Uit de Provincie. Kerknieuws Het plan-Deterding. Werk of Plan. Land- en Tuinbouw Burgerlijke Stand. Laatste Berichten Telegrammen. desgewenscht zullen bijstaan bij het be vorderen der vakopleiding. Na een bespreking over de werkwijze der borgstellingsfondsen werd besloten in een adres aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aan te dringen op het verleenen van een rijksbijdrage aan de fondsen ter tegemoet koming in de algemeene onkosten, welke deze ter richtige vervulling van hun taak moeten maken, doch waarvoor meestal de noodige middelen ontbreken. Zonder deze bijdrage zullen vele fondsen niet kunnen werken. Tenslotte werd aandacht gewijd aan de nog steeds bestaande bezwaren bij de distributie van goedkoope levensmiddelen aan werkloozen en ondersteunden. Beslo ten werd bij de betrokken instanties te blijven aandringen op inschakeling, waar mogelijk, van het middenstandsbedrijf en een redelijke vergoeding voor de daarbij bewezen diensten. HOE DE „VLUCHT" PLAATS VOND. Omtrent het vertrek van Prins Bern- hard en Prinses Juliana weet het „Dag blad van Zeeland" nog te melden: Te circa 7 uur blijken zij Vrijdagavond met klein gevolg Den Haag te hebben verlaten. Voorop reed een snelloopende Ford met schijnwerper. Daarop volgden twee Cadillacs. De auto's droegen de hofnummers H 111, H 112 en H 113. In snelle vaart werd Rotterdam, Dordt en de Moerdijkbrug gepasseerd. De Moer- dijkbrug, die Prins en Prinses voor het eerst in afgebouwden staat zagen, werk te de „ontvluchting" niet weinig in de hand. Hadden ze de oude pont moeten passeeren, gewis waren ze herkend ge worden. Via Terheijden werd de weg naar de grens vervolgd. Te Breda werd rechtsom gezwenkt. Via den oostel. verkeersweg langs den Belcrumpolder reden de wa gens over den beruchten overweg en de niet minder beruchte bruggen langs Tramsingel, Haagpoort, Haagweg, Heu velstraat naar den weg naar Antwerpen. Ook hier geluk 1 Stel dat de boomen van den overweg gesloten zouden zijn ge weest, of dat de brug op z'n elf en der tigste open en dicht gedraaid zou zijn, zooals gewoonlijk! Hoe het ook zij, on opgemerkt snelden de auto's door, Rijs- bergen werd gepasseerd, Zundert D'aar reed de autobus van de B.B.A. van den dienst Breda-Grens. D'e snel aan rennende wagens joegen de autobus op zij. Hé, dacht de chauffeur. D'at zijn de hofnummers, dat zouden de Prinses en den Prins wel eens kunnen zijn. De Ne- derlandsche douane wist van niets. In groote vaart vlogen de drie auto's voor bij. Enkel zag men de lage nummers en eenige vage gestalten in de wagens. Bij de Belgische douane werd gestopt. D'e Ontvanger aldaar bleek geïnstrueerd te zijn. In enkele oogenblikken waren de papieren nagezien en voort ging de tocht. Spoedig waren de wagens in de kromming van den weg b(ij het dorp Wuustwezel verdwenen. De douaniers hadden van Prinses en Prins echter niet gezien: Die waren er wel, maar ja, ze konden toch zoo nieuwsgierig maar niet naar binnen kijken! Wel wisten ze d.at de reis naar Brussel ging. Zaterdagmorgen keerden de drie hof- auto's terug. Vlissinrjen. In 't ziekenhuis „Bethesda" is overleden de 58-jarige voerman J. M. uit Souburg, die Woensdagmorgen door een personenauto werd aangereden. Het lijk is in beslag genomen. Het is niet onmogelijk, dat tegen den chauffeur een vervolging zal worden ingesteld. Goes. De Oranjefeesten. Hoe wel het o.i. jammer is, dat men ook hier vorige week de feestelijkheden niet deed plaats hebben, twijfelen we er geen oogenblik aan of het zal ook Donderdag en Vrijdag a.s. druk zijn in Goes. Te meer, nu het keurig uitgevoerde programma in middels verschenen is en we nu precies weten, wat er te doen zal zijn. Woensdagmiddag 4 uur zullen heiau- ten te paard door de stad rijden en het begin van de feestelijkheden aankondi gen. 's Avonds 7 uur volgt een samen komst in de Groote Kerk, waarna het Hoofdcomité der Oranjevereeniging een rondgang door de stad zal maken. 14 Jan.: 8 u. klokgelui, 8.30 carillon, 9 u. kinderzang op de Markt ('bij ongun stig weer in de veiling), 11 uur extra uit» deeling van krentenbrood met kaas aan de armen, 11 uur concert op de Markt, 2 u. groote optocht met historische ta- fereelen, 6.30 u. herhaling hiervan, 8.30 u. volkszang op de Markt. 15 Januari: 2 u. défilé van vereenigingen, 7. u. herhaling van défilé, nu als licht- stoet, 10 u. groot vuurwerk. Op bezoek van elders is gerekend, want Donderdag- en Vrijdagavond 11 uur ver trekken extra-bussen naar Middelburg, Ierseke, Rilland, Wemeldinge en Wol- faartsdijk. Velen hebben Zaterdag een kijkje geno men in het versierde en feestelijk ver lichte Goes. Nog zijn alle buurten niet klaar. Maar veel van wat gereed was, wekte de bewondering der bezoekers. De illuminatie van het Stadhuis was nu uitgebreid tot andere panden op de Markt, zoodat de verliohte omtrekken van deze gebouwen zich tegen den donkeren achtergrond sprookjesachtig afteekenden. Maar ook verschillende andere straten zagen er keurig uit. Ook het doorgaand verkeer kan er van genieten, want de Müdtlelburgsche straat heeft een eenig mooie versiering en verlichting. Mellskerke. Ook deze gemeente heeft feest gevierd, waaraan alle richtingen hartelijk hebben deelgenomen. In de betreffende kerkten zijn wijdings samenkomsten gehouden, op de beide scholen zijn kinderfeesten gevierd, terwijl in het grootste kerkgebouw des morgens en ook 'des avonds onder leiding van Ds Vreugdenhil feestelijke samenkomsten zijn gehouden. De beide predikanten en dhr H. Jansen benevens burgemeester de Keijzer wezen op de beteekenis van het Huis van Oranje voor ons vaderland. Een gemengd koor en een kinderkoor voerde een programma uit, onder diri gentschap van dhr Jansen, dat zeer in den smaak viel van het talrijk opgekomen publiek. Dhr Beükelmans zorgde in de avond bijeenkomst voor een uitgebreide serie lichtbeelden. 'In vele gezinnen is een ver rassing bezorgd in natura. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Giessen-Oudekerk en Peur» sum, H. C. P. M. Wiebosch, cand. te Hil versum; te Kamerik, G. Alers te Dor drecht. Bedankt voor Zelhem, O. Huistra te Midwolda. Ghr. Geref. Kerk. Bedankt voor Nieuw-Vennep, A. Du bois te Oud-Beyerland. Bedankt. Ds A M. van de Laai Krafft te Heenvliet bedankt voor de be noeming tot voorganger bij de Vrijz. Herv. te Middelburg. Colijnsplaat. Bij de Geref. Kerk is tot ouderling gekozen (vac. J. Slotema), dhr M. G. Karman, en herkozen tot diaken dhr Abr. van Gilst. Wij lezen in „Patrimonium": De nood over de grenzen is ernstig. Er is in Duitsch'land gebrek aan le vensmiddelen. Het nationaal socialistisch regime is duur, organiseert groote feesten, voert improductieve werken uit, stelt millioe- nen en nog eens millioenen beschikbaar voor militaire doeleinden, verbruikt op deze wijze de deviezen voor den invoer van grondstoffen, ten verklaart dan, dat er voor den import van groenten en bo ter geen geld is. De heer De'terding wil nu het Duitsche volk eenigszins te hulp komen. Hebben wij hier te doen met een daad van philantropie, dan past ons daarvoor slechts waardeering. Intusschen mogen wij niet verzwijgen, dat de heer Deterding zijn plan op wei nig sympathieke manier motiveert. Hij merkt op, dat de verhouding tus- j schen ons land en Duitschland te wen- schten overlaat. Dat is wel mogelijk. Maar aan wie de schuld Duitschland heeft waarlijk over Nederland niet te klagen. Wel kan Nederland met volle recht zeg gen, dat het niet weinig aan Duitschland is te kort gekomen! Ook zekere, thans ge lukkig opgeloste, incidenten hebben be grijpelijkerwijs, de sympathie voor het „nieuwe" Duitschland niet doen toene men. Bepaald verontwaardigd werden wij over de verwijzing van Dr Deterding naar onze lange landsgrens. Wat beteekent die verwijzing? Een dreigement, naar het schijnt. Past op, Nederland, weest heel vriendelijk, anders zouden de Duitschers wel eens uw grenzten kunnen schenden Dat is niet de manier, waarop een Ne derlander, ja, waarop iemand, wie hij ook zij, die voor internationaal recht voelt, behoort te spreken, Niet minder verbazingwekkend is, dat, volgens Dr Deterding, de berichten in onze pers over vernietiging van groen ten, in Duitschland kwaad bloed zetten. Kwaad bloed zetten? Dan toch zeker tegen de Dditsche regeering zelve, die onze groenten zelfs niet tegen lagen prijs in grootere hoeveelheden wil binnenlaten Overigens schikt het ten onzent nog al met de vernietiging van groenten. Regee ring en Gemeentebesturen doen hun best, om de „doorgedraaide" groenten te dis- tribueeren onder de werkloozen. Het plan-Deterding heeft aanleiding gegeven tot nationaal-socialistiscbe re clame. Hier zou nu een, met het natio- naal-socialisme sympathiseerend, parti culier doen, wat de Regeering verzuimde. Maar de Regeering heeft niets hoe genaamd verzuimd. Zij zou niets liever zien, dan dat Duitschland weer een grootere afnemer werd. Bij de onderhan delingen over de clearing, etc. heeft even wel onze Regeering het niet alleen voor het zeggen Belachelijk overdreven is de bewering, dat het plan-Deterding onzen landbouw zou redden. Men kan hier slechts zeggen: alle beetjes helpen. Veel meer afdoende zou de Neder- landsche landbouw geholpen zijn, indien Duitschland en andere staten de han dels- en invoerbelemmeringen geleidelijk ophieven. Maar de Duitsche politiek koerst in deze richting nog niet Socialisten en kapitalisten, zegt de „N. Pr. Gr. Crt.", lijken op elkander. Als de kapitalist er is, wordt hij nog al eens socialist. Als de socialist er ko men wil, doet hij als de kapitalist. Eén van de dingen, va|n welke zij beiden houden, is de reclame. De kapitalist roept over heel de wereld den roem van zijn waren uit. Geen betere pinkpillen, geen betere schoensmeer, geen beter scheermesje, geen betere zeep dan die hij levert. Hij verkondigt het in schitterende licht reclame en hij bereikt menigmaal zijn doel. Zoo ook de socialist. Alleen zijn plannen zijn prachtig. De dadels van Hassan zijn bij hem altijd grooter dan zij zijn. En wat de concur rent doet is natuurlijk nietsbeteekenend. De concurrent is de man, die op de plaats zit, waar de socialist graag zou willen zitten. Voor ons politieke leven is die concur rent thans het kabinet-Colijn. Wat dit heeft gedaan, het beteekent zoo weinig. Het valt in het niet bij hetgeen de so ciaal-democraten zullen doen, welke kort geleden een meester in de reclame heb ben aangesteld, die een plan heeft ont worpen en de planreclame leidt. Het is schitterend. Deze chef der reclame heeft nu zijn ooi deel gegeven over hetgeen onze regee ring tot nog toe deed. Zij heeft van haai doen rekenschap gegeven in een boek „Het Werkende land". De sociaal-democraat leest dit, trekt de lip verachtelijk op en zegt dan: wat be teekent dit nu? Het werkende land. Mooie titel. Maar de werkelijkheid is: het werklooze land of het land der werkloozen. Wat zou het werk onzer regeering be- teekenen? Er zijn immers nog vele werk loozen. De sociaal-democraat heeft de brutaliteit te beweren, dat hij de werk loosheid bannen kan. Hij kan ons volk nameloos gelukkig maken. Hij zal, als ons volk naar hem luistert, het overstroomen met weldaden. Als wij1 nu echter de werkelijkheid be zien, wat blijkt dan? Dat het plan der sopiaal-democraten dit inhoudt, dat zij zeshonderd millioen willen leenen en daarmede groote werken willen doen uitvoeren. In drie jaar tij'ds. En dan is alles aan den rol en rolt het ook verder goed. Dat is hun plan. Maar de Regeering vertelt in „Het Werkende land", dat ten onzent vanaf 1920 reeds voor 2100 millioen gulden aan groote werken werd uitgevoerd en dat er thans nog bijna 400 millioen op stapel staan. En toch zitten wij voor groote moeilijkheden. Natuurlijk. Die groote krachtsinspanning heeft ook haar na» deelen. Men heeft hier zelfs wel eens te hard geloopen. Onze Regeering maakt ons volk niet wijs, dat dit groot bedrag van 382 mil lioen in een paar jaar kan worden be steed. De Regeering moet de waarheid spreken. Zij kan er maar niet op los- praten, zooals de sociaal-democraten zulks doen. De sociaal-democraten gaan nog maar steeds voort ons volk het Zweedsehe sprookje voor te houden. Laat men nu eens de cijfers uit Zwe den leggen naast die in ons land. Dan zal men vreemd opzien. Het is voor een politieke partij die waardeering voor haar plannen vraagt, buitengemeen onbehoorlijk opi zelfs legen beter weten in, want men kan het weten, te vertellen, dat in Zweden de waarheid van hun plan-reclame wordt bewezen. De toestand is dus zoo: Onze regeering kan wijzen op werk. De socialist alleen op een plan. Daarom is onze regeering bescheiden maar de sociaal-democraat rumoerig en grootsprekend. Ons volk is echter altijd een nuchter volk genoemd. Het zal wel begrijpen hoe de dingen werkelijk zijn Heffing op boter. Dte heffing op boter is voor de week van 10 tot en met 16 Jan. vastgesteld op 85 cent per kilogram, behoudens tus- sohentijdsche wijzigingen. GOES. Geboren: Renée d.v. Maarten Sustronk en Adriana Maasbommel; Irma Victorina Hubertina Juliana, d.v. Willem Anthonius Oomen en Maria Gatharina Menten; Karei Michiel, z.v. Markus Wil lem van den Berge en Cornelia Neeltje Kramer; Johannes Gornelis z.v. Marinus Jan Jeremiasse en Maria Helena Visser. Adri Johan Anthonie z.v. Anthonie Dirk de Kok en Jannetje van Belzen. De autobusdienst GoesHoedekenskerke Gedep. Staten, beschikkende op 't ver zoek: le. van J. van Fraassen te Goes om vergunning tot het in werking brengen van een dagelijkschen autobusdienst van Goes over 's Gravenpolder naar Hoede kenskerke (steiger), en omgekeerd; 2e. van J. Hendrikse te Goes om idem. overwegende: dat Godep. Staten van meening blijven, dat, hoe men ook denken moge ever de bestaande tram HoedekenskerIce-Goes en hare capaciteiten, een aulobusdienst tus- schen de aanlegplaats der Prov. Stoom bootdiensten op de Wester-Schelde te PLoedekenskerke eenerzijds en de stad Gees met het station der Nederland- sche Spoorwegen aldaar anderzijds, niet gemist kan worden, zulks op de door hen in hun besluit van 7 December 1934 nr 189, 2e afd. (Prov. blad nr 64) uitvoe rig ontwikkelde gronden, welke nimmer weerlegd zijn en hunne beteekenis dan ooik geenszins hebben verloren, integen deel, sindsdien nog ruimschoots bevesti ging hebben verkregen uit een tweetal, door honderden meerderjarige inwoners van Hoedekenskerke en 's Gravenpolder geteekende adressen die de stem der streek om een busverbinding GoesHoe dekenskerke en omgekeerd, luide en on dubbelzinnig doen hooren; uit een adres van de Zeeuwscbe Landbouwmaatsch,, die betzelfde verlangen met grooten na druk kenbaarmaakt; uit een schrijven van de „Middenstandsvereen. Handelsbe langen" en „de Hanze" te Goes, een schrijven van bet gemeentebestuur van Hoedekenskerke, die eveneens de tot standkoming dezer verbinding bepleiten, en uit een schrijven van A. P. Kole, arts te Hoedekenskerke, die èn voor zich zelf èn uit naam van de afd. Zuid- en Noord- Beveland van de Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst sprekende, aan den autodienst de voorkeur geeft boven de tramverbinding, zuliks bijzonderlijk met het oog op de medische verzorging der betrokken streek, en de totstandko'- ming van zulk een dienst deswege wenscht te zien bevorderd, terwijl ook, hetgeen vroeger nog niet voldoende is be toogd, voor de plattelandsjeugd, die de inrichtingen van onderwijs te Goes be zoekt, de autobus verre verkieselijk i0 bo ven de tram; dat, waar alzoo bij Gedeputeerde Staten vaststaat, dat een autobusdienst Goes Hoedekenskerke en omgekeerd, als hier boven nauwkeuriger aangeduid, behoort in het leven te worden geroepen, onder scheidenlijk teruggeroepen, vervolgens moet worden nagegaan of aan een der om concessie voor zulk een dienst verzoeken de adressanten die concessie kan worden verleend en, zoo ja, aan wien dat alsdan het eerste gedeelte dezer vraag bevestigende beantwoording vindt en wat bet tweede gedeelte aangaat moet worden vastgesteld, dat het meeste ver trouwen voor 'n zoo volmaakt mogelijken dienst moet worden geschonken aan -den adressant J. van Fraassten, 'gezien de schier onberispelijke wijze, waarop hij autobusdienstondernemer voor de volle 100 pet. sinds jaren den omvangrijken en belangrijken dienst GoesMiddelburg en omgekeerd, zoowel naar de zienswijze van het reizend publiek als naar die van de toezicht uitoefenende autoriteiten, uit voert, waartegenover staat, dat de adres sant J. Hendrikse, carosseriebouwer van beroep, niet dan door toevallige omstan digheden, voortspruitende uit zekere, meestal financieele en overigens zeker weinig aangename relatiën met den vroe- geren, nu gefailleerden concessionnaris van een dienst GoesHoedekenskerke en omgekeerd M. de Bart, eerst kortelings tot het bedrijf van autobusdienstonderne mer, dat het zijne was noch is, werd ge drongen Dat Gedeputeerde Staten mitsdien van oordeel zijn, dat bet verzoek van J. Hen drikse te Goes om concessie voor een autobusdienst GoesHoedekenskerke, be hoort te worden afgewezen en dat het verzoek van J. van Fraassen te Goes, om concessie voor zulk een dienst, behoort te worden ingewilligd dat immers het bezwaar der Nederl. Spoorwegen tegen het verleenen van eten concessie voor een autobusdienst tusschen Goes en Hoedekenskerke en omgekeerd, dat zich bepaalt tot het eenvoudige ver zoek om zulk eene concessie niet te ver leenen en dat geene argumentten bevat, veel minder nieuwe gezichtspunten opent, uiteraard geene wijziging kan brengen in de zienswijze van Gedep. Staten, betgeen ook geldt van het mondelinge bezwaar, ingebracht tegen het verzoek van J. van Fraassen en hierboven vermeld besluiten I. af te wijzen het verzoek van J. Hen drikse te Goes en n. aan J. v. Fraassen op nadere voor waarden vergunning te verleenen tot het in werking brengen van bedoelden dienst. H. M. de Koningin naar het Loo. APELDOORN. H. M. de Koningin is hedenmiddag op bet Loo aangekomen. Achter den gewonen trein was het Ko ninklijk salonrijtuig gehaakt. H. M. de Koningin werd door een kleine groep belangstellenden toegejuicht. H. M. was vergezeld van een hofdame en haar adju dant majoor Pbaff. Zij was gekleed in een donkerblauwen mantel met zwart bont afgezet. In een op'en calèche is zij, vrijwel geheel onopgemerkt, naar bet Pa leis het Loo gereden. HET VERBLIJF VAN HET PRINSELIJK PAAR IN POLEN. WARSCHAU. Prins Bernhard heeft een vertegenwoordiger van de Ilustra- wany Kuryer Codzienny een onderhoud toegestaan en verklaard, dat hij met zijn gemalin waarschijnlijk een bezoek zal brengen aan de Pooische wintersport plaats Sakopkne en aan Krakau, waar over hij zeer schoone dingen heeft hoo ren vertellen. Misschien brengen zij ook een bezoek aan andere Pooische steden, doch dan pas over 2 a 3 wekten. Voorts verklaarde hij, dat hij en zijn gemalin bekoring vonden in hun reis en verblijf in Polen, waar de Prins reeds langen tijd van plan waj op bezoek te gaan en waar hij veel vrienden telt. De Pooische autoriteiten blijven bit hun stilzwijgen. Zij verklaren niets te weten van een verblijf in Polen van Prinses Juliana en den Prins der Nederlanden. Café uitgebrand. ALMELO. In den afgeloopen naobt is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in het café-restaurant „Klein Sche- veningen". ©e bewoners moesten, ternauwernood gekleed, vluchten. Behalve de inboedel van den eigenaar was alles verzekerd. Overval door een overspannens. OUDERKERK a d. AMSTEL. Vanoch tend toen de familie V., wonende in den Bullewijk nabij Ouderkerk a. d. Amstel rustig in huis vertoefde, kwam plotseling een man het huis binnen en begon alles kort en klein te slaan, daarna wilde hij de bewoners te lijf. Op hun hulpgeroep kwamen de buren en trachtten den man te overmeesteren. Kort daarop verscheen ook de politie. Een voorbijrijdende vrachtauto werd aan gehouden en daarop werd de man met veel moeite naar het gemeentehuis ge bracht en vandaar per ziekenauto werd de overspannen man, de 34-jarige gehuw de S. B., uit Hilversum, naar de Valerius- kliniek te Amsterdam overgebracht. Herinneringsboom vernield. SOESTERBERG. Vanmorgen werd bij de politie kennis gegeven, dat baldadige elementen den herinneringsboom, geplant bij gelegenheid van het Prinselijk huwe lijk, hebben vernield. De kroon is geheel uitgedraaid en alle takken zijn afgesne den. Deze minderwaardige daad heeft bij de bevolking veel kwaad bloed gezet. Communisten gearresteerd. TOKIO. In verband met een ontdekte opstandige actie zijn 350 communisten gearresteerd, die sinds 'geruimen tijd een uitgebreide revolutionaire actie voerden, zoowel in Japan, als op Formosa, in Ko rea en Shanghai. Reeds waren toebereid selen getroffen voor een gewapenden op stand, waarbij belangrijke militaire in richtingen, alsmede spoorlijnen vernield, radio-stations bezet 'en banken leeg ge haald zouden worden. Wat zit daar achter? BERLIJN. Het officieuze Duitsche nieuwsbureau publiceert telegrammen uit Parijs. Het eerste telegram zou 'kunnen bevestigen, dat uit betrouwbare uit Per- peignan ontvangen inlichtingen blijkt, dat in het Zuiden van Frankrijk een Sovjet- Republiek in voorbereiding zou zijn met de stad Perpeignan als hoofdstad. In bet tweede telegram verklaart de correspondent van het D.N.B. uit 'kringen der Fransche rechterzijde te hebben ver nomen, dat de Fransche generale staf ge heime plannen zou hebben uitgewerkt voor de verovering en annexatie ven Spaansch Marokko. Deze „berichten'' zijn door alle Duit-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3