ER ONIIEWENSCHTE G0HBIN1TIE VAN FUNCTIES. J 4 Rapport van de Commissie uit de Prov, Staten van Zeeland Buitenland. De regeering van Generaal Franco door Italië en Duitschland erkend. Het octrooi der Nederlandsche Bank. De burgeroorlog in Spanje. en :ot rd en ERS JTEN :ulaas scti its ^ciale alage DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 43 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Eerste blad. Het lidmaatschap van Ged. Staten vereenigbaar met het bestuurslidmaatschap van een privaatrechtelijke corpo ratie waarbij de Provincie financieel betrokken Is Aanneming van nieuwe moties overbodig. Belangrijkste Nieuws a? T 4 168 15 cts. 2V2 cts. 17 cts. 95 cts. 50 cts. 22 cts. 125 cts. 65 cts. ilc 15 cts. 7, 8 cts. NSKERKE. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0,20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. en Advertentiën lomen door J. LOUWS. Dezelfde 'Commissie die rapport uit bracht over het verleenen van pensioen en wachtgeld aan de leden van Gedep. 'Staten en van pensioen aan hunne we duwen en weezen heeft thans advies uit gebracht met betrekking tot de in hare handen gestelde motie's, zijnde: A. een motie-Dekker luidende De Provinciale Staten zijn van mee ning, dat het ambt van Gedeputeerde Sta ten niet vereenigbaar is met eenige ge salarieerde beheerende functie in een maatschappij, firma, zakelijke corporatie of vennootschap, welke werkt of gedreven wordt met gelden van de Provincie; B. een motie-Onderdijk, luiden de De Staten van Zeeland zijn van mee ning dat de door den heer Staverman in de najaarszitting van 1935 gestelde en door Gedeputeerde Staten overgenomen motie, welke als volgt luidde: „De Staten van Zeeland achten het ongewenscht dat voortaan leden van Gedeputeerde Staten privatim. zitting hebben in het bestuur van maatschappijen of vennootschappen, waarbij de Provincie financieel betrokken is," de strekking had ook te slaan op de huidige situatie, gaan over tot de orde van den dag. De Commissie laat aan hare beschou wingen een opmerking van meer alge- meenen aard vooraf gaan. Artikel 53 der Provinciale wet somt limitatief op, welke betrekkingen onver- eenigbaar zijn met het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten. De Provinciale Sta ten zijn derhalve niet bevoegd, daaraan uitbreiding te geven; zij kunnen niet ver der gaan dan het uitspreken van de wenschelijkheid, dat de leden van Gedeputeerde Staten zich bij het aan vaarden van andere dan de in artikel 53 genoemde functies eigener beweging een grootere beperking zullen opleggen, dan de wetgever uitdrukkelijk van hen vor dert en dat zij, bij het opleggen dier be perking, rekening zullen willen houden met de dienaangaande door Hunne Ver gadering tot uiting gebrachte gevoelens en kenbaar gemaakte wenschen. Hieruit volgt echter als vanzelfsprekend, dat aan het niet naleven van eenmaal door de Staten uitgesproken wenschen en gevoe lens geen andere sanctie verbonden is en kan zijn, dan de politieke, n.l. niet-her- kiezing van het betrokken lid na het ver strijken van de loopende zittingsperiode: m.a.w. een lid van 'Gedeputeerde Staten, dat de door de Staten minder wenschelijk geachte combinatie van functies in zich vereenigt of een zoodanige combinatie in de toekomst zou begeeren, kan uit defe rentie tegenover de Staten die combinatie beëindigen of niet doen intreden, doch zal, zoo hij met betrekking tot deze din gen een ander inzicht mocht zijn toege daan dan de Staten, geen anderen maat regel hebben te vreezen dan een even- tueele niet-herkiezing na beëindiging van de loopende vierjaarlijksche periode. Voorts spreekt 'het wel van zelf, dat de uitspraak, gedaan 'door een bepaald Sta tencollege, nog geenszins bindend is, voor een, als gevolg van latere verkiezingen, anders samengesteld college: de Staten zijn ten deze souverein, ook om van mee ning te veranderen. Thans komende tot de motie's zelf, meent de commissie niet te moeten in gaan op de verschillen in uiterlijken vorm die, bij vrijwel gelijke innerlijke strekking, de motie's kenmerken. Niet op den, wellicht niet onverdeeld gelukkigen, vorm komt het aan, maar op den zin, dien die vorm poogde uit te beelden. Zien wij goed, dan heeft Uw College, naar aanleiding van een bepaald geval, in het algemeen willen uitspreken, dat de combinatie van overheidspersoon en bestuurder van een privaatrechtelijke corporatie, waarbij de Provincie finan cieel betrokken is, haar bedenkelijke zijde kan hebben. Het ging dan ook niet tegen bepaalde personen, doch tegen be paalde toestanden. Daarnaast werd met betrekking tot het concrete geval, dat Uwe Vergadering op het oog had, aan het adres der daarbij betrokken per sonen zooal niet het verwijt, dan toch de opmerking gemaakt, dat zij de weten schap, die zij in de eene qualiteit deel achtig waren geworden, aan hunne ambt- genooten in de andere qualiteit niet had den mogen onthouden. Wat betreft de laatste overweging, zegt de Commissie er op te willen wijzen dat, gesteld al dat een verplichting tot mede- deeling als hier bedoeld zou kunnen wor den aangenomen hetgeen wij evenwel op goede gronden meenen te mogen be twijfelen daarmede nog niet verzekerd zou zijn, dat nu ook de belangen van het openbaar lichaam, welks bestuurder in andere qualiteit bij het beheer eener pri vaatrechtelijke corporatie is betrokken, in voldoende mate zouden zijn verzekerd. Zonder nog te gewagen van het verschil in waardeering, dat éénzelfde handeling in het licht van verschillende omstandig heden kan ondervinden, meenen wij er op te moeten wijzen, dat, waar beslissingen door een aantal personen genomen moe ten worden, ten slotte de meerder heid beslist en dat wanneer een pu bliekrechtelijk lichaam niet door het getal zijner vertegenwoordigers in het bestuur der privaatrechtelijke corporatie over die meerderheid beschikt, zijn belangen, ook door grootere mededeelzaamheid van zijn bestuurders, tevens bestuurders der pri vaatrechtelijke coporatie, in het algemeen geenszins beter zullen worden gediend. Om dit te bereiken zijn andere middelen noodig. Toch kan worden toegegeven, dat het doen van mededeelingen door den vertegenwoordiger van het publiekrechte lijk lichaam, in casu de Provincie, op een bepaald moment van beteekenis kan zijn. Van grooter gewicht echter oordeelt de commissie het bezwaar, dat tegen een combinatie van functies als hier bedoeld in het algemeen wordt aangevoerd. Een dergelijke combinatie van func tions kan, wij zouden bijna geneigd zijn te zeggen moet, leiden tot een con flict van belangen. Een dergelijk conflict is nooit a priori uitgesloten, het ligt als 't ware besloten in het verschil in karakter tusschen een publiekrechte lijk lichaam, welks taak uitsluitend is het dienen van het algemeen belang en een privaatrechtelijke onderneming, die ook waar baar streven strekt ten algemeene nutte, daarnaast gericht is en krachtens haar wezen gericht moet zijn op 'het ma ken van winst en welker gedragingen mitsdien door andere normen worden be- heerscht, dan bij een publiekrechtelijk lichaam het geval is. Komt er een con flict, dan verkeert degene, die een com binatie van functies in zich vereenigt, inderdaad in een moeilijke positie: hij zal twee tegenstrijdige belangen, welker bei der verzorging hem ter harte behoort te gaan, tegen elkander moeten afwegen en onvermijdelijk zal, hoe zijn beslissing ten slotte uitvalt, een dier belangen in meer of mindere mate in het gedrang komen. Dat de aan verschillende functies ver bonden belooningen hierbij een doorslaan de rol zouden spelen en dat gelijk door ter zake onkundigen en kwaadwilligen wel geschiedt derhalve van misbruik van functiën zou kunnen worden gespro ken .willen wij allerminst aanduiden, de goede trouw zouden wij steeds als boven allen twijfel verheven willen beschouwen, maar dit alles neemt niet weg dat, waar eenmaal een conflict bestaat, het gezag en de positie van hem, die een dubbele func tie vervult, geschokt kunnen worden en schade kunnen lijden. En mèt zijn gezag en positie, ook het gezag en de positie van het bestuurscollege, waarvan hij deel uitmaakt. Het bestuur van een openbaar lichaam mag zelfs den schijn niet op zich laden, dat zijn handelingen door andere overwegingen worden geleid, dan die, ont leend aan het openbaar belang. En omdat de buitenwereld niet altijd weet te onder scheiden tusschen de verschillende, in één persoon vereenigde, functies, is het ver klaarbaar, dat de beslissingen van een openbaar bestuurscollege en de overwe gingen, die tot het nemen dier beslissin gen hebben geleid, vaak onjuist en niet overeenkomstig de werkelijkheid worden beoordeeld, te meer, waar veelal niet met volledige kennis van zaken wordt geoor deeld. Doch daarom is het begrijpelijk, dat Uwe Vergadering heeft willen uit spreken, gelijk Zij door de op 18 Decem ber 1935 aangenomen motie-Staver- man deed, dat het ongewenscht is, dat leden van 'Gedeputeerde Staten privatim zitting hebben in het bestuur van pri vaatrechtelijke corporaties, waarbij de Provincie financieel betrokken is. Een college als het uwe heeft wellicht niet tot taak, den enkeling te behoeden voor het doen van stappen, die meer of minder bedenkelijke gevolgen kunnen hebben, het heeft daarentegen zeer zeker tot taak en zelfs tot plicht alles te doen wat mogelijk is om de positie van het Provinciaal bestuur zoo onaantast baar mogelijk te maken. Zuiverheid van politieke zeden is een te kostbaar goed, dan dat niet alle middelen in het werk gesteld zouden mogen worden om te trachten te voorkomen, dat zelfs de schijn gewekt wordt als zou die zuiverheid zijn aangetast. Dit 'beoogde, naar ons oordeel, uwe vergadering met het aannemen van de motie-Staverman, zij was, gelijk wij reeds opmerkten, gericht tegen toestanden, niet tegen personen. Uws zienswijze is thans bekend: erkennende, dat een formeel ver bod niet mogelijk is spreekt Gij als Uw oordeel uit, dat zoowel in het belang van den persoon, als vooral in het belang der gemeenschap, een combinatie van func ties, als hiervoor bedoeld, in het alge meen niet wenschelijk is. Is het dan ech ter noodig, dat Uwe Vergadering nog maals in een motie uitspreekt, hetgeen reeds in de motie-Gtaverman was beli chaamd en door U werd aanvaard? Wij meenen van niet en indien Uwe Vergade ring ons inzicht deelt, dan ware deze mededeeling door U voor kennisgeving aan te nemen. Van zelf volgt daar dan uit, dat de motie-Dekker en de motie- Onderdijk-Staverman alsdan geen onder werp van bespreking meer behoeven uit te maken. Diplomatieke betrekkingen zullen ten spoedigste worden aangeknoopt. Stefani deelt uit Rome het volgende officiëele communiqué mede: „Aangezien de regeering van generaal Franco bezit heeft genomen van het groot ste gedeelte van Spanje en gezien het feit, dat de ontwikkeling van den toestand op steeds duidelijker wijze heeft aange toond, dat men in de andere deelen van Spanje niet meer kan spreken van de uitoefening van een verantwoordelijke re geermacht, heeft de fascistische regeering besloten de regeering van den generaal Franco te erkennen en haar een zaak gelastigde te zenden voor het aanknoopen van diplomatieke betrekkingen. De zaak gelastigde zal zich terstond derwaarts begeven; de tegenwoordige diplomatieke vertegenwoordiging is teruggeroepen." Uit Berlijn seint het D.N.B.: Aangezien de regeering van generaal Franco bezit heeft genomen van het grootste deel van het Spaansche staatsgebied en aangezien de ontwikkeling in de laatste weken steeds duidelijker heeft aangetoond, dat in de overige deelen van Spanje van de uitoefening van een verantwoordelijke regeermacht niet meer gesproken kan worden, heeft de Rijksregeering besloten de regeering van den generaal Franco te erkennen en ter inleiding der diploma tieke betrekkingen een zaakgelastigde bij haar te accrediteeren. De nieuwe Duit- sche zaakgelastigde zal zich spoedig naar den zetel der regeering van generaal Franco begeven; de Duitsche zaakgelas tigde te Elicante is teruggeroepen. De zaakgelastigde der vroegere Spaansche regeering heeft Berlijn reeds uit eigen beweging begin November verlaten. De indruk in Engeland. Uit Londen wordt gemeld: De erkenning der Franco-regeering door Duitschland en Italië heeft in Londen een zekere sensa tie gewekt en een onaangenamen indruk gemaakt. Officiëele kringen zien deze erkenning als een practische getui genis van een nooit „verheelde sympa thie", of, in andere woorden en ondanks den onaangenamen indruk: men is niet van meening, dat de stap invloed zal uit oefenen op den arbeid der non-interven tiecommissie. Intusschen wacht men met ongeduld de bedoelingen van Italië en Duitschland STAATSCOMMISSIE TOT BESTUDEERING VAN HET BANKWEZEN. Dd Tweede Kamer heeft gisteren een groot deel van den middag gewijd aan het debat over het wetsontwerp tot ver lenging en wijziging van het octrooi van de Ned. Bank. In venband met den inhoud van eenige amendementen, waarover minister Oud met de directie van de Ned. Bank te rade wilde gaan, is de behandeling ten slotte geschorst. Vermoedelijk zal de behande ling van de aangehouden antikelen en de eindstemming zeer binnenkort plaats vin den. Bij het gevoerde debat heeft Minister Oud zich bereid verklaard een staatscom missie in te stellen, welke tot taak zal hebben het bankwezen te bestudeeren, in het bijzonder de positie van de centrale circulatiebank tegenover de particuliere banken. t.a.v. dit punt af. De houding van Enge land zal niet veranderen; het zal er naar blijven streven de non-interventiepolitiek voort te zetten en iedere poging van leden der commissie om zich te bevrijden van hunne verplichtingen zal op levendigen, Engelschen tegenstand stuiten. De indruk in Frankrijk. Havas meldt uit Parijs: De erkenning van Franco's regeering door Rome en Berlijn heeft in Parijs geen verrassing gewekt; sedert lang wist men, dat het plan tot deze erkenning bestond, waarvan trouwens tijdens de besprekingen van Ciano te Berlijn mededeeling was gedaan. Alleen had men verwacht, dat de erken ning eerst na den val van Madrid zou volgen. Men vraagt zich af of de spoed waar mede de erkenning plaats heeft gevonden ook verband houdt met de maritieme maatregelen, die Franco heeft aangekon digd te zullen nemen om een ravitail leering der roode troepen via Barcelona te voorkomen. Duitschland en Italië zou den door de officiëele erkenning der Francoregeering een zeker stempel van wettigheid hebben willen verleenen aan Franco's maatregelen, die anders strijdig zouden zijn met het zeerecht. Overigens zal dit wettige karakter toch ook alleen gelden tegenover de landen, die de Fran co-regeering erkend hebben. De positie der Fransche regeering is in geen enkel opzicht gewijzigd. NIEUWE PROBLEMEN VOOR DEN VOLKENBOND. De indruk in Genève. Uit Genève wordt geseind: De reactie op de erkenning van de regeering Franco, aldus verwacht men hier, zal misschien nieuwe problemen opwerpen voor den Volkenbond. Men wijst er n.l. op, dat de daad van Italië een schending vormt van artikel 10 van het Volkenbondshandvest. Er bestaat ook een verwijderde moge lijkheid op moeilijkheden in den Volken bondsraad, waar de gedelegeerde van de Spaansche regeering een zetel bezet. Wan neer de stap van Italië gevolgd mocht worden door andere leden van den Vol kenbond, zouden de moeilijkheden toe nemen. Een alles vernielend bombardement. Volgens berichten uit Madrid, verschuift het strijdtooneel in Madrid van de uni versiteitswij k in het Noordwesten naar het Noorden. Ondanks de herhaalde tegen aanvallen der regeeringstroepen zijn de nationalisten er in geslaagd op te mar- cheeren in de richting van Cuatro Ca- minos, dat ten Noorden van het centrum ligt. Het is, naar de Madrileensche corres pondent van het Fransche persagentschap opmerkt, blijkbaar de tactiek der natio nalisten, om de versterkingen der rooden in het Noordwesten heen te trekken en Madrid van het Noorden binnen te dringen. Voor deze operatie hebben de witten weer versterking gekregen van afdeelin- gen Moorsche cavalerie en infanterie, die, hoewel zij bij haar opmarsch over de brug der Franschen hevig werden be schoten, er in geslaagd zijn het Wester park te bereiken en daar stellingen te bezetten. Een Reuter-bericht van gisteravond deelde mede, dat volgens een telefonische mededeeling, de verwoesting der stad door de laatste luchtraids bijna onbeschrij felijk is. Twee groot kraters zijn ont staan bij de Puerta del Sol, veroorzaakt door calcium- en fosforbrandbommen. De Carmen-markt is volkomen vernield en Binnenland. Begrootingen van Landbouw en Land- bouw-crisisfonds. Het octrooi der Nederlandsche Bank. Opbrengst der Rijksmiddelen. Stukken voor de Prov. Staten van Zee- land. Buitenland. De regeering van Franco ddor Italië en Duitschland erkend. De burgeroorlog in Spanje. Revolutionaire agitatie te Antwerpen. verschillende groote gebouwen, waar onder de krantendrukkerijen, zijn ern stig beschadigd. Sommige huizenblokken zijn volkomen verwoest door brandbommen of gra naten. Volgens een officieele raming zijn bij het bombardement van gisteren door ar tillerie en vliegtuigen 250 personen ge dood en 800 gewond, terwijl sedert het begin der week ongeveer 500 het leven hebben moeten laten en 1200 personen, meest vrouwen en kinderen, werden ge wond. Volgens den nationalistischen generaal Queipo de Llano, heeft de regeering be sloten de in het Noorden gelegen wijk bij de Paseo de Castellana in brand te ste ken, alvorens deze te ontruimen en stij gen reeds groote vlammen uit de hui zen op. Het hoofdkwartier te Salamanca heeft besloten de veiligheidszone voor vrouwen, kinderen, non-combattanten en te Madrid wonende buitenlanders uit te breiden, daar wegens het verzet der rooden waar schijnlijk de gevechten nog meer naar het centrum verplaatst zullen worden. AANVAL OP BARCELONA AANGEKONDIGD. Buitenlanders aangeraden de stad te verlaten. De vertegenwoordiger der voorloopige nationale junta te Burgos heeft aan de Lissabonsche pers het volgende commu niqué ter hand gesteld: „De regeering te Burgos heeft de buiten- landsche mogendheden er van in kennis gesteld, dat zij zich wegens de notoire ontschepingen in de haven van Barce lona van munitie, tanks, vliegtuigen en giftgassen genoodzaakt ziet, met alle haar ten dienste staande middelen dezen han del te beletten. Deze mededeeling beschouwt men al gemeen als een aankondiging van een grootscheepsch luchtbombardement of wellicht zelfs van een vlootaanval op Bar celona. DE REVOLUTIONAIRE AGITATIE TE ANTWERPEN. Het optreden van Fimmen. De „Nation Beige" uit Brussel schrijft over wat genoemd wordt „de revolutioa- naire agitatie in de haven van Antwer pen en zij stelt hierbij de vraag, waarom de Belgische regeering nog langer hel optreden te Antwerpen van den Neder lander Fimmen als agitator duldt. Anderzijds schrijft de ..Lloyd Anver- sois" o.m. het volgende: „D'e overheden sluiten de oogen voor het gaan en komen van zekere vreemde onruststokers, die vrij te Antwerpen afspraken komen ma ken met de Belgische extremistische lei ders. Het is werkelijk niet om kaart te spe len of om een glas bier te drinken, dat die publiek bekende oproerstokers van Parijs, Duinkerken en vooral van Am sterdam naar Antwerpen komen. De vreemde kopstukken komen hier in auto's met vervalschte nummerplaten of in Parijsche taxi's aan. Voortgaande op de door ons ingewon nen inlichtingen kunnen wij bevestigen, dat er te Atwerpen een centrum van re- volutionnaire propaganda bestaat." DIENSTPLICHT IN ENGELAND? „Vrijwilligers-sieissl in groot gevaar." Gedurende het Hoogerhuis-debat heeft gisteren de onderstaatssecretaris, loro Stanhope, gezinspeeld op de mogelijkheid van invoering van dienstplicht in Grooi Brittannië. Hij zeide verplicht te zijn te erkennen, dat onder de huidige omstan digheden 'het systeem van vrijwiilig.j dienstneming in groot gevaar verkeerde. Voorts zeide hij, dat het van de lucbt- bewapening der andere naties zou afhan gen, of Engeland na beëindiging van hot bewapeningsprogram van 1937 zijn lucht macht nog verder zou moeten uitbreiden. RUSSISCHE BEN21NEAANK0GPEN IN AMERIKA. Het A.N.P. meldt uit New-York: Vol gens berichten in de bladen heeft Sow- jet-Rusland onlangs wederom in Amerika

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1