De Defensie-ontwerpen goedgekeurd. Buitenland. Staten-Generaal. Opbrengst Rijksmiddelen. DONDERDAG 17 DECEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 67 Sukkelt Gij mei Uw spijsvertering? M.S.S.-cacheis Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg* B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Go8s en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Tweede Kamer heeft gisteren met 53 tegen 21 stem men de defensiebegroo- ting goedgekeurd. Tegen de soc.-demo- craten, communisten, Sneevliet, Van Hou ten en Arts. Te voren heeft de heer J o e k e s ver klaard, dat de geheele vrijz.-democrati- sche fractie ditmaal zou voorstemmen, wegens de noodzakelijkheid, binnen het kader der collectieve veiligheid, om ons land en Indië tegen eventueele aanvallen te verdedigen. De bewapening dient ech ter binnen de grenzen van het redelijke te blijven; zoo achtte spr. voorshands een eventueele verhooging van het contingent tot 32.000 man te groot. De heer West er man: Noemt u dat een korte verklaring, wanneer ik een derde er van zeg, wordt ik tot de orde geroepen. '(Rumoer.) Toen de heer Westerman hieraan een op de tribune onverstaanbare opmerking toevoegde, stoof de heer Joekes veront waardigd op en onder minutenlang ge hamer ontstond een opgewonden heen en weer geroep, waarin ook de heeren Duys, De Visser en Wijnkoop zich mengden. Andere leden poogden de gemoederen te kalmeeren, hetgeen na eenigen tijd in zoo verre gelukte, dat ten minste gestemd kon worden, doch niet dan nadat de heer Westerman den heer De Visser nog had toegesnauwd: „Hou jij je groote bek, het gaat jou geen daan." De Indische defensievoorstellen zijn voorts goedgekeurd met alleen de com munisten en 'de heeren Van Houten, Arts en Sneevliet tegen. Het gaat in de goede richting. De vrijzinnig-democraten zijn nu zoo ver gekomen, dat zij hun stem aan de Defensie-begrooting hebben gegeven. De sociaal-democraten hebben het zoo ver nog niet gebracht, maar alles wijst er op dat ook zij zullen volgen. Het stem men voor de Indische defensie-voorstellen was reeds een stap in de goede richting. Betreurenswaard is intusschen, dat de Defensie-begrooting met slechts 53 stena men is aangenomen. Het aantal spijbe laars was weer niet gering. Hierbij is waarschijnlijk van invloed geweest de wetenschap, dat er geen gevaar -dreigde. Dit kan echter niet als verontschuldi ging gelden. Juist bij -deze stemming hadden allen, -die onze nationale zelfstandigheid begee- ren te handhaven, als één man, ook door hun stem moeten laten blijken, dat de Regeering op hun vollen steun kan reke nen. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Na een week van rust tengevolge van het slechte weer, hebben gistermiddag 20 drie-motorige bommenwerpers der op standelingen begeleid door 32 jachtvlieg tuigen 'het oostelijk gedeelte van Madrid gebombardeerd. De berichten spreken van 18 do-oden en ongeveer vijftig gewonden. Het bombardement duurde van half twee tot zes uur. Toen gelukte het aan een aantal jachtvliegtuigen der regeering na een hevig gevecht in de lucht de aan vallers op -de vlucht te drijven. Volgens de berichten van regeeringszijde zijn twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bommen vlak bij de Fransche grens. Uit Perpignan wordt aan Havas ge meld, dat gistermorgen vier bombarde mentsvliegtuigen verschenen boven Cer- bères. Na egn zeer korte vlucht boven de streek van Öerbères begaven zij zich naar Portbou. Hier wierpen zij bommen neer. Tengevolge van -het bombardement is het spoorwegverkeer gestremd. Onmiddel lijk is een begin gemaakt met het herstel lingswerk om het vervoer van belangrijke ladingen sinaasappelen naar Zwitserland en Nederland te verzekeren. Men gelooft dat het verkeer heden her steld zal zijn. Generaal Queipo -de Llano verklaarde in een radio-rede, dat te Santander, Bil bao, Barcelona en Madrid niet voldoende voedsel meer is. Hij voegde daaraan toe, dat Prieto opnieuw een onderhoud heeft ge-had met Azana over de overgave van Madrid, ter voorkoming van grootere ver liezen. De storm eischt In Engeland nieuwe slachtoffers. Langs de Engelsche kusten heeft de nieuwe storm gisteren weer schade aan gericht en ook weer menschenlevens ge- eischt. Een visscherspink uit Leith is vergaan en twee van de drie opvarenden zijn verdronken. Bij Cockermouth is een brug over de Derwent, die niet meer ge bruikt werd en waar men juist met het afbreken begonnen was, ingestort en een ingenieur en een der arbeiders zijn door vallend gesteente gedood. De kanaal- diensten Dover-Duinkerken moesten ge staakt worden, evenals alle verbindingen van Liverpool met Ierland. ENGELSCHE KLACHTEN OVER NED. ZEELIEDEN. Een verklaring van Nederlandsche zijde. In het Engelsohe Lagerhuis werd den minister van handel, Runciman, gevraagd of het hem bekend was, dat de kapiteins van Nederlandsche vaartuigen, bij: het binnenvaren van de 'haven van Londen, voortdurend trachten te ontkomen aan de verplichting van -het aan 'boord nemen van een loods en dat meermalen het ge drag van deze kapiteins tegenover Engel sche loodsen van beleedigend karakter is. Het bestuur van de vereeniging van gezagvoerders en stuurlieden ter koop vaardij', naar zijn oordeel hieromtrent gevraagd, bevestigde de gegrondheid van •deze klachten, doch tevens werd hierbij de opmerking gemaakt, dat zij uitsluitend betreffen de kleine kustvaartuigen, die in hoofdzaak door kapitein-eigenaars worden geëxploiteerd. Men wees er in dit verband op ,dat de exploitatie van dergelijke schepen slechts met de grootste moeite rendabel is te ma ken, zoo'dat de kapiteins iederen last, welke hun overbodig schijnt, van zich trachten af te schuiven. DE TOESTAND IN CHINA. Een strafexpeditie. Dë politieke raad heeft besloten een strafexpeditie te organiseeren tegen de opstandelingen, die onder bevel zal staan van Ho Ying Tsjing, den minister van Ooi log. In welingelichte kringen is men van meening, dat deze maatregel bestemd is druk uit te oefenen, zonder noodzakelijk kerwijs te moeten leiden tot een militaire actie. Volgens een bericht uit Nanking hebben de troepen van de centrale regeering de buitenwijken van de stad Sian Foe, waar Tsjang Kai Sjek gevangen wordt gehou den, 'gisteren bereikt. Het zou reeds tot kleinere gevechten zijn gekomen. Zal de Hertog van Windsor zich te Weenen of Boedapest vestigen? Men is te "Weenen van oordeel, dat de Hertog van Windsor zich in Oosterijk zal vestigen. Hij zou met het huis Roth schild onderhandelen over den aankoop van het kasteel Enzesfeld, waar hij op het 00'genblik gast is, terwijl hij eveneens voornemens zou zijn zich het huis in de Prins Eugenstrasse aan te schaffen, waar baron Rothschild sedert korten tijd zijn intrek heeft genomen. Volgens een in een der nieuwsbladen gepubliceerd bericht wil ex-Koning Eduard van Engeland zich een groot huis in Boedapest aanschaffen door bemidde ling van een Hongaarsch diplomaat, ter wijl men in aristocratische kringen weet mede te deelen, dat de Hertog van Wind sor eveneens een landgoed in de omge ving van Boedapest zal koopen. 16.000 arrestaties in Griekenland. Het is de politie te Athene gelukt het archief der communistische partij, dat be trekking heeft op het geheele land, met uitzondering van Macedonië en Thracië, in beslag te nemen. Uit het gevonden materiaal blijkt, dat de communisten in alle steden en in vele dorpen speciale steunpunten bezaten; op de ledenlijsten heeft men de namen van ambtenaren en militairen, onder wie drie officieren, gevonden. Op grond van deze ontdekkingen zijn niet minder dan 16.000 personen gearres teerd. Van de vijf bestuursleden zijn er diie in hechtenis genomen. TWEEDE KAMER. DE BEGROOTING VAN LANDBOUW. Moeten de crisismaatregelen worden afgeschaft? De positie van boeren en arbeiders. De Tweede Kamer heeft gisteren in be handeling genomen de begrooting van Landbouw enz. De heer Weit kamp (C.H.) betoogt, dat de boerenstand zich -steeds door aller lei moeilijkheden heeft heen geslagen. Hij klaagt over ongelijke behandeling van ver schillende belangen. Voor het algemeen belang is het noodig, -dat de Landbouw zoo sterk mogelijk zij. De regeeringsbe- moeiingen met den Landbouw kunnen voorloopig nog niet worden gemist, ook al ter wille van de kwaliteitsverbetering in verband met -den export. De heer v. d. S1 u i s (S.D.) is van meening, dat de regeering te weinig voor den landbouw doet. De moeilijkheden zijn Blijkens den staat betreffende de op brengst der Rijksmiddelen is aan di recte belastingen tot nu toe op kohier gebracht f 99.496.227.90, terwijl de raming voor het geheele jaar bedraagt f 113.100.000. Hierdoor wordt de indruk gewekt, dat het wel niet zal gelukken de raming te halen. Men -dient er echter mee te reke nen, dat het hier slechts kohierbedragen zijn en dat eerst na verloop van tijd kan blijken, hoeveel de directe belastingen in werkelijkheid -hebben opgebracht. De overige middelen hebben de volgende uitkomsten geleverd Nov. 1936 Nov. 1935 Div. -en tant. bel. Rechten o. d. inv. Stati'stiekrecht Accijns op zout Acc. op geslacht Acc. op wijn Acc. op gedistill. Acc. op bier Acc. op suiker Acc. op -tabak Belasting gouden en zilveren werken Omzetbelasting Couponbelasting Rechten en boeten van zegel Id. registratie Successie belasting Loodsgelden 467.848 7.692.569 189.571 124.035 '542.658 41.166 2.199.998 608.279 4.914.080 2.782.457 396.625 6.987.581 148.503 152.074 500.452 Min. 5.351 2.511.234 748.834 4.033.646 2.535.634 54.249 53.579 6.601.752 6.066.822 473.409 481.948 2.476.986 1.298.46-2 964'.161 780.875 4.227.372 3.252.605 53.874 53.574 Totalen 34.414.472 29.997.104 De opbrengst over de eerste elf maan den van 1936 bedroeg f337.240.466, tegen f335.021.904 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. mede een gevolg van de economische af sluiting van den landbouw, vooral in Duitschland. Daar staat men thans op het standpunt: eerst kanonnen, dan vet. Verhooging van het levenspeil op het platte land is dringend noodig. Om dit duurzaam te kunn'en bereiken zal het grondkapitaal aan banden gelegd moeten worden. De prijzen der landbouwproducten moeten omhoog, maar dat alleen is niet voldoende. Er is nu een pachtwet ten be hoeve van de pachters. Thans moet er nog wat voor de hypothee'kboe- r e n gebeuren. Aan de crisishypotheekwet en de hypotheekaflossingswet heeft de landbouw vrijwel niets. De heer Louwes (Lib.) constateert een streven om in circulaires, adressen, enz. -de regeeringscommissarissen tegen -de regeerir- uit te spelen. Hij' vertrouwt, dat men zich niet van den rechten weg zal laten afdringen, want met alle onaange name gevolgen van het thans gevoerde beleid, kan spr. dat aanvaarden als in het belang van den landbouw. De lan'bouwende stand zit als tusschen twee tangen. Aan den eenen kant is er de prijs, die betaald moet worden om een bedrijf te kunnen uit oefenen. Aan den anderen 'kant heeft men de verstarring van de opbrengst der landbouwproducten. Ook in -de boeren- en tuinderskringen wil men niets liever dan bedrijfsvrij'heid, maar dan op gelijke basis met anderen. Spr. waarschuwt tegen de verbitterde stemming, die bij1 velen heerscht op het platteland, waar men zich verwaarloosd en achter gesteld voelt. Het consumentenbelang mag niet op eenzijdige wijze worden behartigd. ■Spr. wil het levenspeil der bevolking niet aantasten, maar dat mag niet geba seerd zijn op het te karige loon van den land- en tuinbouwer. Het maakt een zonderlingen indruk, wanneer op een Amsterdamsch huishoud budget alle eerste levensbehoeften verge leken bij tien jaar tevoren belangrijk zijn gedaald, doch de post diversen en ontspanning -met 32 pet. is ge stegen. De -heer Groen (R.K.) wijst op 'het belang, dat industrie en middenstand hebben bij een welvarende landbouw. Daarvoor moet ook de productie loonend gemaakt worden. De heer v. d. Heuvel (A.R.) ver heugt zich over de verhoogde activiteit inzake alle aangelegenheden, den land bouw betreffende. Over het geheel kan spr. zich met het algemeene landbouw beleid van den minister vercenigen. Te gen den tegenwoordigen toestand met zijn in -details afdalende crisisregelingen heeft spr. echter reeds meermalen bezwaar ge maakt. De landbouworganisaties zelf dienen onder hoogere goedkeuring grootere uit voeringsbevoegdheid te verkrijgen. Aan den anderen kant wil spr,, dat de minister zich meer zal laten gelegen lig- 1 gen aan de loonen in land- en tuinbouw. In vergelijking met andere groepen is de belooning der landbouwbevolking veel te laag. Een winst van 600 700 gulden per jaar op een bedrijf van 30 ha. komt dikwijls voor. Dat acht spr. te gering. Spr. acht het thans nog niet mogelijk de crisismaatregelen af te schaffen. Eerst zouden de wereldprijzen op loonend peil gekomen moeten zijn. Spr. zal niet spreken over de vermin dering der vaste lasten in verband met de depreciatie, omdat dit toch door den minister zou worden afgewezen. Verla ging van den rentestandaard kan voor land- en tuinbouw geen bijzondere betee- kenis hebben, aangezien deze zich toch geen goedkoop credient kunnen verschaf fen. Van veel invloed op de bedrijfsresul taten is de stand der loonen en omge keerd. In plaats van verplichte arbitrage in de steunbepalingen geeft spr. de voor keur aan collectieve arbeidscontracten. De heer Krol '(C.H.) is van meening, dat deze begrooting meer de algemeene lijnen aangeeft dan dat ze een definitief karakter draagt. In het algemeen kan spr. zich daarmee vereenigen. De heer H i e m s t r a (S.D.) oefent critiek op de gevolgde export-politiek. Verhooging der landbouwbonen behoeft niet te leiden tot moeilijkheden voor on zen export. Er moet een betere verbin ding komen tusschen agrarische en an dere loonen. De heer Bakker (C.H.) constateert, dat het dezen Minister niet aan door tastendheid ontbreekt. Opruiming van de crisismaatregelen zonder daar andere maatregel-en voor in de plaats te stellen, zou de ondergang van den landbouw zijn. Wij kunnen de crisismaatregelen nog niet missen. Er is op aangedrongen, dat de bedrijfs organen ook tot taak zullen krijgen de be vordering van den export. Spr. vraagt zich af, hoe dit zou moeten geschieden. De exporteurs werken dag en nacht om den export te bevorderen en buiten- landsche markten te veroveren, en in het belang van den landbouw zelf mogen deze menschen niet worden uitgeschakeld. De heer Van der Weijden (R.K.) is van meening, dat de devaluatie moet worden aangewend om de prijzen der landbouwproducten te verhoogen en een behoorlijk deel van het volksinkomen voor het platteland te verzekeren. In dit op zicht is niet voldoende gedaan. Sprekende over de verlaging der vaste lasten, zegt spr., dat de crisishypotheek- regeling onvoldoende is. Het staatscrediet is beter dan ooit, ondanks lagere rente typen, doch het platteland blijft gebonden aan schier niet te betalen rente. De re geering dient in -deze richting spoedig iets te doen. De heer Loerakker (R.K.) betreurt, dat de minister geen mededeeling kan doen over het tewerkstellen van noodlij dende kleine boeren op hun eigen bedrijf. Spr. verzet zich tegen de tewerkstel ling van Belgische landarbei ders in ons land zoolang er nog Neder landsche landarbeiders werkloos zijn. Te half zes wordt de vergadering ge schorst tot des avonds 8 uur. Avondvergadering. De heer E b e 1 s (V.D.) betoogt, dat de muntdepreciatie voor den landbouw wei nig invloed ten goede heeft gehad. Prijs- verhooging van landbouwproducten zon der meer zou niet helpen. De productie kosten moeten zoo laag mogelijk worden gehouden, door intensiveering der pro ductie. De exportmogelijkheden worden daardoor ook vergroot. Voor de pacht is nu een regeling ge vonden, doch ook aan de koopwaarde van den grond zal aandacht moeten wor den geschonken. Nu wordt iedere verbe tering van het bedrijf onmiddellijk vercalculeerd in een verhoogden grond prijs en gaat deze dus den landbouwer voorbij. De crisismaatregelen kunnen nog niet worden gemist. De heer Van Houten (C.D.U.) zegt, dat op grond- en 'hypotheekkapitaal een ruimer bestaan voor den boer moet wor den bevochten; niet op de arbeiders in de stad. Verder bepleit hij verlaging van rente, pacht, waterschapslasten voor de plattelanders. Wanneer is de aangekon digde wijziging en verlenging van de Crisispachtwet te wachten? Dte heer Schaepman (R.K.) vraagt ruilverkaveling op groote schaal in het gebied van de Maaskant. De heer S c h i 11 h u i s (V.D.) erkent dat crisismaatregelen nog steeds noodig zijn, doch men hoede zich voor eenzijdig heid. Uitvoerig gaat spr. het betoog van de commissie Van Loon na, om daarna er nog eens op aan te dringen, bij' reor- ganisatiemaatregelen de belangen van an dere bevolkingsgroepen niet uit het oog te verliezen. Heeft de Minister principieele wijzi gingen op het oog? Zoo ja, dan zou spr. Beslagen tong? Beladen gevoel? Gebrek aan eetlust Last van bloedaandrang Hoofdpijn Warm hoofd? Ziet Gij er daar door slecht uit? Lusteloos, geen werklust en reeds 's morgens bij het opstaan moe? Maak Schoon Schip, neemt i Zij bewerken een wonder. Al Uw klachten verdwijnen en Gij voelt U weldra een ander mensch. Opgewekt, vrootijk, als verjongd. Uw eetlust keert weer terug. M.S.S.-Cachets werken langzaam laxeerend en afvoerend. Iedereen kan ze goed ver dragen. Wilt Gij snel ineens „Schoon Schip maken", neem er dan gerust twee tegelijk. 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Ge proeft niets. Far koleer van 12 «luki 60 cent. Overal verkrijgbaar. Binnenland. De Tweede Kamer behandelde de land bouwbegroting, en nam die van De fensie aan. Opheffing van hoter-contingenteering. De rijksmiddelen in November. De beëediging van Prins Bernhard. Wetsontwerp inzake nietigverklaring van goud-clausules ingediend. Buitenland. Weer luchtbombardementen in Spanje. Massa-arrestaties in Griekenland. gaarne vernemen, of alleen de agrari sche organisaties zuilen worden inge schakeld. De beer Droesen (R.K.) maakt eenige opmerkingen over bedrijfstecUni- sche voorlichting en over het landnouw- onderwijis. D'e toestand van den landbouw is in sommige streken van ons land, ten gevol ge van de depreciatie onhoudbaar ge worden. De laatste heeft een stijging van 25 pet. vein de voederprijzen ten gevolge gehad. Verhooging van de binnenlandsche prijzen is het eenige middel om iets voor de boeren te kunnen doen. Het spijt spr. dat de Regeering dit belet. De Regeering overwege dit nog eens. De kleine hoeren, zijn dezen minister dankbaar voor den kleinen, maar goed- bedoelden extra-steun: 40.000 van de 60.000 hebben daarvan geprofiteerd. Maar daarmee kan niet worden volstaan. De heer Vervoorn (Pi. B.) is te leurgesteld door de uitkomsten van de landbouwcrisiswetten, die zoo spoedig mogelijk moeten worden afgeschaft. Vóór alles moeten de producten op een be hoorlijk prijspeil gebracht worden. Van nieuwe organen, gelijk de minister wil, verwacht spr. niets. Ook de heer Kersten (S.G.P.) ont wikkelt -bezwaren tegen de crisiswetten. Afslachting van vee en ondeugdelijk ma ken van kostelijk voedsel kan geen zegen brengen, en dat blijkt ook wei uit den huldigen toestand, die voor den land bouw zeer droevig is, vooral voor de kleine boeren en tuinders. T.a.v. de ax- beidersloonen moet de minister niet in grijpen; men dient den boeren de vrijheid nie( nog meer te ontnemen. Er zijn ook te veel ambtenaren. M'eer vrijheid moet er komen. Van een crisis kan men niet meer spreken, wel van een toestand die lang bestendigd zal blijven. Rede van Minister Deckers. De Minister van Landbouw de beer Deckers, dankt voor de wel willende beschouwingen die van zakelijk heid en deskundigheid getuigen. Voor aanvullenden steun is er geen re den. Het hypo tb eek commis siebesluit beeft wel degelijk resul taat opgeleverd, o.a. door de preventieve werking en de bemiddeling. Spr. wil verbetering brengen in de maatschappelijke en eco nomische positie van de boerenarbeiders. De verplichte arbitrage werkt goed, doch de vrijwillige arbitrage acht spr. beter. Spr. zal over wegen in hoever hij in dit opzicht kan gebruik maken van de wet op de ver bindendverklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten. Spr. werkt dag aan dag aan de ge zondmaking van onzen veestapel om gereed te zijn wanneer de export weer kan beginnen. De kwaliteit moet dan pri ma zijn. Een varkenscrisiswinstbelasting is van spr. niet te verwachten. Voor de kleine boeren heeft spr. een aparten dienst ingesteld; er is een en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1