Las! van verstopping M.S.S. - cachets MAANDAG 14 DECEMBER 1936 51e JAARGANG No, 34 Opschorting van den Vaccinatie-plicht. Buitenland. Het Vorstelijk Huweiijk. Binnenland Fa: kakei van 12 «luki 60 cent. Overal verkrijgbao:. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs 3.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Gees en Ylissingen i 0.20. Loses nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel ingehouden mededeelingen. 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Minister acht de tegenwoordige toe stand niet onbedenkelijk. In de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie zegt de minis ter o.xn. dat hij zich rekenschap heeft ge geven van het feit, dat sedert het op schorten van den indirecten vaccinatie plicht er in ons land nog wel is gevacci neerd, doch dat het aantal vaccinaties geleidelijk zoo is achteruitgeloopen, dat de tegenwoordige 'vaccinatietoestand van ons land reeds bedenkelijk genoemd moet worden. Het aantal niet-gevaccineerde kinde ren is geleidelijk zoo groot geworden, dat ook naar het oordeel van den gezond heidsraad, ons land geacht moet worden niet meer voldoende tegen pokken te zijn beschermd. Ernstige gevaren kunnen hieruit reeds in de naaste toekomst uit meer dan één oogount voortvloeien. Naast de zuiver hygiënische en andere gevaren, die ons in dit opzicht bedrei gen, dreigt er, uit onzen uit vrees voor het encephalitis-gevaar ontstanen slech ten immuniteitstoestand, juist ern stig gevaar voor het ontstaan van encephalitis. Indien er zich in de toekomst ©enige gevallen van pok ken voordoen, zullen de ouders van kin deren die nog niet zijn gevaccineerd, er op groote schaal toe overgaan om dezen alsnog te doen vaccineeren. Deze vacci natie zal dan in vele gevallen geschieden op een leeftij'd, die met het oog op ence phalitis niet als ongevaarlijk moet wor den beschouwd. De minister is er diep van doordron gen, dat er met kracht naar moet worden gestreefd, om in dezen bestaanden onvol doenden immuniteitstoestand van onze bevolking verbetering te brengen. Aan een overzicht van de verschillen de mogelijkheden, die hiertoe bestaan, wordt nog het volgende ontleend. De minister is van oordeel, dat met propaganda voor vrijwillige vac cinatie wel iets te bereiken valt. Met ■zijn instemming wordt deze dan ook met medewerking van het staatstoezicht op de volksgezondheid krachtig gevoerd. Zonder een wettelijke verplichting op den achtergrond zal men hiermede ech ter niet kunnen volstaan. Herstel van den indirecten vaccinatie- plicht 'zonder overgangsbepalingen moet naar de m:eening van den minister uitge sloten worden geacht. Het zou mogelijk zijn den indirecten vaccinatieplicht weer te herstellen op deze wijze, dat krachtens een overgangs bepaling zonder vaccinatiebewijs tot de scholen zouden worden toegelaten de kinderen, die thans reeds den leeftijd van twee jaar hebben overschreden. Men moet dan hopen, dat alle ouders van kinderen tijdig zullen doen vaccineeren, opdat zij te zijner tijd met een vaccina tiebewijs op de school kunnen worden toegelaten. Maar er valt te vreezen, dat dit door een niet onbelangrijk deel der ouders zal worden verzuimd, en dat er over vijf jaar vele kinderen worden ge vonden, die niet over een vaccinatiebe wijs beschikken. Zal men dan aan deze kinderen de verplichting durven opleg gen, om zich op een niet ongevaarlijken leeftijd te doen vaccineeren? Dfe vraag stellen, is haar beantwoorden. Men zal dan niet anders kunnen doen dan de werking van de overgangsbepaling we der voor vele jaren te verlengen. Hiermede zou dan voor de tweede maal, en dan vermoedelijk voorgoed, een einde zijn gekomen aan het stelsel van den indirecten vaccinatieplicht. Het is om deze redenen, dat de minis ter in de memorie van toelichting heeft (geschreven, dat in de toe komst overgang naar den dire eten vaccinatieplicht wellicht de eenige oplos sing zal zijn. Indien hij toch niet gekomen is met een voorstel, dat in deze richting ging, is dit geschied in de eerste plaats op grond dat onder de tegenwoordige politieke om standigheden een wijziging, die althans ■door velen geacht wordt principieel te zijn, niet kan worden verwacht. Voor den minister is het een belangrijke over weging geweest, die hem in den thans voorgestelden gang van zaken deed be rusten, dat hij de gelegenheid had om de gedachte van de noodzakelijikheid van verandering van stelsel thans te introdu- ceeren, waardoor de weg voor een vruchtbare behandeling van deze aange legenheid in het komende jaar wordt voorbereid. Een nieuw kabinet kan dan voortbouwen op het voorbereidende werk, dat thans reeds is verricht, en de minister is ervan overtuigd, dat het dan mogelijk zal zijn tijdig een nieuwe rege ling aan de orde te stellen. Er is daarom naar zijn meening geen enkele reden om thans weer tot een ver lenging van twee jaar over te gaan. Me de met het oog op den nu reeds bestaan- den noodtoestand is een wijziging in de zen geest van hein niet te verwachten. KONING GEORGE VI UITGEROEPEN. Met Middeleeuwsche praal heeft de plechtige afkondiging van de troonsbestij ging van koning George VI Zaterdag plaats gevonden. Ondanks het ongunstige weer, is de belangstelling voor de proclamatieplech tigheid buitengewoon groot geweest. In een geheimen Raad werd de verkla ring der troonsopvolging voorgelezen, waarvan de tekst aldus luidt: „Ziji die hier aanwezig zijn, zijn bijeengekomen, om bekend te maken en te proclameeren één van stem en één van -instemming, dat Zijne Hoogheid Prins Albert, Frederick, Arthur, George, thans, bij' de gratie Gods, geworden is onze eenige wettige souve- rein, onder den naam van George VI, wien wij! trouw en ten allen tijde gehoor zaamheid verschuldigd zijn, in nederige liefde en toewijding." Na deze plechtigheid ontving de nieu we koning de vertegenwoordigers der do minions, die aanwezig waren om getui genis af te leggen van hun trouw aan den vorst. Vervolgens vertrok de koning naar Buckingham Palace. Toen Hij! dit paleis weer verliet, werd hij' door een menigte nog grooter dan die bij het St. James Palace stond opgesteld, toegejuicht. Daar na begaf hij' zich naar zijn woning, waar hem een nieuwe ovatie ten deel viel. Mac Donald is in audiëntie bij den koning toegelaten, waarbij werd over- eengekomen, dat de datum van de kro ning onveranderd gehandhaafd zal blij ven op 12 Mei 1937. Voor de eerste miaal sinds vijftien jaar zijn hooger- en lagerhuis bijeengekomen op een Zaterdag. De leden waren opgeroe pen, om den gebruikelijken eed van trouw af te leggen aan koning George VI. In het St. James Palace werd Zater dag een raad van accesie gehouden. Rede van den nieuwen koning. De nieuwe koning heeft daar de vol gende rede uitgesproken: Ik ontmoet u vandaag in omstandig heden, die zonder voorbeeld in de ge schiedenis van ons land zij'n. Nu idje plichten van het koningsschap op mij rusten, verklaar ik u mijn aanhankelijk heid aan de strikte beginselen van de constitutioneele regeering en mij'n vastbe slotenheid vóór alles te werken voor 't wel zijn van 't Britsche gemeenebest van vol keren. Met mijn eohtgenoote als medewerk- 1 ster aan mijn zijde neem ik de zware taak op mij'. Bij: deze taak zoek ik den steun van al mijn volkeren. Verder zal mijn eerste daad bijl het op volgen van mijn broer zijn hem tot Her tog te 'benoemen; hij' zal voortaan bekend zijn onder den naam Zijne Koninklijke Hoogheid, den Hertog van Windsor. De afgetreden koning. De destroyer „Fury" met aan bourd den hertog van Windsor is Zaterdag te Boulogne aangekomen. Z.K.H. reist streng incognito en wenscht niemand te ont vangen. Om acht uur vertrok de hertog met den sneltrein naar Bazel, vanwaar hij' naar Zürich zal gaan, alvorens naar Oosten rijk door te reizen. Uit Tunis wordt gemeld, dat volgens het dagblad „Tunis Soir" een prachtige villa, gelegen aan de golf van Mamma- met, op 50 K.M. van Tunis, aangekocht is door mevr. Simpson. Gisteravond te 22 u. 20 is de hertog van Windsor te Weenen aangekomen. Hij heeft het plan om naar slot Enzes- feld te gaan op 40 K.M. afstand van Weenen, waar hij de gast zal zijn van baron Louis de Rothschild. Te Feldkiroh, het eerste station op Oostenrijkschen bodem, werd de trein bestormd door een vijftigtal journalisten en fotografen, doch hij liet zich niet zien. Te Innsbruck werd een telegram voor den hertog van Windsor aan den trein gebracht. Te Kitzbuhel ontving hij op nieuw een telegram. Na ontvangst van de telegrammen ver zocht Edward de journalisten hem met rust te laten. Vermoedelijk zal hij naar Kitzhuhel gaan voor de wintersport. Van tijd tot tijd zal hij, naar verluidt, naar Weenen komen om professor Neu mann te consulteeren voor zijn oorkwaal. Naar verder vernomen wordt, zal hij na zijn verblijf in Oostenrijk een bezoek brengen aan prins Paul van Joego Slavië. Mevrouw Simpson vertoeft nog in villa ,Dou Viei". Het schijnt dat zij' voor nemens is Cannes binnenkort te verla ten. VERWARDE TOESTAND IN CHINA. Oorlog tegen Japan geëischt. Eén telegram van den zoon van maar schalk Tsjang Hsoe Liang meldt, dat zijn troepen Tsjang Kai Sjek gevangen hebben genomen. Tsjang Kai-Sjek bevond zich op het oogenblik van z'n gevangenneming op 35 K.M. afstand van Sianfoe in een bad plaats, waar een krijgsraad gebonden zou worden ter bespreking van de militaire situatie in Soeijoean. D'e maarschalk werd in zijn bad door een uit Sianfoe gekomen afdeeling ruiters overrompeld, die tevo ren zijn lijfwacht gevangen genomen had den. Bevestigd wordt, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek vastgehouden wordt door mui ters te Sian Foe de hoofdstad van de provincie Sjensi. Hun aanvoerder, de zoon van maarschalk Tsjang Hsoe Liang wenscht een nationale reorganisatie en eischt, dat onmiddellijtk de oor log aan Japan zal worden ver klaard, Door de Nankingregeering is de staat van alarm afgekondigd. De muiters maakten deel uit van een afdeelingi troepen, die uitgezonden wa ren ter bestrijding van de communisten in het Noord Westen van China. De man schappen eischten positief verzet tegen Japan en- samenwerking met de commu nisten. De correspondent van „Dommel" te Shanghai meldt, dat de jonge maar- maarschalk Tsjang Hsoe Liang, o.a. de volgende eischen stelt: „oorlogsverkla ring aan Japan, teruggave van Mand- sjoerije, herstel van de vroegere politiek der Chmeesche centrale regeering en er kenning van eenige principes van het communisme." Dé staat van alarm is door Nanking af gekondigd. Dé Chineesche autoriteiten confereeren over het nemen van de drin gende maatregelen die door de geschapen crisis noodzakelijk zijn gemaakt. In officiëele kringen in Japan wordt er de aandacht op gevestigd, dat in de Chineesch-Japansche betrekkingen een buitengewone verscherping zou intreden •wanneer Tsjang Hsoe-Lang erin zou sla gen zijn eischen aan Nanking op' te leg gen. Het samengaan van de- Zen generaal met de commu nisten wordt in Japan ui terst verontrustendgeacht. In Tokio is men de meening toegedaan, dat Rusland in deze kwestie de hand heeft. Dit behoeft geenszins te verwonde ren. Het is reeds lang duidelijk, dat Rusland o.a. door de bolsjewiseering van Frankrijk dit land nog meer tegen Duitschland tracht op te zetten in de hooipi, dat het tot een oorlog tussohen beide rivalen zal komen. KERSTFEEST IN RUSLAND. Godloozen treffen hun maatregelen. In het land der sovjets heeft, evenals vorige jaren, de centrale raad van den bond van godloozen weer maatregelen ge troffen, om een hatelijfcen anti-godsdien- stigen veldtocht te voeren ter profanatie van het Kerstfeest. Alle cellen der godloozen hebben op dracht gekregen, hun geheele propaganda- apparaat in dienst te stellen van de cam pagne tegen het Kerstfeest. Ook dit jaar moeten overal „revolutio naire kerstboomen" opgericht worden, die versierd moeten worden met zinnebeeldige figuren en emblemen, welke wijzen op de ontwikkelingen van het sovjet-rijk. Ver schillende fabrieken vervaardigen op het oogenblik niets anders dan dergelijke em blemen. Teneinde het den Russen zoo dierbaar kerkelijk feest van alle godsdienstigen luister te ontdoen, moeten in alle groote steden Carnavals-optochten worden geor- ganiseerd, waarin God en 'Godsdienst be spot worden. Men hoopt vooral, dat de jeugd dooT deze „Kérstfeesten" gewonnen zal wordan voor de godloozen-beweging. Revolutionaire centra in Oostenrijk ontdekt. Dé politie te Weenen heeft twee revo lutionaire propagandacentra ontdekt, een ervan was gecamoufleerd als een we tenschappelijk instituut. D'e centra ver strekten valsche paspoorten en verspreid den revolutionnaire brochures. Volgens de „Telegraaf" werd een dezer revolutionnaire centra door een vrouw be stuurd, zekere mevrouw Lazardfeld, wier echtgenoot in New York woont. Déze ceDtrale had vertakkingen in verschei dene groote steden van Europa en onder het mom van enquêtes naar arbeidstoe standen in industrie-centra oefende het zijn actie uit en werden leden geworven ONDERTROUW PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. Naar wij vernemen zullen de Prinses en de Prins Zaterdag 19 dezer te half elf ten stadhuize te 's Gravenhage aanteekenen. Het jonge paar zal zich zonder eenig vertoon, per auto, en zonder gevolg, naar het stadhuis begeven. Radio-reportage langs den geheelen weg van den bruisstoet. B. en W. van D'en Haag hebben op dracht gegeven langs de geheele route van den Koninklijken stoet op 7 Januari a.s. luidspreker-installaties op te stellen, die in de eerste plaats zullen dienen om de politie-autoriteiten in de gelegenheid te stellen het talrijke publiek aanwijzingen te geven omtrent de door 'hen noodig ge achte orde-maatregelen. Met goedkeuring van de bevoegde auto riteiten, zullen deze installaties tevens ge bruikt worden om het publiek, dat zich langs den weg van den optocht heeft ge schaard, zooveel mogelijk naar de alge- meene radio-reportage van de huwelijks plechtigheid te doen luisteren. Korte Berichten. De regeering van Groot Brittan- nië heeft aan de regeering van de Ver- eenigde Staten medegedeeld, dat zij' den halfjaarlijikschen termij'n van de oorlogs- söhulden, welke 15 December a.s. vervalt, niet zal voldoen. De Italiaansohe ministerraad heeft de veertigurige werkweek goedgekeurd. Deze maatregel bevestigt slechts een sedert jaren in Italië bestaanden toe stand, wij'l door het sluiten van collec tieve arbeidscontracten de arbeidstijd reeds tot 40 uren per week was vermin derd. De autoriteiten van Zürich zij'n be gonnen met den bouw van vier open bare schuilplaatsen tegen eventueele luchtaanvallen. De grootste van deze schuilplaatsen zal 15 meter onder den grond liggen, de kleinste 4 meter. Men neemt aan, dat dit voldoende is om de zwaarste luoht- torpedo te weren. DE NIEUWE MOERDIJK-BRUG GEOPEND. Onder enorme belangstelling is Zater dag de nieuwe Moerdijkbrug geopend. Te 11.18 arriveerde H. M. de Koningin bij het landhoef d te Willemsdorp, waar Zij na een toespraak van den Minister van Waterstaat, door het trekken aan een Oranjekleurig koord, de toegang tot het grootsche bouwwerk ontsloot. Dé opening werd geaccompagneerd door saluutschoten van H.M. pantserschip Friso en H.M. O 16, die zich op het Hol- landsch D'iep bevonden. Een grootsch, historisch moment had zich voltrokken! D'aarna begaf Hare Majesteit zich met een klein gezelschap naar de overzijde, waar dezelfde plechtigheid werd her haald, die daar echter het karakter droeg van een openen van de toegang naar Brabant, die door deze brug is mogelijk geworden. Hier werd een zanghulde gebracht door de schoolkinderen van Moerdijk en Hoogo en Lage Zwaluwe. Evenals aan de Noord zijde, werden speciaal voor deze gelegen heid vervaardigde liederen gezongen. Dé Koningin begaf zich daarna per auto naar Lage Zwaluwe, vanwaar ze om 12.19' per trein naar Den Haag terug keerde. Onmiddellijk na de officieele opening mochten de deelnemers aan de sterritten de brug passeeren. Een schier eindelooze stoet, pl.m. 15 a 20 K.M. lang, die zeer veel tijd noodig had om voorbij te trek ken, maar een afwisselende aanblik bood. Voorop gingen de deelnemers van de A.N.W.B.-stertO'Cht en allereerst „betra den" de fietsers onder hen, de brug, om deze langs het rechter wandel- en fiets pad" over te steken. D'aarop volgden de wandelaars, en tegelijk kwamen de auto mobilisten en tenslotte de motoristen. Verder volgden de deelnemers aan de an dere sterritten. Pas toen de sterritters in Breda waren ondergebracht, werd de brug voor het gewone verkeer toeganke lijk gesteld. Toen was eindelijk pas tenvolle de nieuwe verbinding Noord-Zuid een feit geworden! Voor de sterritten was zeer veel animo, ook uit het buitenland. Die van de A. N. W. B. waarvoor ook niet-leden konden inschrijven, telde 4090, waaronder 674 auto's, 450 fietsers, 1182 wandelaars, 44 tweefietsrijders, 25 ruiters, 32 trein- en 51 watertoeristen en 8 luchttoeristen, mi- liaire vliegtuigen uit Soesterberg. Voor de watertoeristen schreef o.m. in H.M. O 16. Om gezond te blijven, moet men geregeld dagelijks normaio stoelgang hebben en als dat hapert, heeft dat dadelijk nare gevolgen. Uw eetlust vermindert, Gij hebt geen nut van Uw voedsel, Gij gaat er slecht uitzien, maar erger nog, in Uw lichaam hoopen zich slechte stoffen op, die Uw geslei ongun» slig beïnvloeden. Wees daarom verstandig en grijp direct in* Maak Schoon Schip, neemii Zij bevatten sloffen die onmiddellijk zacht maar zeker Uw ingewanden bevrijden van de in ontbinding overgegane spijsresten. Zuiveren Uw bloed, verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er één! Wlit Gij snel Schoon Schip maken, dan twéé I 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets, Binnenland. De nieuwe Moerdijkbrug geopend. De Minister over de opschorting van den vaccinatiepifcht. Moord te Goes. Varkensprijzen verhoogd. Buitenland. Revolutionaire actie in Oostenrijk. Verwarde toestand in China. De uitroeping van den nieuwen Engel- schen Koning. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 ceni bij vooruitbetaling. De K.N.A.G.-sterrit telde 450 deelne mers, de B.B.N. 150, waarvan 125 vracht bestel- en reiswagens en ook de K.N.M. V. kwam met een groot aantal toeristen naar Dordt. De Belgische minister van Openbare Werken, Merlot, beeft aan minister Van Lidth de Jeude het volgende telegram gezonden: „Wensen u geluk bij de in-' dienststelling van de Moerdijkbrug; ik druk mij'n bewondering uit voor de groote toewijding met welke Rijkswaterstaat dit belangrijke werk heeft uitgevoerd." VERZAMELGESPREKKEN MET INDIE. Tariefsverlaging. Zooals bekend, bestaat er gelegenheid een telefoongesprek met Indië te voeren waaraan meer personen in verschillende spreekgelegenheden in Indië deelnemen (z.g. telefonisch vergaderen). Met ingang van 15 December a.s. wordt de toeslag voor deze verzamelge- sprekken verlaagd in dier mate, dat voor den tweeden en volgenden deelne mer slechts f 1 per minuut, met een mi nimum van f 3 verschuldigd zal zijn. Voor een gesprek van 3 minuten, waar aan op Java 3 personen in verschillende plaatsen deelnemen, moet derhalve wor den betaald f 15 2 X f 3 f 21. AUTOBELASTING KAN PER GIRO WORDEN BETAALD. Het Rijk neemt een proef. In verband met verschillende verzoe ken belasting op de postrekening van den ontvanger te voldoen en vervolgens die motorrijituigenhelastingkaart per post te ontvangen, heeft de minister van Fi nanciën bijl wijize van proef het volgende bepaald. Indien een houder van een motorrijl- tudig de verschuldigde motorrijtuigenbe lasting voldoet door storting of overschrij ving op de postrekening van den ontvan ger en hij1 toezending van de motorrijtui- genhelastingkaart door middel van de post verzoekt, zal de ontvanger aan het laatste gevolg geven. Kosten zijn hier- votar niet verschuldigd. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat de toezending niet per aangeteekenden brief zai ge schieden en dat deze verzending plaats heeft op eigen risico van den houder. Indien eon houder van een motorrij tuig die de verschuldigde belasting per giro heeft voldaan, bemerkt, dat een hem per post toegezonden kaart hem niet heeft bereikt, is het in zijn eigen belang, dat hü daarvan onmiddellijk kennis geeft aan den ontvanger. Aangezien het slechts een proef geldt, is van deze regeling nog geen melding gemaakt op de formulieren (aangiften, enz.). Belanghebbenden zullen dus zoo

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1