T ASPIRIN Stofzuiger- fabriek m Koe, udster. WOENSDAG 13 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR 0E PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 07 De Bewapeningswedloop. Buitenland. H. M. de Koningin gaat naar Igis. Binnenland Belangrijkste Nieuws belpt snel en zeker /RAAGD een heren, groot even No. 174, i'anoy, Lange lier: een goed UJTO. Zeeuw", Goes. TE KOOP: met bouwter- en. Mooi aan gelegen. Brie- ,De Zeeuw" MEISJE, leef- p in de huis- op de hoogte of omstreken, ïdweg, Bigge- tri, bij H. C. ijk. KOE, H. GLERUM, 3MERTARWE ijfer 8, 10, 9. 10L, Ovezand. GRILLENDE DE JONGH, TERSE, Veere. meisje, ZIMMERMAN, direct of later: S JE nnende koken. 0, Bureau „De iRKE. Lbonnementen door ANDEREN, 9- ig belangrijk, het koersni- van gisteren, oersen. ,t het publiek Eden om het havens door iroleeren, ver te moeilijkhe- 1 gunstige be- irhooging met in; verder be- hijnlijk spoe- akingen in de strie in Ame- reinig invloed eldten midden- ;en waren ta- •bleef ook in eer vraag dan Jan., 2.30 u. 3BERICHT. 13 Jan. 1937: Z. wind, aan- bewolkt, later kans op mist, naCbts, over- riespunt. ig 3 uur: 4»- Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorstatraat 70, Goes. Tolofoonnummer 11. Postchèque en Girorokcning 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon £0.20. >-* Losse nummers 5 cent. Advertentiën 80 cent per regel, Ingezonden mededcelingen 60 cent per regel, Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. 3 u.: 775. itsen; IN VERBAND MET DE ORANJE FEESTEN TE GOES, ZAL MORGEN DONDERDAG ONS BLAD VROE GER VERSCHIJNEN. BERICHTEN EN ADVERTENTIëN VOOR DAT NUMMER MOETEN UITERLIJK 11 UUR V.M. IN ONS BEZIT ZIJN. DIRECTIE. In zijn altijd interessante overzichten, die de heer Baarbé in het begin van elk jaar in „De Standaard" geeft, heeft hij ook een artikel gewijd aan den bewa peningswedloop. Het is geen opwekkende lectuur. Alles wijst er op, zoo zegt hij, dat de wereld zich in een ongekend tempo o p het allerergste voorbereid. Nog nimmer heeft de wereldgeschiede nis zulk een bewapening gekend, maar ook nog nimmer zulk een gewetenloosheid in de keuze der nieuwe strijdmiddelen. „De eenige kans op uitkomst schijnt voorshands te liggen in de financieele moeilijkheden, waarin de meeste groote mogendheden nu verkeeren; doch ook in dat opizicht make men zich geen illusies. De meesten toch betalen den wedloop uit hun tekortenl Dat geschiedt in verschei den gevallen nu al jarenlang, en de ver wachting, dat er vanzelf een eind aan zou komen, is niet vervuld. Of een Staat geld hééft om zich verder te bewapenen, doet er thans blijkbaar minder toe. De financiering geschiedt uit sluitend op crediet, en eerst later zal de rekening worden gepresenteerd". Omtrent den omivang, die de bewape ningswedloop heeft verkregen worden dan o.m. de volgende cijfers gegeven: „In 1933 nog, op de Ontwapeningscon ferentie vroeg Hitier het recht, een leger van 300.000 man te mogen bezitten. In het jongste voorjaar nam 'hij eigenmach tig het besluit, dat het Duitsche le ger binnen korten tijd op bijna een mil lioen moet brengen. De R u s s e n wa ren hem voorgegaan met een maatregel, die hun leger in vredestijd meer dan de helft sterker maakte. En de anderen, die weer volgden, handelden ook uit vrees voor wat gebeuren kan. De totale sterkte van het roode leger kan nu geschat worden op 1.600.000 man, modern uitgerust. Alleen aan de grens van Mandsjoerije wordt in totaal 'n kwart millioen op de been gehouden; en daar staan voorts opgesteld 900 vliegtuigen, 800 tanks en 500 pantserwagens. De rest van het geweldige leger, met meer dan 3000 vliegtuigen, bevindt zich in het Wes ten, om daar, wanneer noodig, te kunnen opereeren. In 1931 gaf Rusland ongeveer 1.4 mil liard roebels uit aan bewapening, in 193'5 was dat 1.8 milliard geworden, in 1938 6.5 milliard, en in 1937 zou de begrooting van „defensie'' 14.8 milliard aanwijzen. Dat is dus ruim 4.5 milliard Hollandsche guldens vóór ze zwevend werden. Daar kan Duitschland niet tegen op, maar het spant toCh zijn uiterste krachten in om defensief onweerstaanbaar te zijn. Want aan een agressief optreden denken immers beide partijen niet?" „Wat de andere mogendheden betreft, spreekt sterker de bewapeningswedstrijd ter zee en in de lucht. Het grootste bouwprogram, voor wat de vloot aangaat, is dat der Vereenig- de Staten. Het bevat schepen tot een totaal van 329.000 ton. In Europa staan onder de mogendheden die 'zich ter zee krachtig wapenen Groot Brittanjeen Italië vooraan. Dit jaar heeft Engeland 200.000 ton aan nieuwe oorlogsschepen op stapel ge zet, vijfmaal zooveel als in 1933. Het nieuwe 'bouwprogram omvat 322.000 tons; en wie weet hoeveel er straks nog bij komt! Verder wordt er op gewezen, dat alle groote mogendheden der wereld thans doende zijn met, of 'hebben besloten tot den bouw van meer dan een millioen ton oorlogsschepen; de kleinere bodems daar nog buiten gelaten. „Volgens te Genève gemaakte bereke ningen is in 1986 aan de bewapening der wereld besteed zes milliard gouddollar, tegen vier milliard in 1930. Het aantal mannen onder de wapenen bedraagt nu 8 millioen, tegen 6 millioen vóór den oor log. Meer cijfers zullen we maar niet ge ven. Trouwens, het Jaarboek van den Vol kenbond zegt zelf, dat de verstrekte gege vens onvolledig zijn, en men alleen op de officieele mededeelingen is afgegaan. Wie kan die voor alle staten betrouwbaar ach ten? Heeft GhurChill niet becijferd, dat de uitgaven alleen reeds van Duitschland voor zijn herbewapening over 1935 op 10 milliard Rijksmarken waren te stellen? De beide landen die nog het best in staat zijn, de financieele inspanning te dragen zijn de Vereen. Staten en Engeland, na tuurlijk ook omdat ze geen sterk leger hebben te verzorgen. Voor Japan, Frank rijk, Italië en Duitschland zou het wel eens vernietigend kunnen blijken. Zij toch moeten zich sterk maken te land en ter zee Het Derde Rijk mag, op grond van het met Engeland gesloten accoord, tot 35 pet. der Britsche vlootsterkte gaan. Japan be steedt nu reeds 47 pet. van het nationale inkomen aan zijn bewapening!" Na er verder op gewezen te 'hebben, dat er sinds den grooten oorlog, nimmer zoo dringend behoefte is geweest aan een verdrag tot beperking van de bewapening, maar dat er ook, menschelijkerwijs ge sproken, nimmer minder kans is geweest op het tot stand komen van zoo'n ver drag, besluit Baarbé aldus: „Een sterke „wil tot vrede" zal er wel bij de meesten, zoo niet bij allen, zijn, daar ze weten, dat oorlog ondergang kan be- teekenen; doch zal die wil zich kunnen doen gelden, dan moeten eerst de meest schrijnende tegenstellingen verzacht en alle egoistisohe oogmerken verloochend worden. Dan alleen kunnen we komen tot een vrede door recht, het hoogste ideaal. En hoever zijn we daarvan nog af, zelfs al zou er straks weer, voor korter of lan ger tijd, een deur der hope ontsloten wor den!'' DE OORLOG IN SPANJE. Malaga gebombardeerd Het groote bolwerk van de regeerings troepen in Zuid-Spanje, Malaga, is gis teren uit de lucht en van zee uit gebom bardeerd met een felheid als deze haven stad sedert 'het uitbreken van den burger oorlog nog niet heeft beleefd. De door het bombardement aangerichte materieele schade is aanzienlijk en de eerste ramingen stellen het aantal dooden op drie honderd. Het Deensohe s.s. Signe en het Noor- sche s.s. Saga, die langs de kade gemeerd lagen, toen zes vliegtuigen van de natio nalisten ruim 100 brandbommen over de geheele stad uitwierpen, terwijl tegelijker tijd twee kruisers van de opstandelingen uit zee twee honderd schoten op de stad losten, stoomden in allerijl op naar Gi braltar, om daar de wij'k te nemen. Een aantal leden van de bemanningen van beide schepen heeft lichte verwondingen opgeloopen. De toestand van Madrid. Gisteren 'hebben de regeeringstroepen rond Madrid een tegen-aanval gedaan. Uit Madrid wordt daarover gemeld: Het door de regeeringstroepen ingezet te offensief 'heeft het front in 'beweging gebracht. De opmarsch der opstandelingen is zonder twijfel te snel geweest. Bij den tegenaanval vielen de regeeringstroepen de vermoeide en verzwakte opstandelingen i op het lijf, die geen tijd hadden gehad de veroverde stellingen te consolideeren. In de flank aangevallen moesten zij van het terrein wijken, waarhij zij veel materiaal achterlieten. Dinsdagmiddag deelde de Verdedigings- raad van Madrid mede, dat de regeerings troepen overgingen tot een tegenaanval op de stellingen, welke door Duitschers zijn bezet. Na een feilen strijd, die door den diohten mist werd gehinderd, werd de vijand terug gedreven. De weg naar La Coruna werd van vij anden gezuiverd. De regeeringstroepen versterken thans 'hun nieuwe stellingen. Van de zijde der opstandelingen laat men een ander geluid hooren. De strijd macht der regeeringstroepen, zoo heet het werd gesteund door een twaalftal tanks. De artillerie van de opstandelingen vuurde een uur lang onafgebroken op de aanvallers, terwijl de infanterie in haar stellingen bleef. Vier tanks van de rooden werden buiten gevecht gesteld, negen slaagden er in, de voorposten van de opstandelingen te pas- seeren, doch slechts vijf konden terug- keeren. De strijd was kort doch bloedig en hij bracht geen verandering in de frontlijnen De Russische gezant bij Eden. Naar verluidt heeft de Russische am bassadeur te Londen, Maisky, in het on derhoud, dat 'hij gisteren met Eden heeft gehad, het denkbeeld geopperd, dat de Britsche Marine zou deelnemen aan een internationale actie om een einde te ma ken aan de activiteit van de oorlogsbo dems van Franco in de Middellandsche zee. Maisky zou den nadruk hebben gelegd op den ernst van den toestand, welke is geschapen door 'het optreden van de oor logsschepen der opstandelingen tegen de schepen van andere staten. Eden heeft beloofd, dit denkbeeld ern stig te zullen overwegen. Hij wilde echter geen antwoord geven voor hij zijn collega's 'had geraadpleegd. FINSCH SCHIP VERGAAN. Vele opvarenden omgekomen. Ten Zuid-Westen van de Orkney- eilanden is het Finsche vijfduizend ton metende motorschip „Johanna Thor- den" op zijn eerste reis van New-York naar Gothenburg gestrand, in tweeën gebroken en gezonken. Men vreest thans, dat 31 personen om het leven zijn gekomen. Een reddingsboot met 22 mannen, twee vrouwen en twee kinderen, is niet teruggevonden. Men vreest, dat de boot gezonken is en dat alle opvarenden zijn verdronken. Een tweede reddingsLoot, waarin de kapitein en dertien leden der beman ning zaten, werd kapotgeslagen op de rotsen. Acht der opvarenden konden echter de kust bereiken. De zes anderen verdronken. WAT GEBEURT ER IN CHINA? Uit Shanghai wordt gemeld: De voorhoede van de communistische legers onder commando van Tsjoe Te en Mao Tse Toeng, bevindt zich op het oogenblik op ongeveer vijl mijl van Sian Foe. In de stad zelf zijn de opstandelingen en communisten thans volkomen mees ter. Volgens tot dusver nog niet bevestigde berichten zouden de troepen van de cen trale Chineesche regeering slaags geraakt zijn met de strijdkrachten van den op- standigen generaal in de provincie Sjensi, Yang Hsoe Tsjen. Diplomatieke waarnemers verklaren, dat de Japansche regeering met een waakzaam oog de gebeurtenissen in Chi ns gadeslaat. WERKLOOSHEID SCHIER OVERAL AFGENOMEN. Oostenrijk en Zwitserland de eenige uitzonderingen. De door het Internationale Arbeids bureau te Genève verzamelde statistische gegevens toonen een gestadige verbete ring wat betreft het probleem van de werkloosheid in de verschillende lan den. Deze cijfers, welke een tijdsverloop van vier jaar betreffen, toonen een ver betering in zoo goed als alle landeu waarvan gegevens beschikbaar zijn. De eenige uitzonderingen zijn Oostenrijk en Zwitserland. Neemt men 100 als indexcijfer voor de werkgelegenheid in 1929, dan zijn de overeenkomstige cijfers voor September 1936 125.50 voor de Unie van Zuid- Afrika, 108.9 voor Groot-Brittannië en 93.1, voor November 1936, voor Canada. Voor de Vereenigde Staten was het cij fer 87.9 in October 1936. Roosevelt vraagt meer volmachten. President Roosevelt heeft het congres zijn aangekondigde rapport betreffende een hervorming van de bestuursmachine der Vereenigde Staten doen toekomen. Alle tot dusver autonome bestuurs lichamen en commissies van welken aard ook zullen voortaan bij de gewone mi nisteries worden ingelijfd. Tot dit doel zal het ministerie van binnenlandsche zaken worden hervormd, terwijl tevens twee nieuwe ministeries in het leven zullen worden geroepen, een voor volks welvaart en een voor openbare werken. De begrootingskwesties en personeels aangelegenheden zullen voortaan recht streeks tot het ressort van den president behooren. Roosevelt verklaarde met nadruk, dat men hem als leider van de natie groo- tere vrijheid om besluiten te nemen moest geven als tot dusver het geval was, wijl alleen dan zoo'n groot land verstandig kan worden bestuurd. Vreemde gebeurtenissen op een marine werf. Op de marinewerf van Devonport (Fhg.) zijn, naar de „Telegr." meldt, ra dicale maatregelen genomen tegen eeni ge arbeiders, die zonder opgave van re denen onmiddellijk werden ontslagen en binnen tien minuten van de terreinen verwijderd. Volgens een officieel communiqué zijn er vijf arbeiders ontslagen. Vier daar van waren werkzaam op de werf te De vonport, de vijfde te Sheerness. Zij wa ren nog niet lang in dienst. Het depar tement was van meening, dat een lan ger gebruik maken van de diensten van deze personen niet in het belang van de Marine zou zijn geweest. In deze officieele verklaring wordt niet gerept van de gebeurtenissen die tot dit ontslag aanleiding gaven. Vol gens sommige niet bevestigde geruchten zouden deze arbeiders bepaalde docu menten in hun bezit hebben en verdacht worden van sabotage op oorlogsschepen en het uitleveren van marinegeheimen. Sneeuwstormen in Bulgarije. De hevige sneeuwstormen, welke de laatste dagen over heel Bulgarije hebben Filiaal: Middelburg, Heerengr. 46, Tel. 202 (Adv.) Naar het Hbld. verneemt heeft H. M. de Koningin het plan Hare vacantie in de bergen ditmaal weer in Igls door te brengen. Zaterdag a.s. zou H. M. aldaar aan komen en Haar intrek nemen in Hotel Iglerhof, waar Zij ook verleden jaar gast waa. gewoed, hebben alom ernstige verkeers- storingen veroorzaakt en tot dusver reeds vijf slachtoffers geëischt. Het stadje Seviijevo is volkomen van de buitenwereld geisoleerd. De bevolking ar beidt met man en macht om althans den levensmiddelentoevoer veilig te stellen. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Hongersnood dreigt in Anatolië en Thracië. Tengevolge van de hevige sneeuwstor men der laatste dagen worden momenteel de bewoners van Anatolië en Oost-Thracië en voornamelijk die der gebieden van Er- zingian, Kars en Adrianopel, door hon gersnood 'bedreigd. Honderden dorpen zijn volkomen van de buitenwereld afgesloten. In allerijl zijn door de regeering hulp expedities toegerust, terwijl de vliegtuigen de geïsoleerde dorpen afzoeken, teneinde de bevolking van voedsel te voorzien. Doordat vrijwel alle verbindingen zijn verbroken, is 'het onmogelijk, juiste mede deelingen te verkrijgen omtrent het aantal slachtoffers. Troepen wolven hebben verschillende dorpen overvallen. Tot dusver zijn min stens 12 personen doodgevroren. De Karsstreek is wel het ergst geteis terd. De sneeuw heeft daar een hoogte be reikt van bijna 2 m en nog steeds groeit de witte vacht aan. Duitschland versterkt zijn Oostgrens. Het Deensche blad, de Berlingske Ti- dende meldt, dat men bezig is met den aanleg van een Duitsche Maginothlinie aan de Oostgrens van Duitschland met Polen, welke haar voltooiing nadert. De linie strekt zich van de Warthe in het Noorden tot den Oder in het Zuiden uit op een afstand van 30 km van dat deel van de Poolsche grens, waarachter de vroegere Duitsche provincie Posen ligt. E'r is lang gewerkt aan een geweldig ver sterkingsstelsel met ondergrondsche ver bindingsgangen van cement en men is nu zoover dat de versterkingwerken boven den grond moeten worden voltooid. De linie, die buitengewoon sterk moet zijin, ligt op ongeveer 40 km ten O. van Frankfort a. d. Oder en op 120 km van Berlijn. Griep Sn Engeland en Italië. In 122 groote steden van Engeland en Wales zijn in de afgeloopen week 768 personen gestorven tengevolge van de griep. Hiervan stierven 588 in het zuid westelijk deel van Engeland en Londen. Ook in Italië heerscht griep. Het sterftecijfer van Rome, Milaan, Venetië en Napels is dientengevolge gestegen. VOOR HET PRINSELIJK JACHT. Het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging voor huisvrouwen is met het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk overeenge komen, dat het aandeel der vereeniging in voornoemd geschenk zal bestaan in de keukeninrichting van het prinselijk jacht, welke geheel door haar zal wor den verzorgd. MINISTER COLIJN MET VACANTIE Tien dagen naar het buitenland. Minister-president dr H. Colijn zal Vrijdag a.s. met vacantie gaan. Tien da gen zal hij in het buitenland rust nemen. GROOTMOEDER EN KLEINDOCHTER Een daad van piëteit van Prinses Juliana. In het late middaguur van den 7en Januari j.l. heeft, naar thans gemeld wordt, Prinses Juliana een daad van pië- Binnenland. H. M. de Koningin naar Igls. Een nieuwe 3 leening voor Indië? De kruiser „De Ruyter" naar Indië ver trokken. Ministers op reis. Het initiatief van Dr Colijn. Buitenland. Malaga gebombardeerd. Weer strijd in China. Sneeuwstormen op den Balkan. Afneming der werkloosheid. teit verricht, welke eerst thans bekend is geworden. Op een oogenblik, dat allen zich in gis singen omtrent het uur van vertrek voor de huwelijksreis verdiepten, heeft Prinses Juliana het Paleis Noordeinde verlaten. Voor het gedenkteeken van de Koningin- Moeder in het Rosarium op het Jozef Israëlplein heeft zij bij het invallen van de duisternis een ruiker van blauwe tulpen en aronskelken, bijeen gebonden door een wit lint, neergelegd en enkele oogenblikken in gedachten verzonken voor het monument gestaan. Uit deze piëteitsvolle ua. j kan blijken, dat op dej.wi naiiooaieo geluksdag de gedachten an do orsteïijke bruid ook uitgingen naar Haar, die gedurende Haar leven aoor geheel Nederland bemind en geëerd was en wier nagedachtenis ook thans nog in dankbare herinnering bij het Nederlandsche volk voortleeft. Let op oranje band en Bayerkruls luisjes van 20 tabl. 70 cent zakjes van 2 tabl. - 10 cent 37 DE EERSTE KAMER. In de gisteravond onder voorzitter schap van mr W. L. baron de Vos van Steenwijk gehouden vergadering deed de voorzitter mededeeling van het be sluit der centrale afdeeling om dadelijk na afloop der vergadering in de afdee- lingen te onderzoeken verschillende be- grootingshoofdstukken en wetsontwer pen. Db vergadering werd daarna gesloten. GELUKWENSCH-TELEGRAMMEN VOOR HET KONINKLIJK HUIS. Negen duizend werden door den telegraafdienst afgeleverd. Door den Nederlandschen telegraaf dienst zijn ter gelegenheid van het hu welijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard rond 9000 felicitatietelegram men aan 't Koninklijk Huis afgeleverd. Hierbij waren verscheidene zeer lange telegrammen, het langste bevatte niet minder dan 3000 woorden. Van het totale aantal waren ongeveer 2000 telegrammen uit Indië afkomstig en 7000 uit Nederland. Van deze laatste waren ongeveer 5000 stuks op het bij zonder daarvoor ontworpen formulier aangeboden; de overige waren deels ge wone telegrammen, deels werden deze, aangeboden op een der bestaande vijf soorten van gelukwenschen. Van de 5000 speciale huwelijkstele- grammen, van welke men, zooals be kend, op betzelfde formulier een af schrift kon krijgen, zijn ruim 2500 van deze afschriften verstrekt. Aanvragen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1