Het Huwelijk ven H.K1 Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard Minister Colijn onderscheiden. DONDERDAG 7 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 82 Overweldigende belangstelling in de Residentie. De Bruidsstoet maakt een schitterende indruk. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Ylissingen f 0.20. *- Losse nummers 5 cent. Advertontlön 90 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Uitbundige huldebetooging. Eindelijk is dan de met zooveel span ning verwachte dag, waarop het huwe lijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard zou plaats vin den, .aangebroken. Geheel Nederland heeft vandaag feest gevierd. Zonder overdrijving kan gezegd worden dat sinds het 'huwelijk van H. M. de Ko ningin, dat was in 1901, geen uitbundiger huldebetooging aan de Koninklijke Fami lie is ten deel gevallen, dan op dezen ge- denfcwaardigen 7den Januari, den dag, waarop de alom geliefde en vereerde Kroonprinses van Nederland met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld in den echt is verbonden. Sinds den dag, waarop de verloving van Prinses Juliana publiek is geworden, nu enkele maanden geleden, heeft er een feest stemming in 'het gansohe land göheersoht welke heden op ondubbelzinnige wijze is to't uiting gekomen in een massale verkla ring van diepgewortelde aanhankelijkheid voor de toekomstige draagster van den koningskroon in de eerste plants, in wel ke 'hulde H. M. de Koningin en de Prins van Lippe-Biesterfeld ruimschoots zijn be trokken. Zoooals algemeen verwacht werd, was de belangstelling langs den 5 km langen weg, dien de Bruisstoet heden volgde, over stelpend. Tienduizenden, men sprak van honderdduizenden, stonden langs den weg of hadden plaats genomen voor de ramen op de balkons langs deze route of op de voor deze gelegenheid getimmerde tribu nes. D'aar waren er, die reeds in het holle van den nacht uiL verre Noordelijke of Zuidelijke oorden residen'tiewaarts waren getrokken mot extra^treinen, die den ge- heelen nacht het land doorkruisten of met autobussen, particuliere auto's of andere middelen van vervoer. Anderen hadden reeds dagen te voren in hotels of bij; par ticulieren 'kwartier gemaakt. Vele vreem delingen bevonden zich onder de hotel- en pensiongasten. Er was geen straat in de binnenstad, die onversierd en 's avonds zonder feestverlichting was. Slingers van groen, kleurrijke pavoisseering en bij het invallen van de duisternis het warme licht van millioenen witte en gekleurde gloei lampjes, ziedaar het aspect van Den Haag tijdens de Bruidsdagen van Prinses Juli ana. De hevige regenval en de felle windvla gen, waardoor ons landje Donderdag den geheelen dag werd geteisterd, verhinder den de belangstellenden niet om naar de Residentie te trekken en zoo mogelijk een plaatsje langs den weg dien de Bruids stoet zal gaan in te nemen. In de binnenstad was het reeds Don derdagavond geweldig druk. De oafé's waarvan sommige verlof had den den güheelen nacht open te blijven, boden plaats aan tal van late gasten, die daar den komenden dag afwachtten. Tegen 12 uur, toen de regen gelukkig had opgehouden, begonnen velen reeds een plaats op de trottoirs in te nemen. Sommigen hadden vouwstoeltjes, ande ren dekens of s'tukken zeil meegebracht, ten einde op die wijze zich tegen de koude van de straat te wapenen. Er waren er, die trachtten nog enkele «ogenblikken te slapen; anderen, kortten zich den tijd met kaart- of schaakspel. De feestdag aangebroken. Reeds vroeg in den morgen begonnen de eerste treinen de duizenden feestgan gers van buiten aan te brengen. Het was een wel zeer aangename ver rassing toen bleek, dat de donkere wolken waren verdwenen en men de zekerheid had, dat althans in de ochtenduren een stralende zon alles in feestelijken gloed zou zetten. De omgeving van 'het Koninklijk Paleis was reeds vroeg door duizenden belang stellenden bezet. Zwart van de menschen zag het 'hier niet, omdat, zooals trouwens langs de ge- heele route, voor een straffe militaire en politieele afzetting was gezorgd. In het belang van de openbare orde waren op den dag van heden langs den weg 10.000 manschappen opgesteld. Dat beteekent dus voor e'en route van 5 K.M. een bijna gesloten cordon. Vertrek van het paleis. Precies te elf uur verliet het Vorste lijk bruidspaar met daverende hoera's door de menigte begroet, gevolgd door H. M. de Koningin en de verdere gasten het paleis. Terwijl de eerewacht de voorgeschre ven eerbewijzen bracht, en de muziek het Wilhelmus speelde, werd in de rij tuigen plaats genomen. De samenstelling van den stoet was als volgt: Een afdeeling bereden marechaussee. Een afdeeling van het korps rijdende artillerie in veldtenue. Een commando cavalerie, dragende de blauwe uniform, met standaard en mu ziekkorps. Drie berlines bespannen met twee paar den met bruidsmeisjes en 'bruidsjonkers, gaande een lakei naast elk portier. Het prinselijk bruidspaar in de gouden koets, bespannen met acht paarden, voor afgegaan door twee postiljons, gaande ëen koetsier naast elk paard en vier lakeien naast elk portier. De commandant van het 2e regiment j huzaren, kolonel baron Greutz, rijdende ter rechterzijde en de commandant van het escorteerende eskadron, Ritmeester Latour, ter linkerzijde ter hoogte van den achtertrekknuppel van de koets. Acht of ficieren der huzaren vóór den gouden koets, twee officieren der huzaren rechts en twee links van de koets ter hoogte der voorwielen, en acht officieren der huza- hen achter de gouden koets. De glazen koets, waarin gezeten H. M. de Koningin en H. D. H. Prinses Arm gard van Lippe Biesterfeld, bespannen met vier paarden, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien naast elk portier. De chef van het militaire huis, vice- admiraal Bauduin, rechts en de gouver neur van de residentie, luit.-generaal jhr. Röell, lin'ks naast de koets bij' de voor wielen. De overige officieren van 't mili taire huis naast en achter de koets. Vervolgens Een berline bespannen met vier paar den, gaande twee lakei'en naast elk por tier, waarin gezeten Z. H. Hertog Adolf Friedrich Van Mecklenburg en Z. B. H. Prins Ernst Aschwin van Lippe Biester feld. Daarna volgt een berline, bespannen met vier paarden, gaande twee lakeien naast elk portier en waarin gezeten zijn: H.H. Hertogin Adolf Friedrich van Meck lenburg en Z. D. H. Prins Julius zur Lippe. Vervolgens een berline, eveneens be spannen met vier paarden en gaande twee lakeien naast elk portier en waarin gezeten zijn: H. D. H. Prinses Julius zur Lippe en graaf Rabe Oeynhausen-Sier- storpff. Daarachter een coupé, ook met vier paarden 'bespannen en gaande twee lakei en naast elk portier, waarin gezeten zijn jonkvrouwe L. P. van de Poll, dame du palais honoraire van H. M. de Koningin en Jhr Mr F. Beelaerts van Blokland, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin, vice-president van den Raad van State. Dan een coupé bespannen met vier paarden en gaande met twee lakeien naast elk portier, waarin gezeten zijn mevrouw Beelaerts van Blokland en Pro fessor Dr J. Huizinga. Ten slotte een coupé, bespannen met vier paarden en gaande twee lakeien naast elk portier, waarin gezeten zijn gra vin Rade Oeynhausen-Sierstorpff en ko lonel Von Pantschulitzew. Daarna: een commando cavalerie, in de blauwe uniform, een detachement bereden artillerie in veldtenue en een detachement bereden politietroepen. De stoet werd uitgeleide gedaan door den opper-bofmaarschalk, jhr V. E. A Boreel van Oldenaller. Bij1 bet instappen va.n 'het 'bruidspaar in de koets waren twee bruidsmeisjes en twee bruidsjonkers behulpzaam, die na bet volbrengen van hun taak van de ach terzijde van het paleis per auto naar de kerk werden gebracht. Onder het geestdriftig gejuich van de duizendkoppige menigte trok de stoet die een overweldigenden indruk maakte, door de straten naar het stadhuis. Het geheel vormde een schitterend, niet te beschrijven schouwspel. In het Stadhuis. Aan de stoep van het bordes van het Raadhuis, dat op een afstand van zeven minuten stapvoets rijlden van het Ko ninklijk Paleis verwijderd is, werd het Bruidspaar ontvangen door !den loco- burgemeester, prof. ir G. L. van der Bilt, met den dienstdoend grootmeester van Prinses Juliana, harotn Rengers. Deze ge leidden het jonge paar naar de vestibule, waar burgemeester D'e Monchy bruid en bruidegom ontving. Nadat bruidspaar en de overige perso nen, die van den stoet deel uitmaakten, eenige oogenblikken in de werkkamer van den burgemeester hadden getoefd, ging de 'burgemeester het bruidspaar voor naar de trouwzaal, waar hij' met den chef van de afdeeling Burgerlijken Stand ach ter de tafel plaats nam. Burgemeester De Monchy heeft toen ten overstaan van de familieleden en ove rige gasten het burgerlijk huwelijk vol trokken. Het huwelijk voltrokken. Aan den bruidegom vroeg de burge meester: „Prins Bernhard Leopold Fre- derik EVerhard Julius Goert Karei God fried Pieter van Lippe-Biesterfeld, ver klaart gijl, in tegenwoordigheid Uwer ge tuigen, H. K. H. Prinses Juliana Louise Emma Maria Wilhelmina der Neder landen, Prinses van Oranje-Nassau', Her togin van Mecklenburg enz. aan te nemen tot uw echtgenoote?" Na de bevestigende beantwoording van deze vraag, ging de burgemeester als volgt voort: „Verklaart Uwe Hoogheid ge trouwelijk alle plichten te zullen vervul len, welke de wet aan den huwelijken staat verbindt?" Nadat Prins Bernhard ook deze vraag bevestigend had beantwoord, richtte de burgemeester beide vragen in. gelijken Grootkruis in den Nederlandschen Leeuw. Bij K. B. van 23 December 1936 is be vorderd tot Grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw Dr H. Go- lijn, Minister van Staat, Minister van Koloniën, Voorzitter van den Raad van Ministers. Bjet Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw is de hoogste onderscheiding in Nederland. Deze orde is ingesteld 'in 1815. Zij! strekt „ter ver- eerende ouderscheiding van alle Neder landers, die bewijzen geven van beproef de vaderlandsliefde, van bijlzonderen ijiver en trouw in het volbrengen hunner bur gerplichten of van buitengewone be kwaamheid in wetenschappen en kun sten". De orde bestaat uit drie klassen: Grootkruisen, Commandeurs en Ridders. Het grootmeesterschap der orde is onaf scheidelijk verbonden aan de Kroon der Nederlanden. Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin Dinsdagavond tijdens de gala-soi- rée in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen den minister-president, dr H. Colijln, bij zich ontboden en hem mede- deeling gedaan van zijln benoeming tot grootkruis in de orde van den Neder landschen LeeuW. zin tot Prinses Juliana en als H. K. H. hetzelfde antwoord als haar bruidegom heeft gegeven, verklaart de burgemeester in naam der wet het huwelijk voor ge sloten. Als getuigen fungeerden: Voor de Prinses, Hertog Adolf van Mecklenburg, Jkvr. L. P. v. d. Poll, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland en Prof. Dr Huizinga. Voor den Prins waren getuigen zijln broer, Prins Aschwin, Prins Julius zur Lippe, Graaf vou Oeyenhausen-Sier- storpff en Kolonel von Pantschuldzew. Na de voltrekking van het huwelijk heeft burgemeester de Monchy, als amb tenaar van den Burgerlijken Stand het bruidspaar toegesproken. Toespraak van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Db heer de Monchy ving zijn rede aan met het aanbieden van zijn gelukwen- schen aan bet Prinselijk paar en aan H. M. de Koningin, waarna bij in de Duit- scihe taal tot de moeder, den broeder van Z.K.H. Prins Bernhard en de overige fa milieleden van het hooge echtpaar zijn oprechte felicitaties uitsprak. Vervolgens richtte Spr. zich tot de jonge echtgenooten er op wijzende, dat het grootste geluk, dat ons menschen be schoren kan zijn is, wanneer een man en een vrouw elkander in oprechtheid ver klaard hebben, dat het hun liefste wensch is om voortaan samen hun leven te lei den. D'e ambtenaar zeide voorts, dat Prin ses Juliana naar menschelijke berekening eenmaal moge bet tijdstip nog heel verre zijn de Kroon der Nederlanden te dragen zal worden gegeven, in welk verband bij opmerkte, dat dan het een voudige woord uit het Burgerlijk Wet boek: „Db echtgenooten zijn elkander we- derkeerig getrouwheid, hulp en bijstand versehulig'd" eerst echt een hooge betee- kenis zal verkrijgen. Mr de Monchy meende, dat het de Prin ses en den Prins goed gedaan moet heb ben te zien, Ihoe 'het Nederlandsche volk in deze maanden met hen heeft meege leefd. Tot Prinses Juliana zeide de amb tenaar; dat 'zij deze groote aanhankelijk heid verdiend heeft door haar werk tot leniging van den nood, herinnerende aan den arbeid ten behoeve van het Nationaal Crisisteomité en het Nederlandsche Roode Kruis, en tot Prins Bernhard sprak hij o.a. van diens bestudeering van ons eco nomisch leven, door bezoeken aan belang rijke centra in alle deelen van ons land en door diens arbeid aan de Nederlandsche Handel-Maateehappij. „Aldus 'hebt gij beiden aan ons volk de hand gereikt en het heeft die met graagte gegrepen". Mr. Db Monchy eindigde zijn treffende toespraak in de volgende bewoordingen: „Neemt gij U voor in het leven, dat gij thans samen beginnen gaat, allereerst el kander samen te dienen in trouwe toewijd- ding, aan Uwe Moeders Uwe kinderlijke liefde te blijven schenken en om U 'heen, in het volk te midden waarvan gij leeft, den zegen te verspreiden van Uw mede leven en Uwe belangstelling, dan zult gij stellig du daad, die gij heden hebt verricht als de beste, de mooiste van Uw leven blijven beschouwen". Nadat de burgemeester zijn rede had uitgesproken, werd door den chef van de afdeeling Burgerlijken Stand de huwe lijksakte voorgelezen, welke vervolgens Binnenland. Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Hooge onderscheiding voor Dr H. Colijh. 50 millioen eieren naar Duitschland. Buitenland. Db strijld in Spanje. Madrid weer gebom bardeerd. Steeds meer Duitsche vrijwilli gers. Geheimzinnig vliegverbod voor deel van Dtótschland. Roosevelts boodschap aan het Congres. door bruidegom en bruid, door Koningin Wilhelmina, door Prinses Armgard, de getuigen en den burgemeester werd on derteekend. D'e loco-burgemeester, die den stoet op het bordes ontvangen bad, deed den stoet ook uitgeleide. Vervolgens vertrok de stoet onder ge juich der menigte naar de St. Jacobs- kerk waar de kerkelijke bevestiging plaats zal vinden. H uwelijksbevesiging St. Jacobskerk. in de De leiding van dezen dienst was in handen van den hofprediker, prof. Ob- bink. De eigenlijke inzegening geschiedde door den hoogbejaarden dominee Weiter, den voormaligen hofprediker. D'e kerk, die reeds om 9 uur dicht be zet was, was voor deze bijzondere gele genheid niet speciaal versierd. Er was slechts weinig aan haar gewoon aspect veranderd, alleen waren uit het midden pad alle banken verwijderd, waarvoor losse stoelen in de plaats waren geko men. Voor den preekstoel wag een knielbank geplaatst. Onder deze knielbank lag een tapijt, dat ook dienst had gedaan bijl de inzegening van het huwelijk van H. M. de Koningin met wijlen Prins Hendrik. De preekstoel was met witte lelies en groen sober doch smaakvol versierd. P Achter de knielbank stond een aparte katheder voor Ds Weiter. Aan weerszijden van de zetels voor het bruidspaar waren twee tabouretten ge plaatst voor de vier bruidskinderen. Om middellijk achter het bruidspaar bevon den zich de zetels voor de Koningin, voor prinses Armgard en de overige vor stelijke gasten. Aan weerszijden van den preekstoel waren plaatsen voor de bruids meisjes en bruidsjonkers. Daarachter was een groote groep van speciale gasten, door de prinses en den prins uitgenoo- digd: onder welken vele tijdgenooten en studiegenooten van de prinses. Tal van hooggeplaatste autoriteiten waren in de kerk aanwezig. Er waren leden der hofhouding, de actieve vlag officieren en opper-officieren van onze marine en ons leger, de Indische vorsten de ministers, de voorzitters en leden van de Staten-Generaal en de overige hooge colleges van Staat, de commissarissen der Koningin, tal van burgemeesters en hoo ge ambtenaren van de departemenent. O'ok waren er de diplomaten, rechters in het Permanente Hof van Internationale Justitie en voorts een groote groep van personen behoorende tot het personeel der Koninklijke hofhouding, alsmede ver tegenwoordigers van vereenigingen waar van de prinses beschermvrouwe is. D'e stoet werd bijl aankomst bijl de Groo te Kerk door den kamerheer-ceremonie meester ontvangen en naar de consisto riekamer geleid. Enkele oogenblikken la ter te ongeveer 12 uur trad het jonge paar de kerk binnen, voorafgegaan door de bruidsmeisjes en bruidsjonkers en ge volgd door de bruidskinderen en de ver dere familieleden. Het orgel speelde, tot dat allen gezeten waren. Nadat prof. Obbink Het votum had uitgesproken, zong de gemeente: „Dankt, dankt nu allen God". Daarna ging prof. Obbink voor in ge bed en hield vervolgens een toespraak. Toespraak van prof. Obbink. Een onstuimige vreugde, aldus spr., brak in geheel Nederland los bij het ver nemen van de geheel onverwachte ver loving van onze beminde Prinses Juliana. Dagen lang wapperden de vlaggen huis aan huis. Die vreugde laaide opnieuw op, toen ons volk gelegenheid kreeg kennis te ma ken met Prins Bernhard, toen hij' zich zoo ongedwongen onder ons bewoog, waardoor hij aanstonds aller harten won. Nu bleek weer opnieuw hoe diep de liefde voor Oranje in de ziel van ons volk is geworteld en hoe onverbreekbaar de band is tusschen Vorstenhuis en va derland. Nu staat gij, Prins Bernhard 'en Prin ses Juliana, zoo juist in den echt ver bonden, als man en vrouw in ons mid den. Be oogen van geheel Nederland en van overzee en van het rond der aarde, waar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1