PUROL er op Zoeklichtjes. Groene KruisHoestbonbons Locarbits Het verzacht en geneest. Uit de Provincie ïiilariasan en Iconen hij Philips. Naar uit de beate bron vernomen woïui, zal de tweede loons- en salaris verlaging bij de N.V. Philips, welke op 1 Jan. zou van kracht worden, niet door gaan. Voorts zal de 3 pet. loons- en 5 pet. salarisverlaging, welke reeds op 1 Sep tember was ingevoerd, worden ingetrok ken en zal het volledig bedrag van deze veriagingen aan de betrokenen worden te rugbetaald. Ook de voorgenomen korting van 10 pet. op de gebruikelijke tantièmes gaat niet door. Ontvangsten Nederl. Spoorwegen. De geschatte ontvangsten van de maand November (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) bedroegen: reizi gers f3.537.100, bagage f39.100, brief en pakketpost f 230.000, goederen f3.021.000, levende dieren en lijken f 32.500, diversen f 143.500, totaal f 7.003.200. De totale ontvangst van 1 Januari af bedraagt f 86.566.859.01 tegen f93.446.791.57 (definitief) in de overeen komstige periode van het vorige jaar. Van 1 Januari af waren gemiddeld in exploitatie 3.422 km. tegen 3.533 in hetzelfde tijdvak van 1935. De ontvangst per dagkilometer bedroeg f75.52 tegen f79.18 in 1935. DE GRAANHANDEL IN ONZEKERHEID. Nieuw dringend verzoek aan Min?«ier. De graanhandel heeft herhaalde malen aangedrongen op regeling voor het ver- leenen van restitutie bij verlaging van monopolieprijsverschillen. Het comité van graanhandelaren heeft thans opnieuw aan den minister van Landbouw en Visscherij een telegram ge zonden, waarin o.m. wordt gezegd, dat de regeeringscommissaris voor den Akker bouw schadeloosstelling heeft toegezegd bij verlaging zonder voorafgaande waar schuwing, terwijl onlangs de minister mededeelde, dat een regeling in voor bereiding was. Sinds September is de de- naturatietoeslag voor rogge driemaal ver laagd, hetgeen ten aanzien van buiten- landsche rogge, evenzoovele malen ver laging meebrengt van het bij invoer aan de grens te betalen bedrag, dat geheel als monopolieprijsverschil is te beschou wen. Voorts wordt gezegd: De houders van voorraden ondervonden daarvan nadeelige gevolgen, of leden zelfs aanmerkelijke verliezen. Verzoeken, gericht aan de Ne- derlandsche Akkerbouwcentrale, en den regeeringscommissaris om vergoeding te verleenen, werden tot dusver afgewezen. Het vertrouwen in gedane toezeggingen, dat vergoeding zal worden gegeven voor geleden nadeelen is hierdoor ernstig ge schokt. De graanhandel verkeert opnieuw in onzekerheid, of bij verlaging van mo nopolierechten werkelijk restitutie zal worden ontvangen op de voorraden. Deze onzekerheid heeft ernstigen terug slag op de mogelijkheid om zaken tot stand te brengen: het binnenland wenscht namelijk niet te koo- p e n. Het comité dringt met nadruk aan op het verleenen van vergoeding op voor raden rogge, wegens verlaging van het bij invoer te betalen bedrag op 28 Sep tember, 12 October en 21 December en op spoedige definitieve en billijke regeling ten aanzien van houders van voorraden bij eventueels verdere verlagingen. Vllselngen. Vandaag is het veertig jaar geleden, dat Johannes Louwerier te Lei don den artsbul verwierf. Hij werd ge boren 19 Juni 1873 te Tomohon op Cele bes, kwam echter reeds jong naar Ne derland, bezocht de lagere school en de H.B.S. te Rotterdam en deed reeds in 1890 eindexamen. Op 23-jarigen leeftijd had hij zijn studie volbracht en hij ves tigde zich kort daarop te Rotterdam. Hij verlangde echter terug naar zijn geboor teland en werd een jaar later officier van gezondheid bij het Oost-Indische le ger. In 1906 verliet hij den dienst om plantagearts te worden te Deli, waar hij werkzaam was aan het hospitaal Per- de leiding overgegeven aan het hoofd der school, .die verschillende zaken betref- dende het onderwijs besprak. Nadat de aftredende commissie was herkozen, werd het werk der leerlingen bezichtigd. Enkele kinderen van de hoogste klasse brachten op voorbeeldige wijze een kin dersamenspraak ten gehoore, waarna driestemmig het bekende lied Eere zij God werd gezongen. Nadat de burgemees ter nog enkele woorden namens het ge meentebestuur had gesproken, werd deze gezellige avond gesloten. Arnemuiden. Dinsdagavond hield de Geref. Meisjesvereen. „Wees een Zegen" ning op de heffing en Invoering van schoolgeld. Bij de1 algemeene beschouwingen zegt Weth. Haverhoek, dat een groot bezwaar der oude regeling was, dat welgestelden, die een enkel jaar niet in de inkomsten belasting werden aangeslagen, ook geen schoolgeld moesten betalen, terwijl de arme man met een weekloontje wel moest betalen. Het staat voor hem vast, dat het over- groote deel der bevolking iets kan bij dragen voor het onderwijs door hun kin deren genoten. De voorzitter zegt, dat volgens de oude verordening het werkelijk inkomen als De plechtige beëediging van Z. D. H. Prins Bernhard als officier bij de Land- en Zeemacht en het Kon. Ned. Indische Leger. Een overzicht tijdens de plechtigheid. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen, en allerlei Huidverwondingen De inpoldering van Saeftinge. In bepaalde Belgische kringen blijkt mien zich bepaald ongerust te maken over het Nederlandsche plan om de weleer verdronken gronden te Saeftinge, juist voor de Scheldebocht bij' Bath, in te dij ken, meldt het Handelsblad. Men wijst er van Belgische zijde op, dat hierdoor de Schelebedding zou worden versmald, wat ten gevolge zou hebben, dat de Schelde die thans bij' Westerstorm en hoog water slechts met moeite haar water kan ver werken, nog meer dan tot dusver het ge val is, haar Vlaamsche stroomgebied met overstroomingen zou bedreigen. Tevens vreest men, dat door de indijking der ver dronken gronden bij Bath ook het onder houd van de vaargeulen der Schelde moeilijker zou worden, evenals zulks vroeger stroomafwaarts van den Braak man na de indijking 't geval ia gebleken. Middelburg. De kippen- en ko- nijnententoonstelling. Gis teravond opende de voorz. van de Mid- delburgsche tentoonstelling, de heer J. C. v, d. Boudt in een der zalen van de Een dracht de 15e tentoonstelling van pluim vee en konijnen. Hij' deelde mede dat de burgemeester door uitstedigheid verhinderd was en wees op de grooto deelname dit jaar. Na de opening begaf men zich naar de voormalige vleeschhal in het Stadhuis, waar als nu reeds zoovele jaren, de ten toonstelling gehouden wordt. Het aantal dieren was zoo groot, dat men nog enkele inzendingen heeft moeten afwijzen. De firma's P. Sluis, Van Sluys en Schulte Thieme hebben stands nabij den ingang. baoengan. Tot 1921 bleef hij daaraan ver bonden, doch tijdens zijn verlof in 1910 werkte bij een jaar lang aan de inrich ting voor ooglijders te 's Gravenhage. D'eze liefde voor de oogheelkunde kwam aldus het Nederl. Tijdschrift voor Ge neeskunde tot uiting, toen hij na zijn terugkeer uit Indië zich als oogarts te Vlissingen vestigde. Hij werd als zooda nig verbonden aan de Maatschappij de Schelde en in 1926 aangesteld als con troleerend geneesheer bij de Ned. Spoor wegen en Posterijen. Goes. De heer J. P. van Hoorn, een der landstormers, die in verband met haar huwelijk aan Prinses Juliana een portret van haar ouders met gedichtjes, betrekking hebbende op de geboorte van de Prinses, aanbood, mocht daarvoor van H. K. H. een vriendelijke dankbetuiging ontvangen. Oudelande. Gisteren vergaderde de ge meenteraad voltallig. De gemeente is vrij gesteld van het capitulantenstelsel. D'e premie van assuranties bij' de Zierik- zeesche brandwaarborgmij. is verlaagd. D'e doodschouw is opgedragen aan dr Folmer te Driewegen. Vastgesteld werd de verordening op besmettelijke ziekten en de heffing van keurloonen en de schoolgeldregeling. Waren tot nog toe vrijgesteld van schoolgeld zij die geen in komen hadden, thans zal voor dezen de huurwaarde van hun woning als basis gelden. D'e uit andere gemeenten inko menden zullen een half jaar inwoner moeten zijn alvorens steun te kunnen trekken. Een verzoek om een bijdrage voor het borgstellingsfonds werd voor kennisgeving aangenomen. Als lid van het B.A. werd herkozen D. Hoffius. Van den Ned. Chr. Landarb.bond was inge komen een verzoek om een kerstgave. Af wijzend beschikt (vóór Goetheer en Wis- kerke). Voor traktatie schoolkinderen was 25 ct. per leerling toegestaan. Besloten werd niet toe te treden tot Ned. Vereen, van luchtbescherming (vóór D'ouw en D'e Jager). Eén voorstel-Wiskerke om kas- trekkers een toeslag te verleenen werd aangehouden. Hierna geheime zitting. Kruiningen. Woensdagmiddag had do begrafenis plaats van den overleden heer B. Duindam die aan de bekomen ver wondingen bij een val opgeloopen, in een der ziekenhuizen te Goes is overleden. Een viertal bloemstukken dekten de lijk baar, waaronder van de buurtvereen. „Ons Genoegen", de Damclub en het Burg. Armbestuur, van welke drie ver- eenigingen de overledenen voorzitter was geweest. Aan de geopende groeve her dacht dhr W. de Groof den overledene als een stoere werker en als voorzitter der I Buurtvereen., terwijl Ds Mortier een ern stig troostwoord sprak. Onder de vele aanwezigen was ook het college van B. on W. Een der familieleden dankte voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Schore. Woensdagavond is in een der lokalen van de openbare lagere school een ouderavond gehouden. Nadat de voorz. van de oudercommissie, de heer H. Gle- j rum deze bijeenkomst had geopend, werd haar jaarlijksche vergadering, waarin genoodigd waren de begunstigers der Vereen, ter bezichtiging der gemaakte kleedingstukken. De leiding beruste bij de presidente mej. J. Boonede Hamer. 181 kleedingstukken konden aan de dia conie worden overgedragen, welke door diaken K. J. Steketee namens de diaco nie in dank werden aanvaard. 42 klee dingstukken waren genaaid voor het zen- dingshospitaal in Ned.-Indië. Krabbendijke. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad ón der voorzitterschap van den wnd. Bur gemeester, dhr S. J. de Kok. Aan dhr J. van Baren wordt met in gang van 1 Febr. a.s. eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend gemeente secretaris en op een nader door B. en W. te bepalen tijdstip als agent der arbeids bemiddeling, zulks op zijn verzoek wegens zijn benoeming tot adjunct-commies te Zutphen. Z.h.st. wordt besloten tot conversie van de geldleening groot f 50.400, rentende 4% in een geldleening van hetzelfde nominaal bedrag doch rentende 4 Thans komt aan de orde de nadere vaststelling der begrooting 1937. De voor zitter zegt, dat van Ged. Staten bericht is ontvangen, dat op een extra-subsidie uit het W.S.F. door de gemeente niet ge rekend mag worden zoolang de batige sloten van vroegere dienstjaren niet ge heel zijn opgebruikt. Verschillende pos ten waarop nog wel iets bezuinigd kon worden, werden door G.S. aangegeven, terwijl vrijwel alle belastingen hooger werden geraamd. Bij de artikelsgewijze behandeling van deze omvangrijke begrootingswijziging geeft dhr Haverhoek wederom een uiteen zetting van de geschiedenis van den Doel. Alle leden mengen zich in dit debat, waar uit is op te maken, dat allen tegen in voering van de straatbelasting zijn. De secretaris merkt op, dat het hier in het geheel niet gaat om invoering van de straatbelasting, want daartoe is reeds drie jaar geleden besloten. De fout is reeds gemaakt onder Burgem. Welleman. Slechts onder pressie van Ged. Staten is later onder Burgem. Strick besloten tot het heffen van een straatbelasting, omdat anders nooit een straat zou kunnen wor den gelegd wegens gebrek aan grond. Slechts indien tot heffing van een straat belasting werd besloten zouden G.S. den aankoop van een strook grond van dhr Welleman goedkeuren. Hoewel wettelijk de straatbelasting reeds in 1935 kon wor den geheven, is deze op iedere begrooting voor memorie uitgetrokken, omdat er nog geen straat was. Zoo ook dit jaar weer. Nu de begrooting echter slechts sluitend kon worden gemaakt door het ramen van een extra-bijdrage in de werkloosheids kosten vallen G.S, over dezen memorie- post en eischen toepassing van de reeds enkele jaren geleden vastgestelde ver ordening. Z.h.st. wordt hierna de begrooting 1937 nader vastgesteld als door B. en W. is voorgesteld. Als volgend punt der agenda komt aan de orde de vaststelling van een verorde grondslag voor de heffing diende. Thans geldt volgens de wet als grondslag de vermengde hoofdsom van de gemeente- fonds- en vermogensbelasting. Hierdoor werd de opbrengst nog minder en daar om is in deze verordening als aanvulling opgenomen de huurwaarde volgens de personeele belasting. Dhr Vogelaar zegt, dat de kinderen van iemand met een goed inkomen hetzelfde onderwijs genieten als de kinderen van iemand met een minder goed of heele- maal geen inkomen. Toch moet eerst genoemde voor datzelfde onderwijs veel meer betalen als de anderen. Hij vindt het geen bezwaar, dat als iemand over een bepaald jaar geen inkomstenbelasting betaalde, hij ook geen schoolgeld moest betalen: want daartegenover stond, dat als hij over eenig jaar veel verdiende, hij ook veel schoolgeld moest betalen. Dhr van Houdt zegt, geïnformeerd te hebben in de naburige gemeenten en dan was hem gebleken, dat het school geld hier zeer laag was. Bij de artikelsgewijze behandeling vraagt dhr Nagelkerke of het niet moge lijk is ook bij de huurwaarde rekening te houden met het totale aantal kinderen. D'e secretaris zegt, dat er dan weer zeer velen zouden zijn, die buiten de ver ordening vielen. B. en W. zijn van mee ning, dat als iemand f 2,20 per week kan verwonen, hij ook wel iets kan betalen voor het onderwijs van zijn kinderen. Zij vinden het onbillijk, dat b.v. slechts voor Vs van het aantal schoolgaande kinde ren schoolgeld werd betaald en voor de rest niets. Z.h.st. worden de verordeningen vast gesteld. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. om de Commissie van toezicht op het lager onderwijs op te heffen. Z.h.st. wordt eveneens vastgesteld de verordening tot heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting in het jaar 1937/38. Bij de rondvraag vestigde de heer Ge braad de aandacht van B. en W. op den toestand bij de vuilnisbelt aan den Mei boom. Dhr Haverhoek zegt, dat deze zaak reeds verschillende malen aan de orde gesteld is. Toegezegd is steeds het ge brachte huisvuil af te dekken. Dit is een poosje gedaan, maar dit neemt den stank niet weg. Dhr Vogelaar vindt den toestand daar ook ondragelijk. Hij vraagt of het niet mogelijk is het vuil te brengen in den put tusschen Ooms en den Rijksweg, mis schien geeft de Rijkswaterstaat daar wel toestemming voor. Verder zegt dhr Gebraad vernomen te hebben, dat er gezinnen zijn, die geen goedkoop vleesch krijgen, en die het toch zeer arm hebben. Dhr Haverhoek zegt, dat we ons moe ten houden aan de regelen, daarvoor van hooger hand gesteld. Hierna sluiting. Borsselen. Gemeenteraadsvergadering van Woensdagmiddag. Voorzitter burge meester Bax. Ingekomen waa een schrijven van Ged. Ook in dit ten einde spoedende Jaar is weer bevestigd de waarheid van het woord, dat er in dit ondermaansche niets bestendiger is dan het onbestemde. Dat geldt niet alleen hoewel ook déér van het persoonlijke, het gezins- en het familieleven. En evenmin alleen hoewel ook ddér van het nationale leven, van de maat schappelijke en staatkundige verhoudin gen. Maar het geldt ook van het internatio nale-, van het wereldleven. Ook op dit gebied is het één onophoudelijke wisse ling en verandering. Machtige mannen, verblind door groot heidswaan, en onbekend naar het schijnt met Schrift en historie, hebben in trot- sche opgeblazenheid gesproken van een door hen gesticht duizendjarig rijk. Maar wie de feiten nauwkeurig be schouwt, komt al spoedig tot de ontdek king, dat ook hier wankeling is en aar zeling en vrees en onvoldaanheid. Niets bestendigs alzoo? Toch wel. Wij herdenken de komst in het vleesch van Hem, die genaamd is: Wonderlijk, Raad, Sterke God, Vader der eeuwigheid, Vredevorst. Zijn koninkrijk is een koninkrijk van alle eeuwen. Zijn heerschappij is van ge slacht tot geslachtl OPMERKER. Hebben de ook U geholpen Met Kerstmis mag de heer Ph. Wessels te Goes herdenken, dat hij gedurende 50 jaar aan de Geref. Zondagsschool verbonden is. Staten aangaande goedkeuring honden belasting. Idem, dat voor de ambtswoning van den burgemeester een huur berekend wordt van f 350, wolk bedrag op hot salaris in mindering wordt gebracht. Tot ambtenaar van den Burg. Stand voor het voltrekken van huwelijken werd benoemd de burgemeester. Tot lid van het B. A. werd gekozen dhr Jacob van Liere. Be rekening dienst 1934 was door de commissie nagezien en werd vastgesteld Bij voorkomende zaken brengt de voor zitter ter tafel de telefoon in de ambts woning. Z.i. is die onmisbaar. Dhr D'e Regt Jz. merkt op dat er in de raadska mer toch een telefoon is. De voorzitter acht die daar niet dienstig. Ook de heer Bruinooge zinspeelt hierop. De voorzitter stemt toe, dat alles op zijn voordeeligst moet berekend worden, wil de gemeente uit de handen van 'het Rijk blijven. Een besluit 'hieromtrent wordt niet genomen. Verder deelt de voorzitter mede, dat hem blijkt, dat de verzameling van wet ten hier zeer onvolledig is. Vele dateeren van 1920 en 1922. Vernieuwing is een eerste vereischte. De Raad stemt daarin toe. Het vorige 'beheer was slordig. De voorzitter krijgt hiervoor een crediet van f 40—50. Bij de rondvraag wordt geïnformeerd naar de forand'bluschmiddelen. De voor- 1 zitter zegt toe, dat er spoedig een onder zoek ingesteld zal worden. Er is zooveel dat de aandacht vraagt. Dhr M. Nijsse vraagt, of dit jaar ook een Kerstgave ver strekt wordt. De voorzitter vraagt, of 'het meer is gedaan. Tot nu toe niet. Dhr Bruinooge vindt het moeilijk dit te ver strekken, daar er menschen zijin die uit gesloten worden en er feitelijk toch voor in aanmerking zouden komen. D*rh Dekker is voor verstrekking daar het de gemeente toch niet zooveel kost, daar het rijk subsidie verstrekt. D'hr Almekinders is er ook voor dat een Kerstgave wordt verstrekt. De voorz. stelt voor in geheime verga dering dit punt nog nader onder de oogen te zien. Dhr v. O'verheeke informeert nog naar de veranderingen, aan te brengen in de ambtswoning. De voorz. zegt, dat alles nog in zijn ouden toestand is, daar nog geen bericht van Ged. Staten is ingekomen. De heer Almekinders vraagt den voorz. voortaan de agenda der raadsvergaderin gen volledig te melden. De voorz. zegt dit toe. Daarna werd overgegaan in geheime vergadering. Bij de opening deelde de voorzitter mede, dat een Kerstgave zal worden verstrekt aan hen, die daarvoor in aanmerking komen. Daarna sluiting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2