering uitgesteld. Reuter meldt uit Sydney, dat de be slissing over het Nederlandsche verzoek tot uitbreiding van den vliegdienst Ne derlandNederlandsch-Indië tot Aus tralië is uitgesteld, omdat de Australische regeering nog overleg pleegt met Lon den. DE DISTRIBUTIE VAN VERSCHE ZEEVISCH. Zal worden uitgebreid. D'e minister van Sociale Zaken heeft aan een aantal gemeentebesturen mede gedeeld, dat de proefneming, welke se dert eenige weken in verscheidene ge meenten van Noord-Brabant, Limburg, Gelderland, Overijsel en Drente wordt genomen met de distributie van uit IJmuiden aangevoerde versche zee- viscb, zal worden uitgebreid, zoodat ook de aangeschreven gemeenten bij deze distributie kunnen worden betrokken. GOEDKOOPER DOOR DE LUCHT NAAR INDIE? Maatschappijen zijn in overleg getreden. Sinds eenigen tijd worden onderhan delingen gevoerd tusschen de Imperial Airways de Air-France en de K.L.M. om a.s. zomer tot een tariefsverlaging voor de Indië-route over te gaan. Er is echter nog geen beslissing genomen. D'e drie luchtvaartmaatschappijen werken met tarieven en dienstregelin gen zooveel mogelijk samen. De F-ngel- sche maatschappij wenscht een tariefs verlaging van circa 15 procent door te voeren. D'aarover is echter nog geen overeenstemming bereikt. DE VERBOUWING VAN HET PALEIS SÜESTD1JK. Soest komt in trek als woonplaats. Na het bezoek, hetwelk H. M. de Ko- ningin aan het Paleis Soestdijtk heeft ge bracht, zal nu, naar de Telegr. vernam, zeer spoedig met de verbouwing een aan- vang worden gemaakt. De inrichting van de vertrekken voor het tijdelijk verblijf van het Vorstelijk Paar moet binnen een maand gereed zijln. Behalve voor den aanleg van tennisba nen zijin er nog plannen oin in het achter ste gedeelte van het Park, voor de Prin ses en de Prins een openlucht-zwembas sin aan te leggen. Ook de bouw van dit bassin moet worden beschouwd als een onderdeel van het Nationaal Huldeblijk. Uit betrouwbare bron werd tevens ver nomen, dat het niet de bedoeling van bet Prinselijk Paar is, er een grooten staf van inwonend personeel op na te houden Ook een groot gedeelte der Hofhouding zal uitwonend zdj'n. Vele leden der 'hofhouding en ook van het personeel hebben dan ook reeds wo ningen in Soest gebuurd, zooveel moge lijk in de onmiddellijke omgeving van het Paleis. Het gevolg van een en ander is, dat de huizen in dat gedeelte van Soest zeer wil lig zijln, te meer nog door de komst, van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1