Last met Uw stoelgang EERSTE BLAD Toenemende bewapening. Terugkeer tot den Christus! Huwelijksgeschenk van Nederlandsch-indië. Staten-Generaal Ir Albarda over de Staats financiën. Buitenland. Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 31 DECEMBER 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG fta. 77 Maak Schoon Schip, neemt: M.S.S. - cachets Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per "kwartaal, weekabonnementen voor Miaaemurg, Goes en Viissingon fö.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön aó cent per regel, ingezonden mededeelingen 00 cent per regel, Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags fö.75, bij vooruitbetaling. Onder ietter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen In 1923 besloot de Volkenbondsraad om uitvoering te geven aan de bepaling van artikel 8 van bet Volkenbondsver drag, waarbij de leden van den Volkenbond de verplichting op zich nemen om op loyale wijze 'hun militaire inlichtingen uit te wisselen. De bedoeling, die hierbij voorzat was de ontwapening te vergemakkelijken en de leden van den Bond over en weer ge legenheid te geven na te gaan hoever men reeds op den goeden weg gevorderd was. De ontwapening is echter een fictie ge bleken. In de practijk is het precies den anderen kant opgegaan en is een ware bewapenings-wedstrijd begonnen. Het heeft weinig zin na te gaan, welk land hierbij de leiding heeft genomen. Feit is nu eenmaal, dat zoo ongeveer alle landen bezig zijn hunne bewapening te versterken. Welke afmetingen deze bewapenings race heeft aangenomen blijkt uit de vol gende door Genève verstrekte cijfers. In 1930 is aan de bewapening der we reld besteed vier millioen goud-dollar, welk bedrag in 1936 was gestegen tot z e s millioen goud-dollar. Het aantal mannen onder de wapenen bedraagt thans acht millioen, tegen zes millioen vóór den oorlog. In aanbouw zijn thans zeventien kruisers met 35.000 ton. In 1935 stond slechts één kruiser van 10.000 ton op stapel. In 1913 waren er slechts 376 duikboo tten, in 1936 zijn er 8 00, zonder die van Japan en Rusland mede te rekenen, waar omtrent men niet over cijfers beschikt. 'In 1913 bedroeg het aantal vliegtuigen 300; het aantal bedraagt thans 10.000. Deze ontstellende cijfers, die waar schijnlijk wel niet volledig zullen zijn, leeren ons hoe dwaas zij handelen, die voor ons land en onze Indien de ontwa- peningsleuze aanheffen. De aartsbisschop van Canterbury heeft Zondagavond in een godsdienstoefening die per radio over het geheele Engelsche rijk werd uitgezonden, een oproep ge richt tot het volk om het kroningsjaar te laten worden tot een jaar van terugkeer van het geheele Britsche gemeenebest tot den Christelijken godsdienst. Be aartsbisschop gaf een kort overzicht van hetgeen zich buiten bet Biitsehe ge meenebest in de wereld afspeelt, waarbij hij er op wees, dat in Rusland een groote beweging leeft, welke op een essentieel anti-chiistelijke basis berust. Voorkomen moet worden, dat dit gif ook het Engel sche volk aantast. Elders, aldus vervolg de hij, aanbidt men de afgodsbeelden van ras en staat en gedoogt, dat deze de su prematie van Christus overweldigen. Het is te hopen dat dit woord niet al leen in Engeland, maar over de geheele wereld weerklank zal vinden. Want het communisme, het moge zich dan den laatsten tijd hullen in het kleed der verdraagzaamheid, berust inderdaad op een zuiver anti-christelijke basis.- Evenals de leer van hen die zich als d e tegenvoeters van het communisme aan dienen en die in werkelijkheid zich tegen de heerschappij van den Christus verhef fen. Wij hebben hier te doen met twee ge vaarlijke richtingen, die bij velen weer klank vinden, omdat zij komen met een evangelie naar den mensch. Terugkeer tot den Christelijken gods dienst, terugkeer tot den Christus der Schriften is daarom noodig. Voor Einge- land. Maar ook voor Nederland! De aanbieding van het Indische geschenk Gistermorgen om 10 uur is het Indische geschenk aan Prinses Juliana ten pa- leize aangeboden door de commissie van vertegenwoordiging van het in Neder- landsch-Indië gevormde comité voor het huwelijksgeschenk. Een centraal comité, waarvan de gou verneur-generaal beschermheer was, werd gesteund door talrijke comité's door het geheele land. Uitdrukkelijk is de opzet geweest, dat de waarde van het aan te bieden geschenk moet liggen in de al- gemeene deelneming van de ingezetenen en werd aangenomen, dat de individueele bijdragen niet meer dan ƒ5 zouden be hoeven te bedragen, terwijl geen beroep is gedaan op ander8 dan werkelijke per sonen. De som der bijdragen was, ge- M. Polderman Electrotechnicus Goes Erkend Philips' Service geven dezen opzet en gegeven Indië's oeconomischen toestand, zeer verblijdend. Met voldoening is in Indië vernomen, dat de keuze van H.K.H., gaande in de door Indië aangegeven richting, viel op een armband. Het zal Indië een voorrecht zijn, dat dit schitterend kleinood van groote waarde, door H.K.H. gedragen zal worden bij plechtige gelegenheden, allereerst al volgens een zeer gewaar deerde beslissing van H.K.H. bij het huwelijk zelf. Ook later echter zal de In dische Juliana-armband nog als het ware een der sieraden van de kroon kunnen zijn. De bschrijving, welke overgelegd werd bij het geschenk, luidt als volgt: Het sieraad bestaat uit brillanten, ge zet in platina, het is een armband van breed model, bestaande uit drie vakken. In de bovenste helft van het midden stuk staat de Nederlandsche kroon. Daar onder zijn aan beide zijden de uitgeslagen vleugels van een garoeda, den bekenden mystieken Indischen vogel. Elk der beide zijvakken wordt gevuld door een garoe da, gekeerd naar het middenvak. Tusschen de groote figuren zijn arabes ken aangebracht volgens oud-Javaansche motieven, de randversiering is ontleend aan een motief van den Boroboedoer. De diamanten zijn alle volstrekt loupe- zuiver; zij zijn van de helderste blauw witte kleur, alle afkomstig uit Zuid-Afri- ka. De 34 groote steenen vertoonen alle het moderne vierkante slijpsel; de ver houdingen van het slijpsel bedoelen de levendigste schittering te geven. De figuren zijn geheel bezet met bril lanten, allen geslepen in den ronden vorm met 58 facetten. Het geheele aantal stee nen is meer dan 1700. De -doos is vervaardigd van een spe ciaal alliage waaraan in Indië groote waarde wordt gehecht. Op den deksel zijn in betrekkelijk kleine afmeting de wapens geplaatst van de Prinses en vaa den Prins, terwijl links en rechts in twee vignetten de Indische gelukwenschen in symbool zijn gebracht door de afbeelding van rijst-aren, buigend van rijpheid, de vrucht en bloesem ,van den cocospalm en andere gewassen, een tros pisang, sirih- ranken en een tros van den pinangnoot, alle tot uitdrukking brengend wenschen van voorspoed, welvaart en geluk. De wa pens en versiering zijn aangebracht in email in natuurlijke kleuren. De binnenzijde van de doos is bekleed met donker blauw fluweel, waarop de zuivere blauw witte brillanten rusten. EERSTE KAMER. Tijdelijke kortingen Indische pensioenen. Opschorting van den vaccinatieplicht. In de vergadering gisteren door de Eerste Kamer gehouden, kwam aan de orde de korting opi Indische pensioenen. Naar aanleiding van gemaakte opmer kingen antwoordde Minister Col ij'n dat het thans slechts om een verlenging der kortingen voor een periode van drie mjaanden gaat en dat binnenkort gelegen heid zal bestaan, over deze zaak in uit voerige principieele gedaahtenwisseling te treden. 't Wetsontwerp werd aangenomen met 26 tegen 13 st. Tegen stemden de soc.-de mocraten, de N.S.B. en de R.K. afgevaar digden Andriessen en Nivard. Eveneens werd goedgekeurd een wets ontwerp tot bescherming van in het wild levende vogels. Vervolgens kwam aan de orde het wetsontwerp tot verlenging van de tijde lijke opschorting van den indirecten vac- cinatieplicht. D'e heer Gelderman (Lib.) zegt, dat slechts tien procent van alle jonge kin deren is ingeënt. Spr. wijst op den ge vaarlijken vaccinatietoestand in ons land en zal slechts met tegenzin voorstemmen. De heer M e n d e 1 s (S..D.) acht het thans niet het oogenblik om over de mo gelijkheid van directen of indirecten vac- cinatiedwang te spreken. Deze tijdelijke maatregel dateert van 1928 af en is tel kens opnieuw verlengd. Niets dreigt zoo permanent te worden als het tijdelijke De minister trekt een wissel op het nieuwe kabinet, maar hoe weet hij, of het nieuwe kabinet dezen wissel accepteert? Bij een onderwerp, waar zoodanige le vensbelangen van het ookomend geslacht in het geding zijin als bij' het onderhavige, betreurt spr. dat en keurt hij het af, dat men voor principieele bezwaren, uit angst voor politiek krakeel, uit den weg gaat. Men wijst op het gevaar voor onmid dellijke invoering van vaccinatie dwang in verband met het encephalitis- gevaar voor kinderen hoven tweejari gen leeftijd. De statistiek wijst echter op één sterfgeval in de afgeloopen jaren op honderdduizenden vaccinaties. Het risico is dus uiterst gering en de vraag is, of men tegenover het groote volksbelang dat op het spel staat, niet dat zeer geringe risico zal moeten loopen. Spr. heeft den indruk, dat sommigen zich achter het en- cephalitisgevaar verschuilen om voorgoed van den vaccinatiedwang of te komen. Slechts omdat sprekers fractie in een dwangpositie verkeert, zal zij tegen haar zin vóór stemmen. De heer Van Asch van "Wijick (G. H.) betoogt, dat het encephalitisgevaar geenszins is verdwenen. D'e redenen die indertijd tot opschorting van den vacci natieplicht hebben geleid, bestaan nog steeds volledig. Vele artsen blijven de vac cinatie dan ook ontraden. Spr. ontkent, dat het wetenschappelijk vast staat, dat vaccinatie voor zeer jeugdigen, b.v. voor kinderen beneden twee jaar, ongevaarlijk is. Men beroept zich hierbij slechts op de ervaring. Men had geconstateerd, dat in Spanje geen encephalitis voorkwam. Men liet vaccin uit Spanje komen. Toen men er mee ging inenten, kwamen toch encepha- litisgevallen voor. Men meende, dat in be paalde maanden geen encephalitis werd geconstateerd. Men ging speciaal in deze maanden inenten. Het hielp niets. Spr. vreest, dat hetzelfde ook het geval is met inentingen beneden den tweejarigen leef tijd. Spr. constateert, dat het pokkengevaar in de laatste jaren is afgenomen. Zou er ooit een pokkenepidemie uitoreken, dan moet de gelegenheid bestaan voor vrijwil lige inenting op groote schaal. Daarop zal men het moeten laten aankomen. D'e Minister van Sociale Zaken, de heer Slingenberg, be toogt, dat het onderwerp van zeer moei lijken, precairen aard is. Invoering van indirecten vaccinatiedwang zou beteeke- nen, dat ouders, die thans kinderen van een jaar hebben, in 1942' als deze kinderen naar school gaan, ze ingeënt moeten la ten hebben. Velen zullen, als er geen di recten dwang is, daarmee wachten totdat de kinderen naar school gaan, dus vijf of zes jaar oud zijn, en dan weer den leef tijd hebben dat gevaar aanwezig geacht moet worden. Men stond dus voor de keus van ver lenging der opschorting of invoering van directen vaccinatiedwang beneden de 2 jaar. De desbetreffende commissie uit den gezondheidsraad heeft zich met algemeene stemmen voor het laatste uitgesproken. Dit in een wetsontwerp neer te leggen zou een principieele wijziging brengen in onze wetgeving inzake de openbare ge zondheid. Welnu, de basis waarop de re- geering-Colijn optrad was deze, dat zij zich ervan zou onthouden om principieele zaken aan de orde te stellen. Indirecte vaccinatiedwang zou het ge vaar kunnen opleveren, dat in 1943 de vaccinatie heelemaal van de baan zou raken. Spr. heeft een wissel getrokken op het volgende kabinet, heeft de heer Mendels gezegd. Welnu, daartegen is geen bezwaar als men weet, dat degene, op wien men een wissel trekt, de verplichting kan na komen, die hem wordt opgelegd. Den heer Van Asch van Wijck ant woordt de minister, dat het hier in de eerste plaats gaat om het groote volks belang. De Gezondheidsraad acht invoe ring van den directen vaccinatiedwang verantwoord en zegt, dat het encephalis- tisch gevaar practisch verwaarloosd kan worden. Het pokkengevaar is daaren tegen voor ons land niet denkbeeldig. Spr. eindigt met het uitspreken van den wensch, dat dit het laatste jaar zal zijn, dat de vaccinatieplicht uit onze wet geving is gebannen. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. Aivoirens de vergadering te sluiten hield de V O o r z. de volgende rede, die do'or de Kamer staande werd aange hoord: „Een jaar van goede heugenis spoedt voor Nederland ten einde. De vlag, die boven de tinnen van ons historisch quar- tier van de streng waait, getuigt van zegening. God, de Heere, heeft de pleittaal des gebeds verhoord. Spreke de nationale dank deswege ech ter niet alleen uit het hijschen van ons aloud en zoo geliefde oranje blanje bleu, maar bovenal helder en klaar uit de lij nen, die het stroombed afbakenen, waar binnen zich het volksleven voortbeweegt. De eerstkomende maanden wacht de Kamer omvangrijken arbeid. Rijksbegroo- ting, grondwetsherziening. Ter oorzake zal ik weet het bij de leden geen deinzen zijn, maar één des zins en willens 1 om de voorliggende taak met algeheele toewijding te vervullen. Ik wensch allen, die hier, in welke func tie ook, werkzaam zijn, een gezegend uit einde van 1936 toe. Zeer bijzonderlijk den raadsleden van de Kroon, die in het huidig tijdsgewricht zoo ongemeen zwaren last hebben te torsen." De vergadering ging hierop uiteen. In de z.g. Kerstrede, welke Ir J. W. Albarda op den Eersten Kerstdag te Am sterdam heeft uitgesproken, heeft de po litieke leider der S. D. A. P. een uit spraak gedaan, welke de bijzondere aan dacht waard is. Volgens het verslag van het A. N. P. zei de Spr., handelende over het Plan van den Arbeid: „Het beste hervormingsplan 'blijft een spel van machteloo'ze woorden, als niet eerst het evenwicht van de staats financiën en het economische leven wordt hersteld". In het uitvoerige verslag, dat de Arbei derspers van de rede geeft, zijn de ge spatieerde woorden achterwege gebleven. Dit is, zegt de „Nederl.", een betreu renswaardige omissie. Er bad een stukje volksopvoeding in kunnen liggen, indien ook de lezers van de S. D. pers 't stand punt van den heer Albarda ten aanzien van het staatsbudget badden leeren ken nen. ANTWOORD VAN MOSKOU INZAKE DE VhlJWlLLIGEHSKWESTIE GEPUBLICEERD. In antwoord op het voorstel van de Engelscne en de ransche regeeringen ten aanzien van de kwestie der vrijwilligers heeft de Russische volkscommissaris van buiteniandsoiie zaken op 29 Decemhei tegenover den Engelsohen en Jb ransctnen ambassadeur uit naam van de Sovjet-re geering de volgende verklaring afgelegd: De So'vjet-regeering acht het onbetwist baar, dat de strijdkrachten der opstan delingen, die tegen het Spaansche repu- i hlikemsohe leger strijden, voor een over wegend gedeelte bestaan uit huitenland- sche elementen, waarbij de Spanjaarden een onbeduidende rol spelen. De strijdkraoiiten der opstandelingen bestonden sedert den aanvang van den strijd 'hoofdzakelijk uit Marokkanen en 't z.g. vreemdelingenlegioen. De muiterij der Spaansche generaais was dientenge volge van het 'begin af aan een poging om met toehulp der Marokkanen en andere niet-Spaansche elementen het bestaande parlementaire democratische regiem, tot stand gekomen door een wilsuiting van het geheele Spaansche volk, ten val te brengen. Verder werden de strijd- kraehten der opstandelin gen eveneens in aanzien- lijken getale met Duitsche en Italiaanscihe staats burgers aangevuld. Den laatsten tijd begonnen de genoem de staatsburgers in de standplaatsen van de muitende strijdkrachten met speciale schepen in massa's aan te komen. 'De Sovjetregeering zou het juist en wensclhelijk achten, dat de afloop van den strijd in Spanje uitsluitend door de strijd kracht en van de Spanjaarden zelf zou worden besdist. De Sovjet-regeering is bereid deel te nemen aan bet Engelsch-Fransche voor stel inzake het sluiten van een overeen komst tusscihen de Staten, die vertegen- wooordigd zijn in de non-interventie- commissie, welke overeenkomst 't vertrek van staatsburgers der resp. landen naar Spanje zal verhinderen, in zooverre deze staatsburgers van plan zijn actief deel te nemen aan den burgeroorlog. D'e Sovjet regeering acht het echter noodzakelijk, dat' de deelnemende staten zich bereid verklaren een effectieve controle in hef loven te roepen en dat deze controle maatregelen zoo spoedig mogelijk zullen worden getroffen. Ten slotte eischt de Sovjet-regeering, dat de nieuwe overeenkomst zoo spoedig mogelijk in werking zal treden, teneinde te voorkomen, dat tot op dat oogenblik nog een groot aantal vrijwilligers naar Spanje zal vertrekken. AMERIKA'S NEUTRALITEIT IN SPANJE. In een gisteren gehouden persconferentie verklaarde president Roosevelt, dat hij voorstander is van een wetgeving, die de toepassing van een verbod van uitvoer van wapens naar een land, waar burger oorlog heersc'ht, overlaat aan den presi dent. Als Uw spijsvertering niet goed werkt, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gij er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tfjdl Zö bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge» heel afwijkend van andere laxeer-middelen. Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw ingewanden te reinigen. Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel. Wilt Gjj langzaam laxeeren, neem er éént Wilt Gij snei en goed purgeeren, dan twéé Eenmaal geprobeerd, dan zijt gij overtuigd, •t Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. Per koker van 12 stuks 60 ct. Overal verkrijgbaar. Binnenland. De Eerste Kamer nam het vaccjnatiewatje aan. Prof. Visscher en de „Ghr. nat. actie". Buitenland. Amerika's houding tegenover Spanje. Rusland en de kwestie van de vrijwilli gers naar Spanje. Wat de uitvoer-vergunningen betreft voor vliegtuigen, bestemd voor Spanje, verklaarde Roosevelt, dat de expediteurs gewaarschuwd werden, dat een dergelijke export in strijd zou zijn, zoo niet met de letter, dan toch zeker met den geest van de neutraliteitswetten. Zooals gemeld, heeft de voorzitter van de senaatscommissie van buitenlandsche zaken, senator Pittman, aan de pers me degedeeld, dat hij een wets ontwerp voorbereidde tot verhindering van het zen den van wapens aan de Spaansche oorlogvoeren den. Dit wetsontwerp zal, zoodra het con gres bijeenkomt, dus den öden Januari, worden ingediend. Pittman verklaarde te 'hopen, dat de wet vroeg genoeg zal worden afgekondigd om 'het verzenden te beletten van de vlieg tuigen en onderdeelen, waarvoor dezer dagen vergunningen werden verleend. Hoe Helgoland wordt versterkt. De „Daily Telegraph" verneemt uil Hamburg, dat de bevolking van Helgo land, welke ongeveer 2500 zielen telt, vreest haar woonplaatsen te moeten ver laten, aangezien er steeds minder plaats op het eiland overblijft door de uitbrei ding van de fortificatie en kustbatterijen. Hierdoor zal het oo'k onmogelijk zijn, dat in den zomer 'badgasten naar het eiland komen, zoodat de bevolking een belangrijk deel van haar inkomsten ziet verdwijnen. Reeds eerder heeft het eiland een der gelijke gedwongen ontvolking meegemaakt In den oorlog moest de geheele burgerbe volking hot eiland verlaten, doch na den oorlog mocht zij naar haar vroegere woonsteden terugkeeren. Waarom men in Duitschland naar een concentratiekamp gaat. Begin October liet een Duitscher, Franz Reyersbach uit Oldenburg, aan een vriend een uitknipsel van de „Times" le zen, betreffende de Duitsche interventie in Spanje. Reyersbach maakte daarbij eenige op merkingen, Dit werd aan de autoriteiten overgebracht, met het gevolg, dat Reyers bach werd gearresteerd en naar het con centratiekamp Sachsenheim gebracht. Eenige dagen geleden werd de familie meegedeeld, dat hij zelfmoord had ge pleegd. D'e begrafenis werd aan de familie over gelaten. Verschrikkelijk systeem toch! En daar mee willen sommige elementen ook Ne derland gelukkig maken. Ernstige gevolgen der Amerikaansche zeeliedenstaking. De Amerikaansche zeeliedenstaking, die nu reeds twee maanden voortduurt, ver toont altijd nog geen teekenen, die zouden kunnen wijzen op eten naderend einde. De ernstige gevolgen, die uit deze staking 'voortvloeien, blijken uit 'het besluit van de grootste scheepvaartvereeniging der Ver. Staten, de Dollar-linie, die tot na dere aankondiging het geheele scheep vaartverkeer heeft gestaakt. Het s.s. „President Harrison", dat gis-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1