ichet GOES TIE GD Groote spanning in Engeland. GEN Goes. ÏTERS EERSTE BLAD Buitenland. Binnenland Herberekening van de Indische pensioenen. ebreide Ook in ke ar. zijn wij i 11 ij k. s is nu goed- n Winterjas. PELBURG a m Aanbod TJE H00RN VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 5f e JAARGANG No. Zal koning Edward VIII aftreden ter wille van zijn huwelijk met een Amerikaansche dame? J. M. Polderman ZONDER PRIJSVERH00GING Belangrijkste Nieuws in de hope evens, mijn EES, van 73 jaar e mij in dit id. K. DEES. Dec. 1936. eene kennis- Bn wij onzen >or de velé be ing, ontvangen i na het over- eliefde Echtge- iwd- en Groot- 1 VOOGD— 'T ANKER. Jit aller naam: DE VOOGD, ele 32. ijzen van deel- ekte en na het ief kindje, zeg- ijk dank. lie LAMMERS. :nber 1936. GOUD e prijzen. ARIE POST. •dr.boek, inge- ichtige voordr. Dëzie en proza, arde ƒ2,50, nu :volle voordr. boekjes) met mteekeningen, '8 ct. ordr. ernst en oza, totaal 120 waarde ƒ2,25, an postwissel 248514 ver- EIJERINK, .handel, Zwolle. :henen de ïitsluitend ai omslag ningen is n es laatste vind, door ingerland, lakker. Kees van No. 7. ran—v. d. eeling op r gebruik ding door postwissel verkrijg- Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20, Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent. per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.76, bil vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.8b. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bfaden De geruchten, dat de Engelsche koning Edward VIII in het huwelijk zou wen- schen te treden met zekere mevrouw Simpson, een Amerikaansche van ge boorte, die reeds tweemaal gehuwd en tweemaal gescheiden is, zijn helaas maar al te waar gebleken. Wie is deze dame? Ze werd in 1896 in Baltimore geboren, waar zij in 1916 huwde met den Amerikaanschen zee-offi cier Earl Wingfield Spencer. In 1925 scheidde zij van haar echtge noot en hertrouwde in 1928 met Mr Simpson, een makelaar. Dit huwelijk werd eerst onlangs, in October van dit jaar ontbonden. Met den koning toen nog Prins van Wales kwam zij voor het eerst in aan raking in 1926 toen zij debuteerde aan het Engelsche hof. Een nauwere band werd pas twee jaar geleden gelegd tijdens het verblijf van den Prins van Wales te Biarritz, waar beiden vriendschap sloten. Sedert dien tijd werd zij herhaaldelijk onder de gasten genoemd van de partijen door den Prins van Wales gegeven. Mevr. Simpson begeleidde den Prins van Wales vaak bij zijn vacantie-reizen. 'Ze schijnt nu, tengevolge van de op winding van gisteren ongesteld te zijn geworden. Havas deelt mede, dat zij Lon den beeft verlaten en bij vrienden van den koning te Surrey vertoeft. Nu bekend is geworden, dat de koning met 'baar wil trouwen, is bet om verschil lende redenen zeer gewenscbt, dat de be slissing spoedig valt. Er zijn drie mogelijkheden. a. Wanneer de koning met mevrouw Simpson trouwt, zou bet parlement een wet kunnen aannemen, waarbij, met goed vinden van den koning, de kinderen uit dit morganatisch huwelijk worden uitge sloten van de troonsopvolging. '(Dit is de gewrongen oplossing, die de „News Chro nicle" aan de band doet.) 'b. De koning doet afstand van den troon. (In dit geval zou zijn broer, de hertog van York, den troon bestijgen). c. De koning zet zijn huwelijk door, zonder zich naar de wenschen van zijn ministers te schikken. In het laatste geval zou natuurlijk bet kabinet-Baldwin aftreden en volgt parle- mentsontbinding met den koning als in zet van een verkiezingsstrijd, wat wel een hoogst onverkwikkelijk figuur zou zijn. Druk geconfereerd. Gistermiddag beeft Koning Edward een bezoek gebracht aan zijn moeder, Konin gin Mary, met wie bij, naar men aan neemt, den toestand besprak. Gisteravond is de Koning per auto naar Londen teruggekeerd. Ook bad de koning een onderhoud van 20 minuten met zijn broeder, den Hertog van York. Te kwart over negen diende Baldwin zich aan bij het Buckingham Palace en werd onmiddellijk tot den Koning toege laten. Electrotechnicus Goes Erkend Philips' Service Het onderhoud, dat Baldwin met den koning bad, 'duurde een klein uur, waar na de premier zich onmiddellijk naar bet Lagerhuis begaf. In het Lagerhuis. Toen om 2 uur gistermiddag de zittine van bet Lagerhuis geopend werd waren alle afgevaardigden aanwezig. Een vol komen stilte heerschte, toen door ver schillende sprekers vragen aan de minis ters werden gesteld. Attlee, de leider der Labour-oppositie bad gevraagd: of hij, Baldwin, een ver klaring bad af te leggen omtrent een con- stitutioneele moeilijkheid. Baldwins ant woord luidde: „Ik heb vandaag geen enkele verklaring af te leggen; of schoon er op het oogenblik geen constitutioneele moeilijkhe- den, van welken aard ook be staan, is de toestand zooda nig, dat het niet gewenscht is, dat mij in 'dit stadium vragen worden gesteld." Toen Attlee aan Baldwin vroeg, of hij, gezien de spanning 'die onder 't Britsche volk heerscht, de kamer de verzekering kon geven, dat hij een verklaring zal af leggen, zoodra het mogelijk zal zijn dit te doen, zeide de minister president: „Al wat Attlee beeft gezegd, beeft zeer zeker mijn aandacht." Op een vraag van Churchill, of Bald win de verzekering wilde geven, dat geen onherroepelijke maatregel zal worden ge nomen, voordat in bet parlement een for- meele verklaring is afgelegd, antwoordde Baldwin „Ik heb niets toe te voegen aan mijn zooeven afgelegde verklaring. Ik zal de vraag, die Churchill mij gesteld heeft, overwegen." Een spoedige beslissing verwacht. Algemeen is men van meening, dat de koning, welke beslissing hij ook nemen zal, die beslissing onverwijld zal hebben te treffen en dat de constitutioneele cri sis binnen enkele dagen moet zijn opge lost, zoowel om binnenlandscbe redenen als om in het buitenland geen opvattingen te doen ontstaan aangaande organische zwakte van bet regime. De atmosfeer in de Kamer is vrij pes simistisch. Men meent te weten dat, bui tengewone omstandigheden voorbehouden, de troons afstand van Koning Edu- ard VIII onvermijdelijk is. Alle teekenen wijzen er op 't oogenblik op, dat men in de richting van abdicatie gaat, terwijl de hertog van York dan tot koning zou worden uitgeroepen. In parlementaiie kringen is men van oordeel, dat de koning zich eenvoudig voor het volgende dilemma geplaatst ziet: Afzien van zijn rechten, of afzien van z ij' n plannen. Geen enkel compromis zal meer mogelijk zijn. De leden van de koninklijke familie hebben voor het oogenblik alle openbare afspraken afgezegd. In het Anglo Katholieke weekblad „Church" wordt geschreven, dat het voor genomen huwelijk van den koning een noodlottige slag zou zijn voor het prestige van de Britsche monarchie. Het is met diepe smart en groote bezorgdheid, dat het land deze week verno men heeft van het plan van koning Edward om een Amerikaansche dame te trO'uwen, die reeds van twee echtgenooten ge scheiden is. De plannen van den koning vinden een niet te overkomen hinderpaal in de hou ding der geestelijkheid, die onwrikbaar blijft in haar verzet tegen het gedrag des konings, en die, naar men meent, beslo ten zou zijn, den vorst de sacramenten te weigeren, indien hij bij zijn huwelijks plannen blijft. De aartsbisschop van Canterbury heeft een verklaring afgelegd van den volgen den inhoud: „Als hoofd der kerk van Engeland, zou ik, als ik overtuigd was, dat de ko ning verkeerd deed, niet schromen hem in eerbie dige taal, maar in het openbaar te berispe n." DE OORLOG IN SPANJE. Nieuwe luchtaanvallen op Madrid. Onder bescherming van een lichten ne vel ondernamen zeven groote bombarde mentsvliegtuigen van de opstandelingen, geëscorteerd door vier en twintig jacht vliegtuigen, gisteren een nieuwen lucht aanval op de stellingen van de regeerings- troepen in het Noord-Westen der stad. Tijdens dezen luchtraid, die een kwartier duurde, wierpen zij 1015 zware bom men neer, waarvan de geweldige explosies duidelijk in de binnenstad waren te hoo- ren. Blijkbaar werden verschillende vitale centra vernield. Een deel van de stad was een tijd lang zonder licht, waaruit men kan opmaken, dat ook de in bet Noord- Westen gelegen electrisohe krachtcentrale werd getroffen. Ook verscheidene tram lijnen lagen geruimen tijd zonder stroom Het groote hoofdkwartier der opstan delingen meldt dat de regeeringstroepen nog steeds druk 'blijven uitoefenen op Villareal, doch tot nui toe leden zij' hier zware verliezen. In Asturië zijn een aantal regeerings- miliciens 'krijgsgevangen gemaakt. Zij be vestigden, dat de regeeringstroepen aan zienlijke verliezen hebben geleden. Zij had den twee treinen en verschillende vracht- ante's noodig om hun gewonden te ver voeren. De Engelsche regeering is door de autoriteiten te Burgos gewaarschuwd, dat zonder twijfel voor 15 dezer overdag en des nachts aanvallen zullen plaats vin den op de Spaansche kust tusschen Kaap San Antonio en Marbella, ten Westen van Malaga. De bombardementen zullen ge richt zijn tegen schepen, die verondersteld worden tot den vijand te behooren. In de Spaansche territoriale wateren in dit gebied zijn mijnen gelegd. LUXEMBURG VRAAGT OM PRECISEERING DER ENGELSCHE GARANTIEBELOFTE. De Luxemburgscbe minister-presideni heeft een bespreking gehad met den on der-secretaris van Buitenlandsche Zaken. Hij wees hierbij er op, dat een van de grondslagen van het Locarno-pact de ge demilitariseerde zone aan den Rijn was, die ook langs 'de heele Luxenrburgsche grens liep. Luxemburg vraagt nu om pre ciseering van den toestand, totdat de grenzen van Frankrijk en België door een nieuw Westelijk pact beveiligd zullen zijn. Deze kwestie beeft in Parijs levendige belangstelling gewe'kt, daar de Fransch- Luxemburgsche grens, ter lengte van on geveer 100 km, een makkelijk kwetsbare plek zou vormen, als de garanties van het nieuwe verdrag geen betrekking op Lu xemburg zouden hebben. De Sovjetvloot houdt manoeuvres. „Tidens Tegn" meldt uit Trondhjem, dat aan de Noordkust van Noorwegen, deels met schending van de drie mijls zone, voortdurend oefeningen worden ge houden door Sovjet-Russische vloot-een- heden. Duikhooten, mijnenleggers en tor pedojagers werken daar samen met ma rine-vliegtuigen. Door vissehers en door scheepskapiteins zijn o-p één plaats tot twintig duikhooten geteld. De kapitein van een Engelschen traw ler heeft gemeld, dat hij door de Russen nooit lastig is gevallen, doch Duitsche en Noorsche vissehers zijn door de Russen niet altijd zacht behandeld. D'e Russen beweren, dat hun duikhooten oceanografische studiën maakten en den golfstroom "moesten ohserveeren. In het Noorden van Noorwegen gelooft geen mensdh aan deze Russische zee-on derzoekingen. Philippijnen opnieuw door een typhoon geteisterd. Meer dan twaalf provincies van de Phi lippijnen 'zijn wederom door een hevigen typhoon geteisterd. Uitgestrekte gebieden staan onder water, tal van hoornen zijn ontworteld en vele huizen zijn ingestort. D'aar de telegraaf- en telefoonverbindin gen vernield zijn, kan men zich nog geen volledig beeld vormen van den omvang der aangerichte schade en van het aan tal mensbhenlevens dat verloren ging. De Fransche vloot wordt versterkt. D'e Fransche minister van Marine heeft in de kamercommissie voor de marine medegedeeld, dat het vlootprogramma voor de volgende jaren Frankrijk in staat zal stellen in 1943 vijf linieschepen van 35.000 ton en tien kruisers van 10.000 ton in dienst te hebben. D'e tenuitvoerlegging van het program zal gedurende vier en een half jaar een jaarlijksche som van 2,5 milliard vergen. plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". NEDERLAND EN DE HERVORMING VAN DEN VOLKENBOND. Onze regeering heeft nog eens haar standpunt gepreciseerd. Met het oog op de aanstaande bijeen komst van het Comité voor de herziening van het Volkenbondsverdrag en in ant woord op den desbetreffenden omzend brief van den secretaris-generaal van den Bond, heeft de Nederlandsche regeering in aansluiting met de bekende rede van den minister te Genève nog eens in het kort haar standpunt gepreciseerd. In haar antwoord heeft zij nogmaals betoogd, dat zij de collectieve veiligheid onontbeerlijk acht voor de verwezenlij king van het doel van den Bond en ter bereiking hiervan de universaliteit van den Bond een eersten eisch acht. Zoolang de universaliteit van den Bond niet in meerdere mate benaderd zal zijn, kan de Nederlandsche regeering weinig verwachten van een herziening van ze kere artikelen, welke op den algemeenen politieken toestand geen grooten invloed zouden kunnen uitoefenen, terwijl wijzi ging van het handvest bovendien nieuwe hinderpalen in den weg zou kunnen leg gen voor de toekomstige toetreding der voornaamste staten, welke thans geen lid zijn. Een en ander in het oog houdend, ver klaart de Nederlandsche regeering uiter aard loyaal te zullen medewerken tot de studie, waai aan het Comité zich zal zetten. GEEN CONCENTRATIE IN DEN VLIEGTUIGBOUW. Plannen voorloopig van de baan. Naar de T e 1 e g r. van bevoegde zijde vernam, zijn de sinds geruimen tijd han gende plannen tot concentratie van de Nederlandsche vliegtuigindustrie, waar over tusschen de officiëele instanties en de belanghebbende bedrijven vele bespre kingen zijn gevoerd, thans voorloopig van de baan. Er hebben zich zooveel practische moei lijkheden voorgedaan, dat het plan om een „eenheidsfabriek" op te richten niet in de naaste toekomst voor verwezen lijking vatbaar is. De vliegtechnische deskundigen achtten de plannen te klein van opzet om op den duur succes te kunnen hebben. Ook generaal M. Raaymakers, inspecteur der militaire luchtvaart, bleek een sterk tegenstander van deze eenheidsplannen te zijn. Nu de beoogde concentratie van de baan is, wordt nog wel de mogelijkheid overwogen van samenwerking tusschen de vier bestaande Nederlandsche vlieg tuigindustrieën, t.w. de Fokkerfabrieken te Amsterdam, Koolhoven te Rotterdam, Aviolanda te Papendrecht en de De Schelde te Vlissingen. Deze samenwerking zou in feite meer beoogen het weren van nieuwe vliegtuig industrieën in ons land en dus een „or dening" beteekenen, welke de vliegtuig- fabricage in ons land tot deze vier fa brieken zou beperken. OPLEVING IN DEN HOUTHANDEL. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders van de N. V. Hout handel William Pont te Zaandam deed de president-commissaris de heer H. F. van Leeuwen, een belangrijke mededeeling n.l. dat de uitkomsten van het bedrijf over 1936 het mogelijk zullen maken, zoo niet de geheele, dan toch een belangrijk deel van den achterstand in preferent cumula tief dividend in te halen. Deze achterstand is vier jaar a 6 pet. van een kapitaal van f2 millioen, zoodat bij algeheele betaling een bedrag van f 600.000 per 1 Januari a.s. aan de pref. cum. aandeelhouders uitbetaald zal kun nen worden. Van algemeen Zaansch belang is, dat het klaarblijkelijk het grootste houtbedrijf in den lande weer goed gaat. Periodieke herkeuring voor autobestuurders. Ten aanzien van de medische keuring voor autobestuurders deelt de Minister van Waterstaat in zijn Memorie van Ant woord mede, dat nieuwe voorschriften in gevolge de wegenverkeerswet in voorbe reiding zijn. D'aarbij zal tevens worden bepaald, door wie de keuring zal moeten geschieden. Periodieke herkeuring zal worden voorgeschreven. Een nieuwe industrie? Naar het „Hbld" vernam, worden er op het oogenblik pogingen in het werk ge steld om tot de stichting te 'komen van een fabriek voor viltpröducten in Overijsel. Wanneer deze pogingen slagen, zal er met de intrede van een dergelijke, voor Nederland geheel nieuwe industrie, weer werk zijn gevonden voor vele handen. Binnenland. Memorie van Antwoord over de Water- staatsbegrooting. De Tweede Kamer over de Onderwijs-be- grooting. Sportvlieger verongelukt. Buitenland. Zal koning Edward van Engeland al treden? Het bombardement van Madrid. BESTRIJDING VAN LINT BEBOUWING. Spoedige indiening van wetsontwerp. Naar de minister van Waterstaat in een Memorie van Antwoord meedeelt, kan spoedige indiening van een wets ontwerp tot bestrijding van de lintbe bouwing worden tegemoetgezien. In afwachting daarvan kwam het den minister minder wenschelijk voor bij' de provinciale en gemeentebesturen nader op maatregelen tegen lintbebouwing aan te dringen, omdat men van die besturen bezwaarlijk kan vergen hun standpunt te bepalen, zoolang de van Rijkswege aan te nemen houding nog niet is geko zen. Voorloopig Verslag Tweede Kamer. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake de herberekening van de Indische pensioe nen, wordt het volgende ontleend: Vele leden verklaarden zich met dit ontwerp niet te kunnen vereenigen. Onder hen bevonden zich zoowel leden, die zich in beginsel kantten tegen aan tasting van reeds toegekende pensioenen, als anderen, die dit beginsel niet deelden. Overeenkomstig den dualistischen opzet van dit ontwerp wordt de beoogde egali satie verkregen door een aanmerkelijke, thans in wezen definitieve, verlaging van het gros der pensioenen, een verlaging, die zelfs nog verder gaat dan de tijde lijke uit 1933. Verder gaven deze leden als hun mee ning te kennen, dat het oogenblik voor de indiening van dit wetsontwerp al zeer slecht gekozen is, nu de gevolgen van de loslating van den gouden stan daard nog niet kunnen worden overzien. Zij waardeerden, dat de Regeering som mige lage pensioenen wil verbeteren en de pensioenen van de z.g. „oud-gepensio neerde" militairen gelijk wil stellen met die van hen, die in 1920 en later in het genot van pensioen werden gesteld. Zij achtten het gewenscht, dat deze verbete ring zal worden aangebracht, ook indien dit ontwerp niet mocht worden aange nomen. Sommige leden waren van "meening, dat van de Regeering na het verlaten van den gouden standaard in stede van dit ontwerp veeleer een voorstel had mogen zajh verwacht tot opheffing, althans tot verzachting van de geldende tijdelijke korting. Sommige leden achtten het stelsel van dit ontwerp „toebuiging" naar het pen- sioenspeil van 1937 onjuist. Zij meen den, dat het thans in het uitzicht gestel de pensioen abnormaal laag is, aangezien het vastgesteld is in een tijd van abnor male economische depressie. Veie leden zouden op grond van de tegen dit ontwerp bestaande bezwaren aan de Regeering in overweging willen geven, dit wetsontwerp voorloopig terug te nemen. Daarnaast gaven verscheidene hunner in overweging de bestaande tij delijke korting op de Indische pensioenen nog eenigen tijd na 1 Januari 1937 te handhaven, indien althans de Indische financiën dit nog noodzakelijk maken en de gevolgen van de depreciatie van den gulden zich daartegen niet verzetten. Verscheidene leden konden de hier boven weergegeven bezwaren geenszins deelen. Naar hun meening verdient de poging van de Regeering om de geldende tijde lijke kortingsregeling te vervangen door een meer bevredigende, meer waardee ring. Het onderhavige voorstel had in hoofdlijnen hun instemming. Het had in het bijzonder hun instemming, dat de militaire gagementen en pensioenen, toe gekend vóór 1 Januari 1920, zullen wor den gelijkgemaakt met de na dien datum toegekende gagementen en pensioenen. Het optimisme van de leden, die meen den dat het voor dit ontwerp aangevoerde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1