nmsTLEYEn Uit de Provincie. Kerknieuws Onderwijs tiemengd Nieuws. Bs ten behoeve van hst tmdsmek van wege de Duitsche regeering verschafte nadere toelichtingen hebben met betrek king tot een, zij het een belangrijk punt, op de tegen evenbedoelde Duitschers ge rezen bezwaren een ander licht doen val len, waardoor' twijfel kan rijzen aangaan de de juistheid eener verdere bestendiging van den genomen maatregel. Bezield van den wensch om deze aan gelegenheid ook verder in het belang van de Nederlandsch-Duitsche betrekkingen in vriendschappelijken zin tot oplossing te brengen, heeft de Nederlandsche regee ring gemeend, den twijfel ten grnste van de 'betrokkenen te moeten doen komen. Zij heeft zich dan ook bereid verklaard aan haar ter zake genomen besluit geen verdere uitvoering te geven, zoodat geen bezwaar zal worden gemaakt tegen even- tueelen terugkeer van drie van de vier Duitschers die Nederland reeds hebben verlaten en evenmin tegen een verder ver blijf hier te lande van den vierden uit gewezen Duitscher, die tengevolge van ziekte on3 land nog niet had verlaten. Een „huwelijkscahier". De uitgeverij N. Samsom te Alphen aan Iden Rijn heeft een „huwelijks-cahier" uitgegeven. Bereids zijn er ten behoeve van de scholen tienduizenden van ver kocht. Oip het omslag is het verlovings portret van Prinses Juliana en Prins Bernhard afgedrukt in een door G. Jetses ontworpen omlijsting. Dit omslag is ver vaardigd in zeven-kleurigen offsetdruk. Het bezit van een dergelijk schrift zal ongetwijfeld door vele scholieren op prijs worden gesteld. Nog steeds rationalisatie bij de Spoorwegen. Naar gemeld wordt, ligt het in het voornemen van de directie der N.S. om, ingaande 1 April a.s. de inspectie van de diensten van Vervoer en Exploitatie te Breda op te heffen. De thans onder deze inspectie ressorteerende lijnen, die na genoeg alle spoorlijnen in Brabant en Zeeland omvatten, zullen bij de inspec ties Rotterdam, Nijmegen en Maastricht worden gevoegd. Bevorderd. Bij Kon. Besluit zijn bij het reserve- personeel der landmacht aangesteld, bij het wapen der Infanterie, tot reserve- eerste-luitenant de reserve-tweede-lui tenants, J. Cr. E c k h a r d t van het 7e rg\; M. J. Haasdonk van het 14e reg.; W. L. J Bom van het 6e reg. Middelburg. Openstelling cafe's. Op Donderdag 7 en Vrijdag 8 Januari zullen de café's tot één uur geopend zijn, tot half één mag muziek worden gemaakt. Aangehouden. D'e politie heeft in een woning aangehouden de 24-jarige vrouw M. G. die nog f 20 b. subs. 14 da gen hechtenis moest ondergaan. B. en W. stellen den raad voor in den Nadoratweg een electrische lantaarn bij te plaatsen. De kosten be dragen f 125 in eens en f 25 per jaar. Goes. Gisteravond hield de afd. Goes van den Ned. Chr. Vrouwenbond een Kerstavond voor vrouwen van werkloo- zen en anderen. De avond stond onder leiding van de presidente mej. J. Dun ner, die in haar openingswoord de be- teekenis van de Kerstgeschiedenis uit eenzette. Mede door bijdragen van enkele be stuursleden en het gemeenschappelijk zin gen van verschillende Kerstliederen, had de avond een gezellig verloop. D'ank zij de door de leden van den N. G. V. B. bijeen gebrachte giften in geld en natura, kon aan ongeveer 90 gezin nen, een kerstpakket worden uitgereikt. Donderdag aan den vooravond van het Kerstfeest, zal onze stadsklokkenist de heer Visser van 7 tot 8 een carillon bespeling geven. Van 7.30 tot 7.45 zullen oude Fransche Kerstliederen ten gehoore worden gebracht. In verschillende straten is men reeds begonnen met de voorbereiding van de versiering en verlichting die straks in verband met de feestelijkheden ter eere van het Vorstelijk bruidspaar zullen wor den aangebracht. D'e plaatskaarten voor de officieele tribunes in D'en Haag bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn blijkens advertentie in dit nummer ook in Goes verkrijgbaar. De tribunes zijn gelegen aan de Eland straat, aan de Torenstraat en op het Alexanderveld. Behalve een goede plaats hebben houders van deze kaarten het recht tot 11 uur door de afsluitingen heen zich naar de tribunes te begeven, terwijl de toegang tot andere tribunes reeds om 9 uur gesloten wordt. Dus héél geschikt voor menschen die ver van Dén Haag af moeten komen, Biggokerke. Onder voorzitterschap van dhr L. Simonse Lz. Sr. vergaderde Maan dagavond de landbouwvereeniglng, afd. van de L. Z. M, Vastgesteld werd de be grooting voor 1Ö37 en besloten werd de contributie te regelen zooals verleden jaar. Het aftredend bestuurslid, dhr Abr, Janse werd herkozen: hij1 acclamatie werden herkozen als afgevaardigden naar den kring de heeren L. de Pagter en A. de Voogd, Voor een te houden ploegwedstrijd werd f5 beschikbaar gesteld. Besloten werd eind Januari een vergadering te houden, waarin onder meer de film van de fokveedag zal vertoond worden. Beslo ten werd cm op 8 Januari, wanneer al hier het 'huwelijk van onze Prinses fees telijk; üal worden gevierd, aan het défilé deel te nemen; op zoodanige wijze dat de landbouw in beeld zal worden gebracht. Door dhr Kleinepier, secr. van den kring „Walcheren" werden verschillende crisis- aangelegenheden besproken. Keudekerke. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de Raad voltallig. D'e voorzitter spreekt woorden van dank baarheid dat de huwelijksaangifte der Prinses is geschied, en spreekt den wensch uit, dat de voltrekking bevestigd moge worden tot heil van ons volk en dat de gemeente op waardige wijze van haar belangstelling in haar feestviering blijk geve. Verschillende ingekomen stukken wor den voor 'kennigseving aangenomen. Ingekomen is een adres van J. de Wit te Az. te Koudekerke, houdende verzoek om met zijn tweewielig aanhangwagentje des morgens tusschen 6 en half 8 uur een gedeelte van het rijwielpad aan de duinen te mogen berijden. Dhr Moens vraagt, waarom hier geen prae-advies is van B. en W. De voorzitter zegt: het is wat laat in gekomen. B. en W. vinden het verzoek zeer billijk en wenschelijk. Wij hebben dan ook alles gedaan wat wij konden. On- dergeteekende en Weth. Contant als be stuursleden van Walcheren's Rijwielpad hebben het verzoek in de bestuursverga dering gebracht en verdedigd. Walche ren'» Rijwielpad bracht het bij het Lan delijk Rijwielpadbestuur en dit heeft het verzoek op grond van wettelijke maatre gelen niet toegestaan. Wij kunnen thans alleen onzen spijt er over uitdrukken, dat het zoo is geloopen. Dhr Moens vraagt, of hier geen ont heffing kan gegeven worden. De voorzit ter antwoordt ontkennend. Dhr Sanderse zou gaarne zien, dat er een wetswijziging plaats had, waardoor dit dan toch alsnog later mogelijk werd gemaakt en verzoekt, dat de Raad zich hiervoor wende tot de bevoegde instanties. D'e voorzitter acht het beter, dat de Raad dit aan B. en W. opdraagt. Het bestuur van Waloherens Rijwiel pad was het verzoek zeer gunstig gezind en heeft volle medewerking verleend, doch het is gestrand op de Vereen. Lan delijk Rijwielpad. Overeenkomstig het voorstel van den voorz. wordt besloten. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. tot verhuring van eenige perceel tjes gemeentegrond voor den tijd van een jaar. Goedgekeurd. Wijziging van Art. 41 der bouwveror dening. Dhr Sanderse meent dat er voor zichtigheid noodig is omdat er gesproken wordt over land- en tuinbouwbedrijf. Komt hier het tuinbouwbedrijf meer tot ontplooiing dan zal in 't belang der zaak voorzichtigheid noodig zijn om ons niet vast te leggen aan 10 M. afstand van het, woonhuis enz. De voorz. zegt dat het hier gaat over een afstand van 10 M. Wanneer die be drijven een ..loods noodig hebben dan is de afstand van 10 M. toch zeker geen bezwaar; de vraag is zelfs of de bevoeg de macht dezen afstand wel voldoende zal vinden. Er komt nu hierbij een an dere kwestie aan de orde, n.l. bijl Goed hard aan den N. Vliss. weg wordt in een houten schuurtje een taxi geborgen. Nu zou men deze houten loods willen afbre ken en er een garage zetten in steen met bovenwoning enz. Dit brengt, gelegen aan een drukken verkeersweg, de N. Vliss. weg, voor het parkeeren der auto's enz,, moeilijkheden mede. Spr. meent dat de afstand moet zijn niet 10 M., maar 20 M. A'ldus besloten. Op voorstel van B, en W. wordt beslo ten accoord te gaan met een door Gedep. Staten voorgestelde wijziging in de jaar- wedderegeling van den burgemeester, secretaris en ontvanger. Aangenomen. Aan de orde kcmiit een voorstel tot vast stelling van een verordening op de hef fing en invordering van schoolgeld, voor het gewoon lager onderwijs. Den heer Sanderse spijt het dat B. en W. de oude cijfers niet hebben overgelegd; hijl meent dat het tot verheldering en tot bekorting der discussie zou bijdragen. Het oude bedrag, zegt de voorz., was f 2,60', thans is het f 3. Dhr Sanderse vraagt de laagste klassen te verlagen, waardoor men de minder ge situeerde arbeiders en kleinlandbouwers zou tegemoetkomen. Hij' meent dat dit ook in 't belang is van de school. Dhr Lorier zegt, dat de A.R. van meening zijn, dat ook de ouders een plicht hebben tegen over de kinderen; zij zijn van oordeel, dat wijziging niet noodig is. Het voorstel van B. en W. heeft hun volle instemming. De voorz zegt, dat hij;, toen hij' hier kwam, verbaasd heeft gestaan over het kleine bedrag dat hier aan schoolgeld werd opgebracht, doch hij heeft gemeend niet te moeten ingrijpen; nu de wet zelve regelend optreedt, hebben wijl de meest gunstige toepassing gezocht. Het is zelfs nog de vraag of dit tarief zal worden goedgekeurd, waar men in gemeenten die aan het plafond zitten, 1 pet. van f 3000 inkomen moet betalen en wij nog slechts een Vu pet, vragen. 'Wij: moeten dus wel vo'orzichtig zijn. D'hr Sanderse is na de toelichting van meening dat B. en W. wel degelijk hun best hebben gedaan en wijdt nu uit over bijkomstigheden, als dat in een gedeelte dezer gemeente geen openbare lagere school is, waarom kinderen naar Middel- i burg moeten. Als voorstander van open baar onderwijs ziet hij in deze nieuwe ,schoolgeldheffing een gevaar vOor het openbaar onderwijs. Dat ouders zich, zoo- j als bijl het bijiz. onderwijls, tot instellingen 1 en particulieren zouden kunnen wenden is bijl het openbaar onderwijs uitgesloten. Steun is daar niet te verkrijgen. Dhr Dro-ier zegt, dat bet zich kunnen wenden tot particulieren bij het bijz, on derwijs reeds lang uit de wereld is. Hij meent dat het openbaar onderwijs minder betaalt dan het bijz. onderwijs. De voorz. merkt op dat de bijzondere sohool meer bezocht wordt door de min der gesitueerden dan de openbare school. Dhr Sanderse zegt dat als het is gelijk dhr Lorier heeft gezegd, zijn laatste be zwaar is weggevallen. De voorz. zegt dat, wat particulieren deden of doen hier geheel buiten staat. Het voorstel van B. en W. wordt nu met algem. st. aangenomen, onder beding van dhr Sanderse, dat het is gelijk Lo rier heeft gezegd en dat hij anders zich het recht voorbehoudt om hierop terug te komen. Ter tafel komt de wijziging van de verordening op de heffing van besmette lijke ziektegelden. Aangenomen, evenals het voorstel van B. en W. om hen te machtigen overeenkomstig het desbetref fend ministerieel schrijven een Kerst- gave beschikbaar te stellen ten behoeve van de werkloozen. Dan komt aan de orde een voorstel om voor de Ned. Vereen, voor Luchtbe scherming met ingang van 1 Jan. 1937 een subsidie uit de gemeentekas beschik baar te stellen van f 5 per jaar. D'hr Sanderse vraagt of B. en W. be reid zijn om op 't Zand en op het dorp een zaal in te richten voor een vluchtoord bij' een mogelijken gasaanval? Hij< begrijpt dat met de ons toegemeten middelen niet veel tot stand kan worden gebracht op 't gebied van luchtbescherming. De voorz. zegt dat wij moeten wachten tot er een algemeene regeling en voor lichting is tot stand gekomen, doch wij zitten daarom niet stil. Hier op het dorp en op 't Zand is reeds een afdeeling op gericht voor transport enz. Wij zullen doen wat wijl kunnen met de beschikbare middelen. Met alg. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Verder komt aan de orde een voorstel om ingaande 1 Jan. 1937 een toeslag uit de gemeentekas te verleenen aan die werkla®zen, wier uitkeering uit de werkloozenkassen minder bedraagt, dan de voor hen vastgestelde steunnormen ingevolge de steunregeling. Dhr Lorier dankt B. en W. voor hun activiteit in deze zaak. Dhr Sanderse zegt, dat enkele fabrieksarbeiders in een te lage steun- norm zijn opgenomen; er zijn er die dan eenvoudig komen onder den steunnorm der landarbeiders en deze is te laag. Spr. verzocht hierin verandering te willen brengen. De voorz. zegt dat het geen gemakke lijke zaak is, doch op 'toogenblik is het niet actueel, daar er maar één arbeider onder valt. Het voorstel wordt goedgekeurd. Suppl. kohier hondenbelasting voor 1936 wordt vastgesteld. B. en W. vragen een crediet toe te staan van f 250 uit de gemeentekas, in verband met het feest, te houden ter ge legenheid van het huwelijk van H. K. H. i rinses J uliana. L'hr Sanderse zegt, dat dit geld blijk baar voor het grootste gedeelte ten goede zal komen aan de kinderen en vraagt hoe het, zal gaan met de kinderen die buiten de gemeente onderwijs genieten? Verder wijst hij er op, dat er door tien tallen gezinnen in deze gemeente tenge volge van de crisiszorgen geen feest ge vierd kan worden, en dan vindt hij het niet gemotiveerd om voor dergelijke fees telijkheden een bedrag van f 250 dispo nibel te stellen. D'hr Kameraad vraagt of door de feest commissie van 't Zand en dorp steun is aangevraagd van f 25. Dhr Lorier zegt, blij te zijn met het voorstel van B. en W. Hij meent met dhr Sanderse van meening te moeten ver schillen, dooh er is ook hij, diens partiji- genooten verschil in inkomsten en mede leven; hoe dit ook zij, wij1 zijn als volk één groot gezin, wij' allen hebben aan ons Vorstenhuis veel te danken en wij' allen plukken er de vruchten van en daarom onze uiting van blijdschap. Dhr Lorier zou het aandenken ook wil len geven aan kinderen die buiten de ge meente school gaan. De voorz. zegt, dat het in de bedoeling ligt om het alleen te geven aan de kinde ren die hier school gaan. Dhr de Kroo is het met B. en W. eens en zou hen alleen willen machtigen om, wanneer een kind geen aandenken zou ontvangen, dat dan toch te geven. Dhr Sanderse zegt niet onder te willen doen voor dhr Lorier als staatsburger en indien de N.S.B. het noodig zon maken, zal hij zich zelfs als krachtig voorstander van de bestaande orde aan sluiten bij de B.V.L. Dhr de Rijke zegt, dat uit de redenee ring van dhr Sanderse volgt, dat er al leen feestvreugde is, wanneer er over vloed van vleesch, eieren, krentenbrood enz. is; Spr. meent echter dat de vreugde zich openbaart uit de feiten zelve. D'hr Jasperse zon willen dat er vo'or gezorgd werd dat er in de gemeente in ©en zaal een radio-uitzending zou zijn voor hen die deze niet zelf hebben. De voorz. antwoordt: daar is voor gezorgd, voor het dorp en voor 't Zand. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Elveneens warden goedgekeurd voor stellen tot wijziging der gemeentebegroo- ting dienst 1936 en dienst 1937 en dat In zake ontheffing hondenbelasting dienst 1930. Tot onderwijzeres aan de openb. lagere school wordt met alg. st. benoemd mej. W. J. van Kesselen. De aftredende leden van de Comm. tot wering van schoolverzuim, de heeren H. Ingezonden Mededeellng. dót Is 't, wat Ge Uw kind In de armp|es zoudt willen leggen. Daar zorgt en werkt U voor: 't geluk van vrouw en kinderen. Wat een prachtig hulpmiddel is dan een polis van Amstleven. Wat een geruststelling te weten, dat 't gezin daarmee verzorgd is, wanneer U, waar alles om draait, eens iets mocht over komen. Of wanneer eens „de oude dag" komt, dat U dan kunt rusten en genieten zönder zorg. Dat kan en hoe eerder U zoo'n polis neemt, hoe beter! Laat Amstleven U eens voor rekenen, hoe weinig het kost per maand, per drie maanden, per jaar, om de Uwen veilig te stellen en voor een rustigen ouden dag te zorgen. Wij zullen ook voor U gaarne een plan uitwerken, dat geheel aangepast is aan Uw persoon lijke omstandigheden. Natuurlijk zonder eenige verplichting I N.V. AMSTERDAMSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING NIEUWE SPIEGELSTRAAT 17 - AMSTERDAM A. Mosselman, M. Sanderse, P. J. Ter- woert en J. W. Christiaanse worden her benoemd. Tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs wegens bedanken van dhr G. van Noppen, wordt benoemd de heer P. Flipse. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Zuidzande, A. de Hullu te Retranohement en P. de Hullu te O'ostburg. De heer C. P. van den Ameele van Hoofdplaat, onderwijzer te Zaamslag, is benoemd tot hoofd der O.L. school te Stellendam (Z.H.) Ned. Herv, Kerk. Viertal te Middelburg (vac. wijlen Ds J. de Visser), J. van der Heide te Min- nertsga, P. Hofstede te Leusden, C. Hooy- kaas te Brielle en O. Huistra te Midwolde. Beroepen te Makkum G. F. D. Locher te Nijega-Elahuizen. Te Elim bij Hooge- veen, H. J. F. Wesseldijk te Oud-Schoone- beek. Aangenomen naar Dordrecht, R. J. D. Beerekalnp te Werkendam. Bedankt voor Balk, J. van Woerden te Zwammerdam. Geref. Kerken. Aangenomen naar Huizum, W. v. d. Heide te Stadskanaal. Bedankt voor Schiedam, B. A. Bos te Assen. Voor Uithuizen, Th. Boersma te Oudega (Sm.) Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Bunschoten, Joh. Jansen te Leiden en P. de Smit te Utrecht. Westkapelle. Herkozen tot ouderling der Ned. Herv. Kerk de heer L. Minder- houd Lz. en gekozen in de plaats van den heer R. Boogaard Jz., die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer P. Wes- terbeke Jz.. Herkozen als diaken de heeren A. Ga- briëlse Sta. en A. Lievense Kz. en gekou zen in de vacature van den heer P. Wes- terheeke Jz„ de heer H. Wouters Lz. CONCENTRATIE CHRISTELIJKE SCHOLEN. Het Hoofdbestuur der Ver. voor Ghr Volksonderwijs en de Schoolraad, verte genwoordigende de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs en Geref. Schoolverband, zijn het, naar de „Rotterd.'' meldt, sa men eens geworden over de gedragslijnen, die gevolgd zullen worden bij eventueele concentratie van scholen, bij het C. V. O. en een der genoemde ver- eenigingen aangesloten. Te Utrecht zijn geslaagd voor de snelheidsdiploma's machinesch rijven (10-vingersysteem) de dames A. Brak man te Nieuwvliet, J. Buyze te Zuid zande, M. van Hal te O'ostburg, en J. Weykman te Breskens, alsmede de hee ren D. van der Hooft te IJzendijke, P. I. van Kampen te O'ostburg, J. Dierx te Jeneversmokkelaar aan gehouden. Gisteravond ontstond brand in een blok van vier buizen aan den Schapendijik te Almelo. De brand was blijkbaar in de middenperceelen uitgebro ken. Deze brandden geheel uit. De hoek huizen konden bespaard blijven, hoewel daarin veel waterschade was aangericht. De huizen zijn eigendom van de bewo ners en waren met inboedel verzekerd. Terwijl de brandweer bezig was met bet blusschingswerk, kwam er uit de richting Tubbergen een auto met vrij' groote vaart aanrijden, maar hij' vond den vrij! smallen weg versperd, doordat de motor spuit on geveer de gebeele breedte van den weg in beslag nam. De bestuurder liet nu met even groote vaart de auto achteruit rij den, zoodat bet puibliek opzij mioest sprin gen. De politie sprong op de treeplank en bracht het wagentje tot stilstand. En wat bleek? Aan het stuur zat een be ruchte jeneversmokkelaar, die nog altijd tusschen de mazen van het net had weten door te glippen. Achterin de auto lag zestig liter alcohol, die over de grens was gesmokkeld. De bestuurder van de auto is geboeid naar het politiebureau overgebracht. Eten andere inzittende sprong uit het voer tuig en wist in het veld te ontkomen. Een boerenbruiloft tot viering van het prinse- 1 ij k h u w e 1 ij: k. De huwelijksdag van Prinses Julana zal in de buurtschap Bronkhorst op bijzondere wijze warden gevoerd. Een bruiloftsdiseh zal worden aangericht, waaraan uit elk gezin twee personen zullen deelnemen. Op een ge zelschap van 150160 man wordt gere kend, dat kosteloos aan den disch deel neemt. Voor dezen maaltijd zijn reeds een kalf en een koe aangekocht. De gas ten krijgen ook wijn geschonken en mu ziek en voordrachten zullen niet ontbre ken. 'Na 21 jaar krijgsgevan- genschap. Op het Oosterstation te Boedapest zijin Zaterdag 32 krijgsgevan genen uit Siberië teruggekeerd, die meer dan 21 jaar ver van hun geboortegrond in krijgsgevangenschap moesten door brengen. Zij vertelden, dat in andere gebieden van Rusland zich nog ongeveer 40.000 Hongaarsche krijgsgevangenen bevinden; de meesten hebben zich met hun lot ver zoend en zijn in Rusland achtergebleven, omdat zij in hun vaderland tooh niets anders dan vreemde gezichten zouden ontmoeten. Van de 32 teruggekeerde krijgsgevangenen was er slechts één, die nog door zijn vrouw verwacht werd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2