De Begrooting van Landbouw. Gemengd Nieuws Laatste Berichten Ordening in lai Decentralisatie d- en tuinbouw, crisismaatregelen Kerknieuws. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de begroe ting van Landbouw en Visscherij is het volgende ontleend: Het loslaten van den gouden standaard en de depreciatie van den gul den hebben ten gevolge, dat ingrijpende veranderingen in de ramingen zullen moeten worden aangebracht. Zijn er naar de meening van den mi nister, bezien van een economisch stand punt, beletselen aanwezig om de b e- looning van den agrari- schen arbeid op te voeren tot het niveau van de belooning van anderen arbeid, zoo moge hierdoor toch geen voedsel worden gegeven aan de gedachte, dat van eenige miskenning van de waar de van den boerenstand sprake zou kun nen zijn. D!e talrijke maatregelen, welke door de regeering zijn getroffen om de beoefena ren van het land- en tuinbouwbedrijf in staat te stellen hun bedrijf te blijven uil- oefenen, wijzen op een geheel anderen ge- dachtengang, waarbij aan de waarde van den land- en tuinbouw voor de Neder- landsche samenleving recht wordt ge daan. Dat niettemin op het platteland oor geleend wordt aan zekere agitaties, is dan ook terug te voeren tot het aanvaar den van hierbij lichtvaardig opgewekte verwachtingen, waarvan iemand, met eenig verantwoordelijkheidsbesef toege rust, de verwezenlijking niet zal voorspie gelen. Inderdaad is de opbrengst van tal van land- en tuin bouwbedrijven nog niet voldoende. De minister verklaart, dat zoowel door prijsregelend optreden, waar zulks noodig blijft, als door het geven van doeltref fende voorlichting aan de land- en tuin bouwbedrijven zal worden gebracht ook het bereiken van het secundaire doel vau de landbouwcrisismaatregelen, 't loonend maken van de productie, naderbij te brengen. De minister meent zich te moeten aan sluiten bij de leden, die van oordeel zijn, dat van de depreciatie voor den landbouw in zijn geheel geen groote voordeelen te verwachten zijn, indien deze niet gepaard gaat met een ruimer handelsverkeer. Een ingesteld onderzoek wijst uit, dat bij een muntdepreciatie van 20 pet. d e verhoog ing van de pro ductiekosten voor het a lt- kerbouwbed rijf, tengevolge van het duurder worden van kunstmest e.d., slechts 3—4 pet. beloopt. Bij de veehouderijbedrijven en de ge mengde bedrijven is de stijging, veroor zaakt door den duurderen aankoop van voedergranen, uiteraard aanzienlijker Deze is gelegen tusschen 8 en 15 pet. Dteze verhooging van de productiekosten is, voor zoover zij niet door prijsstijging van ihet eindproduct werd vergoed, door andere maatregelen gecompenseerd. Ter nadere toelichting van het door de regeering ingenomen afwijzende stand punt ten aanzien van de verlaging van monopolieheffingen op granen wordt gewezen op de functies, die deze heffingen vervullen, n.l. dat zij eenerzijds een prijsoptrekkende werking oefenen op het in het binnenland ver bouwde product, waardoor het mogelijk kan worden toeslagregelingen voor zulk een product op te heffen, en anderzijds dienen om gelden te verkrijgen teneinde daaruit het verleenen van steun aan an dere onderdeelen van den landbouw mo gelijk te maken. Ook al zouden derhalve de gewijzigde omstandigheden in den akkerbouw een vermindering wettigen van de gelden, noodig voor den steun aan den akkerj touw, dan zou zulks geen reden zijn de monopolieheffingen op granen te verla gen, zoolang uit de inkomsten daarvaa mede de steunverleening aan andere on derdeelen van den landbouw, zooals b.v den tuinbouw, bestreden moet worden. O'f een belangrijk deel van het cri sisapparaat zou kunnen verdwijnen, indien de gulden kon worden gekoppeld aan het pond, valt naar de meening van den minister te betwijfelen Hoewel van een liquidatie der landbouwcrisismaatre g e - 1 e n nog geen sprake kan zijn, zal toch, waar mogelijk, naar opheffing dezer maatregelen moeten worden gestreefd. Ten aanzien van de hypotheken hoopt de minister, dat de feiten zich zoo zullen ontwikkelen, dat ontwerpen van wet tot vermindering van den druk der hypotheekschulden niet zullen behoeven te worden ingediend. Een nieuw ontwerp van Land- bouwui tvoerwet verkeert in zoodanig stadium van voorbereiding, dat het eerlang het departement zal kunnen verlaten. Wanneer het toepassen van teelt- re gelingen in den land- en tuin bouw voorloopig niet kan worden gemist, dan rijst de vraag, welke instantie met de uitvoering daarvan moet worden belast. Het komt den minister voor, dat deze taak moet worden opgedragen aan or ganen, te vormen uit de vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven, die beter ge fundeerd zijn in de uit het vrije bedrijfs leven opgekomen vereenigingen dan de uit den aard der zaak vluchtige getim merten der crisisorganisaties. Voor deze bedrijfsorganen in den land- en tuinbouw ziet de minister ook nog anderen arbeid weggelegd. Zij zullen tevens kunnen worden ingescha keld bijl de bevordering van den uitvoer. Ook op nog andere wijze kunnen de genoemde bedrijfsorganen den uitvoer van land- en tuinbouwproducten bevor deren, n.l. ter bescherming van den nati- ona.len land- en tuinbouw. Zoolang de internationale economische verhoudingen zijtn als thans het geval is, zullen de bedrijfsorganen nuttig werk kunnen doen door er aan mede te werken dat de uitvoer onder zoodanige omstan digheden plaats vindt, dat een onheil, als waarop hier is gewezen, kan worden af gewend. Moet worden aangenomen, dat voor de bovengenoemde bedrijfsorganen een be- begrepen. De auto was slechts weinig be schadigd, doch de motor kwam er min der goed af. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, alleen klaagde de motorrijder over pijn aan een been. De politie onderzoekt de schuldvraag. lerseke. Zaterdagavond is de beurt schipper P. A. de Munck in het Tonnen- 1 gat middensoheeps aangevaren door de sleepboot Eliza (.kapitein J. Raaymakers). De beurtboot „De Hoop" kon behouden in de haven alhier arriveeren, maar liep ern stige schade op. De schuld ligt bij. de sleepboot. Assurantie dekt de schade. Gisteravond is in de haven alhier een pinquin gevangen. Het beest kon niet meer zwemmen, daar het door stookolie- resten was verontreinigd. Het dier leeft nog maar is niet in staat om zijn voedsel te zoeken. Wemeldinge. Tengevolge van het storm weer van gisteren zijn de schepen „De Fazant", geladen 'het pulp, in het Slaak en het klipperschip, schipper J. van Wijnen, gedomicilieerd te Papendreoht, geladen met suikerbieten op weg van Kamperland naar D'inteloord, op de Vondelingenplaat op de Oosterschelde gestrand. Beide sche pen zijn door de sleepboot „Zeehond" af getrokken. Eerstgenoemd schip heeft de reis op eigen gelegenheid voortgezet, ter wijl laatstgenoemd met genoemde sleep boot naar zijn bestemming is gebracht. De machinist van de sleepboot „El- ko" van Dordrecht had het ongeluk hij het meeren in de sluis uit te glijden en overboord te vallen. Direct schoten eenige omstanders toe en hadden het geluk den drenkeling spoedig te grijpen en op het droge te brengen. Krabbendijke. Onze vroegere dorpsge- noote mej. H. G. van Langevelde, thans te Baarn, slaagde te Rotterdam voor Kraamverpleegster. 0.- en W.-Souburg. Gisteravond had al hier een ontmoeting plaats tusschen de Damclubs Souburg II tegen Middelburg II De uitslag was als volgt: L. Kodde-P. van Hemert 20; M. J. Pluijmers-P. de Ruyter afgebr.; L. M. Bakker-J. Bliek afgebr.; J. Koch-B. Ver burg 02; F. v. Eenennaam-H. v. Eenen- naam 14; J. Jagt-G. Overtveld 02; J. Walraven-I. Traas 02; A. Landsheer- J. Freeken'horst 20; F. v. Dixhoorn-G. Poortvliet 02; A. v. d. Broeke-W. Iman- se 11. Totaal 610. Dus Middelburg II won van Souburg II met 106. Te VlisS'ingen en hier wer den den laatsten tijd bij herhaling ling fietsen, die onbeheerd waren achter gelaten vermist, welke dan later werden teruggevonden in slooten, aan den kant van den weg of ergens anders. In samenwerking met de Vlissingsche politie is het der politie alhier gelukt ein delijk de daderessen op te sporen. D'e twee meisjes, K. en v. S., beiden 15 jaar oud en wonende alhier, bekenden in Vlis- singen 9 en te Souburg 7 fietsen te heb ben weggehaald en er als boven om schreven mede te hebben gehandeld. Een der meisjes ging daarbij zoo bru taal te werk, dat ze een rijwiel wegnam uit een schuur achter een woning en er mee naar een rijwielhersteller in de buurt ging om daar te vragen, de lamp die zij' niet aan het branden kon krijigen te willen nazien. Later werd het rijwiel weer weggeworpen. (Midd. Gt.) Kouclekerke. Eenige maanden geleden zijn door een tweetal personen kleeding- stukken opgehaald bij eenige bewoners van den Nieuwen Vlissingsc'hen weg, om deze te laten stoomen. In verband met het feit, dat genoemde personen niets van zich lieten hooren, werd aangifte gedaan bij de politie, van vermoedelijke verduistering. Het gelukte den gemeente-veldwachter bekend te worden met de namen der beide verdachten, waarna deze door den burgemeester in het Alg. Politieblad wer den gesignaleerd. Donderdag werd de eene verdachte, een zekere B'., thans woonachtig te Brugge in België, door den Off. van Justitie te Almelo op transport gesteld en voorgeleid voor den burgemeester, die na verhoor hem in verzekerde bewaring stelde. De gemeenteveldwachter van 'tZand heeft de vermiste goederen in beslag ge nomen te Brugge. Ze zijn aan de recht hebbenden uitgereikt. Nadat proces verbaal van vermoede lijke verduistering werd opgemaakt, i.s de gearresteerde Vrijdagmiddag losgelaten. Men geve aan ieder willekeurig per soon geen waardevolle voorwerpen mee. langrijke taak kan zijn weggelegd, dan rijst de vraag, op welke wijize deze orga nen moeten worden samengesteld. Naar de meening van den minister moeten deze organen niet van bovenaf door de over heid worden opgelegd, maar van onlerop uit bet bedrijfsleven zelf worden opge bouwd. De minister heeft een onderzoek doen instellen naar de productiekos ten van de verschillende landbouwpro ducten. Zoodra over voldoende vaststaande ge gevens kan worden beschikt, zal hij gaar ne nagaan, of de richtprijs voor peulvruchten gewijzigd behoort te worden. Ten aanzien van de rundvee- p r ij' z e n moge worden opgemerkt, dat deze, vergeleken met dezelfde periode van het vorige jaar, een zeer gunstig beeld v er t oenen. Sedert het midden van dezen zomer heeft de minister bij; voortduring maat regelen genomen om de v ar k e n s - p r ij z e n te doen stijgen. Te dien einde zijn sedert begin Juli ongeveer 60.000 varkens boven het zouterge wicht uit de markt genomen. Voor het jaar 1937 is een verdergaande inkrimping van het aantal biggen in voorbereiding. De minister kan zich niet vereenigen ■met de opmerking, door sommige leden gemaakt, dat de export van bo ter naar Engeland slechts is te beschouwen als een soort reclame, en in elk geval beperkt dient te worden. Inte gendeel, hij moet er op wijzen, dat deze boterexport op het oogenblik de eenige mogelijkheid biedt om onze zuivelproduc- tie in stand te houden. Bij! den minister bestaan geen voorne mens, de margarin e-p reductie verder belangrijk te beperken. Hijl meent dat dit noch in het belang van de land bouwers, noch in het belang van ons na tionaal handelsverkeer zou zijn en strij dig met de belangen van Nederlandsch- Indië. De wenschelijkheid van verhoo ging der minimumprijzen voor de gewassen van den tuinbouw bijl den verkoop op de veilingen wordt bestudeerd. Hieromtrent werd opnieuw om advies verzocht aan de betrokken instanties. Zonder op dit ad vies te willen vooruitloopen, moge reeds nu worden opgemerkt, dat een verhoo ging der minimumprijzen tot een zooda nig peil, dat aan de tuinders onmiddellijk bij verkoop voldoende inkomsten zouden worden gewaarborgd, niet wel mogelijk is, Hoewel bij! enkele onderdeelen van 'het vissc.h erij'bedrijif wel eenige ver betering valt te bespeuren, moet worden toegegeven, dat de toestand in de vissche rij', zoowel de~ zee- als de zoetwaterv'issche- rij, nog te wenschen overlaat, zoodat de steunmaatregelen niet gemist kunnen worden. Ten einde te komen .tot meer bevredi gende uitkomsten voor het garnalen- visseher ijl-b e d r ij' f en om de veel vuldig voorkomende ontduikingen van de minimum-prijsregeling te ontgaan, is de minister overgegaan tot de oprichting van een verkoopkantoor voor garnalen, waardoor de financiëele band tusschen visschers en handelaren kon worden ver broken, omdat alle aangevoerde garnalen aan het verkoopkantoor moeten worden afgeleverd, welk kantoor daarna le gar nalen weer doorgeeft aan de handelaren. Zoutelande. Gemeenteraad. Maandagmiddag vergaderde de Raad. Ge- dep, Staten hebben de beslissing omtrent het besluit tot verkoop van grond aan dhr A. G. de Ronde verdaagd. Het dag. Be stuur van den Polder Walcheren zal aan j de algemeene vergadering voorstellen om 20 pet. subsidie te verleenen in de kosten I van verharding van de Paulus- en Groe- i neweg tot een maximum van f 1660. Blij^- kens verkregen inlichtingen zullen de kos ten van rioleering der gemeente met de noodige zuiveringsinstallatie op f 20.000 worden geraamd. Sterk wordt ontraden om zonder een vast plan voor de geheele gemeente, een gedeelte der gemeente te rioleeren. Dhr Verhage zou willen beginnen met die gedeelten der gemeente te rioleeren, waar dit 'het meest noodig is. Dhr De Wolf acht de uitgave te groot. D'hr Kleinepier acht rioleering ook nood zakelijk, gezien de toestand op verschei dene plaatsen in het dorp. Hij geeft in overweging de kosten van de rioleering te dekken door een logeerbelasting van bijv. 50 cent per persoon, welke langer dan één week 'hier verblijven. D'e voorzitter voelt meer voor een rio- leeringsbelasting dan voor een logeerbe lasting. D'e mededeelingën worden voor kennis geving aangenomen. Op voorstel van B. en W. werden de verzoeken van 'het Bestuur van het Borg- stellingsfonds voor de Zeeuwscha eilan den en van Walcherens Plattelandsbouw- kring om een bijdrage afgewezen, omdat alleen middenstanders en niet landbou wers door dit fonds zullen worden gehol pen. Op voorstel van B. en W. werd een nieuwe schoolgeldverordening vastgesteld. Het schoolgeld bedraagt bij een totaal bedrag van de hoofdsommen der gemeen- tefondsbelasting en vermogensbelasting van f 2 en meer, doch minder dan f 8 per 1( erling en per jaar f 3. Is het totaal bedrag van die hoofdsom f 8 of meer, dan bedraagt het schoolgeld per leerling en per jaar f 3.60, benevens f 0.60 voor elk geheel bedrag van f 2, waarmede dat totaalbedrag de som van f 8 te boven gaat, met dien verstande, dat geen hooger bedrag dan f60 per leerling en per jaar verschuldigd is. Indien het totaalbedrag van de hoofd sommen der gemeentefondsbelasting en vermogensbelasting blijft beneden f 2 geldt als maatstaf der schoolgeldheffing de be lastbare huurwaarde voor de personeele belasting. Het schoolgeld bedraagt bij een huur waarde van f 100 en meer, doch minder dan f 130 per leerling en per jaar f 3. Is die huurwaarde f 130 of meer, dan bedraagt het schoolgeld per leerling en per jaar f 3.60, benevens f 0.60 voor elk geheel bedrag van f 10 waarmede die huurwaarde de som van f 130 te boven gaat, met dien verstande dat geen hooger bedrag dan f 60 per leerling en per jaar verschuldigd is. Indien meer dan één leerling uit het zelfde gezin in hetzelfde schoolgeldjaar een school voor gewoon lager onderwijs bezoekt, wordt het schoolgeld voor elke leerling verminderd: bij twee schoolgaan de kinderen met 10 pet., bij drie school gaande kinderen 20 pet., bij vier school gaande kinderen met 30 pet., bij vijf schoolgaande kinderen met 40 pet., en is voor elke leerling boven het getal vijf geen schoolgeld verschuldigd. Alleen dhr Kleinepier stemde tegen het ontwerp-schoolgeldverordening van B. en W., omdat dit naar zijn meening een on billijke regeling bevat, waarbij niet vol doende met de draagkracht van de belas tingplichtigen wordt gerekend. Op verzoek van de heeren S. Torenaar en A. Geschiere om een bijdrage voor den onderhoud van den Werendijksehen weg voor 1936 van f 26,25, werd op voorstel van d'hr Verhage besloten om f 20 voor materiaal beschikbaar te stellen. De be langhebbenden moeten dan zelf voor het vervoer en de verdere werkzaamheden zorgen. Dhr J. Wisse werd met alg. st. als lid van het Burg. Armbestuur herkozen. B. en W. stelden voor f 50 beschikbaar te stellen om de schoolkinderen te trac- teeren en ze iets ter gedachtenis te geven bij het 'huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. D'hr Verhage verklaart zich voor dit voorstel, maar wil odk aan de nog op te richten Oranjevereeniging een bijdrage geven van f 25. De voorzitter acht het niet gewenscht nu al geld beschikbaar te stellen voor een vereeniging, die nog opgericht moet wor den. D'hr Verhage wil voorwaarden stellen. Zonder h. st. werd besloten f 50 te be- steden voor tractatie en iets ter gedach tenis voor de schoolkinderen en f 25 voor de versiering van het gemeentehuis en voor het klokluiden, terwijl het overschot aan de Oranjevereeniging zal worden ge geven onder voorwaarden door B. en W. te stellen. Een voorstel van d'hr Kleinepier om f 25 zonder voorwaarde te geven aan de Oranjevereeniging werd met twee tegen vijf stemmen verworpen. D'hrn Kleinepier en Gabriëlse stemden voor. Bij' de rondvraag schonk de wethouder Koppejan een portret van de vroegere burgemeesters de Bruin en Buteux aan de gemeente, welke door den voorz. in dank voor de gemeente werden aanvaard. Tholen. Zaterdag werd alhier een na tionale tentoonstelling gehouden door „Die Trouwe D'uif". Ingeschreven waren 115 duiven. Prijzen oude doffers: le A. Wagema- ker, 2e G. Baay Nz., 3e G. Hazen, 4e L. Laban, 5e L. M. de Heer, 6e J. Knuist, 7e L. M. de Heer, 8e D. Jansen, 9e J. Tho- lenaar, 10e G. Baay Nz.; idem Z.E.V. en E.V. Oude duivinnen: le en Z.E.V. J. Thole- naar, '2e D'. Jansen, 3e, 4e, 8e en E.V. A. Wagemaker, 5e, 7e G. Baay Nz., 6e G. Havermans. Jonge doffers: le 7e J. Tholenaar, 2e D. Jansen, 3e L. Laban, 4e J. Knuist, 5e A. Wagemaker, 6e en L.V. J. Berre- voets, 8e L. M. de Heer, Z.E.V. S. Baay Nzn. Jonge duivinnen: le, 6e en E.V. J. Tho lenaar, 2e L. Laban, 3e A. Wagemaker, 4e J. Barrevoets, 5e Dl Jansen, E.V. G. Hazen. Schoonheidsklasse: le D. Jansen, Z. E.V. J. Vermet. Zierikzee. Alhier is overleden de heer W. Juijn, de oudste inwoner der ge meente, in den ouderdom van 101 jaar. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Veendam, G. J. de Nie te Brouwershaven. Naar Kolham, Ph. J. Greeven, cand. te Terneuzen. Chr. 'Geref. Kerk Tweetal te Nieuw Vennep, A. Dubois te Oud-Beyerland en L. H. v. d. Meijden te 's-Gravenhage Geref. Kerken. Aangenomen naar Duisburg-Ruhrort, J. Boer te Ten Post. Naar Leiden (als miss. pred.), J. Verkuyl te Laren (N.-H.). Geref. Kerk H. V. Beroepen te Zaandam, J. ter Schegget te Amsterdam-G. St. Laurens. Herkozen 'tot ouderling der Ned. Herv. Kerk de heer A. Abra- hamse Sz. en tot diaken de heer W. de Voogd. (Belangeloos bericht.) Auto in het Noord-Hollandsch kanaal. Beide inzittenden verdronken. Om zeven uur gisteravond reed de heer C. de Boer Jr, directeur-hoofdredacteur van de Heldersche Courant, met zijh moe der per auto van Alkmaar naar Den Heb VERHOOGING BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. Negen mlllloen voor levensmiddelen- distributie. Minister Slingenberg deelt in een nota van wijzigingen van de begrooting van Sociale Zaken mede, dat voor de kosten van de levensmiddelendistributie f9 mil- lioen wordt geraamd. Voor controlekosten is f 45.000 uitge trokken en voor personeelsuitgaven f90.000. De verkoopsprijs der in distributie ge brachte producten is zoodanig gesteld, dat niet slechts de kosten van aankoop der grondstoffen en die van verwerking ge heel zijn gedekt, doch dat daarenboven ook een voldoende marge overblijft ter 'be strijding van de kosten, vallende op het vervoer, de controle enz. der. Op den Heldersohen weg in Schoorl- dam (gem. Warmenhuizen) moest hij een stilstaande vrachtauto passeeren. Ver moedelijk kon de heer De Boer zich door de gebrekkige verlichting van den weg niet goed oriënteeren en met den voor kant van zijn auto raakte hij even den wagen van den heer L. Dit zou nog zoo erg niet zijn geweest, ware het niet, dat door de vorst de weg zeer glad was. De wagen van den heer De Boer slipte en schoof met een vaart het diepe Noordhol- landseh kanaal in. Onmiddellijk schoten drie daar ter plaatse liggende schippers toe. Ze tracht ten met hun laadboomen de auto snel uit het water te hij'schen, maar ongelukkiger wijize brak een touw, waaraan de auto hing, zoodat deze weer in het water viel. Toen men eindelijk na verscheidene vergeefsche pogingen den wagen op den kant had gebracht, bleken bij' de twee in zittenden de levensgeesten te zijn gewe ken. Een autokerkhof. Op den rijksstraatweg te Oegstgeest was de glad heid gisteravond zoodanig, dat geen en kele auto het rechte spoor kou houden. Ongeveer vijf en twintig wagens heb ben hiervan de gevolgen ondervonden en zijn met elkaar in botsing gekomen of gleden bij het remmen af naar den berm van den weg. Verscheidene van deze auto's zij'n nog al ernstig beschadigd. Voor zoover be kend, zijn geen 'persoonlijke ongelukken voorgekomen. Mislukte noodlanding. Gistermiddag omstreeks half een moest een militair vliegtuig, bestuurd door den leerlingvlieger luitenant J. L. J. Swart- jes wegens een defect aan den motor een noodlanding maken onder Lekkerkerk. De bestuurder trachtte het toestel vei lig aan den grond te zetten, doch wegens de gladheid van het terrein slaagde hijl hierin niet en kwam tegen een boom te recht, waardoor een der vleugels afbrak. De bestuurder en zijin mede-inzittende, de mecanicien sergeant G. A. van Heere, kwamen er zonder letsel af. Het toestel werd zwaar beschadigd. Wielrenner door een auto bus overreden en gedood. Bij Eindhoven is de 23-jarige wielrenner Leo Verbergt, die, zich trainend, achter een vrachtauto aan op den rijweg reed, toen hij: even achter den auto vandaan reed, gegrepen door een uit tegenovergestelde richting naderende autobus. Hij werd over den weg geslingerd en in deernis- wekkenden toestand opgenomen. Tijdens het transport naar 'het ziekenhuis is hij overleden. Middelburg. Medioburgum. Gis teravond hield Medioburgum met belang stellende niet-leden een vergadering om te komen tot de oprichting van een afdee- ling Folklore en Dialectzang. D'hr Ghr. J. Mazure, voorzitter van Medio; begroette in het bijzonder de niet-leden en herin nerde er aan, hoe Medioburgum aan den volksdans en folklore kwam. Spr. bracht naar voren hoe hij voor het eerst met wij len Jan Morks met de Zeeuwen naar Am sterdam trok voor de groote costuumfees- ten in samenwerking met den kunstschil der Molkenboer. Daar ondervond de Zeeuwsche groep bijzondere waardeering, vooral oo'k van de leden van het Konink lijk Huis. Men is verder op dezen weg voortgegaan zonder er een broodwinning van te malken, zooals elders wel gebeurt. Spr. mocht ook nu weer veel belangstel ling voor dit werk ondervinden. D'hr' S. Sanders, de leider van de af- ■deeling zang en muziek, deelde mede, dat onder toezicht van de dialect-vereeniging zal worden gewerkt. Vooral specifiek Walchersche gedichten en verzen zijn reeds toegezonden. De aanwezigen besloten tot oprichting der af deeling over te gaan. Naast den dialect'zang zal ook gewone zang worden beoefend om die in dienst te stellen van de uit te voeren rhyt'hmische composities Zoodoende zal men in de toekomst opvoe ringen kunnen geven van gebaar, plastiek, zang en orkest, die een geheel vormen tot uitbeelding van een gedachte of compo sitie. Het is geenszins de bedoeling een zangvereeniging te stichten. Dm zijn er genoeg in Middelburg. Het gaat er ook niet om afbreuk te doen aan de bestaan de zangvereenigingen, maar wel om iets nieuws te scheppen, dat in Nederland al thans nog niet bestaat. Arnemuiden. Nu, na beëindiging der bietencampagne het landwerk is afgeloo- pen, is de werkverschaffing weer begon nen. Onder opzicht van de Ned. Heide- Mij worden weer enkele productieve wer ken uitgevoerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3