Dankbetuiging van Prinses Juliana en Prins Bernhard De Koningin is voornemens Vrijdag naar het buitenland te vertrekken. De tribune-débacle neemt grooten omvang aan. Middenstandszaken. Binnenland Ondanks aüe stelligs dementi's van hooge officieels Duitsche zijde, gelooft Frankrijk echter zijn agenten in Nöord- Afrika, die aan Parijs bericht hebben, dat zich minstens 300 Duitsche vrijwilligers in Tetoean bevinden en dat een andei Duitsoh contingent in Ceuta is onderge bracht. VROEG FRANCO 60.000 DUITSCHERS? Havas meldt: Op 31 December j.l. werd admiraal Foerster, de commandant van de Duitsche Baltische vloot, officieel op pensioen gesteld. Het gerucht deed toen onmiddellijk de ronde in Berlijn, dat Foerster geweigerd had, de Duitsche vloot aan de Spaansche kusten te m'engen in een actie, die de ernstigste consequenties kon hebben. Admiraal Carls, die van den aanvang van het zenden van Duitsche oorlogs schepen naar Spanje af zich had doen opmerken door zijn energie, volgde Foer ster op. In Berchtesgaden arriveerde korten tijd na Kerstmis generaal Faupel, de Duit sche vertegenwoordiger bij Franco. H ij bracht Hitier een verzoek van Franco over. Deze vroeg, om aan hetfrontteMadrid tekun- nen winnen, een Duitsch expe- ditieleger van 60.000 man. Hitler, die er bij Faupel op had aan gedrongen, dat de nationalisten tot ie-de- ren prijs zouden trachten te overwinnen, legde dezen eisch voor aan zijn militaire raadgevers. Generaal von Fritsch, de commandant van het landleger, deed opmerken, dat noch het Duitsche rijk, noch het Duitsche leger op dit oogenblik een dusdanige ac tie op zich konden nemen, daar een oor log op korten termijn daaruit kon voort vloeien. Hij ging zelfs zóó ver te dreigen uit zijn functie te treden, wanneer men niet naar zijn gezaghebbende meening luisterde. De minister van oorlog, von Blomberg, steunde de opvatting van generaal von Fritsoh. Het gerucht van deze besprekingen, die, naar men zegt, stormachtig verliep'en, drong tot Berlijn door. In militaire krin gen verwacht men zelfs het aftreden van von Fritsch en zijn vervanging door gene raal von B.eichenau, garnizoenscomman dant van Muenchon en persona grata bij Hitler en de nat.-soc. partij. Hitier wilde het echter niet op zich ne men, den raad van zijn militaire raads lieden in den wind te slaan, en tot dusver heeft Duitschland het door Franco ge vraagde expeditieleger niet gezonden. Wèl heeft men te Muenchen en in andere deelen van het rijk S.S. -mannen aangeworven, die naar -Spanje gezonden zijn. Bovendien werden de zendin gen speciale wapenen en tech nici voortgezet. DE KWESTIE DER VRIJWILLIGERS VOOR SPANJE. Nieuwe voorstellen van de Britsche regeering. De Britsche regeering heeft aan haar diplomatieke vertegenwoordigers- te Pa rijs, Rome, Berlijn, Lissabon en Moskou instucties gezonden om vandaag bij de regeeringen in de genoemde hoofdsteden nieuwe diplomatieke stappen te onderne men ten aanzien van de gebeurtenissen in Spanje. Blijkens deze instructies stelt de Brit- sohe regeering voor, 'het plan der non-in terventie commissie inzake het uitoefenen van toezicht op de havens en grenzen van Spanje uit te breiden in dien zin, dat eveneens toezicht wordt uitgeoefend op dt aankomst van vrijwilligers, militair per soneel en oorlogsmateriaal. De Britsche regeering is bereid om met spoed alle voorstellen te overwegen, welke beoogen de instelling van een stelsel van strenge controle op de aankomst in Span je van alles wat dient om de strijdende partijen te steunen. Intusschen wordt in de nota voorge steld, dat iedere regeering voor wat haar grondgebied betreft maatregelen neemt om het vertrek van vrijwilligers en mili tair personeel naar Spanje te verbieden. Tensotte wordt in de nota oog medege- deed, dat de Britsche regeering ter ken nis van het pubiek heeft gebracht, dat het aan Britsche onderdanen verboden is, in vreemden krijgsdienst te treden. De Fransohe regeering heeft haar in stemming betuigd met de nieuwe stappen die de Britsche regeering heeft genomen met betrekking tot het vraagstuk der non interventie in Spanje. Zij heeft de Britsche regeering mede gedeeld, dat zij bereid is op den datum, waarover door de betrokken regeeringen overeenstemming mocht worden bereikt, direct alle maatregelen van kracht te doen zijn, welke beoogen, het vertrok van vrij willigers te beletten, Aardbeving in de Alpen? De seismograaf te Stuttgart heeft een hevige aardbeving geregistreerd. Men meent, dat de 'haard op 4O0 km afstand moet liggen, hetzij in de Oostelijke Alpen hetzij in de Fransohe Alpen. Betrekkingen tusschen China en Japan verscherpt. De Japansoh-Ghineescbo betrekkingen hebben zich plotseling toegespitst tenge volge van hot bericht, dat twee Japanners te Tsjen Tsjoe zijn gearresteerd. De arres tanten hadden gepoogd, den gespannen toestand in de provincie Sjensi uit te bui ten, om onlusten te veroorzaken. De provinciale autoriteiten te Tsjen Tsjoe deelen me.de, dat de Japanners zich bij hun arrestatie gewapenderhand heb ben verzet, terwijl later op hen bezwaren de papieren zijn gevonden, waaruit bleek dat zij agents provacateurs waren. Een Chineesche medeplichtige, die te gelijk met de Japanners gevangen geno men is, heeft 'bekend, dat hij tot taak had de Chineesche troepen bandieten over te halen tot deelneming aan de beraamde onlusten in geheel Noord-C'hina. De Japansche consul te Tsjen Tsjoe heeft een eisch tot onmiddellijke uitleve ring van de beide Japansche gevangenen ingediend, welken eisch de provinciale autoriteiten evenwel van de band hebben gewezen. De Japansche ambassade heeft daarop terstond bij het ministerie van buiten- landsche zaken te Nanking geprotesteerd en een verklaring betreffende de arresta ties geëisc'ht. Drie milliard tekort op Italië's begrooting De Italiaansche ministerraad is giste ren (Zondag) onder voorzitterschap van Mussolini bijeengekomen en hechtte zijn goedkeuring aan de begrooting van het ministerie van financiën. De begroo ting vertoont een tekort van drie milliard, dat zijn oor zaak vindt in de groote uitgaven voor „de ontwikkeling van Oost-Afrika", de reor ganisatie van het leger, de verhooging der ambtenaarssalarissen en vooral de uit breiding van de luchtmacht. Voor het leger is 2591 millioen uitge trokken, voo-r de vloot 1792 millioen en voor de luchtmacht 1250 millioen. Tevens werd een wetsontwerp goedge keurd, waarbij „de regeering de bevoegd heid wordt gegeven, regels vast te stellen voor de houding van Italië in tijd van oorlog en over den staat van neutraliteit". Aan deze tamelijk duistere mededeoling werd geen enkel commentaar toegevoegd. Wreede barmhartigheden. Te Mue-ldorf aan de Inn (Duitschland) zullen 'de tarieven voor electrisch ligt verlaagd worden voor gezinnen met vier of meer gezonde kinderen. Ongezonde kinderen behoeven dus niet van goedkoop electrisch licht te profiteeren. Degrelle spreekt weer voor de Italiaansche radio. De leider der rexisten, Léon D'egrelle, heeft meegedeeld, dat hij zijn redevoe ringen voor Italiaansche radiostations zal hervatten. „Turijn was slechts een begin. Zijn redevoering aldaar was zuiver theore tisch en historisch. D'at zal den volgen den keer niet het geval zijn." D'e Italiaansche regeering schijnt nog niet geantwoord te hebben op het o-ffi- cieele protest van de Belgische regee ring. „Pa!os"-incident komt niet voor non-interventie-commissie. In zijn onderhoud met den Spaan- schen ambassadeur, heeft minister Eden medegedeeld, dat hij geen mogelijkheid zag om het „Palos"-incident voor te leg gen aan de non-interventie-commissie, zooals de Spaansche regeering had voor gesteld. Korte Berichten. De Ghevrolet-automobielfabriek te Flint (Michigan) heeft haar deuren we gens gebrek aan materiaal gesloten. Twaalf duizend arbeiders zijn daardoor werkloos geworden. In de centrale en midden weste lijke staten van Amerika woedt een sneeuwstorm, zooals men daar in geen vijftig jaar heeft meegemaakt, en welke direct of indirect reeds den dood van elf personen heeft veroorzaakt, terwijl de aangerichte schade verscheidene mil- lioenen dollars bedraagt. In zes staten zijn de luchtvaartdien sten volkomen gestaakt. i In Duitsche oeconomisc-he kringen verluidt, dat dr Schacht voornemens is naar Parijs te gaan in de tweede helft van deze maand teneinde de besprekin gen over een oeconomische samenwer king, welke in den vorigen zomer zijn gevoerd, te hervatten. Naar men ons mededeelt is H. M. de Koningin voor enkele dagen naar Het Loo vertrokken. H. M. wordt Woensdag weer in Den Haag verwacht en is voornemens Vrijdag 15 Januari naar het buitenland te ver trekken, om, zooals telken jare, eenige weken in de bergen door te brengen. DE HUWELIJKSGESCHENKEN. Vermoedelijk ter bezichtiging gesteld. Naar men verneemt, bestaan plannen, de geschenken, die Prinses Juliana en Prins Bernhard bij hun huwelijk hebben ontvangen, te Den Haag voor het pu bliek ter bezichtiging te stellen. ENORME BELANGSTELLING OP DE VORSTELIJKE BRUILOFT. Ruim 10.000 telegrafische geluk- wenschen. Naar men verneemt, heeft het Vorste lijk Paar in verband met zijn huwelijk meer dan 10.000 felictatie-telegrammen ontvangen. Dit groote aantal telegram men kwam natuurlijk niet uitsluitend op den huwelijksdag binnen, maar over een tijdsverloop 'van 1 tot en met 7 Ja nuari. 45 Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij Firma GEBRSs. DUVEKOT GOES. EEN PLUIM VOOR DE NEDER LANDERS IN CANADA. De Nederlanders in Canada, in het bijzonder die van Kent County, staan bij de overheid bijzonder goed aangeschre ven. Bij de behandeling van de naturali- satieaanvragen merkte rechter J. J. Wearing onlangs op: „Ik feliciteer Kent County met de emigranten, die hier zijn. D'e meesten van dezen komen uit Neder land. D'aar zijn geen betere te vinden. Zij komen van een land, waar het land- boüwbedrijf op hoog peil staat en zij worden de beste burgers". Van de 22 aanvragers waren er 11 Nederlanders en 7 Belgen. STEMMEN BIJ VOLMACHT. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven gericht aan de ge meentebesturen, waarin hij o.m. zegt, dat hem gebleken is, dat verschillende kiezers, die gebruik wenschen te maken van de, hun ingevolge artikel 7 der kieswet ver leende, bevoegdheid om bij volmacht te stemmen, moeilijkheden ondervonden, doordat op sommige gemeentesecretariën niet voldoende rekening wordt gehouden met de omstandigheid, dat bij de jongste wijziging van de kieswet in artikel 56a dier wet veranderingen zijn aangebracht. De minister vestigt de aandacht op de wet van 23 Mei 1935 tot wijziging en aanvulling van de kieswet, de provinciale wet en de gemeentewet. Daarbij is de mogelijkheid geopend, dat de medeeling, dat de kiezer van de gevraagde bevoegd heid om bij volmacht te stemmen ge bruik wenscht te maken, niet slechts kan geschieden ter secretarie van de gemeente op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, doch ter secretarie van elke willekeurige gemeente, waar hij zich toevallig bevindt. Voorts blijkt verschil van opvatting te bestaan met betrekking tot de interpre tatie van het vierde lid van art. 56a der kieswet, met name nopens de vraag of de in den derden volzin van dat lid be doelde termijn van vijf dagen begint te loopen vanaf het tijdstip van aanwijzing van den gemachtigde, dan wel vanaf den datum van de oproeping. Aangezien de redactie der wet te dezen geen uitsluitsel geeft, is de minister ge neigd in het belang van de kiezers de bepaling aldus te interpreteeren, dat de termijn van vijf dagen begint te loopen vanaf den datum van verzending van de oproeping. OVERTREDING VOORSCHRIFTEN WERKVERSCHAFFING EN STEUNVERLEENING. D'e landelijke vereeniging tot onder linge verzekering tegen nadeelige gevol gen van werkloosheid en ziekte, heeft van den minister van Sociale Zaken in antwoord op een desbetreffend schrij ven berioht ontvangen, dat hij geen vrij heid kan vinden ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana algemeene amnestie te verleenen aan hen, die zijn gestraft inzake overtre ding van voorschriften van werkver schaffing en steunverleening. Het is echter de bedoeling van den minister, in bepaalde gevallen verzachting van straf toe te staan. Ieder geval zal daarbij echter op zich zelf moeten worden beoordeeld. NEDERLANDSCHE MINISTERS NAAR NOORWEGEN EN ZWEDEN. Naar wij vernemen zijn de Ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vissoherij door de Noorsdhe en Zweedsche regeeringen uit- genoodigd tot het brengen van een bezoek aan Noorwegen en Zweden. „Daar het tot ons leedwezen niet mo gelijk is ditmaal allen door de radio per soonlijk te bedanken voor de groote har telijkheid en aller meeleven tijdens onze bruidsdagen en bij ons huwelijk, willen wij langs dezen weg daarvoor onze bijzon dere erkentelijkheid uitspreken. Wij zijn diep getroffen door de alge meene geestdrift en door alles wat voor ons in deze zoo gelukkige dagen werd ge daan, wat zooveel gloed en luister aan onzen bruidstijd bijzette. Wij betuigen allen daarvoor onzen har- Als gevolg daarvan zullen Prof. Gelis- sen en Dr Deckers zich 12 dezer naar Oslo begeven, vanwaar zij na een opont houd van enkele dagen naar Zweden zul len doorreizen. De ministers, die vergezeld zullen zijn van den heer A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoorden en door Ir Peters, die ais secretaris zal op treden, zullen in beide landen verschillen de centra van het economische leven be zoeken, teneinde aldus nader kennis te kunnen maken met de ontwikkeling, wel ke Noorwegen en Zweden in de laatste jaren hebben doorgemaakt. DE SLEEPVAART NAAR BELGIE. Overeenkomst met drie maanden verlengd. Voor de eerste maal in 1937 kwam de commissie voor de sleepvaart naar Bel gië in vergadering bijeen. Na afdoening van de loopende zaken werd met alge meene stemmen besloten de op 12 Ja nuari 1937 vervallende overeenkomst in zake de vaarregeling weder met 3 maan den te verlengen en diens-volgens haar streven tot het brengen van meer orde ning in het bedrijf onverzwakt voort te zetten, verzekerd als zij is van de alge meene instemming bij vrijwel alle bij deze vaart betrokkenen. Aan alle bij de binnenvaart belang hebbende instanties, van wier medewer king tot op heden met genoegen gewag werd gemaakt, zal ten aanzien van het genomen besluit nog een nadere kennis geving worden verzonden. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. De lijsten der S.D.A.P. De Partijraad der S.D.A.P. beeft voor de Kamerverkiezingen zes lijsten vast gesteld. Die voor 'kieskringen Botterdam, Dor drecht en Middelburg luidt als volgt: 1. J. ter Laan, 2. Mr L. A. Donker, 3. Prof. J. van Gelderen, 4. A. Kievit, 5. H. van Sleen, 6. H. J. v. d. Born, 7. G. Akkerman, 8. H. van Dijk, 9. R. Laan, 10. Mr E. Hamburger, 11. P. de Bruin, 12. J. -Spronker-s, 13. M'ej. Adri Pom^er, 14. A. C. de Pauw, 15. J. -C. de Bonte. De partij zal zich nog per referen dum over -deze lijsten hebben uit te spreken. HET WEST-INDISCHE LUCHTNET WORDT UITGEBREID. Twee jaar nadat de K. L. M. haar eer ste lijn in West-Indië heeft geopend, na -de Atlantische vlucht van de „Snip", heeft het luchtverkeer in West-Indië zich zoodanig ontwikkeld, dat thans opnieuw tot twee belangrijke uitbreidingen kan worden overgegaan. Op 18 December j.l. heeft de Venezo- laansche regeering goedkeuring gegeven aan een contract, inhoudende -de toestem ming tot het onderhouden van regelma tige luchtdiensten van en naar het gebied der Venezolaansche republiek. Dientengevolge zal met ingang van 19 Januari a.s„ precies twee jaar na de opening van den eersten K.L.M.-dienst in West-Indië, een nieuwe luchtdienst ge opend worden van Curacao naar La Guaira, de havenplaats van de Venezo laansche ho-ofdsta-d Caracas en een be langrijke schakel in het luchtverkeer naar Zuid-Amerika van de Pan-Ameri- canAirlint-s. Deze dienst zal tweemaal per week gevlogen worden. Tegelijkertijd zal de dienst Curagao- Aruba-Maracaibo met één 'vlucht per week in beide richtingen worden uitge breid, dus voortaan driemaal -per week worden gevlogen. De heer Deterding en de werk- loozensteun. Het bestuur van het Nederlandscb Verbond van Vakvereenigingen heeft een adres aan den minister van Sociale Zaken gericht, betreffende de plannen van den beer D'eterding. Het mag be kend worden geacht, dat er op dit oogenblik en ook in de komende maan den van een overschot aan levensmidde len in ons land geen sprake is. De aan- koopen van den heer Deterding zullen dus uit de voor ons land noodige voor raden moeten geschieden. Dit kan ten gevolg'e heb-ben, -dat -de verstrekking van goedkoope levensmiddelen aan de werk- lo-o-zen in gevaar wordt gebracht. Indien de beschikbaarstelling van deze goedkoope levensmiddelen door de uit voering van de plannen van den heer D'eterding zou moeten worden ingekrom pen, zou dit zonder twijfel een ongun- stigen invloed op den voedingstoestand der werkloozen en een verhooging van de steunuitkeeringen noodzakelijk ma ken. Het bestuur vertrouwt, dat de minis ter met deze feiten rekening wil houden. telijken dank, niet het minst aan hen, die hebben meegewerkt aan het Nationaal huwelijksgeschenk en andere gesebenlken, welke ons uit het Vaderland of uit den vreemde werden toegezonden. Voor de bloemenschat en gelukwenschen uit alle deelen van ons land en ook uit het buitenland, betuigen wij langs dezen weg onze groote erkentelijkheid, waar het he laas niet mogelijk is ieder persoonlijk te beantwoorden". JULIANA. BERNHARD. Een der participanten zal zijn faillisse ment moeten aanvragen. De financiëele débècle van de exploi tanten der Haagsche tribunes, heeft, naar „De Telegr." nader vernam, grooten om vang aangenomen. Tal van firma's en participanten zijn in onoverkomelijke fi nanciëele moeilijkheden geraakt. Tot hen behoort o.a. een bekende Am- sterdamsche makelaar, die de volgende week zijn faillissement zal moeten aan vragen. Hij heeft met circa f 35.000 deel genomen in de combinatie. De Handel Maatschappij C. de Ruiter te Amsterdam zelf heeft met f 102.000 deelgenomen. Voorts is nog een tiental participan ten, meest zakenlieden, die voor bedragen van vijf, twaalf en een half en twintig duizend gulden deelgenoot waren, ern stig gedupeerd. Wanneer wij niet op een of andere wijze worden tegemoet geko men, zal onze zaak en met ons enkele anderen totaal te gronde worden gericht, zoo deelde ons de directeur der Handel Maatschappij C. de Ruiter, de heer Van Gelder, mede, die nog zeide, dat men eerst zeer optimistisch gestemd was. In één avond was het benoodigde ka pitaal bijeen, ja er is zelfs een avond lang gedebatteerd over den wensch van participanten, die gaarne grootere bedra gen in deze zaak wilden steken... Op Oudejaarsavond wisten we reeds, dat het mis zou loopen. De regeering is er in gekend en op haar verzoek waren we direct bereid de prijzen aanmerkelijk te verlagen. Dat beteekende reeds, dat wij allen genoegen wilde nemen met een verlies van 25 want als alle tribunes stampvol zouden zijn geweest, hadden we met dezen prijs toch verlies te boe ken. Maar we waren daartoe bereid om de financiëele moeilijkheden dan maar tot die 25 te beperken. De regeering stond ons toe gebruik te maken van de radio, waardoor eenige kee- ren toespraken tot het Nederlandsche volk werden gericht. Ook dat heeft niet meer mogen baten. Vergadering Commissie van Overig. In de dezer dagen gehouden vergade ring van de Commissie van Overleg der drie Nederlandsche Middenstandsbonden werd met voldoening gewag gemaakt van de aanneming der Vestigingswet Kleinbedrijf door de Tweede Kamer. De voortdurende actie der landelijke organi saties heeft wederom tot tastbaar resul taat geleid. Bij de bespreking over het eventueel aangaan van een overeenkomst met de Middenstands-Contant-Zegel-Organisatie werd namens den Kon. Nederl. Midden standsbond medegedeeld, dat deze orga nisatie daaraan voorshands niet kan medewerken. Nadere behandeling in ver schillende bondsinstanties is noodzakelijk gebleken. De beide andere bonden ver klaarden daarop zich het recht voor te behouden om eventueel zelfstandig zoo danige overeenkomst aan te gaan. Inmid dels zullen voor zoover noodig de bespre kingen met Midco worden voortgezet. Met het oog op de aanstaande totstand koming der Vestigingswet Kleinbedrijf werden verschillende voorbereidingen ge troffen. Definitief werden vastgesteld de eischen voor het Middenstands diploma „Algemeene Handels kennis", welke door een commissie waren ontworpen. Bevorderd zal wor den, dat dit diploma algemeen zal wor den aanvaard en erkend ter voldoening aan den vestigingseisch inzake handels kennis. Voorts werd onder algemeene instem ming besloten tot oprichting van de „Vereeniging ter bevordering van de vakopleiding in het w i n k e 1 b e d r ij f welke tot taak zal hebben coördineerend op te treden ten aanzien van de vakopleiding van patroons en bedienden in het winkelbedrijf in het algemeen en met betrekking tot de prac- tische doorvoering van den vestigings eisch inzake vakbekwaamheid in het bij zonder. De nieuwe organisatie beoogt in den detailhandel een soortgelijke plaats in te nemen als de „Vereeniging tot ver edeling van het ambacht" reeds op ander terrein vervult. Aan een commissie werd de verdere uitwerking opgedragen, waar bij in overleg zal worden getreden met het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De bonden zullen overigens elk in eigen kring den verderen uitbouw der opleiding voor algemeene handelskennis en het af nemen van de examens voor het des betreffende diploma ter hand nemen, ter wijl zij de aangesloten vakorganisaties

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2