dn Het plan van Dr Deterding. 1,1 p°]o revo°r 80 °eni, Hezoekt de Feestelijkheden Het beste adres voor MANUFACTUREN is dat van L. E. RIVIERE, Groote Markt Hoek Gravenstraat MIDDELBURG Leestafel Land- en Tuinbouw Burgerlijke Stand. Marktberichten Afloon Verkoooinqen en Aanbestedinqen Voor de Hoest en Verkoudheid: Thee extra 9° bij aanhS°sSe-3^ De Patroonsvereeniging G. 0. E. S. en de Afd. van den R. K. Patroonsbond in de Bouwvakken te GOES geven hierbij kennis dat hun werkplaatsen DONDERDAG a. s. wegens Nationalen Feestdag BESLOTEN zullen zijn. Dit zelfde geldt ook voor DONDERDAG 14 en VRIJDAG 15 JANUARI, vanaf des namiddags 12 uur. DE BESTUREN. Kapelle-Biezelinge. C. MOENS. De kleine advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" kosten slechts f 0.75 a contant. Ond r letter of nummer f 0.85 St. R. de B., echtgenoote van A. V., 32 j., zonder beroep te Terneuzen, werd verdacht, dat zij omstreeks 30 November 1.1, te Westdorpe A, C. P. C. darijs heeft geslagen. Eisch f 10 b. of 0 d. h, Uitspr f 10 b. of 5 d. h. C J. G., 30 jaar, schipper te Bruinis- se, werd ten last egelegd, dat hij op 5 December 1.1. te Hansweert Popke Har der heeft geslagen en gestompt. Eisch f 20 b. of 12 d. h. Uitspr. f 15 of 10 d. h. P. J. J., 25 j., matroos, te Souburg, werd ten laste gelegd dat hij op 14 De cember 1.1. door twee jongens van 11 en 12 jaar heeft doen wegnemen een plank toebehoorende aan W. F. L. Korff; sub sidiair werd hem ten laste gelegd, dat hij die plank door die kinderen door misbruik van gezag heeft doen wegne men. Eisch 1 mnd. gev.straf. Uitspr. 1 maand gev.straf voorw. proeftijd 3 jaar en f 15 of 10 d. h. A. B., 23 j., handelsvertegenwoordiger te Brugge, werd verdacht, dat hij om streeks 12 October 1.1. te Koudekerke een jurk en een kindermanteltje, respec tievelijk toebehoorende aan Maatje Job- se en G. J. Yergunst, welke goederen hij moest opzenden naar „de Lelie" te Maastricht, heeft verduisterd. Eisch en uitspr. vrijspraak. Hooger beroepen. Door M. P. G., echtgenoote van P. P„ caféhoud ster, wonende te Vlissingen, is hooier be roep aangrieekend tegen het vonnis dei- Rechtbank van 21 Dec. 1.1., waarbij zij wegens het bevorderen van ontucht is veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf. Idem door J. v. S., echtgenoote van J. A. D., caféhouds'ter te Vlissingen, op 21 Dec. 1.1. wegens eenzelfde feit eveneens veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De „Nederlander" maant tot voorzich tigheid. Hoogste geestelijke goederen gaan ver uit boven de economische be langen. Zooals gemeld is de heer Deterding voornemens en reeds doende i het teveel aan landbouwproducten in Ne derland aan te koopen, dit naar Duitsch- land te vervoeren om het daar te doen verkoopen en het provenu van deze tiansacties aan de D'uitsche „Winter- hilfe" ter beschikking te stellen, waar mede dan bereikt zou worden, dat een prijsstijging in dat land van deze nood zakelijke levensmiddelen gedurende den winter wordt voorkomen. D'it voornemen, zooals het daar ligt en op zichzelve beschouwd, zegt de „Ne- derl.", heeft ongetwijfeld veel aantrek kelijks. En toch zijn wij vooralsnog zeer gere serveerd in onze beoordeeling van het plan van den heer Deterding. Er zijn feiten, die een gevoel van on behagen bij ons hebben gewekt, toen wij van een en ander kennis namen. En deze zijn te vinden in de toelichting, die de heer Deterding op zijn economisch plan heeft gegeven. Deze toelichting n.l. begint met een verwijzing naar het bolsjewistisch ge vaar, waarna de stelling wordt verde digd, dat D'uitschland en Nederland el kaar in de eerste plaats noodig hebben. Een opsomming van de voorgenomen stappen volgt dan, waarna als verder doel van de actie wordt genoemd „we- der-opbouw van de zoozeer noodige har telijke verstandhouding tusschen Neder land en D'uitschland, twee landen, die een goede verstandhouding meer noodig hebben dan welke andere twee landen ook". Dit beroep op medewerking ge schiedt dan tevens met het in dit stuk even misplaatste als demagogische argument, dat berichten in de kran ten omtrent vernietiging van groenten in Nederland in een land „welks eenig vergrijp is, slechts in marken te kunnen betalen, kwaad bloed moeten zetten". De heer Deterding vraagt dan nog be wijzen van instemming met zijn plan, benevens finantieelen steun. Wij zouden zeer bepaald willen advi- seeren dezen steun en deze bewijzen van instemming vooralsnog niet te ver- leenen. Omdat de toelichting van den heer De terding' méér is dan een nadere uiteen zetting van zijn economische plannen. Zij is n.l. tevens een beroep op politieke toenadering tusschen Duitschland en Nederland, die wij onder de huidige in ternationale verhoudingen reeds onge- wenscht voor ons land zouden achten, doch die wij tevens principieel afwijzen zoolang het huidige D'uitsche bewind, welks fundamenteele beginselen naar onze diepste overtuiging bij overplan ting naar ons land een gevaar vormen voor de hoogste goederen van ons volk, de macht onbeperkt in handen houdt. Een actie, als thans door den heer Deterding ingezet, is met de noodige be perkingen slechts aanvaardbaar, zoo lang zij doel in zichzelve blijft. Zoodra zij méér wordt en politieke actie wordt, treedt de groote economische fi guur terug en wordt tot niet meer dan Nederlandsch staatsburger zonder regeeringsverantwoordelijkheid, die zich niet heeft te begeven op het terrein, dat aan de verantwoordelijke leiders van ons volk voorbehouden is. Voor zoover thans valt te beoordeelen, houdt de heer Deterding dit fundamen teele onderscheid niet voldoende in het oog. Dit blijkt ook al uit het feit, dat hij zich bij de uitvoering zijner plannen heeft omringd door een aantal intellec- tueelen, die tot voor kort tot de N.S.B. behoorden, wel uit deze beweging zijn ge treden, doch hun voorliefde voor een dictatoriaal bewind hebben behouden en die thans een tijdschrift zullen gaan uit geven, dat zich voornamelijk, doc n niet uitsluitend, op economisch terrein zal bewegen. Al deze feiten maken ons huiverig tegenover de plannen van den heer De terding. In elk geval blijft bij alle er kenning van de economische mogelijk heden, die er in opgesloten liggen groote waakzaamheid geboden, zoolang niet duidelijker van eventueele verdere bedoelingen is gebleken. Omdat de hooge geestelijke goederen van ons volk verre uitgaan boven de economische belangen, hoe groot deze ook mogen zijn. Antirevolutionaire Staatkunde. Van de maandelijksche uitgave van dit orgaan J der Dr Abraham Kuyperstichting ver scheen het December-nummer. Het bevat de volgende bijdragen: Dr G. Beekenkamp: Bij het huwelijk van Prinses Juliana; H. L. Baarbe: Het drama van den üpaan- schen 'burgeroorlog; Dr J. W. Noteboom: D'e corporatieve idee en het ordenings- vraagstuk. In de drie-maandelijksche uitgave ver volgt Prof. Dr J. Severijn zijn beschou wingen over: De ethiek van Brunner; Dr J. G. H. de Pater geeft een bijdrage over Jan Pieterszoon Goen en zijn tijd. Ver der schrijft Dr J. Stellinga over: Publiek- en Privaatrecht en geeft Mr F. Boessen- kool het slot van zijn beschouwingen over: Iets over de Staatsleer van Thomas van Aquino. Nederland en Oranje. Het December nummer van „Nederland en Oranje", of ficieel orgaan van het Verband van A. R. Propagandaclubs, geeft leerzame lectuur, waarvan ook niet-leden van genoemde clubs kunnen profiteeren. Dte heer R. A. d. O. vervolgt zijn be schouwing over grondslag en fundament van de G. D'. U. Verder geeft Dr J. W. Noteboom een schets voor de behandeling van 'het onderwerp: Gezag en Vrijheid. Voorts noemen we nog een nota van de D'r A, Kuyper-stiehting over het Kabinet- Colij'n en het Parlementair overzicht, ver zorgd door den 'heer Smeenk. De N. S. B., een gevaar voor Kerk en Staat, door J. van Westenbrugge. Uitge verij Te Sligte, Enschedé. Een goed stuk werk. In een voorwoord verklaart Prof. Schilder voor de zakelijke, instructieve en principieele behandeling van het on derwerp zóóveel eerbied te hebben, dat hij gaarne voldoet aan het tot hem geko men verzoek, om deze uitgave bij ons volk in te leiden. Hij' doet het met hartelijke a anbeveling. Gaarne sluiten wij ons hierbij aan. Zeeuwsche Geitcnfokvereeniging Kring Zuid-Beveland. Bovenstaande vereeniging vergaderde Maandagavond te Goes in de melksalon van dbr van Liere. Daar de voorzitter dbr G. J. Butler afwezig was, werd de vergadering ge- i leid door dhr J. v. d. Plasse van Lewe- dorp. De secietaris bracht verslag uit over 1936, waaruit blijkt, dat de geiten- houderij is uitgebreid in het laatste jaar. De Kring Zuid-Beveland heeft meer dan 800 leden. De Kringkeuring te Kloetinge dezen zomer werkte bevor derlijk. Spreker eindigde zijn verslag met een opwekking om geiten te houden. Uit het verslag van den penningmees ter blijkt, dat 1936 sluit met een batig saldo van f 3.96. Tot Hoofdbestuurslid werd gekozen dhr M. Hannewijk te Heinkenszand en tot Kringbestuurslid dhr W. van Fraas- sen te Goes, die het secretariaat zal waarnemen. D'aarna hield dhr Versluys van Se- rooskerke een lezing getiteld: „Voorheen en Thans". Spreker schetst hoe de geit vanaf de vroegste tijden als een nuttig dier bekend is geweest. Thans wordt de geitenhouderij meer wetenschappelijk beoefend. Een en an der heeft wel wat vrucht afeeworpen. Spreker geeft verschillende wetenschap pelijk samengestelde voedernormen. Dé geit van thans geeft meer melk dan de vroegere. Verder behandelt spreker dewensche- lijkheid van goede stallen, regelmatige verzorging, enz. en eindigt met een op wekking tot eendrachtige samenwer king. De voorzitter dankte daarna dhr Ver sluys voor zijn leerrijke voordracht.. Nadat de af deelingen Ovezande en Wolphaartsdijk nog de wenschelijkheid hebben uitgesproken, om in den a.s. zo mer weer een Kringkeuring te houden volgde sluiting. GELEIDELIJKE STIJGING VAN DE LANDPRIJZEN. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Opmerkelijk is het, hoe in het laatst van het vorige jaar de landprijizen, vooral in het noorden van ons land, zicb in oen steeds stijlgende lijn bewogen hebben Hoewel na de loslating van den gouden standaard de prijzen niet direct met plm. 20 pet. zijn gestegen, valt bet loch niet te ontkennen dat sindsdien de prijzen over het algemeen wel zijn gestegen, ver moedelijk: mede als een gevolg van de depreciatie. Heel vaak lezen we len min ste bij de verkoop-uitslagen dat de lan derijen zijn gekocht door niet-landbou- wers voor geldbelegging, Vooral uit Friesland komen, zooala ieder jaar, geregeld berichten over ver- 'koopen. Maar ook zijn in dit najaar in het vrijwel aangrenzende gebied van Ztuid-West-Drente verschillende boerde rijen, zij het dan uiteraard kleinere dan in Friesland, van eigenaar verwisseld, eveneens tegen prijzen die niet in verhou ding staan tot de bedrijfsuitkomsten. Voor goede bedrijven wordt grif tot f 2000 per H.A, betaald, soms zelfs aan zienlijk hooger. Zoo werd te Engelum onlangs een plaats van 23 H.A., welke nog twee jaren verhuurd is, verkocht voor in totaal ruim f 55.000. Sommige perceelen brachten bij'nai f 3000 per H.A. op. Deze zelfde P'laats was in Maart 1933 gekocht, even als thans in publieke veiling, voor 42.150 gulden plus 6 pet. kosten. Hier bedraagt de stijging dus ongeveer 25 pet. Te Friens werd in December een plaats van 37 H.A. (bemalingskosten plrn f 11 per H.A., grondbelasting f 344,291 ver kocht voor f 74.003; waarbij' nog komt 6,5 pet. kosten. Hier komt dus de grond prijs op f2130 per H.A., terwijl per H.A nog f 20 kosten per jaar komen d.i. ge kapitaliseerd toch ook minstens f 460 f500. En zoo zouden nog verschillende an dere voorbeelden gegeven kunnen wor den. KOUDEKERKS. Ondertrouwd: G. Bruel,25 j. en J. Kallemeijn, 23 j. Bevallen; T. Sanderse geb. van Steve- ninck, d. Overleden: G. Jo-bse, 26 j. jm.; I. Ha melink, 39 j„ gehuwd met G. Labruijère; H. Botting, 58 j. jm.; W. Koppejan, 20 j. jm. (V. G.) ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 10, Michiel de Pooter, 23 j.jm. en Fran- goise Smallegange 23 j. jd. Geboren: 24, Willem Krijn, z. v. Wil lem de Bokx en Johanna de Jonge. Overleden: 26, Izaak Markusse (overl. te Terneuzen) 34 j„ ongeh.; 18, Sara Klaassen, 74 j„ wed. van Andries van Hoorn; 23, Adriana Willemina Semeijn, 59 j„ echtg. van Simon Buijze. (T. G.) MIDDELBURG. Veiling van 5 Jan. Boerefcool 1,54, witte kool 12, veld sla 13-24, sla 4044, bruine boon-en 1112, andijvie 920, savoye kool 24, roode kool 13, spruiten 4-14, witlof 4 18, schorseneeren 912, koolrapen 1 2, wijnpeen 1,52, prei 1,53-, peen 1,5 3, uien 12, kroten 12,5, rapen 0,5 2 ct. alles per kg; peterselie 13-21 ct. per chip; peen 4r—4,5, rapen 2,5, kroten 23, selderie 13,5 ct., alles per bos; bloemkool 1,525, andijvie 1,52, knol- selderie 24 ct. alles per stuk. Rotterdam, 5 Jan. 1937. Ter Rotterdamsche Veiling, Warmoe- ziersstr. 3739, waren aangevoerd 115.0C0 eieren. Prijzen kipeieren f3 f 4,50. Groede. Gisteren is aanbesteed de bouw van een nieuw gemeentehuis en veld wachterswoning. Inschrijvers: J. Daansen, Schoon- dijke f 28.455; J.Priem, Ovezande f 31.000; T. H. Wieleman, Hoofdplaat f 32.888; Gebr. Maas, Breskens f 33.900; L. Martens, Hoofdplaat f34.289; J. v. d. Poel, Terneu zen f34.500; P. v. d. Zande, Breskens f35.888 en f34.775 (het laatste bedrag, wanneer de materialen betrokken mogen worden van wie men wil); E. Linden- bergh, Vlissingen f36.485; A. J. Risseeuw, Groede f36.595; P. van Hoeve, Axel f37.175; P. Voet, Hontenisse f37.800; Fa W. J. v. d. Weert, Goes f38.857; C. Wisse, Zaamslag f 40.900; P. F. Barra, Oostburg f43.898; W. Vermeulen, Waterlandkerkje f 44.500. Verwachting tot den avond van 7 Jan.: Aanvankelijk krachtige later matige Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, aanvankelijk nog regenbuien, iets zachter. Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 774. Licht op voor fietsen. Donderdag 4 u. 33' min. De Heer en Mevrouw BOSTELAAR- DE KAM geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter SARA ADRIANA JOHANNA. Kapelle (Z.B.), 5 Januari 1937, Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droef heid, onze innig geliefde Echtgenoote en Moeder JACOBA JOHANNA VAN HOUTE, in den ouderdom van 35 jaar. M. VOGELAAR. LEO. JAAPJE. 's-H. Arendskerke, 5 Jan. 1937 Allen, die belangstelling gaven tijdens de ziekte en na het over lijden van onzen geliefdon Man en Vader, betuigen wij onzen harte- lijken dank. Namens de Familie: Wed. M. v. d. SLIKKE— VAN DAMME. Wolfaartsdijk, 6 Januari 1937. DE BURGEMEESTER van We- meldinge en Mevrouw KEIJZER BOM zeggen hartelijk dank voor de bij de wisseling des jaars ontvan gen gelukwenschon en wenschen wederkeerig Gods onmisbaren zegen toe. Plaatsing van advertentiën in an dere bladen, zonder ecnige prijsver- hooging. Adm. Dagblad „De Zeeuw" te Goes. tra qoedhoop ZiWer.Paars van 1» ?0 cent Z,Wer-B\auw 3& 60 cent Zilver-Rood 75 50 een Zilver-Zwad 1 00 (üitQeZ° a.s. OP VRIJDAG EN ZATERDAG 8 EN 9 JANUARI a.s., ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biester- feld, te houden in de ruime Vei- lingsgebouwen te Aanvang 8 Jan. 6 u. 30 m. Aanvang 9 Jan. 5 u. 30 m. Entree 0,25. Inwoners van Ka pelle-Biezelinge vrije toegang. Kinderen beneden 14 jaar worden niet toegelaten. ZOUTE KNOOPDROP KATJESOROP KRUISDROP SALIVHAKDROP Al deze soorten 10 cent per ons. Alle soorten PEPERMUNT 10 cent per ons. FIJNE BITTERKOEKJES 18 cent per 7s pond. BANKET MELANGE 19 cent per l/a pond. Terstond gevraagd: EEN DIENSTBODE, in staat zelfstandig te werken. Zich aan te melden tusschen 11 en 12 uur v.m„ Voorstad 64, Goes. Notaris R. BATTEN te Middel burg is voornemens op WOENSDAG 13 JANUARI 1937, des namiddags 2 uur, in het café van den heer J. Stroo te Oost-Sou burg, publiek te verkoopen: In de gemeente O.- en W.-Souburg: No. 1. EEN HUIS met timmer manswerkplaats, erf en tuin, aan het Oranjeplein 17, groot 2 A. 14 c.A. In eigen gebruik. Te aanvaar den 28 Januari 1937. No. 2. EEN HUIS, erf, tuin en uitgang aan de Burg. van Teijlin- genstraat 29, groot ong. 1 A. 20 c.A. Verhuurd voor 4,25 per week. No. 3. EEN HUIS, erf, tuinen poort naast no. 1, nummer 31, groot ong. 1 A. 32 c.A. Verhuurd voor 4,25 per week. Bezichtiging daags vóór den dag van verkoop, van 1012 en van 24 uur en op den verkoopdag van 1012 uur. Nadere inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van voor noemden Notaris, Pijpstraat 1 te Middelburg. 's- GRAVENPOLDER. Zie onze Etalage in de Nieuwe Zaak, Gravenstraat te Middel- Advertentiën en Abonnementen burg. Aanbevelend, worden aangenomen door H. C. J. NIEUWDORP.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 4