De Erfenis uit Amerika RheumaKek? Het initiatief van Dr H. Colp. LOOP DER BEVOLKING. laaf'U toch wrijven akkers Kloosferbalsem FEUILLETON ZONDER PRIJSVERH00GING Gemeenteraad van Goes. Uit de Provincie daartoe komen nog steeds binnen; hier aan zal zoolang de voorraad formulie ren toereikend is, worden voldaan, MINISTERS GELISSEN EN DECKERS NAAR SCANDINAVIë VERTROKKEN De ministers Gelissen en Deckers, vergezeld van de heeren Lamping, di- recteur van de handelsaccoorden en Pe ters, secretaris van den minister van landbouw en visscherij, zijn gisteravond om 6.51 uur uit Den Haag vertrokken, om via Hamburg naar Scandinavië te reizen. Naar men weet geschiedt deze reis ter bevordering van het handelsverkeer tusschen Nederland en de Scandinavi sche Staten. NEDERLANDERS IN RUSLAND GEARRESTEERD. Aan de veelvuldige inhechtenisnemin gen van den laatsten tijd in Sovjet- Rusland, welke in het bijzonder tegen buitenlanders gericht zijn, schijnt nog geen einde gekomen te zijn. Volgens het D. N. B. zijn de laatste dagen twee Ne derlanders gearresteerd, die als specia listen in het land werkzaam waren. (Naar men weet, is onlangs ook reeds een Nederlandsch ingenieur in arrest gesteld.) AANKOOP VAN NEDERLANDSCHE SCHEPEN VOOR RUSLAND? Volgens berichten uit Moskou zou het in de bedoeling van de Sowjet-regeering liggen enkele schepen in Nederland te koopen. Anderzijds zou de uitvoer van paardenhaar, darmen, hout en andere grondstoffen naar Nederlandsche ha vens worden uitgebreid. RADIOTELEFOONDIENST MET NED.-INDIE. Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken. In December j.l. werden met Ned. Indië in totaal 602 gesprekken gevoerd, waar van 243 in Nederland en 359 in Indië aan gevraagd werden. In December 1935 be droegen daze aantallen 159, 77 resp. 82. De stijging bedroeg derhalve in totaal bij na 280 pet. en was het grootst bij de ge sprekken in Indië aangevraagd. Van de in Nederland aangevraagde ge sprekken hadden 174 betrekking op zake lijke en 69 op familie-aangelegenheden. Voor de in Indië aangevraagde gesprek ken waren deze aantallen 196, resp. 163. Dat van de gelegenheid om Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken te voeren steeds meer gebruik wordt gemaakt, is ook thans weer gebleken. In de periode van 21 Dcc. tot en met 6 Jan. werden in totaal 6i6 van zulke gesprekken gevoerd, waarvan 157 in ons land werden aangevraagd en 459 in Indië, terwijl voor diezelfde perio de verleden jaar deze aantallen waren 474, 131 resp, 343, een stijging in totaal derhalve met ongeveer 30 pet. Vrijwillige iecning voor defensie bepleit. In een adres aan den ministerraad heeft het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel verklaard, dat het de overtuiging is toegedaan, dat snel en krachtig de achterstand in de defen- sismiddelen in Nederland en Indië moet worden ingehaald en dat het kennis ge nomen heeft van den geest, waarmee het Zwitsersche volk bezield is, om zijn zelfstandigheid van land en volk te handhaven, netwelk o.a. gebleken is uit de ruime overteekening van een door de Zwitsersche regeering uitgeschreven vrijwillige oorlogsleening tegen lagen rontestandaard. Adressant is de meening toegedaan, dat ook cna volk met denzelfden geest Laat U niet kwellen door rheumatische p ij n e n, die U oud maken vóór Uw tijd. met den geneeskrach- tigen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringt tot diep in de weefsels doorl door An n e B a e 1 e. 43) —o— „Och, het zal waarschijnlijk niet zoo noodig meer zijn, dat hij zijn zoon laat opvoeden op kosten van een ander, als wij straks zelf een kapitaal zullen krij gen. Ik zou ook in geen opzicht een gunst van een Weatherley willen aannemen." „Ik geloof niet, vader, dat de landheer dit voorstel gedaan heeft uit liefdadig- hcidsoogpunt. Het is toch heel goed mo gelijk, dat hij spijt heeft van zijn vroe gere hardheid en die nu wil herstellen. U weet toch ook wel, dat ondanks alles hij erg veel van Amy heeft gehouden en ik vermoed, dat de kinderen teedere ge voelens bij hein wakker hebben geroepen, en daardoor ia misschien zijn hart zach ter gestemd. Het ware te wenschen, dat God al onze taarten wat zachter stemde tegenover onze mede-menschen. „Dergelijke vrome opmerkingen kun je gerust achterwege laten, Belle. Daarmee bereik je bij mij toch niets. Je weet even goed als ik, dat mijnheer Weatherley niets liever wil dan onze familie krenken en 1 Januari 1936 Geboren Gevestigd Overleden Vertrokken 1 Januari 1937 GEMEENTE F M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. X M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Totaal Kloetinge 1023 1075 2098 18 19 37 76 97 173 24 14 4 18 73 83 156 1030 1104 2134 Sas van Gent 1628 1605 3233 20 24 44 95 117 212 22 11 7 18 101 101 202 1628 1635 3263 Hoedekenskerke 720 713 1433 15 13 28 10 26 36 12 7 4 11 13 33 46 725 715 1440 Colijnsplaat 1896 16 10 26 22 28 50 8 9 17 23 25 48 980 927 1907 636 5 6 11 12 10 22 1 1 2 22 26 48 330 289 619 2854 18 13 31 176 49 225 15 14 29 173 62 235 1680 1166 2846 1941 2546 4087 36 51 87 130 152 282 26 25 25 50 134 170 304 1948 2154 4102 ten aanzien van de verdediging van ons rijk bezield is en hij dringt er derhalve krachtig op aan, zoo spoedig mogelijk in ons land eveneens een vrijwillige oor logsleening tegen lagen rentestandaard uit te schrijven. DE NIEUWE KRUISER „DE RUYTER" NAAR DE OOST. Enorme belangstelling op de Heldersche kade. De nieuwe kruiser Hr Ms „De Ruyter", heeft gisteren de haven te Nieuwediep verlaten. De belangstelling voor dit ver trek was enorm en stelde wel alles, wat men tot nu toe in dit opzicht heeft mede gemaakt, in de schaduw. Zwart van de menschen zag het aan de Lange Buitenhaven. Van het Paleis tot aan het uiterste puntje van het haven hoofd stonden de duizenden in afwach ting van deze uitvaart geschaard. Reeds vroeg in den morgen viel er in Neerlands eerste marinestad een bedrij vigheid te bespeuren, welke op een be langrijke gebeurtenis wees. De treinen brachten een zeer groot aantal belang stellenden aan, waarbij er verscheiden waren, wier revers getooid waren met marine-eereteekenen. Om 11 uur moesten alle verwanten van de bijna 500 koppen tellende bemanning van boord. Het was een hartelijk wuiven van den wal naar de boot en omgekeerd. Tegen half 12 arriveerde de vertegen woordiger van den vlootcommandant te Willemsoord, de vice-admiraal T. L. Kruys, die wegens ziekte niet bij het vertrek aanwezig kon zijn, de schout-bij nacht J. J. Dikkers, vergezeld van den adjudant van den commandant, kapitein luitenant Reinierse. Op het achterdek stond de bemanning opgesteld, toen de schout-bij-nacht het af scheidswoord sprak namens den vloot commandant. Nederland en Indië, aldus spr., zijn ondeelbaar één en de marine is het, die den band moet vormen tusschen beide. Daar moet Nederland zich groote offers voor getroosten, doch de marine moet daartegenover met volledige toewijding zich geven aan haar taak, haar in het staatsbestel opgedragen en waarvan men zich met volle toewijding dient te kwij ten. Onze groote admiraal De Ruyter heeft vóór zijn laatste reis gezegd: „De Heeren hebben mij niet te verzoeken, maar te bevelen. Als ik slechts met één schip zou moeten uitvaren, dan zou ik zee kiezen. Waar de Heeren Staten hun vlag betrouwen, daar zal ik mijn plicht niet verzuimen". Spreker wees den opvarenden op dit grootsche staal van plichtsbesef van den admiraal en hoopte, dat, als het eens noo dig mocht zijn, men daarnaar zal han delen. Met de pet in de hand brachten allen een driewerf hoezee uit, waarna schout bij-nacht Dikkers den officieren en den chef d'équipage voor onder-officieren en minderen een goede reis toewenschte. Enkele oogenblikken nadat de schout bij-nacht het schip had verlaten, stoomde de „De Ruyter" de haven uit. Geschenk van minister Deckers. Vóór het vertrek van H. M. „De Ruyter" heeft de chef van den marinestaf, schout bij-nacht J. Th. Fürstner, aan den com mandant een authentieke uitgave van het jaar 1701 van „Het leven en bedrijf van den heere Michiel de Ruyter" door Gerard Brandt overhandigd als geschenk van den oud-minister van Defensie Dr L. N. Deckers aan het schip, dat geduren de zijn bewindsperiode op stapel is gezet. kleineeren, omdat de moeder van dezen jongen tegen zijn zin met mijn zoon is ge trouwd. Ik zelf was ook heelemaal niet op dat huwelijk gesteld, maar toen Amy eenmaal bij ons behoorde, heb ik ook van haar gehouden, alsof ze mijn eigen doch ter was. Al het mogelijke heb ik mee geprobeerd om haar leven te redden en geen kosten daaraan gespaard, terwijl hij, haar vader, harder en onverbiddelij ker was dan ooit en geen vinger uitstak om haar te helpen. Het kon hem niets schelen of ze verhongerden of in het le ven bleven." „Dat is toch niet heelemaal waar, groot vader", viel plotseling Weatherley hem in de rede, „ik weet zeker, dat hij door middel van juffrouw Dnlcey ons geld ge stuurd 'heeft en alles was vast goed ge komen als moeder maar niet was gestor ven". „Goed, laat dat waar zijn", hernam Dauncey ongeduldig. „Maar hij wijt haar dood aan ons en is sinds dien tijd verbetener dan ooit. Ik kan en wil het verleden niet vergeten, tenzij hij mij per soonlijk daarom vraagt. Nogmaals, jongen, je zult tusschen ons beiden moeten kiezen". Zonder meer te zeggen stond hij op en verliet de kamer. Belle en haar neefje Warme instemming in de Belgische dagbladen. Ofschoon men te Brussel nog steeds geen officiëele mededeelingen heeft ont vangen omtrent de plannen van minister president Colijn betreffende het openen van nieuwe economische besprekingen tusschen Nederland, België en de Scan dinavische landen over een tariefover eenkomst wordt dit initiatief van den heer Colijn, blijkens mededeeling van de „Courier de la Bourse", in Belgische zakenkringen levendig besproken en gun stig beoordeeld. Met de depreciatie van den gulden is de laatste practische hinderpaal tot het tot stand komen van een overeenkomst, zooals die op de conferentie van Ouchy den deelnemers voor den geest zweefde, uit den weg geruimd. Het blad besluit met de verklaring, dat de nieuwe poging in België met levendige belangstelling wordt begroet. Ook de „Agence Economique et Finan- cière" wijst er op, dat het initiatief van den Nederlandschen minister-president, zoover het niet in het gebied der plato nische wenschen blijft steken, in België met vreugde zal worden ontvangen. „Zonder twijfel kan men niet vergeten, dat de plechtige verklaring van Koning Albert betreffende de gevaren van de economische autarkie alsmede de eerste pogingen van de Belgische diplomaten te Ouchy in het werk gesteld, zijn afge stuit op de onverschilligheid van de meer derheid der landen. Dat mag ons echter niet weerhouden den Nederlandschen minister-president een volledig succes bij zijn nieuwe poging toe te wenschen. De kleine staten zouden een groote rol kunnen spelen bij den eco- nomischen wederopbouw van Europa. Indien het bezoek van den Zweedschen koning aan Brussel er toe mocht bijdra gen het project van den heer Colijn te ondersteunen, dan zou de gedachte van een uitbreiding der conferentie van Oslo in België op vruchtbaren bodem vallen. Het zou echter tot niets leiden op de vele conferenties, die sedert het einde van den oorlog reeds hebben plaats gehad, een nieuwe te doen volgen, indien men het niet te voren eens ware geworden over een minimum programma, dat men bereid is te respecteeren en te realiseeren." De Berlijnsche correspondent van de T e 1 e g r. meldt, dat te Berlijn in poli tieke zoowel als in economische kringen te constateeren valt, dat in afwachting van een eventueele uitvoering der door Dr Colijn voorgestelde plannen, deze daar op zijn minst genomen hebben bevreemd. Men meent in deze kringen namelijk reden te hebben te veronderstellen, dat een verwezenlijking van minister Colijns project den toch al zwaar belasten Duit- schen handel nog moeilijker zou maken. Met groote belangstelling en niet zon der eenige zorg ziet men dan ook in Duitschland het verloop van het Scan dinavisch bezoek der Nederlandsche mi nisters van Landbouw en Economische Zaken te gemoet. Daarvan en van de practische resultatèn, die daaruit voort vloeien zal het afhangen, welke houding de Duitsche regeering ten opzichte van Dr Colijns jongste initiatief zal innemen. plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". bleven heelemaal verbouwereerd achter en terwijl ze samen nog eens bet voorstel van den landheer bespraken, kwamen ze opnieuw tot de conclusie, dat ze moesten afwachten, de beslissing, die Charlie zou nemen en zijn wil zou hun tot wet zijn. „En toch houd ik van mijn eenen groot vader, zoowel als van den anderen", zei Weatherley zacht. Maar ik zou het toch niet durven aannemen, zonder grootva der Dauncey's toestemming. Dat zal grootvader Weatherley toch zeker ook wel begrijpen." „Het is het allerbeste, mijn lieve jon gen, dat je je voorloopig er maar heele maal over stil houdt, totdat je vader er over geschreven heeft. En zullen we dan verder maar niet alles geloovig overge ven aan onzen Hemelschen Vader? Hij alleen weet toch, wat voor ons het beste is en Hij' zal ons den weg wijzen dien we te gaan hebben. Zijn wegen zijn dikwijls zoo anders als wij ons hebben voorgesteld en Hij kan uit het kwade, het goede te voorschijn roepen. Alleen, we moeten ge loovig op Hem vertrouwen en niet zelf onzen weg willen banen. Maar nu vlug Daar bed, hoor. Dan kun je in de slaap al deze gewichtige proble men, die voor jou hoofd eigenlijk nog veel te zwaar zijn vergeten." Gisteravond vergaderde de Gemeente raad van Goes. De voorzitter biedt de leden en allen die in gemeentedienst werkzaam zijn, zijn beste wenschen aan voor 1937. Spr. zal niet de gewoonte van sommige ge meenten volgen en geen uitvoerig over zicht geven van de gebeurtenissen in 1936, daar alles in het gemeenteverslag wordt vastgelegd. Het afgeloopen jaar was een belang rijk jaar, een jaar van groote zorgen. De financieel© zorgen van de gemeente hebben ons voortdurend bezig gehouden. We hebben er van mogen maken, wat er van te maken was, dank zij de eens gezindheid tusschen B. en W. en den Raad. Een ander punt was de bestrijding van de werkloosheid. Gelukkig konden we beginnen aan een belangrijk werk- object. 1937 zet vreugdevol in. In dit verband releveert Spr. het vorstelijk huwelijk, dat op 7 Jan. is gesloten. Goes gaat morgen de feestelijkheden beginnen en zal dan uiting aan zijn vreugde geven. Spr. hoopt, dat de Raad in 1937 wijze besluiten zal nemen, die zullen strekken tot heil der gemeente. Ten besluite fe liciteert Spr. weth. Van Melle met zijn jaardag van heden. Deze speech werd namens den Raad beantwoord door den heer Eckhardt. Een verzoek van den Ned. Bond van personeel in publieken dienst om een vergoeding te geven aan het personeel van den reiniingsdienst voor het verzor gen der paarden wordt in handen van B. en W. om prae-advies gesteld. Aan de orde komt het voorstel tot het aangaan van geldleeningen ter conver sie van bestaande en ten behoeve van betaling der afkoopsom aan het Be stuur der R.K. scholen. D'e fin, com, kan zich vereenigen met het aangaan der nieuwe leening ad f 98568 en tot het converteeren van de 6 pet. obligatieleening per resto groot f 16400. Maar wat betreft de conversie van de drie andere leeningen rijzen eenige be denkingen vooral wat betreft de te be talen vergoeding aan de huidige geld gevers. De Eerste Ned. Verzekering-Mij. op het I.even en tegen invaliditeit is bereid de met haar gesloten leening per resto groot f 35.392,51 te continueeren op een basis van 4 pet.-pari met een boete van 1 pdt. voor versterkte aflossing gedurende de eerste 5 jaar. Bij aanvaarding van deze aanbieding wordt hetzelfde resultaat be reikt als bij aanneming van het voorstel van B. en W. met dit voordeel, dat mo menteel geen vergoeding voor vervroegde aflossing is verschuldigd, een besparing mitsdien van f 376,05. De commissie ad viseert tot aanvaarding van het aanbod van genoemde Maatschappij. Wat de andere leeningen per resto groot f47.000 en f 116.484.70 betreft, is het voordeel voor de eerste 5 jaar noo dig voor bestrijding der onkosten. D'e commissie wil aan de geldgevers vragen of zij bereid zijn rentevermindering toe te staan. Wordt deze vraag ontkennend beant woord, dan wil de meerderheid der com missie met de conversie wachten op een gunstiger aanbod. De minderheid wil dan het voorstel van B. en W. aannemen. Over dit voorstel wordt een langdurige geheime zitting gehouden. Na heropening wordt het voorstel van B. en W. met 7 tegen 6 st. aangenomen (tegen de heeren Visscher, Grucq, Vermaire, Hollestelle, Goeman en Simons). HOOFDSTUK XIII. FIo. Dén volgenden dag bleef de stemming op „Castle Farm" drukkend én gespan nen. Mijnheer D'auncey zei geen woord en schonk in het geheel geen aandacht aan zijn kleinkinderen, van wie hij an ders al zóóveel was gaan houden en Weatherley liep stil en bedrukt door huis, terwijl de herinnering aan den vo- rigen avond als een loodzware last drukte op zijn jonge ziel. Belle had het drukker dan ooit en als Molly haar niet zoo trouw terzijde stond in haar veel vuldige bezigheden, zou het haar zeker wel eens teveel geworden zijn. Maar Molly, met haar origineele invallen en haar gezellig gemopper, waar ze door gaans niets van meende, wist er nog een beetje de stemming in te houden. Haar scherpe opmerkingsgave vermoei de, dat er iets bijzonders was voorge vallen, dat in huis de stemming bedor ven en prikkelbaar maakte en intuïtief voelde ze, 'dat Belle haar hulp dubbel noodig had. Zij zette Weatherley aan het werk, waardoor hij de netelige kwestie, die hem zoo neerslachtig maak te, ©enigszins vergat. Ook de beide meis- Middelburg. Slotrekening van straatweg Middelburg V e e r e. B. en W. bieden den Raad de slotrekening van inkomsten en uitgaven van de Commissie van Beheer over den straatweg Middelburg-Veere aan. Zij dee- len mede, dat de Commissie ingevolge de „Wegenbelasting verordening Zeeland" van de provincie als bijdrage in het on derhoud van den weg over do jaren 1932, 1933 en 1934 resp. f 644, f 1158 en f 1138, in totaal dus f 2960 heeft ontvangen. Deze bedragen werden door de Commis sie als „ontvangst" verantwoord en als haar eigendom beschouwd. Toen de com missie in haar vergadering van 4 Oct. '34 haar aandeel, dat van de gemeente Mid delburg en dat van de gemeente Veere be paalde, voor elk afzonderlijk, in de af koopsom van het onderhoud van den weg, door Ged. Staten vastgesteld op f 13.973, deed zij dat naar aanleiding van den financieelen toestand van de commissie op dien datum. De commissie droeg daarvoor bij f 11180 en Middelburg f 1396,50, waarbij er even wel geen rekening mee was gehouden, dat het batig saldo van de door de Provincie in het onderhoud verstrekte gelden ad f 2960 moest worden terug gegeven, wat op dat ©ogenblik ook niet bekend was. Dit bleek eerst uit een schrijven van Ged. Staten van 12 April 1935 aan B. en W., waarin stond: „het batig saldo, be stemd voor bet onderhoud van den weg komt toe aan de provincie, als opvolgster in den onderhoudsplicht". De uitgaven over 1932, 1933 en 1934 hebben totaal be dragen f 1636,65 en is er derhalve te veel ontvangen f 1323,35. Uit de middelen der commissie kan daarvan een gedeelte ten bedrage van f482,75 worden gerestitueerd. Het over schietende deel ad f 840,60 zal door Mid delburg en Veere ieder voor de 'helft die nen te worden gedragen. B. en W. stellen ten slotte voor de slotrekening der com missie goed te keuren, een crediet beschik baar te stellen van f 420.30 en 'het archief van de Commissie aan de Provincie als opvolgster in den onderhoudsplicht over te dragen. Na een rust van enkele maanden kwam het Mimuco-Werkcomité gisteren weer bijeen. Besloten werd ook dit jaar weer te werken voor het bijeenbrengen van gelden voor het Middelburgsch Muziek korps. Behalve een verloting zal een feest avond met attracties worden georgani seerd. Vlissingen W erkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs staan deze week 727 werkloozen ingeschreven tegen verleden week 726. Er zijn thans 45 personen bij de werkverschaffing ge plaatst. Goes. In de gisteren gehouden vergade ring van stemhebbende ingelanden van den Noord-Kraaiertpolder werden op den staat van aanbeveling ter benoeming van een gezworene, om te voorzien in de vaca ture, ontstaan door benoeming van dhr H. v. Gorsel tot dijkgraaf, geplaatst dhrn A. J. de Jager, I. A. Dekker en M. Remijn, allen te 's-Heer Arendskerke. Op Donderdag 14 Januari zullen ten postkantore alhier de loketten voor den postdienst na 14 uur gesloten zijn. De derde bestelling wordt opgeheven. Voor den Z. D. B. werd alhier op 6 Jan. een wedstrijd gehouden tusschen Goes I en Souburg. M. J. Jeremiasse-W. Boogaard 1'1; M. de Jong-L. Leijnse 02; F. den Her- tog-J. van Eenennaam 02; G. Hooge- steger-W. Cijsouw 1<1; J. v. Calmthout- J. Koch 20; J. Crucq-S. Teeuwen 1'1; A. J. Hendrikse-S. v. Eenennaam 1d; K. L. Kramer-J. Franck afgebr.; Jac. jes werden door Molly beziggehouden en zoodoende kreeg Belle de gelegen heid om naar Charlie te schrijven. In veertien dagen reeds hadden ze niets van hem gehoord en Belle was daardoor ongeruster dan ze zich zelf en de anderen wilde laten merken. Meer dan ooit speet het haar, dat ze deze dwaze onderneming waren begonnen, die Charlie zoo ver van ben weg had doen gaan. Ze smeekte hem toch pre cies alles te schrijven over zichzelf en zijn wederwaardigheden en uitvoerig vertelde ze hem van het voorstel van zijn schoonvader, betreffende Weather ley. Adviseeren kon en wilde ze hem daarover niet, maar wel drukte ze hem op het hart om voorzichtig te zijn met zijn antwoord en dat goed te overwegen. Terwijl ze in vliegende haast schreef, kwam plotseling 'haar vader de kamer binnen. Schamper merkte hij op, dat hij zeker wel veronderstellen mocht, dat ze niet langer wachten kon met het schrij ven van het heerlijke nieuws, dat ze giste ren van den doorluchtigen landheer had gehoord. 0ogenblikkelijk bemerkte Belle, dat haar vaders stemming toch iets mildeT en zach ter was geworden, al zou zijn meening wel niet veranderd zijn. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2