ABDIJSIROOP Buitenland. Uw kind zal morgen niet meer hoesten AKKER's verstèrkte Binnenland Koningin naar Het Loo. Uit de Provincie Nederlandera wonen, richten zich in deze oogenblikken naar deze plaats. Uit duizenden harten stijgen gebeden op, dat Gods liefde U geleide op al uwe wegen, Wij gevoelen ook de geestelijke aanwe zigheid van h8n, die ons zijn voorgegaan en die wij hier zoo noode missen. Geheel Nederland heeft u lief en ziet op u met ontroerende dankbaarheid je gens God neer. Maar de tallooze getuigen van dezen dag, door wier liefde gij u gedragen en omringd weet, hebben het niet in de hand uw leven mooi en rijk te maken. Van hun goede wenschen hangt uw huwelijksgeluk niet af. Dit ligt niet in hun hand. Gij beiden weet dat ook zeer wel. Daarom is uw eerste daad over uw huwelijk temidden van de Christelijke ge meente Gods zegen af te smeeken. Deze plechtigheid draagt daarom een zuiver godsdienstig karakter, en ia een zuiver kerkelijke handeling. Ik sta hier niet om bij al de vele goede wenschen u reeds toegebracht, nog de mijne te voegen. Daarom las spr. als tekst voor Psalm 32:8 (laatste gedeelte): „Mijn oog zal op u zijn." Onder de duizenden, wier oog op u ge richt is, is er Eén, die meer doet en kan doen dan wenschen uitspreken. Hij be looft „Mijn oog zal op u zijn". Dit ia een woord vol troost en kracht voor U beiden op uw levensweg. Hij zal u geleiden, en sterken in den levensstrijd, Hij zal u verzorgen, bewaken en omringen. Uw Vader in den hemel hoort uw gebed en antwoordt er op. Ieder huis heeft zijn kruis, zegt het spreekwoord. Ook uw huis zal dat wel hebben. Of het zwaar is, of licht, hangt niet af van de zwaarte van het kruis, maar van de kracht van den drager. De Bron van de ware kracht is: het leven in Gods gemeenschap. Of ons leven gelukkig is, hangt niet af van aardsche goederen, maar of we ons leven kunnen zien in het iicht van de eeuwigheid, van Gods liefde Of het huwelijksleven slaagt of mis lukt, hangt niet af van de vraag of de echtgenooten het altijd eens zijn, maar of zij samen kunnen knielen voor Gods troon met gebed en dankzegging, of hun huwe lijk in Christus geheiligd is. Wij mogen gelooven, dat God u gelei den zal door Zijn liefde, een levenstaak geeft en Zijn hulp U toezegt. Dat is het waarachtig geheim van elk huwelijks geluk. Het leven onder open hemel, hebt gij' in dubbele mate noodig, gezien de hooge plaats, die gij inneemt. Het Nederlandsche volk wil hoog tegen u op zien, tegen u beiden. Wij willen in u beiden zien een voorbeeld van trouw, eenvoud, plichtsbetrachting en Gods vrucht. Gij, Prinses Juliana, hebt reeds zoo dikwijls getoond een hooge opvatting te hebben van uw taak en verantwoordelijk heid, mee te leven met de belangen en nooden van ons volk, u te willen gev'en aan allerlei socialen en filantropischen arbeid. D'aarin hebt gij een onvermoeide werkkracht getoond. Wat gij gedaan hebt, ligt open voor aller oogen. Gij, Prins Bernhard, hebt nu een ge malin. door een volk op de handen ge dragen. Die vereering heeft ze eerlijk ver diend door haar toewijding. Het is een heerlijke gedachte voortaan samen te doen, wat. zij tot nu toe alleen deed. Uw vitaliteit, uw open oog, uw blijmoe dig hart heeft ons overtuigd, dat gij zult doortrekken de lijn, van werken van barmhartigheid en sociale zorg, die gaat van grootmoeder over vader en moeder naar de dochter. Gij kunt in Nederland prachtig werk doen. Het geheele volk zal u daarvoor dankbaar zijn. God zegt U op dezen gewichtigen dag toe, dat Zijn oog op u zal zijn. IJ gedragen te weten door de liefde en het gebed van ons volk, is reeds een lich tend spoor op uw levensweg. Maar de zekerheid, dat God uw gebed wil hooren en in u ons volk wil zegenen, is ehn ster kende gedachte. Hij blijft bij U, zooals een moeder haar kind volgt met een oog van waakzame liefde. Maar dan ook uw oog op Hem gericht, om het van Hem te verwachten, zooals Zijn oog op u is, Hij zij de eerste in uw verbond. Zich tot H. M. de Koningin richtende zeide spr.: God geve U de genade lange jaren de blijde getuige te zijn van het geluk uwer kinderen, wandelend in den weg des Heeren, waarin gij uw kind hebt opgevoed. Tot Prinses Armgard zei spr.: Houd u overtuigd, dat Prins Bernhard reeds de liefde van ons volk heeft gewonnen. Met vreugde ontvangt Nederland hem als gemaal van Prinses Juliana. De inzegening. De oud-hofprediker, D s W e 11 e r, ging vervolgens over tot het stellen der vrag'an en nadat deze door Prins en Prinses met „ja" waren beantwoord, noodigde Ds Weiter 't paar uit te knielen. De 87-jarige voorganger sprak nu een zegenbede uit en nadat de jonggehuwden hun plaatsen weder hadden ingenomen, was het aandeel van den oud-hofprediker in deze plechtigheid ten einde. Prof. Obbink verwisselde daarna de ringen, waarna de aanwezigen staande zongen het bekende gezang „U zeegne God." Vervolgens bood Prof. Obbink na mens den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente een in zwart Ieder gebonden quarto Bijbel aan, waarbij hij het Vor stelijk paar toewenschte, dat de Bijbel voor hen moge zijn een lamp voor hun voet, een licht op hun pad, een gids ten eeuwigen leven. De dienst werd nu besloten met het Onze Vader en bet zingen van het gezang „Halleluja, eeuwig dank en eere." Nadat de kerkdienst beëindigd was, bracht een zangkoor een lofpsalm ten gehoore. De bruidsstoet, voorafgegaan door de bruidsmeisjes en de bruidsjonkers begaf zich daarna naar de consistoriekamer. Alle familieleden, benevens de getuigen begaven zich paarsgewijze daarheen, ten einde hun gelukwenschen aan te bieden. Dp den terugweg. Intussohen had zich buiten de kerk de stoet weer geformeerd Langs de vastge stelde route werd naar het paleis terug gereden, waar de stoet om ongeveer twee luur arriveerde. De toejuichingen door de vele duizen den, die reeds urenlang langs den weg stonden of zaten, waren onbeschrijfelijk. Het was een tocht om nooit te vergeten. D'rie militaire eerewachten waren langs den weg opgesteld. Bij het Koninklijk Paleis stonden de grenadiers en jagers met de Koninklijke Militaire Kapel, die, toen het bruidspaar het paleis verliet, het Wilhelmus speelde en dit ook weer bij hun terugkomst ten gehoore bracht. Het publiek zong krachtig mee. Bij het stadhuis was uit de koloniale reserve een eerewaoht gevormd, waarbij het muziekkorps van het 5e regiment infanterie was ingedeeld. Bij -de Groote of St. Jacobskerk vorm den een sectie mariniers en een sectie matrozen een eerewacht. De Marinekapel was hierbij' ingedeeld. Op verschillende plaatsen langs den bruidsweg waren mi litaire eerefronten en eere-posten opge steld. Na terugkeer vertoonde het bruispaar zich eerst nog even voor het midden raam en daarna op het balcon van het Kon. Paleis, wat aanleiding gaf tot stormachtige toejuichingen. Dejeuner ten paleize. Aan het huwelijksdejeuner ten paleize Noordeinde hebben ongeveer 210 perso nen deelgenomen. Er was een groote ta fel met verscheidene kleine tafels. Tot de genoodigden behoorden, behalve de vorstelijke gasten, de hoogste autoritei ten uit den lande, leden der hofhouding, enz. DE STRIJD IN SPANJE. Hevige bombardementen van Madrid. Omstreeks den middag hebben gisteren 14 bombardementsvliegtuigen, die door verscheidene jagers begeleid werden, 'bommen laten vallen op de wijk Villaver- de in het Westen van Madrid en op an dere districten. De bevolking verliet inderhaast de stra ten. Een tweede eskader, bestaande uit 13 toestellen, verscheen boven de wijk Te- toean de las Victorias. Na een levendig geveoht slaagde de luchtverdediging van Madrid er in de aanvallers te verdrijven. Tö kwart voor vier is het luchtbombar dement van de hoofdstad zeer hevig ge worden. Het gebouw Telefonica werd tussehen het begin van 'hst bombardement en des middags vijf uur getroffen door een tien tal bommen, die de muren doorboorden en vrij belangrijke schade aanrichtten. Wel was er eenige verwarring in de stra ten der bedreigde wijken, maar men heeft toch geen paniek kunnen waarnemen; de trams bleven rijden, ondanks de vaak neerregenende steenen. Om vijf uur werd het weer rustig en harnam het leven zijn gewonen loop. Het offensief van Franco wordt doorgezet. Havas meldt van het front Maja da Ronda: Het front der opstandelingen heeft zich plotseling geplitst. In één ruk werd doorgedrongen tot Las Rasas. Het leger van Mola deed gistermorgen een uitval in de richting van El Pardo. De operatie ging gepaard met een hevig artillerie vuur. Uit Madrid wordt gemeld: De regee- ringstroepen behielden hun stellingen tot gistermiddag. Daarna trokken zij in goede orde terug tot de door het opperbevel aan gegeven linie. De linkervleugel van de opstandelingen voor de hoofdstad heeft de operatie® op den weg van Madrid naar het Escoriaal voortgezet en is er in geslaagd de berg- stelling Monte Gumbre tussehen Las Ro- zas en Villa Nueva de Pardilla te ver overen. In den sector van Madrid vonden de opstandelingen na de gevechten van gis- teren 627 gesneuvelden, van wie de mees ten buitenlanders, op het slagveld. De vol'ksfronters, zoo melden de op standelingen, hebben thans geen straat verbinding meer tussehen het Escoriaal en Madrid. Slechts over 'het Guadarrama- gebergte, waar geen weg te bekennen is, kan 'het Escoriaal door Madrid van mu nitie nog worden voorzien. Het is vandaag twee maanden geleden, dat de nationalisten voor de poorten der Spaansche 'hoofdstad verschenen en ge neraal Miaja heeft in dit feit aanleiding gevonden, om de journalisten to ontvan gen en voorTien zijn rotsvast geloof in de eindoverwinning der volksfronters te be lijden. Hevig woedt de strijd, zeide 'hij verder, in den sector van Las Rozas. De regee- ringstroepen staan thans voor een con tingent Duitschera, tien duizend man sterk, met de modernste wapens uitgerust. Steeds meer Dultsche vrijwil ligers naar Spanje. Naar de „United Press" uit betrouw bare bron verneemt, zal het Duitsche ant woord op de Engelsoh-Fransohe nota no pens het zenden van vrijwilligers naar Spanje, niet voor Donderdag worden over handigd. Inmiddels vinden de transporten van Duitsche vrijwilligers nog steeds voort gang. Naar verder uit betrouwbare bron ver nomen wordt, ontvangen gewone solda ten, die in Spanje meestrijden, 200 mark maandelijks. Het meerendeel der Duitsche vrijwilligers zou uit nazi-formaties, zooals de S. A. en de S. S. afkomstig zijn. VLIEGVERBOD VOOR DUITSCH GEBIED TEN OOSTEN VAN DE ODER Het Duitsche ministerie van luchtvaart heeft tot nader order het vliegen verbo den boven een gebied, gelegen tussehen de Oder en de Poolsche grens. De verordening zegt, dat het verbod niet geldt voor militaire vliegtuigen en dat alle vliegtuigen, die van Polen komen of zich daarheen begeven, om het gebied heen moeten vliegen. Het ministerie van luchtvaart heeft nog nooit een dergelijk verbod van langen duur voor een zoo groot gebied afgekon digd. Men gelooft, dat de maatregel een zeer bepaald militair doel heeft, wellicht staat hi} in verband met den aanleg van versterkingen in het boschrijke en heuvel achtige terrein tussehen de Oder en de Poolsche grens. als U het vandaag nog de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop geeft, want daardoor zullen de afmattende hoestbuien tot staan komen en de benauwende slijm loskomen. Akker's Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog geneeskrachtiger gemaakt, door toevoeging van de hoest-bedwingende stof codeïne, werkt als een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevat een 20-tal kruiden, zooals de Aconiet en de Dro- sera, die ook door de geneeskundigen thans worden beschouwd als de heilzaamste stoffen ter bestrijding van de ademhalings-stoornissen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op de ademhalings-organen, lost de slijm op, stopt den hoest, neemt de benauwdheid weg en ge neest de rauwe ontstoken plekken der slijmvliezen. ,,'s Werelds béste Hoest-siroop", zoo noemt men: Verlaagde prijzen: 75 ct., f 1.25, f 2.- f 3.50 p. flacon. Hittegolf in Japan. Uit het Zuiden van den Grooten Oceaan is een hittegolf naar Japan getrokken, zoodat daar thans een midzomersche tem peratuur 'heerscht. Velen trekken uit de stad naar buiten om zich te verlustigen in de schoonheid der pruimenbloesems. Het meteorologisch observatorium voor spelt evenwel, dat deze hittegolf nog he den plaats zal maken voor een felle koude zoodat gevaar bestaat voor het uitbreken van een griep-epidemie. De griep in Engeland. De griep-epidemie in Engeland heeft thans in het geheele land zulke afmetin gen aangenomen, dat men er in alle tak ken van het bedrijfsleven reeds hinder van ondervindt. Men neemt aan dat de epidemie thans haar hoogtepunt heeft bereikt. Alhoewel de ziekte over 'het algemeen niet gevaar lijk is, zijn de ziekenhuizen overvol en de genee'sheeren overwerkt. Dég/relle voor een Italiaanschen zender. Léon Dégrelle, de leider der rexisten in België, sprak gisteravond een rede uit voor den Turijnschen zender. D'e radiorede van Dégrelle is in België uitstekend overgekomen. D'aar de Belgische regeering aan Dé grelle het spreken voor de radio had verboden, zal de regeering te Rome haar ontevredenheid te kennen geven over het feit, dat de Italiaansche autoriteiten hun zender hebben afgestaan voor de rexistische propaganda. Roosevelts boodschap aan hei Congres. President Roosevelt heeft gistermiddag een boodschap aan (het Congres voorge lezen, waarin 'hij o.m. het volgende zeide: De omstandigheden verplichten mij u te verzoeken een toevoeging te 'bestudee- ren voot de thans van kracht zijnde Neu- traliteitswet, ten einde daarin eenige pun ten op te nemen, die zich hebben voorge daan in verband met den betreurenswaar- digen strijd in Spanje. 'Ook vraagt de President het Congres aanvullende Gre'dioten, vermoedelijk met het doel nieuwe fondsen te verschaffen aan den strijd tegen de werkloosheid. Roosevelt gaf in groote lijnen de vol gende problemen aan voor het nieuwe Congres: le. ©en uitgebreide 'herziening van de machinerie van het bestuur; 2e. een landbouwprogramma, oprui ming van krotten en woningbouw; 3e. financieele bijstand voor pachters en huurders; 4e. een verstandige ontwikkeling van het systeem van sociale veiligheid en een op langen termijn gevoerde politiek tegen de werkloosheid, evenals passende hulp aan bëhoeftigen en werkloozen. De Senaat nam na een kort debat met algemeene stemmen de resolutie aan tot het uitvaardigen van een uitvoerverbod op wapens. Ook de Kamer van Afgevaardigden nam de resolutie betreffende het wapenembar go aan met één stem tegen, dat thans al leen nog de onderteekening van Roosevelt behoeft. Duitsche mayonnaiseconsumptie beperkt. Volgens een nieuwe bepaling van de regeeringscentrale voor oliën en vetten in Duitschland, mogen de fabrikanten van voedingsmiddelen, waarhij plant aardige of dierlijke vetten verwerkt worden, geen olie of vet meer voor hun producten gebruiken, dan met een spe ciale vergunning van de bevoegde auto riteiten. Tevens wordt er aan herinnerd, dat het toebereiden van salade, visch en vleesch, alsmede voor alle soorten van mayonnaise uitsluitend is toegestaan aan de instellingen van de „Fischwirt- schaft". Hitier blijft Rijkskanselier. De bijzondere correspondent van een Fransch nieuwsblad heeft geruchten weergegeven, welke naar het schijnt te Berlijn in omloop zijn, volgens welke Hit- Ier op 30 Januari a.s. zou mededeelen, dat hij voortaan slechts de functie van Rijkspresident zal uitoefenen en als leider der regeering zal aftreden. In welingelichte kringen te Berlijn wordt erop gewezen, dat dergelijke ge ruchten iederen grondslag missen. Korte Berichten. Voor den opbouw van een groote Egyptische luchtvloot hebben alle minis ters een volle maand salaris ter beschik king gesteld. De hoogere ambtenaren zul len dit voorbeeld volgen. Naar Havas meldt, is de staking in de Maggi-fabrieken te Parijs geëindigd. Het conflict in de wasscherijen is nog steeds niet ten volle geregeld. Naar men verneemt ligt het in de be doeling van II. M. de Koningin a.s. Za terdag naar Het Loo te vertrekken. Kranslegging in Delft namens het Prinselijk Paar. Hedenmorgen heeft de secretaris van Prins Bernhard, jhr ir W. G. Röell in de Nieuwe Kerk te D'elft in opdracht van Prinses Juliana en Prins Bernhard een krans gelegd op de graven van de Oranjes. Gelukwensch van Rijkskanselier Hitier. Rijkskanselier Hitier heeft, naar uit Berlijn wordt geseind, H. M. Koningin Wilhelmina telegrafisch gelukgewenscht ter gelegenheid van het huwelijk van Haar dochter. HOOGE ONDERSCHEIDINGEN. Bij Koninklijk Besluit van 23 Decem ber j.l. is benoemd tot minister van Staat: jhr mr F. Beelaerts van Blok land, vice-president van den Raad van State. Tot grootkruis in de Huisorde van Oranje: LuitenantGeneraal Jhr W. Röell, commandant van het veldleger. VIJFTIG MILLIOEN EIEREN NAAR DUITSCHLAND? Nieuwe aankoop van Deterding, Naar gemeld wordt, is een regeling in voorbereiding voor den uitvoer van eieren naar Duitschland, overeenkomstig 't plan Deterding. Deze uitvoer betreft vermoe delijk een totaal van 50 millioen eieren. „De Maasbode" vernam daaromtrent nader het volgende: De prijzen op de Engelsohe eiermarkt zijn, zooals bekend, aanzienlijk lager ge worden, 'hetgeen zijn invloed hier te lan de geducht 'heeft doen gevoelen. Maandag liep b.v. de markt te Barneveld sterk te rug. Het plan-Deterding nu, dat hier te lan de de markt wil steunen, door een even tueel surplus t e ko op en, en anderzijds Duitschland daarmee wil voorzien van le vensmiddelen, waaraan het behoefte 'heeft, greep deze gelegenheid aan. Dr Ir Dijt, pas uit Berlijn terug .deel de ons mede, dat hij: daar inderdaad be sprekingen heeft gevoerd over de levering van Nederlandsche eieren. Hij heeft reeds gekocht tegen prijzen, die iets boven Lon den liggen en de verzending zal einde de zer of begin volgende week beginnen. "Welk kwantum in totaal gekocht zal worden staat nog niet vast. Zeker is, dat in Duitschland momenteel groote behoefte aan eieren bestaat. HET ZOUT WORDT G0EDK00PER. In verband met concurrentie uit het buitenland. Naar men verneemt, heeft de Zout- conventie de zoutprijzen verlaagd in verband met de steeds toenemende con currentie van buitenlandsch zout o-p de Nederlandsche markt. Encephalitis na inenting. Ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid is gebracht een ge val van encephalitis na inenting met doodelijken afloop. Het betreft een meisje van 5 jaar. D' ORANJEBRUILOFT. Heb je wel gehoord, van dat feest'lijke land Waar nu een Prinses ging trouwen Heel Nederland voelt zich weer één door den band, Men móét van Oranje wel houwen 1 't Is feest I 't Is feest 1 Als 't nimmer is geweest Heel Nederland is een 1 M'en mist er nu niet één 1 Wie ging er niet naar 't Haagje heen In steden en in dorpen daar wappert de vlag, De vlag met Oranjebanieren Men siert er de straten met rood, wit en blauw 1 Men moet immers feest gaan vieren Zingt luid Zingt luid Voor Bruidegom en Bruid I Voor onze Koningin I Dit stralende begin I Ja voor heel 't Koninklijk gezin I Naar de Bruidsstad trokken de duizenden heen! Ja, Allen Oranjeklanten Oranje! en Leve het Prinselijk Paar I Men hoorde 't van alle kanten. Waf fijn! Wat fijnl Wie in Den Haag kon zijn. En kijken naar dien stoet Naar al die gouden gloed 1 Dat doet j' Oranjehart weer goed 1 Buiten 't Haagje zag je geen mensch op de straat. Iederéén moest het meebeleven 1 Dat kon door de radio. Lang leve die golf! Die ons het verhaal wou geven. Van die stoet! Van die stoet! Die stoet zoo schoon en goed. Die stoet vol praal en pracht, Men had er op gewacht, Maar zooiets grootsch toch niet verwacht. Koningsdochters, Graven, e'en Groothertogin 1 Jonkheeren en Officieren I Een rink'lende sabel I Een sleepend gewaad Hermelijnen en vaandelbanieren I Een vorstEen vorst Met sterren op zijn borst Die kwam uit Indië-land, Dat verre warme land, Voor 't feest heel naar ons Nederland 1 Te midden van huzaren, daar ging er de koets I De gouden En daar van binnen Zie, in een wolk van witte en sneeuwige zij Het Bruidspaar dat wij beminnen. Die Bruid Die Bruid I Heel Nederland liep uit Om Haar festijn te zien, Een glimp er van te zien En ook zijn hulde Haar te bien Wij wenschen nu dat Jonge en Vorst'lijke Paar, Veel voorspoed en ook veel zegen Lang leve het Bruidspaar I Lang leve onze Bruid I Zoo klonk het toch allerwegen I Hoezee Zingt mee I Voor 't Oranjehuis, Hoezee I Voor Lippe en Nassau 1 Zij blijven elkaar trouw Lang leve Lippe en Nassau 1 Verlaging margarine-accijns. Naar het Handelsblad verneemt, is de crisisheffing oip' margarine met 8 pet. verlaagd. Dit zou geschied zijn om on danks de prijsstijging dor grondstoffen den margarineprijs op hetzelfde peil te kunnen handhaven. Zeelands deel in het huwelijksgeschenk. Naar wij van den penningmeester van het Provinciaal Werkcomité, Jhr -F. Beelaerts van Blokland te Middelburg, vernemen zijn thans alle afrekeningen van onze „provincie" voor het natio naal huwelijksgeschenk binnen. Na aftrek van alle onkosten is de op brengst in Zeeland in totaal ruim f 12.400. Candidaatstelling Kamer van Koophandel. Bij de beden gehouden candidaatstel ling voor een lid van de afdeeling Klein bedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsohe Eilanden in de vacature-P. G. Laernoes, zij'n can- didaat gesteld de heeren P. I. Hamming en P. A. Salomé, beiden alhier Er zal dus een stemming moeten plaats hebben. DE FEESTELIJKHEDEN TE MIDDELBURG. Uitreiking feestpakket. Gistermorgen zijn de minder bedeelde stadgenooten in de gelegenheid geweest bij het Burgerlijk Armbestuur of bij een der diaconiën een feestpakket in ont vangst te nemen. Deze stonden gereed verpakt voor één, twee, drie of meer personen en waren door goede zorgen der leveranciers flink en veelal nog ex tra verpakt, terwijl allen in de pakken meer hadden gedaan dan het berekende bedrag zou doen vermoeden. Voor de kinderen. Gistermorgen hebben een zestal leden van de samenwerkende besturen ieder twee scholen bezocht om aan de kinde ren het souvenir van Rijk en Gemeente bestuur, de plaat met het gedicht van Boutens uit te reiken, waarbij namens de feestcommissie een tractatie was ge voegd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2