De gehuwde Onderwijzeres. De crisis in Engeland nog niet opgelost. Belangrijkste Nieuws DINSDAG 8 DECEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. Buitenland. Den koning zal tijd worden gelaten. Een verklaring van Baldwin. Onze grensbevesliging. Binnenland Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1937 op „(Je Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in December verschijnende nummers GRATIS. Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisslngen i 0,20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent, per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fO.Sb. Bij contract belangrijke korting. Indertijd is de bepaling gemaakt, dat aan de gehuwde of huwende onderwij zeres ontslag behoorde te worden ver leend. Hierbij werd aan den Minister van Onderwijs de bevoegdheid geschonken van deze bepaling ontheffing te verleenen wanneer een gehuwde onderwijzeres naar zijn oordeel als kostwinster van een gezin moest worden aangemerkt of wanneer van haar ontslag ernstige benadeeling van het onderwijs zou zijn te vreezen. Bij de behandeling van de Onderwijsbe groting is van verschillende kanten o.a. door de heeren Zijlstra en Tilanus, aan merking gemaakt op de wijze waarop dit besluit is uitgevoerd. Medegedeeld werd dat van de 509 ge huwde onderwijzeressen die voor ontslag in aanmerking kwamen 451 ontheffing hebben gevraagd en dat op 353 van deze verzoeken gunstig is beschikt. Bovendien hebben nog van de 209 gehuwde onder wijzeressen die wachtgeldster waren, 85 dit wachtgeld mogen behouden. Er werd op gewezen dat te Zaandam een gehuwde wachtgeldster werd be noemd wier man staatsambtenaar is; dat eveneens te Zaandam drie onderwijzeres sen gehuwd met onderwijzers, als kost- winsters zijn beschouwd enz. De Minister 'heeft getracht zijn beleid Le verdedigen door er op te wijzen dat het vaak zeer moeilijk was een juiste beslis sing te nemen en dat tegen ontslag meer bezwaren kunnen worden aangevoerd dan buitenstaanders vaak meenen. Natuurlijk is er geen reden om aan te nemen dat de hee^Slotemaker de Bruine deze materie niet met de noodige ernst heeft behandeld. Maar het feit blijft dan toch, dat ter wijl bij honderdtallen huisvaders moesten worden ontslagen, van de 780 gehuwde onderwijzeressen die voor ontslag in aan merking kwamen, aan 438 uitstel is ver leend. Een, naar het ons voorkomt, weinig be vredigend resultaat. In antwoord op een door Attlee gestel de vraag heeft Baldwin gistermiddag in het Lagerhuis de volgende verklaring af gelegd: „Het verheugt miji de gelegenheid te hebben, wederom een verklaring te kun nen afleggen over den toestand. Bijl het overwegen van den geheelen toestand is hetde vurige wensch van de re- ge ering geweest en het zal dit ook blijven denko ning de meest uitgebreide gelegenheid te verleenen de 'beslissing af te wegen, ■die even rechtstreeks zijn eigen toekom stig geluk als de belangen van al zijn on derdanen raakt. Tegelijkertijd kan de regeering niet uit het oog verliezen, dat een belangrijik rek ken van den tegenwoordigeu toestand van onzekerheid het gevaar met zich zou brengen van ernstige schade voo-r de na tionale en rijksbelangen. Gezien zekere verklaringen, die afge legd zijn ten aanzien van de betrekkingen tussohen de regeering en den koning, wil ik hieraan toevoegen, dat met uitzonde ring van de kwestie van het morgana tisch huwelijk, geen enkele raadgeving door de regeering is verstrekt aan den koning met wien mijn besprekingen streng persoonlijk en informeel zijn ge weest. D'eize kwesties zijin 't eerst niet door de regeering, maardoor den koning zelf te berde gebracht in een gesprek met mij, enkele weken ge leden, toen hij', mij in kennis stelde van zijn voornemen in het huwelijk te treden met mrs Simpson op het oogenblik, waar op zij vriji zou zijn. Het onderwerp is dus sedert eenigen tijd in de gedachten van den koning geweest en zoodra de koning tot een besluit zal zijin gekomen ten aan zien van den weg, dien hij! wil volgen, zal hij daarvan ongetwijfeld zijn regeeringen in dit land en in de dominions in kennis stellen." Het zal dan de taak dezer regeeringen zijin te beslis sen,, welken raad zij zoo n oo dig, wanneer zij! dit haar plicht zou! den achten, den koning zouden moeten ge ven inhet licht van zijn be sluit. Ik kan deze verklaring niet eindigen zonder uitdrukking te geven aan hetgeen het geheele Huis gevoelt, te weten onze Ingezonden Mededeeling. diepe en eerbiedige sympathie voo-r den koning in dit oogenblik." Onmiddellijk na de verklaring van Baldwin stond Attlee op en zeide: „Ieder een zal van harte instemmen met de in leidende woorden van den premier. Uit ■die verklaring blijkt verder, dat Z. M, de Koning nog niet tot een besluit gekomen is, en om die reden zal ik thans geen na dere pressie voor een antwoord uitoefe nen. Maar wel wil ik uitdrukking geven aan het gevoel van algemeene onrust,-dat zioh in alle lagen van het volk heeft mees ter gemaakt, en ik hoop, dat het defini tief besluit van den Koning zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt zal worden." Ook de Lagerhuiszitting van gister middag, waarvoor in het land enorme belangstelling bestond, heeft dus de door velen verwachte beslissing in de consti- tutioneele crisis niet gebracht. Er openbaarde zich, merkbaar in het gansche Lagerhuis, een pro-Baldwin en j een anti-Churchill-stemming, toen laatst genoemde afgevaardigde den premier, na diens verklaring over de kwestie, nog maals met zijn vraag lastig viel. Zóó he vig zelfs waren de protesten, die links en rechts in het Huis opklonken, dat Chur chill de grootste moeite had, om zich ver staanbaar te maken. Tenslotte ging de in- terpellant zitten, zonder zijn vraag ten einde te hebben kunnen uitspreken. Mevr. Simpson bereid zich terug te trekken. Mevrouw Simpson heeft gisteravond in het hotel „Majestic" te Cannes aan een twintigtal journalisten, de volgende, door haar onderteekende, verklaring doen overhandigen: „Mevrouw Simpson heeft gedurende geheel deze laatste weken, er onverander lijk naar gestreefd, iedere handeling en iedere suggestie te vermijden die den Ko ning zou hebben kunnen kwetsen of af breuk zou hebben kunnen doen aan de positie van Zijne Majesteit of van den Troon. Ook thans nog is dit haar onverander de houding en ziji is bereid, i n d i en deze daad de moeilijkheid zou kunnen oplossen, zich «ogenblikkelijk terug te trekken uit een toestand, die de laatste dagen tegelijker tijd ongelukkig en onhoudbaar is gewor den." De verklaring kwam in hofkringen vol komen onverwacht. Men is niet van mee ning, dat zijl een einde zal maken aan de crisis. Men legt er den nadruk op, dat de uit drukking „indien zulk een daad de moei lijkheid zou oplossen", van bizondere be- teekenis is. DE OORLOG IN SPANJE. Vandaag weer een groote aanval? Van verschillende zijden wordt gemeld, dat generaal Franco genoodzaakt is zijn tactiek om Madrid te veroveren te wijzi gen, omdat de regeeringstroepen hun stel lingen buitengewoon versterkt hebben. Het is de regeering gelukt alle nog open liggende toegangswegen tot bet centrum van de hoofdstad zoodanig te versterken, dat de aanvallers bij' een opmarsoh op alle mogelijke hindernissen zullen stooten. Een langdurigien loopgravenoorlog met koloniale troepen in de koudste winter maanden kan generaal Franco niet ris- keeren. Dit zou de reden zijn, dat hij in afwijking van zijn oorspronkelijke plan nen, Madrid ook uit Oostelijke richting gaat bestoken. Daarmee zou dan een ern stige bedreiging ontstaan voor de voedsel voorziening der hoofdstad. Aangezien gisteren aan het geheele front rust heerschte, verwacht men, dat de opstandelingen vandaag een beslissen ten, aanval zullen ontketenen. De regeeringstroepen treffen maatrege len om krachtigen tegenstand te bieden. In het Engelsohe Lagerhuis heeft minis- ten Eden in hei vragenuur meegedeeld, dat 'het aantal onlangs te Cadiz gelandde Duitsohe vrijwilligers, volgens betrouw bare inlichtingen, die spr. zoowel daar als te Sevilla had ingewonnen, ongeveer 5000 man bedroeg. Op Majorca vertoefden tal rijke Italianen, maar er waren eveneens veel Russen te Madrid en Franschen te Barcelona. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN PRINSES ARMGARD. Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, had Vrijdag 'n hartaan- doening Zaterdag was haar toestand echter al weer iets beter. Reden tot on gerustheid bestaat er dan ook gelukkig niet. Het zal echter nog eenigen tijd du ren, voor de Prinses, die in het Franzis- kus-Krankenhaus te Berlijn verpleegd wordt, het ziekenhuis zal kunnen veria ten. De uitnoodiging van H. M. de Ko ningin, het Kerstfeest in Nederland bij wordt, het ziekenhuis zal kunnen veria- Haar te komen vieren, zal Prinses Arm- 'gaid dientengevolge waarschijnlijk niet I kunnen aannemen. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Zaterdag gerui- men tijd aan het ziekbed vertoefd. OVERSTROOMINGEN IN TURKIJE. Honderden dooden en 30.000 dakloozen. Tengevolge van de ernstige overstroo mingen te Adana zijn verscheidene hui zen ingestort. Op sommige plaatsen in de stad staat het water tot twee meer hoog. Eenige honderden personen zijn om het leven gekomen. Men schat het aantal dakloozen op 30.000. Alle spoorweglijnen zijn verbroken, evenals de telegrafische en telefonische verbindingen. Toenadering tusschen Hongarije en Zuid-Slavië? Binnenkort kunnen belangrijke gebeur tenissen verwacht worden betreffende een verbetering der betrekkingen tusschen Hongarije en Zuid-Slavië. Dfe regent, Prins Paul, zou gunstig staan tegenover een economische en poli tieke toenadering tusschen beide landen. Een verklaring van de Duitsche Evan gelische Kerk. In het blad van de Duitsch-Evangeli- sche kerk wordt door het kerkbestuur een verklaring gepubliceerd over den kerke- lijken toestand. Dteze verklaring vermeldt o.a. dat de Evangelische kerk achter den Führer staat in den strijd tegen het Bols jewisme. Echter wordt ook stelling genomen te gen anti-christelijke propaganda. D'e ver klaring eindigt met nadrukkelijk te wij zen op de voor de kerk noodzakelijke „in nerlijke vrijheid bij de uitvoering van haar verkondiging van het Evangelie." Korte Berichten. Berlijn wordt op het oogenblik door een griep-epidemlie geteisterd. Ongeveer 20 pet. der schoolkinderen was Zater dag ziek. Ook in de kantoren ontbreekt 15 tot 20 pet. van het personeel. De griep gaat ditmaal meest met zeer hooge koort sen gepaard, maar duurt betrekkelijk kort, en heeft tot dusver geen kwaadaar dig Ikarakter. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 23 November 1.623.602, d.i. 11.792 meer dan op 26 Octoöer. De politie stelt een onderzoek in naar de klacht van Degrelle, den leider der Rexisten in België, dat een schot zou zijd gelost op zijn auto. Geen van de verschei dene politiemannen, die om en bij de auto van Degrelle stonden, zagen of hoorden iets van een schot. Wederom zijn twee Duitsohers te Leningrad gearresteerd en naar het 'huis van bewaring overgebracht. In den toestand van den Paus is een zoodanige gunstige wending geko men, dat weer hoop gekoesterd wordt op een spoedig herstel. Aan de Memorie van Antwoord op de Defensiebegroting is het volgende ont leend: Voor de belangrijkste in het Oosten en Zuiden des lands gebouwde kazematten zal, voor zoover zulks nog niet is geschied binnenkort een permanente kernbezetting van politietroepen aanwezig zijn. Hierdoor zal het mogelijk zijn uitbrei ding te geven aan de reeds thans getrof fen maatregelen tot het bewaken van be paalde kunstwerken in daarvoor in aan merking komende toegangswegen, die van het Oosten en Zuiden naar het hart des lands voeren, alsmede aan de mogelijk heid deze kunstwerken binnen zeer kor ten tijd onbruikbaar te maken of te ver nielen. Daarnaast zijn maatregelen getroffen, dat in tijden van politieke spanning, de noodige reeds thans daartoe aangewezen onderdeelen van de weermacht snel op voet van oorlog gebracht kunnen worden, teneinde daarmee strategische overvallin gen tegen te gaan en een eventueel vol gende mobilisatie en concentratie van de weermacht veilie te stellen. De bij deze maatregelen betrokken on derdeelen der weermacht worden grooten- deels gevormd door personeel van oudere lichtingen, dat in of nabij- het grensgebied woont, waar het onderdeel, waartoe het behoort, zal moeten optreden. Ten slotte zijn maatregelen getroffen voor een zeer snelle waarschuwing inge val van grensoverschrijding. HET HUWELIJK VAN DE PRINSES. Beëediging, van Prins Bernhard als officier. Ter voorkoming van verdere vragen om inlichting deelt de gouverneur der resi dentie, daartoe gemachtigd, voorloopig mede, dat over de te wachten plechtige eedsaflegging van Z. D. H. Prins Bern hard van Lippe-Biesterfeld bij hoogstder- zelver intreden in de drie deelen der Ko ninklijke weermacht te zijner tijd nadere mededeelingen zullen worden gegeven. Hoewel de bevoegdheid om de onder scheidene uniformen van alle deelen der weermacht te dragen met de aan zijn rang verbonden onderscheidingsteekenen te verwachten is, zoo staat thans vast, dat het Hoogstderzelver voornemen is, op den dag der plechtige eedsaflegging, zoowel als op den huwelijksdag, de uniform van het wapen der cavalerie met blauwe uit monstering te dragen en dat Prins Bern hard na de eedsaflegging aan het defilee- ren zal deelnemen aan het hoofd van een tot de cavalerie behoorend onderdeel, bij welk wapen Zijne doorluchtigheid wijlen de vader van Prins Bernhard 'heeft ge diend. ARBEIDSTIJD KANTOOR- EN HOTELPERSONEEL. De Minister van Sociale 'Zaken heeft besloten de invoering van de Arbeidswet voor volwassen kantoorpersoneel te bevor deren. Hij vertrouwt, dat een regeling ter zake in den loop van de eerste 'helft van 1937 tot stand kan zijn gekomen. Ook vormt een beperking van den arbeidstijd voor het hotel-, café- en restaurantpersoneel een punt van overweging 'bij hem. Reserve-veldpredikers Bij Kon. besluit van 3 December zijn benoemd tot reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde de heeren Ds H. Bout te Genemuiden; D's H. P. Brandt te Delft; Ds A de Bruyn te "Wemeldinge; D's P. P. Saraber te Burgh op Schouwen; Ds J. H. D'enee te Asten (N.-B.); D's K. W. Dercksen te Maas tricht; Ds W. F. M. Lindeboom te Seroos- kerke (W.); D's H. G. Meynen te Papen- dreeht; D's H. Th. van Munster te Gorin- chem: D's A. G. van Nood te Ouderkerk aan den Amstel; Ds A. W. T. Nijenhuis te Lutterade; D's A. Schippers te IJssel- monde; D's B. D. Smeenk te Blokzijl; D's L. Smilde te Nieuw-Vennep; D's J. de Waard te Kampen; Ds I. de Wolff te En schedé. Uit de S. D. A. P. De heer P. J, Schmidt, die, zooals men weet, uit de R. S. A. P. is getreden, heeft zich, blijkens bericht in „Het Volk", weer aangemeld als lid van de S. D. A. P. Het partijbestuur heeft geen bezwaar te gen zijn weder-toetreding. Bloemen van Prinses Juliana en de deviezenbepalingen. In verband met de ziekte van Prinses Armgard liet het „Vaderland" zich 'het volgende, niet onaardige intermezzo ver tellen: Donderdag arriveerde er te Berlijn met een der snelle vogels van onze K. L. M. een prachtige tuil bloemen, die verge zeld was van een brief, waarin Prinses Juliana de beste wenschen aanbood voor Binnenland, Wijziging der dienstplichtwet aangekon digd. Minister Deckers verdedigt het land bouwbeleid. Buitenland. Nog geen oplossing van de crisis in Engeland. Weer groote aanval tegen Madrid ver wacht. Ernstige overstroomingen. een spoedig herstel van Prinses Arm gard. De .Duitsche deviesenbe-palin-gen zijn echter uiterst streng en niet dan in het uiterste geval wordt toegestaan, dat de zoo schaarsche deviezen „vermorst" wor den aan zoo weinig noodzakelijke dingen, als bloemen nu eenmaal zijn. De mooie bloemensckat scheen dus voorbestemd te wezen, om niet toegelaten en teruggezon den te worden. De officieele interventie van H. M.'s Gezant te Berlijn, Graaf van Limburg Stirum, was noodig, om de „D'evisenüber- wachung" er op attent te maken, dat er hier sprake was van een geschenk, het welk niet de uitgave van een hoe klein bedrag1 ook aan deviezen noodzakelijk maakte. DE VERLEGGING VAN DEN SPOORWEG KRU1NINGEN—KAPELLE Met de voorbereidende werkzaamheden noodig voor verlegging van het gedeelte Kruiningen-Kapelle van den spoorweg Bergen op Zoom-Middelburg, is enkele weken -geleden een aanvang gemaakt. Zoo- als bekend, loopt bedoelde spoorweg thans over de brug over het kanaal door Zuid- Bevelan-d nabij bet station Vlake. Deze brug zal mettertijd worden afgebroken en wel zoo-dra de spoorlijn zal zijn gelegd over de nieuwe spoorbrug, welke thans reeds klaar is en ongeveer 40 M. ten Zuiden van de oude brug is gelegen. Het is begrijpelijk, dat de verlegging van den spoorweg niet kan plaats' hebben over een korten afstand, zoodat het nieuwe gedeel te zich uitstrekt over een afstand van en kele kilometers vanaf het station Krui- ningen-Ierse-ke to-t nabij het dorp Kapelle- Biezelinge. De oude spoorlijn vanaf bet station Vlake tot aan het ontmoetings punt van nieuwe en oude lijn ten westen van het kanaal komt te vervallen, terwijl de lijn vanaf Vlake tot bet ontmoetings punt nabij bet station Kruiningen blijft voor verbinding van bet intact blijvende goederen-station Vlake met de groote spoorlijn Vlissingen-Holland. Zoo-als gezegd, met de voorbereidende werkzaamheden is men reeds eenigen tijd bezig. De werkzaamheden bestaan in het uitzetten van het terrein en het klaarma ken van de nieuwe baan voor bet storten van zand. Want het terrein, waarover de nieuwe baan straks zal loopen, is laag ge legen polderland. Wanneer men bedenkt, ■dat de bestaande spoorlijn over het ka naal wordt gevoerd over de kruin van de langs dat kanaal loopende dijken en de nieuwe spoorlijn nog ruim 4 m daarboven komt te liggen, dan zal het duidelijk zijn, ■dat geweldige opritten moeten worden -ge maakt naar de nieuwe spoorbrug. En deze oprittenj klimmen slechts langzaam in een verhouding van 1 op 30O. Groote hoe veelheden zand moeten -dan ook worden aangevoerd vanuit de zandputten te Wouw in Noord-Brabant. Met de voor bereidende werkzaamheden is men thans zoover gevorderd, dat op Maandag 7 De cember met het zandvervoer kan worden begonnen. Op dien dag zijn nog slechts twee treinen aangekomen, doch binnen ko-rten tijd zal dat worden o-pgevoerd tot acht treinen per dag, terwijl in de toe komst laatstgenoemd getal no-g zal wor den verdubbeld. Deze opvoering zal ten gevolge hebben, dat met twee werkploegen moet worden gewerkt. Het zand zal allereerst worden aange voerd voor de helling aan de oostzijde van het kanaal en. zal tot de grootste hoogte nabij de brug in meerdere lagen worden opgevoerd. Op meerdere plaatsen komt onder de kleilaag van het polderland een veenlaag voor, doch verzakkingen, welke uiteraard het vlugst zullen ontstaan na-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1