eilingen. ZWANENBERGS A G chikbaar ofstede Een slecht jaar voor het Volkenrecht. Buitenland. Binnenland Het Vorstelijk huwelijk. Belangrijkste Nieuws Regeeringshulp voor de bakkersbedrijven t>n beste Doping DINSDAG 2S DECEMBER 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51 e JAARGANG Pio. IS Brieven onder reau van dit is een der i de Natuur! 1ste. Een der [j kunnen ior onze ge- e missen! met boter/ t WERKUM Wo nsdag v.m. 11 uur, □tte te Krab- rt. 1223 B.W. ,en WOON- R AGE, ERF 380 te Krab- C no. 2046, ns, de Keyzer. an. 1937. ten kantore sdags Korte schikbaar. )es, zal t.o.v. op 1MBER a.s., it Station te uur, bij dhr ge, ten ver- STDORP, n fabriek N.S. 6. ^UPOT TEN zal op 1ARI 1937, uur, in het )epoortstraat oeke van de URG, in het N, a kastanjes, ren, Singels, erse andere nte Middel verkrijgbaar Notaris. v. d. BOUT d. ENDE te STUARI 1937, n te Haam- verkoopen: en), met i uw- en Wei- iiid te Elle- H.A. 59 A. en. Veiling- ien op aan- j.| V Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Eraergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2,00 per kwartaal, weekabonnementen voer Mirtrtèipurg. Goes en Vusstngen t p.zp. - Loss<? nummers b gent, Advertentiën 3D cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. In verband met den postdienst op Nieuwjaarsdag moet „De Zeeuw" Donder dag vroeg verschijnen. H.H. adverteerders en oorrespondenten gelieven hiermee rekening te houden. In de N. R. Crt. wordt er terecht de aandacht op gevestigd, dat in 1936 aan het Volkenrecht zware slagen zijtn toege bracht. „Reeds op Nieuwjaarsdag moet de Ne gus van Abessynië te Genève protestee ren tegen het gebruik van gifgassen en tegen het bombardement van de Zweed- sehe ambulance door Italiaansche vlie gers, een bombardement, dat zich den 4den Januari tegen een Egyptische am bulance herhaalt. Den 7den Maart verscheurt Hitier de verdragen van Locarno; op 1 April her- wapent Oostenrijk in strijd met het ver drag van St. Germain; op 9 Mei an nexeert Italië, in strijd met art. 10 van het Volkenbondspact en na een ook op zichzelf genomen onrechtmatigen oorlog, Abessynië, terwijl de overige Volken bondsleden ondanks zekere bepalingen van het Handvest, gelaten toekijken. Den 18en Juli wordt op aandringen van Turkije te Montreux een nieuw ver drag m/et betrekking tot de Dardanellen gesloten, waarbij de Italiaansche rech ten uit het verdrag van Lausanne worden miskend. In September wordt een overeenkomst van non-interventie in den Spaanschen burgeroorl'Otg gesloten, die geen ander doel schijnt te hebben, dan om, aldus door schoenen schijn gedekt, ongestoord en naar hartelust te kunnen intervem- eeren. Den 14en November verloochent Duitschland alle bepalingen van het ver drag van Versailles, die op D'uitsche wa terwegen betrekking hebben, een rechts- breuk, die zich weldra ook tot de Rijn- vaartacte van Mannheim van 1868 blijkt uit te strekken." Inderdaad 1936 was voor het Volken recht een slecht jaar. Terecht kon onze Minister van Buiten- landsche Zaken bijl de behandeling van de begrooting in de Tweede Kamer dan ook verklaren,, dat de Volkenbond ten eenenmale in de handhaving van zijn be ginselen heeft gefaald en onmachtig ia gebleken om die beginselen te verwezen lijken. Bij het licht van deze feiten is het ver klaarbaar, dat er velen zijn die voor den Volkenbond geen goed woord meer 'heb ben en die maar het liefst zouden zien, dat Nederland zich per eerste gelegen heid uit den Bond terugtrok. Er is echter een betere weg. Een. weg, die in het program der A.R. partij duidelijk wordt aangegeven als daar gezegd wdrdt, dat ook de betrek kingen met andere naties beheerseht worden door de ordinantiën die God over de volken heeft gesteld, en dat mitsdien krachtig is mede te werken aan den op bouw van een samenleving en samenstel ling der naties, die aan recht en gerech- t gheid beantwoordt, en de geestelijke en stoffelijke belangen der volken bevo'rdert. Ingezonden Mededeeling. DE STRIJD IN SPANJE. Het nieuwe offensief van Franco tot staan gebracht. Dë aanval der opstandelingen op 'het Madrileensche front, zoo meldt men uit Madrid, is over de geheele linie mislukt. De inspanning van den vijand was bui tengewoon hevig. De republikeinsche troe pen gingen, na den opmansoh van de op standelingen tot staan de hebben ge bracht, tot 'den tegenaanval over, waarbij zij de opstandelingen dwongen zi.ch terug te trekken. Onder het vuur der regee- ringisartillerie 'leed het opstandelingen- leger zeer zware verliezen tijdens het te rugtrekken. De Engelsche ambassade te Madrid gesloten. De Engelsche regeering heeft besloten het Engelsche gezantschap te Madrid te s'luiten en den gezantsohapsraad Forbes op te 'dragen voor de evacuatie der onge veer 150 personen, die er een onderko men hebben gevonden of tot het personeel be'hooren, te zorgen. D'e redenen van de sluiting zijn, dat het steeds moeilijker wordt om voor de voed selvoorziening dezer personen te zorgen en dat de gezant, nu de regeering te Va lencia gevestigd is, te weinig contact met de autoriteiten kan verkrijgen. De gezant sohapsraad zal, als het noodig is, af en VLEESCH EN GROENTE CONSERVEN 46 toe naar Madrid terugkeeren, maar het gezantschap wordt zoolang naar Valen cia verplaatst. Ook voor het ondersteu- ningswerk voor vluchtelingen is het ge- wenschter, in een havenstad dan in een belegerde stad te zitten. Amerika zendt krijgsmateriaal naar Spanje. Aan een Amerikaansche firma zijn ver gunningen verleend voor den uitvoer aan het adres der Spaansche regeering van vliegtuigen en vliegtuigmotoren ter totale waarde van 2.777.000 dollars. Dit is de eerste geautoriseerde zending voor bet Spaansche oorlogsgebied. Het staatsdepartement wijst er op, dat de Amerikaansche neutraliteitswet aan de regeering geen bevoegdheid geeft, de ver gunningen te weigeren. Tot nu toe was de regeering er door moreele overreding in geslaagd, het in dienen van de gevraagde vergunningen voor uitvoer van oorlogsmateriaal naar Spanje te voorkomen. De „Palos" nog steeds niet vrijgegeven. De D'uitsche schepen hebben tot dusver geen poging gedaan, om de bocht van Bilbao binnen te varen, waar het Duit- sc'he schip „Palos" in de haven ligt vast- gemeerd en onder strenge bewaking staat Naar verluidt, bevinden zich thans ook het slagschip „Deutschland", de kruiser „Koelln" en tal van torpedobooten in de omgeving van Bilbao. Naar gemeld wordt, hebben luchtstrijd krachten van de opstandelingen het op brengen van de „Palos" met verscheidene hevige bombardementen op Noord-Spaan- söhe havenplaatsen beantwoord. JOEGO-SLAVIë EN BULGARIJE. Een vriendschapsverdrag tusschen beide landen op komst? De Joego-Slavische minister-president, Stojadinowitsj, heeft gisteren Roemenië na een verblijf van drie dagen verlaten, om zich naai Belgrado te begeven. Een officieel communiqué over de be sprekingen, werd niet gepubliceerd. In welingelichte politieke kringen wordt aangenomen, dat het voornaamste punt van de conferentie de ontwikkeling vormde van de betrekkingen tusschen de Kleine Entente onderling en van dit sta tenblok tot Frankrijk. Anderzijds meldt Havas, dat onder handeld is over een verdrag, dat binnen kort tusschen Joego-Slavië en Bulgarije zal worden gesloten en waarbij de positie van Bulgarije ten opzichte van de van kracht zijnde verdragen gewijzigd zal zijn. GRIEP-EPIDEMIE IN NEW-YORK. Gedurende de laatste 24 uur is in New- York een griep-epidemie uitgebroken. Alle ziekenhuizen zijn vol patiënten. Verschillende personen zijn reeds aan de ziekte bezweken. De geneesheeren schrijven de epidemie toe aan het ongewoon zachte weer. Vliegongelukken. Gisteren verkeerde men in onzekerheid omtrent het lot van een postvliegtuig, dat, met negen passagiers aan boord en drie man equipage, uit San Francisco naar Los Angeles was vertrokken. Nader wordt uit Burbank in Califor- nië gemeld, dat vliegers de resten van het neergestorte verkeersvliegtuig 18 mijlen ton Noorden van Burbank op een berg helling hebben waargenomen. Ook is een vliegtuig van den geregelden luchtdienst Lemberg'Warschau bij Ra- wa Ruska, op 100 K.M. van het punt van vertrek, verongelukt. Twee personen kwamen bij het ongeluk om het leven, drie werden zwaar gewond. De zeven overige passagiers werden licht gekwetst. Het toestel was tijdens de vlucht in biand geraakt. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. Naar de Rotterd. vernam, heeft de heer P. Wielinga, lid van de Tweede Kamer, aan het Centraal Comité van de A.R. j Partijl medegedeeld, dat hij: geen candida- tuur voor de a.s. Kamerverkiezingen zal aanvaarden. De heer Wielinga zal dus na de verkiezingen niet in de Tweede Kamer terugkomen. I Aan den kop van de caodidatenlijst der Communistische Partij Holland, zijn do volgende namen geplaatst: 1. L. de Vis ser; 2. D. J. Wijnkoop; 3. Roestam Ef- fendi; 4. C. Schalker; 5. P. de Groot; Ko Beuzemaker. MOOIE ORDER VOOR DE SCHEEPSBOUW. In zeer scherpe concurrentie met Ja- pansche, Deensche, D'uitsche en Fran- se'he scheepswerven zijn door het gouver nement van Rio Grande do Sul (Brazi lië) aan de N.V. Industrieeie Maatschap pij „D'e Noord" te Alblasserdam, de N.V. Boele's Scheepswerf en Machinefabriek te Bolnes, de N.V. Scheepswerf en Ma chinefabriek „D'e Klop" te Sliedrecht en de N.V. „De Merwede" te Neder-Hav- dinxveld, vijf dubbelsc'hroefmotorschepen van 4000 ton D'.W. elk besteld, aldus de „Rotterd." SOYA-OLIE DUURDER. Verhoogingi van den maximum-prijs. De minister van Landbouw en Visscherij heeft zijn beschikking van 12 Maart 1936 (vaststelling maximumprijs soya-olie in flesschen) in dier voege gewijzigd, dat in plaats van „67 cent" wordt gelezen: „75 cent" en in plaats van „39 cent": „43 cent". MOTORRIJTUIGEN-BELASTING EN DE AUTO VAN DEN HANDELS REIZIGER. Weer een vrijspraak. Gedurende de laatste anderhalf jaar bereikten de K.N.A.C. herhaaldelijk klachten van handelsreizigers, die in hun auto's, koffers; inhoudende monstercollec ties, stalen en dergelijke vervoerden en dan wegens overtreding der motorrijtuj- genbelastingwet aangehouden en bekeurd werden. D'e fiscus bleek zich namelijk op het standpunt te stellen, dat hij, die b.v. de achterleuning en de zitkussens van de achterbank uit zijn auto verwijdert om in de aldus ontstane ruimte koffers te ver voeren, daardoor zijn auto wijzigt in een vrachtwagen en alsdan komt te vallen in het hoogere tarief der motorrijtuigenbe lasting. D'e K.N.A.C. heeft toen in een proef proces, dat in Mei j.l. voor den politie rechter te Roermond werd gevoerd, een vrijspraak bereikt. In de directie Groningen werd echter nog steeds in dergelijke gevallen proces verbaal opgemaakt, zoodat de K.N.A.C. besloot ook hier een proefproces uit te lokken. De behandeling daarvan had de- 1 zer dagen plaats voor den politierechter te Groningen. Deze sprak den verdachte vrij' o.a. op de overweging, dat het enkele verwijderen van achterleuning en zitbank een personenauto niet van karakter doet veranderen en zeker niet maakt tot een bestel-auto. VERLENGING TERMIJNEN LAGER ONDERWIJS. Antwoord der regeering! aan de Eerste Kamer. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der commissie vau rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verlenging van de teimijnen, vastgesteld in eenige wetten betreffende het lager onderwijs, is het volgende ontleend: Met voldoening mocht De duur van den dienst zoo kort mogelijk. Omtrent de inzegening van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard in de Jacobskerk te 's-Gravenhage wordt no'g gemeld, dat de stoet, bestaande uit zeventig personen, ontvangen zal worden in de consistoriekamer door een commis sie uit den Haiagschen Hervormden ker- keraad en door de predikanten Da Weiter en Prof. Obbink, Nadat de stoet onder orgelspel be't kerkgebouw is binnenge schreden, volgen Prof, Obbink en Ds Wei- ter, vergezeld van de dienstdoende ouder lingen. H. M. de Koningin heeft den wensch te kenn-en gegeven den duur van den dienst zoo kort mogelijk te houden, terwijl zij Prof. Obbink verzocht niet van den kansel af te spreken, doch plaats te ne men daarvoor. H, M. de Koningin heeft toestemming gegeven tot den bouw van een tribune in het koor der kerk; de opbrengst van de hier verhuurde plaatsen komt de Her vormde gemeente, voor wier rekening de nieuwe verwarming werd aangebracht, ten goede. de minister van Onderwijs, K. en W. ver nemen, dat verscheiden leden zich zeer wel konden vereenigen met. de in art. 1 voorgestelde wijziging. Zooveel mogelijk bespoedigt hij de aanbieding van een wets ontwerp op den grondslag van het ver slag, dat door de ingestelde staatscom missie is uitgebracht. Het denkbeeld om in geval van vaste benoeming van niet-wachtgelders een ge deelte van de rijksvergoeding aan bet rijk te doen afstaan tot bet tijdstip, waar op de benoemingen geheel zullen worden vrijgegeven, zal de minister niet in over weging kunnen nemen. Hij sluit zich ge heel aan bij de bezwaren, op grond waarvan vele andere leden met dit denk beeld in geenen deele konden instemmen. WIJZIGING VAN DE PENSIOENWET. Niet ingekochte diensttijd telt niet mee. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van artikel 134 der Pensioenwet 1922. Aan de memorie van toelichting is 'het volgende ontleend: Vroeger was het regel, dat bij de inwer kingtreding van een Pensioenwet, welke pensio-ensuitzichten voor een nieuwe groep deelgereohtigden opende, de op het tijd stip van inwerkingtreding in dienst zijn de ambtenaren de bevoegdheid kregen zich aan de werking dier wet te onttrek ken, terwijl de na dit tijdstip aangestelde ambtenaren automatisch onder die wet vielen. Personen die van bovenbedoelde be voegdheid hebben gebruik gemaakt, wor den 'kortheidshalve genoemd „bedankers". Met gemelden regel brak de Pensioenwet 1922. Bij artikel 140 dier wet werd voor deze verschillende groepen ambtenaren de mogelijkheid geopend om den tijd, welken zij vroeger uitdrukkelijk hadden verklaard niet geldig te willen hebben voor pensioen alsnog in te koopen. Tal van bedankers hebben van deze mogelijkheid gebruik ge maakt. Deze toestand is blijven bestaan tot 12 Augustus 1936, toen de Pensioenraad de volgende beslissing nam: Diensttijd, welke volgens de Pensioen wet, die op de betrokken groep van amb tenaren tot 1 Juli 1922 van toepassing was, niet dan na inkoop voor pensioen geldig was, komt, indien een der andere tot 1 Juli 1922 geldende pensioenwetten dien diensttijd zonder inkoop voor pensi oen deed medetellen, voor de toepassing van artikel 56 voornoemd, zonder inkoop als geldige diensttijd in aanmerking". Deze beslissing is naar de meening van de Ministens van Binnenlandsche Zaken en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen niet alleen in strijd met de uitdrukkelijke bedoeling van den wetgever, maar schept bovendien een 'zeer ongelijke rechtsbedoe ling, omdat zij, voor wie belangrijke in- ko opsommen zijn betaald en op wie een vierde tot de helft der inkoopsommen kon wonden verhaald, over één kam zouden worden geschoren met hen, voor wie der gelijke inkoopsommen niet zijn gestort. Het 'hierbijg'aand wetsontwerp 'beoogt ten opzichte van de bedankers terug te keeren tot den toestand van vóór 12 Aug. 1936. Voorgesteld wordt om de pensioenen en voorloopige pensioenen, welke zijn vast gesteld volgens de in dit wetsontwerp ge wraakte interpretatie, te herzien met in gang van den eersten dag volgende op den daig van afkondiging. LANDBOUWCRISISSTEUN VOOR INDISCHE PRODUCTEN. Koffie als crisisproduct. In de memorie van antwoord over het wetsontwerp tot uitvoering van art. 37 der Landbouwcrisiswet ten aanzien van eenige Koninklijke besluiten, zegt de mi- Binnenland. Verhooging benzineprijs. Restitutie oip graanvoorraden. D'e aankoopen van Dr Deterding. De Overheid en het Bakkersbedrijf. Buitenland. De strijd in Spanje. De houding van Amerika, Gr,iep-epidemie in New-York. Vriendschapsverdrag tusschen Joego- Slavië en Bulgarije? nister, dat hij de door sommige leden der Tweede Kamer geuite meening', dat de I andbouw-Grisiswet alleen dan voor steunverleening aan Indische voortbreng selen gebruikt mag worden, wanneer het producten betreft, die gelijk of gelijksoor tig zijn aan Nederlandsche producten als b.v. suiker, niet kan onderschrijven. Aan de vraag, of het nog noodig is in de Landbouw-Grisiswet koffie onder de orisisproducten op te nemen, hoeft de minister ernstige aandacht gewijd tfaar zijn meening, is handhaving .o - ie nn- wijzing vau koffie als- crisisproduc. op dit O'Ogenblik nog noodzakelijk Immers hoewel inderdaad de invoerheffing op koffie op 3 Nov. j.l. buiten werking is gesteld, dient nog voor de besteding van de daaruit voortgevloeide bateD een be schikking te worden getroffen. KOMT DE HERTOG VAN KENT PER VLIEGTUIG? Naar de „Evening Standard" meldt, zal de Hertog van Kent, die, zooals men weet, het huwelijksfeest van H.K.H. Prin ses Juliana en Prins Bernhard zal bij wonen, indien de weersomstandigheden het toelaten, per vliegtuig naar Neder land komen. De Hertog van Kent zal dan op Waalhaven landen. Op den avond van den huwelijksdag zullen de Engelsche gezant sir Hubert Montgomery en lady Montgomery een di ner geven in de legatie ter eere van den Hertog van Kent. Prinses Alice en de F'arl of Athlon zullen hierbij eveneens te genwoordig zijn. De contingenteering; van den invoer van Belgische klompen. Hot Vlaamsch-nationalistische Ka-, merlid Seghers, uit St-Nikolaas (Waas), heeft onlangs aan den minister van bui- tenlandsche zaken en buitenlandschen handel een schriftelijke vraag gesteld betreffende de contingenteering van den invoer van Belgische klompen in Neder land. Op deze vraag heeft de minister thans, eveneens schriftelijk, als volgt geant woord: „De Belgische regeering 'heeft reeds een verlaging van de Nederlandsche in voerrechten op klompen aangevraagd De Nederlandsche regeering heeft ge antwoord, dat ze vooralsnog niet kan ingaan op ons verzoek, omdat het hier geldt beschermingsmaatregelen ten voor- deele van een groep menschen, die nog steeds in een zeer benarden toestand ver- keeren. De door Nederland genomen maatrege len dragen evenzeer een sociaal als eco nomisch karakter. Bij' gelegenheid zal de Belgische regee ring toch nog aandringen zoowel om een verlaging van de invoerrechten als de op heffing van de contingenteering te ver krijgen. Maatregelen tegen onbeperkte vestiging van nieuwe bakkerijen. Bij den minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart bestaat bezwaar, naar uit 's Gravenhage gemeld wordt, om de ingediende ondernemersovereenkom sten voor de bakkersbedrijven te Rotter dam en Amsterdam, welke, zooals be kend, minimumprijsregelingen inhouden, verbindend te verklaren. D'e minister 'heeft, zoo wordt aan bo venstaande mededeeling, van bevoegde zijde, toegevoegd, de overtuiging verkre gen, dat de verhoudingen in het bakkerij- bedrijf veel te wenschen laten en drin gend verbetering behoeven. Vandaar, dat in voorbereiding zijn maatregelen, welke de onbeperkte vestiging' van nieuwe bak kerijbedrijven aan banden leggen. Ver trouwd wordt, dat hierdoor geleidelijk de gewenschte verbetering zal worden ve- kregen. Over een en ander zouden nadere me dedeelingen spoedig te wachten zijn. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1