DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 41 Politieke samenwerking. Buitenland. Binnenland Gevaarlijk on-verstand. Belangrijkste Nieuws lANKËTBAKKgRM van MEI4E Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", llureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer II. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middolburg, Goes en Vlissingen f 0,20. Losse nummers 5 cont Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. In zijln Vrijdag gehouden begrootings- rede heeft Minister Golijn ook enkele op merkingen gemaakt -over de mogelijkheid van politieke samenwerking. Spr. stelde op den voorgrond, dat hij onder een parlementair kabinet iets am ders verstaat dan er gewoonlijk onder verstaan wordt. Parlementaire Kabinet ten in den klassieken zin van het woord zijn wijl slechts bestaanbaar bij bet zuivere twee-partijenstelsel, in Nederland ondenkbaar. „Biji onze toestanden mag men elk Ka binet parlementair noemen, dat er in slaagt in goede harmonie met de Volks vertegenwoordiging zijta, arbeidsplan tot een goed einde te brengen, ongeacht de wijze, waarop bet Kabinet is tot stand gekomen 1 „Voor zulk een harmonische samen werking tusschen Parlement en Kabinet, aldus vervolgde de beer Colijin, is een algemeen geestelijke verwantschap on ontbeerlijk en die geestelijke verwant schap is slechts bestaanbaar bij de erken ning van bet feit, dat de Nederlandsche natie een Christelijke natie is en dat de grondbeginselen van bet Christendom haar erkenning behooren te vinden in bet Staatsbestuur. Men kan daarbijl de grens intusscben niet te eng trekken, omdat anders de practijk tot nihilisme zou voeren. Volgens den beer Kersten mogen antirevolutio nairen en Christelijk Hdstorischen niet samenwerken met liberalen of vrijzinnig- democraten. Nog minder mogen zij dat doen met de RoomJsch-KathoIieken. Hoe men in Nederland dan wel tot Kabi netsvorming moet geraken werd in het mjidden gelaten. 'Ook 'Ontbreekt bet heel vaak aan een stemmigheid, wanneer bet gaat om de vraag, wat bet Christendom van de staatkunde mag verwachten. De beer Kersten en de beer Van Houten beplei ten beide een christelijke staatkunde, maar als men den inhoud van ieders pleidooi onderzoekt, vindt men slechts lijnrechte tegenstellingen. Ieder van die ibeeren zegt: wat ik bepleit is de chris telijke politiek. Maar zij verdragen elkan der als water en vuJur. Daarom herbaal ik, wat ik gezegd heb: men mag de grenzen niet te eng trekken. Bij de hapelooze versplinter ring, ook ander bet positief-christelijke volksdeel in ons land, zou dit leiden tot negatie van eiken Cbristelijfcen in vloed op de staatkunde. Daarom komt bet mij voor, dat men allen bijl de samen werking moet betrekken, 'die de groote levenswaarheden van het christendom bereid zijn te aanvaarden, ook in baar toepassing op de staatkunde. En dan sluit ik in dezen tijd van grem- zelooze geestelijke verwarring in een ge spleten en gebroken wereld zelfs ben niet uit, die slechts krachtens traditie aan de uiterlijke openbaring van de levenswaar den van 'bet Christendom vasthouden, die gehandhaafd en gesterkt willen zien. Ook zij, die zich vaak ook uit tradi tie keeren tegen een christelijke staat kunde, kunnen toch moeilijk het oog slui ten voor bet feit, dat een krachtige chris telijke levensovertuiging den eenigen waarborg biedt tegen de ontbindende en verwoiestende krachten van dezen tijld. Wie uitsluitend steunend op de mensche- lijke rede den strijd wil voeren tegen de geestelijke verwording, die onzen tijd kenmerkt, zal ervaren, te hebben ge leund op een rietstaf, die de hand door boort. Onze groote volksgoederen zijln alleen veilig verankerd in de erkenning van het Goddelijk gezag over den mensch, over de maatschappij en in den Staat. Daarin alleen ligt ook de waarborg voor het voortbestaan van een gezande demo cratie. Daarom worde op die basis en in rui men zin naar eenheid gestreefd, odk als straks de vorming van een nieuw kabinet ter sprake komt." DE STRIJD OM MADRID. Hebben de opstandelingen wat meer succes? Hoewel de verdedigingsraad van Ma drid volhoudt dat de nationalisten ner gens er in geslaagd zijn de Manzanares over te steken, werd gisteren in den loop van den avond de mededeeling van de rechtschen, dat zij in het Noordwesten er in geslaagd waren de rivier over te ste ken, bevestigd. Radio-Sevilla deelde gistermiddag me de, dat de berichten van gistermorgen omtrent het oprukken van de drie colon nes van Valera ten Zuiden van Madrid, welke de Manzanares hebben overschre den en het park hebben bezet ten Noord- Westen van de universiteiswijk, bevestigd worden. Dën geheelen dag heeft de artillerie der Ingezonden Mededeeling. KXMMKXM A K n h -h opstandelingen het westelijk deel van Madrid boven het Noorderstation gebom bardeerd. D'e schade aan gebouwen is groot, maar er zijn weinig slachtoffers gevallen, aangezien dit deel der stad ont ruimd is en tot oorlogszone is verklaard Deze mededeelingen werden als volgt beëindigd: Gisteren is een historische dag geweest voor de nationalistische troe pen, die begonnen zijn met de verovering van den kom van Madrid. In zeerkor- ten tijd zullen de voornaam ste gebouwen de roodgouden- vlag dragen. Uit Avila wordt gemeld: Het gevecht is thans tot in Madrid zelf doorgedron gen. D'e bevolking is hierover verschrikt en trekt naar het N.O. der stad. De opstandelingen kunnen thans langs hreede straten, soms wel 40 M. breed, oprukken. De opstandelingen blijven de stad van vliegtuigen uit bombardeeren. Het 'hotel Savoy en de Fransche am bassade zijn door bommen getroffen. Ten gevolge van het bombardement zijn ver scheidene branden uitgebroken. DE ARRESTATIE VAN DUITSCHERS IN RUSLAND. Geruchten omtrent een diplomatieke breuk. De Duitsche ambassade te Moskou heeft geprotesteerd tegen de arrestatie van 23 Duitschers te Moskou en Leningrad. Het Volkscommissariaat van buitenland- sche zaken heeft het protest afgewezen, doch het geeft toe, dat 14 personen, die van militaire spionnage worden beschul digd, o.a. twee vrouwen gearresteerd zijn. Het is de Duitsche instanties in Rus land nog niet gelukt, den gearresteerden een bezoek te laten brengen door een Duitsch ambtenaar. Slechts na veel moei te heeft men de namen van veertien ge vangenen vernomen. De inlichting van de Russische regeering moet als absoluut onvoldoende worden beschouwd. Naar Havas meldt, doet in zekere politieke kringen te Berlijn het gerucht de ronde, dat een diplomatieke breuk tusschen Rusland en Duitseh- land aanstaande is, als gevolg van het Duitsche protest te Moskou en het gevolg da ar van. De Berliner Boersenzeitung is van oor deel, dat de door Rusland genomen maat regelen een ernstig conflict tusschen Duitschland en Rusland beteekenen. TOKIO EN BERLIJN ZOUDEN ANTI COMMUNISTISCH VERDRAG SLUITEN Naar te Sjanghai vernomen wordt, wordt in Japan buitengewoon strenge censuur toegepast op de berichten, vol gens welke Tokio en Berlijn ondanks alle tegenspraken bezig zijn, een anti communistisch verdrag te sluiten. Een hericht, dat een Amerikaansche correspondent aan zijn blad trachtte te sturen, werd ingehouden. Een Japansch blad, dat op een dergelijk verdrag had gezinspeeld, werd in beslag genomen en aan andere bladen is bericht gezonden dat omtrent dit onderwerp niets mag wor den gepubliceerd. BERLIJNS VERDRAGOPZEGGING. Een verklaring van Eden. In antwoord op een vraag heeft de En- gelsche minister van buitenlandsohe za ken, in het Lagerhuis een verklaring af gelegd uit naam der Engelsche regeering over Duitschlond's opzeggen van de clau sules in het verdrag van Versailles be treffende het internationale regiem der waterwegen. Het is voor de Britsohe regeering een teleurstelling, dat op het oogenblik, waarop de besprekingen werden voortge zet en ondanks de verleden jaar gegeven verzekeringen, Duitschland eens te meer de procedure der onderhandelingen heeft laten varen ten 'gunste van een eenzijdig optreden. Handelingen van dezen aard mlaken het olnderhouden van internationale be trekkingen eenigszdns moeilijk. Eden antwoordde niet op de vraag van Aittlee of er nog andere verdragen met Duitschland bestonden die gevaar liepen door Duitschland eenzijdig opgezegd te worden. Het is nog de vraag, of deze verklaring noig gevolgd zal worden door een stap te Berlijn. Naar aanleiding van de bezwaren, die minister Eden heeft ingebracht tegen de Duitsche handelwijze ten aanzien van de opzegging der soheepvaartbepalingen van Versailles, wordt in politieke krin gen te Berlijn geconstateerd, dat wellicht over het hoofd is gezien, dat Duitschland in langdurige onderhandelingen steeds weer vergeefs getracht heeft door over eenstemming te komen tot opheffing van de eenzijdige discrimineeringen ten na- deele van Duitschland door de bepalingen van Versailles. Eerst toen niet meer getwijfeld kou worden aan de nutteloosheid van verdere bemoeiingen aldus verklaart men heeft de Duitsche regeering tot den stap in kwestie besloten. Men verwacht te Parijs, dat verschei dene mogendheden bdji de Duitsche regee- ring stappen zullen ondernemen. KRUITFABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN. Tientallen dooden; een paar honderd gewonden. Gisternamiddag heeft zich een ontplof fing voorgedaan in de kruitfabriek van Saint Chamas te Marseille. In het geheel zijn 36 personen gedood en ruim twee honderd gewond. D'e ramp ontstond door het uitbreken van een brand in één van de bijgebouwen. Het geweld der explosie was zoo groot, dat het slechts met dat van een hevige aardbeving kan vergeleken worden. In een omtrek van vele kilometers stonden de huizen te schudden op hun grondves ten. Italië heeft weldra bijna 80 duikbooten. D'e vlootcorrespondent van de „D'aily Telegraph" verklaart te hebben vernomen dat Italië thans 24 duikbooten in aan bouw heeft, waardoor het meest uitge breide oogenblikkelijke programma van alle mogendheden bereikt wordt. Wanneer deze 24 duikbooten klaar zijn, zal Italië namelijk de beschikking hebben over 77 onderzeebooten van modern type, hetgeen slechts drie minder is dan Frankrijk, de leidende mogendheid op het gebied van duikbootenbezit. Een nieuwe gouverneur-generaal in Zuid-Afrika. Op aanbeveling van Hertzog heeft de koning, Duncan, minister voor het Mijn wezen der Zuid-Afrikaansche Unie, aan gewezen als opvolger van Clarendon in de functie van gouverneur-generaal der Zuid-Afrikaansche Unie. Voor het eerst zal een Zuid-Afrikaan deze hoo'g'e functie bekleeden. Korte Berichten. i Blijkens de jongste statistische ge gevens telde de bevolking van Engeland en Wales midden 1935 40.645.000 zielen, hetgeen een toeneming van 697.000 zielen beteekent sedert de laatste volkstelling in 1931. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. Zal ieder den bruidsstoet kunnen zien? Op den dag van de voltrekking van het huwelijk van de Prinses zal te 's Graven- hage de geheele binnenstad voor tram verkeer en auto's behalve die der genoo- digden, afgesloten worden. Het vraagstuk van verkeer en orde houdt de autoriteiten bij wijze van spre- Naar aanleiding van ons artikeltje van Woensdag 11 November: „Een slechte dag voor Mussert", ontvingen wij een ongeteekend artikel, waarin de schrijver of overschrijver of door-gever, een poging doet om het onvaderlandslie vend gestook van den leider der N.S.B. goed te praten. Hij ontkent niet, dat de heer Mussert verklaarde, dat „de devaluatie van den gulden 'het begin is van het financieel bankroet", dat er niets zoo failliet is als de Nederlandsche Staat en dat hij (Mus sert) geen f 100 zou wagen om N.W.S. te koopen, maarzoo zegt hij dit had betrekking op het nemen van N.W.S. aan „volwaardige" guldens. Nu de gulden ge vallen is, staat de zaak er anders voor Werkelijk niet onaardig gevonden. Er is echter een kleinigheid over 't hoofd gezien en wel de datum waarop de heer Mussert zijn redevoering 'hield, en dat was ongeveer drie weken na dat het 'besluit om den gouden standaard los te laten, was genomen. Op een moment dus, dat er van „volwaardige" guldens geen sprake meer was. Wie de redevoeringen van den heer Mussert leest, kan tot geen andere con clusie komen, dan dat een poging gedaan werd om het crediet van den staat te schaden, natuurlijk met geen andere be doeling, dan de Regeering in moeilijk heden de brengen. Met het voor Mussert beschamende resultaat, dat 3 pet. staatsleening meer dere malen overteetend werd. Nu willen wij naar goede gewoonte gaarne verzachtende omstandigheden aanvoeren. Op een onlangs gehouden landdag ver klaarde de heer Mussertvan mone taire kwesties heb ik geen ver st a n d. De juistheid van deze bekentenis ia intusscben wel gebleken. Maar men zal het met ons eens zijn, dat hij dan ook beter deed zich in deze kwesties niet te mengen en niet door zijn onverstand 'het crediet van den Staat te schaden. Met name een „leider", die de pretentie voert beter dan welk Kabinet ook ons land te kunnen regeeren, diende zoo ver standig te zijn niet op dusdanige wijze zijn werkelijk niet ongevaarlijk onver stand te demonstreeren. ken dag en nacht bezig. Hoeveel men sahen er zullen komen, is moeilijk te schatten, maar men rekent stellig op een aantal, dat niet ver van het millioen zal afblijven. Of al deze menschen een plaats langs den weg zullen kunnen krijgen, is de vraag. Als men het aantal beschik bare vierkante meters langs de route uit rekent, komt men niet tot de helft. Ver wacht wordt, dat vooral het massa'e Alexanderveld, het breede Nassauplein en Plein 1813 de meeste toeschouwers zullen opnemen. Bovendien zijn er duizenden woningen langs de route, die ook ettelijke tiendui zenden een plaats kunnen bieden, zoodat de politie hoopt dat men er wel in zal slagen de massa een plaats te verschaf fen. PRINS BERNHARDS BEëEDIGING TOT RITMEESTER. Naar men verneemt, zal de beëediging van Z.D.H. Prins Bernhard tot ritmees ter a la suite bij de Blauwe Huzaren zeer waarschijnlijk geschieden op 7 Decem ber a.s. DIESELTRACTIE BIJ DE SPOOR WEGEN. Naar gemeld wordt, zullen de Neder landsche Spoorwegen Maandag 30 No vember, de volledige dieseltractie weder om invoeren, hetgeen neerkomt op uit breiding van den dienst met ongeveer 10 procent en waardoor de dieseltractie op normaal peil zal zijn ingevoerd. DE INTERLOCALE POSTTARIEVEN. Verlaging van de porti voor brieven en briefkaarten twijfelachtig. De leiding van het staatsbedrijf der P.T.T. zal, aldus de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over de begrooting van dit bedrijf voor 1937, of schoon daarin belemmerd door de geraam de uitkeering aan de schatkist, de aan dacht blijven richten op mogelijkheden van tariefsverlaging. Echter betwijfelt de minister het ten zeerste, of het in 1937 mogelijk zal zijn te voldoen aan den wensch tot verlaging van het interlocale briefport van f 0,06 op f 0,05, en dat van de interlocale briefkaar ten van f0,05 op f 0,02%. Den eersten tijd is het wel zeer de vraag op deze verlaging ingevoerd zal kunnen worden in verband met den omvang van het be drag, dat er mee gemoeid zou zijn Binnenland. Nederland en de internatoionale Rijn- vaartacte. De regeering en de radio. Distributie van visch voor werkloozen. Verlaging telefoontarieven? Buitenland. "Weer vorderingen der opstandelingen te Madrid. D'e gevolgen van Berlijns verdragopzeg- ging. Anti-communistisch verdrag tusschen Tokio en Berlijn. Kruitfabriek bij Marseille in de lucht ge vlogen. Dlreigt een "diplomatieke breuk tusschen Rusland en Duitschland? VERLAGING TELEFOONTARIEVEN? De minister van binnenlandsche zaken is tot verlaging bereid als de bedrijfsuitkomsten gunstig blijven. Als de exploitatie-uitkomsten van het staatsbedrijf der P.T.T. een gunstig ver loop blijven houden is de minister, naar hij in de memorie van antwoord inzake de begrooting van dat bedrijf meedeelt, bereid verlaging van de telefoontarieven in het verkeer over korte afstanden te bevorderen. Bij de overwegingen ter zake zal de wensch om de interlocale tariefs zones van 110 en 10—15 K.M. samen te Voegen tot één tariefszone van 115 K.M. worden herzien in verband met de in den laatsten tijd meer blijkende behoefte aan verlaging van het 6-centstarief. DISTRIBUTIE VAN VISCH THANS BEGONNEN. Eerste zendingen voor Noord-Brabant en Limburg. 'Gisteren is de Regeermg begonnen met distributie van visch aan. werkloozen. Vanwege het Ministerie van Sociale Za ken is in de Rijksvisehhallen te IJmuiden een kantoor gevestigd, waaraan eenige ambtenaren zijn verbonden. Een van hen treedt als kooper op in den Rijksvischaf- slag, doch de visch Wordt door vakmenr schen, die ook voor de andere handelaren Werken, bewerkt en verpakt. Voor werkzaamheden, als 't vervoeren van de visch naar de spoorwegwagons, het schoonmaken der kisten en meer van dien aard, zijln acht werkloozen uit de ge meente Velsen aangewezen, die voor deze werkzaamheden een toeslag van 20 pet. hoven hun steunuitkeering ontvangen. Vanmorgen heeft de rijksinkooper onge veer 50 kisten, dus ongeveer 2500 kg visoh gekocht, hoofdzakelijk wijting en kleine sohelvisch. De vischprijzen waren niet hoog, zoodat de visch Ikon worden ingekocht voor ongeveer f 4f 5 per kist, dus 8 a 10 ot. per kg. De visch is hoofd zakelijk bestemd voor gemeenten, in N. Brabant en Limburg. CONCENTRATIE BIJ BIJZONDER ONDERWIJS. Rapport der Staatscommissie op alle punten afwijzend? Naari aanleiding van een vraag, ge steld. op een vergadering van den Kamer- kring Friesland van de C.-H. Unie, deel de het Tweede Kamerlid de heer J. Bakker mede, dat binnenkort het rap port van de Staatscommissie over de con centratie van het bijzonder onderwijs zal verschijnen. Naar spreker verwacht zal dit rapport op alle punten negatief zijn. Concentratie bij bet bijlzonder onderwijs is naar spr. meening onbestaanbaar door het verschil in richting. Bovendien is go- bleken, dat minister Marohant indertijd met de concentratie biji het openbaar on derwijs odk te ver is gegaan. PROF. HUGO VISSCHER EN DE S. G. P. Naar het „Volksblad"' vernam is het thans zoo goed als zeker, dat de Staat kundig Gereformeerde Partij en de door Prof. Hugo Visscher gestichte Christelijk Nationale partij onder leiding van prof. Hugo Visscher, in één partij zullen gaan samenwerken. De onderhandelingen over deze fusie zijn reeds gevoerd en intern is men vrijwel geheel tot overeenstem ming gekomen. Alleen is nog niet bekend, onder welke naam de nieuwe partij zal optreden. Prof. Hugo Visscher zou een zetel in het hoofdbestuur krijgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1