De feesten te Middelburg. Binnenland De tribune-exploitanten staan voor financieele debacle. Uit de Provincie Zoeklichtjes. Valencia voorstelt, de „Palo«"-affaire aan de arbitrage van de non-interventie-com missie te onderwerpen, Beslist men daar, dat de lading van de „Palos" geen oorlogsmateriaal is, dan is de „Spaansdhe regeering" bereid de lan ding aan Duilsohland terug te geven. Intusschen is, zooals gemeld, op het door den admiraal der Duitsche zeestrijd- krachten in Spanje aan de regeering te Valencia gerichte aanbod, waarin een ter mijn werd gesteld voor de uitwisseling van een achtergehouden deel der lading en van den passagier van de „Palos" te gen de beide door de Duitschers opge brachte Spaansche handelsschepen Ara- gon en Marta Junquera geen antwoord gegeven. Naar het D. N. B. meldt, zal de Duit sche regeering de maatregelen, waarmede in het ultimatum gedreigd werd, thans ten uitvoer leggen. Betrouwbare particuliere bronnen ach ten het waarschijnlijk, dat de twee Spaan sche schepen, welke door de Duitsche oor logsschepen werden aangehouden, zullen worden gegeven aan de Franco-regeering die door Duitschland als de wettige Spaansohe regeering wordt beschouwd. Bommen op de Britsche ambassade. Uit Madrid wordt gemeld: Bij een bom aanval zijn gewond kapitein Lance, mili tair attaché te Madrid, een Engelsche da me, on de kok van de ambassade. Een bom viel eveneens op het Engelsch consulaat. In de Britsche ambassade brak brand uit, doch het vuur werd spoedig geblucht. Vele andere brandbommen vielen nog in de z.g. neutrale zone. NIEUWE MUITERIJ IN N.-W.-CHINA Negen generaals in het Noord-Westen van Ohina hebben telegrafisch hun ge hoorzaamheid jegens de Nanking-regee- ring opgezegd. Zij verklaren, dat het op treden der regeering niet in overeenstem ming is met het door maarschalk Tsjang Kai Sjeik tijdens diens gevangenschap te Sian F'oe goedgekeurde program. Het zou reeds tot bloedige gevechten zijn gekomen. DE BEGROOTING VAN DE VER. STATEN VOOR 1937. Recordcijfers voor defsnsiedoeleinden. President Roosevelt heeft de begroo ting voor 1938, d.w.z. voor het boekjaar dat 30 Juni 1938 eindigt, bij het congres ingediend. Roosevelt is voornemens op later da tum aan het congres voor te stellen cre- dieten te openen ter bestrijding van de werkloosheid in 1938. Hij hoopt, dat deze credieten niet meer dan 1.537.123.000 doiiar zullen bedragen; deze hoop is ge grondvest op de veronderstelling, dat de industrie zal medewerken door aan een grooter aantal mannen en vrouwen weik te verschaffen dan het geval was in het afgeloopen jaar. De begrooting voor leger en vloot is met 27 millioen gestegen tot 99.160.000 dollar, een record voor vredestijd. In de begrooting van defensie zijn fond sen opgenomen voor het aanvangen van den bouw van twee nieuwe kruisers van 35.000 ton, welke 50 millioen elk zullen kosten. Voorts zijn voorzieningen getrof fen voor den bouw van 400 marinevlieg tuigen, terwijl voor het leger plannen zijn opgesteld, die een minimum van 530 nieuwe vliegtuigen eischeu, welke in 1938 gereed moeten zijn. Het op stapel zetten der in de begroo ting van 1937 voorziene twee liniesche pen motiveerde Roosevelt met de verkla ring, dat de vlootverdragen zijn afgeloo pen en da.t de overige landen eveneens zijn begonnen met den bouw van linie- sbhapea, M I .1 Aanwerving van vrijwilligers in Zwitserland. Naar de „Telegraaf" uit Genève meldt heeft de politie centrales ontdekt voor de aanwerving van vrijwilligers naar de roode troepen in Spanje en voor het hei melijk vervoer der aangeworven jonge lieden over Frankrijk naar Spanje. Zoo werden te Lausanne, in twee stadjes van het kanton Neuchatel, en ook in Zu rich dergelijke centrales opgespoord. Fen aantal personen werd gearresteerd. Dé aangeworvenen werden over Bazel en Genève, voorzien van valsche passen, met auto's naar Frankrijk overgebracht, om vandaar naar Spanje te worden ver voerd. Diaar in Zwitserland niet alleen de deelneming aan den strijd in Spanje door Zwitsers verboden is, doch ook de doorreis door Zwitserland van buiten landers met bestemming naar Spanje om daar deel te nemen aan den strijd zijn te Bazel in gevolge dit verbod vijf tig Oostenrijkers en Tsjechen aangehou den. Te Weenen werd een centrale voor „roode hulp" ontdekt. 14 personen wer den gearresteerd, verdacht van commu nistische agitatie. Belangrijk propa- ganda-materiaal werd in beslag geno men. Oostenrijks Jeugd onder Staatsleiding* Do officiëele „Wiener Zeitung" publi ceert de nieuwe lezing van de jeugdwet. Volgens deze wet moeten alle vereenigin- gen, welke zich met de opvoeding van de jeugd belasten, door autoriteiten ont bonden worden, indien ze niet uiterlijk 1 April a.s. vergunning van den minister van onderwijs verkregen hebben. Vereenigingen, die deel uitmaken van de Katholieke actie vallen niet onder deze wet Rijksdagzitting op 30 Januari? ïn politieke Duitsche kringen houdt men rekening met de mogelijkheid van i •en bijeenroeping van den rijksdag en een rede van Hitier voor den rijksdag, in welke rede slechts zuiver binnenlandsche kwesties zullen worden behandeld. Daar Hitier jaren geleden het woord sprak: „geeft mij vier jaren tijd" en deze vier jaren thans zijn afgeloopen, zal hij een en ander te zeggen hebben. Ook het houden van een kabinetszit ting op 30 Januari wordt mogelijk ge acht. Korte Berichten. De Belgische minister van P. T. T heeft besloten, dat voortaan de radio-sta tions van België als berichten voor het „Gesproken Dagblad" alleen nog maar de communiqiué's van het officieuse pers agentschap mogen doorgeven. In de niet-socialistische pers wordt met kracht tegen deze censuur op het ge sproken woord geprotesteerd. In Londen en de overige groote ste den van Engeland zijm in de afgeloopen week 325 personen aan griep overleden. Thans neemt de epidemie echter af. In de vier groote ziekenhuizen van Londen is het aantal grieplij'ders verminderd van 1200 tot 500. De griep heeft vooral oude lieden en vrouwen aangetast. H. M. DE KONINGIN. Heden nog: niet naar Het Loo. Aan het paleis Het Loo is heden be richt ontvangen, dat de Koningin niet Zaterdag, doch eenige dagen later op Het Loo zal aankomen. Het Prinselijk Jacht. Op voorstel van de Technische Com missie belast met den bouw van het Prinselijk Jacht, heeft het Algemeen Co mité tot aanbieding van een Nationaal Huwelijksgeschenk aan de Amsterdam- sch9 Scheepswerf van den heer G. de Vries Lentsch Jr opdracht gegeven tot den bouw van dit schip. De plannen voor het jacht kwamen tot stand dank zij de samenwerking van de Technische Com missie en den heer H. W. de Voogt. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET TURKIJE. Naar men verneemt, is uit Den Haag een delegatie naar Turkije vertrokken, teneinde te Ankara met de Turksehe re geering te onderhandelen, in de eerste plaats over de kwestie van het bestaan de clearingstekort en in de tweede plaats over een algeineene verruiming van het handelsverkeer tusschen Nederland en Turkije. Dank aan spoorwegpersoneel. De directie van de Ned. Spoorwegen heeft in een dienstorder haar personeel dank gezegd voor de wijze, waarop het tijdens het drukke verkeer in verband met de feestelijkheden van het Prinselijk Huwelijk, zijn taak heeft volbracht. Tekort van bijna twee ton. De geringe verkoop van tribunekaarten voor het aanschouwen van den Vorste- lijken Bruiloftsstoet is oorzaak geweest, dat de Handel Maatschappij G. de Ruiter te Amsterdam, die de exploitatie der tri bunes op zich had genomen, bij de recht bank surséance van betaling zal aanvra gen. De kosten van den bouw van alle tribu nes der Handel Maatschappij plus de pachtsom van f 82.000, welke aan de ge meente Den Haag moest wordten voldaan, bedroegen ruim twee honderdduizend gul den en van dit bedrag is slechts voor on geveer tienduizend gulden aan recette terugontvangen. Wel is waar zullen de aannemers, die de tribunes bouwden, een belangrijk be drag terug krijgen, wanneer men er in sttaagt de tribunes weer te verlkoopen, doch de exploitanten, die den bouw der tribunes op zich namen, de Handel Maat schappij' G. de Ruiter dus, zullen de te korten, voorloopig althans, niet kunnen dekken. Een aantal menschen, die hun finan- cieelen steun aan deze onderneming ga ven en sommen van tien-, vijftien- en twintigduizend gulden bijeenbrachten, is mede ernstig gedupeerd. „Dat het zóó zou loopen, heeft waar lijk niemand van ons kunnen denken," verzekerde één der slachtoffers van deze financieele débacle aan het Hdbl. „En wy zijn toch waarlijk niet te opti mistisch gestemd geweest, toen wij' onzen financieelen steun verleenden aan dit groote plan. Er zijn tribunes gebouwd, plaats bie dende a,an dertigduizend menschen en wanneer van deze dertigduizend slechts één derde zou zijn opgekomen en kaarten had gekocht, zouden we thans niet in moeilijkheden verkeeren. En dat is toch waarlijk niet optimistisch bekeken I Mta heeft ons verweten, dat de prijzen te duur waren. Men heeft ons gezegd, waarom wij1 den prijs per plaats bij voorbeeld niet op f2.50 hebben gesteld, Men heeft daarbij blijkbaar niet gedacht aan het feit, dat iedere plaats reeds aan pacht alleen een •bedrag van circa f2.75 moest opbrengen. Rekenen we daarbij' het bedrag van f 3.50, dat iedere plaats ons zelf kostte, dan be hoef ik verder niets meer te zeggen, Er zijn achteraf bekeken, tal van facto ren geweest, die den kaartenverkoop heb ben tegengewerkt, factoren, die geen van ons heeft kunnen voorzien. Een daarvan noem ik het zeer slechte weer van den dag vóór het huwelijk, dat menigeen zal hebben afgeschrikt om een tribuneplaats te koopen. Voorts de vele verkeers- en ordemaat regelen, die waren genomen en die den menschen er blijkbaar van terughielden zich van plaatskaarten te voorzien. Dan is het toch ook een feit, dat op den dag van het huwelijk, bij lange na niet zooveel automobilisten naar Den Haag zijn gekomen als men verwachtte. De directeur der Handel-Maatschappij G. de Ruiter, de heer A. van Gelder, 'die zeer onder den indruk was van de groote financieele débacle, verklaarde nog aan het Hdbl.: „Het is wel zeer erg, dat alles zóó moest loopen. Tweehonderd twee dui zend gulden hebben de tribunes gekost en daarvan zal voor circa tienduizend gul den zijn teruggekomen. Dat is de teleur stellende uitkomst De pachtsom van f 80.800 is intusschen door de gemeente reeds verdeeld aan ver schillende liefdadigheidsinstellingen. Toen we 's middags te twaalf uur onzen groo- ten strop werkelijkheid zagen worden, hebben we de tribunes' maar laten bestor men. Ja, toen waren ze in een oogwenk vol. Van een van die gratisbezoekers ont vingen wij een briefje, waarin hij schreef, dat hij den koninklijken stoet op zijn gra tis plaatsje zóó goed had gezien, dat hij nu ook voor zijn plaats wilde betalen Kloetinge. Ook hier is feest gevierd. Nadat een half uur klokgelui had geklon ken werd door de schooljeugd een Oranje boom geplant op het terrein van de Ned. Herv. kerk vóór het Gemeentehuis. Door burgemeester Zandee en den heer J. Q. C. Lenshoek, voorzitter der Oranje vereniging, werden hierbij' toepasselijke woorden gesproken, terwijl „Excelsior" eenige muzieknummers ten gehoore bracht. Ds J. de Vries te Wilhelminadorp, leidde een dienst in de Ned. Herv. Kerk. Van 1 tot 6 uur werden in dit kerk gebouw 'driemaal eenige Oranjefilms af gedraaid. Des avonds werd een muzikale wandeling gemaakt en tot besluit werd door de mondorgelclub „Inter Nos" een historisch Leekenspel uitgevoerd in het Vereenigingsgebouw getiteld „Wilhelmus van Nassauwe". Woensdagavond hield de Gei- tenfokvereeniging „Hoop op beter" haar 1ste jaarvergadering. De opkomst was gering. De waarne mend secretaris bracht verslag uit over 1936, waaruit blijkt, dat de vereeniging in ledental goed vooruit gaat. Van de af'tr. bestuursleden werd dhr P. Verboom herkozen. Voor dhr J. v. Hekkten werd dhr L. Dekker Cz. gekozen. In Februari zal een lezing met lichtbeel den worden gehouden. Voor den verkoop van jonge bokjes was dhr H. Wezepoel te Kattendijke de hoogste inschrijver. Aan hem is dat gegund. Men hoopte weer een plaatselijke keuring te houden. Kapelle. Onder zeer groote belangstel ling had Vrijdagmiddag de planting plaats van 2 herinneringsboomen, een te Kapelle, ingang Weststraat en een te Biezelinge op het Marktplein. Burgemeester, wethouders en raadsle den alsmede de leden der Feestcommissie enz. warten hierbij tegenwoordig. Burg. Bierens herinnerde aan het heu gelijk feit, waardoor gansch Nederland met blijdschap is vervuld. Spr. vond het een goede gedachte herinneringsboomen te planten. Daarna werd tot planting overgegaan door burgemeester, wethouders, de raads leden, leden van het feestcomité en afgev. der Buurtvereenigingen. Ook de kinderen mochten helpen. De voorzitter van de feestcommissie te Kapelle, de heer M. Glas, en de heer P. Scheele, voorzitter van Biezelinge, droe gen deze hoornen over aan het gemeente bestuur. 's-Gravenpolder. Ook hier is feest ge vierd ter eere van bet bruidspaar. Woens dagavond was er bidstond in de Geref. Kerk. Donderdagmorgen in de Ned. Herv. kerk en Geref. Gemeente. Vrijdagmiddag werden de schoolkinderen getrakteerd in de school. B. en W. waren hierbij tegen woordig. De burgemeester vertelde iets over de jeugd van de Prinses en den Prins. Uit volle borst klonken de Vader- landsche liederen. Allen zijn getracteerd op chocolademelk en kwatta en ontvingen een mooie gedenkpenning met oranje lint. 's Avonds werd door de kinderen een lic'Mstoet met lampions georganiseerd. Waarde. Donderdagmorgen 8 uur werd door klokgelui het feest, ter eere van het vorstelijk huwelijk, aangekondigd. De schoolkinderen maakten met de mu ziek een rondgang en werden daarna ge tracteerd in de school, waarna een radio uitzending van de plechtigheden, eveneens in de school volgde. Te twee uur werden in het park twee herdenkingsboomen ge plant. Een groep, voorstellend „Hollands Bruidspaar" ging vervolgens vanaf de Melksalon naar het gemeentehuis, waar het Bruidspaar met bruismeisjes in de raadzaal ontvangen werd door den raad. Vervolgens werden ze toegezongen door de schoolkinderen, begeleid door de mu ziek. Nu volgde een optocht. Des avonds werd een fakkeloptocht gehouden, waar aan allen meededen. Het dorp was prach tig versierd en 's avonds keurig verlicht. Ellewoutsdijk. In het afgeloopen jaar hebben 43 schepen deze haven aangedaan, die een gezamenlijke tonnenmaat had den van; 3548. i Loop der bevolking over de maand December 1936Vertrokken Janna Adriana Smallegange, naar Kloe- I tinge en Levinus Maat, naar Bergen op Zoom. Niettegenstaande de festiviteiten ter gelegenheid van het prinselijk huwelijk, alhier op 30 April plaats zullen vinden, is de huwelijksdag niet onopgemerkt voorbijgegaan. Van ieder huis wapperde de vlag, terwijl des avonds een wijdings- dienst in de kerk werd gehouden door Ds v. Burgeier van Ovezand. Vrijdagmiddag werden de schoolkinde ren getracteerd, terwijl deze 's avonds een lichtstoet hielden. lerseke. De werkman P. Oele werd Donderdagavond toen hij per fiets van de spoorwegwerken te Vlake terugkwam door een vrachtauto die zonder lichten rechts van den weg reed, aangereden en in de sloot geworpen. In razend tem po vervolgde de vrachtauto zijn weg. Het is echter de gemeentepolitie van lerseke mogen gelukken den dader op te sporen en tegen hem proces-verbaal op te ma ken. Deze week werd gemeld, dat een politiehond de konijnen van zijn baas had opgegeten. Men deelt ons thans mede, dat dit geen politiehond was, maar een doodgewone Hollandsche herder. Walfaartsdijk. Ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk werd Woensdagavond in de Herv. Kerk een wijdingsdienst ge houden onder leiding van den hulppredi ker Cand. v. d. Graaf, met medewerking van de zang vereen. „Looft den Heer". Donderdag was een groot deel van de gemeente in vlaggentoni en maakte de muziekvereen. „Advendo" des avonds een rondwandeling door een deel van de ge meente. Vrijdag w iden de leorlingen van a'.ie scholen getracteerd. Ze ontvingen elk een beker. Heinkenszand. Gisterenavond hield de geitenfokvereenigïng „Door Vereeniging verbetering" alhier baar ledenvergadering Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereen. 84 leden telt en dat 1936 een gunstig jaar is geweest. Het verslag van den penningmeester eindigt met een goed slot van f 14.98. Het bestuur zal trachten de geitenhou ders te bezoeken om zoodoende de beste fokdieren te kunnen aanbevelen, om daarvan jonge geiten aan te kunnen hou den. Getracht zal worden dezen zomer wederom een plaatselijke keuring te hou den. O.- en W.-Souburg. Woensdagavond vierde alhier de Chr. Jong. Vereen. „Wees Getrouw" haar 20-jarig bestaan. Het ledenaantal bedraagt thans 33. Er was een batig saldo van f 52. Als sprekers traden op Ds Spijkerboer en dhr Schipper, 2e voorzitter van de Prov. Commissie. Ver der werd de avond gevuld door zang en voordrachten. Ook werd de vereeniging door verschil lende afgevaardigde van zusterverenigin gen gelukgewenscht. Gaping». Op den morgen van 7 Ja nuari kwamen de kinderen samen in de door de onderwijzers smaakvol versierde schoollokalen, om feest te vieren. Behalve de schoolkinderen hadden tal van ouders en begunstigers aan de uit- noodiging gehoor gegeven. Onder het ge not van de radio, welwillend door dhr Kesteloo geplaatst, konden ze de huwe lijksvoltrekking volgen. Daarna werden kinderspelen uitgevoerd en werd een vlagoptocht door het dorp gehouden. Veere. Dinsdagavond hield de Geiten- fókvereeniging haar jaarvergadering. Het bleek uit het verslag van den penning meester, dat 1936 niet ongunstig is ge weest. De inkomsten waren f40,80 en de uitgaven f33,55, aldus een goed slot van f7,25. Dhr J. Janse werd weer benoemd als bokhouder. Contributie en dekgeld werden beide vastgesteld op f 0,60. Beslo ten werd om een renteloos aandeel te nemen en voor de te houden keuring werd weer machtiging verleend om geldprijsjes uit te deelen. Een lezing werd gehouden door dhr J. Versluijs over „De verzorging en de stalling van de geit". Ritthem. Woensdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk een wijdingsdienst ge houden onder leiding van ds G. de Ru. Donderdagmorgen werd de klok geluid. In de kerk was er gelegenheid naar de radio te luisteren. Donderdagmiddag was het feest voor j de schoolkinderen. De kinderen zongen gelegenheidsliederen en werden rijkelijk getracteerd. Het hoofd der school, de burgemeester en ds G. de Ru voerden het woord. Elk kind kreeg een plaat, een boekje en een sinaasappel. Op Vrijdag 22 Januari zullen er kin- der- en volksspelen gehouden worden. Axel. De A.R. Kiesvereniging hield haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat bet ledental is gestegen tot 160. De penningmeester kon zijn boeken met een flink batig saldo afsluiten. Stavenlsse. Tengevolge van vele ziek tegevallen zijn de feestelijkheden alhier uitgesteld tot eind April a.s. Zlerikzee. Woensdagnacht hebben twee onbekenden zich toegang willen verschaffen in het huis, bewoond door L. v. B. in de Pieterseliestraat. Op hel hulpgeroep zijn de twee indringers ver hakken, met achterlating van een klomp en een pet. De politie onderzoekt de zaak. Zlerikzee. A. J. Vonk. t Alhier is overleden de heer A. J. Vonk, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, sedert ruim vier jaar werk- Dat was een merkwaardig samentref fen deze week. Het orgaan van de N.S.B., welks leider zooals gebleken is zijn best doet Duitschland tegen ons land op te hitsen, bevatte weer eens tal van verdachtmakingen aan bet adres van Minister Colijn, van wien het niet alleen beet dat hij onbekwaam is, maar ook, dat bij opzettelijk bet Communisme bevordert. Maar wat gebeurt Op hetzelfde oogenblik dat deze schan delijke verdachtmakingen gedrukt werden, kwam de mededeeling, dat het H. M. de Koningin die beter dan iemand anders de beteekenis van bet werk van Colijn kan beoordeelen, had behaagd aan Dr Colijn de hoogste onderschei ding te schenken, die in ons land ver leend kan worden. Aan Colijn is de genade geschonken, dat hij reeds tal van jaren land en volk in de hoogste plaatsen mag dienen. Natuurlijk staat hij daarbij aan aller lei verdachtmakingen bloot. En natuurlijk heeft de kleine man uit Utrecht, die geen werkelijk groote figuren verdragen kan, daarbij het grootste woord. Maar zie, nu komt onze Landsvrouwe en zij 'geeft aan haar trouwen dienst knecht het hoogste eerbewijs, dat zij ver mag te schenken. Ik vernam het met blijdschap. Temeer omdat vast staat, dat H. M. de Koningin hiermee heeft gehandeld in overeenstemming met den wensch van millioienen landgenooten. OPMERKER. zaam ter inspectie der directe belastingen te Z'ierikzee. Voordien was hij gedurende vele jaren ontvanger van 's rijks belas tingen te Brouwershaven. In Brouwershaven was de overledene gedurende vele jaren president-kerkvoogd. Hier ter stede was hij notabele bij. de Ned. Herv. gemeente, voorzitter van de bioscoopcommissie en commissaris van de Nutsbibliotheek. Tholen. Hier is gistermorgen het feest ingezet met klokgelui, koraalmuziek en een kinderaubade door de schooljeugd. Een ommegang door „Concordia" volgde door de stad en tractatie der jeugd. De optocht der vereenigingen, gevolgd door aardig uitgebeelde vakwagens en typische kleederdrachten, werd door honderden bewonderd. Er was veel werk van alles gemaakt. Honderden uit het Eiland zijn de keurig versierde straten, waarin bui tengewoon prachtige eerepoorten stonden, wezen bewonderen, terwijl de verlichting in één woord schitterend was. Uitslag straatversiering: le pr. f25 Markt; 2e pr. f 20 Hoogstraat; 3e pr. f 15 Stoofstraat; 4e pr. f 10 Oudlandschepoort en straat; 5e pr. Wal f5. Optocht: le pr. f25 visschersbedrijf; 2e pr. f 20 Brandweer; 3e pr. f 15 Slagers- bedrijf; 4e pr. f 12,50 Landbouwbedrijf; 5e pr. f 10 Ketellappers. Gevels: le pr. f7,50 G. Vis Jr; 2e pr. f5 J. Beukelaar; 3e pr. f2,50 Personeel Rijks ontvanger; eervolle vermelding Matth. de Korte. Bergen op Zoom. De huisvader van het Militair Tehuis alhier heeft per 2-1 Dec. j.l. zijn ontslag genomen. In afwachting van bekrachtiging door het Hoofbestuur van den Ned. Mil. Bond heeft het be stuur der plaatselijke afdeeling tot op volger benoemd den heer G. van Dijke, thans werkzaam te Almelo in soortge lijke betrekking. Tot den datum van diens in-dienst-tre- ding '(uiterlijk 1 Maart 1937) zal het huisvaderschap worden waargenomen door den heer Haremaker, 'huisvader van de Jeugdherberg alhier. Gistermiddag zijn de feesten te Middel burg voortgezet. De Allegorische optocht. Hiervoor was groote belangstelling. Een historische groep werd gevormd door leerlingen van het gymnasium. De groep stelde voor een bezoek van Prins Willem van Oranje aan Middelburg in 1576. Een heraut, gezeten op een wit paard, vertrok te één uur van het Stad huis gevolgd door enkele hellebaardiers. Het ging naar de woning van den Prins aan de Langedelft (het schoolgebouw), waar de Prins en zijn gemalin te paard gezeten met het gevolg te voet, zich op verzoek van den heraut, achter dezen aansloten en zoo trok men terug naar de Markt, waarvoor het stadhuis de beide burgemeesters met den baljuw, enkele schepenen en Raden en een aantal bur gers de Prinselijke familie afwachtten en na verwelkoming zich ook bij hem aansloten. Voorafgegaan door „Achilles" en „Ju liana" trok de groep over de Burg, Ba lans, St.-Pieterstraat weer naar de Lange delft, waar bij de Gouden Zon een twee de groep zich aansloot en wel die over figuren uit de Camera Obscura van Hilde- brand. De aankleeding van deze groep liet niets te wenschen over, wat men trou wens van de leden van het Dilettanten- tooneel niet anders kan verwachten. Men trok voort naar de Loskade, waar men bezig was den optocht samen te stellen en waar ook de driemuziekkorpsen en drie bands gereed stonden. Even twee uur zette de groote en groot- sche optocht zich in beweging en hij heeft terecht de instemming en het ap plaus van vele duizenden stadgenooten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2