fcatistene PUROL EERSTE BLAD Ruwe a handen H. M. de Koningin inspecteert de proefverMting van het Paleis. Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 18 DECEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 68 Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1937 op „Üe Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in December verschijnende nummers GRATIS. Het evenredig kiesrecht. Buitenland. Binnenland Staten-Generaal. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het is langzamerhand gewoonte ge worden af te geven op de z.g. evenredige vertegenwoordiging. De niet altijd gelukkige werking van het parlementaire stelsel wordt maar al te gaarne geweten aan het evenredig kiesrecht, evenals de politieke moeilijk heden die zich zoo nu en dan voordoen. Vooral sinds sommige politieke voor mannen openlijk van hun afkeer van het huidige kiesstelsel hebben doen blijken, is het aantal van hen die terugkeer tot een ander stelsel bepleit en belangrijk toe genomen. De bezwaren tegen het evenredig kies recht ingebracht, hebben op ons nooit veel indruk gemaakt en het deed ons daarom goed te 'zien dat de „Nederlan der" een poging deed de voordeelen van dit stelsel in het licht te plaatsen. „Het evenredig kiesrecht, aldus het Chr.-Hist. hoofdorgaan, heeft voordeelen en nadeelen. Volmaakt is het zeker nietl Het oordeel daarover hangt bovendien af van hetgeen men als volmaaktheid in deze zou willen beschouwen. Hier stelt de practijk en het levensbelang van volk en staat zekere grenzen. Ideale regelin gen zijn vaak practisch niet te gebrui ken, terwijl de practijk gebreken van re gelingen soms op de meest onverwachte wijze weet te ontzeilen. Een belangrijk voordeel is, dat bij ons tegenwoordig stelsel iedere partij bij de stembus zichzelf kan zijn. Bij ons evenredig stelsel bestaan er geen herstemmingen meer en vormt heel het land één kiesdistrict. Gedwongen sa mengaan bij herstemmingen bestaat niel meer. Noodzaak tot ontijdige behandeling der Kabinetsformatie evenmin. Overal heeft een stem dezelfde waarde. Bij het districten-stelsel woog een stem in een dichtbevolkt district lichter dan in een dunbevolkt. Et gaan geen stemmen meer verloren, behalve die, welke verspild worden aan lijsten, waarvan het vast staat, dat zij den kiesdeeler niet zullen halen. Bij het districten-stelsel gingen recht- sche stemmen in een overwegend linkse h district, Protestante stemmen in Room- sche districten geheel verloren. Tusschen-tijdsche verkiezingen zijn ver vallen. Soms gaven deze aanwijzingen, die voor Regeering en parlement waarde hadden. Zij konden ook bij verrassing personen in het parlement brengen, die men anders daarvoor niet zoo licht ge wonnen had. Het omgekeerde kwam ech ter ook voor, n.l. dat men genoegen moest nemen met wie men krijgen kon. Thans heeft men daarvoor de „reserve-num mers" op de „lijst", die althans na meer overleg en rijper beraad op hun lijst- nummer terecht zijn gekomen. Over het geheel schijnt deze regeling toch veel be ter te voldoen." Naast de voordeelen waarop hier wordt gewezen kunnen nog andere worden ge noemd. Door het evenredig stelsel is het ge makkelijker geworden een veelzijdige sa menstelling van de Kamerfracties te waarborgen. Ook is het nu mogelijk, mannen in het parlement te brengen, die, hoewel ze niet in staat zijn de massa te begeesteren, in de volksvertegenwoordi ging uitstekend op hun plaats zijn. Het is onder het oude stelsel toch meermalen voorgekomen, dat iemand niet gecandideerd werd omdat hij niet geacht kon worden door zijn optreden in open bare volksvergaderingen stemmen te trek ken, evenals het gebeurde dat bekwame mannen weigerden zich beschikbaar te stellen, omdat hun verstand grooter was dan hun spraakvermogen. Een bezwaar van het tegenwoordige stelsel is ongetwijfeld, dat de band met de kiezers in sommige gevallen is ver slapt. Toch moet men wat dit betreft ook het districtenstelsel niet idealiseeren, ter wijl met eenige goede wil, dit bezwaar gemakkelijk kan worden weggenomen. Het evenredig kiesstelsel heeft voor- en nadeelen. Maar voor ons besef zijn de voordee len het grootst. M. Polderman Electrotechnicus Goes Erkend Philips' Service DE TOESTAND IN CHINA. De door den opstandigen maarschalk Tsjang Sjoe Liang vrijgelaten pacificatie commissaris van Tai Joean, Tsjang Ting Wen, heeft de centrale Chineesche regee ring medegedeeld, dat Tsjang Sjoe Liang nog steeds bereid is maarschalk Tsjang Kai Sjek in vrijheid te stellen, indien althans een groot deel van de door hem gestelde eischen wordt ingewilligd. Militaire autoriteiten te Washington, die met de toestanden in Noord-China goed op de hoogte zijn, gaven een globale schatting van de vermoedelijke sterkte van Tsjang Sjoe Liang's strijdkrachten. Na te hebben opgemerkt, dat de opstan dige maarschalk over een gunstige stra tegische positie beschikt doch dat de uit rusting en ravitailleering van zijn troe pen te wenschen overlaten, verklaarden zij, dat zijn kerntroepen, bestaande uit vijftien divisies infanterie en vijf divisies cavalerie, gevormd worden door 122.000 Mandsjoerijsche soldaten. Bovendien zou hij nog kunnen rekenen op den steun van ongeveer twee-honderd duizend man communistische troepen, die met hem sympathise'eren, terwijl zich verder in Noord-China nog ongeveer 107.000 man bevinden, die Nanking niet onvoorwaardelijk trouw zijn en al naar omstandigheden naar de tegenpartij over- loopen. Zelfs bij deze optimistische schatting zijn echter de strijdkrachten van de Nan- kingregeering veel omvangrijker dan die van Tsjang Sjoe Liang. De totale sterkte van de Nanking-troe- pen wordt op een millioen man geschat. Zij beschikken over tanks, pantserwagens, geweren en mitrailleurs van het aller nieuwste model, terwijl in het-leger van Tsjang Sjoe Liang slechts ongeveer 65.000 normale geweren, 1500 automatische geweren en 50Ó mitrailleurs voorhanden zijn. DE STRIJD IN SPANJE. De gedelegeerde Raad ter verdediging van de hoofdstad publiceert een commu niqué, waarin het volgende vermeld wordt omtrent den strijd van Woensdag. Een zeer krachtige druk wordt sinds 24 uur door de nationalisten uitgeoefend op alle sectoren van het Madrileensche front. Het laatste luchtgevecht, dat geleverd is, was, gezien het aantal deelnemende vliegtuigen, het belangrijkste dat nog is voorgekomen sedert den aanvang van den slag om Madrid. De rechtschen vielen aan met 20 driemotorige bombardements toestellen, Junckersvliegtuigen, waarbij zij gesteund werden door 28 Heinkel-jacht- toestellen. Tijdens het bombardement van Cuatro Caminos dwongen 25 regeerings- vliegtuigen hen den strijd aan te bin den. 5 toestellen der opstandelingen wer den vernield. De regeeringsluchtstrijd- krachten leden geen enkel verlies. Gisteren he'erschte aan het Madrileen sche front een volmaakte rust. Door den tegenstand der regeeringstroe- pen zijn de opstandelingen er nog steeds niet in geslaagd zich op den weg tusschen Madrid en de Sierra Guadalajara te nes telen. Het schijnt, dat de activiteit giste ren over het geheele front beperkt is gebleven tot het wisselen van geweer schoten tusschen de loopgraven. NAAR EEN WAPENSTILSTAND IN SPANJE? In politieke kringen te Londen is men ervan overtuigd aldus het Duitsehe Nieuwsbureau dat 'het voorstel van een wapenstilstand in Spanje althans eenige kans op succes heeft, daar beide partijen m Spanje teekenen vertoonen van een be paalde oorlogsmoeheid. Niet onmogelijk dat ook de landen, die beide partijen steunen een zekere oorlogs moeheid gaan vertoonen. HET DUITSCHE LEGER. In 1937 meer dan 1 millioen sterk. Naar de Berlijnsche corr. van de „Neue Züriger Ztg" verneemt, is de keuring der lichtingen 1913 en 1916 van het Duitsehe leger, die in den herfst van 1937 zullen worden opgeroepen, ten einde. Aan de hand van de keuringsresultaten kan men het aantal manschappen der twee thans in dienst zijnde lichtingen op 800,000 man schatten, dat van de lichtin gen 1913 en 1916 op 710000 man. De lichting 1915 met haar ongeveer 350.000 manschappen blijft echter van den herfst 1937 af nog een tweede jaar onder de war penen, zoodat het staande leger dan meer dan een millioen man zal tellen. Deze getallen berusten slechts op schat tingen, daar door het groote aantal vrij willigers, over wie geen statistische gege vens bekend zijn, vele veranderingen plaats 'hébben. Daar de vrijwillige mili taire dienst drie tot vier jaar duurt en hiervoor naast de oudere soldaten van het najaar van 1937 af ook reeds de lichtingen 1917 en 1918 worden toegela ten, kan men rekenen, dat de Duitsehe legersterkte meer dan een millioen zal bedragen. HANDELSOVEREENKOMST MET ITALIË. Overeenstemming bereikt. Men meldt uit Rome aan de Maasbode: Naar we uit doorgaans goed ingelichte bron vernemen, is tusschen Nederland en Italië over een te sluiten handelsverdrag overeenstemming bereikt. Prof. Bruins wordt ter onderteekening van het ver drag te Rome verwacht. De onderhande lingen schijnen voor een groot deel schriftelijk te zij:n gevoerd. Spoorwegtunnels geen schuilplaats. In een vergadering van het Hof van Common Council heeft voorzitter Ward- land gisteren meegedeeld, dat het depar tement van buitenlandsche zaken beslist had dat de tunnels en gangen van de ondergrondsche spoorwegen te Londen en andere groote steden niet als schuilplaats voor de bevolking zouden kunnen dienen in geval van een luchtbombardement. D'e spoorwegen moesten in dit geval vrij blijven voor de aanvoeren van levensmid delen en het transport van troepen en reizigers en in geen geval kon er sprake van zijn om het geheele verkeer te ont wrichten. Wat de regeering dan wel zou doen vertelde spr. er niet bij. Geen smulpartijen meer in Duitsehe restaurants. Het zal, naar Un. Press meldt, in D'uitschland de volgende maand uit zijn met de geweldig lange menu's, die, tus schen de hors d'oeuvre bestaande uit een twintig schoteltjes met lekkernijen en het dessert, een keuze geven uit een verscheidenheid aan schotels, die zelfs een verzadigd mensch doen watertanden, al ware het slechts door de mooie namen, die al die schotels dragen. Er moet een einde komen aan 'het ver spillen van voedsel en het gebruik van schaarsche, of buitenlandsche producten, zegt het vierjarenplan en de nationaal- socialistische vereeniging van restaura teurs sluit zich volgaarne bij dat streven aan. Op een vergadering, die te Hannover werd gehouden, is besloten: lo. het vast gestelde menu mag door den cliënt niet uitgebreid worden; 2o. van elk soort ge recht mag slechts een bepaald aantal schotels klaargemaakt worden. Deze laatste bepaling geldt speciaal voor de hors d'oeuvre. Er waren Berlijn sche restaurants, die vooral beroemd wa ren wegens hun voorgerechten; zij: zullen in de toekomst slechts zes koude en vier warme schoteltjes mogen leveren. Fr mogen slechts vier soepen klaarge maakt worden, niet meer dan 15 koude schotels, zes soorten eiergerechten, tien gebraden of gebakken gerechten enz. Gerechten, wild en gevogelte mogen slechts beschikbaar zijn volgens seizoen en marktaanbod. Geenerlei beperking geldt voor kaas, dessert en visch. Vooral voor het zeeban ket wordt een groote reclame gemaakt. Vischschotels moeten een eereplaats op de menu's innemen, zij moeten steeds ge reed zijn, opdat haastigen er bij voorkeur een keuze uit doen. Belangrijke wijzigingen in de Duitsehe pers. Binnenkort zullen belangrijke wijzigin gen worden aangebracht in de redacties van verscheidene groote bladen. D'e geruchten worden bevestigd, vol gens welke er een nieuwe wet op de pers zal worden afgekondigd in de maand Ja nuari. D'e wet zou voorschrijven, dat de hoofd redacteuren van D'uitsche bladen lid zijn van de N.S.D.A.P. Volgens andere geruchten zouden de „Deutsche Allgemeine Zeitung" en het „Berliner Tageblatt" worden samenge smolten, terwijl de „Frankfurter Zeitung" die tot nu toe een zekere onafhankelijk heid wist te bewaren, een officieel orgaan der nationaal-socialistische partij zou worden. Korte Berichten. Men verklaart in Duitsehe officieuss kringen, dat de geruchten, door Zwitser- sóhe bladen verspreid, volgens welke D'uitschland aan de Zwitsersche grens een troepen-concentratie uitvoerde, louter verzinsels zijn. Het wordt des avonds in de straten van de Haagsche binnenstad steeds drukker. Wie overdag geen tijd heeft, gaat in deze 'laatste dagen voor den aan vang der feestelijkheden des avonds kij ken, hoe ver men met de versiering van de stad gevorderd is en wie daarbij een beetje geluk heeft, ziet hier of daar de illuminatie van een der groote gebouwen of zelfs de feestverlichting van een ge heele straat proef branden. Op die ma nier krijgt men alvast een voorproefje van wat er aanstonds te wachten staat, zoowel aan drukte in de binnenstad als aan schitterende schouwspelen, als de stad zal schitteren van licht en de ver sieringen in den warmen gloed van wit, rood, geel of oranje lichtstralen worden gezet. Gisteravond omstreeks half negen, zoo meldt het Vaderland, concentreerde de belangstelling van het publiek zich in de nabijheid van het Noordeinde te genover het Koninklijk Paleis. Overeenkomstig den wensch van Hare Majesteit had men over een proefverlich- ting vooraf niets gepubliceerd en toch bleek het er toen te ongeveer kwart voor negen even de lichten in de sparreboo- men werden ontstoken, zwart van de menschen te staan. Het heele paleis had iets van een sprookjeskasteel. Velen ontwaarden nu eerst de schoon heid van het statige gebouw. Het droomerige gele licht, dat ramen en deuren en de onder de palissaden op gehangen Kerstklokken bescheen, vloeide zoo wonderlijk mooi over het strakke wit van den gevel, dat men waarlijk geen be tere versiering had kunnen bedenken. Men heeft kunnen lezen, dat H. M. de Koningin zelf de richtlijnen voor de illu minatie heeft aangebracht op de teeke- ningen; wat heeft onze Vorstin dit alles wonderlijk mooi bedacht. Het was weinig wachtenden ontgaan, dat uit de zijdeur van den linkervleugel van het Paleis twee in bontmantels ge hulde dames naar buiten waren gekomen. In één harer herkende men onmiddellijk de Koningin, die met een hartelijk ge juich werd begroet. Van achter een der zuilen van de galerij nam H. M. de ver lichting in oogenschouw. Op haar aan wijzing werden nog enkele veranderingen aangebracht. HANDELSBETREKKINGEN TUS SCHEN NED.-INDIE EN JAPAN. De stand van de besprekingen. Aneta meldt uit Batavia: Naar de „Java-Bode" meldt hebben de bespre kingen te Batavia omtrent de handels betrekkingen tusschen Japan en Ned.- Indië op alle punten tot overeenstem ming geleid, zoodat een eindvoorstel in gediend is. Het vastleggen van de punten, waar omtrent men tot overeenkomst is geko men, is nog slechts een kwestie van vorm, die nog niet geheel vaststaat en waarover men zich in Nederland nog zal moeten uitspreken. Over de details kan genoemd blad slechts dit mededeelen dat een vroeger bericht van de „Java-Bode" over de be reidheid van Japan tot afname van be duidende hoieveelheden Javasuiker door de feiten wordt bevestigd. In tegenstelling met het bovenstaan de wordt echter uit Den Haag van be voegde zijde gemeld, dat bedoelde 'be sprekingen nog niet in een zoodanig de finitief stadium zij'n gekomen, als uit het bericht van de „Java-Bode" zou kunnen worden afgeleid. HERBEREKENING DER INDISCHE PENSIOENEN UITGESTELD? De Minister van Koloniën geeft in de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot tijdelijke korting van de pensioenen van Indische landsdienaren te kennen, dat het hem spijt, dat de prin- cipiëele tegenstanders van kortingen op verleende rechten, hun standpunt nog steeds niet gewijzigd hebben. Noch hun argumenten, noch die van de Kamer leden, die zich beroepen op de gewijzig de monetaire omstandigheden, zijn ech ter in staat om een onredelijkheid in het ontwerp aan te toonen. Hoezeer de minister een verder uitstel van de behandeling van het herbereke- ningsontwerp zou betreuren met het oog op de belangen van de zeer velen, die door de daarmede beoogde opheffing of verzachting van schrijnende ongelijk heden in een betere positie zouden komen, zal hij zich nochtans niet verzetten tegen Binnenland. Opschorting van den vaccinatieplicht. Opleving in de Nederl. Scheepsbouw. Behandeling begrooting Landbouw-crisis- fonds. Stukken Prov. Staten. Buitenland. De toestand in China. Naar een wapenstilstand in Spanje? De sterkte van 'het Duitsehe leger. genezen vlug met Doos30-60ct.Bij Apoth.en Drogisten een amendement tot verlenging van den werkingsduur der thans geldende kor tingsregeling met een jaar, nu drie ver schillende groepen van leden blijk gaven op zoodanige vei'lengmg grooten prijs te stellen. De minister is echter niet bereid het herberekeningsontwerp terug te nemen en kan evenmin de verzekering geven, dat de tijdelijke korting niet na 1 Mei 1937 zal worden gehandhaafd. VRIJSTELLING VAN STEMPELEN DOOR WERKLOOZEN OP 7 JANUARI. D'e minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen mededeeling ge daan, dat op 7 Januari 1937 aan de werkloozen vrijstelling van stempelen kan worden verleend. AANVOER VAN GEZOUTEN HARING. Naar wij vernemen heeft de Neder- landsohe visscherijcentrale besloten, dat na 3.1 December a.s. geen gezouten ha ring mag worden aangevoerd. Van de schepen, die nog aan de haringvisscherij deelnemen voornamelijk in het Engel- sche kanaal zal op genoemden datum het aantal aan boord zijnde kantjes ha ring worden opgenomen en worden vast gesteld. Na 31 December mag de gevan gen haring dus alleen versc'h worden aangevoerd. VRACHTRUIMTE TE KORT. „Veendam" maakt extra-reis naar Amerika. Nog steeds houdt het aanbod van de söheepsvracht in zoo groote mate aan, dat men hier en daar nauwelijks scheeps- ruimte genoeg 'heeft. Konden wij dezer ■dagen melden, dat de Holland-Amerika- Lijn een schip moest charteren om alle lading te kunnen verwerken, thans, al dus de „Tel.", laat zij het s.s. „Veendam" een der passagiersschepen, een extra vaarbeurt maken. Het schip vertrekt op 30 December van Rotterdam naar New York met uitsluitend vracht aan boord. Het geldt geen bijzonder transport, daar de lading geheel uit stukgoederen zal be staan. TWEEDE KAMER. De begrooting van hei Landbouw crisisfonds. Nadat de Kamer Woensdagnacht tot V morgens half drie had vergaderd ter behandeling van Landbouw-aangelegen- heden, werd gisteravond de behandeling van het Landbouwcrisisfonds voortgezet. Tal van sprekers hebben bij de ver schillende af'deelingen het woord gevoerd, n.l. de heeren v. d. Heuvel, Louwes, Bak ker, Ebels, Droessen enz. Wij moeten ons in verband met de ruimte wel beperken tot weergave van enkele uitspraken van Minister Deckers. De Minister verdedigde zijn beleid ten opzichte van de kleine boeren; het is volkomen geoorloofd dat zij met geld uit het Landbouwcrisisfonds worden geholpen. Meer dan 2 millioen is voor dat doel echter niet beschikbaar, vandaar dat nader overleg wordt gepleegd met Sociale Zaken. Het tarwe-areaal is dit jaar 15 a 20 pet. minder groot dan verleden jaar; een bewijs dat het bedrijf minder voor- ■deeli'g is. Enkele jaren geleden was het areaal echter niet veel grooter. Kan de zeer bijzondere stijging van de laatste ja ren niet worden toegeschreven aan de goede prijzen, en kan de tarwe thans niet vervangen zijn door een loonender pro duct Wanneer spr. blijkt dat de voorwaar den zouden bewerken, dat hef tarwe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1