Wat doet U met het Oudejaar? V 1 -■ - is» 1 lil m Openbare Verkopingen en Verpachtingen Gemengd Nieuws Finantiëele Berichten Telegrammen. Karman DsC. F. "West er ma n n f. In den ouderdom van 71 jaar is te Amsterdam overleden ds G. F. Westermann, emeritus predikant der Hersteld Evangelisch Lu- thersche Gemeente aldaar. ii Examen radio-telegrafist en telefonist. Bij het examen voor het verkrijgen van certificaten als radio telegrafist slaagde voor het certificaat eerste klasse de heer O. J. Rosier te Vlis- singen; voor het certificaat tweede klasse 'de heer A. P. van Dorsser te Vlissin- gen; voor het certificaat radiotelefonist de heer J. M. Schroevers te Middelburg. Met ingang van 1 Januari a.s. is be noemd tot directeur van de rijkskweek school te D'oetinchem de heer H. J. Pik, oud-directeur van de opgeheven rijks kweekschool te Zierikzee. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Veen endaal mej. G. M. Berman te B i e z e 1 i n g e. Veere. Voor de betrekking van Hoofd van de School met den Bijbel alhier, heb ben zich 84 sollicitanten aangemeld. Het zestigjarig bestaan van de Rijks kweekschool te Middelburg. Dinsdagmiddag had in 'het Schutters hof de herdenking plaats van het 60-jarig bestaan van de school. De heer K. Dek ker, heeft als voorzitter van 'het Comité van Voorbereiding, allen welkom gehee- ten en wel in 'het bijzonder den inspecteur van de onderwijzersopleiding, den heer J. J. 't Hart vertegenwoordiger van den Minister van O., K. en W., den griffier der Prov. Staten, Dr Teilegen, vertegen woordiger van het Prov. Bestuur, den wethouder van onderwijs en waarnemen- den burgemeester den heer Boasson, die met den waarnemenden secretaris, den heer Koene, het gemeentebestuur verte genwoordigde; de inspecteurs van het L.O. te Middelburg en Goes, de heer G. Wit en B. J. A. Stoopman. Verder allen, die voor heen aan de school of de leerschool ver bonden waien, of dit nu zijn en de ver tegenwoordigers van andere inrichtingen van onderwijs. Verschillende telegrammen en andere schriftelijke bewijzen van 'gelukwensch waren ingekomen. Spr. deelde mede, dat na het 50-jarig bestaan was besloten iede re 5 jaar 'bijeen te 'komen. In 1931 is dit door de tijdsomstandigheden niet gebeurd, maar nu meende men dit niet te moetien nalaten voor een school, die 1250 leer krachten heeft opgeleid. Nadat twee cou pletten van het Wilhelmus waren gezon gen, gaf de heer Dekker een overzicht over de laatste 16 jaar van de geschiedenis der school. Spr. herinnerde aan de per soneels wijzigingen en bracht hulde aan zijn voorganger als directeur, den heer A Zuiderveld, die mede aanwezig was. Het belangrijkste feit uit deze jaren is wel de verandering van een 4-jarigen in een 3- jarigen cursus, men kwain daardoor tot eten kleiner aantal leerkrachten en tot een andere indeeling van de leerstof. Vooral ook de kleine kans om een betrekking te krijgen is de oorzaak van den achteruit gang van het leerlingenaantal. De school telt thans slechts 37 leerlingen. Do school in Oostburg is thans een onderdeel der school. Telt men de leerlingen daar mede, dan is het aantal 59. De leerschool is ook wel achteruitgegaan, en de voorbereiden de klasse is alleen door het oprichten van een vereeniging gered. De heer Joh. Vorrink, oud-leerling, beeft een Kweekschool cantate gedicht en de heer J. H. Caro heeft de woorden ge toonzet. Van deze van waardeering voor de school en niet minder voor de stad Mid delburg getuigende cantate werd nu on der leiding van dien heer Caro door de leerlingen en verschillende oud-leerlingen der school het eerste deel ten gehoore gebracht. Na dit eerste deel der cantate, verkreeg de feestredenaar, de heer J. M. Quist uit Rotterdam het woord. Hij stelde zich voor als stamboeknum mer 637 der Rijkskweekschool te Middel burg. Hij heeft daar school gegaan van 1908 tot 1912. Spr. verzocht de nagedachtenis van 'hen, die voor de school arbeidden, doch er niet meer izijn, te eeren door op te staan en s„i!te te betrachten. Tijdens deze stilte begeleide de heer Caro zijn dochter, mej. M. H. Caro, die plechtig zong „Friedhoff", muziek van Neefe en woorden van Stockman. Spr. heeft vervolgens verschillende fi guren uit de leeraren de revue latJen pas- seeren, herinnerd aan de ervaringen bij zijn komst op de school en de ontgroe ning tijdens de traditioneele wandeling op Hemelvaartsdag. Maar spr. heeft ook met voorbeelden aangetoond, dat de scnool steeds een goeden naam heeft gehad en nog heeft. Hij' besprak den toestand, toen de leer lingen van wege de school in kosthuizen werden ondergebracht en men terecht of te onrechte klaagde over de jongmens en deze omgekeerd over de bazen van de „kasten". Het aanpassen hebben de jon gens in dien tijd reeds goed geleerd. Ko mende tot de verhouding tusschen de „mossen" en de bevolking van Middel burg, kon spr. die niet roemen, maar door de sport kwam er samengaan. Spr. her innerde o.a. ook nog aan het eind-exa men, het joppen voor St. Joris van de ge slaagden en eindigde met de beste wen- sc'hfen voor de toekomst. De heer 't Hart, inspecteur van de onderwijzersopleiding, bracht namens den Minister van Onderwijs diens gelukwen- schen over met het jubileum. Spr, heeft de hoogste waardeering voor de presta- t ties van hpt personeel der Middelburg- sche school.' Spr. is overtuigd, dat er be tere tijden zullen aanbreken en dan kan de school te Middelburg ook provinciaal en wellicht interprovinciaal goed werk verrichten. De heer Boasson wenschte namens het gemeentebestuur geluk en zeide zich ver der te willen beperken tot eten korte be schouwing over de verhouding die er be staat tusschen de gemeente en de jubilee- rende Rijkskweekschool. Deze band is slechts vastgelegd in een Raadsbesluit van 24 October 1877, waarbij ten behoeve van den bouw eener bij 's Rijks kweekschool te stichten leerschool door de gemeente een som van f 10.000 aan den Rijksbetaal meester als uitkeering van het Rijk zou worden gestort. Verder werd besloten, dat de gemeente jaarlijks f 300 zou storten. Indi'en bedoelde leerschool van bestem ming mocht veranderen, zou 'het Rijk f 10.000 aan de gemeente uitbetalen. Deze overeenkomst is nog steeds onverminderd van kracht. Waar den laatsten tijd het aantal kweekscholen verminderd werd, prijst spr. Middelburg gelukkig, dat haar Rijks kweekschool niet onder de slachtoffers behoort. De vermindering van het aantal „wachtgelders" geeft spr. moed om de verwachting uit te spreken, dat voor de jonge onderwijzers en onderwijzeressen spoedig weer de zon zal gaan schijnen. De laatste spreker was de heer H. de Hullu uit Klaaswaal, de oudste reünist. Deze veteraan volgde de lessen aan de kweekschool van 1882 tot 1886. Hij riep de jongeren, die nu leven onder moei lijke omstandigheden, toe „Houdt de kop op". Met h'et staande zingen door allen van den „Bakmarsch" werd deze viering be sloten. Des avond werd zij' in intiemen kring voortgezet met een diner in de bovenzaal van de Vergenoeging. Vereeniging voor M.U.L.O. De 33ste algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging werd Dins dag en heden te Vlissingen gehouden. Gisterenmiddag zijn de congressisten ten gemeentehuize ontvangen bij monde van den heer W. P. Edelman, wethouder van onderwijs, bij uitstedigheid van den burgemeester. Op de welkomstwoorden is geantwoord door den voorzitter der vereeniging, den heer A. Lobstein, die o.a. wees op den grooten vooruitgang bij dezen tak van onderwijs. Op 31 December 1935 ontvingen 90340 leerlingen M.U.L.O.-onderwijs. Na deze ontvangst ving de vergadering aan in het Grand-Hotel „Britannia". Een voorstel van het N.O.G. tot nau were samenwerking, werd afgewezen. Het ledental der vereeniging bleef stijgen, niettegenstaande den teruggang van het aantal scholen en bereikte een' aantal van 1200. Ook te Oegstgeest trouwt op 7 Januari een Juliana. Te Oegstgeest zal op 7 Januari, op hetzelfde uur, dat Prinses Juliana in het huwelijk treedt, ook een huwelijk worden voltrokken en wel van Juliana van de Meer en haar bruidegom Martinus van Stijn. Juffrouw v. d. Meer is op hetzelfde uur van den 30sten April 1909 geboren als Prinses Juliana en eveneens gedoopt met den naam Juliana. D'e „Telegraaf" deelt nog de volgende bijzonderheden mee; „Het is een eenvoudig meisje te Oegst geest, wie dit lot te beurt valt. Het sprak vanzelf, dat toen op 30 April 1909 in het gezin van v. d. Meer een meisje werd geboren, dit denzelfden naam kreeg als het prinsesje. En men weet, dat H. M. de Koningin een bijzonder blijk van be langstelling heeft gegeven aan de kin deren, die op denzelfden dag waren ge boren als Haar eigen D'ochter. Deze be langstelling is later voortgezet door de Prinses zelf. Eiken 30sten April ontving Prinses Juliana een blief van Juliana v. d. Meer, waarin deze de Prinses haar ge- lukwenschen aanbood. En eiken 30sten April ontving Juliana v. d. Meer een eigenhandig schrijven van Prinses Ju liana. Toen in Nederland het blijde bericht bekend werd, dat Prinses Juliana zich had verloofd, hadden Juliana v. d. Meer en haar verloofde, de heer Van Stijn, trouwplannen. Bij wijze van grap is toen het denkbeeld opgeworpen: „Waarom trouwen jullie nu niet ook op denzelfden dag? Het is zoo merkwaardig, dat je op hetzelfde uur bent geboren; nu moest je om de gelijkheid te voltooien, ook op den zelfden dag trouwen." Juliana verwierp aanvankelijk dit denkbeeld. Uit schroomvalligheid. Bo vendien, het zou immers ook niet kun nen, want op 7 Januari is de burgerlijke stand gesloten. Een familielid besloot er eens met den burgemeester van Oegstgeest over te spre ken, en met den secretaris der gemeente. Beiden beloofden medewerking. Toen besloten Juliana en haar verloof de den grooten stap op den grooten dag te doen. Dus zal op 7 Januari het raad huis van Oegstgeest 's morgens geduren de korten tijd worden geopend om het huwelijk te sluiten van Juliana v. d. Meer en Martinus van Stijn. Het is 'het eenige huwelijk, dat op dien dag in Oegstgeest en waarschijnlijk ook in 'ge heel Nederland wordt gesloten, behalve natuurlijk het huwelijk van de Prinses, '.#5§tó fW i i j 1 ssgSss® r i ül§IISi fMlÉ 11 I I JÊÈË r/#' WmSmf lllllfe P Zoo'n oudejaarsavond is een echt gezellig familiefeest. Veel menschen geven er echter nog iets „aparts" aan. Die noodigen twee extra-gasten Het „tractatie-mannetje" en „de Verpleegster" van Droste. Die zorgen dan voor bonbons, voor pastilles, voor 'n kop geurig-dampende cacao, kortom voor gezelligheid! Wat doet U met het Oudejaar? Noodig ze óók uit, Droste's Verpleegster en Droste's tractatie-mannetje! 't Zijn gasten, die gezelligheid brengen! ALTIJD WELKOM! Spaart bons voor kop, ketel, beker of blad. Malversaties te Helle voet sluis? Gedurende de Kerstdagen is een 'Onderzoek ingesteld naar malver saties, die gepleegd zouden zdjin bij! het waterleidingbedrijf van Hellevoetsluis. Donderdagmiddag is G. de L., die aan het bedrijf de functie van quitantie-loo- per en fitter te Nieuwenhoorn ver vulde, naar het Huis van Bewa ring te Rotterdam overgebracht. Boven dien is nog in arrest genomen J. A. v. d. B., directeur-administrateur van het wa terleidingbedrijf. Deze is later echter weer in vrijheid gesteld, wat nog niet wil zeggen, dat hij niet zal worden vervolgd. Ook te Hellevoetsluis en Nieuw Hellevoet moet fraude zijn gepleegd. De justitie heeft de boeken in beslag genomen en tea kantore van ihet waterleidingbedrijf de brandkast verzegeld. Groots vraag naar den nengroen. Nadat eerst vanwege de vraag naar kerstboomen in de bosschen op de Veluwe veel bedrijvigheid heeft ge- 'heersriht, zet deze zich aldaar voort dooi de vele orders voor dennengroen ten be hoeve van de versieringen bij! het huwe lijk van Prinses Juliana. Honderdduizen den kilo's groen worden naar de werk plaatsen gebracht om tot guirlandes ge bonden te worden. Veel bedrijven werken daarvoor dag en nacht door. Reeds zijn ettelijke duizenden meters van deze ver- sliering naar onderscheiden deelen des lands afgeleverd. - Geheimzinnig lijk. Vorige week is het Grieksche tankschip de „Pe- trakis Nomikos". waarop in October j.l. ten gevolge van twee geweldige ontplof fingen zestien menschen den dood von den, naar de werf van Piet Smit gesleept om gerepareerd te worden. Bij de opruimingswerkzaamheden is men aan boord van de „Petrakis Nomi kos" tot de ontstellende ontdekking geko men, dat zich nog een lijk aan boord be vond. Arbeiders vonden in de machinekamer het nog bijna complete stoffelijk over schot van een man. Het lijk is naar de Alg. begraafplaats Crooswijk vervoerd. Het lijk was niet te identificeeren. Men tast volledig in het duister van wien het kan zijn omdat geen enkele persoon noch van de bemanning van het Grieksche schip noch van de werf "Wilton-Fijenoord meer als vermist werd opgegeven. Val met doodelijk gevolg. Toen de landbouwer B. V., te Lattrop in de schuur van zijn woning bezig was, eeni'ge verbeteringen aan de zoldering aan te brengen, is hij uitgegleden en ge vallen. Na eenige dagen van hevig lijden is V. aan de bekomen verwondingen overleden. In verband met den postdienst op Nieuwjaarsdag moet „De Zeeuw" Donder dag vroeg verschijnen. H.H. adverteerders en correspondenten gelieven hiermee rekening te houden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 31 Dec.: Zwakke tot matige later wellicht krach tige Z.W. tot Z. wind, nevelig tot zwaai bewolkt of betrokken, aanvankelijk nog weinig of geen regen, kouder 's nachts, overdag iets kouder. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: Licht op voor fietsen: D'onderdag 4 u. 25 min BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co, N.V. te Goes, vorige koers heden H. V. A. 470 490/1 na 498 Ned. Ind. Hdbk. 148 149 Philips 295 298Va Unilever 167 167% Amsterd. Rubber 319 314Va Koninkl. Petroleum 417 422 D'eli Mij. 325 320 Ned. Scheepv. Unie 116% 114% 4 pet. Nederland 1005/s 100% 4 pet. Nederl. Indië 1009/i» 10O9/16 U. S. Steel 5814 58Vs Anaconda 40 40% U. S. Leather 4"/i» 4% Rethlehem Steel 5634 57% Adj. Chic. Milwaukee 67/s 73/s Cities Service 36/ia 3s/ia 48 Intern. Nickel 4834 Shell Union 205/s 207/s- Kennecott Copper 46 46% Radio Corp. 8»/s 85/*> Car Foundry 41% 42% Tidewater 16 16 Midcont. Petrol 22% 225/s Gen. Motors 49% 49 American Enka 38% 38s/s Republic Steel 217/s 217/s De beurs verkeerde in een hausse stem ming voor Suikeraandeelen. De Nivas heeft wederom hare limites met 15 ets verhoogd en ruim 26000 ton afgedaan. De koersen der Suikeraandeelen sprongen bij tientallen procenten naar boven. De Rub- bermarkt was eerder iets lager dan giste ren, doch op de verlaagde koersen kwam er wat vraag opzetten. Olies waren goed prijshoudend, hetgeen ook van de Tabaks- en Scheepvaartaan- deelen kan gezegd worden. Amerikanen waren verladen, terwijl er weinig handel in was. De beleggingsmarkt was prijshoudend. Wisselkoersen. Amsterdam, 30 D'ec., 2.30 u. Brussel 30.7230.80. Londen 8.95V28.96/4. Parijs 8.50—8.54. New-York 1.82141.83. Berlijn 73.50—73.60. D'ec. 31 Goes, verpachting Boomgaarden, v. Dissel. Jan. 1 Biezelinge, Boomgaard, v. Dissel. 6 Biezelinge, Bouwland, Kram. 13 Souburg, timmermanswerkplaats, Batten. 13 Souburg, partij elzen, wilgen enz., Blaupot. 29 Goes, Hofstede „Oostketelaar", Jon kers. Aan den grond gevaren. VLISSINGEN. Een Finsc'h stoomschip is vanmorgen bij Terneuzen aan den grond gevaren. Drie sle'epbooten zijn in de nabijheid. Men verwacht dat het schip bij hoog water vlot zal komen. De gezondheidstoestand van den Paus. VATICAANSTAD. De Paus heeft een onrustige nacht gehad. Zijn toestand is echter stationair. De pijn is minder hevig, zoodat men hoopt dat de Paus eenige rust zal kunnen nemen. H uwelijksgeschenken. DEN HAAG, Het verloofde Vorstelijk paar heeft hedlen tal van deputaties ont vangen, die geschenken kwamen aanbie den. Eerst werd toegelaten een deputatie ter aanbieding van het Indische geschenk. D'aarna volgde een deputatie met het ge schenk der Kon. Landmacht, vervolgens de Kon. Marine, het Indische leger, de Friesche vrouwen (in Friesch costuum), de vrouwen van Amsterdam, Rotterdam, IJsselmonde en Delft. De heer Zwanenberg geridderd. DEN HAAG. Heden heeft de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Prof. Gelissen, een bezoek gebracht aan Zwanenfoerg's fabrieken te Oss. Bij deze gelegenheid 'heeft de minister den heer Zwanenberg mededeeling ge daan van een Kon. Besluit, waarbij bij is benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandsc'hen Leeuw.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3