Bij het Vorstelijk huwelijk. 4 G/W (èoort? ASPIRIN WOENSDAG 6 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 81 Het Nederlandsche Bedrijfsleven. Buitenland. De N. S. B. kiest de zijde van Duitschland. helpt snel en zeker Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N,V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vllsslngon f 0.20, Losse nummers 5 cent, Advcrtentiön ,30 cent per regel. Ingezonden mededeelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Aan den vooravond van den trouwdag van EL.K.H. Prinsea Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard, bezinnen wij ons op de beteekenis van dezen voor Vorstenhuis en Volk zoo gewichtigen dag. Terecht is er op gewezen, dat de meer dan gewone geestdrift bij gelegenheid van de verloving der Prinses voor een deel gevolg is van ontspanning na vrees. „Nederland aldus Dr B. Wielenga was ongerust omtrent het voortbe staan van zijn koningshuis. Het huis van Oranje heeft van het begin af meermalen in bezorgdmakende omstandigheden verkeerd. Maurits moest bij zijn dood opgevolgd worden door zijn broeder Frederik Hen drik. Willem II stierf na een regeering van nauwelijks drie jaren zonder opvolger. Acht dagen na zijn verscheiden werd zijn zoontje geboren, een zwak ventje, het tegendeel van een „veelbelovende spruit". Met dat kind, de latera Willem III, neemt de rechtstreeksche linie van het huis Oranje-Nassau een einde. Na een stadhouderloos tijdperk van 45 jaren wordt een neef uit de lijn van Jan den Oude (broer van Prins Willem I) de op volger. D'eze neef (Willem IV) was ook na den dood van zijn vader (Johan Willem Friso) geboren. Prins Willem V was slechts drie jaar toen zijn vader stierf. Koning Willem III liet bij zijn heen gaan één kind achter.een dochter! D'recte manlijke opvolging was hier mede voor altijd afgesneden. Aan dat ééne meisje hing dus het voortbestaan van de koningslinie. Koningin Wilhelmina trouwde, maar beiden vorstenhuis en volk, werden in hun intense hoop teleurgesteld. Er werd geen prins geboren. Weer was het een prinsesje waarop de koningslijn uitliep." Prinses Juliana, waaraan dus, als aan één levensdraad, de toekomst van ons vorstenhuis hangt. Geen wonder dat het volk zijn liefde concentreerde op dit ééne kostbare leven. Geen wonder ook, dat zich bij ons volk een ongekende geestdrift openbaar de toen de verloving der Prinses bekend werd en toen de voorbereidselen tot haar huwelijk werden getroffen. En nu is morgen het langverbeide oogenblik daar dat Prinses Juliana met Prins Bernhard in het huwelijk zal tre den. Die vraag dringt zich op: wat zal deze verbintenis aan Vorstenhuis en volk brengen? Wij weten het niet. Ook hier is de toe komst voor ons oog, verborgen. Alleen dit weten wijl, dat ook voor dit hooge bruidspaar geldt, dat 't geheim van allen zegen is in Gods vrees gelegen, Zijn dienst, Zijn gunst, Zijn Woord. Zegen is niet altijld identiek met voor spoed. Maar als Prinses Juliana zich met haar Gemaal ook hierin een echte Oranje toont, dat zijl evenals onze geëerbiedigde Koningin, vóór alles Christin wil zijn, als ook bij' dit hooge bruidspaar de begeerte leeft om, zooals onze Koningin het uitdrukte bijl het monument van de Coligny „steeds meer levende getuigen van den Heiland te worden", dan zal het, hoe 't dan ook moge gaan, goed wezen. En daarom gaat op dezen dag voor Prinses Juliana en Prins Bernhard de bede op: O God, verhoor en schenk ons onze bede! Toon hen U w gunst, doordring hen van U w vrede; Licht met Uw licht hen voor! STAAT ER BETER VOOR DAN EEN JAAR GELEDEN, De voorzitter van de Kamer van Koop handel te Amsterdam heeft in zijn Nieuw jaarsrede een overzicht gegeven van de positie van Nederland. Gedurende het afgeloopen jaar, aldus Spr., konden geleidelijk meer teekenen van overschrijding van 'het dieptepunt der depressie worden opgemerkt. In de Millioenennota werden alsmede eenige symptomen van verbetering vast gesteld. Kort daarop was onze Regeering ge dwongen den gouden standaard te ver laten. Aan sommigen werd dientengevolge nadeel toegebracht, anderen kregen voor- deelen in den schoot geworpen; zulks op willekeurige en toevallige wijze. Het ware echter onjuist, in het verlaten van den gouden standaard een factor te zien, die met zekerheid en door een inin of meer automatische werking het herstel voor ons land brengt. Slechts indien de wijziging in de monetaire verhoudingen meehelpt tot 'het herstellen, althans verhoogen van de rentabiliteit van het bedrijfsleven en dat niet alleen ten aanzien van den uitvoer en deze verbetering wordt ge handhaafd, kan de economische toestand van ons land uit dien hoofde blijvend zijn gebaat. Ook vergete men niet, dat het losmaken van den gulden van het goud op zichzelf geen verandering bracht in de internatio nale omstandigheden, waaronder Neder land zich tracht te handhaven en te 'her stellen. Het besturen van een land in crisistijd is geen gemakkelijke en nog veel minder een dankbare taak, vooral niet, wanneer dit bestuur wordt uitgeoefend door een regeering als de onze, die het ondernemen van gewaagde experimenten, ter voldoe ning aan den volkswaan van den dag, met groote stelligheid van de hand wijst. Aldus plaatste zij, tegenover een bont ge kleurd allerlei van wenschen en meenin gen, haar rustig beleid, dat zich, wars van elders ondernomen proefnemingen, bleef richten naar betgeen het duurzame nationale belang haar gewenscht doet ach ten. Deze waardeering wordt niet te niet gedaan door de bedenkin gen, die ik heb, evenmin als de critiek, 'die ■het Amsterdamsche bedrijfsleven op het stuk van het economisch beleid der Re geering uitspreekt, aan zijn e r k e n t e- 1 ij fc h e i d voor het beleid onzer Regee ring in het algemeen te kort doet. Met bijzonderen nadruk doet zich de wenschelijkheid van opheffing gelden ten aanzien van die gevallen, waarin steun aan een bedrijfsgroep wordt verleend ten koste van rechtstreeksche belemmering of zelfs 'benadeeling van andere bedrijven. Met name geldt dit voor 'de invoerbëper- kende maatregelen. De verstarring van het bedrijfsleven, die door 'de Grisisinvoer- wet in steeds toenemende mate wordt ge wekt, gaf ook de Regeering reeds lang toe. Aangezien napleiten geen zin heeft en ik gaarne 'het mijne tot 'het bewaren van den monetairen godsvrede wil bijdragen, zal ik evenmin treden in een beschouwing van den 'drang der omstandigheden, die onze Regeering kennelijk tegen haar wil in den nacht van Zaterdag op Zondag 26/27 September j.l. noopten den uitvoer van gouden munt en muntmateriaal van 27 September 1936 af tijdelijk te verbie den. Al 'behoor ik voorloopig nog niet tot 'hen, die 26 September als 'het begin van een nieuw tijdperk voor het Nederland sche bedrijfsleven 'beschouwen, dit neemt niet weg, dat ook ik oog heb voor de gun stige invloeden, die het verlaten van den gouden standaard voor onze volkshuisi- houding kan hebben. Over 'het geheel genomen s (t a a t, door sterk uiteen loop e n d e oorzaken, het Nederlandsche Bedrijfs- leven er 'beter voor dan een jaar geleden. DE STRIJD IN SPANJE. Mist belemmert de operaties der opstandelingen. Enkele successen der rechtsche troepen, maar het doel niet bereikt. In het groote offensief van Zondag op Maandag in den sector Pozuelo-Majada- honda is gisteren een onderbreking geko men door den dikken mist. De regeeringstroepen hebben zich moe ten terugtrekken op de steunlinies. In officieele kringen, waar dit terugtrekken wordt betreurd, zegt men, dat de verbin dingswegen met Sierra de Guadarrama niet verbroken zijn. De dagen van betrekkelijke kalmte, die Madrid in de twee afgeloopen weken ge- npten had, zijn blijkbaar door de opstan delingen gebruikt voor een hergroepee ring en een voorbereiding van de zeer groote inspanning. Het geringe profijt, dat voor de opstandelingen voortgevloeid is uit de twee dagen bitteren strijd, toont aan, dat de generale staf der regeerings troepen den weerstand heeft weten te or- ganiseeren. Het voornemen der opstande lingen om Madrid aan te pakken langs ■het Noorden is hierdoor mislukt. Wel zijn de opstandelingen de eerste huizen van Las Rozas binnengedrongen. Het knooppunt van de wegen naar Escu- rial en La Coruna is door Franco's troe pen bezet. De spoorlijn MadridAviia Valladolid is afgesneden. Radio Sevilla publiceert een bulletin, waarin wordt gezegd„De dag van gis teren bracht een volledige overwinning door de algeheele bezetting van Villa Franca del Castillo, Castillo Romanilla Casaroja en Casa Amerilla. De regee ringstroepen voerder veeleer een guerilla dan een grootscheepsche actie. Zij lieten 490 dooden achter en een aanzienlijke hoeveelheid materiaal, o.a. drie pantser auto's, drie vliegtuigen en zes Russische mortieren." De verliezen der regeeringstroepen zijn belangrijker dan in den aanvang scheen. Tusschen Majadahonda en de eerste hui zen van Las Rozas vielen ruim 400 doo den. Zooals altijd werden de troepen op het oogenblik van terugtrekken het ergst geteisterd. Van 23 October tot 30 December is het aantal slachtoffers van de bombardemen ten door artillerie en luchtmacht der rechtschen te Madrid gestegen tot 2092, onder wie zich 389 dooden en 1703 ge wonden bevinden. Deze cijfers worden medegedeeld door het gemeentebestuur van Madrid, maar geven toch geen dui delijk beeld van den ernst der bombarde menten, omdat daarin niet is opgenomen het aantal slachtoffers dat aan de beko men verwondingen is overleden. HET FRANSCH-BRITSCHE INITIATIEF INZAKE HET ZENDEN VAN VRIJWILLIGERS. Engeland vraagt antwoord. Naar Reuter uit Londen verneemt, heeft de Rritsche regeering telegrafisch den Duitschen en Italiaanschen regeerin gen verzocht op zijn laatst tegen bet ein de van deze week te antwoorden op de Ebgelsch-Fransche demarche betreffende de vrijlwilligerskwestie. In officieele kringen te Loonden laat men zich andermaal m bevestigenden zin uit over de geruchten, volgens welke de laatste weken tien duizend Italiaansche vrijwilligers te Cadiz zijn geland. De lan ding zou hebben plaats gehad in twee étappes: één contingent van 6000 man arriveerde den 22sten December, een an der van 4000 man den lsten Januari. Men meent te weten, dat deze troepen volkomen militair waren uitgerust, doch overigens niet gewapend waren. De Britsche regeering betreurt, volgens bedoelde kringen, deze nieuwe schending van het neutraliteitspact. Intusschen meldt Havas uit Rome, dat het Italiaansche antwoord op den Fransch-Britschen stap aangaande de vrijwilligers voor den burgeroorlog in Spanje ieder oogenblik kan worden ver wacht. Goodingelichte kringen verzekeren, dat het antwoord in vriendschappelijke, dui delijke en uitdrukkelijke bewoordingen is gesteld. Italië's nota werd in overleg en volle dige overeenstemming met Duitschland opgesteld. DUITSCHLANDS WENSCH NAAR KOLONIëN. Een merkwaardig Engelsch advies. In de Times doet Lord Elibank een beroep op de koloniale mogendheden om te voldoen aan Duitschlands wensch tot het herkrijgen van koloniën. Hïjl, voor zich, heeft nooit eenig bezwaar gevoeld tegen teruggaaf aan Duitschland van Togo of Kaïmleroien en hij) gelooft,, dat Nieuw Zeeland, als de Europeesche vrede op het spel stond geen al te groote be zwaren zou hebben tegen teruggaaf van Sampa en evenmin Australië tegen de teruggaaf van DuitschNieuw Guinea. Ja pan zou misschien zelfs overreed kun nen worden enkele mandaatseilanden in den Stillen Oceaan terug te geven. Lord Elibank spreekt niet van Duitsch Oust-Afrika of van Zuid-West, maar wel zegt hij!: „Voor zoover Nederland betreft, dat land heeft mets verloren of gewonnen in den laatsten oorlog in zijn behagelijke positie als neutraal land, beschermd door de bondgenooten aan beide zijden. Het heeft uitgestrekte onontwikkelde streken in Nederlandsch Nieuw-Guinea, grenzen de aan Duitsch Nieuw-Guinea, bewoond door stammen, die nog in het, steenen tijd perk leven en die alle blanken beschou wen als tot één natasionahteü en ra's L be- hooren. Heir, en misschien nog elders, zou Nederland in staat kunnen zijn te helpen. Ook Portugal heeft groote gebie den van amper ontwikkelde streken, wel ker inwoners geen letsel zonden onder vinden als zijl van meester veranderden, Portugal zou eveneens kunnen helpen, als het dat wilde." Lord Elibank is voorzitter van het ver bond van de Kamers van Koophandel van het Britsche rijk, hij is conservatief lid geweest van het Lagerhuis voordat hij' zitting had in het Hoogerhuis en kent Nederlandsch Nieuw Guinea in zooverre, dat hij! in het begin dezer eeuw deel heeft uitgemaakt van de gemengde commissie (met den resident van Nw. Guinea) voor het vaststellen van de daders van inval len in Britsoh Nieuw Guinea. Hij! is dua e6n man van gezag. Hoewel de vorm, Naar wij vermeld zagen krijlgt „Het nationale Dagblad", het blad van Ir Mus- sext, een! goede aanteekening van den Amsterdamschen correspondent van het „D'eutsche Nachiichten Buro", omdat dit blad, zooals te verwachten was ook hier weer de zijde van Duitschland kiest, j Het blad der N. S. B. verwondert zich er over, dat Duitschland zoo langen tij'd heeft gezwegen over de achterstelling van de Duitsche vlag en acht het gelukkig, dat de uitbarsting thans is gekomen. En wij achten het gelukkig, dat de N. S. B. zoo duidelijk haar anti-nationaal karakter demonstreert. Ons volk weet nu tenminste wat het van die zijde te verwachten heeft. Verwacht kan worden dat de kiezers deze dingen niet zullen vergeten. waarin hiji zijn betoog giet, tamelijk ge matigd is, stuit het ons tegen de borst, zoo merkt de N. R. Crt. op, dat hij aan Nederland en Portugal begint te denken, voordat hij: ook maar een teruggaaf van de belangrijkste Duitsche gebieden, die ■thans mandaten zijin van Engeland of zijn dominions heeft overwogen. Het is i£l|litijd wel gemakkelijk riemen snijlden van andermans leer. DUITSCHE BEWAPENING AAN DE ZWITSERSCHE GRENS. Mevro'uw Tabouis schrijft dn de „Oeu vre", dat de bewapening van Duitsch land aan de FranschZwitsersche grens niet kan nalaten op bijzondere wijze de aandacht te trekken van de Fransche re geering. Aan het Boden-meer worden op een oppervlakte van 60 vierk. K.M. de ka zernes voltooid voor meer dan 30.000 man, vergeleken met 8000 man voor den oorlog. Bij Neuhausen wordt een terrein van 30 H.A. ingericht voor een geheel onder- grondsoh vliegveld. De arbeiders, die bijl dit werk in sta king waren gegaan, werden gearresteerd en naar het concentratiekamp van Da chau: overgebracht. DE UITVOERING VAN HET VIER- JAREN-PLAN. Beperking van arbeidsvrijheid. Goering heeft, als leider van het vier- jaren-plan, nieuwe beperkende bepalin gen afgekondigd ten aanzien van de ar- biedsvrijheid in Duitschland. Het decreet geeft aan de werkgevers in de bouwvakken, de metaalindusLue en het boerenbedrijf, het recht de arbeids- fcoe'kjes van het personeel dat den dienst verlaat vóór het verstrijken van he! con tract, in te houden. Dit beteekent, dat de arbeiders in dat geval gedurende eenigen tijd geen werk Hunnen vinden daar het arbeidsboekje bij' het aanvaarden van een nieuwe be trekking moet worden ingeleverd. GOERING RIJKSKANSELIER? In zekere nationaal-socialistisehe krin gen gaat het gerucht, dat Hitier op 30 Januari a.s. 'bij gelegenheid van den 4den verjaardag van zijn regime, een procla matie zou richten tot het D'uitsche volk, waarin hij zou aankondigen, dat hij uit sluitend zijn functies als hoofd van den staat behoudt en afstand doet van die als regeeringschef. In 'deze hoedanigheid zou hij den titel dragen van „Fuehrer van het Duitsche rijk". Goering zou 'benoemd worden tot chef van de rijksregeering. Men kan evenwel nog niet zeggen, of hi} als zoodanig den titel van kanselier zal dragen. Dit gerucht krijgt een zekere waar schijnlijkheid door de omstandigheid, dat Goering reeds verscheidene maanden uit sluitend „minister-president" en niet „minister-president van Pruisen'' wordt genoemd. Een „Vredes''aanbod van Hitler. De „Evening Standard" meent te weten, dat Hitier voornemens is, een vredesaan bod te doen, dat gebaseerd zal zijn op het voorstel van 25 Maart 1936. Dit aanbod zou o.a. een ontwapenings- clausule bevatten. Het aanbod zelf zou echter ondergeschikt blijven aan het suc ces van generaal Franco. De Dhitschers zijn teleurgesteld, dat Franco niet ©en zoo snelle overwinning heeft behaald als zij hoopten. Zij bereiden zich voor, hem thans het maximum van voor succes noodige vrij willigers te zenden Wanneer de overwinning van Franco verzekerd zal zijn, zal het vredesaanbod worden geformuleerd. Beperking der reclame voor eetbare vetten in Duitschland. Volgens een verordening van den leider van de economische groep van den detail- Let op oranje band en Bayerkruis buisjes van 20 iabl. - 70 cenl zakjes van 2 iabl. - 10 cent 37 Binnenland. Kwijtschelding van straf voor de muiters van „De Zeven Provinciën". Rapport over concentratie van bijz. scho len wordt spoedig gepubliceerd. Vrijwilligers voor Spanje verliezen hun Nederlanderschap. Buitenland. Eenige successen der opstandelingen in Spanje, maar het doel niet bereikt. Engeland wil spoedig antwoord van Ber lijn en Rome over de vrijwilligers naar Spanje. Duitsche bewapening aan de Zwitsersche grens. handel moeten alle, de menschelijke 'voe ding dienende, vetstoffen uit den concur rentie strijd in de levensmiddelenhandel worden uitgeschakeld. Reclame zal in principe alleen nog mogen worden ge maakt voor levensmiddelen, welker ver bruik in 't economisch belang dient te wor den verhoogd: tot deze levensmiddelen be- hooren marmelade, suiker, visch, aardap pelen, bepaalde kaassoorten, grutten, enz. Daarentegen zal voor boter, vet, margari ne, spek, slaolie enz. ceen reclame mee worden gemaakt in advertenties, prijscuu ranten, affiches, bijzondere etalages enz. Heerlijk land toch! Om naar te verlan gen. 200 Roemeensche joden gaan over tot de orthodoxe kerk. Tweehonderd Joodsche intellectueelen uit Boekaiest hebben een verzoek gericht tot den patriarch van de orthodoxe kerk om gedoopt te worden en om een ei"C'\ kerk te mogen bouwen, die alleen vo. bekeerde Joden toegankelijk is en waar in de bedieningen worden uitgeoefenrt door priesters van Joodsche afkomst. Feze eerste groep' intellectueeten zal door een andere groep van duizenden gevolgd worden. Een viocl voor Frins-s J^'lia-m Naar gemeld wordt is dezer da en t n Paleize Noordeinde aan H. K. H. Prinses Juliana een viool aangeboden door den bekenden Haagschen vioolbouwer Johann Stiiher. Het instrument is geheel met de hand vervaardigd. Het achterblad, uit onge veer vijftigjarig oud ahorn-hout gemaakt nog afkomstig uit den houtvoorraad van O'tto Schünemann's vioolbouwschool te 'Schwerin, draagt aan de binnenzijde de door den bouwer onderteekende dateering 24 October 1934, tijdstip, waarop de viool werd gesloten. Aan de buitenzijde is in dit, door zijn breede golvende teekening en interessante reflexten zeer fraaie 'blad, een door een kroon gedekte en van een krans omgeven initiaal gesneden. Het van fijnjarig sparrenhout vervaardigde boven blad schraagt een welgevormd staartstuk, waarin in goud de beginletter van H. K. H.'s naam is ingelegd. Ook de schroeven zijn met zulk een gouden letter getooid. Mejuffrouw Minka van Aken te 's-Gra- venhage voegde een witzijden vioolkleed hier aan toe, door haar ontworpten en be schilderd met Oost-Indische kers, als

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1