De dijkval te Biezelinge, Humeur nu puik! Gemengd Nieuws. Laatste Berichten Nog geen 3 C6lilt per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 PHILIPS' BI-ARLITA" Briefwisseling. Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen gaderingen iets minder gesproken ■wordt dan vroeger. Spr, schrijft dit toe aan de commissies van bijlstand, Voor uitbrei ding der notulen voelt spr, niets, Tot den heer Paul zegt Spr, dat hij1 zich niet bewust is, eens anders beginsel niet voldoende te respeoteeren. Wel komt Spr, <op; tegen een interruptie van den heer Jeronimus bijl de winkel-openstelling op Zondag, die beneden alle peil was: „Dat is nu weer iets voor de verkiezingen". De A.R. partijl heeft haar beginselprogram, dat duidelijk genoeg is. Voor politieke schermutselingen of de batten voelt Spr. verder niets. Dhr de Bruin informeert naar mo gelijke nieuwe bouwterreinen. Wat de Kanaalweg betreft, geeft Spr. in overwe ging de mogelijkheid van een viaduct te overwegen. De heer Lambermont vraagt hij zonder aandacht voor de werkloozen Waar de heer Paul een beroep deed op de medewerking der rechtsche leden, komt Spr. des te meer op tegen de uitla ting van den heer Mondeel in deze ver gadering. D'e voorzitter erkent de waande van algemeene beschouwingen, vooral ais ze binnen de maat gehouden worden. Men hoort dan wat leeft in den Raad en B. en W. komen eens in het licht te staan. Na de vaststelling van de begrooting is hekend geworden, dat het gewone per centage voor de werkloozenzorg door hel Rijk is verhoogd. Daardoor wordt het te kort van f 165.000 met f 33.000 verlaagd. Toch is de toestand nog ernstiger dan vorig jaar. Al zou de werkloosheid eenigszans verminderen dan beteekent dit alleen maar eenige vermindering der extra-rijksbijdrage. We kunnen den steun van het Rijk niet missen. De accentver legging in de rechtsverhouding tusschen Rijk en gemeente aanvaardt Spr., zelfs ai wordt aan een bepaald onderdeel wel eens schade toegebracht. We moeten ook oog hebben voor wat we nog bezitten. B. en W. laten niet na, als een maat regel van hoogerhand wordt aan bevolen, dezen te belichten vanuit het gemeentelijk belang, soms met en zonder succes. Spr. twijfelt of de po ging van mevr. We ijl ten opzichte vai, de bewaarscholen succes zou hebben. Al zijn de financieele mogelijkheden gering, toch mag dit niet tot stilstand leiden. Spr. denkt aan de meer-werk- actie, aan het beschikbaarstellen van bouwterrein. Binnenkort zullen B. en W. over dit laatste meer kunnen meedeelen, al zal het wellicht teleurstellend zijn. Er blijft ruimte voor initiatief en construc tief werk. Gelukkig! Openstelling van winkels op meer avon den kan alleen op grond van belangrijke plaatselijke omstandigheden. Of die ei zijn, is de vraag. Van een dergelijkg be hoefte is B. en W. nooit iets' gebleken. Wel zijn velen dankbaar over de slui ting. Op het abattoir kan Spr. nu niet nader ingaan. Zeer binnenkort kunnen B. en W. volledige opening van zaken geven. Wat de leveranties aan B.A. door een lid van B.A. betreft, zegt Spr., dat dit niet wettelijk verboden is. B. en W. heb ben in een aantal gemeenten geïnfor meerd, of een dergelijk verbod in een verordening bestond. Maar de heer v. i. Feltz wilde later geen verbod, maar een rouleering. Er zijn gemeenten, die een dergelijke verbodsbepaling hebben, an dere weer niet. B. en W. zullen voorstellen te verbie den het beschilderen van de straat voor verkiezingsreclame. Spr. vindt het niet juist, dat de heer Van der Feltz bij deze debatten den pas ser zoo wijd heeft uitgezet. (Andere spre kers hebben zich juist beperkt). Spr. vraagt dringend andere leden daarop niet in te gaan. D'e vraag over de personeele belasting (motorrijtuigen) zullen B. en W. nader overwegen. Weth. Onderdijk deelt mede, dat bet werk aan den Abdijtoren nog niet is be gonnen vanwege een misverstand tus schen gemeente en Rijk. In begin Ja nuari zal waarschijnlijk een begin kun nen worden gemaakt. Onderhoud van bewaarscholen e.a. in werkverschaffing ontraadt Spr. Dat ver mindert de werkgelegenheid. Spr. heeft ook becijferd, dat de werk loosheid in November 1936 iets minder was dan in Nov. 1935. We zullen over 1936 op den post werkverschaffing pl.m. f25.000 van het geraamde bedrag over houden. Er ligt bij B. en W. een plan voor een bouwterrein klaar voor bescheiden mid denstandswoningen aan de Dampoort- vest. Ook aan het streekplan zit een uit breidingsplan vast. B. en W. zullen rui ling van grond overwegen voor uitbrei ding van park van Nieuwenhoven. Bepalingen inzake voorkeur voor Mid- delburgsche werkkrachten kunnen in de bouwvergunning niet opgenomen worden. Een onderzoek is gaande naar de be planting van de duinen te Oranjezon. Spr. geeft een overzicht van de goed gekeurde werken: verbetering Dokhaven, aanleg fietspad Tramsingel, egaliseering van landerijen en aanleggen fietspad Oude Vliss. weg. In voorbereiding zijn: verbetering en rioleering Nadorstweg en aanleg diverse fietspaden. Tot den heer v. d. Feltz zegt spr., dat vele gemeenten hun zelfstandigheid heb ben verloren, omdat het Rijk een deel van de belastingen aan de gemeenten ontnam. Inzake de winkelopenstelling op Zon dag, zegt spr., dat de S.D.A.P.'ers zich niet aan principien-reiterei schuldig ma ken. Spr. herhaalt zijn modedeelingon hierover in de vorige vergadering gedaan. Spr. ontkent, dat de S.D.A.P. den mid denstand in 't gevlei wilde komen. Het idee van een viaduct acht spr. te grootsch voor Middelburg, Weth, Boasson deelt mede, dat het B. en W. niet gelukt is een subsidie van f 15 voor de bewaarscholen te verkrijgen. Wanneer de Raad aan B. en W. verzoekt hierover nog eens met Ged. Staten te spreken, acht spr. een klein kansje van slagen aanwezig, gezien de verbeterde financieele omstandigheden van het Rijk. Het verrichten van bijwerk Roor een ambtenaar der bedrijven licht spr. toe. Het zou onrechtvaardig zijn één persoon te treffen. Het verificatie-bureau zal voor taan een anderen weg bewandelen. Er zal voortaan op onverwachte oogenblik- ken worden gecontroleerd. De voorzitter zegt, dat nog wel eenige conversie van leeningen mogelijk is, maar daarbij moet op enkele bepaalde voorwaarden worden gelet. Replieken. Dhr Jeronimus is over het verrich ten van bijwerk door den ambtenaar Muller niet bevredigd. De voorzitter wil de kwestie nader bekijken. Weth. Boasson is daartegen. Het zou onbillijk zijn dezen ambtenaar alleen te treffen. Anderen hebben ook vergunning. Weth. Onderdijk: Die gevallen staan niet gelijk. De wijze, waarop de betrokken ambtenaar adverteerde, is een ambtenaar onwaardig. Dhr Harthoorn laakt het, dat een ambtenaar met f 3500 inkomen aan par ticulieren unfaire concurrentie aandoet. De voorzitter zegt nadere over weging door B. en W. toe. Weth. Boas son betreurt het, dat de meerderheid van B. en W. dit toezegt, nu de zaak in B. en W. toch grondig besproken is. Dhr Mondeel betreurt deze persoon lijke discussie. Betreffende de bewaarscholen, stelt na eenige discussie, mevr. Weijl een motie voor, waarin B. en W. worden uitgenoo- digd nogmaals het belang dezer scholen bij Ged. Staten te bepleiten. Dhr den Hollander gelooft, dat een der scholen op deze motie geen prijs zal stellen. Dhr Heemskerk meent, dat het zóó zal moeten worden, dat de scholen zich zelf moeten bedruipen, maar daarvoor is een overgangstijd noodig. Anders zullen de scholen bezwijken. Dhr K g e 1 e r noemt de motie gevaar lijk. Het is taktischer te trachten het maximum te doen vervallen. Weth. Onderdijk stelt prijs op de motie. We hebben dan vroeg een beslis sing. Dhr Portheine deelt mede, dat het bestaan der Nutsscholen een kwestie van enkele maanden is. De motie wordt aangenomen met alg. stemmen. Dhr Paul vraagt naar de grenswijzi ging. De voorzitter: Dat hangt af van den Minister. Die is niet erg willig. De alg. beschouwingen worden gesloten. Bij de artikelsgewijze behandeling komt de kermis ter sprake. Dhr Heemskerk verklaart namens de rechtsche fracties voor zoover de leden aanwezig waren dat ze tegen de kermis waren. Afwezig waren de hee- ren v. d. Feltz en Lambermont. Dhr Lambermont maakt bezwaar tégen sommige kermisgelegenheden. Dhr v. d. Feltz verklaart namens de C.H.-fractie, dat ze tegen de kermis is, maar dat ze niets gevoelt voor een jaar lijks terugkeerende demonstratie. Dit acht Dhr Heemskerk deelt mede, dat de ze niet gelukkig. A.R. fractie tegen schoolvoeding en schoolkleeding is. Ter sprake kwam nog het Sportterrein. De voorzitter zeide, dat de bedoe ling is, de in de commissievergadering gemaakte bezwaren aan de commissie over het sportterrein ter kennis te brengen. Nog kon spr. mededeelen, dat in 1935 Ged. Staten aandrongen op bezuini ging bij het sportterrein. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W. in Goes in lichtingen ingewonnen, die echter niet veel verder brachten. Toen is rapport ge vraagd bij den directeur van het sport stadion te Rotterdam. Deze laatste heeft gerapporteerd, dat de wijze van exploi tatie hier goed is. Toch drongen Ged. Staten op f 1000 bezuiniging aan, ook nu in 1936. De heer O n d e r d ij k deelde mede, dat de commissie den terreinopzichter een ernstige vermaning heeft gegeven en hem gezegd, dat B. en W. tot ontslag zullen overgaan met 'n opzeggingstermijn van 3 maanden, als hij niet aan de herhaalde voorschriften voldoet. De zaak wordt aangehouden. De post onvoorzien acht de heer Por theine feitelijk te laag om voor de begrooting te stemmen. De voorzitted beaamt, dat hij laag is, maar men kan niet meer er op krijgen. De heer Portheine zal dan onder protest voorstemmen. Hierna wordt de begrooting vastgesteld. De heer Heemskerk bracht den dank van den raad aan den voorzitter voor de leiding en aan B. en W. voor de wijze waarop zij hun taak vervulden. De voorzitter vroeg nog toestem ming van den raad om heden een tele gram van gelukwensch aan het bruids paar te zenden, welke de raad met ap plaus verstrekte. Te kwart over 12 sloot de voorzitter de vergadering. Auto door den trein gegre pen. Gisteren is op den overweg, nabij den Schulpweg te Rotterdam een perso nen-auto, bestuurd door den 18-jarigen Fr. K. L., gegrepen door trein 81 van de R. T. M. De bestuurder van de auto had den trein niet zien aankomen, daar de voorruit van zijn auto ietwat be slagen was. Het ongeval is gelukkig bij zonder goed afgeloopen. De auto werd ge grepen aan de achterzijde, waardoor de achterkoffer werd afgerukt, met het ge volg, dat twee personen licht werden ge wond. Beide personen zijn naar het ziekenhuis vervoerd, doch konden na be handeling weder huiswaarts keeren. De chauffeur van de auto kreeg een onbe duidende wonde aan zijn been. De auto moest worden weggesleept door een takelwagen. De locomotief werd slechts licht beschadigd. Noodwoningen in brand gestoken. Het laatst te Arnhem be staande complex noodwoningen, dat in den oorlogstijd werd gebouwd, is thans op een radicale wijze opgeruimd. De nog aan de Thomas a Kempislaan staande noodwaningen, die niet dan met zeer groote moeite in de laatste maanden zijn ontruimd, zdjü door de Arnhemsche brandweer aan de vlammen prijs gege ven. Dank zij de voorgenomen maatregelen slaagde de brandewer er in, het geheele oomlplex in een vuurzee te herscheppen, doch Ondanks de krachtige medewerking van de brandweer, die in dit geval in strijd met haar taak alle pogingen deed om het vuur maar aan te wakkeren, heeft het toch meer dan een etmaal geduurd, eer eer het geheele complex van wonink jes een prooi der vlammen was geworden. Vrouw verdronken. De 60-jarige Mej. M. Schelleken® te Gilze (N. Br.) is in een achter haar woning gele gen waterput geraakt en verdronken. De griep te Amersfoort. De griep onder de militairen is gestadig aan het afnemen. Onder de burgerbevolking evenwel heerscht de griep thans in hevige mote. Op verscheidene scholen is in som mige klassn de helft van de leerlingen wegens ziekte afwezig. Van het personeel zijn er ook verscheideene afwezig. Op de rijks hoogere burgerschool is het absentisme hij de leerkrachten zoo erg, dat meerdere klassen halve, soms heele dagen geen les hebben. Ook in het politiekorps heersoht de griep in hevige mate. (Ongecorrigeerd.) De dijk van den Willem-Anna-polder is gistermorgen toen het hoog water af nam', op twee plaatsen opnieuw afgebrok keld. De ploeg is met een honderdtal ar beiders versterkt. D'e onbeschadigde steenglooiing aan weerszijden van den dijkval heeft men opgenomen, teneinde dit materiaal te ge bruiken voor noodstorting in de bedreig de gedeelten. Men is tot dezen maatregel overgegaan, omdat wegens 't zeer slechte weer geen sohip met stortsteenen was ge arriveerd. De kistdam voor het ernstig bedreigde gedeelte is versterkt. Men heeft er zalkken zand tegen en op gestapeld. Nog steeds ia het gevaar van dijkdoorbraak niet gewe ken. Het weer blijft ruw en telkens na den vloed loopt men kans, dat met het vallen van het water een brok van den dijk mee naar beneden gaat. In verband met de gevaarlijke situatie op den dijk wordt alleen bij daglicht gewerkt. "Wel wordt dag en nacht door burgemeester, polder bestuur en technisch personeel toezicht op den dijk gehouden, om bijl alle gebeur lijkheden terstond de vereischte maatre gelen te treffen. Wij vernemen, dat vannacht schepen met steenen en rijlk'zij'n gearriveerd, zoo dat vandaag aan de zinkstukken kan worden begonnen. Het is nu gelukkig stil weer, zoodat het gevaar althans niet grooter is geworden. NA DEN OVERVAL TE KLOOSTER- ZANDE. De heer Verschueren overleden. De 84-jarige rustende landbouwer P. A. Verschueren te Kloosterzande, op wien, zooals men zich zal herinneren, op 24 Oct. een laffe overval werd ge pleegd, waarbijl hij des nachts in zijtn slaapkamer met een revolver werd be schoten, is in het ziekenhuis te Klooster zande overleden. Een kogel, welke in het hekken drong, kon, tengevolge van den hoogen ouder dom van den heer Versohueren niet ver wijderd worden. Morgen zal dr Hulst uit Leiden, in te genwoordigheid van het parket uit Mid delburg, een sectie op het lijik verrichten. Kring Noord-Beveland Z. L. M. Gisteravond vergaderde deze kring. Ir. Ovinge hield een inleiding over de nieu we Pachtwet. De voorzitter, de heer S. J. de Regt, bedankte om leeftijdsredenen. In zijn plaats werd gekozen zijn zoon, dhr J. S. de Regt te Kats. Vele sprekers brachten den voorzitter hartelijk dank voor hét vele, dat hij voor den kring deed. Vanaf 1895 was hij bestuurslid van vanaf 1908 TODE'Mttejr. Gom, A.«. "Woensdag te half twee ver gadert de Raad. Punten van behandeling zijn: Vaststelling der pensioensgrondslagen voor den gemeenteontvanger H, Janse en den nieuwbenoemden gemeente-ontvanger H, Koops. Voorstel inzake belegging van een ont vangen uitkeering, als bedoeld in art. 63, eerste lid, sub 2 der Armenwet. Verzoek van enkele agenten van politie om een toelage voor het gebruik in dienst van hun eigen schrijfmachines. Voorloopige vaststelling der gemeente- rekening over het dienstjaar 1935 met de daarbij behoorende bedrijfsrekeningen. Begrooting van het Gasthuis voor 'het dienstjaar 1937. Vaststelling der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1937 met de daarbij behoorende bedrijfsbegrootingen. Gemeentebegrooting voor 1937. De begrooting, aldus B. en W., staat wederom in het teeken van de crisis, d. w. z. dat ook voor 1937 de gemeente is aangewezen op het ontvangen van een extra-bijdrage uit het Werkloosheidssub- sidiefonds en een extra belasting bijdrage hetgeen met zich meebreengt verscherpt toezicht van hoogerhand. Dat een en ander grootendeels het ge volg is van d eaangebraohte wijziging in de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, waardoor de gemeente is genoodzaakt geworden om ongeveer 25 pet. van de haar toekomende opbrengst van de voornaamste belastingen ten be hoeve van het Werkloosheidssubsidie- fonds af te staan. Evenzoo is het bekend, dat meergemeld verscherpt toezicht heeft geleid tot 'het nemen van verschillende, van hoogerhand geëischte maatregelen, waardoor tenslotte 'het opmaken en vaststellen der begroo ting nagenoeg geheel een administratieve handeling is geworden, m.a.w. dat de be grooting niet langer gelijk voorheen is te beschouwen als een plan voor het te voeren beleid, in het volgende jaar. -De opbrengst van verschillende belas tingen die door het Rijk voor de gemeente worden geïnd, is geraamd naar de door den Inspecteur der Directe belastingen gemaakte taxaties. Niet onmogelijk ach ten B .en W. het gezien de tot nu toe bekende cijfers, voor zooveel deze betrek king hebben op de dienstjaren 1935 en 1936 dat de opbrengst zal meevallen; de ramingen van den Inspecteur dienen echter voorloopig te worden aanvaard. In verband met de daling van den ren te-standaard worden er pogingen aange wend om te komen tot conversie voor- zoover de voorwaarden, waaronder ze zijn aangegaan, zulks toelaten van enkele loopende geldleeningen, waarvan de rente thans booger is dan 4 pet. per jaar. 's Gravenpolder. Vrijdagmiddag werd het slachtoffer van den moord, welke I Zondagavond te Goes gepleegd is, begra ven. Er was veel belangstelling. Ds van Hoogstraten sprak bij het graf naar aan leiding van Joh. 8 11. Hij wees er op, dat het oordeel alleen aan God toekomt. Doch de Overheid, die voor allerlei zon dige praktijken verantwoordelijk is, zal een zwaarder oordeel ontvangen. lerseke. Het 4-jarig dochtertje van den heer J. de K. is Vrijdagmiddag, toen het uit de bewaarschool kwam, zoodanig door een wielrijder aangereden, dat het een ernstige hoofdwonde bekwam. Dr Polderman verleende heelkundige hulp. Den 29 Januari a.s. hoopt de dam- kampioen van Nederland, de heer Sprin ger, een seance te geven voor de dam club alhier. Domburg. DOonderdagavond vergader de alhier de afdeeling van „Vrederust", onder voor zitterschap van den heer L. J. van Voorthuysen. De penningmeester, de heer J. de Visser Sz., bracht zijn verslag uit over het afgeloopen dienstjaar. De voorzitter, de heer L. J. van Voort huysen, en het bestuurslid, de heer B. Bakker, werden als zoodanig herkozen. Als afgevaardigden naar de jaarverga dering op „Vrederust" in 1937 werden gekozen de heeren J. L. van Dullemen, J. Coomans en P. Passenier en als hun secundi J. de Pagter, P. Louws en J. Won- dergem. Bij de rondvraag bleek, dat het zeer betreurd werd, dat het moderamen niet wenschte in te gaan op het verzoek om luidsprekers aan te brengen in de kerk bij de groote jaarvergadering op „Vrederust", aangezien velen der aanwe zigen niets konden verstaan van de spre kers, ook niet nadat dezen was verzocht wat luider te willen spreken. Hierna slui ting met dankzegging door Ds J. E. Visser. Stavenisse. Gistermiddag kwam de raad bijeen. In verband met het verminderde leerlingenaantal op de O.L. school wordt aan Mej. Mol, de laatst aangestelde leer kracht, met ingang van 1 Jan. a.s. eer vol ontslag verleend. Mej. Mol is intus- schen reeds benoemd tot onderwijzeres aan de O.L. school te Baarland. In verband met het a.s. huwelijk van Prinses Juliana werd aan B. en W. een crediet verleend van f200, voortractatie der schoolkinderen en de armen. S m JBokkepruik Humeurigheid, gevoel van on behagen, snelle vermoeidheid bij avondwerk, zij verdwijnen vaak spoorslags, wanneer de huisverlichting op modern peil wordt gebracht. Grijpt in, wanneer ontoereiken de verlichting Uw oogen in ge vaar brengt. Voor de kosten behoeft U het niet te latent bij de huidige stroomtarieven geeft een Philips',,Bi-Arlita"-lamp van 150 dekalumen een heelen avond helder licht voor I a 2 ct. Vraagt bovendien Uw gratis exem plaar aan van ons werkje: „Van het Wondere Zien". Het bevat even in teressante als gewichtige gegevens t 99 130 Betreffende de restauratiewerken aan den toren, wordt medegedeeld, dat waar de begrooting voor de devaluatie was op gemaakt en nu een aanvullingsbegroo- ting is vastgesteld. Verwacht mag worden, dat de toe gezegde bijdragen van Rijk en Provincie zich ook tot het verhoogde bedrag zullen uitstrekken. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de daarvoor in aanmerking komen de werkloozen een Kerstgave uit te reiken. Tot onze spijt moet het verslag van het concert van Toonkunst te Goes tot Maandag overstaan. Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 762. Licht op voor fietsen: Zondag 4 u. 14 min. Maandag 4 u. 14 min. Baarland. D'oor Notaris J. G. Kram werd Vrijdag alhier in het openbaar ver kocht 3.38.10 H.A. weiland en watergang in de gemeente Baarland. Kooper dhr H. D!riedijk te Kwadendamme q.q. voor f 860 per 39 A. 24 c.A. Goes. Vrijdag werd door B. en W. aan besteed het gewone onderhoud van ver schillende gemeentewerken. Ingeschreven werd als volgt Timmerwerk: W. de Jonge Jzn. 17 pet G. M. Breas Zn 2 pet. G. A. Gorstan je tarief; H. van Sab'ben 17 pet. Fa. J. M. J. Schrijver Zn. 15 Metselwerk: G. M. Breas Zn. tarief; Gebrs. 'Schrijver 5 pet. Fa. J, M. J. Schrijver Zn. 15 pet. J. van Gorp 5 pet. SchilderwerkJ. de Graaft Zn. 12 pet. Gebrs. Bruggemar 19 pet. M. W. Verplak'ke 21 pet. 8. KaJJpsr 10 pet. G ém Bom to pot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3