Versterking van de weermacht. EERSTE BLAD HET ADRES A. WILKING Buitenland. De internationale toestand. De burgeroorlog in Spanje. RITSEMA KLOP VIBRATOR RITZEMA STOFZUIGERS vanaf f38,50 De N. S. 8. in haar eigen zwaard gevallen. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 45 RITSEMA STOFZUIGERFABRIEK, Filiaal Middelburg. Een nuttig St. Nicolaas- en Kerstgeschenk. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissir.gen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Naast de toepassing van de rechtsbe ginselen in het volkerenleven, vraagt het concept-Verkiezingsmanifest van de A.R. partij, versteviging van de weermacht. Hierbij wordt echter al dadelijk een beperking gemaakt. Versteviging van de weermacht wordt gevraagd, met om een aanvalsoorlog te voeren, maar: tot verdediging van de on afhankelijkheid en de rechten van het koninkrijk der Nederlanden. Een weermacht dus niet om een aan valsoorlog voor te bereiden of een machts politiek te voeren, maar als instrument om recht en gerechtigheid te handhaven en den vrede te waarborgen. Dë Antirevolutionaire partij1 is niet, zooals haar zoo vaak is aangewreven een militaristische paitij die er een zeker ge noegen in schijnt te hebben met de sabels te" rinkelen. Het tegendeel is het geval. "Wij onderschrijven gaarne en van harte het woord van Koningin Wilhelmina, dat wij den oorlog haten en den vrede bemin nen. Maar boven den vrede stellen wij de eischen van het recht, de bewaring van de uit Gods hand ontvangen nationale goederen, ons onafhankelijk volksbestaan. Tegen de pogingen om ons volk weer loos te maken heeft het Antirevolutio naire volksdeel zich evenals verschillende andere partijen, dan ook steeds met kracht verzet. En dat is, zooals de historie van de laatste jaren heeft geleerd, tevens een middel geweest om den vrede te bewaren. •Dat ons land in 1914 toen de oorlogs vlam een groot deel van Europa in brand zette, buiten den oorlog is gebleven en dat het gelukt is den oorlog buiten onze gren zen te houden, danken wij in den midde- lijken weg, aan de beteekenis van onze weermacht in die dagen, danken wij 1 wij willen dat ook nu niet vergeten aan •de maatregelen door Minister Colijn in 1911 genomen. Dank zij de door minister Colijn inge voerde legerorganisatie heeft Duitschland zooals later uit de officieele stukken ge bleken is, reeds vóór den oorlog het aan- valsoperatieplan gewijzigd omdat men de overtuiging had dat de tegenstand die het Nederlandsche leger zou bieden, teveel krachten aan het Duitsche leger zou ont trekken. Eh gedurende den oorlog hebben de strijdende partijen de Nederlandsche weermacht van zooveel beteekenis geacht, dat men het verstandiger vond ons land ongemoeid te laten. De overtuiging leef de dat Nederland zijn neutraliteit tegen welken aanvaller dan ook krachtig zou pogen te handhaven en dat schending van die neutraliteit in de gegeven omstandig heden zou beteekenen het verkrijgen van een nieuwen vijand sterk genoeg om mis schien de oorlogskansen te doen keeren. Wij hebben in die dagen het verblij dende verschijnsel gezien, dat zoo onge veer heel het Nederlandsche volk, van den plicht tot handhaving van onze rech ten en vrijheden zoo noodig met geweld van wapenen, overtuigd was. Zelfs een Troelstra kwam getuigen dat in zulke da- gén de nationale gedachte de nationale geschillen moet overheerschen. Na den oorlog is er wat dit betreft eenige inzinking gekomen. D!e ontzettende gruwelen van den krijg, die wij niet mogen pogen te verkleinen, de verschrikkelijke gevolgen van den oor log, finaniceel en moreel, hebben aan d^ predikers van de weerloosheid den wind in de zeilen gegeven. E'n daarbij kwam dat het humanistische idealisme weer invloed kreeg. De ellende van den oorlog zou zoo afschrikwekkend werken, dat geen land ter wereld meer een militair conflict zou willen. De menschheid had nu een les gehad die ze nooit meer zou vergeten. Geleerd door schade en schande zou den in de toekomst eventueele volken rechtelijke conflicten door minnelijke be- - slissingen uit den weg worden geruimd. Eh voorts zou de internationale vakbewe ging door het organiseeren van stakingen enz. op het beslissende moment, voortaan eiken oorlog onmogelijk maken. Aan zulke dwaze illusies geeft de Anti revolutionaire Partij zich echter niet over. Zij erkent aan de eene zijde dat de overheid God heeft te dienen door rechts handhaving en daarnaast rekent ziji met de veelszins harde werkelijkheid. Met het feit, dat de Volkenbond die, wanneer hij zich in de goede richting had ontwikkeld, een vredesinstrument bij' uit nemendheid zi^u zijn geweest, een ernsti ge verzwakking heeft ondergaan; dat er de laatste jaren is een ware wedloop der bewapeningen; dat overal de brandstof wordt opgetast die een naar alle kanten uitslaanden brand kan veroorzaken. Wijl willen niet uit het oog verliezen, dat Duitschland de vredesgarnizoenen in het Rijnland heeft betrokken en dat het daar versterkingen heeft aangelegd, ter wijl Frankrijk en België hunne Oostgren zen dermate 'hebben versterkt, dat de m»- gelijkheid van een conflict bij' de Neder landsche grenzen grooter is dan ooit te voren. Voorts moet rekening worden gehou den met de sterke motoriseering van de legers die aan eventueele aanvallers een geweldigen voorsprong geven en met de sterke uitbreiding en de perfectionnee- ring van de diverse luchtmachten. Met die feiten voor oogen vragen wij versterking van de sinds den oorlog in belangrijke mate verzwakte weermacht. Er is op dit gebied door het huidige Kabinet reeds een en ander gedaan. Het ingestelde Defensiefonds maakt het mogelijk op korten termijn het oorlogs materiaal aan te vullen, vliegtuigen en modern luchtdoelgeschut aan te schaffen, en bij de overgangen van groote rivieren en enkele andere belangrijke punten, ka zematten te bouwen die,met anti-lucht- wapengeschut bewapend, eventueele stra tegische overvallen kunnen stuiten. Wijl erkennen dit alles met ingenomen heid, waarbijl wijl niet vergeten, dat de regeering meer dan haar lief was, met den toestand van 's lands schatkist reke ning mioest houden. Er is reeds veel gedaan. Maar het is niet genoieg. Met name de personeels voorziening eischt dringend verbetering, Dit zal van ons volk offers eischen. Maar n o o d z a k e 1 ij! k e offers, omdat het gaat om het hoogste nationale goed: om recht en vrede en vrijheid. Ingezonden Mededeeling voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectïe Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Engeland blijft vasthouden aan de non-interventie. Italië acht roode centrale aan de Middellandsche Zee onduldbaar. Uit een door minister Eden gehouden rede en commentaren van Engelsche zijde blijkt duidelijk, dat Groot-Brittannië blijft vasthouden aan de non-interventie in Spanje. De diplomatieke redacteur van Reuter schrijft, dat de situatie met betrekking tot het onderzoeken en in beslag nemen van schepen in de territoriale wateren eenigszins duister is. De Spaansche regee ring, als zoodanig, heeft het recht Brit- sche schepen binnen de driemijlengrens aan te houden en te onderzoeken. Doch Franco, die voor de Britsche regeering geen erkende regeering is, heeft dat recht niet. Bijgevolg zal Groot-Brittannië, vol gens den redacteur van Reuter, zich niet neerleggen bij een onderzoek van zijn schepen door Franco binnen of buiten de territoriale wateren. De Havas-correspondent te Londen schrijft, dat generaal Franco tot dusver geen eigenlijke blokkade heeft aangekon digd, doch uitsluitend maatregelen, die moeten voorkomen, dat Barcelona voor zien wordt van munitie en ander oorlogs tuig. Volgens tamelijk vage inlichtingen, die van diplomatieke zijde worden ge geven, zou in dat geval de kwestie van de erkenning der partijen als oorlogvoe renden niet ter sprake komen. Naar Stefani uit Rome meldt, schrijft het „Giornale dTtalia" onder het opschrift „Duidelijke standpunten" heden o.a.: „Het moet duidelijk gezegd worden, dat Italië niet wenscht, dat in de Middelland sche Zee op Spaansch grondgebied een nieuwe centrale der roode revolutie, een nieuwe basis voor politieke en militaire operaties van het communisme, wordt gevestigd." „Al heeft een groote mogendheid ge meend te Montreux te moeten besluiten de deuren der Middellandsche Zee te ope nen voor Russische oorlogsschepen, be laden met wapens en ontploffingsmidde len, in dienst van de wereldrevolutie, Ita lië, als Middellandsche Zee-mogendheid, en andere sterke en vastberaden naties in Europa, hebben besloten te beletten, dat deze ernstige vergissing het begin wordt van een latere, niet te herstellen vernietiging der Europeesche orde. „Deze anti-communistische verdedi ging door Italië en Duitschland in Europa en door Japan in Azië zal niet slechts passief zijn, doch den vorm aannemen van een niet-offensieve reactie, welker aard afhankelijk is van de agressieve maatregelen der Sovjets en hun commu nistische comité's." De Havas-correspondent te Rome ver neemt in goed-ingelichte politieke krin gen, dat bovenstaand artikel geenszins een officiéél karakter draagt en dat het standpunt van Italië voor niemand een bedreiging vormt... DE OPERATIES DOOR HET SLECHTE WEER BELEMMERD. Een speciale verslaggever van Havas bij de nationalistische troepen meldde gisteravond, dat de operaties hij Madrid door het slechte weer gestaakt moesten worden. Gisteren heeft men zich dan ook bepaald tot den houw van versterkingen en consolidatie der bezette stellingen, ter wijl de artillerie het 'bombardement op het Gentrum en het Zuiden van Madrid voort zette. Na terug geweken te zijn, hebben de regeeringstroepen op een gedeelte van het front een tegenaanval ondernomen. In de sectoren Guadarrama, Escurial en Sierra de Gredos is de militaire activi teit volkomen gestaakt door de sneeuw, die op sommige plaatsen een halve meter dik ligt. Het aspect van Madrid aldus meldt de speciale correspondent van de „Daily Telegraph1' heeft in de laatste dagen een groote wijziging ondergaan, niet al leen wat het dagelijksche leven betreft en ook niet alleen door den aanblik van smeulende ruines en gehavende straten. Een verandering is bezig zich te voltrek ken in de mentaliteit van de Madrileenen. D'e bevolking van Madrid kon zich geen duidelijk beeld van den oorlog vormen, zoolang de strijd vier maanden lang in de bergen werd gevoerd of op de vlakten van Nieuw-Castilië. Men kan dan ook zonder overdrijving zeggen, dat er te Ma drid geen veebtgeest bestond, afgezien van den plotselingen en spontanen strijd in 1 de eerste dagen. Daarna kwam er een pe riode, waarin voor velen functies werden geschapen. Hoogere loonen werden uitbe taald en vele onbelangrijke personages re den den heelen dag in auto's rond. De nieuwe situatie heeft echter een an dere mentaliteit geschapen. Een honge rige en gemartelde bevolking kan natuur lijk Ihet slachtoffer worden van een pa niekstemming en waarschijnlijk beoogt ge neral Franco een dergelijke sfeer teweeg te brengen. De inwoners van de Spaan sche hoofdstad zouden echter ook op een andere wijze kunnen reageeren en vervuld worden van den geest van haat en roeke loosheid. Het is nog te vroeg om uit te maken, wat ten slotte zal geschieden. Doch zoo goed als de mogelijkheid be staat, dat de Madrileenen hun zenuwen niet meer de baas zullen blijven, evenzeer is het mogelijk,, dat zij nog verbitterder en met nog grootere vastberadenheid te gen de nationalisten strijd zullen leveren. DUITSCHE ONDERZEEëR GEZONKEN. Van de 20 man equipage zijn er 12 gered. Vrijdagmorgen is de onderzeeër „U 18" van de onderzeeërs-flotille „Weddingen" tijdens een schietoefening met torpedo's in de Lübec'ker Bucht tengevolge van een botsing gezonken. Van de 20 man tellende equipage kon den er 12 gered worden. Van de geredden verkeert niemand in levensgevaar. D'e overige acht man worden vermist. Er valt helaas niet op te rekenen, dat zij gered kunnen worden. Voor de berging van den onderzeeër en de vermisten zijn alle maatregelen getrof fen. 1200 DOODEN BIJ DE RAMP IN JAPAN. Vijf mijnwerkersdorpen door modder bedolven. De dambreuk bij de kopermijnen van Osaroesawa heeft, naar Reuter bericht, meer dan 1200 slachtoffers geëischt. Naar de Hooge Commissaris van het district Akita mededeelt, konden tot dus ver slechts 113 dooden en 45 gewonden geborgen worden. Meer dan 1200 men- schen worden vermist en men neemt aan, dat zij allen door verdrinking om het leven zijn gekomen. Naar D. N. B. ver neemt, werden o.a. vijf nederzettingen van mijnwerkers geheel door de modder be dolven, zoodat allen den verstikkingsdood gestorven zijn. Ontspanning) tusschen Rome en Londen. In goed ingelichte kringen te Rome ver luidt, dat de regeering niet voornemens is zich in het tegenwoordige stadium der KENT U REEDS DE De tapijtreiniger die alles overtreft? Vraagt nog heden demonstratie van dit nieuwe Nederlandsche product van een fabriek met 16-jarige ervaring. Keerengracht M 26a. Middelburg, Tel. 202. De N. S. B. is er in geslaagd in den korten tijd van baar bestaan den politie- ken strijd op een zóó laag peil te brengen als tot nu toe in ons land onbekend was. Teneinde onrust te wekken en opper vlakkige lieden achter haar vaandel te krijgen, heeft ze haar kracht gezocht in het verspreiden van brochures en pam fletten, vol met allerlei z.g. „onthullin gen" over partijs-aangelegenheden en het persoonlijk of ambtelijk leven van poli tieke tegenstanders. Ook onze provincie heeft daarvan een behoorlijk deel gehad. Maar nu is ze in haar eigen zwaard gevallen. Het wapen, waarvan Mussert en zijn volgelingen zich bedienden, wordt nu tegen hen gekeerd. Eerst hebben we gehad de brochure van Tussenius en toen die van den gewezen propaganda-inspecteur E. W. Wessels, waarvan tienduizenden exemplaren wer den verspreid. Om deze actie te keeren is nu weer een brochure verschenen vol met „onthullingen" omtrent genoemden Wes sels Een brochure met een voor de N. S. B. gevaarlijken kant. Als toch waar is, wat hier wordt meegedeeld, dan vraagt men zich af, hoe het mogelijk was, dal dergelijke personen langen tijd een leiden de functie in de N. S. B. konden vervul len. Maar nog zijn we niet aan het eind. Het comité tot veredeling van het Ne derlandsche Ras, verspreidde nn weer een pamflet, blijkbaar met de bedoeling dui delijk te maken, hoe Mussert zelf in strijd handelt met de nationalistische principes. Een echt onsmakelijke beweging Met het gevolg misschien, dat steeds meerderen tot de overtuiging zullen ko men, dat de N. S. B. niet nationaal is, niet sociaal handelt, niet dient de belan gen van het volk, niet bevorderlijk is aan het welzijn van het Vaderland. De heer Wessels deed dan ook zeer ver standig toen hij dezer dagen in een te Assen gehouden rede zijn vroegere „kame raden" aanmaande, maar weer rustig naar hun vroegere partijen terug te kee ren. Spaaasche kwestie, en gezien de houding der non-interventie-commissie, uit deze laatste terug te trekken. Men legt er den nadruk op, dat de voor zichtige verklaringen van Eden nopens de erkenning der regeering van Franco door Duitschland en Italië te Rome een goeden indruk hebben gemaakt en dat de Britsch- Italiaansehe besprekingen een normaal verloop hebben. Een volkomen verheldering der betrek kingen tusschen de twee landen is niet meer buitengesloten. Verlenging van den militairen diensttijd in België. De Belgische parlementaire commissie voor landsverdediging heeft na een lang durig debat, waaraan ook minister-presi dent Van Zeeland deelnam, het regee- ringsontwerp betreffende reorganisatie van de landsverdediging met 8 tegen 6 stemmen bij 7 onthoudingen goedgekeurd. Voor de stemming had de minister-pre sident verklaard, dat de regeering bereid was bij de behandeling van het wetsont werp in Kamer en Senaat verschillende amendementen te aanvaarden. O.a. zal zij er zich niet tegen verzetten, dat een diensttijd van 12 maanden in de wet wordt vastgesteld, met dien verstande evenwel, dat hij voor de eerstkomende vijf z.g. „holle" jaren met zes maanden zal worden verlengd. 1.000.000 Pond Sterling aan goud ontdekt In de kelders van het Egyptische minis terie van financiën is een millioen pond sterling aan goud ontdekt. Deze ontdekking heeft veel opzien ge baard. Het blijkt, dat het een deel van het goud is, dat is bijeengebracht over eenkomstig het plan tot aankoop van goud door de regeering van 1931. Het goud werd zoolang in de kelders geborgen, tot een beslissing zou zijn ge nomen om het naar Engeland te vervoe ren, waar het verkocht zou worden, of zou worden gebruikt als dekking voor de bankbiljetten in omloop. Binnenland. De Tweede Kamer over de Justieiebegroo- ting. Marechaussee en rijksveldwacht. Pootaardappelen voor Frankrijk. Landbouw-crisispo'litiek en devaluatie. Buitenland. De internationale toestand. De burgeroorlog in Spanje. Duitsche onderzeeër gezonken. Ontspanning tusschen Rome en Londen. Vreeselijke ramp in Japan. Ontploffing in fabriek bij Merano. Uit Merano wordt gemeld, dat bij een ontploffing in een fabriek van chemi sche producten in bet dorpje Sinigo bij Merano, op 15 km afstand van de Oos- tenrijksche grens, in welke fabriek o.m. chloor, ammoniak en vloeibare lucht werd vervaardigd en waar een zeer groot aan tal arbeiders werkte, zeven personen zijn gedood en ca. 20 gewond. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD OP SOESTDIJK. Gistermiddag omstreeks kwart voor 'drie arriveerde Prinses Juliana, verge zeld van freule de Brauw, geheel onver wachts per auto van het Loo ten paleize Soestdijk. Eenige minuten later arriveer de Prins Bernard eveneens per anto nit de richting Amsterdam, vergezeld van ar chitect Ir J. de Bie Leuvelink Tjeenk, aan wien het maken van een plan voor in de naaste toekomst in het paleis aan te brengen veranderingen is opgedragen. Tijdens een rondgang door het paleis werden de verschillende plannen ter plaatse besproken. Deze zullen aan de Koningin worden voorgelegd. ■Omstreeks kwart voor vier vertrokken de Prinses en de Prins in den auto van laatstgenoemde in de richting van het Loo. NIEUW ARTILLERIE-INSTRUCTIE- SCHIP. Be minister van Defensie a.i. heeft opdracht gegeven voor den bouw van een nieuw artillerie-instructie schip, ten laste van het Defensie- fonds. Het schip zal worden gebouwd bij de Rotterdamsehe Droogdok Maatschappij. De machines en ketels zullen worden ge leverd door Stork Hengelo en de electri- sc'he installatie door de firma De Hoop. Het schip zal een waterverplaatsing hebben van p.lm. 2100 ton, de snelheid zal ongeveer 25 mijl zijn. De bewapening zal bestaan uit 4 kanonnen van 12 cm en twee 'dubbel-mitrailleurs; van 40 mm. De bouwtijd van het nieuwe schip om vat 27 maanden. PAARDENAANKOOP VOOR DUITSCHE REKENING. Bestemd voor den landbouw. Door bemiddeling van het Nederl. Trek paardenstamboek worden op het oogen- blik voor Duitsche rekening in ons land 230 koudbloedpaarden van 3-, 4- en 5-ja- rigen leeftijd aangekocht, die blijkbaar bestemd zijn voor den Duitschen land bouw. Toezicht op deze aankoopen wordt ge houden door de Nederl. Rijkscommissie (secretaris de heer Blom, bureau Nea. Tr. St.b. te 's-Gravenhage), die met de Duit sche aankoopcommissie de verschillende monsterplaatsen bezoekt. Te Winterswijk werden gisteren reeds 34 paarden aangekocht: in Eist werden van de 42 aangeboden paarden er 22 af genomen. De doorsneeprijs is f 460 per stuk. De paarden worden volgende week in Zuid-Limburg afgeleverd en gaan van daar over de grens naar Vaals. DE INDISCHE PENSIOENEN. Tijdelijke verlenging van bestaande regeling voorgesteld. In een nota van wijziging ingezonden op het wetsontwerp tot herberekeniag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1