Lasi van verstopping EERSTE BLAD Buitenland. Gespannen verhoudingen in de internationale politiek. Hevige luchtgevechten boven Madrid. De Prins bestuurt een Douglas. M.S.S - cachets VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 44 Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0Jö. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Italië versnelt het tempo der militaire voorbereidingen. Gevaar voor een gewapend conflict in de Middel- landsche Zee. Blijkens te Rome gepubliceerde berich ten is de Groote Raad van meening, dat op dit oogenblik de militaire voorberei ding der Italiaansche natie in versneld tempo moet worden uitgevoerd, vooral wat de luchtvloot en de marine betreft. Indien men in aanmerking neemt, hoe buitengewoon sterk de Italiaansche strijd krachten reeds zijn, dan blijkt uit deze mededeeling, dat men zich te Rome ter dege bewust is van den ernst der situatie op dit oogenblik. Ook in diplomatieke kringen te Rome acht men den toestand op het oogenblik weinig geruststellend. De omstandigheid, dat Italië en Duitschland op denzelfden dag met een verklaring, die woordelijk gelijkluidend is de regeering van Franco in Spanje heb ben erkend, maakt het gevaar voor een gewapend conflict in de Middellandsche Zee grooter dan het tot nu toe was. Het is thans duidelijk, dat Berlijn en Rome de bedoeling hebben tot eiken prijs te verhinderen, dat de regeering van Ga- ballero in Spanje als winnende partij uit den burgeroorlog komt. Naar onze meening, zegt het Hlbd., is het niet uitgesloten, dat wanneer het b.v. in de omgeving van Barcelona tot een conflict mocht komen tusschen Russische schepen en schepen van generaal Franco, deze laatste in geval van nood de hulp zou inroepen en erlangen van het Ita- liaansch eskader, dat zich in de omge ving der Spaansche Oostkust bevindt. De symptomen van een betere verstandhouding tusschen Engeland en Italië, welke de vorige week als hoopvolle factor konden worden vermeld, zijn de laatste dagen ietwat in het gedrang gekomen. De berichten over een samengaan van Duitschland en Italië met Japan tegen Rusland, of althans tegen het commu nisme, hebben in Engeland, zooals be kend is, geen goede pers gevonden. Drie regeeringstoesfelleir omlaag gestort. Berichten uit Madrid maken melding van spannende luchtgevechten tusschen elf drie-motorige bommenwerpers en negen jachtvliegtuigen der nationalisten en tien machines der regeering, waarbij van de laatste drie zijn neergestort. De tegenaanval was echter in zooverre ge lukt, dat de nationalisten slechts twee bommen konden werpen en toen moesten terugkeeren. Om 3.50 verschenen de nationalistische machines boven Madrid, blijkbaar met de bedoeling, de stellingen der regeerings- troepen in het Noorden en Noordwesten van de stad te bombardeeren. Direct daarop stegen de tien vliegtuigen der re geering op, die op groote hoogte gingen vliegen. Boven de vijandelijke machines gekomen, daalden zij met een scherpe bocht en gaven de piloten hun waarne mers gelegenheid van de machinegeweren gebruik te maken. Het was op sommige oogenblikken niet meer mogelijk, de ma chines van elkaar te onderscheiden, die voortdurend stegen en daalden, elkaar ontweken, of tot dichtbij naderden. Velen waren op de daken geklommen om het luchtgevecht te volgen, dat steeds spannender werd. Plotseling steeg er een kreet op, een machine der regeering schommelde eenige keeren heen en weer, sloeg over den kop en stortte neer, een tweede vloog in brand en cirkelde steeds sneller naar beneden, een lange rookwolk achter zich latend, toen volgde het derde toestel, twee kleine figuurtjes maakten zich echter los uit het gevaarte, de pilo ten waren er in geslaagd met hun para chutes uit de machine te springen en ongedeerd te landen. Van de twee andere toestellen schijnen de bemanningen om- gekomen®te zijn. De correspondent van de „Diario de Lisboa" meldt, dat volgens officieele mededeelingen in de laatste acht-en-veer- tig uren ruim honderd ton bommen en andere springstoffen op Madrid zijn ge worpen. ALLE BEGINSELEN DER MENSCHE- LIJKHEID SCHIJNEN TE WORDEN VERGETEN. De leden van het corps diplomatique te Madrid zijn gisteren, onder voorzitter schap van den Chileenschen gezant, bij eengekomen, om de tragische en bloedige gebeurtenissen in de hoofdstad te bespre ken. Allen waren het er over eens, dat de burgeroorlog thans den vorm van een tragedie heeft aangenomen, waarin alle beginselen der menschelijkheid schijnen te worden vergeten, die zelfs bij de meest hartstochtelijke gevechten geëerbiedigd moeten worden. Op grond van het volkenrecht beschou wen de diplomaten het als hun plicht hun afkeuring uit te spreken over de bom bardementen, die zooveel slachtoffers on der de burgerbevolking hebben geëischt en wel voornamelijk onder vrouwen en kinderen. Het corps diplomatique be treurt het, over geen andere middelen te beschikken, dan mededeelingen aan de pers, om verbetering te brengen in dezen betreurenswaardigen toestand. Het corps zal echter zijn moreele en humanitaire taak ten bate van de burgerlijke bevol king van Madrid voortzetten. Uit Bern wordt geseind, dat bondsraad Motta, namens den f ederalen raad, die on der den indruk is van de verwoesting van Madrid, het internationale Roode-Kruis- comité heeft verzocht, onverwijld aan de oorlogvoerenden het voorstel te doen, te Madrid een neutrale zone in te stellen, waar de burgerbevolking zich in veilig heid zal kunnen brengen. Fransche en Russische vrijwilligers naar Spanje. Een Stefani-telegram uit Parijs meldt, dat een extra-trein van de Internationale Roode Hulp van de Gare d'Austerlitz is vertrokken met drie-duizend Fransche vrijwilligers, die naar het front van de rooden in Spanje zullen worden gediri geerd. Het persbureau van het oppercomman do in Salamanca publiceert een verkla ring, waarin wordt medegedeeld, dat den Sisten October j.l. drie-duizend buiten landers, voor het meerendeel Sovjet-Rus sen, de Fransche grens bij Perpignan in de richting van Barcelona hebben over schreden, om zich bij de roode militie te voegen. Voor het transport van deze manschappen heeft men zich bediend van Fransche autobussen. Zij zijn toen ver moedelijk ingelijfd bij de „buitenlandsche groep", die door de nationalisten later in de omgeving van Madrid in de pan ge hakt werd. In de verklaring wordt verder er op •gewezen, dat den 7den November het Spaansche stoomschip „Villa de Madrid" uit Marseille vertrokken is. Men heeft kunnen vaststellen, dat bij het vertrek uit de haven op het dek tal van vrijwilligers, voor het meerendeel van Fransche natio naliteit, in militaire formatie stonden op gesteld. De vrijwilligers werden door roode militie bewaakt. Ongetwijfeld be trof het hier een transport, bestemd voor versterking van de roode troepen in Spanje. ITALIAANSCHE ACTIVITEIT IN YEMEN. Streeft Italië naar een invloedssfeer aan de Roede Zee? De Engelsche „D'aily Herald" mlaakt melding van Italiaansche activiteit in het koninkrijk Yemen, dat gelegen is aan de Roode Zee tegenover de Italiaansche be zittingen in Afrika. Italiaansche agenten doen volgens het Labour'blad hun best daar een bur geroorlog te ontketenen en nieuwe rivaliteit tusschen de drie zonen van den bejaarden Iman te scheppen. In dien er een burgeroorlog zou uitbreken, zou Italië zeker de gelegenheid aangrijpen om door het zenden van troepen over de Roode Zee tussc'henbeide te komen. Wanneer Italië in Yeuien heer en meester zou zijn zou het in de Roode Zee in een domineerende positie ver- keeren en zou de belangrijkheid van Aden aanzienlijk verminderen. De krachten van Iman "worden als ge volg van zijn hoogen leeftijd minder; zijn oudste zoon, prins Sef el Islam Ahmad, is een man met een heersohersnatuur en hij ligt overhoop met zijn jongere broe ders. Het leger is den troonopvolger gun stig gezind, doch de stammen geven de voorkeur aan de jongere prinsen, die zachtaardiger zijn. Wanneer de Iman overlijdt, schijnt een conflict tusschen den troonopvolger en het leger aan den eenen kant en de jonge prinsen, die gesteund worden door het volk aan den anderen kant, onvermijdelijk, in verband met de activiteit, die de Italiaansche agenten in het land voeren. Prins Sef el Islam Ahmad schijnt Mus solini in de kaart te willen spelen; de prins is een bewonderaar van Mussolini, en ingeval van een burgeroorlog zou een Italiaansche interventie te zijnen gunste hem niet onwelkom zijn. Men gelooft in Egypte, zoo schrijft de „Daily Herald" verder, dat Italië tegelijkertijd links en rechts in dit gebied wapens uit deelt, zoodat, wanneer er een botsing mocht komen, deze zoo uitgebreid zou zijn dat het zenden van troepen door de Roo de Zee door Italië om aan de slachting een eind te meuken, gerechtvaardigd zou zijn. Er hebben geruchten de ronde gedaan, dat de jongere prinsen onlangs door hun ouderen broeder gevangen genomen wa ren, doch dit acht men onwaarschijnlijk, daar de Iman, ofschoon hij reeds zeer be jaard is, de hoogste macht in het land vertegenwoordigt en een dergelijk gedrag van zijn opvolger niet zou dulden. BRITSCH POSTVLIEGTUIG VERONGELUKT. Twee inzittenden omgekomen. De „British Airways" deelt officieel mede, dat gisterochtend 3.58 uur nabij Crawley het postvliegtuig, dat de mail van Scandinavië en Duitschland naar En geland bracht, is verongelukt. De beide piloten, Hattersly en Breden- kamp, zijn om het leven gekomen. De mail is niet beschadigd en werd per trein naar Londen gebracht. Het toe stel vervoerde geen passagiers. Dte radio-telegrafist en de mecanicien werden slechts licht gewond. Dte oorzaak van het ongeval is niet be kend. Men vermoedt, dat de mist het uit zicht van den bestuurder heeft belem merd. Naar nader wordt gemeld, is bet ver ongelukte nachtpostvliegtuig van de Bri tish Airways een oude F 12 van de K. L. M. de „Duif" of de „Havik" welke toestellen eenige weken geleden door de Engelsche maatschappij zijn gekocht. CHAMBERLAIN OVER DE VOLKEN BON DSPOLITI EK. In een door hem te Leeds gehouden rede over de Engelsche. buitenlandsche politiek, zoo wordt uit Londen gemeld, heeft Chamberlain verklaard, dat de Vol kenbond niet langer in staat zal zijn den wereldvrede te handhaven, nu de Ver- eenigde Staten, Duitschland en Japan er buiten staan en Italië zich afzijdig houdt. Engeland moet er naar streven den Vol kenbond te versterken, door genoemde landen te bewegen zich er weer bij aan te sluiten. Deze terugkeer moet worden vergemak kelijkt, door aan te toonen, dat de Vol kenbond de toestanden niet handhaaft, zooals zij op een gegeven oogenblik zijn, doch een geschikt middel is om grieven te behandelen en langs vreedzamen weg op te lossen. Wat het Oostelijk pact betreft was Chamberlain van meening, dat dergelijke verdragen een gevaar vormen voor Europa. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Dte Woensdag in de fabriek Fives te Rijssel uitgebroken staking er werken hier 2500 arbeiders is in den loop van gistëren overgeslagen naar de meeste be langrijke metaalfabrieken van Rijssel en omstreken, Reeds 2ijn 7000 arbeiders van de 12000, die bij de vakbeweging zijn aangesloten, in staking. De arbeiders eischen o.m. een verhooging hunner loo- nen met 15 pet. Gistermorgen is een staking uitgebro ken in de Clarence-mijnen te Bethune. D'e oorzaak van het conflict is de weigering van de directie om drie arbeiders, die lid waren van den christelijken vakbond en weigerden toe te treden tot de C. G. T. te ontslaan. De staking omvat 1200 mijn werkers. GALERIJ IN EEN MOSKEE INGESTORT. 40 menschen gewond, van wie 1 doodelijk. In een moskee te Kaapstad is een ge heel met menschen gevulde galerij op de menschen daaronder terecht gekomen, ten gevolge waarvan een vrouw doodelijik ge wond werd; 19 personen werden zoo zwaar gewond, dat zij naar het zieken huis moesten worden overgebracht, ter wijl 20 anderen er met lichte kwetsuren afkwamen. Toen het ongeluk gebeurde was de mos kee (met 'honderden menschen gevuld, die getuigen wilden zijn van het afleggen van de vaardigheidsproeven in het lezen van den Koran door negen jongens. Vrouwen, die anders buiten de moskee gehouden worden, was voor deze gelegenheid ook toestemming gegeven de moskee te betre den. Velen der slachtoffers raakten tus schen de ruine van de ingestorte galerij bekneld, terwijl anderen, die zich niet snel genoeg uit de voeten hadden kunnen ma/ken, getroffen werden door vallende balken. Gelukkig is de galerij slechts aan één kant naar beneden gekomen. Wanneer de geheele galerij zou zijn ingestort, dan zou dit ongeluk veel ernstiger gevolgen hebben gehad. De passagiers van het K.L.M.-vliegtuig „Sperwer", dat Dinsdagmiddag van Ber lijn naar ons land vloog, hebben niet geweten, aldus de T e 1 e g r., dat Prins Bernhard het toestel een kwartier lang bestuurd heeft. Prins Bernhard heeft meer dan een kwartier met den stuur- knuppel in de hand gezeten, en de zware Douglas-machine met een snelheid van over de 200 K.M. per uur door het lucht ruim gejaagd, al hield, opdat er niets zou gebeuren, de gezagvoerder Te Roller, den tweeden stuurknuppel vast. Het was of een ervaren piloot een jongeren col lega les gaf, zoo gemoedelijk en zoo prettig. Het kwam zoo: Prins Bernhard stap te den cockpit binnen toen het toestel op duizend meter hoogte vloog en vroeg vol belangstelling van alles en nog wat. Hij vertelde zelf een vliegbrevet te heb ben gehaald. Gezagvoerder Te Roller vroeg toen, of hij lust had even te sturen. De Prins deed het graag. Te Roller gaf de noodige aanwijzingen, en hield omdat „satefy first" ook in dit geval het devies van de K.L.M. blijft het andere stuur- apparaat in handen, zoodat noch de pas sagiers, noch de Prins eenig risico kon den ioopen. Maar de Prins vloog ten slotte zelf en het ging goed. De leermeester was uitstekend voldaan. Ruim een kwartier lang bestuurde de Prins de Douglas, toen stapte hij weer terug in de cabine van het toestel, dat hem naar het vliegveld Twente bracht, waar Prinses Juliana wachtte. In hartelijke bewoordingen heeft de Prins gezagvoerder Te Roller voor de K.L.M.-gastvrijheid dankgezegd, en toen hij den piloot gistermiddag op Schiphol zag, toonde de Prins zich nogmaals op getogen, dat hij zelf een tijdlang het groo te vliegtuig heeft mogen besturen. Korte Berichten. In October 1936 exporteerde Polen 89.322 ton graan naar het buitenland, waarvan 5682 ton tarwe, 28.640 ton rogge, 46.940 ton gerst en 8060 ton haver Men vreest, dat de bemanning van negen koppen van het visschersvaartuig „O'live Branch" is verdronken, toen het schip, dat op ,weg was naar Yarmouth, tengevolge van de hooge zeeën kapseisde. Koning Edward beeft heden zijn in spectietocht door Zuid-Wales beëindigd en is naar Londen teruggekeerd. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. De desbetreffende wetsontwerpen ook door de Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder débat en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen de wetsontwerpen in zake goedkeuring van het huwelijk van Prinses Juliana en inzake de naturalisa tie van Prins Bernhard. EEN SUCCES VOOR DE NEDERLAND- SCHE LUCHTVAARTINDUSTRIE. Naar het „Hdbl." vernam heeft de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg bij de N.V. Koolhoven te Rotterdam alsnog 44 toestellen van het type Trainer besteld, waardoor bet totaal aan Trainers te Soes terberg op 54 zal komen te staan. Het toestel is een overgangstoestel tus schen de schoolvliegtuigen en de eigen lijke oorlogsvliegtuigen, maar is boven dien te gebruiken als verkenner-bom menwerper tegen tactische doelen. Op ditzelfde type heeft verder het Ministerie van Koloniën een order van 20 stuks geplaatst. Men zal zich herinneren, dat de N.V. Koolhoven het prototype van dit toestel op eigen risico heeft gebouwd. RIJ- EN NUMMERBEWIJZEN. Bij verhuizing naar een andere provincie Dagelijks blijkt ons, aldus schrijft ons de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., dat men niet op de hoogte is van bet voorschrift, dat bij verhuizing naar een andere provincie, zoowel een nieuw rij bewijs als een nieuw nummerbewijs moet worden aangevraagd. Wij vestigen hierop de aandacht, omdat degeen die deze be paling overtreedt, bij aanhouding de kans loopt op een bekeming, wegens het rijden zonder geldig rij- en nummerbewijs. OPRICHTING LUCHTVERDEBIGINGFONDS. Opleiding voor oorlogsvlieger. Naar gemeld wordt, zullen in de aan staande algemeene vergadering van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, welke op Zaterdag 28 November in de Handelsbeurs op de Mariaplaats te Om gezond te blijven, moet men geregeld dagelijks normale stoelgang hebben en als dat hapert, heeft dat dadelijk nare gevolgen. Uw eetlust vermindert, Gij hebt geen nut van Uw voedsel, Gij gaat er slecht uilzien, maar erger nog, in Uw lichaam hoopen zich slechte sloffen op, die Uw gestel ongun stig beïnvloeden. Wees daarom verstandig en grijp direct in» Maak Schoon Schip, neemti Zij bevatten sloffen die onmiddellijk zacht maar zeker Uw ingewanden bevrijden van de in ontbinding overgegane spijsresten. Zuiveren Uw bloed, verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er éénl Wilt Gij snel Schoon Schip maken, dan twéél 'I Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. F« koker ven IS «luki 40 cent. Overal verkiijgbear. Binnenland. De begrooting van Binn. Zaken goedge keurd. Memorie van Antwoord Justitie-begroo- ting. Prins Bernhard als vliegtuigbestuurder. Buitenland. D'e burgerkrijg in Spanje. De internationale toestand gespannen. Britsch postvliegtuig verongelukt. Utrecht zal worden gehouden, mededee lingen worden gedaan over.de oprichting van een luchtverdedigingsfonds. De be doeling hiervan is, aan jongelieden uit de burgermaatschappij de gelegenheid te ge ven zich te bekwamen voor him taak als oorlogsvlieger. Aldus zou een reserve ontstaan, welke in geval van oorlogsgevaar van het groot ste belang moet worden geacht, temeer nu het luc'htwapen in een komend conflict van groote beteekenis zal zijn. Het zal dan zelfs gemakkelijker zijn, zich in beperkten tijd van nieuw materieel te voorzien, dan van een groep reservevliegers. DE WERKING VAN DE CRISISHYPOTHEEKAFLOSSINGSWET Statistische gegevens. Zooals bekend sohept de met ingang van 9 Februari in werking getreden Cri- sis-hypo'theek-aflossingswet voor den hy- potheoairen debiteur, die aan bepaalde verplichtingen heeft voldaan, de mogelijk heid van den rechter uitstel te verkrijgen voor de terugbetaling van de 'hoofdsom, tot waarborg waarvan een hypotheek is bedongen, of wijiziging in zijn verplichtin gen tot tussohentijdsohe aflossing. Daar door kan voorkomen worden, dat de schul denaar door een onredelijke terugvorde ring van de geldleening ernstig wordt be nadeeld. In totaal werden in de eerste twee maanden van de werking van de wet bij de kantonrechters ingediend 71 verzoek schriften in de drie daarop volgende maanden 90 en in 'het derde, kwartaal van dit jaar 99, dus te zamen in het tijdsver loop van 9 Februari tot en met 30 Sep tember 260. Bij: 12 van de 62 kantonge rechten werd nog geen enkel verzoek schrift ingediend. Beëindigd werden 214 zaken, waarvan door intrekking of buiten behandeling ge bleven 51 zaken; niet-ontvankelijk- en on- bevoegdverklaring 30; totstandkoming minnelijke regeling 31; beslissing van den kantonrechter 'houdende inwilliging van het verzoek 70; afwijzing van 'het verzoek 32. Op 30 September 1936 bleven onafge daan 46 'zaken. In het tijdvak van 9' Februari tot en met 30 September werden slechts 14 verzoek schriften in'zake vexatoire beslagen inge diend, 13 van deze verzoekschriften wer den afgedaan, waarvan 5 met inwilliging van 'bet verzoek. Krachtens art. 14 der wet kan tegen de door den kantonrechter gegeven beslissing bij de arrondissementsrechtbank hocger beroep worden aangeteekend bij een door een procureur in te dienen verzoekschrift. Sedert 9 Februari 1936 werden in totaal 31 dergelijke verzoekschriften ingediend. Van deze verzoekschriften werden er zeven en twintig afgedaan. S intrekking of buiten behandeling gebleven 1 niet- ontvankelijkverklaring, 9 bevesti ging der beslissing van den kantonrechter 9 vernietiging der beslissing van den kan tonrechter, waarvan 4 met inwilliging van bet in eersten aanleg gedaan verzoek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1