Groene Kruis Hoestbonbons Het werkloosheidsvraagstuk. MAANDAG 23 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 46 Buitenland. De strijd om Madrid. Bijna alle bewoners van de stad en ook uit de omstreken, gebruiken tegenwoordig bij hoest en ver koudheid uitsluitend: Binnenland Sukkel! Gij me! Uw spijsvertering? M.S.S.-cacheis Belangrijkste Nieuws Voorbereidingen voor 7 Januari. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. In de dezer dagen gehouden vergade ring van het Provinciaal Comité van A.R. Kiesvereenigingen in Zeeland, werd er van sommige kanten op aangedrongen in het program van actie speciaal aan dacht te vragen voor de jeugdige werkloozen. Een voorstel, dat op zeer goede gron den verdedigd kan worden. Want diep ingrijpend zijn zoowel de materieele als de moreele gevolgen van de werkloosheid onder de jeugd. Deze zaak heeft echter ook een andere zijde. Mr Kropman heeft daarop in de „Utrechtsche Courant" de aandacht ge vestigd, toen hij de vrees uitsprak, dat bij de tewerkstelling uit het leger der werkloozen de jeugdigen vóór zouden gaan bij de volwassenen. Wij zijn, zoo vervolgde hij, uiteraard niet tegen tewerkstelling van jeugdige werkloozen, doch wij onderschatten toch niet het gevaar, dat volwassen werkloo zen, die nog niet eens zoo oud behoeven te zijn, bij jeugdige werkloozen worden achtergesteld, omdat hun loon hooger zou moeten zijn dan het loon der jeugdigen. Dit gevaar is in tweeërlei opzicht van beteekenisde volwassen werklieden zijn meestal huisvaders, en wanneer men ze thans passeert ten bate van de 'jeug digen, is de kans groot, dat zij ook in de toekomst niet meer aan den arbeid komen. Doch bovendien: de openbare kas sen zullen nog tientallen van jaren belast worden met aanzienlijke werkloosheids uitgaven. De werkgevers mogen, van uit hun particulier belang, de voorkeur geven aan jeugdigen, het algemeen belang eischt, dat, indien er arbeidsgelegenheid vrij komt, de huisvaders vóórgaan. Natuur lijk: mutatis mutandis." Na dan een staatje van de Amsterdam- sche Arbeidsbeurs te hebben aangehaald, vervolgt Mr Kropman: Einde September waren werkloos 53.003 mannen, einde October 52.067, vermindering nog geen 2 pet. In hetzelfde tijdvak verminderde het aantal werklooze vrouwen van 2041 op 1801, dus met ruim 11 pet. Doch nu de jeugd: de werkloosheid der jongeren verminderde van 2090 op 1607, dus met 23 pet., en de werkloosheid der meisjes van 803 op 613, dus met 26 pet. Nu weten wij wel: men moet voor zichtig zijn met cijfers en er niet al te spoedig conclusies uit trekken. 'Goed. Toch geven deze cijfers o.i. wel het recht om te waarschuwen tegen het gevaar, dat wij signaleerden: de volwaseenen, dat zijn de huisvaders, wor den overgeslagen, een gevaar van zoo' ontstellende beteekenis, dat wij ons afvragen, of hiertegen geen maat regelen genomen moeten worden." Een rustige Zondag^ Sovjet-leger in Spanje? De Zondag heeft naar het schijnt, geen wijziging van beteekenis gebracht in de positie der strijdenden in de onmiddel lijke omgeving en in de buitenwijken van Madrid. De „regeering der Republiek" te Va lencia heeft een verklaring gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd, dat het repu- blikeinsche Spanje thans sterk genoeg is om met eigen kracht te overwinnen. Bo vendien, aldus de verklaring, heeft de „regeering" naast zich het internationale volksfront. Het kan rekenen op den steun van Mexico, de Sovjet-Unie en de meer derheid der democratische volken. Radio-Sevilla deelde Zaterdag mede, dat de eenige troepen, waartegen de op standelingen bij Madrid nog te strijden hebben officieren, manschappen en mate riaal, Russisch zijn. Voor het leger der opstandelingen bevinden zich, volgens deze uitzending, geen Madrilenen, geen Catalanen meer, maar een Sovjet-leger. Bij de nationalisten komt de opvatting tot uiting, dat zij niet meer in een bur geroorlog strijden, maar tegen Aziatische horden, die tot eiken prijs de communis tische overheersching in Spanje willen vestigen. Het radiostation van Sevilla heeft 'Zon dagmiddag medegedeeld, dat de Italiaan- sche en Duitsche ambassadeurs te Sevilla zijn aangekomen, waar zij dooT generaal Queipo de Hano en de consuls der beide landen ontvangen werden. Zij brachten den Zondag te 'Sevilla door, dat met de Italiaansche en Duitsche kleuren versierd was. DE DUITSCH-POOLSCHE ONDERHANDELINGEN. Naar verluidt zijn de Duitsch-Poolsche onderhandelingen over de vernieuwing van een handelsverdrag gedurende het jaar 1937 onverwacht vastgeloopen. De Poolsche delegatie is reeds naar War schau teruggekeerd. Bij de besprekingen zijn de delegaties er niet in geslaagd de kwestie over de deviezenbetalingen voor het spoorwegverkeer in den Corridor te regelen. Duitschland is niet langer in staat de deviezenbedragen voor dit ver keer op te brengen. Het is mogelijk, dat door dezen gang van zaken het geheele spoorwegverkeer door den Corridor voor Duitschland lam gelegd zal worden. EGYPTE SPOEDIG LID VAN DEN VOLKENBOND? Zaterdag is de zitting van het Egyp tische parlement geopend met een troon rede, waarin voornamelijk het Britsch- Egyptische verdrag behandeld wordt. Onverwijld zullen maatregelen genomen worden om Egypte lid van den Volken bond te doen worden en een conferentie bijeen te roepen van de mogendheden, welke betrokken zijn bij de capitulatie conventie, ten einde de capitulaties af te schaffen. Verder zal een overgangstijd perk worden ingesteld voor de gemengde jurisdictie. DE RAMP VAN OSAROESAWA. Aantal slachtoffers niet zoo groot als eerst vermoed. Uit Tokio wordt gemeld Men vreest dat '250 scholieren om het leven zijn ge komen bij de overstroomingsramp van Osaroesawa. Het totaal aantal slachtoffers zal even wel niet zoo groot zijn als men eerst ver moedde. Tot nu toe zijn 210 lijken gebor gen; 592 personen worden nog vermist. AMERIKAANSCHE ZEELIEDEN STAKING. De 37.000 stakers in het scheepvaart bedrijf aan de Stille Zuidzeekust zijn, naar de stakingsleiders Zaterdag ver klaarden, bereid zoo noodig tot April vol te houden, teneinde den strijd om hoo ger e loonen, kortere werktijden en betere arbeidsvoorwaarden te winnen. STAKING TE RIJSSEL. 12.500 stakers in de metaalindustrie. Zaterdagavond hadden alle arbeiders in de metaalindustrie in het district Rijs- sel het werk neergelegd. De staking om vat 12.500 arbeiders, die de meeste fa brieken bezet houden. RUSLAND EN JAPAN. De toestand wordt steeds meer gespannen Als vergeldingsmaatregel voor het anti communistisch verdrag, dat Japan met Duitschland zou hebben gesloten, heeft de soVjet-regeering geweigerd het vis- scherijverdrag mét Japan te onderteeke nen. Het visscherijverdrag dat reeds gepa rafeerd was, had Zaterdag onderteekend moeten worden. In diplomatieke kringen te Moskou houdt men ernstig rekening met de mo gelijkheid van andere tegenmaatregelen, zooals het afbreken der onderhandelingen met Tokio voor de instelling van een Mandsjoekwo-Sovjet-Russische grenscom- missie of de intrekking van de onlangs verleende concessie voor de olie-exploi tatie op Sachalin. Werkloosheid neemt af in de Vereenigde Staten. In het rapport, dat door de commissie voor werkloosheid van de Amerikaansche kamer van koophandel is gepubliceerd, wordt medegedeeld, dat sedert Maart '33 acht en een half millioen werkloozen weer aan het werk zijn gesteld. Men schat het aantal werkloozen, dat op het oogenblik nog in de Vereenigde Staten is, op minder dan vier millioen. Onpleizierig avontuur van een jacht. Een Deensch jacht heeft bij zijn bezoek aan de Spaansche kust een onaangenaam avontuur beleefd. Het vaartuig, dat toebehoort aan zeke ren Dr 'Chanterau, was tijdens zijn reis, anderhalve maand geleden, gedwongen de baai van Rosas binnen te loopen. Naar de bemanning van het jacht verklaart, werden alle opvarenden, ondanks het feit, dat het schip onder Deensche vlag voer, zonder meer gearresteerd en te Barce lona gevangen gezet. Na drie weken wer den zij weer vrij gelaten, zonder dat men hun nadere verklaringen gaf. Noorsche hofauto omgeslagen. Uit Oslo meldt Reuter: Prinses Martha met haar beide dochtertjes Ragnihild en Astrid hebben Zondag tijdens den mist een auto-ongeluk gehad bij Oslo. De hof- auto sloeg over den kop. De inzittenden bleven ongedeerd. Slechts de chauffeur liep een onbeteekenende wonde op. Het stormachtige najaar. Het stormachtige najaar heeft de be manning van de Britsche reddingbooten veel weik bezorgd. In geen 62 jaar heb ben zijl het zoo druk gehad als gedurende de eerste tien en een halve maand van dit jaar. Zij hebben in die periode 446 mensahen gered, waarvan deze maand alleen reeds 54. Ook de vorige winter is druk geweest. In Januari en Februari zijln de redding booten 115 maal uitgevaren. In totaal zijtn zijl dit jaar reeds 410 maal in actie ge weest. De reddingmaatschappij' heeft reeds tien medailles voor dapperheid bij reddingen uitgereikt. DE HUWELIJKSREIS VAN HET VORSTELIJKE PAAR. Naar een wintersportgebied? Tegenover de mededeeling in enkele bladen, dat prinses Juliana en prins Bernhard hun huwelijksreis naar Schot land zullen maken, spreekt men in welin gelichte kringen in Apeldoorn, aldus meldt de „Msto.", van het voornemen van het prinselijk paar om zijn huwelijksreis naar een wintersportgebied te maken. SCHIPHOL EN HET REIZIGERS VERKEER. D'e statistiek van het passagiersver- keer op Schiphol stelde de laatste maan den zoover teleur, dat het aankomende en vertiekkenie aantal passagieis minder was dan vorig jaar. Over de acht maanden van 1936, Janu ari t/m Augustus is dat nog zoo. Toen kwamen aan 11.853 passagiers (12.839 in 1935) en er vertrokken 11.634 (11.855). Alleen het doorgaande reizigersverkeer steeg: 16.754 in 1936 (12.567 in 1935). Gelukkig eohter is de maand Augustus i aanzienlijk beter geweest, wat de aan komende en vertrekkende passagiers be treft: in die maand kwamen op Schiphol aan 2713 (1999 in 1935) en er vertrok ken 2603 (1801). AUTOMOBILISTEN OPGEPAST! Gevaar voor ijzelvorming. De K.N.A.G. vestigt er de aandacht van automobilisten op, dat met het koude weer tevens bet gevaar voor ijzelvorming zij'n intrede beeft gedaan. Wegen, welke oogenschijmlijk droog en dus ongevaar lijk lijken kunnen v oral in de Ochtenduren met een dun ijisliaafeje zdjin bedek t. /Mem jzal goed doen, daarmede rekening te houden bijl plotseling remmen. Brugdekken kunnen extra gevaailij'k zijn. Ten gevolge van den trek onder de brug ontstaat een hevige afkoeling, welke ijkelvorming op bet brugdek veroorzaakt; ook daar is dus voorzichtigheid geboden. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ontvangsten in de eerste tien maanden f79.2 (v. j. f85.9) millioen. De geschatte ontvangsten der Neder- landsche Spoorwegen (incl. die der ge ëxploiteerde spoor- en tramwegen) hebben in October f 7,882,300 (v. j. 8,366,000) bedragen. Gespecificeerd waren de ontvangsten: reizigers, f 3,875,000, bagage f 51,600, brief- en pakketpost f 230,000, goederen f 3,504,000, levende dieren en lijken f 28,900, diversen f 192,800. De totale ontvangsten van 1 Januari af beliepen f 79,252,142 (v. j. 85,935,002), gemiddeld aantal kilometers in exploita tie van 1 Januari af 3423 (3536), dus ont vangst per dagkilometer f 75.91 (79.94). DE VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. In de Zaterdag gehouden algemeene vergadering van den Vrijz. Dem. Bond verklaarde de voorzitter dat de politiek met betrekking tot de concentratie van bet lager onderwijs voor de Vrijz. Dem. een reden tot groote teleurstelling ge weest is en nog is. Op voorstel van het Hoofdbestuur wer den in de beginselverklaring en in het werkprogramma enkele wijzigingen aan gebracht. Besloten werd o.m. het punt „natio nale ontwapening" te schrappen. De eerste acht plaatsen op de candida- tenlijst werden geplaatst: Mr P. J. Oud, Mr A. M. Joekes, mevr. Mr B. Bakker- Nort, F. E. H. Ebels, J. Schilthuis, M. Colon, Mr K. Bijlsma en Dr H. A. Zwij- nenberg. Oud-Gouverneur-Ganeraal Jhr B. C. de Jonge. Jhr de Jonge, de afgetreden gouver neur-generaal van Ned.-Indië, beeft zich na het ondergaan van een operatie in een ziekenhuis te Rotterdam, weer op zijn buitengoed De Beele te Voorst geves tigd. Zijln toestand is vooruitgaande.En- kele uren per dag begeeft hij zich naar ibuiten of vertoeft hij' in zijln orchideeënkas- sen, welke een bijzondere liefhebberij van jhr. de Jonge vormen. Hiji zal zich in de eerste maanden eohter nog zeer in acht moeten nemen. De saneering in de Baksteenindustrie. Naar wij vernemen, is het op 2 October j.l. gewijzigd bindend besluit van den Nederlandschen Baksteenbond thans bij minister 'Gelissen ingediend, met verzoek om het algemeen bindend te verklaren. De heffing op de Warenwet. De Bond van Kleinhandelaren in aard appelen, groenten en fruit in Nederland heeft zich in een adres tot den minister van Sociale Zaken gewend, teneinde een herziening van de heffing op de Waren wet te verkrijgen. Het bestuur van den bond is van meening, dat vele kleine zakenmenschen de hun opgelegde belas ting niet kunnen betalen, aangezien de inkomsten van hun bedrijven dit niet toe laten. Adressanten verzoeken derhalve den minister spoedig wijziging in de getrof fen regeling te willen aanbrengen, temeer daar reeds verschillende aanmaningen tot betaling zijn verzonden. Notariaat. Bij Kon. besluit van 18 November is aan B. H. Grijseels op zijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Amster dam. De heffing op boter. De beffing op boter en de vervoerver- gunning voor 'buitenlandsche 'boter is voor de week van 22-28 November vastge steld op 75 cent per kilogram, behoudens tusschentijdsche wijzigingen. Verkiezingen Tweede Kamer. In de vergadering van den kring Arn hemNijmegen der R.K. Staatspartij: heeft de heer L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst uit Twel'lo medegedeeld, dat bij zich bij de a.s. Kamerverkiezingen niet meer als candidaat zal beschikbaar stellen. Zijn physieke krachten laten den zwa- ren arbeid van Kamerlid niet meer toe. Spr. dankte voor het vertrouwen in hem gesteld en eindigde met den uitroep „leve Gelderland". PRINS BERNHARD TE PARIJS. „L'Intransigeant" bevat een zeer sym pathiek gesteld verhaaltje, geteekend Hug. Block, over de wijze waarop Prins Bern hard afscheid is komen nemen van zijn vrienden en van zijn kameraden der „I. G. Farben", die hem met open armen ont vangen hebben. Onder de anecdotes, die de journalist vertelt is de volgende: Men verwijt den Prins, dat hij te hard pleegt te rijden en waarschuwt hem, dat niet meer te doen als hij Prinses Juliana naast zich hebben zal. Prins Bernhard antwoordt: Prinses Juliana houdt evenveel van sport als ik. Dat ze een virtuose in het skiën is, is bekend; zoo is het trouwens, dat we el kaar ontmoet hebben. Maar ik heb Ko ningin Wilhelmina moeten beloven, dat ik nooit de maximum snelheid zal over schrijden, die vastgesteld is door de Hol- landsche politie; dat is dus in zekeren zin door Haarzelve". Bij zijn rondwandeling door het ge bouw en wat zijn eigen kantoor geweest is, zag Prins Bernhard daar een ouden hoed van hemzelf hangen, dien hij met een zijn broer Aschwin op het hoofd zette en hem cadeau maakte, omdat hij hem niet meer noodig had. De geschiedenis van dien hoed was de volgende: Als de Prins des morgens op zijn kantoor kwam, gebeurde het nog al eens, dat zijn directeur hem opdroeg een resumé te geven van het voornaamste nieuws uit de ochtendbladen. De Prins maakte dan gebruik van die opdracht om zijn kranten te gaan lezen in een klein cafétje in de buurt en daarbij dan gauw tegelijk zijn ontbijt te gebruiken. Maar opdat zijn chef niet zou bemerken dat hij het bureau verlaten had, haalde hij zijn hoed uit de kast en hing dien aan een kapstok. Hij zelf liep altijd zon der hoed en had hem dus niet noodig om uit te gaan. De kameraden van den Prins hebben het portret van Prinses Juliana en hem, dat hij hun in dank voor hun geluk- wensch met een vriendelijke opdracht had toegezonden, aan den muur opgehangen en dit portret van hun medewerker, die een Prins-gemaal gaat worden, is nu een van de bezienswaardigheden van hun bureau. Beslagen tong Beladen gevoel Gebrek aan eetlust Last van bloedaandrang Hoofdpijn Warm hoofd Ziet Gij er daar door slecht uit Lusteloos, geen werklust en reeds 's morgens bij het opstaan moe? Maak ^Schoon Schip, neemt Zij bewerken een wonder. Al Uw klachten verdwijnen en Gij voelt U weldra een ander mensoh. Opgewekt, vroolijk, als verjongd. Uw eetlust keert weer terug. M.S.S.-Caohets werken langzaam laxeerend en afvoerend. Iedereen kan ze goed ver dragen. Wilt Gij snel ineens „Schoon Schip maken", neem er dan gerust twee tegelijk. 't Is een vondst van Apotheker Dumonl. Prettig innemen, want Ge proeft niets. Per koker van IS ituki 40 cent. Overal verkrijgbaar. Binnenland. Samenwerking op monetair gebied. Alg. vergadering Vrijz. Bern. Bond. Druk verkeer op 7 Januari verwacht. Dubbele moord te Merkelbeek. Buitenland. Dé strijd om Madrid. Spanning tusscihen Rusland en Japan. Ned. Spoorwegen nemen hun maatregelen. De zevende Januari, de trouwdag van Prinses Juliana, nadert snel. En vele duizenden in heel het land en ook daar buiten maken zich op om van de uitzon derlijke plechtigheid getuigen te zijn. Er wordt in de residentie een drukte ver wacht als men in heel de historie nog niet kende. Groote problemen brengt echter 't ver voer van deze ontzaglijke menschenmas- sa's met zich mede en de Ned. Spoorwe gen, die daarin een zeer groot aandeel zullen hebben, beramen reeds de noodige maatregelen. Omtrent die maatregelen wordt ons voorloopig alvast bet volgende medege deeld: Gewone gezelscbapsbiljetten en uitstap jesbiljetten voor kinderen worden naar D'en Haag of naar een station gelegen binnen een afstand van 65 K.M. van D'en Haag, aanvangende op 7 Januari, niet afgegeven. Van stations, gelegen op een afstand van meer dan 65 K.M. van Den Haag zullen, voor reizen heen en terug naar D'en Haag op 7 Januari speciale gezel schapsbiljetten 2e en 3e klasse verkrijg baar worden gesteld, voor tenminste 15 personen, kostende per persoon den prijs der eendaagsche retourkaarten voor deze 65 KM. (is f3.05 voor de 2e iklasise, f 2,15 voor de derde klasse) verhoogd met 2,88 cent voor de tweede kl. en 2 cent voor de derde klasse voor eiken retour kilometer (zoowel de heen- als terugreis moeten gezamenlijk afgelegd worden). Déze gezelschappen moeten uiterlijk 22 December a.s. hun vervoer aanvragen met opgave van gewenscht uur van aan komst en vertrek te D'en Haag, waarna de N. S. ook deze vervoeren zullen rege len en zoo noodig bepaalde treinen hier voor zullen aanwijzen. Voor zoover noodig zal op sommige baanvakken de gewone dienstregeling niet gelden, doch wordt in plaats daar van een uitgebreide of gewijzigde trei nenloop ontworpen, waarvan de dienst regeling zal worden gepubliceerd in een afzonderlijken, uitsluitend voor dien dag geldenden reisgids en waarvan spoedig nadere gegevens zullen wonden verstrekt. Hoe druk hef dreigt te worden. Als een typisch staaltje hoe druk het in Dén Haag dreigt te worden, kan wel gelden, dat we in het „Hbld." lazen, dat n.l. een reisbureau alleen reeds uit Har- denhorg, het verzoek kreeg op 7 Jan. dui zend menscben te vervoeren, "Wanneer de aanvragen uit dergelijke kleine plaatsen nu al zoo groot zijn, kan men begrijpen, dat de uittocht uit het land overweldi gend zal worden. Vandaar dat men zeer vroeg in den morgen (om vier uur) zal beginnen den treinenloop te verzorgen en dat deze eerst des nachts zal worden ge staakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1