Last met Uw stoelgang Beveiliging van onbewaakte overwegen. M.S.S. cachets E RST E BLAD Belangrijkste Nieuws MAANDAG 21 DECEMBER 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 31e JAARGANG No. 70 Groene Kruis Hoestbonbons Locarbits Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatsehappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnuminor 11. Post.chèque en Girorekening 14155, Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bii vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Notariaat. Bij Kon. besluit van 17 December is aan L. J. G. J. van Ravesteijn op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1937, eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam. Hebben de ook U geholpen De gemeente-begrooting 1937. Zooals reeds gemeld, hoopt de Raad a.s. Woensdagmiddag de begrooting voior 1937 te behandelen. Deze begrooting houdt o.m. in: Den voorstel tot restauratie van de bur gemeesterskamer, kostende f 120U, te ver doelen over drie jaar; een voorstel tot aanschaffing van een electrisch toestel om het speelwerk van den toren gedu rende den nacht automatisch uit te scha kelen, kostende f 90; en een voorstel om het klokluiden electrisch te doen ge schieden (.kosten f 75u), hetgeen een be zuiniging zal beteekenen, omjdat de klok luiders overbodig worden. De| Ikosten voor de centrale verwar ming van het politiebureau worden be groot op f 1400. Tot dit voorstel is men ook gekomen, omdat de minister eischt, dat voor 1940 de arrestantenlokalen behoorlijk ver warmd moeten kunnen worden. Het op wachtgeld stellen van den ge meentebode, geschiedt op last van Gedep. Staten. De concierge, die nu voortaan als bode moet optreden, zal voor zijn ge wone werk de hulp van een dienstbode krijgen, waarvoor 200 gulden is uitge trokken. De verbooging der subsidie aan de bijlz. bewaarscholen met 5 gld. per kind zal, indien Ged. Staten bun goedkeuring ge ven, f 1500 extra vergen. Poelweg V zal van een nieuwe bestra ting worden voorzien. De bedoeling is dit werk in werk verschaffing -uit te voeren. Voorloopig wordt de bestrating doorgetrokken tot even voorbij het R.K. kerkhof. De kosten worden op f4200 geschat. Voor de ondersteuning en tewerkstel ling der werkloozen is in totaal f 149.170 uitgetrokken, terwijl het B. A. een sub sidie ontvangt van f 4300. B. en W. schrijven in hun toelichting, dat de gemeente ook voor 1937 is aan gewezen op een extra bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds en op een extra belastingbijidrage, wat verscherpt toezicht met zich brengt. B. en W. hopen nog op een belastingmeevallertje en pro- beeren om tot een conversie te geraken van enkele leeningen waarvan de rente booger is dan 4 pet. Zooals reeds vioeger gemeld, zal als pioef de onbewaakte overweg bij Steen- wijh bij km 110.535 in den Rijksweg nr 32 MeppeiLeeuwarden worden bevei ligd met lichtseinen. Zij zullen hoogst waarschijnlijk aan bet einde van dit jaar in dienst worden gesteld. Het sein zal worden aangebracht aan een Andreaskruis op ongeveer 5 m. voor bet spoor en rechts van den weg, aan beide zijden van den spoorweg dus één. Ten teeken, dat zich ter plaatse seinen bevinden wordt een wit flikkerlicht ge toond met 45 wisselingen in de minuut. Zoodra een trein nadert wordt rood flik kerlicht getoond met 90 wisselingen in de minuut. De afstand, waarop de trein begint zich aan te kondigen, is zooda nig gekozen, dat de snelste trein op bet baanvak (90 kv/h) nog ruim 25 seconden noodig beeft om den overweg te berei ken. Zoodra de laatste wagen van den tiein den overweg voorbij gereden is, toont bet sein weder wit flikkerlicht. D'e bovenstaande maten en cijfers, benevens de seinen zelf, zijn de ook in bet buiten land meest gebruikelijke. Bovendien zijn de seinen, zoowel de roode als de witte, met een klein achter licht uitgevoerd, hetwelk aan de over zijde van den overweg aan de linkerzijde van den weg kan worden waargenomen door dicht bij den spoorweg zijnde weg gebruikers. Zoodra in den roode-lampkring een storing optreedt, komt een storingssein in werking: een permanent oranjelicht met de aanduiding „buiten dienst". Dit is dus een aanwijzing voor het wegver keer, dat de treinen zich niet meer aan kondigen. Te verwachten is, dat dit sto ringssein slechts zeer zelden in werking zal treden. dig onderzoek naar een mogelijke b e - zuiniging op de diensten van gemeentewerken en -reini ging. Gaarne zouden wij vernemen hoe ver dit onderzoek reeds is gevorderd en, indien het reeds heeft plaats gehad, wat daarvan de resultaten zijn geweest. Wat de bijz. bewaarschool betreft, heeft de commissie met genoegen kennis ge nomen van het voorstel om boven rente en aflossing van het kapitaal in plaats van f10 per leerling uit te trekken f 15 per leerling. Ook zij ziet in, dat met een subsidie van f 10 per leerling boven de vergoeding van rente en aflossing van het kapitaal de bestaansmogelijkheid der bewaarscholen gevaar loopt. Door de Re geering Is destijds na overleg met Ged. Staten met het oog op het bijzondere ge val, waarin Goes te dezen opzichte ver keert voor deze gemeente de noodzakelijk heid van subsidiëering toegegeven. Hal ve hulp evenwel staat gelijk met geen hulp. Wij koesteren dan ook de vurige hoop, dat de hoogere autoriteiten zich met de verhooging van dezen post zul len vereenigen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen IN ONDERTROUW. HET VREUGDE VUUR ONTSTOKEN. Zaterdag is het Prinselijk bruidspaar in ondertrouw opgenomen en daarmee zijn althans in de Residentie de feeste lijkheden in verband met bet a.s. huwe lijk geopend. Toen de vorstelijke verloofden zich naar het stadhuis begaven was er reeds een ontzaglijke menschenmenigte op de been, die Prinses Juliana en Prins Bern- hard hartelijk toejuichte. Dadelijk na terugkeer in het paleis Noordeinde had het bruidspaar een aubade in ontvangst te nemen van de Haagscbe schooljeugd. Verschillende lie deren werden gezongen gevolgd door een geestdriftig gejuich waaraan geen einde scheen te zullen komen. De toejuichingen losten zich tenslotte op in het spontaan zingen van „Dat 's Heeren zegen op U daal". 's Middags hadden zich op en om het Juliana van Stolbergplein duizenden menschen verzameld om getuige te zijn van bet ontsteken van bet vreugdevuur door Prins Bernhard, op bet daar staan de monument ter herinnering aan 30 April 1909 den geboortedag der Prinses Nadat de voorzitter van het feest comité voor bet Bezuidenhout, oud-mi nister Bongaerts, een korte rede had ge houden noodigde hij den Prins uit het vreugdevuur te willen ontsteken. Met een langen lontstok bracht daarop Prins Bernhard het vuur in den hoogen brandhaard, D'adelijk rees een geweldige vlam, die den omtrek in gloed zette en branden zal, tot het huwelijk is voltrok ken. Toen het vuur ontstoken was, speelde >de muziek Valerius' Wilt heden nu tre den, enz. Nadat het bruidspaar nog aan eenige aanwezigen was voorgesteld, vertrok het onder daverend gejuich naar het paleis, waar het nog even op het bordes van de groote schare afscheid nam. 's Avonds bracht nog de Vereeniging Vrouwelijke Studenten Leiden een sere nade aan Prins en Prinses. DE OORLOG IN SPANJE HERVAT. Zondag is do strijd voor Madrid hervat. De verdedigingsraad heeft het volgen de communiqué gepubliceerd: De opstandelingen hebben met groote hevigheid aanvallen ondernomen aan het front van Madrid. Na een gevecht van verscheidene uren werden zij op alle punten afgeslagen. De regeeringstroepen maakten vorderingen. De regeeringstroepen verwachten een grooten aam.val van Franco vóór Nieuw jaar. De opstandelingen concentreeren rond Madrid aanzienlijke versterkingen. De herhaalde aanvallen op Boadilla doen ver onderstellen, dat Franco dit punt heeft uitgekozen om den aanval op Madrid te ontketenen. Radio Sevilla deelde gistermiddag over den strijd van Madrid mee, dat de opstan delingen Ville Nueva de la Canada bezet ten, waarbij de regeeringstroepen aan zienlijke verliezen zouden hebben geleden. Ofschoon de omgeving van Madrid lan gen tijd gehuld was in een haast ondoor- dringharen mist, is het dus toch tot een aantal gevechten gekomen, die lang niet alle ten gunste van de opstandelingen zijn verloopen. In de vallei van Adalagië is een trein met levensmiddelen en andere goe deren, bestemd voor de opstandelingen, door kanonvuur der regeeringstroepen vernield. De bladen uit Moskou melden, dat op 14 December het Russische vrachtschip „Komsomol" door den kruiser der Spaan- sche opstandelingen in den grond is ce- boord, Het lot der bemanning is nog niet bekend. Het schip was op weg naar Gent met een lading mangaanerts, bestemd voor een Belgische onderneming. Naar levensmiddelendistributie te Berlijn? De eerste stap in de richting van een nieuwe distributie te Berlijn is thans ge daan meldt het Yad. D'e levensmiddelen winkels' moeten voor den verkoop van bo ter in de toekomst klantenlijsten houden; het publiek krijgt den raad zich te laten inschrijven ip de lijsten van den winkel waar men oonlijk boter koopt. De sla gers moeten dergelijke lijsten voor den verkoop van varkensvet, spek en talk er °P na houden. DE HERBEWAPENING VAN DUITSCHLAND. Een reeks maatregelen getuigt van de haast waarmede het Duitsche rijk het tempo van de herbewapening wil ver snellen. De twee-jarige dienstplicht stelt het rijk in staat, de divisies snel te comple- teeren. Volgens recente inlichtingen zou het Duitsche leger thans ongeveer 800.000 man sterk zijn, van wie 300.000 man vrij willigers zijn met lang dienstverband. Toch zou de werving van officieren den Duitschen militairen autoriteiten zekere zorgen baren en om deze reden heeft de regeering onlangs het middelbaar onder wijs met een jaar bekort. De voornaamste krachtsinspanning der laatste maanden gold evenwel de reor ganisatie van de Rijn-zone. Er zijn daar nieuwe garnizoenen gevormd en de forti- ficatiewerkzaamheden hebben de instal latie van geperfectionneerd materiaal en moderne wapens noodig gemaakt. Hoewel de aankomst van troepen geheim wordt gehouden, kan men bevestigen, dat de buiten de gedemilitairiseerde zone gesta- tionneerde effectieven veel sterker zijin dan 120.000 man. Godsvrede in den Duitschen kerkstrijd? Iets, dat in de richting gaat van een godsvrede, schijnt in den Duitschen kerkstrijd te zijn afgekondigd. D'e confessioneele synode heeft te Bres- lau een bijeenkomst beëindigd, waar geen lid van de geheime politie hij aanwezig was, hetgeen, naar men gelooft, te dan ken is aan een bevel van Hess, volgens hetwelk de partij' en de politie zich moe ten onthouden van optreden tegen chris telijke symbolen en kerkinstellingen. Hess heeft, naar men zegt, den nadruk gelegd op het concentreeren van de aan dacht op de uitvoering van het vierjaren plan. DE VRIJHEIDSBOND EN DE VERKIEZINGEN. Zaterdag is te Utrecht het buitenge wone algemeene congres van de Liberale Staatspartij! de Vrijheidsbond gehouden. Overeenkomstig het voorloopig besluit van den partijraad zullen de navolgende kieskringen worden gecombineerd: Arn hem, Nijmegen, Rotterdam, Leiden, i Haarlem, en Utrecht; 's Gravenhage en Zwolle; 's H'ertogenbosch, Tilburg, Maas tricht, Dordrecht, Middelburg, Den Helder, Leeuwarden, Groningen en Assen terwijl voor den kieskring Amsterdam 'n afzonderlijke lijist werd vastgesteld. De eerste plaatsen op de lijst van de kieskringen Arnhem c.s. zullen worden ingenomen door: 1. Jhr. ir. O. G. A. van Lidth de Jeude, 2. mr W. G. "Wendelaar, 3. dr S. El. B. Bierema, 4. G. J. van Kempen, 5. H. D. Louwes, 6. mr J. A. H. Coops De eerste plaatsen op de lijist 's G r a- v e n h a g e c.s. worden ingenomen dooi 1. mr W. G. Wendelaar, 2. G. J. van Kempen, 3. H. D. Louwes, 4. mr G. A. Boon, 5. mr J. A. H. Coops. De eerste plaatsen op de lij'st 's H e r- togenbosch c.s. door: 1. dr S. E. B. Bierema, 2. mr G. A. Boon, 3. H. D. Louwes, 4 Jhr. ir. O. G. A. van Lidth de Jeude, 5. mr J. Linthorst-Homan, 8. G. J. van Kempen. De eerste plaatsen oip de lijst Am sterdam door: 1. dr I. H. J. Vos, 2. mr W. C. Wendelaar, 3. mr G. A. Boon, 4. mr G J. van Kempen, 5. mr J. A. H. Coops, 6 mevr. mr E. A. J. Scheltema- Gonradi. VERVROEGDE AANNEMING VAN MARINE-VLIEGERS. Bij- de Koninklijke Marine kunnen op het oogenblik, eenigszins vroeger dan ge bruikelijk is, sollicitaties worden aange nomen voor de opleiding tot officier- en onderofficier-vlieger, leeftijd 19 tot 24 jaar. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan het Departement van D'efensie, 3e afdee- ling A. De aanmelding voor deofficiers opleiding moet geschieden voor 1 Fe bruari, die voor de onderofficiersoplei- ding voor 8 Februari a.s. EENDENEIEREN EN PARATYPHUS. Vanwege het departement van Sociale Zaken wordt het volgende medegedeeld: Nu en dan worden gevallen van para- typhusbesmetting bekend, veroorzaakt door het gebruik van eendeneieren. Om het optieden van deze ziekte door het ge bruik van eendeneieren te voorkomen is het noodig voor direct gebruik deze eie ren hard te koken (acht minuten) en ze in bakwaren slechts te gebruiken, indien deze hard gebakken worden. Aangeraden wordt daarom: eendeneie ren niet te gebruiken voor de bereiding van pudding, vla, slagroommengsels, e.d., taartvullingen, consumptieijs, zacht ge bak, kortom niet voor eetwaren, welke niet of onvoldoende verhit worden. Rapport fin. commissie. Hieraan ontleenen wij: De oommissie acht den tijd voor de ge meente aangebroken om te trachten meer dan de laatste jaren kon geschieden, de welvaart te bevorderen. De bezuiniging moest wel te sterk worden doorgevoerd tengevolge waarvan verschillende nood zakelijke werken moesten blijven liggen, doch hiermede kan niet blijvend wo'rden (voortgegaan. Er warden verschijnselen waargenomen, die er op wijzen, dat wij een beteren tijd weer tegemoet gaan, al teekent zich dat nog niet zoo heel duide lijk af en daarom lijkt het ons goed, langzamerhand weer te komen tot w e r k- verruiming. Wijl juichen het dan ook van harte toe, dat B. en W. den post „Onderhoud van straten en pleinen", waarop de laatste jaren vooral de be zuiniging te ver is doorgevoerd, tenge volge waarvan het budget der gemeente in de toekomst dreigt te zwaar te worden belast, belangi^j'k hooger hebben ge raamd. Wij meenen er evenwel tegen te moeten waarschuwen om werken, welke als normaal moeten warden aangemerkt, zooals b.v. de bestrating van Poelweg V, voor zoover dat mogelijk is uit te voeren bij! wijze van werkverschaffing. Zou men dat blijven doen dan komt aan den onge- zonden toestand nimmer een einde. Nor maal werk dient te worden uitgevoerd op normale wijze met inschakeling van het narticulier bedrijf tegen normale loonen. Wij willen hiermede ook allerminst zeggen, dat er geen werken zouden over blijven om in werkverschaffing te wor den uitgevoerd. Wij stemmen gaarne toe, dat een werk als de thans ondernomen havenwerken en eventueel andere, welke in normale tijden nog wel zouden blij- i ven rusten, zich daartoe heel goed leenen. Bij Wijziging van de gemeente-begroo ting voor 1936 werd een bedrag van f 500 toegestaan voor kosten van een deskun- Zeeuwsch Technisch instituut te Goes. Excursie naar Moerdijkbrug. Het is vanzelfsprekend dat 't Zeeuwsch Technisch Instituut, dat reeds een groot aantal opzichters en technische ambtena ren van den Rijkswaterstaat heeft opge leid, voor dit belangrijk waterbouwkundig werk een extra belangstelling had. Be gunstigd door goed weer werd per ver warmde autobus van den heer J. van Fraassen te Goes door leeraren en leer lingen een excursie gemaakt. Allereerst werd bezocht het werk voor de nieuwe rondweg te Roosendaal. De viaductbouw over de Hulsdonksche weg, welke wordt uitgevoerd door de N. V. Afbouw, werd eerst 'bezichtigd, waarhij de hoofdopzich ter in de directiekeet een uitvoerige toe lichting gaf op de tcekeningen. Vervol gens werd in hetzelfde wegtracé bezich tigd de duikerhouw, uitgevoerd door de N. V. Zeeuwsche Betonmaatschappij te Vlake. De deelnemers aan de excursie konden hier bekijken het aanbrengen van den damwand. Vervolgens werd het hoofddoel van de reis bereikt. Het is wel overbodig na de vele beschrijvingen, welke in de laatste dagen van dit imposante bouwwerk zijn gepubliceerd, hiervan nog een uitvoerige beschrijving te geven. De drukte op de brug was wel het beste 'bewijs van het nut van dezen schakel in ons wegennet. De sober gehouden constructie is hecht, doch niet in overeenstemming met de boogcon structie van de nabijgelegen spoorbrug. Een plan, dat hierbij meer aansloot, kost te evenwel circa f 1 millioen meer, zoodat de financieele kwestie doorslaggevend was voor de keuze van het tegenwoordig plan. Bij het terugrijden over Breda bleek wel de noodzakelijkheid de aansluitende weg Als Uw spijsvertering niet goed werlct, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gij er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tijd! Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge» heel afwijkend van andere laxeer-middelen. Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw ingewanden te reinigen. Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er één! Wilt Gij snel en goed purgeeren, dan twéé Eenmaal geprobeerd, dan zijt gij overtuigd, 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want GD proeft niets. Per koker van 12 stuks 60 ct. Overal verkrijgbaar. Binnenland. De ondertrouw van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Beveiliging van onbewaakte overwegen. Buitenland. Dé herbewapening van Dhitschland. Dé strijd in Spanje hervat. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. naar deze plaats nog belangrijk te ver beteren. Damwedstrijd van Z. D. B. te Goes. Goes IVlissingen I: M. J. Jeremiasse L. Goedbloed Joh.z. 20; M. de Jonge J. de Vos Burchart 11; F. den Hertog L. Goedbloed Jr 02; G. HoogestegerJ. Bosselaar 0-2; J. v. GalmthoutP. Maas 20; J. CrucqC. Hellinga 20; A. J. HendrikxT. Kleurbaaijl 0-2;; Jao. Snoo- (dijkG. v. Hoorn 02; L. DekkerG. Luwema 02; F. v. d. LooJ. F. de Krij ger 11. Uitslag 812. Middelburg. Opgepast. Zaterdag avond, oen degenen, die in de Abdiji de serenade hadden, bijgewoond, het plein verlieten, kwam een vreemde dame te struikelen over den drempel onder de S.P.Q.M.-poort. Een andere, die haar wil de helpen, viel ook en brak daarbij' haar pols. Door het licht van de verlichting bij •de woning van den Commissaris der Ko ningin krijgt men aan de ipoort juist min der goede verlichting en daarom zij men voorzichtig en waarschuwe men ook an deren, die ter plaatse minder goed bekend zijn. Goes. Ter gelegenheid van den onder houw van Prinses Juliana en Prins Bernhard werd Zaterdagavond door een groot deel van de stad een muzikale wandeling gemaakt, waaraan deelnamen Hosanna, Euphonia, het tamboer- en pij percorps en de mondorgelclub. Aan be langstelling ontbrak het niet. De mooie illuminatie van de muziek tent op de markt had terecht de bewon dering van velen. Biezelinge. De dijk val. In de Zater dagnamiddag gehouden vergadering van Ingelanden van den Calamiteuzen Willem Ann ap older heeft de voor zitter, de heer C. D. Vereekee, een breed voerige uiteenzetting gegeven van den omvang der ramp den polder door een dijk val van ongekende afmetingen op Maandag 14 dezer getroffen. Hij deelde ingelanden verder mede in welken korten tijd hij met Waterbouw kundig ambtenaar, Dijksbestuur, Ingeni eur en Technisch-opzichter van den Prov. Waterschap, benevens den Burgemeester der gemeente aanwezig' was geweest op de bedreigde plaats, dat hij met deze hee ren, na een nauwkeurig ingesteld onder zoek, tot des nachts 4 uur, in den poldèr had beraadslaagd en maatregelen getrof fen om zoodoende reeds dienzelfden mor gen direct met de eerste noodvoorzienin gen te kunnen aanvangen, dat toen direct door hem telefonisch de noodmaterialen zijn besteld en de van elders benoodigde menschen zijn opgeroepen. Door hét stormachtige weder is de aanvoer van zink en stortmaterialen helaas vertraagd. Hij zeide verder, dat de kistdam over een lengte van 240 M. al zeer spoedig was geplaatst, dat er thans ruim 200 man- men bezig waren om de bedreigde gedeel ten met steen te bestorten om verdere af brokkeling van den dijk te voorkernen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1