BERTELS Ordening bedrijfsleven. RITSEMA STOFZUIGERFABRIEK Heerengracht EERSTE BLAD Het Britsche drama. Staten-Generaal. HET ADRES A. WILKING Buitenland. ZATERDAG 12 DECEMBER 1930 DAOBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, @3 Heeft de Sint U goed bedacht? Of heeft U soms op ons gewacht? Seiangrijkstë Nieuws Een verstandig boer voedert Bertels' Voer Radio-rede van ex-koning Edward. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummor 11. Postchèque en Girorokcnlng 44455, Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. *De Zeeuw Abonnementsprijs f£.50 per kw§ïiaals weekabonnementen voor Middelburg. Goes es Vlissiogen 10.20. Losse nummer? 5 eest Advertentiën 30 esnt per rspj,. Ingtgestfcst paededeelingcn 60 s«sat p? ?ïsï'.. Advertentiën Dissdsfs m Vrijdags &Sj vooruitbetaling. Onder letter et mette tfsJö. Bij contract belangrijke surtiag. Dit nummer bestaat uit 2 bladen In Januari 1934 werd door het Centraal Comité van Antirevolutionaire Kiesvere nigingen een commissie in het leven ge roepen, met o.m. de opdracht advies uit te brengen omtrent hetgeen de A.R. par tij te doen staat ten aanzien van de be vordering der ordening van het bedrijfs leven. Deze commissie heeft zich van haar opdracht gekweten en een rapport pitge- bracht. Zij begint zeer terecht, gezien de schier babylonische spraakverwarring, die er met betrekking tot deze zaak heerscht, met een antwoord te geven op de vraag wat onder ordening van het bedrijfsleven moet worden verstaan. „In ruimen zin genomen aldus het rapport kan men onder ordening ver staan alle maatregelen, welke dienstbaar kunnen zijn aaln het wegnemen van wantoestanden en bestrijden van mis bruiken, welke het gevolg zijn, hetzij van individueel egoïsme, hetzij van groeps egoïsme, hetzij van overheids- en gemeen- schapsabsolutisme. Wat hier echter beoogd wordt is het erkennen en steunen van het georgani seerde economische en sociale leven, het welk zich in de ordeningen en bedrijven en in de organisatorische verhoudingen tusschen de bedrijven onderling en tus- schen de bedrijven en andere maatschap pelijke en publieke instellingen openbaart, door het nemen van zoodanige maat regelen op sociaal-economisch terrein, dat een juiste coördinatie van de verschil lende bevoegdheden en belangen, be nevens een behoorlijke samenwerking tusschen de personen en verbanden van personen, die aan de productie en distri butie deelnemen, wordt bevorderd." Het doel van de ordening is, volgens de commissie, niet het uitschakelen van het persoonlijk- of het groepsbelang of van het gemeenschapsbelang, maar wel het bestrijden van een overheersching van een van deze drie elementen bij de orga nisatie van het bedrijfsleven en het weg nemen van de nadeelige gevolgen, die de overige bevolking geheel of ten deele daarvan ondervindt. Verder wordt op den voorgrond gesteld, dat bij de beoordeeling van de vraag, of en in hoever van wantoestanden en mis bruiken sprake is, de beginselen van Gods Woord toetssteen moeten zijn. En die beginselen zullen evenzeer richtsnoer moeten zijn bij het beoordeelen en kiezen van bepaalde orde- ningsmaatregelen. In laatste instantie moet de gerechtigheid omtrent de te hemen ordeningsmaatregelen beslissen. En bij het zoeken van die gerechtigheid kan het licht van Gods Woord en de maatstaf van des Heeren Wet niet wor den gemist. „Van die gerechtigheid spreekt Gods Woord, wanneer het eerbied vraagt voor den mensch, ook wat betreft de stoffe lijke zijde van diens bestaan, als hoogste en zelfs naar Gods beeld geschapen crea tuur; wanneer dat Woord 's menschen arbeid aanwijst als een goddelijke roeping en plicht tot onderhoud van zijn leven en tot onderwerping van de aarde aan zijn heerschappij; wanneer het naast ar beid ook rust en ontspanning eischt, ten einde in het bijzonder op den Dag des Heeren, God te dienen en lichamelijke en geestelijke krachten en gaven te ver sterken en te ontplooien. Voorts ook, wanneer het opkomt voor de handhaving van gezag en voor gehoor zaamheid niet alleen in de gezinnen en in den Staat, maar ook op het terrein van het bedrijfsleven; wanneer het toornt tegen misbruik van gezag en macht en tegen onderdrukking van ondergeschik ten en zwakken; wanneer het verhaalt van den organischen groei van het gan- sche menschelijke geslacht uit één bloede; wanneer het den nadruk legt op de ver scheidenheid van gaven, krachten en daarmede verband houdende plichten", enz. Hieraan wordt nog toegevoegd de op merking, dat dit beroep op de beginselen van Gods Woord en de geboden van 's Heeren Wet, geenszins beteekent het bepleiten van een „Christelijk" radicalis me, hetwelk poogt op revolutionaire wijze omver te werpen en los te wrikken de instellingen en verhoudingen, die zich onder den invloed van historische ont wikkeling en natuurlijke verscheidenheid in de menschelijke samenleving hebben gevormd. De commissie acht het verder noodig op te merken, dat wie Gods Woord kent en de lessen der ervaring eerbiedigt, elke gedachte van het verwezenlijken van een ideaal-maatschappij, langs den weg van ordening, in beginsel verwerpen moet. Immers hij weet, dat in diepsten grond de zonde oorzaak is van alle maat schappelijk leed. En zoolang die zonde haar invloed op de maatschappelijke ver houdingen oefent, zullen wanverhou dingen en misbruiken aan den dag treden, zal elk streven naar een geluks staat op aarde niet alleen onvruchtbaar blijken, maar zelfs gevaar scheppen voor nog ernstiger misstanden dan die welke men zoekt te bestrijden. Deze overweging mag uit den aard der zaak geen aanleiding zijn om de handen in den schoot te leggen en maar zonder meer aan te zien hoe het leven zich ontwikkelt. Maar wel maant ze tot groote voorzichtigheid bij het kiezen en beoor deelen van ordeningsmaatregelen. Wij gelooven niet aan een geluksstaat zooals die van socialistische zijde wel is voorgespiegeld. En evenmin aan een dui zendjarig rijk van vrede en welvaart als vrucht van nationaal-socialistische expe rimenten, zooals dat in Duitschland wordt voorgespiegeld. Het hoofdorgaan van de S.D.A.P. welke partij niet ophoudt te propageeren, dat ook overtuigde Christenen tot haar kunnen behooren geeft een beschou wing over „bet Britsche drama". Een zeer leerzame beschouwing, niet wat betreft de droeve historie van den Engelschen koning, maar leerzaam wal betreft de beginselen door bet roode or gaan gehuldigd. Van ben, die niet met de noodige mee warigheid over mevr. Simpson die zich als een trouwelooze vrouw deed kennen spreken, beet bet dat zij zich van een leelijke kant laten kennen. Eerst krijgt de bisschop, die den Ko ning aan zijn Christenplicht durfde ber inneren er van langs. Aldus „De Koning is vrij. Maar bisschop Brunt gaf bet sein, om alle honden op hem los te laten, als hij de euvele moed had om een Canadeesch-Amerikaansche te trouwen, die al twee mannen had ver sleten. Op hem, en op zijn vrouw. Hij zou de Koningin hebben blootgesteld aan alle mogelijke beleedi gingen die brave lieden en huichelaars een vrouw kunnen aan- 1 doen." Voelt men de bittere haat, die hieruit spreekt tegen hen, die aan de eischen van Gods wet willen zien vastgehouden? Maar daar blijft het niet bij. „Indien hij (de Koning), hoewel zijn hart hing aan een andere, om redenen van staatsraison de maagd had uitgezocht die hem het minst onaannemelijk scheen, en deze dame was voor de onvergelijke lijke eer bezweken, en uit deze echt was een prins geboren, dan zou uit deze ver krachting van het edelste gevoel dat de dichters van alle tijden hebben verheer lijkt, de eerbied zijn geboren van heel zijn volk, en van alle volken ter aarde, voor hem, en voor haar. De hoogepriesters en de mandarijnen uit alle hoeken van het Rijk' zouden zich hebben opgemaakt om hem en haar hulde te brengen en ge schenken, om hun trouw te zweeren. Dit was een nieuw hoofdstuk geweest in het boek van de leugens der samenleving." Op deze wijze worden de huichelaars dat zijn zij die niet toegeven, dat deugd en ondeugd stuivertje wisselen, dat de mensch zich in vrijheid moet kunnen uit leven zonder zich om de goddelijke or dinantiën inzake het huwelijk te bekom meren, aan de verachting prijs gegeven. Nadere toelichting hierbij kan achter wege blijven. Dit schrijven van het roode hoofdor gaan spreekt voor zichzelf. Ingezonden Mededeeling TWEEDE KAMER. DE BEGROOTING VAN DEFENSIE. De heer Albarda erkent, dat onze weermacht gemoderniseerd moet worden. Maar de Soc.- Dem. zullen behalve wat Indië betreft, tegen deze begrooting stemmen. De Kamer heeft gisteren voortgezet de algemeene beschouwingen over hoofdstuk VIII van de rijksbegrooting voor 1937 (defensie). De heer Schaepman (R.K.) consta teert, dat wij noodgedwongen tot verster king onzer bewapening moeten overgaan. Daarbij moet uit den aard der zaak reke ning worden gehouden met de draag kracht van het land. Spr. heeft met verbazing de aankondi ging van de concentratie op luchtvaart gebied gelezen, welke belichaamd zou worden in een instantie, die zal worden ondergebracht bij het departement van VRAAGT DEMONSTRATIE. IDDELBURG 46 - Tel. 202 waterstaat, Spr, is echter van meening, dat een dergelijk lichaam onder defensie moet ressorteeren. Spr. dringt aan op versnelling van het tempo van den vliegtuigbouw. Dat zal ook de bestrijding der werkloosheid ten goede komen. Hij betwijfelt, of de Neder- landsche vliegtuigindustrie nog niet tot metaalbouw in staat is. Voorts moet er actiever gehandeld wor den ten aanzien van de oeconomische en industriëele verdedigingsvoorbereiding. Wat de vlootvoorstellen betreft kan spr. zich in het algemeen met de voorstellen tot aanbouw vereenigen. Hij is het er mee eens, dat aanbouw van een kruiser thans niet noodzakelijk is. Wel is uitbreiding van de luchtmacht en van het leger noodig. Naast de vlieg- booten dient rekening te worden gehou den met de voordeelen, die landvliegtui- gen ook voor marine-doeleinden bieden. Ook met den aanbouw tot 39 landbom- menwerpers kan spr. zich vereenigen. Juist in den snellen aanval ligt de beste verdediging voor een klein land als Neder land. Spr. dringt aan op samenwerking tusschen leger en marine, vooral in Indië en ook bij de opleiding. Spr. wijst voorts op de mogelijkheid van het recruteeren van meer inlandsch personeel op de vloot in Indië. De heer Albarda (S.D.) zegt, dat de groote veranderingen, die zich in de wereld hebben voorgedaan, niemand kun nen zijn ontgaan. De Volkenbond had de verwachting van veiligheid en vrede ge wekt. Na 1932 brachten de ontwapenings besprekingen verschillende teleurstellin gen en begonnen de bewapeningsuitgaven weer te stijgen en toen na 1933 Duitsch land uit den Volkenbond trad en daar mee zich officiëel herbewapende, nam deze stijging met sprongen toe. Over het programma van zijn partij kan spr. zich op het oogenblik nog niet uitlaten. Het congres van de S. D. A. P. moet nog over de uit gewerkte richtlijnen beslissen. Spr. wijst op de grievende behandeling, die de leden van de S. D. A. P. nu reeds drie jaar van de zijde van defensie on dervinden. Het heeft spr. daarom zelf overwinning gekost, niet allen verderen steun aan defensie te weigeren. Deze grie ven mogen echter niet zwaarder wegen dan zij zijn en met de groote belangen, dii- 'hier in het spel zijn, 'heeft spr. rekening gehouden. Spr. erkent, dat ome weer macht gemoderniseerd moet worden en dat hoogere uit gaven dus noodzakelijk z ij n. Dat beteekent echter niet, dat hij daarom voor elke voorgestelde begrooting zou moeten stemmen. Wij moeten in ons land niet verder gaan, dan voor de col lectieve veiligheid noodzakelijk is en spr. heeft den indruk, dat bij de besteding van gelden voor onze weermacht niet de noodige efficiency wordt betracht. Om altijd geoefenden ter beschikking te hebben is geen contingent van 32000 man noodig. Dit kan ook bereikt worden door verleniging van den eersten oefentijd met P/2 maand en een drieploegenstelsel. Een klein aantal groote lichtingen in- plaats van een groot aantal kleinere zou de lasten van de ouderen verlichten. Maar de h'eeren Duymaer van Twist en Wen- delaar hebben reeds anders gesproken. De laatste beriep zich op een Italiaansch blad, dat van meening was, dat Nederland niet gmoeg voor zijn weermacht deed. De heer Wendelaar 'had dit blad moeten schrijven, dat Nederland niet behoort tot de volkeren, die kanonnen noodig hebben m plaats van vet. De regeering wil, dat men haar stap voor stap volgt. Spr. wil eén volledig plan met opgave der kosten. We moeten ook ïekening houden met de financieele ge volgen der bewapening. Het weerstandsvermogen van ons volk hangt niet alleen af van kanonnen en mannen, doch veeleer van den socialen welstand en gezondheidstoestand van ons volk; Het zal wel duidelijk zijn, dat spr. 'het vertrouwen in het defensiebeleid ont breekt en dat 'hij en zijn frac- tiegenooten hun stem niet aan deze 'begrooting kun nen geven. Hij moet de verant woordelijkheid voor deze begrooting ge heel afwijzen. Voor Indië staat de zaak anders. Dat bevindt zich in een zeer moeilijke positie, vooral door de aanwezigheid van petro- leumbronnen. Met Japan voorop is de bewapening hervat. Het evenwicht is ver broken en de toekomst zeer gevaarlijk, ook voor de Indische bevolking in haar geheel. Wat de regeering thans voorstelt inzake de defen sie-uitgaven voor Ned. -1 n- dië in het betreffende wet s- ontwerp No. 115, is in rede- lijkheid noodzak elijk te achten. Het past in het stelsel der collectieve veiligheid en daarom zullen spr. en de zijnen hun stem er niet aan onthouden. Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST De heer Van Houten (G. D.) zegt, dat juist nu, in dezen tijd de ontwape ningsgedachte noodiger is dam ooit. Spr. verwerpt alle opportunistische motieven. De christen democratische unie aan vaardt de consequenties van haar streven naar internationale ontwapening. Hoe kan een centrale politie de orde handhaven als de deelen der gemeenschap ieder zelf een gewapende macht vormen? Wie de zoude van het militairisme pro pageert, moet komen tot internationale en nationale ontwapening. De weermacht mag alleen voor politio- neele diensten worden ingericht en ge bruikt. Het doel van thans wijst spr. af en ook deelneming aan een Volkenbonds actie, want dit beteekent deelneming aan een wereldoorlog onder den naam van den Volkenbond. Spr. bepleit tenslotte milde toepassing van de Dienst weigerings wet. Niet ieders geweten voelt zich aan dezelfde grenzen gebonden. De heer W esterman (ex-nat. herst.) zegt, dat het van zwarte ondank baarheid zou getuigen, niet te erkennen, dat de regeering aan vele van sprekers wensohen ten aanzien van de weermacht is tegemoet gekomen. De minister heeft zichzelf hervonden. Het kan den militair Colijn niet Verborgen zijn gebleven, welke veranderingen zich in Europa en ook daarbuiten hebben voltrokken. Spr. ves tigt de aandacht op het toenemende wan trouwen tusschen de volkeren. Spr. mengt zich niet in discussies over harmonische vloten en klein materiaal. Dat moeten de deskundigen uitmaken. Maar in de tegenwoordige omstandighe den moet het tempo hier en in Indië aanzienlijk worden versneld. Ten aanzien van de personeelskwestie zijn de organisatie en de opleiding niet in orde. Alle deskundigen zijn het er over eens, dat er meer gedaan moet worden. Minister C o 1 ij n: Welke deskundigen? De heer W esterman: /Prima des kundigen. Spr. constateert, dat onze luchtmacht veel te klein is. Als we 100 vliegtuigen in de lucht hebben, moeten we ten minste een reserve van 200 hebben. In het afgeloopen jaar is veel te wei nig gedaan. Het z.g. „vliegende fort", dat Fokker bouwde, is in geveohtswaar- de thans reeds overtroffen door het nieuwste Fokkerproduct, dat op de Parijsche Luchtvaartsalon geëxposeerd staat. Spr. wijst op de opmerking over de mot gelijkheid om K.L.M.-vliegtuigen tot bom menwerpers in te richten en dringt aan op centralisatie van alle luohtvaartbe- moeiingen, die thans veel te veel over allerlei instanties en departementen ver deeld zijtn. Alles dient in één hand ge concentreerd te worden. Spr. protesteert tenslotte tegen het ver bod van het „Nationale Dagblad" der N. S.B. voor de weermacht. Van een groot nationaal voelend man als de heer Colijn, die ver boven de middelmaat uitsteekt, had spr. niet een dergelijken maatregel verwacht. Hoewel hij weet, d&t de Minister-Pre- Binnenland, De Tweede Kamer over de Defensie- begrooting. Het standpunt der soc.- dem. fractie. Vandaag wordt de Moerdijk-brug door H. M. de Koningin geopend. Tijdelijke stopzetting werkverschaffingen. De beëediging van Prins Bernhard. Buitenland. Het afscheidswoord van den afgetreden Engelsohen koning. Ook koningin Mary spreekt tot het Ehgel- sche volk. Vanmorgen vroeg heeft de ex-koning 'het land verlaten. De kerkvervolging in Duitschland. land. sident zich er weinig van zal aantrekken, waarschuwt spr. deze, dat hij niet op den goeden weg is. Spr. weet, dat hij voor doovemansooren spreekt. Minister Colijn 'knikt beves tigend. De betrokkenen zijin ten minste even goede vaderlanders als wie ook. D r G o 1 ij n: Het gaat om de vulga riteit. De heer Westerman: Dat is dua een kwestie van paedagogie. Op deze wijze wordt verbittering gekweekt. Do minister moet maar uitmaken of hij het landsbelang hiermee op de beste wijze dient. De heer Wendelaar (Lib.): Weet U wat dienen is? Dienen is doen wal de overheid wil en niet wat je zelf wilt. De heer Westerman eindigt zijtn rede met een pleidooi voor verbetering van de positie van de oud-gepensioneer den en oefent critiek op de veranderingen die in de sergeants-rangen zijn aange bracht. De heer Van de Bilt (R.K.) wenscht verbetering van de opleiding van het personeel voor Indië. Deze moet niet alleen doeltreffender, maar ook sneller geschieden. Het stemt spr. tot voldoening dat de K.L.'M.-vliegtuigen gemakkelijk voor de fensiedoeleinden zijn uit te rusten. De voorheelden in andere landen als Duitschland en Rusland toonen, dat men daar hetzelfde doet. Ook moeten bij ons, zooals in andere landen, maatregelen worden genomen op dat handelsschepen tot hulpkruisers kunnen worden ingericht. Men zou den eisch kunnen stellen bij het verstrekken van subsidie dat gemakkelijk geschut aan boord kan worden opgesteld. Te 5 uur wordt de vergadering ver daagd tot Dinsdagmiddag a s. te 1 uur. Ingezonden Mededeeling. De van OUDS BEKENDE naam B E R T E L S waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam „Hier is Windsor Castle, Zijn Konink lijke Hoogheid Prins Edward". Zoo werd de afscheidsrede van Edward VIII tot het Britsche volk gisteravond aangekondigd, en direct daarop klonk de stem van den scheidenden vorst door den aether. „Te langen leste ben ik dan nu in staat eenige persoonlijke woorden te zeg gen. Ik heb nimmer de behoefte gehad, iets te verzwijgen, maar tot dusver was het mij constitutioneel niet mogelijk te spreken. Eenige uren geleden heb ik mijn laat- sten plicht als koning en keizer vervuld, en nu ik ben. opgevolgd door mijn broeder den. hertog van York, moeten mijn eerste woorden zijn: een verklaring van trouw jegens hem. Ik doe dat van ganscher harte. Gij kent allen de redenen, die mij ge noopt hebben afstand te doen van den troon, maar ik wil, dat gij begrijpt, dat ik bij het bepalen van mijn houding nimmer het land of het rijk uit het oog heb ver loren, dat ik, eerst als prins van Wales en den laatsten tijd als koning 25 jaar heb trachten te dienen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1