Memorie van Antwoord van Minister Gelissen. De Erfenis uit Amerika Gemengd Nieuws Indiening van industrie-vestigingswet binnenkort te wachten. F E U I L L E T O N De rente voor deze geldleening was aanvankelijk gesteld op 3V2 pet. Ech ter is daarbij rekening gehouden met een zeker disagio, n.l. van 89.000, dus voor renteverlies tijdens den houw en onvoor ziene uitgaven. Daar in besluiten tot het aangaan van geldleeningen de rentelimiet wordt vermeld hij den parikoers, dient deze limiet iets hooger te liggen dan 3V2 pet. Gedep. Staten stellen voor deze limiet te bepalen op 3% pet. Hoezeer de kans groot is, dat de bouw kosten door het loslaten van den gouden standaard hooger zullen worden, wen- schen Gedep. Staten het bedrag der lee ning voorshands te bepalen op één mil- lioen gulden, welk bedrag daarvoor aan vankelijk noodig werd geacht, zulks te meer wijl thans het bedrag der verhoo ging niet met zekerheid kan worden ge raamd en naar het zich laat aanzien be perkt van omvang zal zijn. De aflossing der leening zal plaats heb ben in ten hoogste 40 jaar en ten minste 114.000 per jaar bedragen. Densionneering leden Gedep. Staten. In de zomervergadering werd een commissie uit de Statenleden opgedragen de herziening van de Verordening tot re geling van de pensionneeriug van de lo den van Gedep. Staten en het dienen van advies met betrekking tot een tweetal mo ties, te weten een motie-Dekker en een motie-StavermanÜnderdijk, beide be trekking' hebbende op het zitting hebben van leden van Gedep. Staten in het be stuur van door de Provincie in eeniger- lei vorm gesubsidieerde ondernemingen, De commissie bestond uit de heeren mi' A. J. J. M. Mes, D. Kodde, A. G. de Baare, P. Erasmus, M. de Looze en als secretaris mr dr Teilegen. De commissio stond eerst voor enkele beslissingen van principieelen aard. Thans is bij de Prov. wet aan de Sta ten wel de bevoegdheid, doch niet de ver plichting van een pensioen-, wachtgeld regeling en regeling van weduwen en weezenpensioen verleend. De commissie overwoog het al of niet toekennen van a. eigen pensioen; b. wachtgeld; c. we duwen- en weezenpensioen. In 1921 werd reeds een regeling voor eigen pensioen ingevoerd, doch zoo dat een pensioen direct ingaat, terwijl de wet thans alleen toelaat dat men op 65-jari- gen leeftijd,, ook al heeft men voor dien reeds de functie va,n Ged. LStaten neer gelegd, pensioen krijgt. Jufct mede daardoor is de commissie gekomen tot de overtuiging, dat eén wachtgeldregeling billijk is en doordat zij afloopend is, zeer onvoorziene omstandigheden huiten beschouwing ge laten, niet verwacht kan worden, dat in de toekomst overmatig zware eischen aan de Prov. fondsen zuilen worden gesteld. De meerderheid van de commissie meende, nadat de kwestie van het wedu wen- en weezenpensioen een onderwerp van langdurige beraadslaging uitgemaakt had, dat er voldoende redenen zijn om tot invoering van een gezinspensioen met den aankleve van dien over te gaan. Het wachtgeld wordt uitgetrokken op 75 pet. voor het eerste jaar, 50 pet. voor het tweede jaar, 25 pet. voor het derde jaar, alles van de laatstelijk genoten wedde. Het pensioen zal bedragen voor elk jaar een twintigste van de jaarwedde, doch nimmer meer dan de helft dei' wed de. Het zal ten minste f 1000 bedragen als een lid als zoodanig ontslag neemt wegens ziels- of lichaamsgebreken. Voor de weduwe zal het pensioen de helft zijn van dat van de man tot ten hoogste In de Memorie van Antwoord over de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, wijst minister Gelissen er op, dat men de taak van do Mij. voor In dustriefinanciering niet dient mis te ver staan. Men moet rekening houden met hot feit, dat de regeering voer industrie- Ifinanciering niet over een willekeurig aantal millioenen beschikt, waarmede een groot aantal nieuwe industrieën „zonder meer" zouden kunnen worden opgezet. Bij de door verscheidene leden uitge sproken verwachting, dat de regeering er vooral naar zal streven voor het bedrijfs leven een rendabele basis te scheppen, deelt de minister mede, dat hij in dit opzicht ook zijn taak ziet. Bij1 beschouwing van den invloed van nieuwe verhoudingen op monetair ge bied zal echter voor de regeering uiter aard niet slechts het industriebelang leidraad mogen zijn. lutusschen zal de minister aan het vraagstuk van prijs- iverhoogingen zeer bijzondere aandacht blijven schenken. De minister merkt op, dat hem voor alsnog de bevoegdheden ontbreken, om vestiging van nieuwe ondernemingen in bepaalde gevallen te verhinderen. lutus schen kan de indiening der Industrieves- tigiiigswet zeer binnenkort verwacht wor den. De gewijzigde situatie op monetair ge bied heeft ten gevolge, dat de positie voor de zeescheepvaart zich minder on gunstig laat aanzien. Intussclien meent de minister, dat wel vaststaat, dat steun in den tot dusver ge geven omvang niet meer noodig zal zijn. De betreffende post voor steun aan Ie zeescheepvaart werd derhalve met J' 8.000.000 op 4.500.000 teruggebracht. Er bestaat grond voor de verwachting, dat de depreciatie voor onze havensteden een zeker voordeel zal beteekenen. Wat de wet op de evenredige vracht- verdeeling betreft, kan worden opge merkt, dat in de uitvoering daarvan al leen door wetswijziging eenige verbete ring zou zijn te brengen, doch daarmede zouden de door vele leden gesignaleerde moeilijkheden voor de binnenschippers vermoedelijk slechts zeer gedeeltelijk kun nen worden opgeheven. Zoolang de Minister geen hetere re geling voor de schippers en ten aanzien van het vervoer kan brengen, wil hij de intrekking dezer wet niet voorstellen. Ongetwijfeld zou het onbillijk zijn, aan den liandeldrijvenden en industrieelen middenstand prijsopdrijving te verwijten. Veeleer bestaat er geieede aanleiding am ook te dezer plaatse met waardeering te gewagen van de correcte houding van den winkelstand, die over het algemeen bij het intreden van den nieuwen toestand het zijne deed om noodelooze opschud ding te voorkomen. De minister kan niet nalaten, telkens wanneer zulks dienen kan, onder de aan lacht van het publiek te brengen, dat niet iedere prijsverhooging zonder meer als prijsopdrijving is te bestempelen. De klacht van sommige leden in zake uitwassen van de verbruikscoöpti cvties wil de minister zonder meer niet beoor- deelen. Dat sommige landbouwcoöperaties in plaats van zich te beperken tot levering van bedrijfsbenoodigdheden, al meer het terrein van den middenstand betreden, acht de minister een verschijnsel, dat in sommige gevallen te betreuren, in andere gevallen onvermijdelijk is. Naar de meening van Jen minister is wijziging' van de tot dusverre gevoerde handelspolitiek niet mogelijk zoolang eeu eenigszins algemeene tendenz tot wijzi ging der te voeren handelspolitiek in an dere landen niet duidelijk is. Naar aanleiding van de meeningen, ge uit döor verscheidene groepen van leden betreffende de vraag, of vervanging van contingenteeringen door invoerrechten gewenscht moet worden geacht, deelt do minister mede, dat het standpunt der regeering te dien aanzien nauwelijks wij ziging heeft ondergaan sinds zij dit in den loop van het vorige jaar aan de Staten-Generaal heeft kenbaar gemaakt. Regelmatige exportpremies acht de re geering thans even als voorheen bepaald ongewenscht. De regeering is van oor deel, zooals door haar reeds herhaalde malen is naar voren gebracht, dat het streven naar ordening, opkomende uit het bedrijfsleven, onder bepaalde voorwaar den den steun der overheid verdient. f 1400, voor een kind een zesde van dat der moeder, is ook deze overleden dan een derde. De commissie stelt voor ook voor de reeds gepensionneerde leden van Gedep. Staten en de thans in functie zijnde leden, nieuwe bepalingen in het leven te roepen, o.a. ten aanzien van do P'ensionneering van hun weduwen en weezen. Opgelicht door den „chef de reception". Een bekende buiten- landsche auteur, die sinds langen tijd in een hotel in liet centrum van Amsterdam verblijf houdt, is de dupe geworden van een geraffineerden oplichter, die als chef de reception in liet hotel werkzaam was. Ook het hotel is ernstig gedupeerd dooi den dader, die thans voortvluchtig is, meldt de „Telegr." Bende aardappel dieven ge snapt. De Rijks- en Gemeentepolitie van Weert cn Nederweert is er in ge slaagd de hand te leggen op een groep aardappeldieven, die vooral de laatste drie weken liun operatieterrein hadden in Weert, Nederweert en EU. Het zijn de 31jarige H. J. M. J. uit Venlo verblijvend te Weert, de gebroeders F. J. cn S. J. uit Weert respectievelijk 20 en 14 jaar oud, de 21-jarige v. d. If. aldaar, alsmede vrouw G. J. T. De laatste drie weken hadden op tal van plaatsen in Weert, Nederweert en Ell groote diefstallen van aardappelen plaats, welke ingekuild waren en het viel op, dat de dieven steeds van een auto had den gebruik gemaakt. Rijks- en gemeente-politie stelden een specialen dienst in en het gehikte met behulp van den crisisopsporingsdienst de dieven te vangen op liet oogenblik, dat zij weder een vracht aardappelen van Ell naar Weert vervoerden. Voordat de gedupeerde landbouwer in Ell wist, wat er gebeurd was, zat het geheele gezelschap al achter slot en grendel. Hoe de dieven te werk gingen? Zij huur den in een garage een auto, waarmee ze den hoer op reden om te zien, waar ergens aardappels ingekuild waren, 's Nachts gingen ze dan terug met een vrachtauto om den voorraad te stelen. Een volgeladen vrachtauto met aard appelen was nog pas vervoerd naar de mijnstreek waar ze huis aan huis ver kocht werden. Se n s ationeele achtervol ging van een autobestuurder. Vrijdagavond ramde een vrachtauto te Tilburg in volle vaart een vóór hem uit rijdende met een paard bespannen nielk- kar. De voerman viel van de kar, de kar vverd vrijwel geheel vernield en het paard sloeg van de weeromstuit op hol. liet dier kon eenige honderden meters verder worden opgevangen. De vrachtauto reed in volle vaart door. Een en ander was echter opgemerkt door een zich in de huurt bevindenden agent van politie. Toevallig passeerde een auto van den Crisis-opsporingsdienst. De politieman vroeg assistentie en nu kon met een vaart van 110 K.M. per uur de achtervolging van den vluchteling worden ingezet. Eerst te Vught kon de vrachtauto wor den ingehaald en de bestuurder tot stop pen worden gedwongen. Vervolgens ging de agent van politie in de cabine naast den bestuurder zitten en deze laatste werd gedwongen rechts omkeert te maken naar Tilburg, waar op de plaats van het ongeval proces verbaal tegen hem werd opgemaakt. Een koffiedrinker, die op de koffie kwam. Een lunchroonihou- der te Tilburg vermiste sedert eenigen tijd geregeld geld uit zijn kasregister. Toen liij de omstandigheden eens goed naging, kwsfhi hij tot de bevinding, dat de vermissing van geld steeds geconsta teerd moest worden, wanneer de 23-jarige jongeman T. F. uit Breda in de zaak een kopje koffie was komen drinken. De politie werd in den arm genomen en deze stelde zich verdekt in de lunchroom op in de onmiddellijke nabijheid van het kasregister. Het geduld werd nog niet eens zoo lang op de proef gesteld. Spoedig kwam de Bredasche jongeling binnen en minzaam als steeds serveerde men Iieni het beleefd gevraagde kopje koffie. Maar, ditmaal zou de jongeman zoowel in let terlijken als in figuurlijken zin, op de koffie komen. Want, zich even alleen wanende met de kassa, deed hij fluks een greep en liet volgende oogenblik was een bedrag van f 4,75 naar zijn zak over geheveld. Hij werd op staanden voet ge arresteerd. Twee en dertig schapen verdronken. D'e bewoners van de huizen in de omgeving van de Geref. 1 Kerk te Nieuwerkerk aan den IJsel wer den Zaterdagmorgen opgeschrikt door 1 een hevigen plons en luid hulpgeroep. Zij snelden naar buiten en zagen in hot ka naal, juist tegenover de kerk, een groote trailer liggen. De cabine stak nog slechts voor een klein gedeelte boven het water uit. De wagen was gekanteld en lag- op de linkerflank. Uit den trailer, die geladen was met een honderdtal schapen, steeg een klagelijk geblaat op. Uit de cabine klauterden twee mannen, die den wal wis ten te bereiken. Met man en macht stelde men pogin gen in het werk 0111 ook de dieren in vei ligheid te brengen. De omstandigheid, dat de trailer aan den bovenkant open was, vergemakkelijkte het reddingswerk. Ver scheidene schapen kwamen echter in het water terecht of spartelden zoo hevig te gen, dat ze niet naar den wal konden wor den gesleept. Een aantal dieren verdween dan ook in de diepte. De zware vacht, die veel water opslurpte, trok ze naar hene den. Aanvankelijk vreesde men, dat onge veer 35 schapen verdronken waren, maar toen de geredde dieren konden worden gesteld, bleek liet nogal mee te vallen. In totaal waren 22 schapen omgekomen. Het vleesch van de verdronken exem plaren is ongeschikt voor de .consumptie. De bestuurder van den trailer schijnt plotseling de macht over het stuur te zijn kwijtgeraakt. Sigarettenpapier in een benzinetan k. I11 den nacht van Don derdag' op Vrijdag werd te Moerdijk door de marechaussee een Belgische vracht auto aangehouden. Tijdens het onderzoek wist de chauffeur, zekere H., uit Ephicien in België in de duisternis te ontkomen. Vrijdagmorgen ontdekte de veldwachter van Ilooge Zwaluwe den vluchteling ech ter in een café, zoodra deze den politie man ontdekte, zette hij het op een loopen. Hij kon evenwel later aangehouden wor den en voor den burgemeester van Ilooge Zwaluwe voorgeleid worden. Bij onderzoek in den wagen vond men in de benzinetank niet minder dan 1450 hoekjes Belgisch sigarettenpapier verbor gen, welke frauduleus over de gTens wa ren gesmokkeld. Auto en sigarettenpapier werden in be slag genomen en de verdachte werd' ter beschikking' van den inspecteur der in voerrechten te Breda gesteld. I nv a 1 i 11 een b o e r d e r ij. On danks streng toezicht wordt in de volks buurten van Amsterdam nog wel eens vleesch in den handel gebracht, dat af komstig is van frauduleus geslacht vee. Dit vleesch is uiteraard ongekeurd, ter wijl ook de accijnzen niet zijn betaald. Rijks- en gemeentepolitie te Diemer- brug zijn er thans in geslaagd aldaar eenige personen op te sporen, die zich aan deze frauduleuze slachtingen hebben schuldig gemaakt. Een inval in een boer derij aan den eenzamen dijk langs de Weespervaart zag men met succes be kroond. Hier vond men n.l. een ter plaat se geslachte vette koe en een dood kalf. D'e bewoners van de boerderij hadden do dieren niet zelf geslacht, doch hiertoe wel gelegenheid gegeven. Het vleesch werd in beslag genomen. Bijna lezelfdor tijd kon men niet ver van de boerderij een jongeman aanhou den, die op verdachte wijze per bakfiets vleesch vervoerde. Toen de wielrijder aan den tand werd gevoeld, bekende hij, dat hij de koe zelf geslacht had. Hij had dit gedaan in een schuurtje, dat speciaal voor dit doel was ingeruimd. De politie legde beslag op een halve koe welke in de bakfiets werd vervoerd. Naderhand is al het in beslag genomen vleesch naar het abattoir in de hoofdstad overgebracht. Eenige processen-verbaal zijn opge maakt. Knoeier ij in Schiedams politiecorps. Reeds geruimen tijd liepen er geruchten dat er bij het Scliio- damsche politiecorps iets aan de hand was waarbij de hoofdinspecteur de heer E. N. H. D. betrokken zou zijn. Eind Sep tember j.l. verdween deze politieman on verwachts uit het politiecorps met „ziek teverlof". Uit de door de „Rott." ontvangen in lichtingen is gebleken dat de hoofdin specteur zich heeft schuldig gemaakt aan handelingen die met een plichtgetrouwe waarneming van zijn functie moeilijk te vereenigen zijn. Het blijkt, dat genoemde functionaris in zijn kwaliteit van politieman zijn be middeling verleende om een vuurwapen te mogen dragen maar een hooger be- drag in rekening bracht als waarvoor het wapen was afgestaan. 8 8 ia-C 6) door An n e B a e 1 e. 0 „Waar is het geld, vader, om er mee te komen?" vroeg Belle. „En hoe zou u de boerderij kunnen verlaten, vader, of Char lie zijn patiënten?" „Practisch, Belle, heb ik geen patiën ten", bracht Charlie hiertegen in met een zucht. „Ik heb een paar arme menschen, die niet kunnen betalen en na Amy's dood heb ik den moed niet gehad om uit te zien naar rijke klanten." „Geen klanten? Waar hebben jij en de kinderen dan van geleefd?" vroeg Belle. „Ik heb dr Silver weer geholpen. Hij heeft nooit weer, nadat ik wegging, een assistent gehad die liem paste, en hij was blij dat bij mij terug bad. Het is moeilijk een practijk te beginnen in Londen, dat van dokters krioelt en ik wilde wel, dat ik nooit voor me zelf begonnen was. Jij hebt wel gelijk gehad, dat ik heter paste voor een dorpspractijk. Maar noch ik, noch mijn liefste Amy wilden terugkeeren naar deze streek, en wij1 hadden nergens anders eenige connectie." „De oude Weatherley zou jullie beiden te gronde gericht hebben als je bier geko men was", lachte mijnheer D'auncey; maar Belle was stil. Zij had gewild dat haar broer het compagnonschap aan vaard had met een dokter in de dichtst bijzijnde stad, Harborough, bij wien hij zijn eerste praetische ervaring opgedaan had. Maar ze hield te veel van hem om hem verwijten te maken. Vanaf haar kin derjaren had zij aan hem gehangen met een vereerende genegenheid en in alles tegen hem opgezien. Hij was zes of zeven jaar ouder dan zij en nu al over de dertig. Iedereen hield van Charlie. Reeds toen hij een jongen was, won hij door zijn in nemendheid aller hart. Later veroverde hij het hart van een lief meisje, dat zelfs het ongenoegen van liaar vader de edel man Weatherley van Weatherley Court trotseerde om met hem het leven te dee- len. Dit was Amy,, over wier verlies hij diep treurde en die een teere en trouwe vrouw voor hem geweest was en een lief hebbende moeder voor zijn kinderen, niet tegenstaande de ongelijkheid van stand, waarover een edelman met veel land en een lange stamboom zoozeer gebelgd was. „Ik begrijp niet heelemaal hoe je kon bestaan van wat D'r Silver je betaalde", zei Belle aarzelend. „Dat konden wij ook niet, Belle'', her nam Charlie terwijl hij den onderzoeken den blik van zijn zuster ontweek. „Amy was zelfs genoodzaakt verschillende van haar schatten te verkoopen". „D'us je hebt hoofdzakelijk van haar geleefd? Maar Charlie, was dat nu wel in orde?" Wat moesten wij anders? Wij konden niet verhongeren, en ik dacht dat ik in- tussohen een practijk zou- krijgen. Natuur lijk moest er beslist geld wezen, toen zi.) zoo ziek was. Wij wisten, dat jullie ons niet konden helpen en haar vader wilde niet; tenminste, wij hebben 't hem maar niet gevraagd". „Je hebt toch zeker niet die heele twee duizend pond, die haar tante haar heeft vermaakt, uitgegeven?'' vroeg Belle. „Neen, er is nog- een paar honderd van over gebleven, die ik graag bewaren wil voor de kinderen, als bet mogelijk is", hernam Charlie voorzichtig en deemoe dig, zoodat hij meer dan ooit onweer staanbaar was voor Belle. „Waar is het goed voor, te praten over een paar honderd, als er binnen korten tijd duizenden in onze schoot vallen kun nen, zooals de appels vallen in Belle's schort wanneer zij dien ophoudt onder den appelboom", kwam mijnheer Dauncey tusschenbeide. „Laten wij er liever over praten wat wij er aan kunnen doen om ze in veiligheid te brengen voordat iemand anders zijn schort ophoudt. Rijpe goud appels moet men niet versmaden. Ha, ha!" „Daar moeten we in elk geval voor zor- zou zeggen?" bracht Belle tusschenbeide. Belle heteekenisvol aanziende. „Ik zal naar Amerika gaan en bewijzen, dat wij de naastbestaanden zijn, als jij, Belle, dan zorg' wilt dragen voor de kinderen zoo lang i-k weg ben. Om geen enkele reden moeten wij de kans om onze positie te ver beteren laten ontglippen. Vader zegt, dat hij enkele brieven heeft van Jabez Daun cey, die zijn identiteit kunnen bewijzen en ieder advocaat, waar ook ter wereld kun nen overtuigen, dat hij zijn naaste bloed verwant is. Jij zuil toch zeker niets in den weg leggen, wel Belle?" „Ik vraag mij af wat juffrouw Dulcey zou zeggen?" bracht Belle tusschenbeide „Natuurlijk zou ik de kinderen graag hier hebben, maar als je iets zekers in de waagschaal stelt voor iets onzekers, wat kan hun dan niet overkomen?" „Het kan niet onzeker zijn, Belle", zei mijnheer D'auncey, die rusteloos heen en wéér liep. „Eén van ons heiden moet gaan. Wij kunnen het tafelzilver verpan den; en een reis naar Amerika zou Char lie opknappen, die er uitziet alsof hij al de pillen in de apotheek van D'r Silver doorgeslikt had". „Als u al vindt dat ik er ziekelijk uit zie, wat zult u dan wel van de kinderen zeggen! Mogen zij hier komen Belle, dan heihen ze meteen eens wat afleiding". „Natuurlijk, Charlie. Ik heb er altijd al naar verlangd om ze hier te hebben", zei Belle. „Het lijkt wel gek, dat zij hier nog' nooit geweest zijn; maar Amy wilde ze nooit laten gaan nóch naar haar nóch naar jou familie en ze weigerde steeds als ik eens vroeg ze bij ons te brengen. Zi,j vond het natuurlijk ook vervelend, dat zij wel hij ons zouden komen en niet naar hot kasteel gingen; en de landheer is zoo heetgebakerd en zonderling dat hij dat misschien niet eens gevraagd zou hebben, al heet het dat hij' haar vergiffenis ge schonken heeft." „Laat dat teere punt rusten", viel mijn heer Dauncey haar in de rede. „Het is verkeerd om te trouwen zonder toestemming der ouders", zuchtte Char lie. „Men erkent dat, wanneer het te laat is. Het heeft mijn Amy erg ongelukkig gemaakt; het was mijn schuld. En wan neer ik aan het verleden denk, spijt dat me nog dikwijls". „D'enk dan liever aan het heden, en zet je schouders onder het Amerikaan- sche probleem!" riep mijnheer Dauncey ongeduldig uit, mot een wrevelig gebaar, terwijl Belle haar hand in die van haar broeder legde. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6