PrinsBernhard en Prinses Juliana EERSTE BLAD VRIJDAG 8 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 13 Belangrijkste Nieuws De Grensbeveiliging. Buitenland. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. - Losse nummers 5 cent, Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. men ten ongehinderd zijn toegestroomd, is het werkelijk moeilijk zich los te maken van den indruk, dat het verbod thans al leen de bolsjewistische partij in Spanje, die klaarblijkelijk voldoende met buiten- landsche vrijwilligers aangevuld is, ten goede zou komen. Daar echter de Duitsche regeering van den beginne af op de bres heeft gestaan voor het stuiten van den vrijwilligers- stroom, is zij ook thans nog bereid alle maatregelen te steunen, die dat doel kun nen verwezenlijken. Zij doet derhalve haar toestemming af hankelijk zijn van de volgende voorwaar den: a.D'e andere belanghebbende staten verplichten zich tot het aannemen van dezelfde houding. b. Ook de oplossing der andere met de middellijke inmenging samenhangende aangelegenheden wordt onverwijld ter hand genomen. c. Alle belanghebbende regeeringen stemmen toe in een onvoorwaardelijk doelmatig toezicht ter plaatse op de ten uitvoerlegging van het verbod, waartoe men moet besluiten. EEN ZEER ZWARE AARDBEVING. Het bekende observatorium te Kew heeft gisteren een abnormaal sterke aardbeving geregistreerd. De eerste aardschok vond plaats om 1 uur 21 Greenwiohtijd. In het uur daarop vol gend vonden nog verscheiden andere aardschokken plaats, die in duur en he vigheid van elkander verschilden. Het observatorium meldt, dat de be ving zoo hevig moet zijn geweest, dat het niet uitgesloten is, dat de schokken zich over ongeveer een vierde gedeelte van de aardoppervlakte hebben voortge plant. Inmiddels wordt uit Athene gemeld, dat te Pyrgos in den Peleponnesus een vrij hevige aardbeving heeft plaats ge had. Onder de bevolking ontstond een paniekstemming en de meeste menschen vluchtten in het vrije veld, waar zij', uil angst dat de aardbeving zich herhalen zal, blijven kampeeren. Voor zoover be kend, zijn er evenwel geen slachtoffers te betreuren. Korte Berichten. D'e griepepidemie, die sinds eeni- gen tijd te Londen heerscht, heeft in de afgeloopen week in Londen en de andere groote steden van Engeland en Wales 325 sterfgevallen veroorzaakt, terwijl dit aantal in de voorafgaande week 97 was. In Londen zelf zijn de vorige week 128 personen overleden aan griep, 119 aan bronchitis en 215 aan longontsteking. Organisatie vindt met spoed voortgang. Dht het legerbestuur vaart zet achter de organisatie van de grensbeveiliging moge, zoo meldt men aan de „N.R.Ct." hieruit blijken, dat niet slechts de com mandanten van het Oost- en Zuidfront, doch ook de commandanten van de grensbataljons, mitsgaders het toege voegde personeel, reeds hun functie heb ben aanvaard. De commandanten van de grensbataljons hebben ook de poli tie troepen, die met de bewaking en de ver dediging der zich in het vak bevindende grenskazematten zijn belast, onder hun commando. Het ligt in de bedoeling van het le gerbestuur in Februari de beide front commandanten, thans nog luitenant-ko lonel, te bevorderen tot kolonel, en de commandanten der grensbataljons, thans nog kapitein, tot majoor. Dit neemt niet weg, dat het toch wel erg druk was in 't Haagje. Omstreeks half drie waren de café's en restaurants in de binnenstad zoo vol, dat men de deuren moest sluiten, en dat de hongerenden en dorstenden in lange files stonden te wachten om binnen ge laten te worden. Het gevolg was dat duizenden en duizenden vreemdelingen de stad vroeger hebben verlaten dan ze anders stellig zouden hebben gedaan. Reeds voor vieren begon de groote uit tocht uit de Residentie en om zeven uur was het Malieveld reeds voor ongeveer drie kwart leeg geloopen. Aan de stations begon het ook reeds vrij vroeg, maar de grootste drukte viel hier toch in den vooravond, toen bij voorbeeld op het traject Amsterdam Rotterdam met een frequentie van 7 minuten en op de lijn naar Utrecht met een kwartier tussehenruimte werd ge reden. Aan beide stations was de regeling perfect in orde. Afsluithekken met plaatsnaamborden loodsten de reizigers direct in de goede richting en gaven te vens de gelegenheid de toestroomende file zoo noodig even vast te houden. Ook de afvoer van militairen, die eerst groepsgewijze een wandeling door de verlichte stad hadden gemaakt na een rustperiode i ging vlot, zonder het ver keer der overige reizigers te storen. In de binnenstad was het wel zeer druk, maar toch niet zoo druk als bij1- v o or beeld op j.l. Dinsdagavond. Wat ons wel opviel, zegt het Yaderl., was, dat er veel meer de stemming bij de men schen in zat, Eb werd veel meer gezon gen, gehost en gedanst dan op vorige Binnenland. De feestelijkheden van gisteren. Overal groote geestdrift. Prins en Prinses uit Den Haag vertrok ken. H. M. de Koningin zeer vermoeid. De grensbeveiliging. Buitenland. Een zware aardbeving waargenomen. Duitsch antwoord aan Engeland en Frankrijk. J. M. Polderman Electrotechnicus Erkend Goes Philips' Service dagen. Het was een ware feeststemming op dezen voor ons land zoo gedenkwaar- digen dag. TRIBUNES BESTORMD EN GENOMEN. Niet gewaardeerde bezoekers vullen leege plaatsen. Toen gistermiddag de Koninklijke stoet de Laan Copes van Cattenburg naderde, hebben, naar de Telegr. meldt, duizenden de groote tribunes bestormd, die aan deze laan op het Alexanderveld stonden. De verhuur van de tribunes is niet zoo bijster goed geweest. De aanvankelijk te hooge prijzen, de strenge maatregelen van de politie, de griep-epidemie, het on gunstige weer op den dag vóór de plech tigheid, hebben de verhuurkansen van de tribune-eigenaars aanmerkelijk doen da len. Bp de Laan Copes van Cattenburg stonden duizenden kijkers onder de rij ■van hoornen. Terzijde van deze hoornen rijzen de machtige houten tribunes op, maar ondanks het feit, dat het al tegen twaalven liep, waren de tribunes nog zoo goed als leeg. Slechts hier en daar plekte tegen het witte hout een zwart groepje kijkers. De menschen, die hij de hoornen stonden te wachten hadden het vanzelf sprekend koud en hoewel de stemming uitstekend was, gingen de blikken van ve len toch verlangend naar boven, waar de maagdelijke blankheid van de tribunes een bet'er uitzicht niet alleen, maar ook een warmer plaats bood. Wie het eerst op het idee kwam om Het jeugdig Vorstelijk Paar bij: DE STRIJD OM MADRID. Alle bladen te Madrid publiceerden gis terochtend een oproep tot de civiele be volking van Madrid om de stad te verla ten onder het motto: „Geen vrouw en geen kind meer in het mitrailleurvuur". Het bombardement van de vliegtuigen en artillerie de'r rechtschen heeft onder de burgerbevolking twee dooden en 25, meest ernstig gewonden, geëischt. Bij Madrid duurde de strijd den ge- heelen dag in de nabijheid van Pozuelo. voort. De opstandelingen werden overal tegengehouden, meldt Madrid. Van de andere zijde wordt gemeld, dat de opstandelingen er in geslaagd zijn, zich meester te maken van Las Rozas, El Plan- tio en Gasa de los Pinos. Vijftig vliegtui gen, vliegende op geringe hoogte, hebben op doeltreffende wijze met artillerie en in fanterie samengewerkt. Hierdoor zijn zij er ingeslaagd, de regeeringstroepen uit hun stellingen te verdrijven. De rechtsche troepen zijn thans bezig, hun stellingen in dezen sector te versterken. HET DUITSCHE ANTWOORD AAN ENGELAND EN FRANKRIJK. Berlijn stelt voorwaarden. Dën Franschen en den Britschen am bassadeur zijn gisteren het antwoord op de voorstellen hunner regeeringen teD aanzien van de verhindering van 't dienst- nemen van vrijwilligers in Spanje over handigd. Het Duitsche antwoord is opgesteld in overleg met de Italiaansche regeering, die het verlaten: van het stadhuis. tegelijkertijd een overeenkomstig antwoord heeft gegeven. De Duitsche regeering moet er in de eerste plaats haar verwondering over uit spreken, dat de Fransche en de Britsche regeering het noodig geoordeeld hebben naast den arbeid van de commissie voor de niet-inmenging te Londen voor de twee de maal een buitengewoon en onmiddel lijk beroep te doen op andere in deze com missie vertegenwoordigde regeeringen. Ze moet er tegen opkomen, dat door den nieuwen stap der Britsche en der Fran sche regeering de indruk wordt gewekt, alsof het vraagstuk der buitenlandsche vrijwilligers in den Spaanschen burger oorlog; door Duitscbland in het leven is geroepen of onderschat. Zij constateert opnieuw dat zij: en de Italiaansche regeering het waren, die van het 'begin af. geëischt hebben,- dat het ver trek van vrijwilligers naar Spanje zou worden verhinderd, en dat het anderzijds de Britsche en de Fransche regeering zijn geweest, die een dergelijk Verbod niet wilden aanvaarden. De oorspronkelijke houding van de Britsche en Fransche regeering in deze zaak kan slechts zóó worden verklaard, dat deze regeeringen in den toevloed van vrijwilligers geen ontoelaatbare inmen ging in de Spaansche aangelegenheden wenschten te zien. Als zij thans een ander standpunt verdedigen, moet de Duitsche regeering zich ernstig afvragen, of het voorgestelde verbod op dit oogenblik niet feitelijk een eenzijdige bevo-ordeeling van de elementen, die de nationale Spaansche regeering bestrijden, tot gevolg zou heb ben. Nu maandenlang de bolsjewistische ele- De Prins lid van den Raad van State. Gisteren is een buitengewone Staats courant verschenen met o.a. de volgende Koninklijke besluiten: I. Besluit van den 6den Januari 1937, waaibij aan Zijne D'oorlnchtige Hoogheid Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld wordt verleend de titel van Prins der Nederlanden met het praedicaat van Koninklijke Hoogheid. H. Besluit van den 6den Jan. 1937, waarbij: aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden wordt veileend de titel van Prinses van Lippe-Biesterfeld. III. Besluit van den 6den Januari 1937, volgens hetwelk het Hare Majesteit heeft behaagd aan Zijne Koninklijke Hoogheid Bernhard Leopold Frederik E'Verhard Julius Goert Karei Godfried Pieter, Prins der Nederlanden, Prins van Lippe-Bies terfeld, zitting te verleenen in den Raad van State. DE DRUKTE IN DEN HAAG MINDER DAN VERWACHT WERD. Een betrekkelijk kalme avond. Het aantal bezoekers is gisteren in de Residentie veel minder geweest dan ver wacht werd. Verschillende factoren hebben daartoe meegewerkt. Velen zijn zóó onder den in druk gekomen van de berichten dat er toch geen bijkomen aan was, dat ze maar liever thuis bij de radio bleven Fn dan heeft de griep ook in niet ge ringe mate het bezoek belemmerd, ter wijl de hooge prijzen die voor de tri bune-plaatsen gevraagd werden, mede een afschrikwekkende werking hadden. De terugkeer van het gehuwde Vorstelijk Paar aan het Paleis Noordeinde te Den Haag.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1