lapansche en Duitsche „Belangensferen" in Oost-lndië. ITIE JGD Last met Uw stoelgang DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 49 lLTJE HOORN Opnieuw opschorting der vaccinatie. Buitenland. Accoord tusschen Berlijn en Tokio. De stijging der kleinhandelsprijzen. M.S.S. - cachets Belangrijkste Nieuws Begrooting van Onderwijs K. en W. rschenen de uitsluitend fraai omslag ekeningen is van Ekes laatste n wind, door roningerland, •t Bakker. 6. Kees van rs. No. 7. Kraanv. d. litdeeling op voor gebruik zending door ier postwissel Ook verkrijg- en aangevoerd peieren f3,35 ERBERICHT. avond van 26 id uit Oostelijke zwaar bewolkt, temperatuur om orst. dag 3 uur: 4 l 3 uur: 771. fietsen: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20, Losso nummers 5 cent. Adverteniiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.86. Bij contract belangrijke korting. Thans echter slechts voor één jaar. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vac cinatie. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Bij1 het 'buiten werking stellen van de vroeger in ons land geldende bepalingen betreffende den vaccinatieplicht heeft nooit de bedoeling voorgezeten om aan dezen plicht voorgoed een einde te ma ken, doch uitsluitend om zoolang bet ge vaar van het ontstaan van encephalitis na vaccinaties moest worden aanwezig geacht of zoolang men niet beschikte over middelen om haar te vermijden, de te vaccineeren kinderen niet aan het ge vaar voor encephalitis bloot te stellen. Helaas is de hoop, dat men de midde len zou vinden om de encephalitis na vaccinatie geheel te voorkomen of dat deze oomjplicatie vanzelf weder zou ver dwijnen, tot dusverre niet in vervulling gegaan. Wel heeft de ervaring van de laat ste jaren het inzicht in het encephalitis- vraagstuk verhelderd. Daarbij is geble ken, dat dit gevaar vrijiwel niet aanwezig is, indien op jeugdigen leeftijd (beneden 2 jaar) wordt gevaccineerd. Hoewel de minister erkent, dat in de toekomst overgang naar den directen vac cinatieplicht wellicht de eenige oplossing zal zijn om uit de bestaande moeilijkhe den te komen, is hij van oordeel, dat het voorstellen van een zoo ingrijpende ver andering van stelsel ten aanzien van den vaccinatieplicht van hem in de tegen woordige politieke omstandigheden niet kan worden verwacht. De minister heeft dan ook geen ande ren uitweg gezien dan nogmaals verlen ging van de bestaande opschorting van den vaccinatieplicht voor te stellen. In tegenstelling met de vorige voor stellen van deze strekking, wenscht 'hij evenwel thans de opschorting voor niet langer dan één jaar voor te stellen, opdat in den loop van het volgende jaar een principiieele behandeling van het vac cinatie-probleem aan de orde kan komen, De late indiening van dit voorstel moge haar verklaring en verontschuldiging vin den in de omstandigheid, dat de minis ter nog tot het laatste oogenhlik heeft gezocht naar een meer definitieve oplos sing van deze aangelegenheden. GöBBELS GEEFT EEN TOELICHTING. Door den Japanschen gezant te Berlijn werd in opdracht van den keizer van Ja pan en door den ambassadeur van 't D'uitsche rijk, Von Ribbentrop, in lop- dracht van den Führer en rijkskanselier, gistermiddag een overeenkomst tegen de communistische internationale ondertee kend. Ze luidt: Artikel 1. De verdragsluitende staten komen overeen, elkaar van de actie der communistische internationale op de hoogte te houden, over de noodige af weermaatregelen te beraadslagen en deze in nauwe samenwerking door te voeren. Artikel 2: De verdragsluitende partijen zullen derde staten, welker binnenland- sche orde door den ondermijningsarbeid der communistische internationale wordt bedreigd, gemeenschappelijk uitnoodigen afweermaatregelen in den geest dezer overeenkomst te treffen, of aan deze over eenkomst deel te nemen. Artikel 3: Voor deze overeenkomst gel den zoowel de Duitsche als de Japansc'ha tekst als origineel. Zij wordt op den dag van de onderteekening van kracht en geldt voor den duur van vijf jaar. De bevoegde autoriteiten van beide verdragsluitende partijen zullen met het oog op de uitwisseling van inlichtingen over de actie van de communistische in ternationale, alsook met het oog op do informatie- en afweermaatregelen tegen de communistische internationale nauw met elkander samenwerken. R'e bevoegde autoriteiten der beide ver dragsluitende partijen zullen binnen het kader van de bestaande wetten strenge maatregelen treffen tegen degenen, die in binnen- of buitenland direct of indi rect werkzaam zijn in dienst van de com munistische internationale of aan derzel- ver destructieven arbeid steun verleenen Teneinde deze samenwerking te verge makkelijken, zal een permanente com missie in het leven worden geroepen. Minister Göbbels sprak gisteravond over alle Duitsche zenders over het Duitsch-Japansche verdrag. Dte hoofdzaak in zijn toelichting komt in het kort op het volgende neer: le Het Düitsch-Japansche verdrag te gen de Communistische Internationale is tegen niemand gericht, maar wil uitslui tend een halt toeroepen aan de pogingen der Komintern om in de geheele wereld revoluties tot stand te brengen, de be volkingen op te bitsen, de cultuur te ver nietigen, bloedbaden uit te lokken enz. 2e. Het Duitsch-Japansche verdrag heeft een zuiver defensief karakter. De twee groote mogendheden, die bet hebben gesloten willen niet provoceeren, maai zich ook niet meer laten provoceeren. 3e. Beide staten spreken de hoop uit, dat dit verdrag het sein moge worden voor alle andere door het communisme bedreigde staten om zich aan te sluiten bij de verdediging van de geheele •menschheid en den door de Communisti sche Internationale bedreigden wereld vrede. Von Ribbentrop, de D'uitsche ambassa deur in buitengewonen dienst, heeft naa) aanleiding van de tot standkoming van het verdrag aan een vertegenwoordiger van 't D'uitsche Nieuwsbureau verklaard dat Duitschland en Japan niet van zins zijn het stoken van de communistische ophitsers langer te dulden. Japan zal een uitbreiding van het bols jewisme in Oost-Azië nooit dulden Duitschland vormt het bolwerk tegen deze pest in het hart van Europa. Ten slotte zal Italië, naar de Duce aan da wereld beeft verklaard, de anti-bolsje wistische banier in bet Zuiden hooghou den. Het plotselinge sluiten van het Duitsch- Japansche pact heeft te Londen een in druk gemaakt van onaangename verras sing. Weliswaar was het bekend, dat Berlijn en Tokio aan het onderhandelen waren, maar niemand verwachtte dat zij gisteren tot een onderteekening zouden leiden. Parijs heeft na de sedert verscheidene dagen daaromtrent verschenen berichten zonder verbazing het bericht ontvangen van de onderteekening te Berlijn van het Duitsch-Japansche pact tegen de Com munistische Internationale. Argwaan in Amerika, Engeland en China. In officieele kringen te Washington vraagt men zich af, hoever het Duitsch- Japansche accoord eigenlijk gaat, bijvoor beeld of voorzien is, dat Duitschland een deel van den kolonialen invloed op zijn vroegere, thans door Japan gecontro leerde eilanden in den Stillen Oceaan zal terugkrijgen. Wat Japan betreft, werkt 't pact onge twijfeld als een tweesnijdend zwaard Doordat het Duitschland tot Europeesch bondgenoot heeft gekozen, heeft het wel iswaar steun gevonden tegenover sovjet- Rusland, doch anderzijds definitief de mogelijkheid van een hernieuwing van bet vroegere Japansch-Engelsche bond genootschap" uitgesloten. Men twijfelt er dientengevolge aan, of men in Japansche vlootkringen erg met dit pact ingenomen is. D'e beslissing, om tot het aangaan van bet pact over te gaan, moet Japan niet gemakkelijk zijn gevallen, daar bet ac coord sovjet-Rusland en China nader tot elkaar zal brengen. In Britscbe kringen heerscht arg waan en gist men naar mogelijke, niet- gepubliceerde bepalingen van het ac coord. „Dat accoord", zoo zegt men, „zou wel eens een ijsberg lijken die meer onder water verborgen houdt dan bij er boven uitsteekt." Politieke Chineesche kringen zijn van meening, dat dit accoord een meer ge vaarlijken toestand in bet leven roept voor China, aangezien het Japan in staat zal stellen, snel zijn bewapeningen te mo- derniseeren. DE TOESTAND IN EN OM MADRID. De wijk van den Calle de Valle Her- mosos in het Westen van de hoofdstad, is zoo zwaar gebombardeerd door de na tionale artillerie, dat zij geheel verla ten is. De noodtoestand zou voor de burger bevolking toenemen. Een derde deel van de non-combattan ten zou thans uit de stad zijn vertrokken. Een hoog militair van de opstandelin gen 'verklaarde aan den vertegenwoordi ger van Havas ten aanzien van den toe stand rond Madrid: „In onze dagen is een vesting, waarbinnen de vijand vasten voet heeft gekregen, verloren. Dit is thans bet geval met de hoofdstad. Wij' staan evenwel voor een gewetensconflict. Wij willen een totale verwoesting van de stad vermijden, want we zijn op de eerste plaats Spanjaarden en ook zou de ver overing van de stad, huis voor huis, te veel kostbaar bloed onzer soldaten eischen. Indien evenwel de verdedigers van Madrid, die weten, dat zij verslagen zijn, ons dwingen de uiterste middelen te gebruiken, dan zouden wij ons verplicht zien hiertoe over te gaan." Naar uit betrouwbare bron verluidt, is generaal Franco voornemens, voorloopig van omvangrijke operaties tegen Ma drid zelf af te zien en wil hij eerst de ten Zuid-Westen van de hoofdstad ge legen stad Vallecas aanvallen, teneinde de verbinding tusschen Madrid en Valen cia geheel af te snijden. BEWERINGEN VAN DE „EVENING STANDARD" OVER „GEHEIM PROTO COL" EN GECOÖRDINEERDE PENE- TRATIEPLANNEN. De diplomatieke redacteur van de „Eve ning Standard" beweert bijzonderheden te hebben vernomen over een geheim proto col, dat als annex zou zijn toegevoegd aan bet nieuwe Japansch-Duitsche verdrag. Het protocol, zoo schrijft de „Evening Standard", verdeelt Neder 1. Oost- lndië in Japansche en Duit sche belangensferen en regelt de kwestie van de eilanden in den Stillen Oceaan, die hebben toebehoord aan Duitschland en geplaatst zijn onder Ja- pansch mandaat. Duitschland zou afzien van alle rechten op de Mariannen, de Carolinen en de Marshall-eilanden, d.w.z. op alle gebieden in den Stillen Oceaan, die gelegen zijn ten Noordwesten van een lijn die loopt door de Java, de Soenda, de Banda en de Alfoerenzee. Deze lijn moet dan ook de respectieve economische be langensferen van Japan en Duitschland in Nederlandscb Oost-lndië aangeven, waarbij Borneo en 'Celebes door het pro tocol als onder Japanschen invloed lig gende erkend worden en Sumatra en Ja va onder Duitschland's invloed worden verklaard. In hetzelfde artikel wordt er de nadruk op gelegd, dat de door Nederland gevoer de opendeur-politiek in Nederlandscb Oost-lndië alle vrijheid laat voor buiten- landscbe penetratie. De „Evening Standard" maakt verder bekend, dat Schacht een plan zou hebben opgesteld, waarin voorzien wordt in de economische penetratie door middel van Duitsche firma's, die te Amsterdam werken in overeenstemming met bet Ne derlandsche recht en die rubberplantages exploiteeren voor Duitschland, terwijl in dit plan ook voorzien zou worden in bet instellen van Duitsche kolonisatiecentra. Het blad schrijft tenslotte, dat de nationaa1-soc i al i sti- sche propaganda zeer a-ctief is onder de Nederlandsche be volking in Indië, teneinde haar voor te bereiden op een eventueele Duitsche over- he e r s c h i n g. PROPAGANDA TEGEN DE KERK IN DUITSCHLAND. In één jaar tijds zijn duizenden uit i de Kerk getreden. De nieuw-heidensche organisaties heb ben een gezamenlijke actie gevoerd gedu rende de maand November om te bevor deren, dat een zoo groot mogelijk aantal Duitschers hun lidmaatschap van bet kerkgenootschap waartoe zij behooren zou opzeggen. Onder bet parool „Volk ontwaakt!" worden de menschen er in strooibiljetten op gewezen „dat de Kerk er alleen toe kan bijdragen om bet gezond menschen- verstand te benevelen". Het aantal personen dat officieel het lidmaatschap van zijn kerkgenootschap opzegt in Duitschland wordt steeds groo- ter. In de maand September 1932 bedroeg bet aantal personen, die uit de kerk tra den 784; in dezelfde maand van dit jaar was dit aantal tot 4500 gestegen. Opmerking verdient dat deze propa ganda vooral gevoerd wordt onder S.S. en S.A. troepen, alsook onder de Hitler- jeugd. DE ARRESTATIES IN RUSLAND. Zes beschuldigden gefusilleerd. Een Duitscher begenadigd. Volgens een officieele Sowjet-Russische mededeeling 'heeft de voorzitter van het centraal executief comité bet verzoek om begenadiging van den Duitschen onder daan Stickling ingewilligd en de dood straf veranderd in een gevangenisstraf van 10 jaar. Behalve Stickling zijn twee Russische beschuldigden in het proces te Novosi birsk begenadigd. De zes anderen zijn in middels reeds gefusilleerd. Het luchtschip Hindenburg. Gisterochtend is het luchtschip Hinden burg uit Frankfort a. d. Main vertrok ken voor een reis naar Zuid-Amerika, de laatste reis van dit jaar, Het luchtschip was volgeboekt. Op 8 December zal bet luchtschip uit Voorloopig tot staan gekomen? Het secretariaat van den Gentr. Bond van Ned. Verbruiks-coöperaties schrijft: Uit de gegevens, die bet economisch bureau van den bond deze week van 19 Coöperaties ontving voor de wekelijksche prijs-enquete van dit bureau, kan blij ken, dat de stijging, die in de kleinhan delsprijzen van 25 levensmiddelen viel waar te nemen, en die tot nog toe steeds sterker werd, voorloopig tot staan schijnt te zijn gekomen. Bedroeg de gemiddelde stijging voor de week van 914 Nov. j.l. 1.78 pet., voor de week van 1621 Nov. j.l. is zij 1.79 pet. Mogelijk laat zich hier de lichte ontspanning in de groothandels- prijzen, die men de laatste paar weken kan waarnemen, gelden. Afgezien van de verhooging van den eierprijs, is vooral de prijs van griesmeel zeer sterk gestegen, sinds 24 September j.l. namelijk met 15.8 pet. Voorts onder gingen de prijzen van bruine boonen, vermicelli, goudsche kaas en boter ver hoogingen van 47 pet., Do prijzen van capucijners, groene erwten, tarwebloem en zachte zeep zijn sinds 24 September met ruim 2 pet. gestegen. D'e overige prij zen bleven gelijk, of nagenoeg gelijk. Ter voorkoming van misverstand zij er nog eens op gewezen, dat bovengenoemde gemiddelde prijsstijging uiteraard niet aangeeft, hoeveel de kosten van levens onderhoud sinds de depreciatie van den gulden zijn gestegen. Het cijfer heeft slechts betrekking op de prijzen van 25 voorname levensmiddelen. D'e verhoogin gen, die de prijzen van kaas, eieren (ver hooging 29,2 pet) en boter ondergingen, worden mede veroorzaakt door seizoen invloeden. Rio de Janeiro naar Duitschland terug- keeren. Het wordt na aankomst in de loods geborgen tot het voorjaar. In dien tusschentijd zal het een grondige revisie ondergaan. Gedurende dit jaar heeft de Hinden burg zeven reizen naar Zuid-Amerika en tien naar de Vereen. Staten gedaan. DE SPAANSCHE KWESTIE IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. De storm de oorzaak van de opschorting der verloven. In het Lagerhuis heeft Sir Samuel Hoare een categorische ontkenning gege ven van het door een nieuwsagent schap verspreide bericht, dat alle verlo ven op Malta waren ingetrokken en twee kruisers en het derde flotilje torpedo jagers naar de Spaansche wateren wa ren vertrokken. De waarheid was dat de kruisers Cyclops en Galatea volkomen vol'gens het programma de haven haddeD verlaten om twee andere eenheden van de Middellandsche Zeevloot af te lossen. Hel flotilje torpedobootjagers gaat de jaar- lijksche herfstmanoeuvres maken. Het eenige wat aan het bericht waar was, was dat de verloven voor Dinsdag avond waren ingetrokken, maar uit sluitend ten gevolge van den wervelstorm die i ede- ren herfst en winter de eilanden een paar maal teistert. Uit de ervaring weet men, dat dan de verbinding met den vasteD wal en vice versa met de oorlogsschepen op de reede gevaarlijk is en om die re den wordt dan het passagieren van het deel der bemanning dat aan de beurt is, opgeschort. Het volkomen van allen grond ontbloote bericht had nu ongerust heid doen ontstaan, temeer daar de af zender er uit eigen fantasie bijgevoegd heeft, dat het derde torpedojagerflotilje voor de Spaansche wateren bestemd was In werkelijkheid gaat het in het Oosten der Middellandsche Zee drie dagen ma noeuvres houden. Spr. hoopte dat deze verklaring als waarschuwing zou dienen voor de nieuws-agentschappen om der gelijke berichten voortaan niet meer te verspreiden. DUITSCHE REGEERING PROTES TEERT TE OSLO. De Dhitsche minister van buitenland- sche zaken heeft, naar het Hbld. meldt, den Duitschen gezant te Oslo opgedragen aan de Noorsche regeering mee te deelen, dat Duitschland ten zeerste verwonderd is over de beslissing die te Oslo inzake de toekenning van den Nobel-vredesprijs is gevallen. Duitschland ziet wel in, dat de regee ring van Noorwegen als zoodanig niet onmiddellijk voor deze beslissing verant woordelijk kan worden gesteld, maar bet betreft hier toch een besluit van een Noorsche instantie, en dit besluit is een bewuste beleedigende provocatie van Duitschland. Daarom heeft de gezant opdracht mede te deelen, dat de Duitsche regeering zich Als Uw spijsvertering niet goed werkt, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gy er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw ttjdl Haak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge» heel afwijkend van andere laxeer-middelen. Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw ingewanden te reinigen. Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er één! Wilt Gij snel en goed purgeeren, dan twéé I Eenmaal geprobeerd, dan zijt gij overtuigd, 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. Per koker van 12 stuks 60 ct. Overal verkrijgbaar. Binnenland. Wederom opschoiting der vaccinatie. De Tweede Kamei over de begrooting van handel, nijverheid en scheepvaart. Geruchten over Duitsche en Japansche belangensferen in Indië. Buitenland. Overeenkomst tusschen Berlijn en Tokio geteekend. Engelsche regeeringsverklaring over de vloatbewegingen in de Middell. Zee. De toestand te Madrid. Flén DUitscher in Rusland begenadigd. Andere beklaarden ter dood gebiacht. moet voorbehouden alle consequenties uit deze gebeurtenis te trekken. Een Stefani-bericht uit Berlijn meldt, dat men daar in politieke kringen gelooft dat rijkskanselier Hitier zal beslissen dat in de toekomst geen enkele Duitscher den Nobelprijs voor den vrede mag aanvaar den. Korte Berichten. Tijdens een bijeenkomst van em- ployé's bij het Danzigsche tabaksmono polie beeft Albert Forster, de leider der nationaal-socialistische partij in Danzig, verklaard, dat bij de Vrijstad Danzig den „Führer" als een Kerstcadeau zal aan bieden. i Het totaal der credieten voor de nationale verdediging van Frankrijk be draagt 11.046 millioen francs. Het is de hoogste begrooting, die ooit voor dit doel is ingediend. In het Noorden van 'Chicago zijn Dinsdagavond twee treinen op elkander gereden. Bij de botsing zijn 8 personen om het leven gekomen en 75 gewond. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer ten opzichte van de schrijfwijze van de Nederlandsche taal. Verschenen is de memorie van antwoord in zake de begrooting van onderwijs. Hieraan is bet volgende ontleend: Op behandeling van het ontwerp-kweek- schoolwet- stelt de minister geen prijs. Daargelaten, hoe hij oordeelt over de 'grondgedachten van het ontwerp, het staat voor hem vast, dat de uitvoering van deze wet in de naaste of in een verdere toekomst nieuwe en belangrijke lasten zou leggen op de overheidskas. Naar zijn overtuiging kan daarvan voor- hands geen sprake zijn. Ten aanzien van den overgang van het lager tot het middelbaar en voorbe reidend hooger onderwijs wint de minister thans het oordeel in van den onderwijs raad en hij vertrouwt, dat reeds bij: de toelating in 1937 een regeling zal kunnen gelden, die meer bevredigend geacht wordt dan de tegenwoordige. De minister is. niet voornemens een (Wetsontwerp tot bescherming van den titel en het beroep van architect bij de Staten Generaal aanhangig te maken, Volgens vele leden zou door het Kon. besluit van 18 Juli 1936 ter opzichte van de schrijfwijze der Nederlandsche taal, opnieuw de chaos driegen te ont staan, die voor de besluiten van 1934 ontstond. Voorts zou volgens dit besluit een spelling moeten Worden onderwezen, waar van de regels niet vaststaan. Noch de le, noch de 2e (beweringbeeft, naar de over tuiging van den minister, reden van be staan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1