Oe situatie in Engeland. OtaUs- face**! Tragisch conflict. Dr. Colijn over muntstabilisatie. Buitenland. MAANDAG 7 DECEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51 e JAARGANG No. CS Vandaag een verklaring In het Lagerhuis. Belangrijkste Nieuws Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1937 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in December verschijnende nummers GRATIS. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. A b o n n e m e n t s p r ij s t '2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleins Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling, Ontlar letter of motto 0,85, Bij contract belangrijke korting, Het Engelsche volk doorleeft moeilijke dagen. Het optreden van Koning Edward, die wenscht te huwen met een Amerikaan- sche dame, die reeds tweemaal geschei den is, heeft tot een tragisch conflict geleid, waarbij de positie van den Koning en, de hoogheid van het Koningschap in het geding zijn. Het verheffende hierbij is, dat het per soonlijke element, althans in ongunstigen zin, geheel ontbreekt. Koning Edward heeft zich als Prins van Wales buitengewoon bemind weten te maken. Hij is zoowel in Engeland als in de dominions zeldzaam populair; hij mag zich verheugen in de liefde van het geheele volk, aanzienlijken en geringen. En toch, nu de Koning een misstap dreigt te begaan, waarbij de waardigheid van de Kroon gevaar loopt, nu stelt dat zelfde volk zich tegen zijn vorst en heeft het den moed den Koning te laten ge voelen, dat het hem op zijn verkeerden weg niet kan volgen. Een verheffend schouwspel. Daar is de aartsbisschop van Canter bury, Dr Cosmo Gordon Lang, die niet heeft geaarzeld zijn Vorst te vermanen en hem, wars van alle lof en vleierij, te wijzen op de hooge eischen van het koninklijk ambt. Daar is het Kabinet hetwelk met de meeste beslistheid weigert voor den Ko ning den weg te effenen naar een mor ganatisch huwelijk. Daar is het Engelsche volk, dat niet nalaat den Koning van zijn liefde en aanhankelijkheid te doen blijken en dat toch, als het niet anders kan, liever zijn Vorst ziet heengaan, dan hem toe te laten de waardigheid van de Kroon in gevaar te brengen. Het is een tragisch conflict, dat hier openbaar is geworden. En toch, welk een zegen, dat zich hier een conflict voordoet en dat het volk zich bekommerd toont over de hoogheid van het koninklijk gezag. En welk een zegen ook, dat zich zulk een conflict kan voordoen; dat hier niet een dictator is, die zonder meer zijn wil aan het volk oplegt, maar dat gesproken kan en mag worden, zooals dat behoort gedaan te worden. Een onderhoud met een correspondent van de Temps. De Amsterdamsahe correspondent van de Temps heeft een onderhoud gehad met dr. Colijin. Het verslag van dit onderhoud zegt de N. R. Grt., vult ruim anderhalve kolom van het Had. Hij leidt het aldus in: "Wanneer men be gint te wanhopen aan een Europa, dat bezig is een krankzinnigengesticht te worden, is het opbeurend de stem van de rede en het gezond verstand te hooren. Het artikel gaat door: Dr. Colijn is stellig een van de eerste staatslieden van onzen tijd, een man in den trant van Gladstone. Hij is in de eerste plaats iemand, die met de eischen van de wer kelijkheid rekening houdt en een man van daden, die zijn taak eenvoudig en bescheiden vervult en wars is van groot spraak en theatrale gebaren. De correspondent noemt de beknopt heid van Golij'n's redevoeringen Engelsoh en prijst zijn bewijskracht, die de tegen standers met den mond vol tanden laat staan. Sinds de mislukking van de conferen tie te Londen in 1933, gelooft dr, Goüjh nauwelijks meer aan het succes van wereldconferenties en over de algemeene muntstabilisatie maakt hij zich nauwe lijks een illusie. Nederland is in de mo netaire overeenkomst van September ge treden omdat hij daarin een technische samenwerking tusschen nationale banken en stabilisatiefondsen in de verschillen de landen ziet. Deze overeenkomst is in elk geval beter dan niets, het is een stap naar vruchtbaarder samenwerking. Naar de meening van dr. Colijn is geen eigenlijke muntstabilisatie mogelijk zoolang de internationale handel zich niet hersteld heeft. Een ware douane- demobilisatie moet er, met andere woor den, aan voorafgaan. De bandelsbeletse- len behoor en eerst terzijde te worden ge steld. De oeconomiscbe politiek van Duitschland stemt voor de toekomst nauwelijks tot optimisme. Nederland is bereid met alle landen, die bet wereld verkeer voördeelen kunnen toestaan, over opheffing van de contigenteeringen te onderhandelen. Dr Colijn is nooit voor depreciatie van de munt geweest, die zijns inziens ver meden had kunnen worden. Tevoren had den eenige Nederlandsche ondernemingen teekenen van herleving gegeven en. de be drijvigheid in de havens, Rotterdam bij voorbeeld., was toegenomen. Dr. Colijin ontkent de voordeelen van depreciatie voor sommige takken van uitvoer niet, maar in den handel met clearinglanden vermeerdert zij1 de moeilijkheden. Het voordeel voor Indië wordt genoemd, maar er' blijyen begrootingsmoeilijkbeden. In Nederland is de gouden standaard in gunstige omstandigheden losgelaten, de prijzen zijn nauwelijks gestegen, wat een goed teeken voor de toekomst is. In deze omstandigheden is geen algemeene stij ging van de loo-nen te verwachten. Voor het overige heeft de devaluatie zeker een gunstig psychologisch effect op de her vatting van het zakenleven gehad, waar bij ook aan de kapitaalsbewegingen te denken is. Dt1. Colijn wil niets weten van een credietinflatie, die voor de opvolgers de taak onmogelijk maakt. De gulden blijft dus een onafhankelijke, vlotte munt, die zelf haar peil mioet vinden. Zijl vertegen woordigt een zekere, feitelijke vastheid en schommelt ten opzichte van, den dollar minder dan vóór de devaluatie. Dr. Colijin gelooft, dat het vraagstuk van de werkloosheid vo'orloopig niet kan worden opgelost. Wel is het aantal werk- loozen van 475.000 in Januari 1936 tot 375.000 in October gedaald. Groote open bare werken komen na die, de afgeloopen vijftien jaar ondernomen, nauwelijks meer in aanmerking. Voor het overige gaan de Zuiderzeewerken door. Dr Colijn gelooft niet aan de toover- spreuk van industrialisatie: bet is niet genoeg om te produceeren, naen moet ook vedkoopen. Hijl is voor een gematigde in dustrialisatie, die met de mogelijkheden van afzet rekening houdt. Nederland kan zich niet de weelde van een oeoonomisch isolement veroorloven. Ten slotte sprak dr. Colijn zijln over tuiging uit, dat zoomin het communisme als nationaal-socialisme zich ten onzent kan ontwikkelen en kwam hij op voor een samenwerking van alle politieke par tijen van goeden wille, die Nederland als een Christelijke natie erkennen. Vrij algemeen verwachtte men, dat tij dens het week-end de oplossing der moei lijkheden in Engeland zou gevonden worden. Maar het schijnt, dat men zoo ver nog niet is gekomen. Wel zal van middag in het Lagerhuis een verklaring worden afgelegd, maar men gelooft niet, dat ze de beslissende oplossing zal brengen. Gisteravond te 17 uur 30 is het kabi net bijeengekomen en om 19.07 is deze kabinetsraad geëindigd. Alles wijst er op, dat de regeering po gingen doet de beslissing thans te ver mijden: Men moet den Koning tijd laten om zich volkomen rekenschap te geven van hetgeen mogelijk is. Na; de bijeenkomst van het Kabinet van gisteravond heeft Baldwin geen onderhoud meer met den Koning gehad. Reute^ v e r|n e e m t, dat de si tuatie Zondagavond na de Ka binetsbij eenkomst aldus is, dat men d) e n Koning zooveel tijd als hij wenscht, wil laten om te besluiten op welke wijze hij de kwestie van het morga natisch huwelijk zou willen, liquideeren. Al wat tot nu toe geschied is, is, dat na den stap van den Koning bij den minister-president aangaande de mogelijk heid een morganatisch huwelijk te lega- liseeren Baldwin eenige besprekingen met den Koning heeft gevoerd, welke natuur lijk de reeds bekende toespeling inhiel den, dat het vereenigd Koninkrijk en de regeeringen der dominions niet be reid zijn het initiatief te nemen voor een morganatisch huwelijk. De Koning zegt alle officieele afspraken af. Volgens officieele mededeeling is aan het Buckingham Palace aangeplakt: „Alle officiëele afspraken van den Koning wor den tot nader order afgezegd". De Koning zou morgen vertrekken voor een reis van twee dagen naar de indu- striëele gebieden van het Noorden, Staf fordshire en Birmingham. Geruchten hebben de ronde gedaan, volgens welke de Koning voornemens zou zijn, zijn wensch, met Mrs Simpson in het huwelijk te treden, op te geven. De „Evening Standard" verzekert, dat deze geruchten ongegrond zijn. Hetzelfde geldt ook van andere geruchten. Al deze en dergelijke geruchten vinden gedeeltelijk hun oorzaak in de schaarsch- te aan werkelijk nieuws. Zoo aanvankelijk de meerderheid van het volk diep geschokt was door de hu welijksplannen des Konings, thans blijkt toch ook, dat hij in de hoogste mate bemind is en dat heel velen, die het eigen lijk niet eens zijn met den stap, dien hij doen wil, uit persoonlijke genegenheid toch aan zijn zijde blijven staan. In den Zondagnamiddag heeft de aarts bisschop van Canterbury een bezoek aan Baldwin gebracht. Toen hij in Downing- street arriveerde, riep de menigte: „Wij willen Koning Edward". Bij zijn vertrek moest de politie tusschenbeide komen om den weg voor zijn auto vrij te maken. Twee vrouwen droegen borden, waarop te lezen stond: „Laat den Koning met rust. Abdicatie zal het sein voor de revo lutie zijn". De Koning psychisch geschokt. De strijd tusschen Koning en Kabinet heeft, naar verluidt, de psychische krach ten van Koning Edward sterk geschokt. De vorst was zeer terneergeslagen eri nauwelijks in staat, zich met aangelegen heden te bemoeien, welke niet onmiddel lijk verband hielden met de zoo pijnlijke crisis. Den geheelen dag heeft de Koning zich gisteren in zijn appartementen van de buitenwereld geïsoleerd gehouden. Het is thans wel gebleken, dat de crisis niet door het Kabinet of door de Dominions, doch door den Koning zelf is bespoedigd. De belangrijkste kwestie betreft ook niet het huwelijk des konings, doch de eisch van Edward, dat een wet zal worden uitgevaardigd, welke hem een morganatisch huwelijk zal mogelijk maken. Hieruit blijkt, hoe onjuist de opvatting is, door sommige volksbladen verspreid, volgens welke het de regeering zou zijn,, die de moeilijkheden uitgelokt heeft. Hij zelf is het geweest, die aangedron gen heeft op een wet, waardoor zijn voor genomen huwelijk nader geregeld zou worden. Aldus was het de Koning, die aanleiding gaf tot het conflict. Dat de meerderheid van het parlement op de hand der regeering is, lijdt geen twijfel. Churchill's verklaring. Winston Churchill heeft een oproep tot het Engelsche volk gericht om de kalmte te bewaren onder de crisis van dit oogen- blik. Hij zegt o.m., dat er geen conflict tusschen den Koning en het Parlement bestaat en dat het Parlement niet geraad pleegd is. De vraag welke zich opdringt is deze: moet de Koning afstand doen op advies van het huidige Kabinet? Nooit is een dergelijke raad aan den vorst gegeven onder het parlementaire stelsel. Niets in de Britsche constitutie steunt de theorie, dat de Koning op een dergelijken hypo- thetischen grond afstand met doen en mo gelijkerwijs in ballingschap gaan. Geen enkele regeering heeft de macht aan den Koning een advies te geven om afstand te doen. Het Kabinet heeft geen enkel i recht in een dergelijke kwestie te beslis sen zonder van tevoren zich van den wil van het Parlement vergewist te hebben. Een onberaden stap onder de omstandig heden van het oogenblik zou onbereken bare schade doen aan de constitutioneele positie van de monarchie en kan niet nalaten nadeelig te zijn voor het instituut zelve. Indien, gelijk men beweert, de Koning aan zijn ministers wetgevende maatregelen heeft voorgesteld, welke deze niet bereid zijn in te dienen, moet het antwoord van die ministers zijn een wei gering van het verzoek des Konings en indien de Koning dezen raad van zijn ministers niet wil opvolgen, zijn deze laatste vrij hun ontslag te nemen. Maar in ieder geval hebben zij geen enkel recht druk op den Koning uit te oefenen. DE BOMBARDEMENTEN IN SPANJE. Veel slachtoffers. Tengevolge van de luchtaanvallen, die de vliegeskaders van generaal Franco Vrijdagmiddag op de stellingen van de regeeringstroepen in het Noord-Westen van Madrid ondernamen, zijn, naar thans is vastgesteld, twee-en-negentig personen gedood en twee honderd andere gewond. Ook Zaterdag verschenen wederom bombardementsvliegtuigen van de op standelingen boven Madrid en wierpen tal van bommen neer. In tegenstelling met de vorige dagen waren Zaterdag ook roode gevechtsvlieg- t" igen boven Madrid te zien. Zij tracht ten de bommenwerpers op de vlucht ie drijven. Volgens een Havas-bericht hebben de jachtvliegtuigen der regeering twee vlieg tuigen van de opstandelingen neergescho ten. Het luchtbombardement van Vrijdag was een der hevigste die zijn uitgevoerd. E r zo uden meer dan 150 do o den en onge veer 100 gewonden zijn. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Vrijdag door een vaartuig, dat geen enkele vlag voerde en geëscorteerd werd dooi' een kanonneerboot, te Algeciras DE A.S. HUWELIJKSFEESTEN EN HET VERKEER MET TOURINGCARS EN AUTOBUSSEN. Beschikbaarstelling van Belastingkaarten voor korten termijn. Op een door den B.B.N., Bond van Be drijfsautohouders in Nederland, tot den Minister van Financiën gericht verzoek, om in verband met de a.s. huwelijksfees ten belastingkaarten voor korte termijnen te willen afgeven, heeft voornoemde Mi nister ons medegedeeld, machtiging te hebben verleend tot afgifte voor touring cars (autobussen), alsmede voor personen auto's, welke voor den verhuur worden gebezigd, van belastingkaarten, geldig voor ten hoogste 24 dagen en wel van 18 December 1936 tot en met 10 Januari 1937, tegen betaling van 1/15 van de belasting over een vol jaar. 2500 Italiaansche zwartbemden zijn ont scheept. Mededeelingen van de opstandelingen. Het groote hoofdkwartier der opstan delingen meldt dat de regeeringstroepen .gister een heftigen aanval hebben ge daan op Eispino Sadelos Monteros. D!e opstandelingen gingen tot een te genaanval over en dreven met de bajonet de regeeringstroepen terug. D'e regeeringstroepen lieten vele doo- den achter. Mededeelingen van regeeringszijde. D'e Minister van Oorlog deelde mee, dat gistermiddag 23 driemotorige vlieg tuigen van de opstandelingen, vergezeld van jachtvliegtuigen, de stad Gudalajara hebben gebombardeerd. Dtoor dit bom bardement zijn veel branden ontstaan Het aantal slachtoffers is nog niet be kend. D'e luchtmacht van de regeering steeg op om de aanvallers te verjagen en tijdens bet luchtgevecht werden drie vliegtuigen van de opstandelingen omlaag g „schoten. De gemuilkorfde Duitsche pers. D'e Duitsche pers beeft tot dusver over de constitutioneele crisis in Engeland ge zwegen, merkt de Msb. op. Gezwegen op een wijze, zooals eigenlijk alleen iemand zwijgen kan, die lichamelijk stom of gees telijk volkomen onwetend is. Goebbels, de oppermachtige dictator over de ge'beele Duitsche pers, beeft dit zwijgen bevolen. En deze beeft eenvou dig te gehoorzamen gehad; daarmede uit. Maar eindelijk mocht Zaterdagmorgen het Duitsche volk toch aan den weet ko men, dat er in Engeland iets aan de 'band was. In enkele bladen is de volgende la conieke mededeeling verschenen: „Tus schen den koning van Engeland en de Britsche regeering moeten momenteel meeningsverscbillen bestaan. D'aar de oorzaken er van van particulieren aard schijnen te zijn, zien we er van af er meer berichten of commentaren over te geven." Dat die „meeningsverschillen" 'het ge heele Britsche imperium in zijn grondsla gen zouden kunnen treffen, mag het on mondige Duitsche volk niet weten. En over „zaken van particulieren aard" moet men in DUitschland maar liever zwijgen. Wie in een glazen huisje woont.... Intussc'hen blijkt uit dit feit weer eens, dat de Duitsche pers en met haar de openbare meening volkomen gemuilkorfd zijn. Zelfs over gebeurtenissen van we reldomvattende beteekenis mag de pers niets schrijven. Motie van vertrouwen in het Fransche kabinet aangenomen. Aan het slot van de debatten over de buitenlandsche politiek, 'heeft de Fran sche kamer met 350 tegen 171 stemmen een motie van vertrouwen in de regee- ring-Blum goedgekeurd. Blum verklaarde na afloop van de stemming, dat de regeering ondanks de stern-onthouding door de communisten, haar taak zal voortzetten. Aanslag op Degrelle? Op Degrelle, den leider der rexisten in België zou, naar van de zijde dezer be- .weging gemeld wordt, een aanslag zijn gepleegd. Er zou met een revolver op D'e- .grelle geschoten zijn, op het oogenblik, waarop 'hij in een auto wilde plaats ne men. Dit bericht is echter van officieele zijde nog niet bevestigd. Beukenootjes zoeken. Goering heeft de Duitsche jeugd op dracht gegeven op 5 en 6 December de bosachen in te gaan en beukenootjes te rapen, waarvoor de oliefabrieken 25 R.M. per 100 kg zullen betalen. D'eze grootsche actie zal er toe bijdra gen de voorziening van tafelolie te verge makkelijken, (Blijkbaar kan men in Duitschland anders dan hier te lande in dezen tijd van het jaar nog beukenootjes rapen, merkt de N. R. Gt. op.) Binnenland. Dr Colijn over muntstabilisatie. De opening van de Moerdijkbrug. Buitenland. Nog geen beslissing in Engeland. Van daag een verklaring in het Lagerhuis. Motie van vertrouwen in het Fransche kabinet aangenomen. De bombardementen in Spanje duren voort. De Paus ongesteld. Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus ziek is. Hij heeft lichte koorts en lijdt aan jicht en asthma-aanvallen. Zijn toestand geeft eenige reden tot bezorgdheid, in verband met de zwakte van het hart. Korte Berichten. In de vroege Zondagoe'htenduren is in Engeland sneeuw gevallen. Boven het Kanaal 'heeft een storm ge woed van meer dan 24 uur, waardoor een dertigtal visschersschepen genoodzaakt was in de havens terug te keeren. Volgens een schatting van het Ame- rikaansche departement van arbeid, zijn op het oogenblik, met inbegrip van de zetliedenstaking aan de Westkust, 50.000 arbeiders in de Vereenigde Staten in sta king'. Koning Leopold van België is naar Zwitserland vertrokken, waar hij eenige dagen denkt door te brengen. DE MILITAIRE RANGEN VAN PRINS BERNHARD. Teneinde tegenstrijdige berichten, over de benoeming van Prins Bernhai'd bij de diverse onderdeelen van de Konink lijke weermacht recht te zetten, kan wor den medegedeeld, dat Z. D. H. bij geen enkel wapen, troep of ander legerdeel in het bijzonder is ingedeeld, doch dat hem vermoedelijk door H. M. de Koningin da bevoegdheid gegeven zal worden tot het dragen van die uniformen en aan zijn rang verbonden onderscheidingsteekenen, waartoe aanleiding zal zijn. In dit verband kan worden gemeld, dat het thans wel vast staat, dat de Prins op den 'huwelijksdag de blauwe huzaren uniform zal dragen, waarbij deze bijzon derheid van belang is, dat ook wijlen Z. D. H. de Prins van Lippe-Biesterfeld, zijn vader, cavalerie-officier geweest is. Naar vernomen wordt, ligt het in de bedoeling de beëediging van Prins Bernhard in zijn rang bij de Koninklijke weermacht op nader te bepa len datum te doen geschieden bij een garnizoensparade onder leiding van den gouverneur der residentie. Naar het H d b 1. verneemt heeft d3 commandant van 'het veldleger namens het veldleger aan Prins Bernhard een speciaal te vervaardigen wandelsabel aangeboden en is dit geschenk door Z. D. H. aanvaard. Die officieren van de cavalerie zullen aan Prins Bern'hard van Lippe-Biester feld bij zijn intrede in de weermacht als kapitein (ritmeester) een cavaleriesabel aanbieden. DE OPENING VAN DE MOERDIJKBRUG D'e Minister van Waterstaat maakt be kend, dat in verband met de openstelling van de vaste brug voor gewoon verkeer over het Hollandseh Diep, bij Moerdijk, de rijksweg DordrechtBreda op Zater dag 12 December 1936 van 9 uur des voormiddags tot 3 uur des namiddags ge sloten zal zijn voor bet verkeer in beide richtingen, voor zoover het niet dooi de ter plaatse dienstdoende rijkspolitie zal worden toegelaten. Voorts maakt de minister van Water staat bekend: 1. Dat de vaste brug voor gewoon ver keer over bet Hollandseh diep bij Moer dijk met Noordelijken en Zuidelijken toe gangsweg op Zaterdag' 12 Dec. 1936 des namiddags om 3 uur voor het openbaar verkeer zal worden opengesteld. 2. Dat met ingang van dien dag bet rijksveer over het Hollandseh Diep zal worden stilgelegd, met dien verstande, dat de laatste veerpont zal varen dien dag om 9 uur voormiddags van Zuid naar Noord.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1