DE ZEEUW jew/m De Erfenis uit Amerika Demonstratie van „orde". TWEEDE BLAD Uit de Provincie Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. ber als het feesthal plaats heeft en voor de eigenlijke feestdagen. De Commissaris der Koningin, jhr mr J. W. Quarles van Ufford, dankte den directeur van het muziekgezelschap en in hem allen, die aan deze muzikale hul de medewerkten. Wolphaartsdijk. Met de bietencampagne in het afgeloopen jaar zijn op de weeg brug aan de haven Wolfaartsdijksche veer gewogen 5.400.000 kg, weegbrug ha ven „De Piet" 4.000.000 kg, weegbrug Heerenpolder (Lokaalspoor" 2.000 000 en weegbrug „De Hoop" (Lokaalspoor) 3.400.000 kg. Samen 14.800.000 kg. Vrijdagavond hielden de Geref. Kleine Meisjesver., en de Knapenver, al hier gezamenlijk met ouders, belangstel lenden, leidster en leiders haar jaarver gadering onder leiding van den heer Van Wijk. D'e jaarverslagen getuigden van een bloeiend vereenigingsleven. D'rie in leidingen werden geleverd. Een en ander werd afgewisseld met zang, muziek, voor drachten en talrijke tableaux, D's Van Heiningen bedankte namens de ouders de leiders voor hun trouwen arbeid. Hansweert. Zaterdagavond had op de Schelde nabijl Lillo een aanvaring plaats tusschen de sleepschepen Charles en Cor- nelie Adrienne. Beide schepen bekwamen belangrijke schade, doch kou den de reis naar Rotterdam voortzetten. De Charles moet echter eerst repareeren alvorens te kunnen laden. 's Gravenpolder. Zaterdagavond kwam de gemeenteraad voltallig bijeen. Op voor- stelstel van d voorzitter wordt besloten een telegram van gelukwensch te sturen aan het koninklijk bruidspaar. Tot onder wijzeres aan de O.L. school wordt be noemd mej. A. J. J. Kloosterman te Goes met 5 stemmen, terwijl 1 stem op Mej. Van der Pluim te Rockanje en 1 blanco was uitgebracht. Daarna sluiting. Oudelande. Vrijdag werd in de School met den Bijbel een ouderavond gehouden onder leiding van den voorzitter dhr R. Bakker. De secretaris dhr G. v. D'amme sprak over „Vertrouwen" Mej. De Vries las uit: „Uit school geklapt". Het hoofd der school vertelde iets van het onder wijs onder oud-Israël. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd en werden ververschingen rondgediend. Lewedorp. Donderdagavond hield de geitenfokvereen. „Lewedorp en Omstre ken" haar jaarvergadering. Do opkomst wa3 zeer gering. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er op 't oogen- blik nog f 11.94 in kas is. Als bode werd benoemd de heer B. Raas. Biji de bespreking van de keuring werd aangenomen dat er voor de keuring in den a.s. zomer voor alle geiten 15 ct. inleggeld gevraagd zal warden en dat men gezamenlijk een auto zal laten rijiden om de geiten op te halen. Serocskerke (W.). Vrijdagavond verga derde de afd. van den Ghr. Jonge Boeren en Thindersbond. Dhr P. Sinke gaf 'n in leiding over „Planhuishouding en Crisis" en dhr J. Boeyink over „Het verpakken en sorteeren van fruit". Op beide inlei dingen volgde een leerzame bespreking. Ds G. Bos, Ned. Herv. Predikant in Den Haag, sprak Vrijdagavond op uitnoodiging van het Comité voor Ghr, Winterlezingen over het onderwerp: De Kerk in de Wereld. Wij leven in wereld- advent, in verwachting van Christus' komst. Dat is prediking van het veels zins duistere laatste bijbelboek. In Openb. 12 wordt verslindende haat van den Sa tan tegen Christus geteekend, Evenwel ■is het hem nimmer gelukt, Christus te treffen. Maar als dat niet gelukt, zal hij Hem zoeken te treffen in wat Hem hei liefst is: Zijn Kerk op aarde. Haar roe ping is: niet vechten, maar getuigen vau ■het bloed, zich te laten voeden met het Woord en te vliegen in de wereld als een arend.Bij1 deze ducht wordt de Kerk door God geleid en gesterkt. (Deut. 32 en Jes. 40.) Veere. Vrijdagavond vergaderde de A. R. Kiesvereen. onder presidium van haar vice-voorz. L. C. Douw. Enkele namen werden aan de groslijst voor de Kamerverkiezingen toegevoegd. Na de pause sprak de heer J- Bakker Jr. -over „Bedrijfsorganisatie" waarna een Een handvol N.S.B,-ers, aldus het „Utrechtsch Nieuwsblad", heeft een po ging ondernomen om een vijfjarig be staan dezer, naar het heet legale, orde lijke en voor tucht en discipline opko mende beweging, te „vieren". Deze lieden dan hebben den Domtoren beklommen, en daar van den tweeden trans een N.S.B.-vlag ontplooid, waaraan een re clamebiljet voor bet lezen van „Volk en Vaderland" was vastgehecht. De politie beeft de „vreugde" kort doen duren; een onderzoek naar de strafbaarheid van hun wandaad wordt ingesteld. Wij vermoeden dat juridisch van een strafbaar feit geen sprake is. De N.S.B.- ers die den Dom beklommen, zullen zich te voren wel van een advies hebben voor zien! Maar zoo de hier bedreven daad niet strafbaar mocht zijn aan baar sti af waardigheid doet dat natuurlijk voor geen grein afbreuk. Het ontbreken van een delictsomschrijving, die het gepleegde heldenfeit dekt, kan er hoogstens op wij zen, dat aan het strafbaar stellen van dit soort onbeschaamdheden eerst sinds het ten tooneele verschijnen van de N.S.B. behoefte is ontstaan. D'e Utrecbtsche Dom is door geloovige Nederlanders ter eere Gods gesticht. Al leen wie een volmaakt gemis van eerbied voor bet verleden en voor de religieuze gevoelens van duizenden medemenschen beeft kan bet over zijn hart verkrij gen om dien Dom voor politieke propa ganda en voor weekbladreclame te gaan ontwijden. Dé kwajongens, die het feit hebben bedreven, zijn daaraan vermoede lijk bet minst schuldig. Zij zullen gehan deld hebben op last van een ontspoorde „leiding", die natuurlijk zelf zorgt buiten schot te blijven. Het is gelukkig, dat het hier gegeven voorbeeld van smakelooze grofheid geen enkel gevaar voor navolging oplevert: de verguisde „politieke partijen" zijn stuk voor stuk te fatsoenlijk cm zich bij haar propaganda van een aan God gewijd go- bouw te bedienen, door er advertenties en partijvlaggen op te planten. Maar hoe bespottelijk is het dat zij, die zulks wél doen, het monopolie van natio naal fatsoen voor zich durven opeischen! Alsof er één weldenkend mensch te vin den ware, die het stuitend gedoe anders dan onnationaal en onfatsoenlijk zal ach ten. Wij voor ons hebben met de kwajon gens medelijden, en voor hun lastgevers minachting. gezellige bespreking volgde en op de noodzakelijkheid van Ghr. organisatie ge wezen werd. Gapinge. Vrijdagavond vergaderde de afd. van den C. B. en T. B. alhier. Dhr J. Bosselaar, voorzitter der Gew. afdee- ling Walcheren, sprak over de landbouw crisisaangelegenheden. Spreker schetste de noodzakelijkheid en het ontstaan der genomen maatregelen en hetgeen door samenwerking is tot stand gebracht- Voorts wekte hij de leden op, om onder eigen banier op te trekken, waarna een geanimeerde bespreking volgde. O.- en W.-Souburg. Donderdagavond vierde de Ghr. Meisjesver. „Wees een Zegen" haar 15de jaarfeest onder leiding van den eere-voorzitter D's Spijkerboer. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat de vereeniging thans 30 leden telt, In het afgeloopen jaar zijn 78 kle dingstukken vervaardigd voor behoeftige gezinnen. De kas sloot met een batig saldo van f 6,80. Verder werd de avond gevuld door zang en samenspraken. Vrijdag en Zaterdag hield de Christelijke Muziekvereeniging Vlijt en Volharding", directeur dhr J. J, Soelen, alhier, haar jaarlijksche uit voering voor begunstigers en belangstel lenden. Het eerste gedeelte was gewijde muziek voornamelijk met betrekking tot rle ko>- mende Kerstdagen. Het tweede gedeelte waren marschen en ten slotte een finale. Uit muziek-programma werd keurig afgewerkt, zoodat de vereeniging haar naam eere doet. St. Laurens. Viijdagavond werd in de Christelijke school alhier een druk be zochte ouderavond gehouden. Na een ope ningswoord door Ds A. Koning refereerde VAN MA1AND1AG 21 DEC. 1936, Nr 70. Wachtgeld en pensioen voor leden van Ged. Staten. De voorstellen van de commissie ad hoe inzake het vaststellen van een ver ordening op het verleenen van wachtgeld en pensioen aan de leden van Ged. Sta ten, hebben in de afdeelingen der Staten aanleiding gegeven tot vrij uitvoerige al- gemeene beschouwingen. Naar aanleiding daarvan deelt de com missie ad hoe o.a. mede, dat de gedachte in een der afdeelingen geuit, dat de thans zittende leden van Ged. Staten bij hun aftreden voor de keuze gesteld zouden worden te beslissen of zij aan de oude, dan wel aan de nieuwe regeling de voor keur geven, bij de commissie bezwaar ontmoet. Een voorstel te doen nopens de ver plichte aftreding bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, viel niet binnen de aan de Commissie gegeven opdracht. Naar haar oordeel zou trouwens, gesteld men kon en wilde een dergelijk voorschrift geven, dit niet in een pensioensregeling thuis behooren, doch zou hiervoor een op zichzelf staand Statenbesluit noodig zijn. Nu de zaak evenwel ter sprake is gebracht, wil de Commissie wel als haar oordeel te kennen geven, dat de vergelij king met andere openbare betrekkingen h.i. niet op gaat. Het geldt hier niet als anders een verhouding tusschen werk gever en werknemer, waarbij een leef tijdsgrens kan worden vastgesteld. Daar entegen bestaat bij die betrekkingen niet de mogelijkheid, die voor de Provinciale Staten ten aanzien der leden van Ged. Staten wel bestaat, om op gezette tijden, in casu na ommekomst van vier jaren, te overwegen of de bestaande band zal worden intact gehouden dan wel, in ver band met het bereiken van een bepaal den leeftijd, dient te worden verbroken. Het bepalen van een leeftijdsgrens heeft zin in gevallen, dat anders geen middel zou bestaan om een ambtelijke loopbaan te beëindigen; het is overbodig in geval len als deze, waar de benoeming voor een bepaald tijdvak geschiedt. BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. CVIII. Uit den Annexatietijd en nog wat. Dén laatsten tijd moet ik altijd maar weer terugdenken aan den Annexatie- tijd. Of dat nu een ouderdomsverschijin- sel is, of de schuld van zekere heeren uit Den Haag zou een zielkundige moeten uitmaken, ik constateer alleen het feit. En in zoo'n stemming, als de gedachten telkens weer teruggaan naar wat weer al een heele tijid, (wat leven we gauw) achter ons ligt, komt men er zoo licht toe weer eens in de oude papieren te gaan snuffelen. Helaas ontbreekt daar zoo dik wijls de tijd toe in dezen tijd van verga deren en nog eens vergaderen. O, die winter, 's Zomers denk je, als het straks winter wordt met zijln lange avonden, dan kun je weer eens fijn oude dingen na kijken, en als het dan winter wordt, leg- g.gji allerlei vereenigingen zooveel beslag op de tijd, dat er ook weer niet veel van komt om te gaan nakijken. Ik heb nu het vaste voornemen er geen vereeniging meer bij' te nemen, of het moest een anti-vergadering-vereeniging zijln. Daar zou nog iets voor te voelen zijin. Nu ben ik vanavond in een slechte stemming. Zoo juist staat me daar de krant vol van alle feesten bijl de opening van de Moerdijkbrug. Eén jubel. De groo- te verbinding Noord-Zuid. Parijs-Amster dam. Nieuwe mogelijkheden voor de ge- heele streek. Ein dat alles kosteloos. Geen lang wachten meer voor de pont. En dat 'EUILLEION door Anne Baele. 29.) 0— Uit de verte drong tot hem door het eentonig geklop van den houthakker en hij besloot bij dezen eens te informeeren, waar hij zich precies bevond. Hij' liep op het geluid af, totdat hij kwam bij een man, die de takken van een gevelden boom afkapte. „Ben ik nog ver van bet kasteel Weatherley?" vroeg hij1. „Ongeveer nog twee mijlen, jongenheer. De landheer is hier juist nog langs geko men", luidde het antwoord. „Ik ben van „Gastle Farm" gekomen en wilde recht op het kasteel aanloopen", zei Weatherley. „Zoo, zool Dan bent u nu een heel eind uit de richting, ongeveer drie mijlen van de boerderij en twee van het kasteel. Bij „Little Ford" zult u wel het verkeerde pad hebben genomen. Het kasteel ligt ten oosten daarvan en de boerderij ten ves ten." D'e houthakker strekte zijn armen uit naar rechts en naar links als een ver- 1 'ersagent, die de richting moet aange- alles kosteloois. RRHttt in eenen da brug over met de auto. En dat alles kosteloos. Nu gun ik dat de Noord-Brabanders en Zuid-Hollanders van harte maar ik vind bet toch niet prettig, dat ze het van mb'h centen doen, zonder dat ik van hun oenten profiteer. Zie als je dan al dien jubel leest sn je komt net terug met je auto van Vlissingen en jj i;«sbt betaald voor jezelf en de auto retour ongeveer een Rilks, en daarenboven een halve cent voor elke Liter benzine, die je verstookt hebt en dat om de Moerdijkbruggebrul- kers dat kosteloos te laten doen, dan, ja dan moet je werkelijk toch al goed Vader lander en goed Antirevolutionair zijn om niet een heel klein beetje te gaan moppe ren. En als je dan leest, dat minister Slote- maker er niet aan denkt om Oostburg zijn kweekschool te laten houden en als je dan bovendien als raadslid hoort, dal de kosten van de H.B.S. in Oostburg in het vervolg wel door de gemeentes zullen moeten worden gedragen, dan gaat het een klein beetje te veel kriebelen om nu over dat alles je mond te houden. En omdat een kriebelige stemming geen goede is om in de krant te gaan schrijven (ik heb dat wel eens tot mijn displezier ondervonden) ben ik eens in mijn kast gaan snuffelen. Dat kalmeert meestal, dan vindt men zoo vaak weer oude dingen, waar-je je vroeger ook druk over maakte en die je nu doen glimlachen en dan zakt je mopperige stemming wel. En dan vind ik daar een ouwe enve loppe, waarop geschreven staat: Anti- annexatiecomité. Ja, dat is waar ook, daar ben ik 18 jaar terug secretaris van geweest. En dan is daar weer voor je geest die ouwe tijd. Wat hadden we toen daverende vergaderingen. Van d'Eë tot Hontenisse. Wij willen Holland houwen, Ons Holland fier maar klein, Wij blijven 'thou en trouwe, Wat ook zijn lot moog zijn. Een telegram: 28 Oct. 1918: De Konin gin zeer erkentelijk voor de gevoelens van gehechtheid en trouw in deze dagen ge uit door U allen draagt mij op U hoogst- derzelver oprechten dank te betuigen. Een verslag van de komst van de Ko ningin in Oostburg in de krant van 8 Maart 1919. Daar lees ik: Zoo, omstuwd door duizenden is onze Koningin ver trokken. Maar Ze beeft medegenomen de 'herinnering, dat daar heelemaal in 't Zuid-Westen aan de grenzen een volk leeft, dat Haar liefheeft, een volk van eenvoudige menschen, maar dat, als 't moet, goed en bloed veil heeft voor hun Vorstinne. Allerlei rekeningen. Vergaderingen in de Beurs in Oostburg. En dan weer een telegram, datum al wat onduidelijk, ik ge loof, dat er staat 1 Juni 1919: Annexatie van de baan, steek beden de vlag uit. Brief volgt voor andere festiviteiten. Ja, ja, nu komt alles weer voor den geest. En toen hebben we annexatie, of liever Anti-annexatiefeesten gehad. EN TOEN HEBBEN WE ALS DANK 'VAN HET VADERLAND' D'E H.B.S. IN OOST BURG GEHAD'. En bij de feestelijke ope ning beeft de toenmalige minister van Onder wij®, Excellentie de Visser het ge zegd, dat de gemeentes de kosten niet zouden dragen. Eh dan denk ik ook terug aan de jaren van 1900 tot 1904, de jaren, dat ik in Oostburg op de Normaalschool was, de Rommel, zooals wij ze noemden. D'e op leiding voor onderwijzer, gebrekkig, bet kan best, maar die je toch met dikwijls prachtcijfers van Middelburg deed ko men. E,n later de Kweekschool, de eenige opleiding voor het onderwijs in Zeeuwscb Vlaanderen. En als je dan nu ziet, dat alles afge broken wordt, wat in die jaren is opge bouwd, neen, wat wij VERDIEND heb ben d'oor onze trouw aan Nederland, dan stemt dat, ik zal geen groote woor den gébruiken en daarom maar zeggen: NIET PRETTIG. En nu in allen ernst. Veel te weinig wordt over de Sohelde beseft, dat daar in dien verren Zuid-Westhoek een volkje leeft dat eigenlijk in zoo veel opzicht aangewezen is op België. Ik zal dat hier en nu niet alles gaan opnoemen, daar komt nog wel eens de gelegenheid voor, maar een ieder, die geen vreemde ling in Jeruzalem is, weet dat. En het is ven en Weatherley besloot naar buis te rug te gaan om op een anderen dag bet kasteel te bezoeken. Hij1 vroeg welke weg dan het vlugst naar de boerderij leidde en kieeg daarop zooveel aanwijzingen, dat bij er niet veel uit wijs kon worden, zoo dat bij bet maar het verstandigste vond, den zelfden weg weer te nemen. Hij kon bet zich niet begrijpen, dat bij werkelijk verdwaald was, wat hij als een ware vernedering voelde, omdat hij' altiju in het labyrinth van Londen's straten, den weg wist te vinden, maar plots her innerde bij zich, dat daar politieagenten waren, die je hielpen en terechtwezen, iets wat. in Hollyfield niet het geval was Terwijl hij daarover peinsde, hoorde bij den houthakker vragen: „Bent u misschien jongeheer Weather ley?" „Ja, maar hoe weet u dat?" antwoord de de jongen, heelemaal in de wolken over deze vraag, omdat er op dit afge legen plekje nog iemand was, die hem kende. „U lijkt op den landheer en dat is uw grootvader toch, evengoed als boer D'aun- cey", hernam de man. „Ik heb gehoord, dat u van Londen gekomen bent, en dat mijnbeer Charlie op reis is om uit Ame rika een groote erfenis op te halen. Ik hoop maar, dat bij 'het krijgt, want hij was altijd zoo'n aardige jongen, ja dat geheel verkeerd gezien vaa de autoritei ten, dat ze niet een besluit willen her zien, dat, ik zal nog maar niet zeggen, verbittert, maar dat toch niet goed heeft gewerkt. Het is waarschijnlijk voor ons, eenvou dige menschen, niet te vatten, maar ik vind het heel vreemd en ook als Antirev. heel onprettig, dat de geheele rechterzij de zich deze week verklaard heeft TEGEN de motie-BakkerNort. Alle mogelijkheden worden voor de menschen, die het niet kunnen bekosti gen hun kinderen naar den Overkant te zenden, afgesneden om hun kinderen onderwijzer te laten worden. H. B. S.-ser ja, maar de H. B. S.-opleiding is lang niet voor alle kinderen geschikt en daar enboven is die opleiding slechts een vóór-opleiding. Als ik alles goed over denk, dan komt die kritiek-stemming en ga ik scherper schrijven dan misschien goed is en daarom voor heden genoeg en 't moet, goed en bloed veil beeft voor zijn alleen dit: HET IS VAN DEN HAAG NIET GOED GEZIEN! De Qranje-Nassautentoonsteliingi te Middelburg. Alvorens Zaterdagmiddag de tentoon stelling over bet Huis van Oranje Nas sau in de Provinciale Bibliotheek te Mid delburg geopend werd voor iedereen, kwamen aldaar een bezoek brengen de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr J. W. Quarles van Ufford; de Kamerheer van H. M. de Koningin in buitengewonen dienst, mr H. F. Lants- heer; de voorzitter der Commissie van Toezicht op de Provinciale Bibliotheek, mr P. Dieleman, de griffier der Staten, dr B. D. H. Tellegen; de burgemeester van Middelburg, de beer M. Fernhout; de garnizoenscommandant Majoor G. Rerghuijs; van wie verschillende met hun dames. Met groote belangstelling hebben zij de keurige collectie in oogenschouw ge nomen. D'it deden ook de eerste particu liere bezoekers. Wij zijn zeker de tolk van velen als wij de vraag stellen of het niet mogelijk zou zijn, een of meer avonden de tentoon stelling open te doen zijn. V. Jecovïtol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f0.7o per flacon. Middelburg. In de Zaterdagmiddag ge houden vergadering van de Centrale A.R. Kiesvereen. „Middelburg" wijdde de voorz., dhr J. W. van 't Haff, eenige woorden aan de feestelijke gebeuitenis van den dag en sprak opwekkende woor den voor den a.s. verkiezingsstrijd. Hij wekte op om „Nederland Waak zaam/" overal huis aan buis te doen verspreiden Uit de vergadering werd gevraagd naar eenige pakkende geschriften, ge schikt voor straatcolportage en om tegen den verkiezingsdag weer een verkiezings nummer van „De Zeeuw" disponibel te stellen. Overigens werden nog eenige huishou delijke zaken afgedaan. Ook hier werd Zaterdag druk ge vlagd naar aanleiding van den onder trouw van Prinses Juliana en Prins Bernbard. „Oefening na den arbeid" en de sig- naalafdeeling van Achilles maakten des avonds een wandeling door een deel van de stad. Ten huize van den Commissaris der Koningin waren een aantal genoodigden aan het diner, maar zij kwamen ten deele naar stoep en gang om de korte mu zikale hulde te aanvaarden. Zij die in de Abdijl stonden, konden te vens de mooie versiering met mastgroen langs de ambtswoning bewonderen en niet minder de verlichting rond en bo ven den ingang. Deze verlichting zal langs den gevel en in bet groen belangrijk wor den uitgebreid voor den 29sten Decem- was hij." „Ik dank u wel, dat u zooveel van mijn vader houdt", zei Weatherley, terwijl bij spontaan zijn hand uitstak, die door den bouthakker stevig gedrukt werd. D'e jongen liep nu weer terug door het sparrebosch, waarin de weg erg gemak kelijk te vinden was, omdat bet pad van het eene eind van het bosch naar bet andere liep. Maar toen hij zich weer in de wijde uitgestrektheid van velden en weiden bevond, wist hij niet meer van welken kant bij' gekomen was. Hij liep op goed geluk verder, maar niets in den om trek leek hem bekend en Rover en hij dwaalden door, totdat ze beide doodmoe waren en de dag al begon te donkeren. Nu voelde Weatherley zich toch een beetje bang en angstig te gevoelen, temeer omdat hij beloofd bad voor het avondeten weer thuis te zijn. Eindelijk zag hij in de verte een klein huisje en hoopvol liep hij er op af. Tot zijn groote teleurstelling hoorde hij1 daar, dat hij' dichter bij bef kasteel was dan bij de boerderij. De weg, die naar beide leidde, was echter geluk kig niet ver en de vriendelijke vrouw des buizes bracht hem daarheen. Weatherley had zijn krachten overschat en zich veel te veel ingespannen. Toen hij een hooge helling was opgeklauterd, voel de hij zioh zoo doodmoe, dat hij zich op den grond liet neervallen om even uit to rusten. Plotseling hoorde hij het geluid van naderende hoefslagen en toen hij nieuwsgierig opkeek, zag hij, dat de rui ter niemand anders was dan de landheer Weatherley. Een groote hond vergezelde zijn meester en Rover trachtte direct vriendschap .met hem aan te knoopen. Vol belangstelling keek de landheer naar het kind, dat zoo moe en eenzaam aan den kant van den weg zat en toen zijn blik een paar heldere, onverschrokken kijkers ontmoette, herkende hij plotseling' zijn kleinzoon. Aan de eerste opwelling van zijn hart gehoor gevende, wilde hij zijn paard de sporen geven en wegrijden. Maar Weatherley krabbelde haastig over eind en terwijl bij met moede, stijve bee- nen op zijn grootvader toeliep, legde hij onvoorzichtig zijn hand op den kop van diens paard. Zacht zei hij: „Ik wille u nog mijn verontschuldi gingen aanbieden „Pas toch op, jongen!" viel verschrik» de landheer hem in de rede en deze waarschuwing bleek niet overbodig, want üet vurige dier begon plotseling te stei geren en te trappen, waardoor Weather ley achteruit viel en op een hoop stee- nen terecht kwam. Het volgende moment stond de landheer naast zijn paard, maar zijn kleinzoon was even vlug weer op gestaan. 'Beide waren bleek van schrik, hoewel het bij den jongen niet alleen de schrik was, die de kleur uit zijn wangen wegtrok, want pijn en vermoeidheid deden hem bijna het bewustzijn verlie zen. „Neemt u mij' niet kwalijk," trachtte Weatherley opnieuw te beginnen. „Probeer nooit weer om een paard op I die manier tegen te houden," zei zijn I grootvader, wien ook de schrik nog in de I beenen zat. „Heb je je ook bezeerd?" I „Nee. dank u, ik ik heb me geen pijn gedaan," stamelde de jongen. „Maar ik wou u zooeven zeggen, dat het mij zeer spijt, dat ik voor een paar dagen onbe leefd tegen u ben geweest. Ik weet, dat het heelemaal niet te pas kwam om zoo tegen u te spreken, veel minder om u te beleedigen, en ik hoop, dat u het mij wilt vergeven. i „En wat bedoelde je er mee, toen je zei, dat ge niets van mij verwachtte?" vroeg nu de landheer. „Dat was toch niet be paald beleefd." „Nee, dat was het ook niet, maar ik bedoelde alleen, dat.... dat ik niet bij u in de gunst wilde komen, omdat u rijk bent en wij arm zijn en omdat u een edel man bent en vader maar een dokter, en en grootvader Dauncey maar boer. Ik ge- t loof, dat ik dat bedoelde." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5