Verkouden - Grieperig! ampo lucht op en geneest! MAANDAG 4 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 79 Landsgevaarlijk gestook. Buitenland. Binnenland Het Luchtverkeer in 1936. Minister Colijn te midden van de jongeren. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw"; Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 2.oÜ per Kwartaal, weekabonnementen voor Miaaemurg, Goes en Viissingen i 0,20. Losse nummers b cent. Advertentlén at> cent per regei, ingezonden meaedeeltngen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fü.8b. Bij contract belangrijke korting. Men inoet zich over de ongemotiveerde actie in de Duitsehe pers tegen ons land en tegen ons Vorstenhuis niet al te zeer verhazen. De wrevel die daar, en naar het schijnt ook in Duitsehe regeerings'kringen ten opzichte van ons land openbaar wordt, wordt toch voortdurend en stelselmatig gevoed door de partij, die zich nationaal noemt, maar die er geen been in ziet, ter- wille van haar eigen kleine partijbelang de nationale 'belangen opzettelijk te schal den. De heer Mussert, de leider van de N. S. B., wiens hoogste eerzucht het schijnt te -zijn zelf te w i n n e n, en bij den Duitschen Fü'hrer, wiens optreden 'hij tracht na te apen, in een goed blaadje te staan, tracht niet alleen het crediet van ons land te ondermijnen zooals on- iangs bij zijn optreden te Viissingen maar hij doet ook zijn best om de verhou ding tusschen Nederland en D'uitschland zooveel mogelijk te verscherpen. Nog in het laatste nummer van „Volk en Vaderland" liet 'hij, naar aanleiding van de plannen van Ds Deterding, met vette letter het volgende afdrukken: „Wat de verstandhouding tot Duitsch- land betreft, zoo voorspellen wij, dat het Nederlandsche volk en de Duitsehe regee ring met het Duitsehe volk zijn daad op- prijs zullen stellen. De Nederlandsc-he re geering zal ook -doen alsof, maar niets veranderen aan haar haatpolitiek tegen over onze Duitsehe buren, waardoor er practise'h niets zal veranderen". Is het wonder, dat, als zóó een Nede-r- landseh orgaan voorgaat om de belangen van volk en vaderland opzette lijk te schaden, -de Duitsehe pers een wei nig van streek raakt? Intusschen is 'het wel in-droevig, dat het orgaan van een zich nationaal noe mende partij op deze manier tegen ons land en onze regeering blijft ageeren. Het is een landsgevaarlijk gestook. Op de-ze wijze worden toch niet alleen de politieke, maar ook onze «co- n-olm-ischebelangen geschaad. De kiezers -zullen -goed doen, dit niet te vergeten 1 DE OORLOG IN SPANJE. Er wordi weer hevig gevochten. Van regeeringszijde wordt rust ge meld aan het front bij Madrid. Ook van Franco's zijde is er geen be richt over strijd van beteekenis. Maar uit Avilla meldt Havas^A.N.P.: Dë rechtsche troepen hebben, naar een speciale verslaggever van Havas meldt, Zondagmorgen een hevigen aan val ontketend. D'it offensief werd reeds meer dan een week geleden verwacht. Het vuur der mortieren en mitrail leurs verraste de regeeringstoepen niet. Z-ij beten zich vast in het veroverde ter rein en boden weerstand aan de aan stormende aanvallers. D'e strijd duurde verscheidene uren en eindigde met de komst van een aantal regeeringsvlieg- tuigen, die zeer laag vliegende de natio- nalististen onder mitrailleurvuur namen en in wanorde brachten. De aanvallers verlieten toen het terrein met achterla ting van talrijke -doo-den en een belang rijke hoeveelheid oorlogsmateriaal. Havas doet mededeeling van wat een paar overloopers van de regeeringstroe- pen uit Madrid in Avila hebben ver teld. D'e levensmiddelenvoorziening zou op gro-ote moeilijkheden stuiten. Schepen aangehouden. Ernstige incidenten. Naar uit D'uitsche mededeelingen blijkt -heeft de aanhouding1 van het D'uitsche vrachtschip „Palos" door een oorlogsschip -der Spaansche regeering geleid tot aanjio-uding van twee Spaan sche schepen door D'uitsche oorlogssche pen. Allereerst de Soton. Dit schip bevond zich op weg van Bilbao naar Santan der. De Duitsehe kruiser Königsberg" gelastte het Spaansche schip te stoppen Toen het Spaansche vaartuig daaraan geen gevolg gaf, heeft de kruiser eerst twee losse schoten gelost. Daar deze geen resultaat hadden, werden eenige schoten met scherp in de buurt van de „Soton" afgevuurd. Bij een poging om te ontsnappen liep het schip voor de ha ven van Santona ten Oosten van San tander aan den grond. De bemanning, die bet schip verliet, werd door een Spaansche visschersboot aan land ge bracht. D'e „Königsberg" zette daarop zijn tocht voort; het heeft geen opvaren den der „Soton" aan boord genomen. Later is de „Soton" vlot gekomen en de haven binnengevaren. Over het tweede incident zijn niet veel bijzonderheden bekend. Het ministerie van Propaganda te Berlijn heeft aan den correspondent van Reuter toegegeven, dat nog een tweede incident heeft plaats gevonden; er is volgens deze mededeeling nog een Spaansch schip opgebracht. D'it zou de „Arankon" zijn. Dit zou aangehouden zijn door 't Duit sehe pantserschip „Graf Spree". Dergelijke incidenten vermeerderen in bedenkelijke mate de spanning en kunnen gemakkelijk leiden tot ernstige gevolgen. Intusschen schijnt het incident met de Aragon nog geen gro-ote gevolgen met zich te zullen sleepen. De Spaansche ambassade te Parij's deelt mede: De kruiser Königsbern heeft de Spaansche regeering draadlo-os een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „De Duitsehe admiraal in de Spaansche wateren is bereid, wanneer eenmaal de aan boord van de Palos ge arresteerde passagier in vrijheid is ge steld -en het deel van de lading, dat aan -boord van dit schip in beslag genomen is, is teruggegeven, o-p zijn beurt het Spaan sche schip terug te geven, -dat hij' heeft opgebracht en verdere nieuwe repressail- lemaatregel op te schorten. Hij' wacht draadloos antwoord gericht aan de Kö nigsberg." De regeering der Spaansche republiek fis- onmiddellijk in raadszitting bijeen gekomen, teneinde te overleggen welk antwoord zal worden gegeven. De Spaansche regeering heeft het En- gelsche ministerie van buitenlandsche zaken van het gebeurde op de hoogte ge steld. Naar verluidt zou de Britsche re geering bereid zijn in de kwestie als be middelaar op te treden. Ook verschillende andere schepen (o.a. een Franseh, een Engelsoh en een Rus sisch schip) zijn beschoten of aangehou den. De ambassade van de Spaansche volks- frontregeering heeft een communiqué uit gegeven, waarin de aanhouding van de Soton wordt medegedeeld. Het slot luidt als volgt: 4 Om den toestand te beveiligen, niet de Spaansche regeering zich genoodzaakt, haar vloot opdracht te geven, de Spaan sche handelsschepen te beschermen en op ieder schip te vuren, dat een overval dreigt te plegen. OVEREENKOMST TUSSCHEN LONDEN EN ROME. In de te Rome onderteekende En gelsoh-Italiaansche verklaring wordt gezegd, dat de Britsche en de Italiaan sche regeering, bezield met den wenscb, zooveel mogelijk bij te dragen aan de belangen van de algemeene zaak van den vrede en de veiligheid, de verbete ring van de betrekkingen tusschen hen en tusschen alle Mid-dellandsche-Zee- mogendheden en vast besloten de rech ten en belangen dezer mogendheden te eerbiedigen, erkennen dat de vrijheid van in-, uit- en doorvaart der Middel- landsche Zee een levensbelang is voor de verschillende -deelen van het Britsche rijk en voor Italië, en dat deze belangen in geen enkel opzicht met elkaar onver eenigbaar zijn. De beide regeeringen zijn tegen iede- ren wensch, den statusquo ten aanzien van de nationale of territoire soeve reiniteit in 't Middellandsche zeegebied te wijzigen of, voor zoover zij erbij be trokken zijn, gewijzigd te zien. Zij ne men op zich, de rechten en belangen vaa elkander in genoemd gebied te eerbiedi gen en zij zijn overeengekomen, hun beste krachten te gebruiken om iedere activiteit te ontmoedigen, die de goede betrekkingen, welke deze verklaring be>- oogt te consolideeren, zou kunnen scha den. Deze verklaring beeft ten doel, de be langen van den vrede te dienen en is tegen geen enkele mogendheid gericht Men publiceert eveneens den tekst van de nota's, welke op 31 December te Rome zijn gewisseld tusschen den Britschen ambassadeur en den Italiaan- s-chen minister van buitenlandsche za ken, waarin Giano bevestigt, dat, voor- zoover Italië erbij betrokken is, de inte griteit en de huidige grondgebieden van Spanje onder alle omstandigheden on geschonden en ongewijzigd zullen blij ven. NIEUWJAAR IN AMERIKA. 150 menschen om het leven gekomen. D'e Nieuwjaars-feesten, welke in de Vereenigde Staten met groote uitbun digheid worden gevierd, hebben weder om tal van menschenlevens- gekost. Volgens to-t nog toe ontvangen berich ten zijn in den Oudejaarsnacht 150 men schen om het leven gekomen, van wie 110 bij-verkeersongelukken, de overigen bij vuurwerkexplosies-. Staking in Amerlka's automobiel-Industrie. In een aantal afdteelingen der General Motors te Detroit is een staking uitgebro ken, waardoor ook vijf andere fabrieken die bij hun fabricage van automobielen betrokken zijn, zijn stilgelegd. Het aantal stakers -bedraagt eenige tienduizenden. De directie weigert te onderbandelen, zoolang de stakers de fabrieken bezet -houden. Te Washington vreest men een uitbrei ding der staking. Twee hotels te Nice bezet. Zaterdagmorgen zijn te Nice twee der grootste hotels, het Hotel d'Angleterre, waar de Koning van Zweden pleegt ver blijf te houden en het Ho-tel de la Médi- terranée door de leden van het perso neel bezet. D'e gasten, meerendeels E-ngelschen en Amerikanen, kunnen in het hotel blijven, doch er wordt geen bediening gegarandeerd en nieuwe gasten worden niet aangenomen. Dreigende mijnwerkersstaking in België. De Nationale Mijnwerkers-centrale 'heeft een aantal eischen aan de werkgever® ge steld. Indien deze niet worden ingewilligd zal op 18 Januari de staking worden af gekondigd. Korte Berichten. Volgens het ministerie van volks gezondheid is het aantal -door griep aan getaste personen in Engeland -op 1 mil- lio-en te schatten. De ziekte -doet zic'h niet in ernstigen vorm voo-r. - Me-t ingang van 25 Januari zal -de arbeidsdag in de haven van Antwerpen op zeven en een ihalf uur worden- gebracht, met een 'half uur schafttijd. M-en ho-o-pt, dat hierdoor -de dreigende staking voor komen zal worden. GLAZEN KOETS IN DEN BRUIDSSTOET. H. M. de Koningin rijdt in dit voertuig Naar men met zekerheid verneemt, zal, behalve de gouden koets, ook de zgn. glazen koets in den huwelijks-stoet mederijden. In deze koets, die zeer mooi is en voo-r -de groote ceremonies dienst deed vóór dat de gouden koets werd in ge bruik genomen, zal H. M. de Koningin zijn gezeten, geëscorteerd door haar ge- heele militaire huis. Verder zullen in den stoet mederijden negen staatsiekaross-en, zoodat de hu- welijkssto-et grooter en schooner zal zijn dan die waarmede de Staten-Generaal plegen te worden geopend. NIEUWE PASSAGE-TARIEVEN NAAR NED.-INDIE. De directies van den Rotterdamschen Lloyd en de Stoomvaart Mij. „Neder land" hebben medegedeeld, dat voor af vaarten na D'ec. 1936 nieuwe passage tarieven zullen gelden. Deze tarieven gelden voor passages, vanaf 1 Januari geboekt voor schepen, welke op of na 1 Januari 1937 van Amsterdam/Rotterdam resp. Batavia vertrekken. Vo-o-r reeds geboekte passa ges geldt óf het -o-ude tarief, zonder af- tiek van de korting van 15 pet., óf indien zulks voor den passagiers voor- deeliger is 1 het nieuwe tarief. LAARZENVERGOEDING BIJ DE WERKVERSCHAFFING. Door tusschenkomst van -de rijksinspec teurs voor -de werkverschaffing heeft de minister van sociale zaken aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat van 11 Januari 1937 af alleen laarzenvergoeding mag worden uitbetaald, wanneer -deze ver goeding is uitgekeerd aan de tewerkge- stelden voor het gebruik van eigen laar zen. Het staat -den arbeiders vrij of ze al dan niet -zelf vo-o-r de noo-dige laarzen wil len zorgen. Zij kunnen derhalve niet ver plicht worden laarzen aan te schaffen en te onderhouden. Voorts wordt, dn tegenstelling met het geen tot dusverre in sommige gevallen ge schiedde, met ingang van genoemden da tum, ge-en subsidie meer verleend voor laarzenhuur en voo-r de kosten van het aanschaffen en onderhouden van laarzen, welke door den werkgever e. a. aan de ar beiders in bruikleen worden -afgestaan. Van genoemden datum af moet voor de uitbetaling' van laarzen- en gereedsohaps- vergoeding vooraf toestemming worden verleend door den rijksinspecteur voor de werkverschaffing. DE TARWEPRIJZEN. Naar men van bevoegde zijde ver neemt, is de bonificatie op tarwebloem a. met ingang van 4 Januari a.s., be paald op een vast bedrag van f 1.15 per 100 kg. Tevens wordt de speciale prijs van t.c. tarwe met ingang van 4 Januari a.s. gebracht van f 8 op f9 per 100 kg.de bonificatie -op ongebuild tarwemeel wordt daaraan aangepast. D'e bonificatie per 100 kg. tarwebloem b is met ingang van 4 Januari a.s. be paald op het verschil tusschen het EEN STERKE TOENAME OVER HET AFGELOOPEN JAAR. Het verkeer van en naar de Amster- damsc'he luchthaven bewoog zich in het afgeloopen jaar o-ver het algemeen in een stijgende lijn. Het goederenvervoer liep weliswaar eenigs-zins terug, doch deze vermindering moet worden toegeschreven aan geringere goudverschepingen. Het aantal luchtreizigers van, n-aar -én via Amsterdam steeg van 50.455 in 1935 tot 58.800 in 1936. Het in deze cijfers 'begrepen aantal transito-reizigers via Amsterdam op de Euro-peescbe lijnen vertoonde wederom een belangrijke stij-- ging, nl. van 19.151 tot 24.900. Het postvervoer bedroeg 398000 kg tegen 271.200 kg in 1935, een stijging dus van 126.800 kg, dit is 46.7 pet; onder deze cijfers zijn begrepen respectievelijk 222.000 kg en 130.700 kg transito. De In- dië-lijn vervoerde circa 56.800 kg post van, naar en via Amsterdam tegen 39.517 kg in 1935. Het goederenvervoer liep, ge lijk gezegd, ©enigszins terug, n.l. van 1.475.700 kg in 1935 tot 1.328.000 kg in 1936. Het transito-verkeer 'hieronder be grepen bleef ongeveer gelijk. Het bedroeg 448.500 kg. in 1935 en 436.000 kg in 1936. totale invoermonopolieprijsverschil op tarwebloem b en f 2.60. FAILLISSEMENTSSTATISTIEK 1936 Volgens bet weekblad Handelsbelan gen worden over 1936 in totaal 2097 (v.j. 2210) crediteurenlijsten bij de ge zamenlijke griffiers in Nederland gede poneerd. Het totaal passief daarvan bedroeg f 34.724.642 (v.j. f 44.864.611), waarvan peferent f7.757.984 (v.j. f7.700.913). Politieke propaganda in treinen. Naar men verneemt hebben de Neder landsche Spoorwegen ook last van poli tieke propaganda. Men ontziet zich niet om de coupé's hiervoor te misbruiken en te kladden in het N.S.-maalblad of op de wanden der W.G.'s. De directie heeft, naar aanleiding hiervan, het personeel opgedragen bij het betrappen der bedrijvers proces-ver baal tegen hen op te maken wegens overtreding van artikel 26 van het Al gemeen Reglement voor het Vervoer op de Spoorwegen. Krijgt Zwolle garnizoen? Naar gemeld wordt, moet het niet on waarschijnlijk worden geacht, dat Zwolle in aanmerking komt voor een garnizoen. In verband met de vergroo ting der weermacht en een nieuwe in deeling der troepen zou Zwolle dat in vroegere jaren ook garnizoen had - waarschijnlijk worden aangewezen als garnizoensplaats. Burgemeesters In den ouderdom van 52 jaar is te Hellendoorn overleden de burgemeester van die gemeente, mr dr L. G. van der Steen van Ommeren. De overledene behoorde tot de G.-H. Unie. Koningin Wilhelmina een vrouw van innig geloof en ongekende plichts betrachting. Zaterdagavond werd te Utrecht een groote Oranje-bij-eenkomst gehouden, ge organiseerd do-or de samenwerkende Ge reformeerde, Chr.-Geref, en Herv.-Geref. Jeugdvereenigingen en A.R.J.A.'s in de provincie Utrecht. Er heerschte in deze bijeenkomst een geweldige geestdrift. E-en groot deel van bet programma werd 'ingenomen door gemeensohappe- lijiken zang. Na bet met groot enthou siasme gezongen Wilhelmus stelde de voorzitter voor, telegrammen van hulde en aanhankelijkheid te zenden aan het bruidspaar en aan Koningin Wilhelmina, waarna het woord werd gevoerd door Ds R. Bartlema uit Zeist. Daarna was het woord aan Minister Colijn. „Meisjes en jongens," zoo richtte zich vervolgens de grijze minister-president tot zdj!n jeugdig geh-oor. „E-r zijn van die mijlpalen op onzen levensweg, waarbij wij een oogen-blik stilstaan om te geden ken. Er zijn ook zulke mijlpalen in het leven van een ge-heel volk. Enkele jaren geleden vierden wijl den 400ste-n geboortedag van Willem de Zwij ger. Doch het Nederlandsche volk was de laatste jaren wel heel erg sober, wan neer het -de viering van nationale feesten betrof. Thans zien wij, dat een golf van geestdrift door ons geheele volk gaat en Binnenland. Uitbreiding van hulp aan kleine hoeren en tuinders. Duitsehe perscampagne tegen Nederland. Een uiteenzetting door de Nederland sche regeering. Buitenland. D'e oorlog in Spanje. Schepen aangehou den. Engelsoh-Italiaansch accoord. DDan Dampo inwrijven en diep inademen. Pot SO, Doos 30 ct. Bij Apotb. en Drogisten. het merkwaardigste is, dat alle lagen dei bevolking daaraan meedoen. Zelfs zij-, die zich gewoonlijk afzijdig hielden. Dat heeft een algemeene oorzaak en een bijzondere. De algemeene oorzaak is de herleving van het nationaal gevoel van den laatsten tijd. Het is no-g niet zoo heel lang geleden, dat men zich schaamde o-m aan dat gevoel uiting te geven. Dat was de tijicl van het ziekelijk pacifisme, da\ zijn uiting vond in het dragen van gebro ken geweertjes en van hot mej-J reven kosmopolitisme, dat uiting vind in jeu te groot vertrouwen in den Volkenbond. Ihans heeft men weer oog voov de wer kelijkheid en tevens ziet men, waartoe de versplintering vo-ert. Het enthousiasme, dat wij thans zien is de reactie tegen die verkeerde uitwassen. Bijl alle gebrokenheid en gespletenheid van ons volk richten wij ons in deze moeilijke tijden wederom naar het sym bool -der nationale eenheid: Oranje. Zoo was het ook in de dagen van onzen strijd tegen Spanje; in het schoone Wilhelmus staat God de Heer in het centrum, maai onmiddellijk o-p hem volgt Oranje-, Zoo was het ook in 1672, den tijd van het „rade-löos, reddeloos, redeloos". Z-o-o was het in het midden van de achttiende eeuw en zoo was het in 1918, toen revolutie dreigde en men de schennende hand uit stak naar de kro-on van Oranje. Waarom is het, dat het volk zich in tijden van droefheid en vreugde steeds weer tot Oranje keert? Omdat God Zelf die band heeft gelegd tusschen Oranje en Nederland. Oranje kwam niet in o-ns land als veroveraar; ook werd Oranje ons niet opgedrongen -door vreemde machten, doch Oranje 'kwam als helper. Daarin ligt de hechtheid van den band, die ons volk iqet Oranje bindt. Dan is er no-g een bijzondere oorzaak voor onze vreugde. Twee vrouwelijke loten aan den Oranjestam, waren het eenige, dat ons volk gelaten werd. Maar ook het vorste lijke leven is broos. Aan Prinses Juliana alleen hing de toekomst der dynastie van Oranje en dus ook de toekomst van den band, die ons volk met Oranje verbindt. Reeds vijf malen in onze geschiedenis heeft de toe-komst van het Oranjehuis slechts aan één persoon gehangen en de verloving van H K. H. Prinses Juliana do-et opnieuw de hoop gloren voor de dynastieke toekomst van het Oranjehuis en voor het volk van Nederland. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn jong als gij', aldus dr Co-lijn. Zoo God niet tusschenheide komt zult gij' getuigen zij'n van hun verder leven. Dit is een voorrecht, doch het legt tevens op ons den plicht van het gebed en het vertrouwen in God. Juliana draagt vijf namen, waarvan er vier historisch zijn. Zij' is genoemd naai Juliana van Stolberg, d grondlegster van het Oranjehuis, de vrome vrouw en moe der, die aan haar zo-on schreef: „Grij'p in de staatkunde no-oit naar middelen, die in strijd zijn met Gods Wo-ord." De twee de naam is Louise, naar Louise de Oolig- ny, echtgenoo-te van den Zwijger. Zij' was de vrouw, die -den Calvinistischen stan daard greep en hooghield, welke in den Bartholomeusnac-ht aan haar vader ont zonken was. De derde naam is Anna naar de vrouw, die als een lichtend voor beeld voor ons volk ging. De vierde naam is Wilhelmina. Deze naam behoort nog met tot de historie, doch in de tien jaren, die ik onze geëerbiedigde Koningin als minister die nen mocht, heb ik haar leeren kennen als een vrouw van mnig geloof en van een plichtsbetrachting, die ongekend moet worden genoemd. Prinses Julia-na draagt deze roem ruchte namen. Daarom stij'ge ons gebed op tot den Almachtige, opdat Hij in Haar zal vervullen het levens-beeld van deze -gro-ote voorgangsters, dat hij' Haar moge schenken een ootmoedig en 'kinder lijk geloof, dat Haar krachtig zal doen staan te midden van de stormen van onzen tijd, -die rondom Haar gieren Na de rede van den heer Colijn, die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1