(fUilis. fazen Drnaam Putnam-Orgel, Belangrijkste Nieuws eld Persoon zoekt de koop: aalorgel ek 65, mager spek 80, ger. mager spek 80, :t 73, rundlappen van- .svleesch vanaf 5 pond I VERHAGE, Vleesch- n N.Z., Middelburg. p of te huur: met tuin en met inventaris, or gevraagd: burgerwoning pe goes. 'e koop: :n wielen met htbanden. WOENSDAG 9 DECEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51 e JAARGANG No. 775. Beklagenswaardig vorst. Buitenland. De toestand in Engeland nog onzeker. Beslissing van den Koning vóór van avond? Binnenland Luchtschipverbinding met met indië? Staten-Generaal Zij, dia zich met Ingang van 1 Januari 1937 op „Ue Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in December verschijnende nummers URATIS. s compagnon met ka- ne. Brieven onder Na ,u „De Zeeuw" te Goes. ;isters, w.o. Harp, enz. Zeer goedkoop, traat 247, Krabbendijke. VEERE. BIJ INSCHRIJVING: WOONHUIS, iijde kade Veere. Brief- /eren tot 19 Dec. 1930 ON, A 120c, Veere. cersche Singel, Tel. 21 JWSE, M'burg. Bestelt pokelvleesch togen de Prima Vaarzonvleosch, stukjes 45—50, stuk- loken 55 ct. a. p. pond. wegens afsohafiing: BESTE PONNY, vertrouwd en gemak- li E JONGE, Groenten- an Randwijkstraat te 60, bladreuzel 65, ger. illes per K.G. Runder- 45 ct. per pond. Lams- )nd voor 1. Slagerij "AGTER, Noordstraat, windvoorziening, 73/s iderne eiken kast. K, Orgelbouwer, Jacob 15, Goes. gem. Kruiningën. Te Deurwaarder J. M. DE Kade 11, Goes. r letter s, Bureau „De Des. ^E, Oude- Vlissingsche delburg. koersen. lam, 8 Dec. 2.30 uur. .84 K. IGING VAN M ENZ. TE GOES. ereeniging. artiging v. d. belan- ;rv. Kerk. eeniging. ensch. Belangen. nctikunst. sn. reekt voor de A.R. red. Vereen, van Chr. lienden. tensch. Belangen. besturen van de ver gen ons steeds tijdig ?en, concerten, lezin- WEERBERICHT. den avond van 9 [ge, later afnemende Westelijke wind, ben ïwoïkt, met 'kans op td, aanvankelijk veal nmiddag 3 uur: t tiddag 3 uur: oor fietsen: dn. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j. j. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0,20 Losge nummers 5 cent Advertentiën 90 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.8b. Bij contract belangrijke korting. Het Sociaal-D'emocratische „Volksblad" keert zich in een hoofdartikel tegen de „verachtelijke journalistiek" voor wie niets en niemand veilig is. Zulks in verband met wat de laatste dagen over den Engelschen Koning en Mrs. Simpson wordt geschreven. „Twee berichten aldus bedoeld or gaan Bij bet buitengoed Fort Belvé dère, waar de arme Engelsche Koning vertoeft, komen per auto twee bezoekers, die bun gezichten verbergen om zich te beschermen tegen de loerende blikken van nieuwsgierig publiek en opdringende verslaggevers. En te Cannes in Zuid- Frankrijk, waarbeen 's Konings uitverko rene, mevrouw Simpson, vertrokken is, om zich aan de felle belangstelling van het Engelsche publiek te onttrekken, heeft de belegerende journalistenmenigte door do veilige bewaking geen gelegenheid ge kregen om de geteisterde vrouw te kie ken, of de gemoedsbewegingen, die zich op haar gelaatstrekken weerspiegelden, te beschrijven." Wij hebben niet de minste behoefte bet optreden van de sensatiepers in bescher ming te nemen en we spreken er gaarne onze blijdschap over uit, dat het roode oi gaan, hetwelk zich tot nu toe nooit door bijzondere terughoudendheid ken merkte, thans blijk geeft de sensatie-jour nalistiek te verfoeien. Wat ons echter trof in bovenstaand stukje is de meewarige toon waarop hier over „den armen Engelschen Koning" en over zijn „uitverkorene", do „geteister de vrouw", geschreven wordt. Men krijgt zoo den indruk, alsof Ko ning Edward en Mevr. Simpson bekla genswaardige slachtoffers zijn van de Fngelsche wet en traditie, die hun geluk in den weg staan. Maar zoo is het toch niet. In werkelijkheid staat het toch zóó, dat de drager van de Engelsche kroon in het huwelijk wenscht te treden met een vrouw die van haar eerste man is ge scheiden en die daarna met een geschei den man ging trouwen, welk huwelijk eerst in April 1937 definitief kan worden ontbonden. Het droeve feit doet zich voor, dat de jonge Koning inplaats van vóór te gaan in de eerbiediging van goddelijke en men- schelijke wetten, blijk geeft die geboden met voeten te treden. En.nu ligt het geheel in de lijn van hen die bet huwelijk op één lijn stellen met een contract, dat naar willekeur kan war den ontbonden, en die de huwelijkstrouw als hopeloos ouderwetsch verwerpen, om de hoofdpersonen in het Engelsche dra ma voor te stellen als „beklagenswaar dige menschen", wie bet niet vergund is zich „uit te leven" en de begeerle van hun 'hart te volgen, maar in waarhr;.l is het toch zoo, dat we hier te doen heb ben met een zondige verhouding, waardoor aan het prestige van de En gelsche kroon en van het Britsche Bijk in het algemeen onberekenbare seaado wordt gedaan. Zeker, Koning Edward is een in vele opzichten beklagenswaardig man. Maar dan beklagenswaardig vooral omdat hij, de Vorst van een zoo groot rijk, rich nier openbaart als een dienstknecht, een gevangene in de strikken van den booze. Tal van leden van het parlement ver wachten, dat de ontwikkeling van den toestand thans snel verloopen zal en al gemeen is men van meening, dat de con- stitutioneele crisis nog vóór hedenavond beëindigd zal kunnen zijn. Men acht zekere bezoeken aan fort Belvedere, de verblijfplaats van den Ko ning en de beraadslagingen, welke giste ren in Downingstreet plaats vonden, van groot belang. Baldwin heeft gisteravond om circa elf uur Fort Belvedere verlaten, na ongeveer vijf uur bij den Koning te hebben ver toefd. De hertogen van York en van Kent hebben, evenals mr. Baldwin, met den Koning gedineerd. Verscheidene vooraanstaande persoon lijkheden zouden gisteravond op Fort Bel- verdere geweest zijn en hebben deelgeno men aan besprekingen, welke volgens sommiger bewering tot een definitief be sluit gevoerd hebben. Van andere zijde wordt dit echter ont kend en houdt men vol, dat vandaag nog geen officiëele verklaring van mr. Bald win in het Lagerhuis te verwachten is. Een geheimzinnig vliegtuig. Eenige sensatie is gisteren ontstaan, doordat een vliegtuig met drie personen van Croydon naar Cannes, de verblijf plaats van Mevr. Simpson is vertrokken. 1 Volgens een laat in den avond door de „Evening News" ontvangen mededeeling waren deze drie mannen een ongenoemd lid van de advocatenfirma Th. Goddard Co., die de advocaten van mrs Simpson zijn en verder een zekere Dr Kirkwood en mr. Baron. Deze gebeurtenis, die op zich zelf niets bijzonders is, is urenlang evenwel op de waanzinnigste wijze uitgebuit, om de ge beurtenis maar zoo romantisch mogelijk te maken. DE OORLOG IN SPANJE. Ook gisteren rust aan het front. Ondanks alle voorspellingen, die deden gelooven aan een geweldig offensief, dat gisteren door de opstandelingen zou wor den ontketend, heeft gisteren aan het ge- heele front van Madrid rust geheerscht. Gistermorgen hebben escadrilles der regeeringstroepen verkenningstochten on dernomen, teneinde te verhinderen, dat vijandelijke vliegtuigen boven de hoofd stad vliegen zouden. Om vier uur des middags bombardeer den echter zes driemotorige toestellen der. opstandelingen vrij hevig zekere buiten het centrum der hoofdstad gelegen wijken. Ncorsch schip beschoten. Het Noorsche vrachtschip, dat gisteren tijdens het bombardement van Sevilla door een bom uit een der vliegtuigen van de regeering is getroffen, is de „Gulnes". Een der leden van de bemanning, een Noor, werd gedood, terwijl zes matrozen werden gewond. Het schip zelf werd be schadigd. De „Gulnes" had te Porto een lading steenkool gelost en was op weg naar Sevilla, om er een lading erts voor Man chester in te nemen. Fransch vliegtuig omlaag ge schoten. Een vliegtuig in dienst van de Fran- sche ambassade te Madrid, dat uit de Spaansche hoofdstad naar Toulouse was gestart, is bij Pastrana in de provincie Guadalajara omlaaggeschoten. De speciale correspondent van Havas, die zich in het toestel bevond, brak een been. Een vertegenwoordiger van het interna tionale Roode Kruis kreeg een kogel in zijn dij, terwijl de speciale vertegenwoor diger van de „Paris Soir", in den arm werd getroffen. Een jong meisje brak een arm. Italianen openlijk voor Spaansch legioen aangeworven. Men schrijft aan het Hdbld.: Tijdens een autotocht in Noord-Italië heb ik in verscheidene steden een groot aantal Italiaansche soldaten gezien in de speciale uniform, olijfgroene overall, van het Spaansche vreemdelingenlegioen. Deze soldaten zijn vrijwilligers, die echter van uniform en wapenen worden voorzien, voordat zij met Italiaansche schepen uit de havens van Genua, Livorno en andere Italiaansche steden naar Spanje vertrek ken. Het gaat hier om troepentranspor ten van grooten omvang. In den regel zijn deze vrijwilligers soldaten, die terug gekeerd zijn uit den oorlog in Abessinië en die moesten kiezen tusschen werkloos heid en vertrek naar de Spaansche hel. Bescherming van den Zwitserschen staat. D'e Zwitsersche Bondsraad heeft bij de Bondsvergadering een wetsontwerp ter bescherming van den Staat ingediend. De strekking van deze wet is, om den Staal tegen gevaren, in het bijzonder tegen communistische actie, te beschermen. D'e Bondsraad wil nog niet overgaan tot een absoluut verbod van de commu nistische partij, doch de Raad behoudt zich voor in het geval van gevaar voor de veiligheid der republiek, de partij en haar ne venorganisaties te ontbinden, het vermo gen der partij in beslag te nemen en pu blicaties van de partij te verbieden. Verder omvat het ontwerp maatregelen waarbij aan buitenlandsc'he communisten wordt verboden zich zonder toestemming van de Zwitsersche regeering op Zwit- sersch grondgebied op te houden Ten slotte wordt aan buitenlanders bet dragen van partijuniformen en partijs insignes verboden. Duitsch slagschip van stapel geloopen. Het 26.000 ton metende slagschip „Gneisenau", een zusterschip van de „Scharnhorst", is gisteren te Kiel van stapel geloopen. Generaal von Fritsch, opperbevelhebber van het leger, hield de dooprede, waarin bij herinnerde aan den voorganger van dit schip, den pant serkruiser „Gheisenau" van de oude vloot, welke in den slag bij de Falkland- eilanden tijdens den wereldoorlog in den grond werd geboord. Rijkskanselier Hitler was bij de plech tigheid aanwezig. Een later bericht meldt, dat tijdens het te water laten van de „Gneisenau", hel schip te snel is weggegleden, zoodat het aan de overzijde van het basin tegen een muur stiet, welke 5 meter opzij werd gedrukt. Onmiddellijk hebben ingenieurs het schip onderzocht. Wat de „Hindenburg" gepresteerd heeft. Maandagavond is het luchtschip „Hin denburg" van zijn laatste reis van het jaar teruggekeerd. In tien maanden heeft het schip 36 vaarten gemaakt. Vervoerd werden 2626 passagiers, van wie 1103 tus schen Noord-Amerika en Duitschland en 619 tusschen Zuid-Amerika en Duitsch land. Aan post werd 8458 K.G. over den Oceaan gebracht, aan goederen 9060 K.G. Volgend voorjaar zullen de tochten naar Noord- en Zuid-Amerika opnieuw begin nen. In den herfst van 1937 hoopt de reederij de beschikking te krijgen over een derde schip de L. L. 130. Korte Berichten. Naar uit Leiria (Portugal) wordt geseind is aldaar de vloer van een school lokaal, waar een vergadering van een katholieke vereeniging werd gehouden, plotseling ingezakt. Bij deze ramp wer den veertig personen gedood en meer dan 100 gewond. Te Broadsworth in Doncaster staken sinds eenigen tij'd 3500 mijnwerkers. Thans hebben zich 8000 arbeiders uit de omliggende mijnen bij de stakingsbewe ging aangesloten. De raad van discipline van den staat Thürinigen heeft den hoogleeraar aan de universiteit van Jena, prof. Hans Leisgang, afgezet, omdat hij in het open baar een redevoering heeft gecritiseerd, welke Hitier tijdens een herdenking van maarschalk von Hindenburg heeft uitge sproken. Als de nationaal-socialisten in ande re landen eens met dezelfde maat ge meten werden! Verwacht wordt, dat de buitenge wone zitting van den volkenbondsraad, welke Donderdag a.s. te Genève zal war den gehouden, slechts van korten duur zal zijn §n dat men er zich toe zal be palen, een commissie van drie te benoe men, om den gang van zaken in Spanje te blijven volgen. DE GEVAREN VAN DEN WEG. Rijdt niet in file op gladde wegen. In verband met de gevaren, welke de automobilisten in dezen tijd loopen bij plotseling opvriezen van wegen, welke kort tevoren nog nat waren, acht de K.N. A.G. het nuttig vooral te wijzen op de ge varen, voortvloeiende uit de gewoonte van velen om in file te rijden. In vele gevallen wordt vooral bij avond, wanneer men voor een gesloten spoorwegovergang of brug heeft moeten wachten, een file ge vormd, waarbij de auto's vlak achter el kander blijven rijden. Het is duidelijk, dat daarin groote gevaren schuilen, omdat wanneer een der voorste wagens plotse ling moet remmen en zou slippen, de daarachter rijdende bestuurders vrijwel niet meer in staat zijn een botsing te voorkomen. DE LINTBEBOUWING. Wetsontwerp dienaangaande verschijnt eerstdaags. D'e Minister van Waterstaat heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat een wetsontwerp betreffende de lintbebou wing eerstdaags zal verschijnen. AVONDRECEPTIE BIJ OEN DUITSCHEN GEZANT. Ter eere van Prinses Juliana en Prins Bernhard D'e D'uitsche gezant heeft gisteren in de salons van het legatiegebouw een avondreceptie gegeven ter eere van Prin ses Juliana en Prins Bernhard. Om streeks half tien kwamen de Prinses en Prins Bernhard bij het gezelschap aan en eenige oogenblikken later arriveerde ook de Koningin. D'e vorstelijke personen toefden gerui- men tijd te midden der gasten. Mr Marchant in de R.K. Staatspartij. Naar „Ons Noorden" verneemt, heeft mr H. P. Marchant, oud-minister van Onderwijs en oud-leider van den Vrijzin- nig-D'emocratischen Bond, zich thans aangemeld als lid van de R.K. Staats partij. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is met ingang van 1. Jan. 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Tiel: N. F. Cambier van Noo- ten, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester van de ge meente Zaltbommel. Dr Eckener spoedig in ons land. Naar de Telegr. meldt, zal Dr Hugo Eckener, de Duitsche luchtschipbouwer en commandant, binnenkort een bezoek aan ons land brengen, ten einde bespre kingen te voeren met het syndicaat Luchtschip verbinding met Neder- landsoh-Indië". Het blad heeft den heer A.F. Bron sing, één der leiders van het syndicaal, gevraagd of binnenkort nog een nader be sluit te wachten .is. De heer Bronsing had wel gehoord van orders van de Duitsche burgerlijke lucht vaart, maai in elk geval gaan deze vóór de buitenlandsche. „Dus de Nederlandsche Zeppelin zal minsteus de L 140 worden?" „Dat getal lijkt mij te hoog", zeide de heer Bronsing. „Men is nu genaderd tot de L. 130. Wij' zullen wel eerder aan de beurt komen dan na tien Duitsche lucht schepen. Maar dat verneem ik misschien van dr. Eckener zelf. Berekening van pensioenen voor onder wijzers. De heer Suring heeft tot den minister van financiën de volgende vragen ge richt: 1. is het juist, dat de pensioenraad d.d. 12 Augustus 1936 de beslissing heeft ge nomen, dat voor onderwijzers, die hun diensttijd vóór 1 Juli 1922 niet voor pen sioen hebben ingekocht, die diensttijd desondanks voor de berekening van het pensioen in aanmerking komt? 2. zoo ja, heeft de minister tegen deze beslissing, ingevolge art. 127a, onder b, van de pensioenwet 1922, beroep inge steld bij den central en raad van beroep? 3. is de minister bereid, indien vraag 2 bevestigend wordt beantwoord, de uit spraak van den centralen raad van be roep aan de kamer mede te dee'en? 4. Indien vraag 2 ontkennend wordt beantwoord, is de minister dan bereid, het daar bedoelde alsnog in te stellen? TWEEDE KAMER DE WATERSTAATSBEGROOTING. Wegen en vaarten. Arbeids voorwaarden. Verkeers-onge- vallen. Waterschapslasten. In polderingen. Brandstoffenvoor ziening. De Kamer beeft zich gisteren bezig ge houden met de begrooting van Water staat. De beer E b e 1 s (V. D.) bepleit beter toezicht op de naleving der verkeersvoor- sohriften. De beer K r ij g e r (G. H.) behandelt eenige personeelszaken, waarbij hij ver korting van diensttijden bepleit overeenkomstig het rapport der bijzondere commissie voor georganiseerd overleg, en in het algemeen een bevredi gende regeling der dienst- en rusttijden voor het waterstaatsperson»el. De heer Van Braambeek (S. D.) critseert de veel te lange diensttijden voor sluis- en brugwachters, die een uur voor zonsopgang met hun werk moeten begin nen en pas een uur na zonsondergang naar huis kunnen gaan. De heer Bong a erts (R. K.) wil een meer bindend systeem om te komen tot een zuiverder onderscheid tusschen kapitaals- en gewone uitgaven. Bij een weg moet b.v. verschil worden gemaakt tusschen het weglichaam, dat men kan laten afschrijven, en het wegdek, dat men voortdurend moet laten vernieuwen. D'e heer Drop (S. D.) wenscht in alle rijksbestekken collectieve bepalingen in zake arbeidsvoorwaarden en loonen te zien opgenomen. H;j ziet de moeilijkheden daarvan in, doch is niettemin van mee ning, dat het initiatief in deze van de Regeering moet uitgaan. De heer Rutgers van Rozen burg (G. H.) heeft voor wat er is ge daan voor de veiligheid van het verkeer waardeering, doch is tot zijn spijt niet voldaan. In het jaar 1935 werden er bij verkeers ongevallen 763 personen gedood en 14138 gewond, dat is bijna twee dooden en 39 gewonden per dag. 65 pet. van deze onge vallen werden veroorzaakt door fouten van de bestuurders. Spr. heeft bezwaar tegen het in te wei nig gevallen intrekken van het rijbewijs voor bestuurders van motorrijtuigen, die ernstige fouten hebben gemaakt. Men schen, die zich van hun verantwoordelijk heid op den weg niet bewust zijn, -beboe ren nooit meer een rijbewijs te krijgen. De heer Van Kempen (Lib.) ziet in de verschuiving vein kosten naar de toe komst geen goed gefundeerde werkmetho- Binnenland. De Tweede Kamer over de Waterstaats- begrooting. i Vreeselijk ongeluk met een K.L.M.-vlieg- tuig. 14 dooden en 3 gewonden. .Luchtschipverbinding met Indië. Buitenland. Toestand in Engeland nog onduidelijk. Ook gisteren rust aan het Spaansche front. Zwitserland beschermt zich tegen het communisme. de. Wat het verkeer betreft, dienen ook meer regelen voor voetgangers te worden vastgesteld. Een centrale regeling acht spr. zelfs noodzakelijk. De Minister van Water staat, de heer Van Lidth de Jeude, dankt voor de gesproken woor den van waardeering ten aanzien van zijn beleid. Verschillende uitgaven zijn verplaatst van den gewonen naar den kapitaaldienst en verschillende sprekers hebben daarte gen bezwaar gemaakt. Dat het een ver derfelijk stelsel is meent spr. te mogen betwijfelen. Het meerendeel der Water staatsuitgaven is nu eenmaal kapitaals uitgave. De Kamer zelf heeft herhaaldelijk op spoed aangedrongen bij de uitvoering van urgente werken. Ter wille van de werkverruiming is bo vendien op intensieve wijze de wegenaan leg ter hand genomen, terwijl het wegver keer er bezwaar tegen had, zelf alle aan het verkeer bestede gelden op te brengen. De benoodigde gelden moesten dus ergens vandaan 'komen. Spr. zal zijn aandacht geven aan de hier gemaakte opmerkingen over de dienst- en rusttijden, al zal een algeheele regeling door verschil in omstandigheden niet mogelijk zijn. Ten aanzien van dearbei dscon- traden zal de noodige soepelheid be tracht worden en zullen de gegeven wen ken in overweging worden genomen. De heer Ebels wilde inlichtingen over de in te stellen verkeersinspec- t i e. Spr. verwijst naar het desbetreffende K. B. van 12 Juli 1936. D'e taakomschrij ving in dit 'besluit is zoo ruim mogelijk. Spr. is het er mee eens, dat de straf voor overtreders, die roekeloos of onder den invloed van alcohol rijden, niet zwaar genoeg kan zijn. Men denke echter over de thans bestaande straffen niet te licht. Wat betreft het opnemen van arbeids voorwaarden in de bestekken: de ervarin gen met het opnemen van minimumloon en in Waterstaatsbestekken waren niet gun stig. Indien de Wet op de collectieve arbeids overeenkomsten tot stand komt, zal een bijzondere regeling voor deze bestekken trouwens overbodig zijn geworden. Aan 'de orde komt afdeeling II van 'het hoofdstuk Waterstaat. De heer K r ij g e r (G. H.) bepleit een herziening van de invordering van water schapslasten opdat de ingelanden niet te zwaar worden belast. Spr. vraagt, wanneer een begin wordt gemaakt met den aanleg van de i n 1 o o p havens in Zeeland aan de Westerscheid e, in verband met den veerdienst over de Westerschelde naar Kruiningën. De heer Van B a r e n (A. R.) wijst op de groote ellende, die de te rigoureuze inning van waterschapslasten vooral voor de kleine eigenaars dikwijls ten gevolge heeft, waardoor er beslaglegging en zelfs executies voorkomen. D'e heer Lockefeer(R. K.) bepleit maatregelen tot inpoldering van daartoe geschikte gronden langs de Zuid-Holland- sc'he en Zeeuwsche eilanden. Ten aanzien der inloophavens in Zeeland dringt spr. op voortva rendheid bij den Minister aan. Wat de Minister in de Memorie van Antwoord heeft geantwoord over de m e - c h a n i s a t i e bij de uitvoering van werken beeft spr. niet geheel gerust ge steld. Uit werfeverruimingsoogpunt moet zooveel mogelijk handenarbeid worden toegepast.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1