Minister Golp over het defensie-beleid. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Staten-Generaal. WOENSDAG 16 DECEMBER 1936 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 66 WIJ moeten voldoende sterk zijn om eerbied af te dwingen. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Minister Colijn heeft gisteren de spre kers, die in de Tweede Kamer over de Defensiebegrooting het woord voerden, geantwoord. Aan de door hem gehouden rede is het volgende ontleend: Spr. betoogt, dat niet alle redevoerin gen even nauw verband hielden met dit begrootingshoofdstuk. Hij zal zich bepa len tot die, waarmede dat wel het ge val is. Klachten over de geestelijke ver zorging in onze weermacht, zal spr. onderzoeken. Wat de quaestie van de mi litaire positie van de marechaus see betreft, het is spr. niet bekend, dat er verandering in komt. Ze behoudt haar militaire karakter. Alleen dislocatie, sa menwerking, opleiding worden door het departement van justitie onderzocht. Er is geen sprake van, dat de ver bodsbepalingen voor de S.D.A.P. toepassing vinden voor de capitulanten. Dit toch op slinksche wijze te doen, zou in strijd zijn met het recht. Wat de posi tie van de onderofficieren betreft, dit is geen gemakkelijke aangelegenheid. De be vorderingskansen zijn inderdaad gering. Het instellen der 3e compagnieën zal zeker eenige verbetering brengen. Over de oud- gepensionneerden is al dikwijls gesproken en de achtereenvolgende regeeringen hebben maatregelen getroffen, al is er achterstand bij later gepensionneerden. De heer Tilanus drong aan, niet over te gaan tot bevordering van luitenants tot kapitein bij keuze. Dit gebeurt zelden. Geheel uitsluiten kan spr. het niet, te meer daar hij zelf bij keuze tot kapitein is bevorderd met voorbijgaan van 187 luitenants. Het moet echter beperkt worden. De aanschaffing van de pantserwagens was volkomen verantwoord: er stond een post voor artilleriemateriaal op de begroo ting. Op overschrijding van een post met vermindering van een anderen is nooit aanmerking gemaakt. Ook ten aanzien van de dorniers was er een beginselpost. Anders is het met de glennmartins, maar, had spr. er in plaats van 6 zestig kun nen krijgen op dat oogenblik, spr. zou het hebben gedaan. Er was reden voor. Het is onmogelijk, onder alle omstan digheden op moeilijke vragen een ant woord te geven. Zouden we genoodzaakt worden, in Indië de neutraliteit te bewa ren of het tegen een aanval te verdedi gen? De laatste zestig jaren gingen de oorlogen veelal langs ons heen. Dit is anders geworden in het begin van de twintigste eeuw. Toen namen de span ningen in Europa zoo toe, dat er op ge rekend moest worden, dat Nederland in uitbarstingen zou worden betrokken. Er volgde de periode waarin men geloofde aan collectieve veiligheid. De laatste jaren zien we weer nieuwe spanningen in en bui ten Europa en bewapeningen in razend tempo. De regeering moest daar rekening mede houden. Toen een radicale verandering bleek in de in ternationale betrekkingen, moest worden ingegrepen. Voor 1936 is meer uitge trokken voor de defensie in ons land .en Indië 37 millioen, vergeleken bij het voor gaande jaar. In twee jaar zijn de be grootingen met 83 millioen gestegen. Ons land is over drie werelddeelen ge legen, en behalve West-Indië, ligt het in de zóne van dreigend gevaar. Daarom moeten we doen wat we kunnen om te voorkomen in een calamiteit van onge kende hevigheid te worden meegesleurd. We moeten voldoende sterk zijn om eerbied af te dwingen en ons staande te houd en tot er hulp is gekomen. Zullen we hulp krijgen en er profijt van trekken, dan moeten we bereidwillig zijn, onszelf te verdedigen. Dit kan groote offers kos ten temeer naarmate de collectiviteit van den Volkenbond zwakker en de positie van landen die daarbuiten staan, sterker wordt. De tijdsomstandigheden dwingen ons te doen, wat binnen ons bereik ligt. Dit zegt niet, dat de regeering in een waan zinnigen angst alles achter stelt bij de defensie. Er zijn landen waar de militaire uitgaven jaren achtereen hooger zijn dan alle andere. Een andere handelwijze dan de hier te lande gevolgde is van dit ka binet niet te verwachten en, naar spr. hoopt, ook niet van het volgende. Wat redelijk beschikbaar kan worden gesteld voor de defensie moet beschik baar worden gesteld. Het is de vraag, hoe veel en waar vandaan. Spr. geeft dan technische beschouwin gen over de vraag: kruisers of vliegtuigen, de personeelsorganisatie en ln verband daarmee over de financiëele moge- 1 ij kh ed e n De vloot zal 10 17 millioen per Jaar meer kosten, maar dat beteekent ook meer personeelskosten, meer reparatie, bij el kaar 22 millioen per jaar moer. Voor het leger in Indië on in Holland zullen ook vele mlllioenen noodig zijn. Te zamen 45 millioen extra, of 37, wan neer wij de 8 millioen voor Indië voor rekening van die kolonie laten. Die kosten zullen door Indië en door Nederland beide moeten worden gedra gen. Als Indië er weer wat bovenop is, zal het voor de vloot moeten meebetalen, en daarop is wel eenig uitzicht. Een program van urgentie moet wor den opgemaakt. Vandaar, dat spr. er prijs op stelde deze denkbeelden te ontvouwen vóór de verkiezingen. Datis'n eisch van politieke eerlijkheid. Het gaat hier om een buitengewoon groot landsbelang. Het kan ook wachten. Het contingent kan niet voor 1938 worden verhoogd en met geld kan men, al heeft men het, niet alles dwingen. Een geweldig organisatorisch probleem is voorts nog de industriëele oorlogsvoor bereiding, welke nog geheel opgebouwd moet worden. Onze industrie is hierop volstrekt niet ingesteld. Voor deze coör dinatie zullen eenige ingenieurs uit het bedrijfsleven worden aangewezen. Spr. waardeert, dat de soc.-democraten voor de versterking van de Indische de fensie zullen stemmen, doch waardeert niet, dat zij hun stem aan de begrooting van Defensie zullen onthouden. De laat ste is zeer sober opgezet, en men bindt zich niet voor latere begrootingen. Boven dien zijn de door hen opgeworpen be zwaren niet juist. Spr. zegt dit niet om den heer Albarda over te halen. Dat is hier nog nooit ge lukt (vreugde). Maar spr. stelde er prijs op te doen uitkomen, dat de logica, welke het betoog van den heer Albarda in den regel siert, hem thans in den steek liet. Tegenover den heer Van Houten zegt spr., dat wij onze steden en dorpen niet door bommen zullen laten bestrooien. Die afgevaardigde verloochent onzen strijd tegen Spanje in zooveel andere oorlogen. Buitendien is de heer Van Houten zeer inconsequent. Wie in het nauw zit, doet echter wel eens rare dingen. Als spr. als A.R. afgevaardigde sprak zou hij zijn standpunt als volgt omschrij ven: De overheid moet, binnen de gren zen van haar bevoegdheid, de internatio nale zonde van een aanval op ons land tegengaan. Zij heeft den plicht het zwaard te voeren tot handhaving van haar be staan. Dan mag zij ook biddend vragen om hulp van Hem, die ook het lot van de volkeren bestuurt. NOG STEEDS VERWARDE TOESTAND IN CHINA. Is Tsjang Kai Sjek vermoord? De berichten over den toestand in Noord-China, zijn nog steeds zóó ver ward en 'spreken elkaar op essentieele punten dermate tegen, dat het niet mo gelijk is, zich een juist beeld van de si tuatie in het Hemelsohe Rijk te vormen. Vooral de berichten over het lot van maarschalk Tsjang Kai Sjek zijn zeer tegenstrijdig. Eenerzijds wördt gemeld, dat maar schalk Tsjang Liang, Tsjang Kai Sjek heeft laten executeeren, daar de leider der centrale regeering den hem gestel den eisch, aan Japan den oorlog te ver klaren, weigerde in te willigen. In tegenstelling met deze berichten over executie van de Qhineesöhe lei ders publiceert het te Tokio verschijnende blad „Nitsji-Nitsji" een telegram, vol gens hetwelk men Tsjang Kai Sjek de mogelijkheid zou hebben verschaft, in een vliegtuig te ontvluchten. Uit de berichten, die gisteren bekend geworden zijn, is komen vast te staan, dat maarschalk Tsjiang Kai Sjek nog in leven is en dat de maarschalk onder de persoonlijke 'hoede van Tsjang Sjoe Liang staat, doch dat hij aanvankelijk geen besprekingen met hem heeft willen voeren. De Australiër Donald heeft een ontmpeting tusschen beiden tot stand ge bracht, doch de conferentie die hieruit volgde heeft nog geen positieve resul taten opgeleverd. Tsjang Sjoe Liang zou onder andere den eisch gesteld hebben van een Ghineesch-Russisch bondgenoot schap tegen Jaupan, maar Tsjang Kai Sjek heeft niet in besprekingen hierover willen treden, indien niet vertegenwoordi gers van 'de centrale regeering mede aanwezig waren, met andere woorden, voordat hij zij'n vrijheid van beweging terug heeft gekregen. De tegen Nanking gerichte opstand heeft zich uitgebreid tot Lantsjau, de hoofdstad van 'de provincie Kansoe. DE OORLOG IN SPANJE. Nieuwe aanvallen der opstandelingen. Het Gomitó van Verdediging der hoofd stad heeft een communiqué verspreid, waarin wordt medegedeeld: „Na de herhaalde bloedige nederlagen die zij voor Madrid hebben geleden, heb ben de opstandelingen gepoogd een drie voudige afleiding door te zetten op drie punten van een verder van de hoofdstad verwijderd front. Overal werd de vijand met zware verliezen teruggeslagen. Da aanval der opstandelingen was bijzonder hevig in den sector Boadilla del Monte, waar Marokkaansche troepen en pas ge arriveerde Duitschers tot den aanval overgingen, gesteund door de luchtmacht en talrijke vechtwagens. De strijd duurde ruim vijf uur en eindigde met de alge- beele vlucht van de opstandelingen, die ruim 200 lijken en tal van gewonden in onze lienies achterlieten. DE REDE VAN DEN AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY WEKT VEEL OPZIEN. De rede van den aartsbisschop van Canterbury, Lang, die deze voor de radio heeft gehouden en waarin hij critiek oefende op de omgeving van den ex-ko ning, heeft veel opzien gebaard. Het is waarschijnlijk, dat dit onderwerp morgen in het Lagerhuis ter sprake zal worden gebracht bij de behandeling vau de statuten der B.B.G. Gevraagd zal wor den of deze rede werd gehouden met toe stemming der regeering en zoo ja of één 'der ministers dan de rede ter inzage heeft gehad voordat ze door den aarts bisschop werd uitgesproken. DE ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA. Schade van 315 millioen dollar in 46 dagen. Volgens berichten omtrent de zeelieden staking in de Vereenigde Staten schatten ■de reeders de tijdens de 46 dagen, dat het conflict nu reedsi duurt, aan de haven steden toegebrachte schade op 315 mil lioen dollar. In het geheel worden nog 250 schepen door de staking opgehouden. Het aantal stakers bedraagt 3700. Vijftien sociaal-democraten veroordeeld. Dertien leden van de vroegere sociaal democratische partijl in Duitsohland zijin te Dusseldorp op een aanklacht van voor bereidingen tot hoogverraad veroordeeld tot gevangenisstraffen van negen tot twee en een half jaar. Twee andere oud-leden der partij wer den wegens het verleenen van hulp bij deze voorbereiding veroordeeld tot resp. drie jaar en zestien maanden gevangenis straf. Drie andere beklaagden werden vrijge sproken. Beperking eenheidsprijzenwinkels in Engeland. Naar de bladen berichten, is een wets ontwerp tot beperking van de eenheids prijzenwinkels in het Engelsche lager huis ingediend. De opening van nieuwe filialen zal aan bijzondere vergunningseisohen onderwor pen worden, die slechts dan verleend worden, indien geen schade voor den mid denstand te vreezen is. Korte Berichten. i Naar verluidt, zal Koningin Mary bij de kroningsplechtigheid van Koning George VI en Koningin Elisabeth niet te genwoordig zijn. Tot nu toe heeft geen enkele Engelsche koningin-moeder ooit de kroning van een zoon bijgewoond en koningin Mary wijkt dus niet van deze traditie ai. De „Times" meldt, dat de Duitsche pers instructie heeft gekregen van het mi nisterie van propaganda om niets meer over den hertog van Windsor te publicee- ren, tenzij met officieele toestemming. Dit voorschrift geldt voor de eerste tien jaar. HET WAGENVERVOER BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Economische opleving merkbaar? Zooals bekend mag worden geacht, zegt het V a d e rl a n d, is het Vervoer bij de Spoorwegen altijd geweest een soort ba rometer voor de Volkswelvaart, d.w.z. in tijden van teruggang daalde het vervoer en in tijden van opgang zag men een rij zing daarvan. Toen de tegenwoordige economische in zinking kwam, begon de vervoerscurve te dalen, nu eens sneller, dan weer minder snel, maar voortdurend was er een da ling. Voornamelijk werd aangetast (we zullen het reizigersvervoer hier buiten be schouwing laten) het wagenladingsver- voer. De handel heeft minder omzet, slaat minder voorraden in en waar een firma vroeger haar goederen opsloeg bij wagen- lading, daalt haar inslag geleidelijk tot onder het niveau van den wageninhoud en ten slotte kan men nog slechts inslaan als „stukgoed". Komt er opleving dan doet juist het tegengestelde zich voor. Het mag dus als een verblijdend ver schijnsel worden beschouwd, dat over No vember j.l. voor het eerst sedert langen tijd, het aantal vervoerde wagenladingen bij de Ned. Spoorwegen is gaan stijgen. Het kwam n.l. op 33067 stuks, tegen 23312 in November 1935. Eén zwaluw maakt geen lente en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de toeneming is toe te schrijven aan tijdelijke devaluatie-oor zaken. PRIJSVRAAG VOOR „BIJZONDERE NOODEN". Reeds meer dan 6000 inzendingen. Hoe heeft het publiek gereageerd op de radio-prijsvraag van het „Nationale Fonds voor Bijzondere Nooden", Maan dagavond over de beide zenders gegeven? Met de eerste post ontving men gister ochtend 3000 briefkaarten. Om half vijf gistermiddag was dit aantal inmiddels aangegroeid tot ruim 6000. Een goed begin dus! Het adres, waar heen de oplossing gezonden moet worden is Prinsessegracht 28, D'en Haag. DE TOEPASSING VAN DE PENSIOENWET. Het pensioen van onderwijzers die hun diensttijd vóór 1922 niet voor pensioen hebben ingekocht. Op de vragen van het Tweede Kamer lid S u r i n g in verband met de beslis sing van den Pensioenraad van 12 Aug., dat voor onderwijzers die hun diensttijd vóór 1 Juli 1922 niet voor pensioen heb ben ingekocht, die diensttijd desondanks voor de berekening van het pensioen in aanmerking komt, heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord, dat het juist is, dat de Pensioenraad die beslissing heeft genomen. Voorts zegt de minister: Een beroep ingevolge art. 127a, eerste lid, onder b, van de Pensioenwet 1922 is tegen de be slissing niet ingesteld en zal ook niet worden ingesteld. Een ontwerp van wet, dat sipeciaal in verband met bedoelde be slissing is ontworpen, zal nog voor het einde van dit jaar biji de Tweede Kamer worden ingediend. NEDERLANDSCHE BANK ONTVANGT HAAR GOUD TERUG. Transactie van f100 millioen met het egalisatiefonds. Blijkens den per 14 dezer opgemaakten weekstaat van de Nederlandsche Bank toont de goudvoorraad een vermeerdering met rond f 100 millioen, van f 569.8 tot f669.5 millioen. Naar aan te nemen is zal deze toename op rekening kunnen worden gesteld van een transactie welke met bet Egalisatie fonds is afgesloten. Nadat dit laatste bij de wet van 30 September j.l. was ingesteld, stelde de Nederlandsche Bank, naar men weet, be gin October f 100 millioen van baar goud voorraad als werkkapitaal ter beschik king van bet Egalisatiefonds. Deze transactie kwam op den week staat van de Nederlandsche Bank van 5 October tot uitdrukking in een daling van den goudvoorraad met rond f 100 mill. Sedertdien beeft het Fonds door zijn operaties op de wisselmarkt belangrijke bedragen aan vreemde valuta's verwor ven. Bijna onafgebroken is het gedurende de laatste weken opgetreden als kooper van vooral ponden sterling en daarnaast ook dollars, welke valuta's daarna naar men mag aannemen weer grootendeels in goud zijn omgezet. Blijkbaar heeft het Egalisatiefonds het thans raadzaam geacht zich een ruime ren armslag te verzekeren om verder op de wisselmarkt te kunnen opereeren en ■daartoe 'het in October j.l. ontvangen be drag van f 100 millioen wederom ter be schikking van de Nederlandsche Bank gesteld. Deze stap was de meest voor de band liggende voor het Fonds om zich wederom nieuwe middelen te verschaffen. Opdrachten voor de scheepsbouw- industrie. Voor rekening van een reederij in Rio Grande Do Sul in Brazilië zijh hier te lande vijf nieuwe motorschepen, elk 4000 ton, besteld. Twee van deze schepen zullen worden gebouwd bij de maatschap pij de Noord in Alblasserdam, één schip bij de Werf in Bolnes en een ander bij werf de Klop in Sliedrecht. Ontwerp Reisbelasting ingetrokken. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat 'hij intrekt het 29 Februari 1936 aan de Tweede Kamer aangeboden ontwerp van wet tot heffing van een reisbelasting. Binnenland. Minister Colijn verdedigt het defensie be leid. Stulkken voor de Staten van Zeeland. De dijlkval te Biezelinge. Buitenland. Weer aanvallen der opstandelingen in Spanje. De toestand in China. Notariaat. Bij K. B. is op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan. den heer G. W. A. Gründemann, notaris te Oude-Wete- ring en is benoemd tot notaris te Harlin- gen de heer K. O k m a, cand.-notaris al daar. TWEEDE KAMER. De behandeling van ds Defensiebegrooting wordt beëindigd. De begrooting van Koloniën wordt goedgekeurd. Voor gisteren Minister Colijn aan het woord kwam hebben nog verschillende sprekers aan het debat deelgenomen. Hierbij trok inzonderheid de aandacht de rede van den heer J. J. C. van D ij k (A.R.), volkomen deskundig op dit gebied, die er de nadruk op ilegde dat onze weermacht dringend verster king behoeft. Het is, aldus spr., verklaarbaar dat de Dienstplichtwet, tot stand gekomen in de na-oorlogsche jaren, leemten vertoont. De bezuiniging werd ons door de dure oor logsjaren opgelegd. Thans verkeeren wij in een andere periode, er moet veel wor den ingehaald. Op den Volkenbond mag niet te zeer worden gerekend. Het instituut is be langrijk verzwakt. Wel zal de werking van den Volkenbond worden versneld, wanneer Nederland in den strijd zou wor den betrokken, en het zal zeker ook op de hulp van andere mogendheden kunnen rekenen, doch voorshands zal het op eigen krachten een aanval moeten kunnen af slaan. Met de plannen van de Regeering in zake verlenging van eersten oefentijd en c o n t i n g e n t® u i t- breiding is spr. het eens. De grens bewaking mag bij de uitbreiding van den eersten oefentijd niet worden vergeten, zij moet over voldoende geoefende man schappen beschikken. Althnas voor wat Indië betreft worde het Vlootplan-Deckers uitgevoerd. Dat de Java en Sumatra weinig gevechtswaarde zouden hebben, acht spr. volstrekt onjuist. Zij zouden een behoorlijke plaats in elke marine kunnen innemen. Het spijt spr. dat de minister zijn stand punt inzake de keus: kruisers of lucht vloot, nog niet heeft bepaald, doch spr. gelooft niet dat de 'kruisers als krachts element door de vloot kunnen worden ge mist. Met de Indische luchtmachtplannen kan spr. zich vereenigen, doch het aantal van 60 zeeverkenners acht hij te weinig, omdat altijd maar de helft in den strijd kan zijn. Het zullen er 72 moeten zijn. Wat ons land betreft, voor een actie ve 'kustverdediging kan niet met een mijnenversperring worden volstaan. Met genoegen beeft spr. gehoord, dat de Vrijz.-Dem. de noodzakelijkheid van de landsverdediging niet meer ontkennen. De soc.-dem. zullen nog niet voor de defensiebegrooting stemmen, omdat er te weinig efficience bij onze defensie wordt betracht. Wat de heer Albarda daarom trent zei, acht spr. echter weinig serieus. De soc.-dem., -die zich zoo dikwijls hebben vergist, be gaan een nieuwe vergissing. Inconsequent is hun standpunt in hoogs mate, omdat zij vóór de versterking van de defensie van Ned.-Indië zullen stem men, die zoo nauw verband 'houdt met de Defensiebegrooting. De conclusie had evengoed andersom kunnen luiden. Het evolutieproces bij de soc.-dem. gaat wel heel langzaam. Wat zij willen klopt nog altijd niet op de wer kelijkheid. Verder hebben o.a. nog de heeren Amelink (A.R.) en Krol (C.H.) het woord gevoerd en daarbij het standpunt van den heer Van Houten krachtig be streden. Nadat Minister Colijn de sprekers had beantwoord werden de Vsstingbegrooting en die van het Defensiefonds z.h.s. aan genomen. Daarna werd de begrooting van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1