Last van verstopping EERSTE BLAD Gevaarlijke financiers. Buitenland. Het Vorstelijk huwelijk. MAANDAG 30 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. Binnenland M.S.S. - cachets Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.?ö, bij vooruitbetaling, Onder letter af motto f6.15, Bij contrast belangrijke korting, Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ingezonden Mededeeling Eiken dag opnieuw worden we beves tigd in onze overtuiging, dat we het als een bijzonder voorrecht mogen beschou wen, dat in 1933 een Kabinet als we nu bezitten, kon optreden. Voor onze volkhuishouding, daaraan kan geen twijfel bestaan, is van de groot ste beteekenis, dat het met de financiën in orde is. Loopt het vast met de financiën, dan worden de schadelijke gevolgen daarvan op elk gebied openbaar. Er wordt wel eens een tegenstelling gemaakt tusschen de financieele en wat men zou 'kunnen noemen de ideëele poli tiek, Dit Kabinet heeft men gezegd denkt in guldens, en men bedoelde daar mee uitdrukking te geven aan de ge dachte, dat bet te weinig oog had voor de sociale nooden, dat het te weinig be dacht was op behoud van de ideëele waarden. Ten onrechte evenwel. Van een roekeloos financieel beheer zouden de werkloozen in de eerste plaats de dupe zijn geworden. Maar ook handel en industrie, ook land- en tuinbouw, ook onderwijs en volksgezondheid enz., zou den daarvan de nadeeldge gevolgen heb ben ondervonden. Men denke zich maar eens in, wat er gebeurd zou zijn, wanneer de sociaal democraten gelegenheid zouden hebben gekregen hun sinterklaaspolitiek te voe ren of wanneer de plannen, die onlangs van nationaal-socialistische zijde werden aangekondigd, waren uitgevoerd. We zouden dan inplaats van den weg naar het herstel in te slaan, genaderd zijn tot een debacle, die de grootste ellen de met zich zou brengen. Wat men op financieel gebied zooal aandurft, blijkt uit een te Hilversum door de roode raadsfractie gedaan voorstel, om n.I. een hypotheek van een half millioen gulden te nemen op het monumentale stadhuis, teneinde met die vijf ton een gat in de begrooting te stoppen. Het „Handelsblad" merkte in verhand hiermede op „Ziet, het is altijd schoon en opwek kend, het vernuft te zien zegevieren, en het summum van het vernuft is het ze ker, wanneer men uit zulk een duur ge bouw (dat in werkelijkheid natuurlijk nog lang niet afbetaald is) nog een half mil lioen te voorschijn kan halen; dat is ware groote stadhuispolitiek I Het is i niet alleen vernuftig, het is goed beschouwd ook een denkbeeld van ethische strekking: want deze transactie zal Hilversum in staat moeten stellen, bij het leenen „uit de handen van de Regee ring" te blijven, die óók gelden verstrekt en wel tegen civiele rente van drie procent. Maar ge begrijpt het, niet waar aan dat koopje zit het verlies van de „onafhankelijkheid" van de ge meente vast. En daar rente op de vrije markt op dit oogenblik nog niet zoo hoog is, kan dat halve millioen tegen slechts f 5000 per jaar méér, bij particulieren worden geleend, zij het dan ook met 't Stadhuis, symbool van zelfstandige glorie, als.... onderpand. Het is een idee met toekomst." Inderdaad. Het voorstel is te dwaas om er ver dere beschouwingen aan vast te knoopen. Maar het is de vermelding waard om te laten zien, waar het heen zou gaan als sommige groepen, die zoo sterk zijn in het bestrijden van bet Kabinet-Colijn, de gelegenheid kregen hunne fantastische plannen uit te voeren. DE OORLOG IN SPANJE. Vreeselijke toestanden te Madrid. De opstandelingen hebben gistermor gen een algemeen offensief ontketend op de hoofdstad. De aanvallen werden van alle kanten in het Noord-Westen en Zui den uitgevoerd en werden gesteund door een intensief bombardement van artille rie en luchtstrijdkrachten. Zeven en twintig vliegtuigen ciikelden boven de stad op geringe hoogte. De verdedigingsraad van Madrid deelt echter mede, 'dat de opstandelingen, die een hevigen aanval op de universiteits- wijk deden, werden teruggeslagen en daarna gistermorgen nogmaals. De luchtstrijdkrachten zouden door re- geeringstoestellen en luchtafweerbatterij en verjaagd zijn. De speciale correspondent van Havas bij het leger der opstandelingen deelt mede, dat Zaterdag de rechtsche troepen na een hevig artillerievuur een aanval deden op de Tetouanwijk bij CuatriO' Ca- minos. Een aantal huizen was hier in ware forten veranderd. O.a. bezetten de opstandelingen een buis van zes verdie pingen, dat met drie mitrailleurs werd v&idedigd. De aanvallers konden niet vei der doordringen. Hoe weinig Franco ook vordert met zijn aanvallen op Madrid, de toestanden in de Spaansche hoofdstad dreigen toch wanhopig te worden. De gezondheidstoestand wordt zeer zorgwekkend. De Engelsche parlements leden, die momenteel een onderzoek in stellen naar de positie der burgerbevol king van Madrid, hebben gemeld, dat het uitbreken van de ergste besmettelijke ziekten onvermijdelijk is. Ruim een derde der stad is vrijwel verwoest. Waterlei ding en gasnet functionneeren nog slechts in een gedeelte der stad. De vuil afvoer is hier en daar volkomen vernield. De medische verzorging is volkomen ge desorganiseerd. De eenige manier om de burgerbevol king te redden, is ze met de grootste snel heid te evacueeren. De Engelschen heb ben een beroep op hun regeering en op de Fransche regeering gedaan om de middelen voor deze snelle ontruiming be schikbaar te willen stellen, i Ook voor wat de levensmiddelenvoor- ziening betreft, is de toestand ellendig. Duizenden, lijden reeds sinds weken ge brek aan bet allesvoornaamste. De eeni ge zorg is thans, zich te dekken tegen luchtaanvallen en bombardementen en hier of daar wat eetbaars te krijgen om niet van honger om te komen. In de arbeiderswijken vooral heerscht een ombeschrijfelijke ellende. HORTHY UIT ROME VERTROKKEN. De Hongaarsche rijksregent, Horthy, de minister-president Daranyi en de mi nister van buitenlandsche zaken, Kanya, zijn Zaterdag van Rome naar Weenen vertrokken. Zij: werden uitgeleide gedaan door den Koning en de Koningin van Italië en Mussolini. De Hongaarsche minister-president, D'aranuyi, heeft voor zijn vertrek uit Ro me tegenover Hongaarsche persvertegen woordigers een verklaring afgelegd, waarin bij1 o.m. zeide, dat thans de Ita liaansch-Hongaarsche vriendschapspoli- tiek verstevigd en verzegeld is. Gisteren kwam Horthy te Weenen aan. De stad hing vol vlaggen en de ont vangst ging met buitengewone eerbewij zen gepaard. GöRING OVER DE GRONDSLAGEN VAN HET VIER-JARENPLAN. „Geen absolute autarkie''. Naar aanleiding van het te Goslar bij een zijnde vierde rijiksboerencongres heeft Walther D'arré, de rijksleider der Duit- scihe boeren, 150 buitenlandsche gasten uit 20 landen ontvangen. Ons doel is niet aldus zette Darré 'hun zijn program uiteen tot een ab solute autarkie te komen, doch de levèns- middelenvo'orziening van ons volk te ver zekeren. Wij weten, dat wij dit niet van den eenen dag op den anderen kunnen bereiken. Tevens weten wij, dat steeds een zeker kwantum levensmiddelen ingevoerd zal moeten worden. Derhalve zijn wij: bereid ©en groot eren invoer van landbouwproducten toe te staan, evenwel op twee voorwaarden, na melijk, dat wij in staat zijn dezen groote- ren invoer door grooteren export te beta len en dat de boeren aan beide zijden der grens tot overeenstemming komen aan gaande de regeling van dezen invoer naar gelang van plaats, tijd en behoefte. In deze laatste richting is reeds een veelbelovend begin gemaaakf, dank zij de handelsverdragen die Duitschland geslo ten 'heeft. Ik sta op het standpunt, dat wij in deze richting dienen voort te gaan. In zijn rede op het Duitsohe boerencon- gres heeft Goering gezegd, dat Duitsdh- land, dat later 70, welllioht zelfs 80 mil lioen inwoners zal tellen, te klein is, om al zijn bewoners van eigen bodem te voe den. Het vierjarenplan bedoelt een com promis tusschen landbouw en industrie ter verzekering- van de voorziening van levensmiddelen en grondstoffen,. Indien men ons wil afsnijden van 'de rest van de wereld aldus Goering zullen wij ons door eigen energie versohaffen, wat men ons niet wil geven. Omdat men Duitsch land koloniën weigert, zal het rubber pro- duceeren, die beter is dan de koloniale rubber. Maar 't vierjarenplan zal slechts in etappes verwezenlijkt kunnen worden. Goering kondigde nieuwe beperkingen aan op het gebied der levens-middelen. Duitsche boeren al-dus besloot hij ik vraag u met mij saJmen te werken, op dat ik niet tegen u zal hebben op te tre den. Bij de ten uitvoer legging van mijn plan zal ik voor niets terugwijken. Duitsch verkeersvliegtuig verongelukt. Het verkeersvliegtuig van de lijn Lon den'Berlijn, de „Marsckall von Bieber- stein" is Zaterdagmiddag voor de lan ding in Hannover door ijsafzetting te vroeg met den grond in aanraking geko men, waarbij bet toestel licht beschadigd werd. Nadat alle passagiers en de beman ning het toestel verlaten hadden, vloog de machine in brand, doordat een benzine tank bij bet raken van den grond ge scheurd was. Van de in totaal 15 inzittenden van het toestel bekwamen 7 lichte verwondingen. De werkloosheid in Duitschland. Eind October stonden in Duitschland 1.076.000 werkloozen ingeschreven, waar van. 582.000 geschoolde arbeiders, 161000 kantoorbedienden en 333.000 ongeschool de arbeiders. 237.000 arbeiders worden beschouwd als niet in staat volledig ren- deerend werk te verrichten, betzij om ge zondheidsredenen, hetzij door andere oorzaken. Ruslands marine. De chef der zeestrijdkrachten der sof jet unie Orioff, verklaarde op het sovjet- congres, dat Rusland met het oog op het groeiend gevaar v-oör een imperialistis>- sch-en oorlog, vooral van -de zij'de van Duitschland en Japan, zich een machtige vloot moet scheppen en dit ook heeft ge daan. Indien het aantal schepen van de Russische vloot op 1 Januari 1933 wordt gesteld op 100, dan is het aantal duik- booten eind 1936 met 715 procent toege nomen. Het getal kleinere oorlogsschepen, welke in samenwerking met -de duikboo- ten de kustverdediging verzdrgen, is in lenzelfden tijd met 75 procent gestegen. De luchtafweer en de vlootbasis zijn volgens bet aantal stukken geschut in sterkte verdubbeld. De luchtvloot der marine is, vergele ken met 1933-, met 510 procent geslegen. Korte Berichten. De kosten van levensonderhoud blijiven in Frankrijk voortdurend stijgen. Volgens de jongste officieele opgaven uit het departement du Nord was het index cijfer 636.2 tegen 559 einde Mei van dit jaar en 100 in 1914, (toen de franc ze venmaal zooveel waard was als thans). Het lagerhuis heeft in tweede lezing goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp betreffende toekenning van een week va- oantie met behoud van loom aan ieder, die sedert op zajin minst een jaar dezelf de betrekking vervult. Zaterdagmorgen is i-n het district Vannes (Fr.) een schok gevoeld. Gedu rende vijf seconden werd een dof onler- aardsch gerommel gehooid. Schade is echter niet aangelicht. In de gouden koets? Naar gemeld wordt, zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard zich in de gouden koets naar het Haagsche stad huis en de Groote of St. Jacobs-kerk be geven. H. M. de Koningin en Prinses Armgard zullen in den stoet in de glan zen koets plaats nemen. HET PRINSELIJK PAAR EN NED.-INDIE. Aneta meldt uit Bandoeng, dat aan de officieele instanties medewei king zal wor den verzocht voor de beweging, die be oogt bet jonggehuwde prinselijke paar uit te noodigen voor een reis naar Ned.- Indië. Het ligt in de bedoeling, dat voor dit doel een buitenhuis zal worden aan geboden nabijl Nagrek, om tot verblijf van de Prinses en den Prins te dienen. DE EERSTE KAMER. De voorzitter van de Eerste Kamer is voornemens de Kamer bijleen te roepen tegen Dinsdag 8 December a.s., des avonds te half negen. Het ligt in de bedoeling op Woensdag 9 December en volgende da gen in de afdeeling o.m. te doen behan delen de Algemeene Beschouwingen om trent de Rijksbegrooling voor 1937, be nevens eenige hoofdstukken dier begroo ting. EEREFRONT VAN RESERVE OFFICIEREN. De gouverneur der residentie brengt ter kennis van alle reserve-officieren der Koninklijke landmacht, niet geboren in ;de jaren 1909 of '11, dat het in 't voorne men ligt, om ter gedegenheid van 't huwe lijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard op 7 Januari een eere front te doen vormen door officieren, dat zal worden opgesteld in de omgeving va® de groote kerk. Hun, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, wordt verzocht daarvan schriftelijk kennis te geven vóór 9 Dec. a.s. aan den fcorpscommandant of chef van het dienstvak waartoe zijl behooren. Rekening houdende met de bepaalde plaatsruimte waarover zal kunnen wor den beschikt, zal t.z.t. worden bericht, wie van de officieren, die zich voor deel nemen hebben aangemeld, in aanmerking komen. Het deelnemen aan bet eerefront wordt niet als dienstreis aangemerkt. De tenue is oeremonieele tenue met gr ijl ze overjas. Het voornemen bestaat door die reser ve-officieren, die geboren zijn in de jaren 1909 en 1911 een afzonderlijk eerefront te doen innemen, dat zal worden opgesteld in de omgeving van de groote kerk. Zij, die daarvoor in aanmerking wen- schen te komen, worden verzocht zich schriftelijk op te geven met vermelding van volledig adres, bij den garnizoens commandant te 's-Gravenhage, Buitenhof 19 te 's-Gravenhage, vóór 9 December a.s. INSTELLING VAN EEN FONDS TOT OPLEIDIG VAN VLIEGERS. Mededeeling van Prof. de Quay in de alg. vergadering van de Vereeniging voor nationale veiligheid. In de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van de Vereeniging voor nationale veiligheid heeft de voorzitter prof. de Quay o.m. medegedeeld, dat de vereeniging in het komende jaar een be roep wil doen op de offervaardigheid van het geheele volk. Er zijn vele jongelieden, die geen op leiding voor de luchtvaart kunnen bekos tigen. Het is ons doel, aldus spr., door een geldinzameling in de toekomst de oplei ding tot vlieger van vele jongens, over bet geheele land verdeeld, mogelijk te maken. Het zal geschieden in overleg met de luchtvaart-autoriteiten. De minister president dr. H. Golijin heeft sp'r. ge- mlachtigd hier mede te deelen, dat een zoodanige hulp op het gebied van den luchtvaartdienst de sympathie der regee- ïing heeft. De Vereeniging voor Nationale Veilig heid overweegt thans ernstig tot een in zameling van geld over te gaan, tot stich ting van een luchtbeschermings fonds, waaruit in de toekomst de op leiding van verscheidene jongelui tot vlieger kan worden behartigd. De inza meling zal in de eerste helft van 1937 worden gehouden. In Indie houdt men een soortgelijke inzameling. DE OPENING VAN DE MOERDIJKBRUG. Mededeelingen omtrent de regeling bif de opening. Omtrent de opening van de Moerdijk- brug wordt gemeld, dat de Koningin te c.a. 11.18 te Willemsdoirp uit den trein Om gezond le blijven, moet men geregeld dagelijks normale stoelgang hebben en als dat hapert, heeft dat dadelijk nare gevolgen. Uw eetlust vermindert, Gij hebt geen nul van Uw voedsel, Gij gaat er slecht uitzien, maar erger nog, in Uw lichaam hoopen zich slechte stoffen op, die Uw gestel ongun stig beïnvloeden. Wees daarom verstandig en grijp direct in. Maak Schoon Schip, neemti Zij bevatten stoften die onmiddellijk zacht maar zeker Uw ingewanden bevrijden van de in ombinding overgegane spijsreslen. Zuiveren Uw bloed, verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er éénl Wilt Gij snel Schoon Schip maken, dan twéé I 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. Per koker ven 12 ttaJu 60 cenL Overel verkrijgbaar. Binnenland. Prinses Juliana en Prins Bernhard to Eindhoven. De opening van de Moerdjjkbrug. Toenemende aaxdappelexport. Buitenland. Vreeselijke toestanden te Madrid. Horthy van Italië naar Oostenrijk ver trokken. Göring over bet Duitsche vier-jarenplan. zal stappen, om dan met een hof auto naar de brug te gaan. Daar zal zij een lint doorknippen in tegenwoordigheid! van den commissaris der Koningin en den minister van waterstaat, burgemees ter en gemeentebestuur van Dubbeldam, met verdere genoodigden. Als het goed weer is, zal de Koningin over de brug wandelen, bij slecht weer per auto gaan. Aan den zuidelijken oever wordt weder om een lint doorgeknipt. Daar zal tegen woordig zijn de Commissaris van de Ko ningin in Noord-Brabant met 'Gedepu teerden, gemeentebestuur en burgemees ter van Hoage-Zwaluwe. Toespraken worden alleen gebonden dooir den minis ter van waterstaat en beide Commissa rissen van de Koningin. De ponten zullen niet varen. De Konin gin zal op het station Lage-Zwaluwe c.a. 12.19 in den trein stappen en vertrekken. Het is nog niet bekend, of de Prinses en Prins Bernhard aanwezig zullen zijn. AMNESTIE TE WACHTEN? Naar het „Volksblad" vernam, zou bij gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard een amnes tie worden voorbereid voor degenen, die tot heehtenisstraffen zijn veroordeeld. Onder deze amnestie zouden vallen zij, die tot boete zijn veroordeeld en wier vonnis in kracht van gewijsde is gegaan. AARDAPPELEXPORT GR00TER DAN OOIT. Vrijwel alle soorten worden gekocht. Uit Naaldwijk wordt gemeld: Het gaat dit najaar al buitengewoon vlot met den aardappel handel; van alle zijden in het buitenland blijkt enorme vraag te be staan, en vele duizenden kilo's aardappe len worden momenteel verzonden. De vraag naar aardappelen blijkt zoo ongeveer uit alle deelen van de wereld te komen. Niet alleen Argentinië, doch ook Polen, Zwitserland, Zweden, Noorwegen en andere landen ontvangen graag de Nederlandsche aardappelen. En, over het algemeen zijn de klanten niet lastig; vrij wel alle soorten zijn „gangbaar". In de onderscheiden aardappelcentra heerscht dan ook thans groote drukte en het aantal op te kuilen aardappelen zal hierdoor dit jaar vermoedelijk niet zoo groot zijn. Een groote exportfirma te Rot terdam verzond in een week plm. twee millioen kilo aardappelen! De handel is levendig in dit product, als in geen jaren is voorgekomen. Wat de oorzaak van deze plotselinge groote vraag is, kan moeilijk worden ge zegd. Mogelijk dat oogstmislukkingen- hierbij een rol spelen, doch de oorzaken kunnen voor de diverse landen verschil len. Nieuwe order voor scheepsbouw. Aan G. van der Giessen Zonen's scheepswerven te Krimpen a/d IJssel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1