Jtlg. vergadering der Z. L M. NATIONALE Prinses Juliana en Prins Bernhard te Eindhoven. Uit de Provincie. Kerknieuws. DINT NICOLAAS PAKKETTEN MET DE POST Begrooting van Onderwijs. Gemengd Nieuws Laatste Berichten NATIONAAL-TARIEF Finantiëele Berichten Telegrammen. VERZENDT U NATUURLIJK MAAR WACHT NIET TOT 4DECEMBER DE POST KAN NIET TOOVEREN EN UW PAKKET MAQ NIET TE IAAT KOMEN.' Openingsrede. LEVENSVERZEKERING-BANK botterdam word door do Hollandsche Stoomboot Maataohappij te Amsterdam de bouw op gedragen van een motorschip, genaamd „Riimriroom", Het söhlp i« van het ©pen ihe!tefdek= type en krijgt een draagvermogen van ongeveer 11UO ton, EEN GEESTDRIFTIGE ONTVANGST. PRINS BERNHARD PLAATST VOOR DE EERSTE MAAL EEN EERSTE STEEN. Zaterdag 'hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard een bezoek gebraoht aan Eindhoven. Er heerschte in de Brabantsche indu striestad een gewéldig enthousiasme. Tienduizenden stonden langs de wegen en straten, die het prinselijk paar bij dit korte bezoek zou passeeren, opgesteld. De toejuichingen waren niet van de lucht en de politie had soms de grootste moeite de geestdriftige menigte in bedwang te houden. Het doel van dit bezoek was de onthul ling van het radio-monument, dat is op gericht ter herinnering aan de eerste ra dio-telefonische verbinding met Indië, waarbij de Koningin zich rechtstreeks tot de bevolking van onze overzeesche ge westen richtte. Prinses Juliana zou deze onthulling verrichten en Prins Bernhard was uitge- noodigd den eersten steen te leggen van het astronomisch observatorium, dat Dr A. Philips aan de afdeeling Eindhoven van de Ned. vereeniging voor weer- en sterrenkunde had geschonken. Bij aankomst aan het Stadspark speel de de Philipsharmonie het Wilhelmus, de dochter van den voorzitter van het radio monument-comité, Mej. F. van der Putt, bood bloemen aan. De burgemeester ge leidde de hooge bezoekers naar het dicht bij den ingang gelegen monument. Nadat men zijn plaatsen had ingeno men heeft de burgemeester een begroe- tingsrede uitgesproken. Spr. dankte Prin ses Juliana en Prins Bernhard voor hun komst. De 'heer K. L. H. v. d. Putt, bood hier na het monument aan de gemeente aan, waarna hot oogenblik was gekomen, dat Prinses Juliana naar voren trad en van een verhoogde plaats aan de achterzijde van het monument af aan een koord trok, waarmode het grijze doek, dat het bron zen beeld aan het oog onttrok, werd ver wijderd. Luid applaus weerklonk. De burgemeestor aanvaardde daarna het monument. Met een: „Leve de Koningin! Leve de Prinses! Leve de Prins!" eindigde spr, Terwijl de Philipsharmonie de Lippe- Detmoldmarsch speelde, begaf het gezel schap zich naar den aanbouw van het astrologisch observatorium, dat even ver der in het park nabij den grooten vijver is gelegen. Aldaar sprak de voorzitter der weer- en sterrekundige vereeniging, Ir A. van Slui- tes, een dankwoord tot den schenker van de sterrewacht, Dr A. F. Philips, en tot het gemeentebestuur voor het afstaan van den grond. Dr Philips overhandigde met een kort woord waarin hij opmerkte, dat dit de eerste steen is, welke Prins Bernhard ge- plaats had een zilveren troffel aan Z. D. H., die onmiddellijk in den muur, wel ke op hef betonnen fundament in aan bouw is, den gedenksteen plaatste. Weer langs een omweg, doch thans door de binnenstad, waar alle organisa ties zich hadden opgesteld, reed men naar het stedelijk Van Abbemuseum, waar den gasten thee werd aangeboden. Omstreeks vier uur vertrok het Prinse lijk paar weer uit Eindhoven. Verkoop van Oesters. Hedenmorgen zijn te Middelburg voor rekening van den Staat door het bestuur tier Visscherij op de Schelde en de 'Zeeuwsche stroomen publiek verkocht, 280.000 oesters, tot een totaal bedrag van f 25.950. Door elkaar brachten ze op f92,67 per 1000. De 72 kg per 1000 brachten op f 80; de 82 kg f100; de 92 kg f112 en de 110 kg f118. Dit jaar zullen door den Staat geen oesters meer worden verkocht. De eerste verkoop zal plaats hebben in Januari 1937. Aan den besteller bij den post-, tele graaf- en telefoondienst J. A. Marijs, van het hulppost-, telegraaf- en telefoonkan toor to Koudekerks, is met ingang van 6 Febr, 1937 eervol ontslag verleend. Middelburg. Wie is de vinder? Toen een weger van een der weegbruggen aan de Los'kade alhier met zijn loon en ontvangen weeggelden Vrijdag huis waarts ging, kwam hij tot de droeve ont dekking, dat hij onderweg zijn portemon- naie, waarin dat geld geborgen was, had verloren, Het Is voor den betrokkene een zeer groote schadepost en dit zal zeker voor dan vinder of de vindster aanleiding zijn ten spoedigste 't gevondene op hot politie bureau te deponeeren. In het. militair tehuis al hier werd de nieuwe plaatselijke commis sie van den B. V. L. geïnstalleerd. De Commissie is thans als volgt samenge steld; Burgemeester Ferahout, Eerevoor zitter; Mr J. W, Goedbloed, voorzitter; P, van Sluijs, secretaris; A. Wolters, pen- ningmiaester; P. Wisse, A, van Westree- nen, Dr 0, M, Fruaiau en J, F, Basti- aanse, letten, Geei. St, Nieolaas in de stad, Dn Midenetandsvereeniging „Handelsbe langen" besloet in samenwerking met „De Hanise", voor het a.s, St, Nloolaas- foeHt een propagandamiddag te orgtuil- seeren. De bedoeling is, dat op a.s. Woensdag 2 Doe., des namiddags 2 uur Sint Nicolaas en Zwarte Piet in Goes zullen arrivee- ren per boot „Maria Helena" van de fa. Ossewaarde Dekker, en aan de Bier kade, tegenover de zaak van den heer Joh. de Kruyter aan wal zullen stappen De besturen van beide Middenstands- vei eenigingen zullen de goede Sint aldaar verwelkomen, terwijl ook een der Goesche muziekgezelschappen ter verdere opluis tering aanwezig zal zijn. Hierna volgt een wandeling door de stad en zal zoo mogelijk aan ieder kind een surprise worden uitgereikt; boven dien zullen een groot aantal waarde-bon- nen worden uitgedeeld, welke besteed kunnen worden uitsluitend bij de leden van „Handelsbelangen" en „De Hanze". Wanneer het weer meeewerkt, wordt een enorme belangstelling verwacht, niet alleen van 'de kinderen, maar ook van de ouders. In het Comité hebben zitting de hee- ren: J. Laport, J. Steketee, P. F. Hollan der, A. C. v. d. Rest, J. Bos en C. Bustraan Heinkonszand. Vrijdag hield de afdee ling Heinkenszand van den B. V. L. een huishoudelijke vergadering. Burgemeester Mes heette de aanwezigen welkom. Spe ciaal richtte hij een welkomstwoord tot Overste Bierman, den nieuwen secretaris J. G. Eckhardt en Ds Booy, als lid der plaatselijke commissie. Overste Bierman gaf daarna een uiteenzetting over den B. V. L. en maande aan tot trouw. Daarna werden twee punten in behandeling ge nomen: a. Wederom instellen van schiet- hijeenkomsten; b. Werving van nieuwe leden. Brouwershaven. Woensdag hield de af deeling van den B. V. L. te Brouwersha ven in het gemeentehuis een propagan- da-vergaderixiig. De voorzitter, burgem. Gast, opende om half acht deze druk be zochte bijeenkomst. Hierna kreeg overste Bierman het wdord, die het nut van den B. V. L. naar voren bracht. Achtereenvolgens spraken daarna de heeren Bruins en Eckhardt, die er beiden den nadruk op legden, vooral in deze verwarde tijden, t.ouw te blijven aan het beginsel van den B. V. Landst. Na uitreiking van de bre vetten dankte de voorzitter de aanwezi gen voor hun opkomst, de sprekers voor hun woorden, en gaf de nieuwbenoemde heeren de verzekering, dat hun woorden zeer hadden bijgedragen om den hand tusschen B. V. L. en de afdeeling Brou wershaven te versterken. Zeeuwsch-Brabantsche Turnkring. Bij het Zaterdag afgenomen examen vaardigheidsproeven slaagden voor de derde maal voor den eersten graad de heer J. de Ridder van V.T.V. en voor den tweeden graad de dames van V.T.V.M. de Joode en N. Peeman voor de eerste, M. Keweling en T. Labruyère voor de eerste maal en de dames van Wilhel- mina: A. J. Petiet voor de tweede en J. Petiet voor de eerste maal. Het examen werd van allen afgenomen voor het gym- nastiekdiploma C. Als juryleden fungeer den de 'heeren H. C. Verkooyen, Breda en J. J. de Dreu, Krabbendijke, tech nische bestuurderen van den „Zebra". DE TITEL VAN PRINS BERNHARD. In verband met het aanstaand huwelijk van Prins Bernhard van Lippe-Biester- feld met onze kroonprinses is het voot velen een vraag hoe dan de titulatuur van den Pr. is-Gemaal luiden zal. Men weet, dat deze thans is ZijneDoorluchtige Hoogheid. Nu meenen verscheidenen, dat deze door het feit van het huwelijk alleen reeds zal worden gewijzigd in Konink lijke Hoogheid. Dit is echter, aldus de „Maasbode" niet juist. Eerst wanneer de Prins bijvoor beeld op 7 Januari door H. M. de Ko ningin wordt benoemd tot Prins der Ne derlanden, wordt zijn titel Koninklijke Hoogheid; zoolang dat niet het geval is, blijft hij dien dragen van Doorluchtige Hoogheid. De benoeming van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik tot Prins der Nederlan den is geschied ter gelegenheid van zijn huwelijk met H. M. de Koningin. Een zoodanige benoeming wordt door de Ko ningin zelfstandig gedaan, dus zonder medewerking van de regeering. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Ned. Herv. Kerk, Beroepen te Stad-Vollenhove, H, G. Groenewoud te Balk. Te Kolham (toez,), Ph, Jac. 'Greeven, hulppred. te Terneuzen, Ingezonden Mededeellng, Afscheid en intrede. Ds P. G. v. d. Hooff is voornemens Zondag 6 Dec. a.s. afscheid te nemen van de 'Geref. Kerk in H. V. te Zaandam, wegens vertrek naar Middelburg. r Dank- en biduur. De Algemeene Synodale Commissie der Ned. Hervormde Kerk noodigt de Kerke raden uit om bij gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard, het zij op den huwelijksdag of op een anderen ge- sohikten dag een kerkdienst te houden. Door het Comité van de Vrij Evang. Gemeenten is eenzelfde besluit genomen. Uit de memorie van antwoord. Aan de memorie van antwoord betref fende de begrooting van onderwijs, kun sten en wetenschappen, woidt nog het volgende ontleend: Uitbreiding van 't aantal ambacht s- s o h o 1 e n zal, indien financieel al mo gelijk, naar de minister meent met groote omzichtigheid dienen te geschieden, en alleen dan, wanneer duurzame behoefte daaraan overtuigend kan worden vastge steld. Voor het voorloopig stopzetten van het examen voor de hoof dacte acht de minister geen redenen aanwezig. Het is niet juist, dat door de opheffing van derijkskweekschool te Oostburg recruteering van onderwiji- zers uit Zeeuwsch-Vlaanderen onmoge lijk wordt gemaakt. Combineering van onderwijzers-opleiding in Z-Vlaanderen met een rijks hoogere burgerschool acht de minister niet wenschelijk. Het is een onjuiste bewering, dat de deelneming in het garantiefonds voor de w e r e 1 d j a, m b o r e e ten koste van de jeugdorganisaties zou gaan, de beslis sing oml de rijksbijdragen aan deze orga nisaties te doen vervallen, is genomen on afhankelijk van het besluit inzake het garantiefonds. Daarna richt Spr. een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, zoo kort na de zoo buitengewoon belangrijke al gemeene vergadering, onlangs belegd om one te erltinieeren nu de devaluatie van i den gulden een feit ia geworden. I En nu wordt vandaag de gewone win- tervergadering gehouden. Spr. zal geen groote rede houden. Wij hebben meer be- j hoefte aan daden dan aan "woorden tegenwoordig. Onder die daden worden ook begrepen feiten om de organisatie in overeenstemming te brengen met nieuwe toestanden en aan te passen aan nieuwe re inzichten en behoeften van het plat teland en daarvoor te doen wat mogelijk is om onze jongere leden op te wekken zich meerdere 'kennis en ontwikkeling eigen te maken door het bevorderen o.a. van onderwijs en cursussen en scholen, het leiden van practlsche excursies etc. Hulp bieden door huishoudelijke voor- liohting aan onze arbeiders, vrouwen en kinderen niet het minst. Het platteland moet omhoog en moet (ons volksbelang eischt het) ein delijk gelijkgesteld zijn met de stad. Een goed agrariër heeft natuurlijk een open J oog voor de belangen en de beteekenis van den handel, evenals voor industrie groot en klein, ook voor een volksbestaan van zoo'n enorme beteekenis. Hij lette ook op het stadsmilieu, maar hij wil, dat de nu al eeuwenoude achteruitzetting van het platteland en van den boer thans zal op houden. Hij wil een gansch andere men taliteit. Het mag niet zijn, dat een ban- 1 delaar of industrieel eenige duizenden per jaar verdient voor zijn initiatief en energie, zijn arbeid, zijn kunde en zijtn ervaring, terwijl hij die met evengroote energie, even krachtig initiatief, even groote kennis en ervaring als landbou wer arbeidt, daarvan slechts een tiende verdient. Men moet eindelijk leeren, dat ook de bodemproducent een loonende prijs voor zijn producten behoort te heb ben en dat ook zijn arbeiders een even groot loon moeten hebben naar evenre digheid als de arbeiders in andere tak ken van bestaan. Een boeren arbeider is evenveel waard voor zijn werk als een in dustrie-arbeider of een in het handels- lerkeer. Een plattelander heeft in door snee dezelfde behoeften en rechten als de stedeling. Doordat men dat vergat, is het platteland, hoe vruchtbaar hier en daar dok, ontvolkt,en trok de bevolking naar de steden en is daardoor in tijden van deze groote crisis het aantal, wier 'Auto te water. Inzitten de verdronken. Zaterdagavond deden drie motorbootkapiteins bij' den sluiswachter van sluis 3 onder de ge meente Schyndel aangifte, dat hun boo ten in de Zuid-Willemsvaart een aanva ring hadden gehad. De aanvaring was veroorzaakt, door een verkeersobstakel, dat zich midden in de vaargeul van het kanaal moest bevinden, doch dat onzicht baar waiS. De politie ging onmiddellijk aan het dreggen op de aangeduide plaats. Een toevallig passeerend motorvracht schip verleende hulp bij het dreggen. Men slaagde erin, een auto, die met de wielen naar boven anderhalve meter onder wa ter lag, te lichten. In den gesloten luxe wagen ontdekte men het lijk van den bestuurder achter het stuurrad. Uit de papieren bleek, dat men te doen had met den 30-jarigen on- gehuwden handelsreiziger G. Knapen uit Tilburg. Omtrent de toedracht van het ongeluk verkeert men nog steeds in onzekerheid. Men veronderstelt, dat de bestuurder, door slaap overmand, of door de duister nis misleid, te water is gereden. Hedenmiddag werd onder voorzitter schap van den heer Mr P. D i e 1 e m an in het Schuttershof te Goes de goed bezochte algemeene vergadering der Zeeuwsohe Landbouw-Mij gehouden. De voorzitter kon o a. het welkom toeroepen aan: den Commissaris der Koningin in Zeeland, den heer Van Bommel van Vlo ten, als vertegenwoordiger van Ged. Sta ten, den heer Ir Stevens als vertegen woordiger van den Minister, den verte genwoordiger van het Kon. Ned. Land- bojuiwtoomité, het Gemeentebestuur van Goes, verschillende gasten, consulenten, eere-Ieden, adviseurs, enz. Verder herdacht Spr. met Weemoed wijlen den heer Steyaert, in leven secre taris van den kring Hulst der Z. L. M, die veel voor de Z, L. M. deed en die he den wordt ter aarde besteld. Met blijdschap deelt Spr. mede, dat Prinses Juliana zioh bereid heeft ver klaard, het beschermvrouwschap over de Z. L. M. te aanvaarden. dagtaak in stempelen bestaat, onrustba rend toegenomen, tot enorme schade van de publieke financiën, maar meer nog van het leven van ons volk. Maar het is ook door dteselfde misvatting dat men op het platteland veel meer werkloosheid heeft dan noodig sou sijtt bij een andere mentaliteit en waardeerlng van den lan- deüjken arbeid. De werkloosheid te plattenlande is ook een gevolg van het niet voldoende inten sief kunnen bebouwen van onzen vrucht baren bodem. Zoo lang dit niet door al lerlei overheidsmaatregelen of mogelijk ook door verandering van systeem is mo gelijk gemaakt, moet er naar arbeidsob- jecten worden gezocht. En nu is ten plat tenlande, ook in Zeeland, gelukkig zeer veel werk te vinden en behoeft hier geen werkloosheid te zijn, wanneer er maar geld genoeg beschikbaar gesteld kan wor den en de regel die normaal voor norma len tijd gesteld is, opzij wordt gescho ven, om 'plaats te maken voor wat nu doelmatig is. Juist voor het algemeen belang zijn hier tal van productieve werken te doen: Op gebied van onze wegenverbetering, onze tertiaire wegen, de verbinding tus schen dorpen en gehuchten, de door- loopende wegen in onze polders, die de kanalen zijn, welke het verkeer op de grootere provinciale en rijkswegen voeden. Daar zijn de verhoogingen van onze dij ken, hier en daar noodig, op betere be scherming van onzen bodem tegen het buitenwater, Daar heeft men de verbete ring van de afwatering in menige streek. Niet het minst ook moet gelet worden op egaliseering van tal van oneffen lig gende weilanden op Walcheren en Schou wen, Tholen of waar ook, Spr. vestigt ook de aandacht op voor beschaving en ont wikkeling en verheffing van ons platte land noodzakelijken aanleg van drink waterleiding, nog ontbrekende op een groot deel van Walcheren, van Zeeuwsch- Vlaanderen en op Noord-Beveland. Thans kan dat alles op voordeeliger wijze ge beuren dan in bloeiende opgaande tijden. Het geeft bovendien allen werk en bevordert het openbaar welzijn. Er moet in vereende kracht gestreefd naar verkrij ging der middelen om dit alles tot stand te brengen. Ook de Z.L.M. heeft besloten hiertoe krachtig mede te werken en zelfs om waar noodig, op menig gebied het initiatief daartoe te nemen. Er is geld voor noodig. Laat de Z.L.M. er naar streven alles te doen wat zij kan om binnen haar kring Ingezonden Mededeeling. (MET OPVOED) NQSRENTE) Voor 124,80 's-jaars verzekert 30-jarige ƒ6000,— kapitaal plus 600,— opvoedingsrente - - v" BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 422 423/4 Ned. Ind. Hdhk. 140 138 Philips 26572 270 Unilever mx. 160 Amsterd. Rubber 273V* 273% Kon. Petroleum 39972 401-2 Deli Mij. 299 299 Ned. Scheepv. Unie 913A 90% 4 pet. Nederland 1007e 10078 4 pet. Ned. Indië IOOV2 10078 3 pet. Nederland 975/s 97"/10 U. S. Steel 57% 577s Anaconda 38 3772 U. S. Leather 478 478 Bethlehem Steel 537s 537s Adj. Chic. Milwaukee 67e 6V1. Cities Service 215/i» 216/i8 Intern. Nickel 487s 4:7% Shell Union 2072 2078 Kennecott Copper 45M 45 Radio Corp. 9 87e Car Foundry 3772 3872 Tidewater 15% 15% Midcont. Petrol 22% 2272 Gen. Motors 53% 5372 American Enka 19 20 United Corporation 5% 5% De markt was vandaag stil, doch niet slecht gestemd. Aand. Kol. Bank waren flauw, met het oog op de te verwachten afstempeling en noteerden plm. 66. Deze afstempeling is echter nog niet officieel, overigens ging er weinig om en de koer sen waren vrijwel niet veranderd in ver gelijk met Zaterdag. Kon. Olie bewogen zich den heelen middag om de 401-2 pet. Ook H.V.A. fluctueerden slechts enkele procenten. Rubberaandeelen konden zich vrij goed handhaven. Amerikanen overi gens weinig veranderd met goeden onder toon. De beleggingsmarkt was prijshou dend. Prol. 1% pet. Wisselkoersen. Amsterdam, 30 Nov., 2.30 u. Londen 9.01 0.02. Berlijn 73.95—74.05. Parijs 8.568.58. Brussel 31.0531.15. New-York 1.83 K—1.84 H. haar grenzen het mogelijk te maken, dat iedereen zich kan ontplooien overeen komstig den aard van zijn eigen persoon lijkheid gelijk dat tot heden het geval is. De liefde tot onzen bodem, de liefde tot ons volk, de liefde tot Zeeland, moge alle Zeeuwen er toe drijven eendrachte lijk zich te scharen om ons oude vaandel en zich te vereenigen in de Z.L.M., welke verschillen men in dogmatischen zin zoo godsdienstig ais staatkundig, op doctri nair economische inzicht ook moge 'heb ben. Samenwerking is noodig en is noodza kelijk en moet dus ernstig worden ge zocht in onze zoo verdeelde en econo mische en geestelijk verwarden tijd. Zij is mogelijk omdat wij staan op den grond slag, dat de Nederlandsche staat en de Nederlandsche gemeenschap geregeerd moeten worden naar de beginselen van het Christendom, waaronder spr verstaat die diep ernstige en inderdaad alleen evangelische beginselen, die gij vindt in de grondwet der samenleving, zooals Christus die op den berg heef: gegeven. Spr. wekt ten slotte krachtig op onder Gods zegen samen te werken, ook in den komenden tijd. Op voor het ideaal, het heerlijk schoone, dat ons wenkt: Voor Zeeland en voor onze vrouwen en kinde ren, één en vereend in onze innigste toe wijding aan de Z. L. M. (De vergadering duurt voort.) Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Stijging van de schoen- en lederprijzen DEN HAAG. Daar de huidenmarkt sinds enkele maanden zeer aanzienlijke stijging heeft ondergaan (van 1 Aug. '30 af ongeveer 50 pet.) hebben de schoen- lederfahrikanten op 26 November 1936 te Tilbrug in vergadering bijeen, zich ge noodzaakt gezien, naast de door de deva luatie noodzakelijk geworden verhooging, thans de lederprijzen, als overgangs maatregel, met tenminste 10 pet. te ver- hoogen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2