Een Pechvogel. Het huwelijk van Prinses Juliana Staten-Generaal, DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG Ne. BE Buitenland. Binnenland A. C. van der RestGoes Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fO.Sö, Bij contract belangrijks korting, Men moet toch maar pech hebben De heer Mussert, de leider van de N. S. B. houdt niet op 'te stoken tegen on zen gezant te Berlijn, wien men het ge weldig kwalijk neemt, dat hij niet enthou siast is voor het nationaal-socialistische regime. Met name werd hem kwalijk genomen, dat hij1 evenals de ambassadeurs van de Vereenigde Staten, van Engeland, Noor wegen, België 'en de gezanten van 16 an dere landen geen gevolg heeft gegeven aan de uitnoodiging om den partijdag te Neurenberg bij te wonen. Dat kwam niet te pas volgens Mussert, die er steeds op uit is Duitschland 'hoven ons land te verheffen. Zelfs ging hij on langs zoover, dat hij, toen eenige Neder landers uit Duitschland werden uitgewe zen, openlijk verklaarde, dat de Duit'sche regeering beter had gedaan onzen gezant over de grens te zetten. 'Zóó nationaal voelt deze dictato- ritus-lijder. Maar wat wil nu het geval Bedoelde gezant is door H. M. de Ko ningin overgeplaatst. En wat deed nu de Duitsche regee ring Sprak zij haar blijdschap uit dat deze volgens Mussert ongeschikte man uit Duitschland verdween Niet precies. Aan den heer Westerman, die in de Tweede Kamer de gevoelens van Mussert ■vertolkte werd door den Minister van Buitenlandsche Zaken letterlijk het vol gende geantwoord „Ten slotte wil ik ter nadere gerust stelling van den geachten afgevaardigde den heer Westerman, hem nog mededee- len, dat aan graaf van Limburg Stirum, toen hij aan de Duit sche Regeering zijn aanstaand vertrek uit Berlijn had mede gedeeld, door den Führer de 'hoogste graad is verleend van een ter beschikking van de Duitsche Regeering staande ridderorde. En verder, d at dit geschied is bij een door den Führer persoonlijk geteeken- de oorkonde, waarin de Füh rer zegt, dat hij deze onder scheiding toekende als Aus- druck seiner Anerkennung und des Dankes des Deutschen Volkes." Zoo' werd Mussert door niemand min der dan Hitler in het zonnetje gezet. Men moet toch maar pech hebben 1 DE OORLOG IN SPANJE. Madrid weer gebombardeerd. 'Gisteren zijn de wijken in het Noorden en Noord-Westen van Madrid opnieuw gebombardeerd. De buitengewoon hevige ontploffingen deden de geheele stad tril len. Er zijn talrijke slachtoffers gevallen, terwijl de aangerichte schade aanzienlijk is. De opstandelingen versterkten opnieuw den druk op sector Pozuelo. Na aanvan kelijk te zijn teruggeslagen, wisten zij tot het dorpsplein van Pozuelo door te dringen, doch de regeeringstroepen ver dreven den vijand na een hevigen tegen aanval. Den geheelen dag bombardeerde gis teren de luchtmacht Madrid en groote rookkolommen stijgen op, op verscheide ne plaatsen is brand uitgebroken. Tijdens de gevechten van Dinsdag hebben de opstande lingen volgens berichten van manschappen, behoorende tot de buitenlanders-4) ataillons, gebruik gemaakt van gifgas. Ook van semi-officieele zijde is later verklaard, dat thans voor den eersten keer sedert het uitbreken van den burgerkrijg door de nationalisten gifgas is aange wend. Vijf buitenlandsche vrijwilligers lig gen, naar verluid, wegens door het gas bekomen letsel, in het ziekenhuis. De strijd nog wel een burgeroorlog wordt dus boe langer boe onmensche- lijker. Russische hulp. De „Nationalsozialistische Partei-Kor- re&pondenz" publiceert een aantal details over een geheim verdrag, dat zou gesloten zijn tusschen het hoofd van de Spaansche volksfront-regeering, en den Sovjet-Rus- sischen ambassadeur. Door dit verdrag zou Moskou zich uit drukkelijk ertoe verplicht hebben, de volksfronttroepen in Madrid en Catalonië te voorzien van wapens, munitie, pant serwagens, vliegtuigen en chemische pro ducten en bovendien een internationale communistische armee voor Spanje uit to rusten. De gelande Duitschers. De „News Chronicle" meldde een dezer dagen, dat 2000 man Duitsche troepen te Cadiz aan land waren gegaan. Het zelfde blad beweert nu, dat het hier niet om 2000, doch om 5000 man zou gaan. Het transportschip zou zijn geëscor teerd door twee Duitsche torpedohootja- gers. Voorts meent het blad te weten, dat de meeste mannen in burger waren ge kleed, doch dat sommige uniformen droe gen en militaire laarzen hadden. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" zegt te hebben verno men, dat de Duitschers, die te Cadiz zou den zijn geland, S.A.-lieden, mannen uit de arbeidskampen en leden van de weer macht zouden zijn, die als vrijwilligers naar Spanje zijn gekomen. De corres pondent van de „D. T." te Gibraltar be richtte, dat zij goed uitgerust waren en de nieuwste wapens zouden hebben mee gebracht. Controle op de wegen naar Spanje. De commissie voor niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog heeft gis teren haar aangekondigde zitting gehou den. Na afloop van de bijeenkomst werd een communiqué verstrekt, waarin o.a. gezegd wordt, dat aan de Britsche regee ring door de commissie is opgedragen aan Valencia en Burgos een plan voor te leggen inzake controle te land en te wa ter op de wegen, die toegang geven tot Spanje. De vertegenwoordiger van Portugal verklaarde niet zijn stem te kunnen ge ven aan dit voorstel, dat echter toch werd aangenomen. MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN DEN ENGELSCHEN KONING EN HET KABINET. Dte reeds lang in omloop zijnde geruch ten over moeilijkheden tusschen den ko ning en zijn ministers vinden bevestiging in een hoofdartikel van de Times, waarin 'het blad den koning op discrete wijze herinnert aan de verplichtingen van zijn hooge positie. Het was, zoo meldt het V a d., al lang bekend, dat er tusschen den koning en zijn ministers moeilijkheden waren gere zen. In Engeland zelf is daarvan tot nu toe met geen woord in de pers gerept, wel echter in Amerika, waar sommige bladen niet hebben geschroomd over 's konings particuliere leven te schrijven en met na me over zijn vriendschap met een Ameri- 'kaansche dame, die voor eenige maanden in Engeland een echtsekeidingsvonnis heeft verkregen. Het is geen geheim, dat deze vriend schap, waar de koning zelf geen doekjes om heeft gewonden, zijn ministers met het oog op de kroning veel zorg heeft ge baard; vooral over bet effect van deze zeer delicate aangelegenheid op de stem ming in de dominions maakte men zich zeer ongerust. Het feit dat Baldwin giste ren twee audiënties bij den koning heeft gehad, wijst erop dat de moeilijkheden nu in een acuut stadium zijn gekomen. D'aarop duiden ook de vermanende woorden van de Times. In de laatste weken is men zelfs zoo ver gegaan te voorspellen dat een hu welijk zou plaats vinden, dat niet in over eenstemming is met de Kroon, en daar aan toe te voegen dat Queen Mary het had goedgekeurd hetgeen in Amerika en in de Britsche dominions veel kwaad doet. Er kan geen twijfel bestaan aan het kwaad en het gevaar dat dreigt; de golf van praatjes en geruchten van den over kant van den Atlantischen Oceaan heeft zich in steeds grootere kringen van dit land verbreid. Indien de Ehg'elsche pers er tot nu toe geen melding van heeft gemaakt, is dat alleen een gevolg van de hoop, dat een autoritaire handeling of verklaring haar in staat zou stellen er eens en vooral een eind aan te maken Zulk een handeling of verklaring is thans zeer noodig. De Telegraaf meldt, dat de crisis is veroorzaakt, omdat de koning het voor nemen heeft te kennen gegeven met Mrs Simpson, een gescheiden vrouw, in het huwelijk te treden. Het is hiertegen, dat de kerk en ook de regeering zich verzet. Na afloop van den kabinetsraad van gisteren had de premier Baldwin een langdurig onderhoud met den koning. Het zal nu moeten blijken of de situatie nader opklaart of dat een crisis niet meer vermeden kan worden, die zou moeten leiden tot het aftreden van de regeering of wel tot abdicatie van den koning. MISLUKTE OPSTAND IN GRIEKENLAND? Reuter meldt uit Athene: De autoritei ten hebben hier een strenge censuur in gevoerd. Men zegt, dat een aantal oud ministers gearresteerd en naar den Egee- schen archipel verbannen zijn. Zij zouden tezamen met officieren een complot heb ben gesmeedom de regeering omver te werpen. FRANKRIJK ZEGT STEUN TOE AAN ENGELAND. In de „Paris-Soir" publiceert Sauer- wein de resultaten van een onderzoek, dat hij zoo juist in Engeland heeft inge steld. Hij deelde mede, dat Delbos, de Fran- sche minister van buitenlandsche zaken, Vrijdag in de Kamer zal mededeelen, dat Frankrijk zich verplicht, Engeland te hulp te komen, indien dit land het slachtoffer wordt van een niet-uitgelokten aanval. Deze verklaring zal in de geheele we reld zeer de aandacht trekken. BETERE TOESTANDEN IN AMERIKA? Volgens het maandoverzicht van de Na tional City Bank is sinds 1928 een der gelijke stroom van loon- en dividendver- hoogingen en extra-dividenden niet voor gekomen, als thans het geval is. De loonsverhoogingen worden verklaard door het tekort aan bekwame werkkrach ten. De stijgende tendenz der winsten en der kosten van levensonderhoud zoomede de wensch der fabrikanten om hun ar beidskrachten te behouden of hun aantal te vergrooten, teneinde toekomstige vraag te kunnen voldoen, geven meer werkgele genheid tegen hoogere loonen. De boeren profiteeren hiervan door ruime aanvoeren van vee en katoen. De verkoopen van veeteeltproducten en ge vogelte zijn gestegen en de prijzen zijn be vredigend. De boeren ontvangen tevens uit- keeringen voor het conserveeren van den bodem, terwijl hun koopkracht tevens wordt versterkt door de stijging der goe- derenprijzen en speciaal wel van die pro ducten, die door de industrieele onderne mingen worden gebruikt. De verbetering in de industrie heeft zich uitgebreid tot nagenoeg alle tak ken. Er bestaat echter geen zekerheid, dat de basis van het bedrijfsleven gezond is, zoolang vermeerdering van de koopkracht ontstaat door middel van overheidsgelden. De Belgische legerwetten aangenomen. Na verdediging door minister-president Van Zeeland heeft de Belgische Kamer met 137 tegen 43 stemmen het militaire wetsontwerp, dat den militairen dienst plicht voor een deel van de lichting brengt op 17 maanden, tot 1934, aangenomen. Acht stemmen werden blanco uitgebracht. Tegen stemden de Vlaamsch-Nationalis- ten, de communisten, enkele Vlaamsche katholieken en Socialisten. De Rexisten stemden voor het ontwerp. Nieuwe anti-Joodsche maatregelen in Duitschland. Met de nadering van den Kersttijd wordt in Duitschland een nieuw middel toegepast om alle „arische" winkels van Joodsche zaken te onderscheiden. In Frankfort a. d. Main en te Stutt gart zijn aan alle leden van het arbeids front instructies gezonden, dat zij ter stond het embleem van het arbeidsfront en het uithangbord: „Dit is een Duitsche winkel" in hun zaak moeten aanbrengen. „Arischen" winkels, welke het uithang bord niet wilden aanbrengen, omdat zij hun Joodsche klanten niet wilden kwet sen, werd medegedeeld, dat een „Ari sche" winkelier, die er niet toe kan ko men, het bord: „Dit is een Duitsche win kel" uit te hangen, door de nazi-autori- ■tei'ten met argwaan zal worden be schouwd, omdat „er iets niet met hem in orde moet zijn." Korte Berichten. Het staat vast, dat 10 van de 12 le den der bemanning van het Duitsche stoomschip „Elsa", dat tijdens den zwa- ren storm op de Noordzee is vergaan, in de golven zijn omgekomen. Geheime documenten, welke 't lucht vaartministerie en een vliegtuigenfabriek te Bristol 'betreffen, zijn te Londen uit een particuliere auto gestolen. Tot nog toe hebben de nasporingen naar de daders geen resultaat opgeleverd. STIJGENDE INKOMSTEN IN INDIE. Dé Indische landsmiddelen hebben in de maand October j.l. f 36.800.000 opge bracht tegen f 31.800.000 in de maand October 1935. Er werd f 5.000.000 ont vangen als bijzondere inkomsten uit de aardolie-industrie. De totale opbrengst van de landsmid delen over de periode Januari tot en met October 1936 bedraagt f 326.000.000, te gen f 310.100.000 in dezelfde periode van 1935. Dit gunstig verschil is in de eerste plaats veroorzaakt door de genoemde f 5 millioen uit de aardolie-industrie. Verder HUWELIJKSGESCHENK VAN INDIë. Prinses Juliana 'heeft haar keuze voor een huwelijksgeschenk van Ned. Indië doen vallen op een sieraad, dat 30 Decem ber door de daartoe aangezochte commis sie in Nederland, bestaande uit Dr Meyer Ranneft, Mr D. A. Delprat, Pangeran Ario Adipati Koesoemojoedo en Raden Ario Adipati Soejono aan Hare Koninklijke Hoogheid zal worden aangeboden. De Prinses zal dit sieraad bij de huwe lijksplechtigheid dragen. Dit geschenk zal vergezeld gaan van een thans bij den topo- grafiscihen dienst in bewerking zijnden gelukwensoh en hulde-adres. Als nevengeschenk zal een representa tieve film worden samengesteld van de huwelijksfeesten, in Ned. Indië te vieren. De eerste gasten uit Indië gearriveerd. Met den Nederland-express, aanslui tende op het s.s. Marnix van St Aldegon- de, zijn gistermorgen aan het S.S.-station de eerste gasten voor 't Vorstelijk bruids paar aangekomen. Het gezelschap bestond uit: Z. H. Pangeran Adipati Ario Mang- koe Nagore VII, zelfbestuurder van bet Mangkoe-Negorosche rijk met zijn gema ling en dochter en gevolg. 'Nadat het gezelschap in de gereser veerde wachtkamer mede namens de Ko ningin was begroet, vertrokken de hooge gasten naar 'het Kasteel Oud-Wassenaar. Aan een journalist, die hem tegemoet- reisde, vertelde de Prins enkele jeugdher inneringen. Z. H. verhaalde hoe hij als jonge man van huis wegliep, niet tevre den met de opvoeding welke hij' kreeg. Zijn oom, vorst Mangkoe Negoro de Zesde die den vader van den 'huidigen vorst op volgde, wilde den ondernemenden jongen niet op de H. B. S. laten studeeren. Heel Java trok de jongen rond en na veel ontberingen kreeg hij een baantje in be stuursdienst en later als translateur. Van zijn spaarpenningen vertrok hij in 1913 naar Holland om college te gaan volgen in de Semietische talen in Leiden. In den oorlog bood de toenmalige Raden Mas Ario Soerio Soeparto zich als vrijwilliger bij het leger aan. Hij begon als gewoon soldaat en bracht het tot luitenant van de grenadiers. „Ja, ik heb nog wachtdiensten gedaan voor 'het Paleis Noordeinde, het Huis ten Boscih en het Paleis van de Koningin- Moeder. Nooit zal ik den kouden winter nacht vergeten, toen ik de wacht had aan den achterkant van het Paleis Noordein de. Ik dacht, dat ik bevriezen zou, en weet u, wat mijn dochter nu zoo aardig vindt? dat zij thans de schildwachthuisjes zal zien, waar haar vader op post heeft ge staan", zegt de Prins en hij lacht er har telijk om. In Mei 1915 is de Mangkoe Negoro, die door de abdicatie van zijn oom, den Mang- koenegorosohen troon ging bestijgen, naar Indië terug gekeerd, nadat Hare Maje steit de Koningin hem, den voormaligen schildwacht, audiëntie had verleend. bracht de Banka-tin-winning een bedrag van f 5.700.000 meer op dan in de over eenkomstige periode van 1935, terwijl een bedrag van f 3.300.000 werd ontvangen aan hoogere betalingen van de vennoot schapsbelasting. Ook de loonbelasting bracht f 2.200.000 meer op. Het uitvoerrecht op ondernemingsrub ber en het aandeel in bet bijzonder uit voerrecht op de bevolkingsrubber, dat als bate op de gewone middelen kon worden geboekt, brachten in 1936 te zamen f 5 millioen meer op. De overige middelen liepen te zamen terug met een bedrag van f 5.300.000. PROF. DR. HUGO VISSCHER. Bij de S. G. P. aangesloten? De „Maasbode'' deelt het volgende mee- „Zooals men weet heeft Prof. Dr Hugo Visscher, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de A. R. partij eenigen tijd geleden met die partij ge broken, met de bedoeling een Christelijk nationale partij te stichten, die in hoofd zaak; de Hervormd Anti Revolutionairen zou moeten vereenigen. In deze nieuwe groepeering schijnt ech ter ook weer oneenigheid te zijn ontstaan. Prof. Dr H. Visscher heeft zich, naar wij thans vernemen, aangesloten 'bij de Staat kundig Gereformeerde partij van Ds Ker sten, voor welke partij' hij waarschijnlijk zitting zal gaan nemen in de Eerste Ka mer. Een andere vooraanstaande figuur uit de zoogenaamde Christelijk nationale partij, de 'heer Jansen te Zeist, heeft zich aangesloten bij de N. S. B. Nog enkele andere vooraanstaanden uit den Her vormden A. R. kring, die aanvankelijk neiging vertoonden, zich achter Prof. Vis scher te scharen, zullen thans tot de A. R. teru'gkeeren". Van welingelichte zijde vernam de Ne- derl., dat althans wat 'het eerste gedeelte Binnenland. Begrooting werkloosheidssubsidiefonds aangenomen. De Tweede Kamer over de Onderwijsbegrooting. De heffingen krachtens de Warenwet. Stijgende inkomsten in Indië. Het Vorstelijk huwelijk. De eerste gasten aangekomen. Fraude hij den Bijz. Vrijw. Landstorm te Alkmaar. Buitenland. De oorlog in Spanje. Hulp van Russen en Duitschers. De Belgische legerwetten aangenomen. Moeilijkheden tus'schen den Engelschen koning en het Kabinet? Mislukte opstand in 'Griekenland? Betere toestanden in Amerika? 4711 Het ideale Geschenk! Ver fris schend, bekoorlijk en beschaafd, Een prachtsorteering bij van dit bericht aangaat, het volkomen juist is. Er dient daarbij op gewezen te worden, dat Prof. D'r Hugo Visscher in dividueel naar de groep Kersten overgaat en zic'h dus heeft los gemaakt van de door hem gestichte groep, die met de par tij van Ds Kersten niet tot overeenstem ming kon komen over het leiderschap, wanneer de fusie een feit zou zijn ge worden. INVOERRECHT OP KORTEN TERMIJN. Verlenging onvermijdelijk geacht. Volgens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot verlenging van den werkingsduur van de wet van 17 Mei '34- tot instelling, afschaffing, verhooging of verlaging van invoerrecht op korten ter mijn, kan de vaste commissie voor over leg met de regeering inzake aangelegen heden van handelspolitieken aard, in wier handen dit wetsontwerp is gesteld, zich hiermede geheel vereenigen. Zij acht deze verlenging onvermijdelijk. Intusschen is bij eenige leden der com missie de vraag gerezen of er, behalve aan verlenging van den werkingsduur, niet ook aan enkele wijzigingen van den inhoud der wet behoefte bestaat. In de eerste plaats kan de vraag wor den gesteld, of de formuleering van art. 2, lid 1, wel ruim genoeg is. De regeering kan de wet, zooals deze thans luidt alleen dan ter bescherming van het Nederland- sche bedrijfsleven hanteeren, wanneer Nederlandsche hedrijven anders te gron de zouden gaan tengevolge van buiten landsche maatregelen. Zoowel de woor den „te gronde gaan" als het woord „maatregelen" brengen een sterke beper king teweeg van het aantal gevallen, waarin de wet kan worden toegepast. Verder werd het denkbeeld bepleit, in de wet vast te leggen, dat gelden, geïnd krachtens een K. B. tot heffing van een nieuw of verhooging van een bestaand in voerrecht, moeten worden teruggegeven, indien zulk een besluit om welke reden ook, niet bij de wet wordt goedgekeurd. G. Velthuysen. f In het Diaconessenhuis te A'dam is op den leeftijd van 71 jaar overleden de heer G. Velthuysen, secretaris van de Neder landsche Middernacht/,endingsvereeni- ging, van het nationaal comité tot be strijding van den handel in vrouwen en 'directeur van het informatie-bureau tot bescherming van vrouwen en meisjes, Philips-Concern in Engeland. Gemeld wordt, dat de Radio-toestellen- fabrieken van het Philips-concern te Mit- cham, bij Londen, belangrijk zullen wor den uitgebreid; 'n nieuwe, groote hoog bouw is reeds aanbesteed. In de fabriek, welke tot de grootste Engelsche radiofabrieken behoort, zijn thans ruim 3500 arbeiders werkzaam Door de uitbreiding zullen hier binnen kort 4500 arbeiders werk vinden. TWEEDE KAMER Begrooting, Werkioosheidssub- sidiefonds goedgekeurd. Be handeling' van de önderwijs- begrooting. De begrooting van het Werkloosheids^ subsidiefonds is gisteren met algeineene stemmen aangenomen, behalve die van de Communisten. Daarna werd de behandeling der be grooting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen voortgezet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1