Aanbieding van huwelijks geschenken. Huldebetooging aan Konin gin en Prinselijk Paar. Buitenland. Binnenland De herziening van de Grondwet. Opschorting van den Vaccinatieplicht. Belangrijkste Nieuws Groene Kruis Hoestbonbons Locarbits TeeitpSan en richtprijzen voor 1937. WOENSDAG SO DECEMBER 1930 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 78 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vussingen i'0.20. Losse nummers 6 rent.. Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. REEKS VAN BEZOEKEN TEN PALEIZE. Na den terugkeer in het Kon. Paleis van de rijtoer langs de huldebrengende vereenigingen, 'hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard gisteren in den namid dag verschillende delegaties en personen in audiëntie ontvangen, die huwelijksge schenken kwamen aanbieden. Aanbieding van het nationaal huwelijksgeschenk. Te half vijf verschenen ten paleize de leden van het uitvoerend comité en eeni- ge leden van de technische commissie voor de aanbieding van het Nationale huwe lijksgeschenk, waarvoor allerwege de gel den zijn bijeen gebracht en dat als het groote geschenk van het Nederlandsche volk beschouwd kan worden. Voor Zeeland was aanwezig de heer M. F e r n h o u t, burgemeester van Middelburg, voorzitter van het Comité Zeeland. Het geschenk werd aangeboden door Mr L. J. A. Trip, voorzitter van het Uitvoerend Comité, die er op wees, dat bij ons volk vreugde en dankbaarheid geen perken kenden toen, na de slagen welke ons Vorstenhuis getroffen hebben en die wij met weemoed gedenken, de vorstelijke verloving werd bekend gemaakt. Is het dan wonder, zoo vervolgde Spr., dat aanstonds allerwegen de wensc'h ge uit werd, om bij bet aanstaande huwelijk geschenken te mogen aanbieden, die de gevoelens van vreugde en 'dankbaarheid tot uiting zouden brengen? D'at bier inderdaad een algemeenen wenscih voorzat, blijkt zonder meer uit het 'bij uitstek groote aantal Nederland- söhe mannen, vrouwen en kinderen, die hunne medewerking hebben geschonken. Tallooze bijdragen, groote en kleine, stroomden binnen, welke ons ten volle in staat stellen onze plannen ten uitvoer te leggen en die aan het geschenk een waar lijk Nationaal karakter verleenen, het stempelen tot een uiting van liefde en trouw, van vreugde en dankbaarheid. Het heeft Uwe goedkeuring weggedra gen, dat het Nationaal Geschenk zou be staan uit een Prinselijk jacht tot het be varen van Neerlands wateren en uit een verbouwing en inrichting van de Prinse lijke woning in het paleis Soestdijk. Het doet ons leed, dat wij de geschen ken niet in voltooiden staat kunnlen aan bieden. De beschikbare tijd was daartoe te kort. Maar wel kunnen wij verzekeren, dat in den aanvang van den zomer het Prinselijk Jacht ter beschikking zal staan en eenige maanden daarna de arbeid aan het Paleis zal beëindigd worden. Wij zien ons dus verplicht, Uwe Ko ninklijke Hoogheid en Uwe Doorluchtige Hoogheid te verzoeken, thans slechts te willen aanvaarden de oorkonde, die vast legt dat uit naam van het Nederlandsche Volk heden het Nationaal Huwelijksge schenk werd aangeboden en die de om schrijving van dat geschenk, met bijbe- boorende teekeningen, bevat. Maar alvorens deze oorkonde eerbiedig te overhandigen, zou ik U namens alle deelnemers aan het Geschenk, ik mag wel zeggen namens het geheele Nederland sche Volk, onze diepgevoelde gelukwen- schen willen aanbieden en uitdrukking willen geven aan onze vurige bede, dat het God moge behagen den Huwelijksdag van 7 Januari 1937 te zegenen en te ma ken tot den eersten dag van een onafge broken lange reeks van jaren van voor spoed en geluk, van arbeid en voldoening voor Hare Majesteit onze geërbiedigde Koningin, voor onze Prinses en onzen Prins, voor het Koninkrijk der Neder landen onder het zoozeer gewenschte en gewaardeerde bestuur van het Huis van Oranje. H. K, H. de Prinses en Prins Bernhard betuigden hunne ingenomenheid over het aangeboden geschenk. Het geschenk van de Neder landsche schooljeugd. Te kwart voor vijf is het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd aangebo- den, dat naar men weet, bestaat uit een bibliotheek voor 'het Paleis te Soestdijk en de inrichting van een sportterrein bij dit paleis. De aanbieding van dit ge schenk geschiedde in den vorm van over handiging van een oorkonde. Het comité bestond uit Joh. H, van Burkom, A. P. Jungcurt en Dr M. van der Wijik en de scholieren Elsje Boon, Lydia Mayer, Lucie Walter, Joh. H. M. Derksen, Dick Janssen en Joop Water reus. Als voorzitter van het comité bood Dr Joh. H. van Burkom het Prinselijk Paar de gelukwenschen aan van de Neder landsche schooljeugd, waarna Elsje Boon de oorkonde overhandigde. Voorts werden nog door Dr Meijer Ra- neff verschillende oadeaux uit Indië aan geboden. Later versohenen noig de Oostenrijk- sche gezant, de Zwitsersche gezant, en de Poodsche gezant om namens hunne re geeringen geschenken aan te bieden. Voor het Paleis, dat toch steeds in deze dagen, met de vele bezoekers van buiten Den Haag, zeer veel publiek trekt, vooral als na 5 uur de feestverlichting ontstoken is, bestond groote belangstelling voor het af- en aanrijden van de auto's der be zoekers en deputaties. Onder leiding van het Comité Luister rijke viering hebben gistermiddag de aan gesloten vereenigingen met haar ruim 30.000 leden te 's Gravenbage gelegenheid gekregen H. M. de Koningin en het Vor stelijk Paar hun hulde te betuigen. Geleerd door de ervaring heeft men het niet gewaagd met deze massa een dé filé te organiseeren. De duizendtallen zijn ditmaal opgesteld langs een afgezetten weg, 'die 'begon en eindigde bij het Paleis in het Noordeinde. Bij het paleis op het Noordeinde was 'het lang voor het uur, waarop de stoet zou vertrekken een enorme drukte, die allengs aanzwol, zoodat de politie handen vol had om het publiek achter de afzet ting te houden. Tegen twee uur arriveerden de Konink lijke rijtuigen en stelden zich vóór het paleis op. Precies om twee uur kwam er beweging in de glazen deuren van het paleis en verschenen H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard op het bordes. D'e Prinses droeg een beige bontmantel, waarop een groote roode roos prijkte en had een rood hoedje op. Prins Bernhard was gekleed in een donkere overjas met een witte bloem in het knoopsgat, een witte zijden foulard om den hals en had een hoogen hoed op. Ziji stapten in de blauwe calèche, welke a, la daumont bespannen was. In de volgende calêohe, eveneens a la daumont bespannen, nam H. M. de Ko ningin plaats, die gekleed was in een don- kergrijzen 'bontmantel. Naast haar was Prins Aschwin gezeten. Voorts volgden nog eenige hofrijtuigen met leden van de 'hofhouding. De stoet werd gesloten en begeleid door de motor brigade van de Haagsche politie. Op verschillende punten werd halt ge houden voor het in ontvangst nemen van een zanghulde. Voor het paleis wachtten weer duizen den om de vorstelijke personen geestdrif tig toe te juichen. Nadat de Koningin, de Prinses en Prins Bernhard op het bordes staande, nog even de menigte hadden toegewuifd, behoorde deze tocht door de Haagsche straten, die een ware vreugdetoeht is ge worden, èn voor het Prinselijk Paar, èn voor de Koningin, weer tot het verleden. De drukte in de stad, ook na afloop van de rijtoer, bleef zeer groot en het tramverkeer was gedurende geruimen tijd gestremd. DE STRIJD IN SPANJE. Het incident met de Palos. Volgens een bericht van Havas uit Ber lijn is men daar in politieke kringen van oordeel, dat de vrijgeving van de Palos het incident nog niet geheel 'heeft doen eindigen. Verscheidene punten behoeven nog opheldering. Zoo is eten passagier ge arresteerd, welke weliswaar van Spaan- sche nationaliteit is, maar wiens arresta tie op het Duitscbe schip in volle zee toch een schending beteekent van het interna tionale recht. Bovendien zou een deel van de lading in beslag genomen zijn. Indien deze feiten worden bevestigd, behoudt Duitschland zich alle maatregelen voor, welke 'het gunstig zullen voorkomen. De verdedigingsraad der Baskische re geering meldt, dat de zeestrijdkrachten van de Baskische regeering, die de terri toriale wateren controleerten, het stoom schip Palos hebben ontdekt, dat weigerde zich te laten onderzoeken. Het schip ver voerde goederen bestemd voor de opstan delingen, terwijl zich een Spanjaard aan boord bevond, die al zijn papieren liet verdwijnen. 'De commandant van den kruiser Ko ningsberg verlangde dat de Palos onmid dellijk zou worden vrijgelaten met lading, bemanning en passagiers. De Baskische regeering stemde hierin toe, doch maakte een uitzondering voor een deel van de lading, welke uit oorlogsmateriaal bestaat. De commandant van de Koningsberg blijft vasthouden aan zijn eisch. De besprekin gen duren nog voort. Besprekingen te Rome. Graaf Ciano had gisteren te Rome een langdurige bespreking met den Duitsohen ambassadeur, en den Portugeeschen ge zant over het aan de Fransche en Engel- sche regeeringen te geven antwoord op haar nota betreffende een verbod van het Zenden van vrijwilligers naar Spanje. In diplomatieke kringen verluidt, dat de drie mogendheden, Italië, Duitschland en Portugal, een in een verzoenenden toon gehouden antwoord voorbereiden, waarin vooral er op gewezen zal worden dat Duitschland en Italië van het begin af aan zijn opgekomen voor de uitvaar diging van een onbeperkt verbod van het werven van vrijwilligers voor en het leve ren van materiaal aan een van de beide strijdende partijen in Spanje. Indien de toestand gewij- zigd is, dan komt dit enkel en alleen hierdoor, dat andere mogendheden bedoeld wor den Frankrijk en Sovjet-Rus land het volksfront van sol daten en oorlogsmateriaal hebben voorzien. Deze ondersteuning moet eerst ge staakt worden, wanneer men wil, dat Ita lië, Duitschland en Portugal aan hun hulpverleening, waarmede zij eerst na de directe inmenging van Frankrijk en Sov jet-Rusland begonnen zijn, een einde zul len maken. DE TOESTAND IN CHINA. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft in een schrijven aan het öentraal executief comité zijn ontslag aangeboden als minis ter-president en uit al zijn andere regee- ringsfuncties. Het centraal executief comité heeft deze ontslagaanvrage eenstemmig van de band gewezen. Tsjang Kai Sjek heeft verzocht Tsjang Sjoe Liang niet ernstig te straffen, om dat laatstgenoemde berouw toont. In verband met het einde van de rebel lie beeft de politieke raad de organisatie van de straf-expeditie tegen de troepen van Tsjang Sjoe Liang stopgezet. Uit Nanking wordt vernomen, dat offi- cie'ele kringen aldaar hebben medegedeeld dat Tsjang Kai Sjek ten gevolge van de weigering van het Centraal Executief Co mité om zijn ontslag te aanvaarden, dit opnieuw zal aanvragen, omdat hij zich volgens zijn meening als leider van China, verantwoordelijk stelt voor de rebellie in Sianfoe. Aan den anderen kant maakt zijn ge zondheidstoestand een langdurige rust periode noodzakelijk. Vergemakkelijkte dienstneming door Duitsche vrijwilligers. De Duitsche minister van oorlog heeft een nieuwen maatregel genomen ter be vordering van het dienstnemen door jonge officieren. Studenten en jongemannen, die bevoegd zijn tot studeeren aan een hoogeschool, zullen voortaan zonder eeni ge beperking dienst kunnen nemen in het leger. Tot dasver mocht het aantal vrijwilli gers uit deze groepen niet grooter zijln dan tien procent van het totaal aantal vrijwilligers, terwijl in ieder legercorps het aantal vrijwilligers niet meer dan dertig procent van het soldatental kon bedragen. Deze beide beperkingen zij'n nu verval len. Korte Berichten. Het aantal slachtoffers van de ver keersdrukte gedurende de Kerstdagen in Amerika is, blijkens nadere gegevens, ge stegen tot 780 dooden. Alleen bij auto-ongevallen kwamen 600 menschen om het leven. De toestand van den Paus is giste ren in den loop van den avond verergerd. Visschers hebben bij Stroemstad in Zuid-Zweden deelen van reddingsbooten van het Noorsche stoomschip Vorma ge vonden. De Vorma, die een bemanning van zestien koppen had, was op weg van Engeland naar Sundsvall in een storm geraakt. Sedert dien heeft men niets meer van het schip gehoord. i Vier duizend E'ngelsche soldaten die ongeveer 4 maanden in Palestina dienst hebben gedaan komen voor Nieuwjaar nog naar huis. De openbare beraadslaging genoegzaam voorbereid. De comïnissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de wetsontwerpen tot het in overweging nemen van voorstellen tot verandering in de Grondwet is, na kennisneming van de memorie van ant- Een definitieve regeling in voorbereiding. In zijn memorie van antwoord in zake het z.g. vaccinatiestopwetje zegt de Mi nister, dat hij met leedwezen en niet zon der eenige verwondering kennis heeft ge nomen van het voornemen van sommige leden, om hun stem aan het onderhavige wetsontwerp te onthouden als protest te gen het feit, dat de regeering eene defini tieve oplossing van het vaccinatievraag- stuk steeds weer uitstelt en het nemen van eene decisie te dier zake voortdurend ontwijkt. Het komt hem voor, dat dit protest on gegrond is en dat het daarmede te berei ken resulaat weinig bevorderlijk zou kun nen zijn aan hetgeen zoowel de hierbe- doelde leden als de minister wenschen te bereiken, namelijk eene nieuwe wettelijke regeling van den vaccinatieplicht. De vrees van eenige leden, dat de op lossing van het vaccinatievraagstuk voor meer dan een jaar zou worden uitgesteld, kan de minister niet deelen. Wie, zooals hij, bekend is met al 'het voorbereidende werk voor eene nieuwe regeling, dat dit jaar reeds is verricht, kan niet aannemen, dat het voor een nieuw kabinet onmogelijk zou zijn om ïeeds het volgende jaar een definitieve regeling aanhangig te maken. woord op het voorloopige verslag van oordeel, dat door de gewisselde schrif turen de openbare beraadslaging over de voorstellen genoegzaam is voorbereid. HET JACHT VOOR HET PRINSELIJK PAAR. Naar gemeld wordt, heeft het Comité voor het nationaal huldeblijk het ont- werp-jacht van Ir H. W. 'de Voogt, scheepsbouwkundige te Haarlem, gekozen voor uitvoering. Dit ontwerp zou heden aan het Prinselijk Paar ter goedkeuring worden voorgelegd. Tevens zal dan de naam van het jacht worden vastgesteld. STAATSRAAD Mr J. LIMBURG. In verhand met de viering van zijn 70sten verjaardag is gisteren Mr J. Lim burg, lid van den Raad van State, oud lid van de Tweede Kamer, die zoowel op de nationale- ais op de internationale politiek groo'ten invloed heeft gehad, ge huldigd. Namens het huldigingscomité werd het woord gevoerd door Prof. Mr A. Anema. Minister de Graeff, die namens de Re geering het woord voerde, deelde mede, dat het H. M. de Koningin behaagde Mr Limburg te bevorderen tot commandeur in de 'Orde van den Nederlandschen Leeuw. DE TIJDELIJKE KORTING VAN INDISCHE PENSIOENEN. Blijkens het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot tijdelijke korting van Indische pensioenen in de afdeelingen van de Eerste Kamer handhaafden verscheidene leden de door hen bij vorige gelegenheden geopperde be zwaren tegen de thans geldende kortin gen op de Indische pensioenen. Zij' ble ven deze kortingen beschouwen als een ongeoorloofde inbreuk op eertijds ver kregen rechten, weshalve zij hun stem er aan zouden onthouden. Ook het uitzicht op de aanstaande be handeling van het ontwerp van wet tot herberekening van de bedoelde pensioe nen had hun principieele bezwaar tegen de korting in het algemeen niet wegge nomen. Vele leden verklaarden aan het voor stel hun stem te zullen geven. MONOPOLIE-HEFFING OP MALTA AARDAPPELEN. Het bestuur van den bond van Neder landsche grossiers in Malta-, Italiaan- sche, Spaansche en Canarische aardap pelen heeft namens alle grossiers en im porteurs van Malta-aardappelen in Ne derland een adres aan den minister van landbouw en visscherij verzonden, waar in zij wijzen op de wenschelijkheid om de importmonopolieheffingen op Malta- aardappelen te doen vervallen. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 7 tot en met 12 December het aantal le den van ingevolge het werkloosheidsbe sluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 531.700 (waarvan 74.200 land arbeiders). De werkloosheid onder deze verzeker den bedr'oeg in de week van 7 tot en met 12 December 1936 31.7 pet., in de over eenkomstige verslagweek van 1935 34.0 pet., in de overeenkomstige verslagweek van 1934 30.4 pet. Binnenland. Teeltplan en richtprijzen voor 1937, Huldebetooging aan het Prinselijk paar te 's Gravenbage. Grondwetsherziening gereed voor open bare behandeling. Buitenland. De strijd in Spanje. De houding van Italië en Duitschland. Tsjang Kai Sjek vraagt ontslag. Hebben de ook U geholpen Laat men de landarbeiders buiten be schouwing (evenals zulks in de maanden Mei tot en met November geschiedt we gens gebrek aan gegevens) dan blijkt, dat de werkloosheid onder do overige verze kerden 'bedroeg: in de week van 7 tot en mei 12 December 1936 Sl.ö pet. in de vorige verslagweek (23 tot en met 30 November 1936) 29.5 pet., in de overeen komstige verslagweek van 1935 43.2 pet., in de overeenkomstige verslagweek van 1934 30.6 pet. Rekening gehouden met de depreciatie van den gulden. Voor akkerbouwgewassen met 3 pet. verhoogd. De minister van Landbouw en Vis scherij heeft thans voor de akkerbouwge- stn, waaromtrent zijn beslissing nog niet was bekend gemaakt, het teeltplan voor 1937 vastgesteld. In het algemeen komt dit principieel overeen met dat voor 1936 Ten aanzien van de prijzen is er reke ning mede gehouden, dat door de depre ciatie van den gulden de productiekosten in den akkerbouw iets zijn gestegen. Vol gens berekening bedraagt deze stijging voor 'de akkerbouwgewassen ongeveei 3 pet. In bet algemeen zijn dan ook de richtprijzen met dit percentage verhoogd Dit werd noodig geoordeeld, omdat de richtprijzen zoo scherp zijn gesteld, dat zij geen verlaging, zij het dan een indi recte, konden ondergaan. Bij de afzon derlijke gewassen, hieronder genoemd, zijn de nauwkeurige bedragen en verdere bijzonderheden vermeld. Richtprijs tarwe f 9.25. Met instandhoudihg van de regeling ten aanzien van den richtprijs, zooais die dit jaar geldt, zal de richtprijs van de tarwe voor den oogst 1937 gesteld wor den op f 9.25 per 100 kg. Dit wil dus zeg gen, dat voor tarwe van gemiddelde kwa liteit, afgeleverd op 1 September 1937, f 9.25 zal worden betaald. D'e beperking van den tarweverbouw is vervallen. Voor rogge f7.75. De richtprijs voor de rogge zal gesteld worden op een gemiddelde van f 7.75 pei 100 kg. De juiste uitvoeringsmaatregelen zullen nader worden bekendgemaakt. Ver moedelijk zal, ten einde de regelmatige afdorsching en inlevering' te bevorderen, een met het seizoen oploopende prijs worden vastgesteld, bijv. van f 7.25 tot f 8.25. Zooals reeds bekend gemaakt is, ligt het in de bedoeling, den denaturatie- toeslag en de daarmede overeenkomende heffing aan de grens zoodanig vast te stellen, zoo noodig iedere week, dat de voor het bepaalde tijdvak geldende richt prijs zooveel mogelijk wordt benaderd. Gerst. Voor gerst is de richtprijs vastgesteld van f 7 tot f 8.25. Het ligt vooralsnog niet in het voornemen, den dorschtoeslag we derom in te voeren, vóór den oogst zal bekend gemaakt worden, welk systeem in verband met het marktverloop in dezen precies zal worden gevolgd. Haver. Dte maximum-heffing op haver zal voor het volgend jaar bedragen f 3 per 100 kg. D'e havei*prijs zal dus maximaal kunnen stijgen tot f 3 boven den wereld marktprijs. Mocht de prijs evenwel stijgen tot f 7 dan zal de heffing verlaagd kun nen worden, totdat deze het peil van de algemeene heffing op gTanen heeft be reikt. Peulvruchten. Voor erwten zal de prijs gebracht wor den van f 9.25 tot f 10.25, onder dezelfde voorwaarden als dit jaar. Voor veldboonen zal de prijs met f 0.25

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1