list de Provincie. kerknieuws. Gemengd Nieuws. Rechtszaken Land- en Tuinbouw De motie-„Schouten". Provinciale Staten van Zeeland. J. C. Toebes te Rotterdam, W. C. F. Schops te 's-Gravenhage en H. Teutscher te Zaandam. De vergadering besloot om de sluitings- demonstratie op den 2den Pinksterdag in 1937 te Arnhem te houden en te wijden aan de geheelonthouding en de onder linge versterking. Vanwege de commissie zullen Prov. meetings worden gesubsi dieerd. Ook zal het reizend drankweer- museum in de werkverschaffingskampen in de komende blauwe week een tournee maken. DE VERSTOORDE VERGADERING VAN „DE DAGERAAD". Minister Van Schaick over de rol van leden der N. S. B. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van der Waerden, in verband met de verstoring van een openbare vergadering van de ver- eeniging „De Dageraad" te U treeht, heeft de minister van justitie geantwoord: Inderdaad hebben verscheidene perso nen, die de orde der vergadering ver stoorden, zulks gedaan, o.m. door het werpen met allerlei voorwerpen en heb ben deze lieden zich met geweld verzet tegen de aanwezige rechercheurs van politie. Tegen een aantal personen, die allen tot de N. S. B. behooren, is thans nog een onderzoek gaande op grond van zeer ernstige verdenking, dat zij zich aan de bovenbedoelde feiten hebben schuldig gemaakt. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat onderscheidene N. S. B.-leden, wier identiteit is komen vast te staan, de ver gadering hebben bezocht en dat zij van Amsterdam naar Utrecht zijn vervoerd 111 autobussen, welke door een gewestelijke organisatie-inspecteur van de N. S. B daartoe waren besteld. Dat tusschen het gebeurde in de Dage raadsvergadering te Utrecht en den over val te Weesperkarspel in Juli j.l. verband zou bestaan, is tot dusver niet gebleken, behoudens dan in dezen zin, dat tusschen beide gebeurtenissen een zekere verwant schap niet te miskennen valt. In beide ge vallen toch heeft men te doen met soort gelijke zeer laakbare handelingen, welke door de daders blijkbaar ais oirbare strijd- met'hoden werden beschouwd. Eenig ge geven, dat er op zou wijzen, dat een speci ale organisatie tot het bedrijven van ter reurdaden zou bestaan, is er niet. In gevallen, waarin de verstorihg der orde in een vergadering niet is uitgegaan van hen, die haar hebben belegd, doch van tegenstanders, behoort de politie van haar bevoegdheid uit art. 22 der wet tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, indien ©enigszins mogelijk, geen gebruik te maken. Zij1 is zich daarvan wel bewust Het kan echter voorkomen, dat de ver storing der orde van dien aard is, dat geen ander middel zich tot doeltreffend her stel leent. De Hongaarsche kinderen en Prinses Juliana. Naar de Hongaarsche bladen berich ten, verzamelt de Hongaarsche kinderbe- sehermingsliga handteekeningen van kin deren, die ten tijde der Hongaarsch-Ne- derlandsche kinderactie in Nederland waren, voor een adres van gelukwensch aan Prinses Juliana bij gelegenheid va,n het huwelijk van H. K. H. Man door de iram overreden. Maandagavond werd zekere I. Luteijn, wonende te Zuidzande, buiten, bet dorp aangereden door de stoomtram Zuidzan- de-Gadzand on totaal vermorzeld. Deze heer had de gewoonte om tus schen de tramrails te loopen, wat hem nu noodlottig geworden is. De ongelukkige werd een 30-tal meters meegesleurd alvo rens hij geheel verbrijzeld werd. Dhr L. was ongehuwd en ongeveer 75 jaar oud. Schip gezonken. Men meldt ons uit Hansweert: Tijdens stormweer is vanmorgen te on geveer 11 uur in het Schaar van Waarde •het Belgische sleepsohip Monte Leono vol water geslagen en gezonken. Do beman ning kon zich in de roeiboot in veiligheid stellen en is later overgegaan op 't scbip Trajan. Het gezonken schip was geladen met kolen van Ruhrort naar Vilvoorde en groot 1190 ton. Het zat gevaarlijk voor de binnenvaart, niet voor de zeeschepen. Middelburg. Op de 16e Internationale tentoonstelling der R. P. K. V. te Rot terdam gehouden op 28 en 29 Novem ber, behaalde de heer P. J. den Hollan der alhier met zijn Havana's de volgen de prijzen: ram oud eerste, voedster oud tweede, ram jong tweede; en met Alas ka's,. ram jong tweede, voedster jong tweede en totaal 7 eere-prijzen. De heer P. G. Janse, eveneens alhier, behaalde met zijn Gouwenaars ram oud derde, voedster oud tweede, ram jong tweede en voedster jong derde en vierde prijs en 3 eere-prijzen. Vlissingen. Werkloosheid. Het aantal werlUooxen nam in do vorige week toe van 7i4 tot 759, van wie 102 bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld. Dubbele verkeersstoring. Op de Keersluisbrug brak gisteren de as van een vrachtauto, waardoor het tram verkeer werd gestoord. Ook konden twee schepen niet doorgelaten worden, want de brug kon niet draaien. Eerst toen een 'kraan wagen het verkeersobstakel had weggehaald, ging land- en waterverkeer weer gewoon zijn gang. Hoog water. Door den storm en het hooge water is hedennacht een deel van den dam bij de marinehaven, die het eiland met de stad verbindt, overstroomd. Ook op den Nieuwendijk en het Beurs plein kwam het water op straat te staan. Westkapelle. Maandagavond vergader de onder leiding van den burgemeester het Oranje-comité voor definitieve vast stelling van het feestprogram ter gelegen heid van het a,s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Na breedvoerige bespreking werd bet volgende program vastgesteld: Woensdagmiddag 6 Januari a.s. trac- tatie van de schoolkinderen, 's avonds 7 uur kerkdienst. Donderdag, 's morgens 8 uur, kloklui den; 9 uur rondgang door de schoolkin deren met muziek; 1012 uur volksspe len; 1314.30 u. wielerwedstrijd; 14.30 16.30 uur optocht versierde boerenwagens 1720.15 uur film; 20.1521.45 uur fak keloptocht; 21.4523.45 uur film. Bovendien wordt gelegenheid gegeven tot deelname aan etalagewedstrijd en ge velversiering. Biggekerke. Maandagmiddag vergader de de Gemeenteraad. Ingekomen was o.a. van de P. Z. E. M. een bericht, dat zij om practische redenen niet kan afwijken van het loopend contract en alzoo niet kan voldoen aan het tot haar gerichte verzo'ek de straatverlichting in het voorjaar 14 dagen vroeger te doen beëindigen, om er in bet najaar 14 dagen vroeger mee te beginnen. Medegedeeld werd, dat het dagelijksc'h bestuur er nog niet in geslaagd is een leening te sluiten, ten einde te 1 kunnen voldoen aan het verzoek van de Geref. schoolvercen., om te ontvangen een afkoopsom van de getaxeerde waarde van bet schoolgebouw. Het voorstel van dhr A. de Voogd tot invoering van een ventverbod, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd mot 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen dhrn D. Goppoolse, J. Moens en P. Janse. Het voetpad, loopende door de percee- len van dhrn J. Wisse en J. de Visser werd ondanks een ingediend bezwaar schrift z. h. st. definitief aan bet open baar verkeer onttrokken. üp voorstel van B. en W. werd beslo ten f 50 beschikbaar te stellen voor trac- tatie der schoolkinderen, en f 20 voor ver lichting en versiering van het gemeente huis; een en ander ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Door B. en W. werd voorgesteld, daar het uitvoeren van werken in werkver schaffing bij gebrek aan productieve werk objecten niet mogelijk is, de bestaande steunregeling wederom van kracht te ver klaren. Ter aanvulling van deze steunre geling was van de afdeelingen van de Nededl. Chr. land- en bouwarbeiders- bonden een verzoek met een 7-tal wen- schen ingediend: 1. ver'hooging steunuit- keering met 50 cent per week voor geor- ganiseerden; 2. om de 14 dagen verstrek king van 1 H.L. kolen; 3. wachtweek in steun doorbrengen; 4. vergoeding contri butie ziekenfonds en ziekenverpleging; 5. verstrekking van steun in natura, klee ding, dekking enz.; 6. gelijkstelling van gehuwden en ongehuwden bij te werk stel ling in den landbouw; 7. opneming in steunregeling gedurende de overige dagen van de week, wanneer bij trekking uit de werkloozenkas vier dagen is gewerkt. De voorstellen van B. en W. ten aan zien van deze punten waren: 1 en 6 niet inwilligen in verband met de beschikbare geldmiddelen; 2. vier keer 'kolen beschik baar stellen aan ingeschrevenen en voor deze verstrekking in aanmerking komende personen; 3, 4 en 7. inwilligen op gelijken voet als voor 19351936 heeft gegolden; 5. bijdrage is reeds beschikbaar gesteld. Z. h. st. werden alle voorstellen van B. en W. aangenomen. Vervolgens werd besloten tot weder in voering van de regeling aangaande plaat sing van werklooze landarbeiders in de landbouwbedrijven, met dien verstande echter, dat zij1 niet zooals voorheen zal gelden voor alle gehuwde werkloozen, doch alleen voor steuntrekkende werkloo zen, zulks in verband met den minder gunstigen toestand der gemeentefinanciën Tot leden van het Burg. Armbestuur werden herkozen de heeren J. Lampert en J. Poppe. Medegedeeld werd dat de op brengst van de veldvruchten van 't vroon bedraagt ongeveer f 250. Bij de rondvraag deed dhr D .Goppoolse het voorstel, om op den dag, dat alhier het huwelijksfeest van Prinses Juliana zal worden gevierd, den verkoop van ster ken drank te verbieden. In de volgende vergadering zal dit voorstel worden be handeld. Terneuzen: Maandagavond werd door de leerlingen van de Muziekschool alhier een voordrachtavond gegeven met mede werking van den heer V. de Bo, leeraar aan deze school en onder leiding van de directrice, mevrouw A. W. 't Gilde-van Staveren. Aan wat door de leerlingen afzonder lijk, alsook in koorklasse en orkestklasse ten gehoore werd gebracht, viel ten op zichte van de leerlingenavond in het vo rige seizoen, een goede vooruitgang te constateeren. Bij den aanvang heeft de voorzitter van de Commissie van Toezicht op de Muziekschool, dhr Mr A. J. Oonincx, de aanwezigen met het doel van de Muziek school in kennis gesteld en hen aange spoord, dit werk hun critiek niet te ont houden. Hedenmiddag opende de Gommissaria der Koningin de tweede gewone zit ting der Rrov. Staten in naam der Ko ningin en sprak daarna het ainutsgei/ed uit. Aanwezig 40 leden. Afwezig de heeren de reqter en Van JJuyn. Daarna sprait de voorzitter: Dy den aanvang van deze zitting is het mq een iieiioeite in Uw uiiuuen te ineniu- reeren de Pique tqding, weixe ons volK voor eenige maanuen neeit Pereixt, toen Peltend werd geuiaaxt de veriovmg van H. K. H. Prinses Juliana en Z. Dl B. Prins Bernhard van Lippe Biesterfeid. Die üeugeiijxe mare pracüt ongexend groote vreugde en oprechte dankpaarneid pq ons voix in zqn preede lagen en niet het minst ook Pq de ingezetenen van deze piovincie, die aoor zuixe iiecüte panden van heide en trouw verponden zijn aan het Huis van Uranje. De geestdrift, welke zich in de dagen na 8 Septemper van ons voix Peelt mees ter gemaaxt, en die op zoo spontane, har- telqxe wqze tot uiting is gexomen, oe- wijst, weix een ruime plaats onze Ko- ninxiqke 1 amnie in het hart harer on derdanen inneemt. Van harte verneugen -wij ons over het groote geluk, nat ons vorstenhuis, dat gedurende de laatste jaren door zulxe zware slagen is getrofien, thans weer is binnengetreden. Bn daarnaast gevoelen wq innige danknaarheid, dat God het jonge vorstenpaar tot elkander heeft ge- Pracüt en tot een echtverpintenis heeft doen besluiten. Bet wil mij voorkomen, dat Uwe ver gadering', alvorens met hare werkzaam- heuen aan te vangen, van harte met mq wil instemmen, als ik hierpq de hesle wenschen uitspreek voor liet toekomstige Bruidspaar en uiting geef aan ons aller hoop, dat het aanstaande huwelqk moge j strekken tot geluk van ons geiieid Oran jehuis en tot een zegen van het geheeie IN ederlandsche volk De leden, uitgezonderd de soc. demo craten, gaven hlqken van instemming met deze door alle leden staande aangehoor de woorden van den voorzitter. De JN.S.D.'ers riepen: „Hou zee", waar op werd opgemerkt door andere leden: „Bah". Vervolgens werd de geloofsbrief van den heer H. van Mazijk, benoemd ver klaard in de vacature-Laernoes, in orde bevonden, Ned. Herv. Kerk. Drietal te Meppel, J. H. F. Engel te Alblasserdam; G, G. v. Niftrik te Vol- lenhove en S. G. Touw te Eerkeek, Aangenomen naar Alphen a. d. Rijn, G. Ph. Scbeers te Kolderveen. Aangenomen naar Jaarsveld, G. T. Postma, cand. te Utrecht. Bedankt voor Neer langbroek en Meeu wen, cand. C. T. Postma te Utrecht. Geref. Kerken. Drietal te Woubiugge, K. Dronkert cand. te Ermelo; A. Zwaan, cand. te Enkhuizen en A. Zijlstra, cand. te Rot terdam. Beroepen te Rotterdam, B. A. Bos te Assen; te Uithuizermeeden, J'. L. Wie- leng'a te Arum:'te Huizum (2e pred.-pl.) W. van der Heide te Stadskanaal. Te Uithuizen, Th. Boersma te Oudega (Sm.) Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rijssen, W. G. Lamain te Rotterdam (Z.). D s J. J. liedema.flii den ouderdom van 67 jaar is overleden Ds J. J. Miedeirta, em.-pred. der Geref. Kerk te Groningen. Ds Miedema was in de Geref. Kerken een bekende figuur. Meermalen werd hij ook afgevaardigd naar de Generale Sy node. Koudekerke. Tot ouderlingen bij de Geref. Kerk werden gekozen P. Aarnout- se en M. Sanderse, in plaats van de aftr. J. Simonse Sr. en E. Looise. Tot diaken L. Simonse Lz. in de plaats van G. Dek ker. De N. S. B. - k 1 o k. Gisteren is de klok, die de N.S.B. uit Brabant naar Amsterdam laat vervoeren, Rotterdam niet zonder strubbelingen gepasseerd, meldt bet Volk. Omstreeks drie uur kwam een met vier paarden bespannen wagen aan de grens der stad aan. De politie nam onmiddellijk maatregelen, o.m het vervoer tot een gewoon transport te rug te brengen. De twaalf mannen, knechts van den expediteur, die allen in donkergrijs uni form waren gekleed, werden aangehou den en overgebracht naar het politie bureau, omdat zij een verboden optocht vormden. De klok moest afgedekt worden en de voerman kreeg opdracht, geheel buiten de stad om te rijden. De aange houden mannen werden in een arrestan tenauto van de politie na een verblijf van andedhalf uur op het bureau, waar allen een verhoor ondergingen, eveneens naar den anderen kant van de stad overge bracht. Aan de grens wachtte de politie uit Overschie bet transport op en stelde de zelfde eischen als de Rotterdamsche, na melijk: de klok geheel afdekken en geen mannen er om heen. Men wilde de wagen door Overschie in de richting Delft lei den, doch op de Rotterdamsche Rijweg, even voor het dorp, weigerde de voerman verder te gaan, omdat de paarden al zeven uur in touw waren. De politie gaf geen toestemming, de zware wagen langs den weg te laten staan. Deze vond toen een plaats in een breede inrij van een villa, bewoond door een N.S.B.-er. Crisis-geknoei in Zuid- Holland. Te Dirksland is nog een ambtenaar van de Landbouwcrisiswetge ving, H. B. te 'Ouddorp, in het arrestan tenlokaal ingesloten als verdacht van valschheid in geschrifte. Vooral te Ouddorp zijn vele overtredin gen begaan in verband met de geweste lijke varkenscentrale. De ambtenaar L. G. uit Ouddorp speelde de hoofdrol. Deze is door het bestuur der Staatk. Gereformeerde Partij als lid geroyeerd. Een controleur en een assitent-merker uit Ouddorp, een boer uit Melissant en een varkenskoopman uit Sommelsdijk zijn reeds in het Huis van Bewaring te Rot terdam opgesloten. Maandenlang is er zwendel gedreven op Overflakkee. Er was een ware handel in oormerken ontstaan en de administra tie van den opgesloten controleur was ge heel in bet ongereede. Behalve met bet oormerken van var kens is er bij bet denatureeren van aard appels ernstig geknoeid. Sinterklaas als smokke laar. De goede kindervriend bracht met Zwarte 1 iet een bezoek aan de Belgische grensgemeente E'sschen. Na zijn glorie rijke tocht door het dorp verklaarde de heilige man met zijn gevolg een bezoek te willen brengen aan het naburige, op Nedprlandsch grondgebied liggende dorp Nispen. Vergezeld van een schitterende stoet en begeleid door duizenden, trok Sinterklaas grenswaarts. Doch de grijze bisschop was niet zoo goed, of hij moest aan het verzoek van de Nederlandsche douaneambtenaren vol doen en deze volgen naar de visitatiezaal Onder de purperen mantel des bisschops waren 1500 boekjes sigarettenpapier ver borgen Zwarte i iet, die een zware zak torste „met geschenken voor de lieve kleinen van Nispen", bleek hierin ook een aan tal boekjes sigarettenpapier verborgen te hebben. De zak van „Zwartepiet" werd door de ambtenaren in beslag genomen, alsmede de vervoermiddelen, waarmede de bis schop en zijn kneoht de grens waren overgekomen, n.l. beide prachtige „Spaan- sche hengsten". Met een proces-verbaal op zak keerden St. Ndoolaas en zwarte Piet naar Es- schen terug. Een koster valt onder de verzekering der Ziektewet. Reeds lang bestaat er onzekerheid om trent de vraag of kosters onder de ver plichte verzekering krachtens de Ziekte wet vallen. Sommige Raden van Arbeid beschouwen deze functionarissen als wèl- verzekerd, andere Raden daarentegen nemien een tegenovergesteld standpunt in. Ook de jurisprudentie van, den Gentralen Raad van Beroep is op dit punt niet con stant. O'p 26 November j.l. heeft echter de Centrale Raad van Beroep in een proce dure tusschen den kerkeraad eener Gere formeerde kerk en den Raad van Arbeid te Amsterdam een beslissing genomen, welke aan de onzekerheid een einde heeft gemaakt. De Centrale Raad van Beroep ver- eenigde zich met de opvatting van den Raad van Arbeid, dat een koster geacht moet worden krachtens de Ziektewet te zijn verzekerd. In een andere op denzelfden datum ge geven uitspraak beschouwde de Centrale Raad van Beroep een anderen 'koster niet-verzekerd, omdat deze functionaris zijn werkzaamheden als koster geluren- de eenige uren per week praesteerde, waarvoor hij een vergoeding genoot van f 250 per jaar alsmede voor aparte werk jes eenige emolumenten, terwijl zijn ei genlijk beroep schoenmaker is. Onder deze omstandigheden achtte de Centrale Raad niet aannemelijk, dat de koster zijn arbeid voor de kerkelijke ge meente heeft verricht krachtens een ar beidsovereenkomst, doch moet volgens den Raad veeleer worden gedacht aan het werken krachtens een overeenkomst tot het verrichten van enkele diensten. De uitvoer van eieren. De vorige week zijn naar Engeland uit gevoerd 8.961.840 eieren en naar andere landen 43.920. Een belangrijke tentoonstelling in Gent. "We hebben nu achtereenvolgens be sproken de najaars-tentoonstellingen in Hannover, Londen en Parijs. Thans volgt als vierde Gent en ik zou haast zeggen de minst net uitziende, doch de meest inte ressante! De tentoonstelling werd gehouden van 14 16 November in een der groote hallen van het z.g. feestpaleis te Gent, dat er in den herfst allesbehalve feestelijk uitziet. Nadat men den modder voor den ingang getrotseerd heeft, komt men in een 'kou de, holle, reusachtige hal met een zand bodem. Vóór zich ziet men een verzame ling kooien op hooge schragen, en daar de schragen niet afgedekt zijn, ziet men ■daaronder een soort oud roest magazijn van verzendkisten en maanden. Zonder éénige poging het geheel een keurig aan- De onwetendheid van „Het Nationale Dagblad", het blad der N. S. B. begint thans, zegt „De Nederlander", lichtelijk lachwekkend te worden. De ^militaire medewel-ker van het blad, komt in verband met een beschouwing van zijn redactie over het Duitsch-Japan- sche verdrag met een artikel over het tenigen lijd geleden gehouden defensie debat in de Tweede Kamer uit de lucht vallen en deelt mede, dat de rechtsche en liberale partijen, nadat zij de defensie eerst verwaarloosd hebben, thans de ver kiezingen wel met een krachtig defensie program zullen ingaan. Hij ziet in het gehouden debat daarvan al een voorproefje. En nu citeeren wij den deskundige letterlijk: „D'e vertegenwoordigers van onze „na tionale" partijen waren stuk voor stuk ernstig ongerust over de weinige haast, die de regeering op dit punt maakte. D e A. R. heer Schouten kwam zelfs met een motie. Na een nietszeggende verklaring van de regeering was echter alle ongerustheid weer gewe ken; over de motie, die op meer spoed aandrong, werd niet meer gepraat". Wij hebben in dit deskundige verhaal het aardigste zinnetje gespatieerd. Omdat het zoo goed aantoont, werk een serieuze, deskundige krachten in het na tionale dagblad aan het woord zijn. (De heer Schouten heeft er n.l. geen oogen- blik aan gedacht een motie in te dienen.) Als de schrijver van dezen onzin de heer Schouten per motie in het Kabinet- Colijn de sporen gevende! in het mili taire even deskundig is als in de journa listiek, dan zien wij hem zijn soldaten nog wel eens „rechtsomkeert" toeroepen wan neer „voorwaarts marsch" geboden zou zijn. Heil dezen deskundige! zien te geven, maakt deze sport-pluimvee- tentoonslelling een zieligen indruk. Zij is aangekondigd als een internationale ten- toostehing, docli omvat slechts ongeveer DX)0 kippen, duiven en konijnen, liet in gezonden dierenmateriaal is gelukkig heel wat beier dan de omgeving waarin Bel tentoongesteld is en er blijkt wei uit, dal de Belgen echte dierenkweekers en liefhebbers zijn. Langs de kooien wandelende, wennen we, zou ik haast zeggen, aan de misère en komen achter in de zaal terecht in een der meest interessante demonstraties op pluimveegebied die ik keu, n.l. de bedrijfs tentoonstelling der Vlaamsche Pluimvee- fokkers Vereeniging. Jammer genoeg staat hier het prachtigste materiaal ook weer opgesteld in een rommelige omge ving, en werd ook weer niet de minste moeite gedaan, het stroo, stukken touw, papier, enz. uit de zandmassa tusschen de stands te verwijderen. Ik kwam zelf haast in de verzoeking een hark te lee- nen en de bende op te ruimen. Doo. bet zand zit natuurlijk direct alles onder het stof, doch laten we nu eens al dat onaan gename uiterlijk weg en beschouwen we het ingezondene wat nader. Dan staan we gewoonweg verbaasd. AI van verre trok ons een enorme stad door een soo>rt toren die er op stond en waaruit groene en roode lichten afwisse lend flikkerden. Naderbij) gekomen, zien we op een plankier van 14 bij 14 meter óp sierlijke wijze vijf Mammouth brood kasten opgesteld, drie ieder van 20.000, twee van 16.000 capaciteit. Het is de heer Daniël de Jongb uit Zeist, die hier zijn wereldberoemde Petersine Hatohibators tentoonstelt en met zijn, keurig en handig gebouwde stand drommen bezoekers trekt. Zoo'n inzending is alleen een bezoek aan de tentoonstelling waard en doet ons heel 'de nare omgeving vergeten. Een der machines van 20.000 eieren was in volle werking en werd ons vol enthousiasme door den heer de Jongh gedemonstreerd. Het nieuwe aan deze kuikenfabriek is de onafhankelijk van de broedruimte opge stelde en werkende uitkomstruimte, de ingenieus© luchttoevoer, welke door de holle as der draaibare eier-laden-trom- mel aangevoerd wordt en de automati sche vochtregeling. Zij: werkt volgens hel modernste Amerikaansohe klimatisee- rinigssysteem, dat meer en meer voor groote vergaderzalen, kantoren en fabrie ken aangebracht wordt. Men kan daarbij zoowel de temperatuur in de ruimte als de vochtigheidsgraad automatisch rege len en alles werkt nauwkeurig tot onder dooien van graden. Geen te warm of te koud broeden meer, geen te droog of te vochtig broeden meer, de machine zorgt na de instelling zelf voor alles. In de uit- komstkamer is ook een slagwerk aange bracht, dat voor de lucht- en tempera- tuurverdeeling zorgt als de kuikens uit komen. Geen verstikking dus meer als er te veel kuikens uitkomen, geen longconges- ties meer of overmaat van koolzuur. Daardoor gezonde, krachtige kuikens, die tegen een stootje kunnen. Men kan bij deze moderne broedkast werkelijk van een wonder spreken. Maar het wonder wordt nog grooter, als we mee verder wandelen en daar nog zes stands met groote broedkasten aan treffen. Sommige blijken braaf het Peter- sime principe bestudeerd te hebben, men spreekt zelfs, 'dat er Petersime patenten bij aangetast zijn, anderen hebben hun eigen principes toegepast. Dus niet min der dan zeven groote broedkastenstands hier opi deze Vlaamsche tentoonstelling. Als we bedenken, dat in Holland de ge heeie broedkasten-industrie is lamgesla gen, dan treft dit sterk. De fabrikanten maken natuurlijk niet de enorme onkosten van dergelijke inzen- *1 l>

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2