II bespaart tijd en geld Sir Henry Deterding koopt voor oenige millioenen voor Duitschland. 3d. Kerstvergaderingen. Buitenland. Binnenland Adm. van „De Zeeuw" Goes Sukkelt Gij met Uw spijsvertering? M.S.S.-cachets Auto in het kanaal te Middelburg gereden. MAANDAG 28 DECEMBER 1936 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51 e JAARGANG No. 74 i r Vee en landbouwproducten voor het noodlijdende Duitschland. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. Twee vrouwen verdronken. Dan uitdruk- het overtollige verder uitper- irm terugbren- ,e drogen han- dient het aan- Bt een doek te !Sl an 15 jaar die, nneren ieder lerct. 3n mooi, deftig rei', waar stoe- glanzend hout, s, waar piach- in een vroolijk ver het dikke altijd de kerst die zoo heerlijk orden zilveren in den boom .e de vele flak- jes opving en ed onder den eurig met een likje hulst erop vriendjes en de jongens in meisjes in roze larsjes vertelde n mooi verhaal liederen bij de was alles an- chreven of hij ïor wilde bren- rsin geen ja- en vriendelijke waard, en de noeder, dat het waren, dat er hij er vast ook ieren, en zeker k zou moeten, iden er toch lis" bij' de oude die zoo prach- hij' lange wan- nog zooveel Frits met z'n g het feest vie- voelde hij zich vader de kerst- ze voor Frits al veel verteld, rits het al wat >en ze naar de ns iets bijzon- r bij grootmoe roode tulpjes, relde Frits dat Bethlehem ge- oogen, heiligen rde was gelco- e menschen op te maken, its, hoewel hij de preek over b Jezus en hoe ders een Enge- ig het schoone de hoogste he- in menschen even had Frits het zoo in ons en al hebben erstboom met de vreugde om ons op aarde ihuld van onze gaan naar de Hem daar brengen, dan stfeest. n dat de kleine- misschien wat den. Ze vinden letters' wel wat wel meevallen ie geen briefjes e de prijsraad- 8 letters, was een land- 13. 16. was een 25. 38. 26. 8. 36. wordt nu van Jacob. ien koning, een rivier in 22. 33. van het wensch jullie i, en gezegende van NTE DOLLIE Uitg,: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, De Zeem Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cont. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.?5, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. D'e S. D. A. F. heeft, zooals gebruikelijk, weer haar Kerstvergaderingen gehouden. Deze vergaderingen hadden dit met die van de N, S. B. gemeen, dat niet heenge wezen werd naar den Christus als d e Verlosser, d e Zaligmaker. De schare werd niet opgeroepen zich te buigen voor den Koningszoon, van Wden de profeet ge tuigde, dat de heerschappij is op Zijne schouders. Zooals bij de N. S. B. alles draaide om Mus'sert en de Nat. Socialistische idealen, die alleen vervuld kunnen als de Kerk van Christus zich buigt onder de heerschappij van de Beweging, zoo draaide bij de S. Dl A. P. alles om de z.g. „democratie". Eén der roode Kerstredenaans van de S. D. A. P. was nog wel zoo welwillend om het Christendom naast de S. DL A. P. te plaatsen. Christendom en Socialisme, zoo heette het, hebben in den strijd tegen fascisme en communisme een gemeenschappelijk goed te verdedigen. „D'e ernst der tijden duldt niet meer, dat men elkaar voorbije gaat en bestrijdt". Erg vriendelijk van dezen redenaar. Blijkbaar besefte 'hij niet, dat zijin op treden niet anders is dan een miskenning van de beteekenis van het Kerstfeest, een verloochening van den Christus DE OORLOG IN SPANJE. Hevige bombardementen. De Kerstdagen hebben zich in Spanje gekenmerkt door bombardementen en ernstige gevechten. Melding wordt gemaakt van een aantal luchtbombardementen door de opstande lingen, o.a. op Carthagena, Murcia, Ali cante en Valencia. Er zouden talrijke slachtoffers men spreekt van 500 te betreuren zijn. De regeeringstroepen bom bardeerden Bada'joz en Merida. Ook Madrid heeft weer te lijden gehad van bombardementen, zoowel door vlieg tuigen als door de artillerie. Het telefoon kantoor, een wolkenkrabber, dat reeds zoo vaak het doelwit van de bombardementen is geweest, had het ook thans weer danig te verantwoorden. Ook de universiteits- wijk en het Westerpark werden weer ge troffen. De materieele schade is aanzien lijk, doch het aantal slachtoffers schijnt slechts gering te zijn. De troepen van Franco hebben Zon dagochtend een hevige aanval gedaan in het Caso del- Campo. Zij slaagden er in de Manzanares over te trekken en bedreig den de stellingen van de regeeringstroe pen. Na de eerste o.ogenblikken van verras sing herstelden de regeeringstroepen zich en hun artillerie verhinderde de aanvals golven van den vijand op te rukken. De aanval werd tot staan gebracht. Vervolgens deden de regeeringstroepen tegenaanvallen om het verloren terrein te herwinnen, doch zij werden ontvangen met een welgericht mortier- en mitrail- leurvuur. Het gedonder van de kanonnen was niet van de lucht. Sedert het begin van het beleg van Madrid is het geschutvuur nog niet zoo hevig geweest. Duitsch schip aangehouden. Volgens te Berlijn ontvangen berichten hebben roode Spaansche zeestrijdkrach ten het Duitsche stoomschip „Palos" bui ten de Spaansche territoriale wateren in beslag genomen en naar Bilbao opge bracht. Het schip was van Hamburg via Rot terdam op weg naar een Spaansche ha ven. De lading bestaat naar onweerleg baar is 'komen vast te staan, direct noch indirect uit oorlogsmateriaal. De noodige maatregelen tot vrijlating van het schip worden voorbereid. Duitsche oorlogsschepen hebben bevel ontvangen met volle kracht naar Bilbao te stoomen. Italië en Engeland. De Paris Soir te Rome geeft de vol gende bijzonderheden over het Engelsch- Italiaansch accoord: De beide landen ko men overeen: 1. de wederzijdsche belan gen in de Middellandsche zee te bevesti gen; 2. eerbiediging van binnenvaren en uitvaren uit deze zee te bevestigen; 3. zich te verhinden met alle middelen onder alle omstandigheden den vrede te handhaven; 4. zich wederzijdsch te verplichten tot de formeele verbintenis den status quo in de Middellandsche zee te eerbiedigen. Beide landen zouden iedere poging tot gebieds uitbreiding van de hand wijzen. Italië be vestigt geen plannen te hebben ten aan zien van de Aegische zee, Zuid-Slavië, of de Balearen; 5. regeling van zekere kwes ties, zooals de incidenten in de Middel landsche zee met betrekking tot den Spaanschen burgeroorlog. In het accoord zal verder niet gesproken worden over vloot- of luchtstrijdkrachten, noch over tonnage of invloedzones. Het optimisme in officieele kringen te Rome is echter verminderd door de Fransch-Engelsche stappen betreffende niet inmengingscontrole en vrijwilligers- uitzending naar Spanje. Brltsch-Fransche stappen. De Britsche en Fransche regeeringen hebben n.l. afzonderlijk haar ambassa deurs te Berlijn, Rome, Mos'kou en Lissa bon opdracht gegeven bij de regeeringen der landen, waar zij geaccrediteerd zijn, aan te dringen op het nemen van maat regelen, om aan het toestroomen van bui- tenlandsche vrijwilligers naar Spanje een einde te maken. Londen en Parijs zijn bereid een ver bod uit te vaardigen, indien de andere landen hetzelfde doen. TSJANG KAI SJEK WEER VRIJ Maarschalk Tsjang Kai Sjek is in vrij heid gesteld. Hij' is Donderdagmiddag om half zes per vliegtuig in Lo Yang aange komen. Vier vliegtuigen der Nanking-regeering hegeleidden den generalismus op zijn todht van Sian Foe naar Lo Yang. Vrijdag is Tsijang Kaii Sjek met zijn echbgenoote en de overige personen dib 'hem vergezelden, in Nanking aangekomen In geheel Ghina werden betooging'en van blijdschap gehouden over de bevrij ding van Tsjang Kai Sjek, waarbij het traditioneele vuurwerk niet ontbrak. Tsjang Kai Sjek is, naar men van offi- ciëele zijde mededeelt, onvoorwaardelijk in vrijheid gesteld. Mevr. Tsjang Kai Sjek had zich in ge zelschap van de autoriteiten naar den op- standigen generaal begeven. Zij heeft zich een dappere vrouw be toond. Zij' begaf zic'h in het hol van den leeuw, ondanks de waarschuwing der re geering, dat zij zidh in gevaar begaf en dat de Nanking-autoriteiten niet voor haar leven 'konden instaan. Tsjang Kai Sjek heeft na zijn in vrijheid stelling dan ook verklaard, zijn vrijheid aan zijn vrouw te danken te hebben. TRAGISCHE VOORUITGANG. In 1936 is aan de bewapening der we reld besteed zes milliard gouddollar, te gen vier milliard in 1930. Het aantal mannen onder de wapenen bedraagt thans 8 millioen, tegen zes miil- lioen vóór den oorlog. In aanbouw zijn 17 kruisers, terwijl in 1935 slechts één kruiser van 10.000 ton op stapel stond. In 1913 waren er slechts 376 onderzee- ers, in 1936 zijn er 800, en hieronder zijn niet eens begrepen die van Japan en Bus- land, waaromtrent men niet over cijfers beschikt. In 1913 bedroeg het aantal vliegtuigen 300. Dit aantal bediaagt thans 10.000. BRAND IN DE BERLIJNSCHE ONDERGRONDSCHE. In een in aanbouw zijnde tunnel ohder het Potsdamsche plein, een van de druk ste pleinen van Berlijn, is gisteravond door nog niet bekende oorzaak brand uit gebroken. De blussehing was zeer moei lijk. De brandweer heeft de straat openge hakt. Vlammen van drie meter hoog en dikke rookwolken dreven boven de hui zen. Met fakkels en electrisohe toortsen daalden de brandweerlieden af in de gan gen om het vuur te bestrijden. Men vermoedt dat de schade zeer aan zienlijk zal zijn. Uit vrees voor instorting zijn een hos tel en een warenhuis ontruimd. Te middernacht scheen de brandweer er in geslaagd te zijln het vuur in de Metro te overmeesteren. AARDBEVING IN JAPAN. Groote schade. Gistermorgen heeft een hevige aard schok in Nij'ima (Japan) veel schade aangericht. Volgens deskundigen was deze aard schok, die zijn middelpunt in den Stillen Oceaan had, een der hevigste in de Ja- pansche geschiedenis. Nader wo'rdt gemeld, dat op het eiland Nij'ima twee huizen vernield en vijfhon derd beschadigd zijln. Een persoon werd gedood, twee worden vermist. Tien an deren bekwamen verwondingen. DROEVE KERSTMIS IN BETHLEHEM. Het geboortefeest van den Heiland was dit jaar voor het dorpje, waar Hij gebo ren werd in een stal, geen feest van vrede en geluk. Op de wegen, waarlangs eens' de wij zen uit het Oosten trokken, volgend de ster, die hen geleidde, ïatelden nu pant serwagens en legerauto's. In Bethlehem was dit Kerstfeest weinig van een vredesstemming te bespeuren Integendeel, wilde haat en vijandschap heerschten overal. Arabieren en Joden bestreden elkander en de Engelsche sol- Naar gemeld wordt, is sir Henry Deter ding voornemens om ten behoeve der Duitsche -voedselvoorziening, buiten de Nederl.-Duitsche claering om, voor een bedrag van eenige millioenen guldens aan Nederlandsch vee en Nederlandsche land bouwproducten aan te koopen. Hij zou deze voedselvoorraden ter gelegenheid van zijn heengaan uit het directoraat van de „Koninklijke" geheel belangeloos ter beschikking van de Duitsche regeering stellen, en anderzijds de aankoop daar van in Nederland als een geste bij zijn afscheid bedoelen. Officieel zou van een en ander nog voor 1 Januari, de datum van zijn aftreden, kennis gegeven worden. Het „Volks blad" weet mede te deelen, dat de aan koop neer zal komen op een uitvoer van 700 wagons landbouwproducten. De aan koop daarvan zal via afzonderlijk daartoe gestichte provinciale inkoopbureau's ge schieden. Het centrale inkoopbureau zal te Haarlem gevestigd worden en onder leiding staan van ir dr M. D. van Dijk, die thans de Duitsche landgoederen van sir Henry Deterding beheert. Zooals men weet is sir Henry onlangs met een Duitsche vrouw getrouwd en heeft hij zich een woning aan de Wannsee bij Berlijn gekocht. Aan een en ander zal zijn daadwerkelijke belangstelling voor den huidigen Duitschen voedselnood niet vreemd zijn. daten hebben met hun pogingen, in het Heilige Land den viede te herstellen, er een groot legerkamp van gemaakt. Het was den inwoners van Bethlehem daarom wel droef te moe en van eenige feestvreugde was geen sprake. Korte Berichten. Tijdens de Kerstdagen zijn in de Vereenigde Staten 468 menschen door on gelukken om het leven gekomen. Generaal von Seeckt, de organisator van de Rijksweer, het beroepsleger van ÏOO.OOU man, dat Duitschland bjj het Ver drag van Versailles was toegestaan, is op 70-jarigen leeftijd gestorven. Gedurende den wereldoorlog was de toenmalige ko lonel von Seeckt chef van den staf van het elfde leger, dat aan het oostelijk front opereerde. Zaterdag lag een dichte mist over de Noordelijke voorsteden van Londen. Het verkeer werd hierdoor geheel in de war gebracht. De voetgangers gebruikten op straat electrisohe lampen. Naar thans wordt medegedeeld heeft op 23 December j.l. een ernstige ontplof fing plaats gehad aan boord van het Ita- liaansohe mailschip „Gesare Battisti", in de haven van Massaoea (Italiaansch Oost- Afrika). Hierbij werden 26 personen ge dood en ongeveer 100 gewond. Engeland 'heeft in 1936 de zachtste Kerstdagen gehad sedert zeven jaar. De temperatuur in Londen was ongewoon 'hoog en in het Zuiden, voornamelijk in de badplaatsen, had men. gemiddeld zes uur zon per dag. In Hastings, in het zuiden, is evenals op de 'zomereche 'dagen, veel ijs geconsumeerd. DE A.S. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. Naar medegedeeld wordt zal mr dr H. H. A. van Gybland Oosterhoff, onder voorzitter van Nat. Herstel, lijstaanvoer der zijn op de candidatenlijst van Natio naal Herstel bij de Tweede Kamerverkie zingen. Dd beer G. W. Kampschoer heeft mede gedeeld, dat bij in verband met bet be zwaar van de partijleiding tegen cumula tie met bet burgemeestersambt, voor een zetel in de Tweede Kamer bij de komen de verkiezingen niet meer in aanmerking wensebt te komen. DE STATEN-GENERAAL GEPASSEERD. Het nieuwe postkantoor te Laren. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over bet ontwerp van wet tot goedkeuring van de onderhandsche overdracht door ruiling van perceelen in de gemeente La ren (N.-H.), met de gemeente Laren, deelen de Ministers van Financiën en Binnenlandsche Zaken mede, dat inder daad het nieuwe post- en telegraafkan toor te Laren reeds grootendeels afge bouwd is. Deze bouw was urgent en heeft daar door met zooveel voortvarendheid plaats gehad, dat men over het hoofd zag, dat op de akte van ruiling nog de goedkeu ring van de wetgevende macht was ver- eischt. D'e ministers betreurden, dat door dezen op zich zelf prijzenswaardigen ijver niet de vereischte deferentie -tegenover de Staten-Generaal is betracht en zullen maatregelen nemen, waardoor een herha ling van het gebeurde zal worden voor komen. STAND DER WERKLOOSHEID. Toeneming minder groot dan vorig jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat het aantal geheel werk- loozen, hij alle organen der openbare ar- beidsbemi'ddelen als werkzoekende inge schreven einde November bedroeg 419.480 tegen 394.444 einde October j.l. De stijging bedraagt 'dus 25.036. Bij vergelijking met opgaven van vorige maanden moet men er echter rekening mee houden, dat de loop der cijfers wordt beïnvloed door den aanwas der bevolking en door maatregelen van administratieven aard, welke beoogen de arbeidsbemidde ling te bevorderen. llit een overzicht betreffende de over eenkomstige maanden van 1935 blijkt, dat de stijging van het aantal werkloozen toen grooter was. DRUKKE DAGEN IN DE RESIDENTIE Door middel van luidsprekers kreeg het puuliek aanwijzingen. Gedurende de Kerstdagen is het bijzon der druk geweest in Den Haag. Duizen den kwamen op bezoek. Druk was het aan de stations en aan de eindpunten der autobussen, maar nog drukker was bet in de binnenstand, waar de politie met moeite bet verkeer kon regelen. Want iedereen wilde naar het centrale punt van de feestviering, het paleis in het Noord- einde. De toeloop was hier ontzettend j groot, zoodat de politie genoodzaakt was i door middel van luidsprekers aanwijzin- gen te geven aan het publiek, j Urenlang trok de stroom van kij'klus- tigen aan het paleis voorbij om daarna nog een kijkje te nemen in de vele ver sierde en verlichte straten, zoowel in de binnenstad als in de buitenwijken. De Koninklijke Familie heeft den eer sten Kerstdag 's morgens den kerkdienst bijgewoond in de Kloosterkerk te 'süra- venhage, waar D's G. B. Westenburg, het Woord bediende met als tekst Lukas 2 10 en 11. Zaterdagmiddag hebben H. K. H. Prinses Juliana en Z. DL H. Prins Bern- hard een bezoek gebracht ten huize van den oud-hofprediker, ds W. L. Weiter .en zijn dochter aan de Jan van Nassau- straat te 's Gravenhage, met wie de vor stelijke bezoekers zich ongeveer een half uur onderhielden. Zopals bekend zal ds Weiter het a.s. huwelijk van het Vorstelijk Paar inze genen. DE INDISCHE LEGERCOMMANDANT NAAR NEDERLAND. Aneta meldt uit Batavia: De leger-com- mandant. luitenant-generaal Boerstra, verkreeg wegens dringende redenen ver lof naar Europa voor den duur van 6 we ken. Hij is Zaterdagmorgen met 't vlieg tuig „Ibis" naar Nederland vertrokken. KOOLHOVEN-TOESTELLEN VOOR DE MARINE. Een dezer dagen werden op het vlieg veld Waalhaven wederom drie van de door de Marine bestelde serie „Koolho ven F.K. 51 militaire trainers" overge nomen. D[e vliegtuigen werden bestuurd door de heeren Broeder, Beugeling en korp. van Vorselen. Toelating van fietsen in België. Sinds eenige jaren worden gebruikte rijwielen in België zonder meer toegela ten, met weglating dus van de speciale kaart, welke daarvoor vroeger vereischt was. Naar uit Brussel aan den A.N.W.B wordt bericht, zal de duur van deze vrij stelling, welke nog steeds als een voor- lo'opige maatregel moet worden be schouwd, en die op 31 December a.s. ein digde, voor het jaar 1937 worden ver lengd, zoodat toeristen en grensbewo ners ook in het komende jaar zonder spe ciale formaliteit de Belgische grens kun nen overschrijden. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de Beslagen tong? Beladen gevoel? Gebrek aan eetlust Last ven bloedaandrang Hoofdpijn Warm hoofd? Ziet Gij er daar door slecht uit? Lusteloos, geen werklusi en reeds 's morgens bij het opstaan moaï Maak Schoon Schip, neemt Zij bewerken een wonder. Al Uw klachten verdwijnen en Gij voelt U weldra een ander mensch. Opgewekt, vroolijk, ala verjongd. Uw eetlust keert weer terug. M.S.S.-Cachets werken langzaam laxeerend en afvoerend. Iedereen kan ze goed ver dragen. Wilt Gij snel ineens „Schoon Schip maken", neem er dan gerust twee tegelijk. 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Ge proeft niets. Per koker vazx 12 cluki 60 cenL Overal verkrijgbaar* Binnenland. Henry Deterding koopt in ons land land bouwproducten voor Duitschland. Verschillende ernstige ongelukken. Opschorting verplichte vaccinatie. Buitenland. Hevige strijd in Spanje. Brand in de ondergrondsche te Berlijn. Tsjang Kai Sjek weer vrijt Een droevig ongeluk heeft in den laten avond van den tweeden Kerstdag plaats gehad op den hoek van de Maisbaai en de Loskade. Zaterdagmorgen kwamen het echtpaar de PanVan Hoorn uit Goes, en anderen een afspraak maken met den taxichauf feur J. Pantus aldaar voor een avond bezoek aan Middelburg. Te ongeveer kwart over zeven reed men naar Middelburg en na een bezoek aan het café van den heer van Zweeden, ging men naar Vlissingen voor een bezoek aan „l'Espérance" aan den Boulevard. Op den terugweg werd voor de tweede maal het café van Zweeden aan den Kin derdijk te Middelburg bezocht. Te ruim elf uur verliet men deze dansgelegenheid. Naast den chauffeur, zat de 26-jarige J. Braam, en achter hen de 31:jarige G. de Pan met zijn 29-jarige echtgenoote Maria van Hoorn en zijn 21-jarige onge huwde schoonzuster Cornelia van Hoorn. De taxi-ondernemer nam den weg naar huis langs de Maisbaai. Het was erg mis tig en gekomen aan den hoek van de Loskade merkte hij plotseling te ver recht te zijn doorgereden. De voorwielen van de auto waren reeds over den rand van den kademuur heen. Wel trachtte Pantus nog te remmen, maar de wagen verloor zijn evenwicht en terwijl de vrou wen riepen „wat gebeurt er nu?", stortte de auto met de 5 Goessenaren in het kanaal, dat ter plaatse een 8 M. diep is. De auto kwam op een meter of 15 van den kant te liggen. Braam, die naast den chauffeur zat, heeft met zijn voeten de voorruit van de auto vernield, want het bleek onmogelijk de portieren open te krijgen. De man zelf is toen het eerst door de opening buitengekomen, Pantus voelde zich eerst naar achter in de auto duwen en toen naar buiten gezogen. Ook de Pan is buiten den wagen gekomen, doch de vrouwen bleven er in liggen. De drie mannen zijn naar den wal kun nen komen, mede door de hulp van een voorbijganger. Pantus wilde opnieuw te water om de vrouwen te hulp te komen, doch daar hij niet zwemmen kan, hield bedoelde helper, Schuilwerve, hem tegen. De mannen zijn daarna opgenomen ten huize van den heer v. d. Driest, concierge van het kantoor van de N.V. The Vitrite Works. Deze en ook de heer van Zwee den waarschuwden het politie-bureau. De dienstdoende agent waarschuwde den waarnemenden commissaris, inspecteur Avink, verder de brandweer en de garage Louisse voor het zenden van een takel auto. Zoo kwam van alle kanten hulp opdagen. Dr Pel was reeds ter plaatse, Dr Broekhuisen kwam spoedig, en ook enkele leden van de reddingsbrigade naar de plaats van het onheil.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1