DE ZEEDW II bespaart tijd en geld Begrooting van het Verkeersfonüs. ZWAARDERE STUKKEN TWEEDE BLAD SUNLIGHT ZEEP 1 V liddelburg ijkdag. Loopdag. ter dag Zeeuw" il f2.50 f 0.20 Adm. van „De Zeeuw" Goes Uit het voorioopig verslag van de Tweede Kamer. Uit de Provincie Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. —SBH* VAK MAANDAG 16 NOV. 1936, Nr 40. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de Blijkens het voorioopig verslag over de begrooting van het Verkeersfonds voor 1937 vestigden vele leden er de aandacht op, dat de inrichting van deze begrooting leidt tot verschuiven van lasten naar de toekomst. Verscheidene leden gaven uiting aan hun teleurstelling, dat de coördinatie van het verkeer sinds het optreden van den minister geen stap verder is gekomen. Sommige leden meenden, dat de voor genomen coördinatie meer en meer gaat lyken op subordinatie van alle andere verkeersmiddelen aan de spoorwegen en de hiermede verbanden A.T.O. Andere leden voerden 1 iertegen aan, dat, zoolang men van meening is, dat het railverkeer onmisbaar is, dit verkeer, waarin honderden millioenen zajm geïn vesteerd, in de gelegenheid moet worden gesteld, zich op soepele wijze aan te passen aan de moderne techniek. Verscheidene leden oefenden ernstige critiek op de politiek van de regeering tegenover het benzinemotorverkeer. De druk, door personeele belasting, motor rijtuigenbelasting, en benzinebelasting op de autobezitters uitgeoefend, is zoo zwaar dat het aantal auto's, instede van, zooals elders, sterk toe te nemen, blijkens de laatste statistiek der motorrijtuigen te rugloopt. Deze leden waren dan ook van meening, dat de verwachting van den minister, dat de rijwiel- en motorrijtuigenbelastin gen te zamen 30 millioen gulden zullen opbrengen, niet zal warden verwezenlijkt. Verlaging van één of meer van deze be lastingen kwam hun gewenscht voor. Benige leden meenden, dat de benzine- belastmg verlaagd dient te worden naar mate de grondprijs van de benzine ten gevolge van de jongste monetaire maat regelen zal stijlgen. Sommige leden gaven in overweging, de bestaande belastingen op motorrijtui gen te vervangen door een heffing op benzine. Men gaf in overweging, voor motorrij tuigen maandbelasting-kaarten verkrijg baar te stellen. Men zou het gewenscht achten, indien de motorrijtuigenbelasting werd verlaagd voor de houders van motorrijtuigen, die daarvan niet dan binnen een beperkt ge bied gebruik maken. Verscheidene leden waren van mee ning, dat de jongste maatregelen op mo netair gebied zullen moeten worden ge volgd door een nieuwe oeconömiscbe po litiek, meer dan tot dusver gericht op werkverruiming en werkverschaffing waartoe op onbekrompen wijze gelden uit het verkeersfonds dienen te worden beschikbaar gesteld. Deze leden meenden, dat in de laatste tien jaren slechts de helft is besteed van het bedrag, dat verwerkt had kunnen worden. Verscheidene leden betreurden, dat de minister gemeend heeft van een derde vijfjarenplan voor den wegenbouw te moeten afzien. Bij de afd. Spoorwegen werd er van verschillende zijden de aandacht op ge vestigd, dat het bedrijfsverlies over 1936 f 5.300.000 lager wordt geraamd dan dat over 1935. Men zou geneigd zijn, zich daarover te verheugen, ware het niet, dat men meende, dat deze vermindering van verlies nagenoeg geheel wordt verkregen ten koste van de afschrijvingen. Opgemerkt werd, dat de tarieven voor het reizigersvervoer niet zelden te weinig soepel zijn. Eenige leden achtten de tarieven voor het rijmielvervoer te hoog en> niet doel matig. Aangedrongen werd op verlaging van de prijzen der abonnementskaarten. Vele leden vestigden opnieuw de aan dacht op het groote aantal ongelukken, dat zich voordoet otp> de ni et-af gesloten overwegen. Gaarne zouden zij vernemen, hoeveel van deze ongelukken in het laat ste jaar hebben plaats gehad en hoeveel menschenlevens daarbij te betreuren zijn. Eenstemmig waren zij van oordeel, dat het plaatsen van feilloos werkende automatische veiligheidsinrichtingen het aantal ongelukken aanzienlijk zou doen verminderen. Verscheidene leden achtten het drin gend noodzakelijk, ook voor het spoor wegpersoneel den 8-urigen arbeidsdag in te voeren. Andere leden maakten hiertegen ern stig bezwaar. De toestand waarin het pensioenfonds der Nederl. Spoorwegen verkeert, stem de verscheidene leden tot ernstige., be zorgdheid. Verscheidene leden zouden den minis ter met den meesten aandrang willen verzoeken, aan de voor de binnenscheep vaart ondraaglijk hooge lasten een einde te maken. Naar hun meening is de op brengst der scheepvaartrechten in het al gemeen hooger dan de onderhoudskosten der kanalen. Sommige leden betreurden, dat het subsidie aan de K. L. M. onveranderd dp f 547,800 mjoet worden gehandhaafd. De wensch werd geuit, dat de regee ring den aanleg van vliegvelden zal be vorderen. EEN NIEUW ELECTRISCH GEMAAL OP WALCHEREN. Wordt het gedeelte van den Polder Walcheren, dat ten Westen van het ka naal ligt, reeds eenige jaren op het ge- wenschte peil gehouden door het elec- trisch gemaal „De Boreel" bij Middel burg, dat het overtollige water in het kanaal door Walcheren loost, 'het deel van Walcheren, dat ten Oosten van het kanaal ligt, ondervindt nog het groote nadeel van vaak hooge waterstanden in het najaar en bij langdurige regens. De Zuidwateringsluis is niet altijd in staat in den korten tijd, dat zij maar open kan staan van wege de veel voorkomende lage ebstanden, voldoende te spuien. Door de plaatsing van een electrisch gemaal bij de spuikom komt hierin een groote verbetering. Ofschoon 'het gemaal nog niet geheel afgewerkt is en de officieele ingebruik neming er van dus nog moet plaats héb ben is het thans zoo verre klaar, dat er gemalen kan worden. Daar door de vele regens der laatste weken het water hij zonder hoog is komen te staan, is het electrisch gemaal dezer dagen in werking gesteld en wel met goed gevolg. Elke minuut wordt '220 kub. m. water uit de leiding in de spuikom overgebracht. Het peil 'hiervan wordt dadelijk verhoogd met het gevolg, dat de zeesluis zich spoediger dan vroeger opent en ook langer open kan blijven. Het zal spoedig blijken, dat het water peil in de leiding en de watergangen op een gewensebte hoogte kan worden ge houden en dat dus de Polder Walcheren door het plaats.en van het gemaal een goed werk heeft verricht. K.L.M.-W INTER DIENST OP ZEELAND Gedeeltelijke hervatting. De Raad van Bestuur der K.L.M. heeft besloten om deu luchtdienst Rotterdam- Haamstede gedurende den winter te blij ven onderhouden. De K.L.M. zal deze luchtlijn van 14 December af weer exploiteeren en wel driemaal per week: op Maandag, Woens dag en Zaterdag, met een dubbeldaag- schen dienst. Het ligt in de bedoeling op 15 Februari of 1 Maart de lijn naar Vlissingen door te trekken. De verkoop van het plaatselijk electrici- teitsnet te Sas van Gent. Men schrijft ons: Dezer dagen deed in de pers bet be richt de ronde, dat de Raad van Sas van Gent besloot tot verkoop van liet plaat selijk electriciteitsnet aan de P. Z. E. M. voor f 185.000 en dat men onder den mo- reélen druk vau boven af een bloeiende bron van inkomsten verliest, die per jaar ongeveer f2000 winst in de publieke kas deed vloeien. Van de zijde der N.V. P.Z.E.M. ver nemen wij, dat dit bericht eenige correc tie behoeft. In de eerste plaats is het be drijf van Sas van Gent niet, zooals het bericht ook meldde, het laatste overge blevene: er zijn nog drie gemeentelijke electriciteitsbedrijven over, n.l. Middel burg, Hontenisse en Hengstdijk, terwijl te St. Maartensdijk nog stroom uit een plaatselijke centrale wordt geleverd. Een moreele druk van bovenaf tot overdracht van haar net is op de gemeente niet ge oefend; wel heeft de omstandigheid, dat het stroomleveringscontract tusschen de P.Z.E.M. en de gemeente tegen 1937 kon worden opgezegd, bij de onderhandelin gen een rol gespeeld, doch de P.Z.E.M. heeft zich steeds op het standpunt ge steld, dat de gemeente een billijken prijs voor haar net toekwam. In de 'koopsom is dan ook een „goodwill" van ruim f 50.000 begrepen, zoodat de gemeente zich zeker niet tekort gedaan zal gevoe len, te minder omdat zij belangrijk min der dan tot nog toe zal hebben te be talen voor haar straatverlichting en om dat de aangeslotenen van het vastrecht en het nachtstroomtarief van de P.Z.E.M. zullen kunnen profiteeren. Dat de Com missaris der Koningin op een spoedige afhandeling van de transactie heeft aan gedrongen is volkomen waar; spoed was geboden omdat beide partijen den over gang op 1 Januari 1937 wensc'hteu en omdat daarvoor een besluit van Prov. Staten noodig is, waartoe Ged. Staten dus nog een voorstel in de a.s. winterzitting der Staten aanbangig moesten maken. Middelburg. Voor de 'Gemeenteraads vergadering van Woensdag a.s. zijn de volgende stukken ingekomen. De heeren P. en J. Mesu, fruitkweekers te Nieuw en St. Joosland, wijzen er op, dat de iepen onmiddellijk grenzend aan de westzijde van bun perceel (Westdijk) als gevolg van bet wegnemen van zon licht, door regendrup en zuiging door de wortels dezer iepen, de waarde van een deel van hun fruit minder doen worden. Zij verzoeken daarom tot rooiing van de bedoelde iepen te doen overgaan. Het bestuur van het Borgstellings fonds voor den middenstand voor de Zeeuwsche Eilanden verzoekt om financieelen steun. Het bestuur vraagt in eens 10 cent per inwoner en vervolgens een jaarlijksche subsidie, die voor 1936 op 2 cent per inwoner ware te stellen. Ged. Staten zonden een schrijven in, waarin zij de meening vragen van den raad over de in te voeren bepaling, dat als de kroon in een bepaalde gemeente vereeniging van de functies van secretaris en ontvanger voorschrijft, de salarieering van beide samen niet minder zal mogen zijn dan hetgeen in de hoogste bezoldigde functie alleen zou worden verdiend. Auto gestolen. Toen de heer J. Sukkel, autohandelaar alhier, met zijn vertegenwoordiger te Axel een 5 per- soons auto had gedemonstreerd en men bij den heer v. B. over den verkoop zat •te praten, is door een onbevoegde de auto medegenomen. Daar zekere J. W., die in de omgeving was gezien, zijn rijwiel in den steek had gelaten en evenais de auto spoorloos verdwenen was, denkt men dat hij zich met de nieuwe auto uit de voe ten heeft gemaakt. Zoowel in Nederland als in België is het signalement van den auto verspreid. Gebleken is reeds, dat de auto den dag na den diefstal, n.m.l. Don derdagmorgen in Gent was. (Midd. Crt.) Zooals reeds Zaterdag is geannon ceerd begint men vandaag met het aan brengen der nieuwe huisnummers. De in gezetenen zullen in hun eigen belang goed doen van hun nieuwe huisnummer goed nota te nomen, ook inverband met postcorrespondentie enz. Ingezonden Mededeeling. Jecovitol levertraan weten schappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f0.75 per flacon. Wemeldinge. T'ot bode bij de op 3 Nov. 1.1. opgerichte vereeniging „Groene Kruis" is benoemd dhr A. de Schipper Jansz. alhier. Hansweert. Zaterdag werd aan den heer J. H. Hamers, ópperwachtmeester- commandant van de brigade Kon. Ma rechaussee alhier, wegens 24-jarigen trouwen dienst de zilveren medaille uit gereikt. Benoemd tot agent van politie te Rotterdam de heer J. Kouman, mare chaussee te Hontenisse, vroeger alhier. Heinkenszand. De netto-opbrengst van de bazar, gehouden ten bate van de Herv. Dia'konessenvereen. alhier, bedroeg f 600. Hoedekenskerke. Onder voorzitterschap van den Burgemeester vergaderde Vrij dagmiddag de gemeenteraad, waarin de heer Chamuleau met kennisgeving af wezig was. De voorzitter deelt daarna mede, dat bij B. en W. is ingekomen een verzoek van bewoners van Kwadendamme om verbetering van den straatweg door Kwa dendamme, doch deze hebben moeten ant woorden, dat thans geen geld beschik baar is. Zoodra B. en W. fondsen daar voor hebben, zal aan het verzoek worden voldaan. Bij de Boerenleenbank alhier is een geld- leening gesloten ad H/2 ad f 22.000 voor overname van een der R.-K. scholen te Kwadendamme. Door den Commissaris der Koningin is met ingang van 1 Januari a.s. be noemd tot gemeenteveldwachter alhier, de gemeenteveldwachter A. Koole te Baar land, terwijl de gemeenten Oudelande en Baarland voortaan één veldwachter zul len hebben met standplaats Oudelande. Deze benoeming moge in het finantiëel belang dier beide gemeenten zijn, in het finantieel belang dezer gemeente is dit niet, het beteekent een meerdere uitgave van pl.m. f200 'sjaars. De benoe ming is dan ook geschiedt te gen hetAdviesvan sreker in. Goedgevonden wordt het leegstaand lokaal der openbare school op Woensdag middag beschikbaar te stellen voor een naai- en knipcursus, zulks tot weder- opzeggens toe. Voor vuur en licht zal moeten worden betaald f 0,50 per Woens- De begrooting 1937 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 46.546,30, met een post van f 398,44 voor onvoorzien. Op grond van bemerkingen bij de voorverga dering der leden daaromtrent, wordt door B. en W. overgenomen een voorstel om een bedrag ad f 40 uit te trekken voor algeheele vernummering der huizen. Wordt goedgevonden kolentoeslag te verstrekken aan degenen, die in de steun- verleening en in eventueele werkverschaf fing zullen worden geplaatst van 1 Nov. tot en met 3 April a.s. zulks geheel over eenkomstig de desbetreffende ministeri- eele circulaire. Behoudens goedkeuring van het Ministerie zal ook toeslag op de kasuittrekking worden gegeven. Komt aan de orde de benoeming van een ge- SUNLIGHT ZEER MK iiÜÉl Wie twee dikkere stukken Sunlight Zeep - in een origineel pak - voor 10 ets. kan kopen, behoeft geen zepen van twijfelachtige herkomst meer te gebruiken. Sunlight Zeep, het van ouds bekende standaardmerk, is zwaarder in gewicht en toch nog verlaagd in prijs. Dit is een voordeel, dat geen enkele huisvrouw zich in deze tijd mag laten ontgaan. En de bekende geschenkenbons blijven, als steeds, op elk 10 ets. pak gehandhaafd. Voortaan niet anders meer dan S 19-092 H meentebode. B. en W. stellen voor den benoemden veldwachter A. Koole met in gang van 1 Januari a.s. daartoe te be noemen, behoudens goedkeuring van den Commissaris der Koningin op een beloo ning van f 60 's jaars. De heer Beulens had liever sollicitanten daarvoor opgeroepen. De voorzitter en weth. Steijn zetten uiteen de onuitvoerbaarheid in de prak tijk daarvan, om een ander te benoemen. Met 5 stemmen tegen 1 in blanco wordt daarop dhr Koole benoemd. Na eenige discussie omtrent het bedrag daarvan worden de volgende gratificaties verleend wegens het waarnemen van po litie- en bodesdiensten gedurende de ziek te van den eervol ontslagen gemeente veldwachter Roelse over 1935 en 1936: De gemeentekantonnier f60, de rijksveld wachter Bruggink te Kwadendamme f 40 en zijn college Kooman te 's-Gravenpolder f 15. Besloten wordt eindelijk de verorde ning op de heffing van keurloonen voor het slachten in den kring Ovezande te wijzigen en wel voor wat betreft het slachtloon van varkens buiten de huis slachtingen om, te brengen van f3,50 op f 2,50. Bij de daaropvolgende rondvraag wil de heer Boone adhaesie betuigen namens den Raad aan het verzoek van J. Hen- drikse te Goes, om weer een autobus dienst te krijgen van Hoedekenskerke naar Goes v.v. Na eenige discussie ver- eenigt de Raad zich daar mede. Verder vraagt de heer Boone wederom het laten branden van een petroleum- lantaarn in een achterweg. D'e voorz. antwoordt, dat dit niet aan de gemeente ligt, maar aan de bewoners in de omgeving. Deze kwamen de af spraak verleden jaar niet na, dat voor aansteken hunnerzijds zou worden ge zorgd. De heer Boone maakt zich sterk, dat dit nu wèl zal gebeuren. Hij zal het belanghebbenden berichten. De heer Hoek van Dijke vestigt de aan dacht van B. en W. op het verontreini gen van den westelijken achterweg, er wordt van alles opgegooid. De voorzitter zegt voorziening toe, even als omtrent den toestand van het voet pad in den zoogenaamden „Kouter". De heer Beulens vraagt nog naar den steun B. De voorzitter antwoordt, dat hij bezig is met de voorbereiding daarvan. Binnenkort komt dit in orde. <f Wolfaarfsdijk. Donderdagavond j.l. hield de afdeeling van de Ned. Chr. Land- arbeidersbond een ledenvergadering on der leiding van dhr P. Luikenaar. In verband met de ministerieele circulaire over de .bekende bijslagen is ter bevoeg- der plaatse gebleken, dat deze ook alhier weer zullen worden gegeven. Opgewekt werd zooveel mogelijk de a.s. November- vergadering te Goes bij te wonen. Voor een eventueel te houden cursus was geen deelname. (Belangeloos bericht.) Rilland-Bath. Alhier is opgericht de afdeeling Rilland-Bath, Krab'bendjjke en Waarde van 'het Ned. Bijbelgenootschap. Als bestuursleden werden 'benoemd bur gemeester P. J. Dominicus te Rilland, voorzitter; J. A. de Goffau, secretaris der gemeente Rilland, secretaris; Ds Hoogen- raad te Waarde penningmeester; Ds Sic- kesz te Rilland; Ds van Herwijnen, idem; Ds Ros te Krabbendijke, terwijl nog ge tracht zal worden eenige uitbreiding aan bet bestuur te geven. De oude afdeeling Beveland-Oost is nu in drie af deelingen gesplitst. Koudekerke. Patrimonium kwam Vrij dagavond in vergadering bijeen. De ft eer A. Maas Jzn. sprak over: Chr. Werk geversorganisatie eisch van Patrimo niums beginsel. Spreker stond in de eerste plaats stil bij de baanbrekende redevoering door Prof. Dr H. Dooyeweerd, eenige maanden geleden gehouden voor de Ghr. Werk- geversvereen. In deze redevoering beeft Prof. Dooyeweerd bet „neutrale stand punt" vopr patroon en arbeiders radicaal als verwerpelijk gekenschetst. Vervolgens wees spr. op den plicht van de Ghr. werkgevers om, waar het moge lijk is, tot principieele zelfstandige orga nisatie te komen. Helaas verstaan hier nog zoo weinig Christelijke ondernemers hun taak. Zelfs in bedrijfstakken waar het aantal positief geloovige werkgevers niet gering is, is er nog slechts zwakke patroonsorganisatie. Voorts toonde spr. aan hoe onder de boeren het streven naar principieele or ganisatie al krachtiger wordt, en wees hij op de goede principieele en practische leiding, die de Ghr. Boeren- en Tuinders- bond geeft. Tenslotte schetste hij de actie van „Landbouw en Maatschappij" als uitermate gevaarlijk. Men schijnt bier te staan onder de suggestie van de Physio- cratische school en van de Duitsche Nat. Soc. theorieën over bloed en bodem. Spr. wekte op bet 'Ghr. beginsel ook op sociaal terrein te beleven en hoopt dat vele Ghr. werkgevers hun roeping zullen verstaan en vooral ook met het oog op de komende nieuwe Maatschappijvorm de Ghr. Pa troonsorganisatie sterk zullen maken. Vrouwenpolder. Donderdagavond werd van wege de Geref. drankbestrijding, afd. Middelburg, een propaganda-avond. ge houden in de Geref. Kerk alhier. Als spreker trad op dhr Geleinse, directeur de Rudolfstichting. Spr. memoreerde de ernstige gevolgen, welke de drank ver oorzaakt. Nette gezinnen worden geheel ontredderd door de drank, vrouw en kin deren lijden daardoor ontzettend veel. Op de kinderen is de invloed van het alcohol gebruik verschrikkelijk. De meeste dier kinderen zijn zwakzinnig en kunnen niet met de andere kinderen mee. Aan de hand van vertoonde lichtbeelden liet spr. de inrichting deT Rudolfstichting zien. Spr. eindigde met het verzoek geen alco hol te gebruiken, want de drank is een kruis in elk huis. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Geldleening overbrugging Zand- kreek. Zooals reeds bleek uit het voorstel om mede te werken aau de oprichting der Vereeniging „De N oor d-Bevelandsche Brug" zal de provincie de brug doen ont werpen en bouwen en zich de daarvoor benoodigde middelen door geldleening ver schaffen. In verband daarmede doen Gedep. Staten een voorstel tot het aan gaan van een geldleening van ten hoog ste f 1.000.000.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5