N ATIONALE IDEAAL-TARIEF/^ LEVENSVERZEKERING-BANK Finantiëele Berichten Telegrammen. Laatste Berichten Marktberichten Burgerlijke Stand. Advertentiën. Steun schapenhouderij. Op initiatief van de Z.L.M. is in samen werking met de andere landbouworganisa ties in Zeeland nogmaals aan den Minis ter van Landbouw en Visscherij verzocht de houders van kuddeschapen in Zeeland ook in aanmerking te willen doen komen voor een uitkeering evenals de schapen houders op Texel. De Minister heeft hier op afwijzend beschikt. Dienst voor de kleine bedrij- v e n. De Z.L.M. besloot medewerking te verleenen tot een in het leven roepen van een gewestelijke commissie van advies, welke tot taak zal hebben de Centrale Commissie voor den Dienst voor de kleine bedrijven voorlichting te geven in zake de gewestelijke aangelegenheden. V eevoederbureau. Voor het van Rijkswege op te richten veevoederbureau voo: Zeeland besloot de Z.L.M. de vol gende vertegenwoordigers aan te wijzen: C. J. M. Klompe te Dreischor, A. W. Ce- vaal te Grijpskerke en M. de Bruijne Poissonnier te Cadzand. Beplantingen aan Rijkswe- g e n. De beplantingen der zijkanten van de Rijkswegen met boomen en heesters nemen hier en daar dergelijke afmetingen aan, dat het uitzicht bij de dammen daar door wordt belemmerd. Aan de Directie van de Rijkswaterstaat in Zeeland is daarom verzocht hieraan de noodige aan dacht te willen schenken en te willen bevorderen, dat het uitzicht bij de be doelde dammen worde verbeterd. Hierop is inmiddels antwoord ontvan gen, dat zoo mogelijk aan de bedoelde bezwaren zal worden tegemoet gekomen. De nieuwe adgexneene handelsvoor- waarden met arbitrage-voorwaarden en (koopbriefjes, betrekking hebbende op den aardappelhandel in Zeeland tre den 1 Dec. a.s. in werking. Dit kan den bonafieden handel ten goede kotmen. De voorzitter deelt verder mede, dat Prinses Juliana zich bereid heeft ver klaard het beschermvrouwschap over de Z. L. M. op zich te nemen. (Applaus.) Mej. L. M. Canimaert te St. Jans teen verkrijgt eervol ontslag wegens a.s. hu welijk als leerares in de landbouwhuis- houdkunde. De heeren L. van D'ijk te Schoondijke, J. Eversdijik te Kortgene en S. van Harn te Spui bij Terneuzen ontvangen een vaste aanstelling als onderwijzer bijl het landbouwhuishoudonderwijs. De heer C. H. A. Stouljesdijk te Tholen ontvangt opi verzoek eervol ontslag als kringdeskundiige van het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau. In zijin plaats wordt benoemd de heer J. L. Gröenewege te St. Maartensdijk. Dezer dagen heeft de heer W. G. Ko ning ontslag gevraagd als voorzitter van het Centraal Zeeuwsch Pachtbureaau. In deze vacature zal later warden voorzien. Het veevoederbureau der Z.L.M. wordt opgeheven, nu de Minister van Landbouw en Visscherij een veevoederbureau voor Zeeland heeft ingesteld Over twee vraagpunten, die in studie zijin geweest, zijin rapporten Opgemaakt, die z.h.st. worden vastgesteld. Deze betreffen het gebruik van lucht bandenwagens in Zeeland en de vraag: „Welke invloed 'heeft de landbouwcrisis op het aantal arbeiders en den duur, dat deze werk vinden in het landbouwbe drijf?" V-oor den a.s. winter zijn aan de orde gesteld vraagpunten over de wij-ze waarop in Zeeland het dorse-hen geschiedt en over de deugdelijkheid van bepaalde regelen voor het opfokken van vee. Nadat -de Statuten der Z.L.M. zijn ge- wij'zigd, -de begrooting en de contributie regeling voor 1937 zijn vastgesteld, volgt een lezing van den heer Ir P. P. Mesu te Bilthoven over Cultuurtechnische verbeteringen, die in Zeeland in Werkverschaf fing kunnen worden uitgevoerd. Hierna hield Ir F. P. Mesu, Directeur van den Cultuurtechnischen Dienst te Utrecht, een lezing over bovenstaand onderwerp. Hoewel in mindere mate dan in som mige andere deelen van ons land breidt het kwaad van de werkloosheid ook op het platteland van Zeeland zicht steeds verder uit, aldus Spr. Als oorzaken kunnen worden genoemd: le. Door de lagere productenprijzen rationaliseert de landbouwer zooveel hij kan en probeert door meerdere mechani satie van het bedrijf en meer meewerken van hemzelf en zijn gezinsleden den post arbeidsloonen zooveel mogelijk te druk ken. 2e. Door verschillende crisismaatrege len wordt -de teelt van diverse arbeids intensieve gewassen beperkt of min der v-ordeelig gemaakt. 3e. De natuurlijke afvloeiing van het geboorte-overschot van het platteland naar de industrie- en havensteden of door emigratie is sterk verminderd. 4e. Vele kleine zelfstandigen kunnen van hun bedrijfje niet meer bestaan en probeeren in loonarbeid bij grootere boe ren wat bij te verdienen. Zij worden dus werknemer en vergrooten het aantal ge- heelc of gedeeltelijke werkloozen. Hel gevolg van een en ander is, dat ongeveer half October van dit jaar, dus in een periode waarin vroeger in Zeeland eer een tekort dan een overschot aan ar beidskrachten in den landbouw aanwezig was, ongev. 2150 arbeiders in -den „steun" of werkverschaffing waren geplaatst, waarvan ongeveer 600 woonachtig in de zuivere plattelandsgemeenten. Opmerkelijk is nu, dat in Zeeland in vergelijking met sommige andere provin ciën, het percentage der tewerkgestelden bijzonder laag ie en zelfe ongunstiger wordt. Half October van dit jaar waren van de 2150 werkloozen slechts ongeveer 25 in de werkverschaffing en 75 in den „steun". Op dienzelfden datum waren in Drenthe van de ongeveer 7000 werkloozen meer dan 5000 in de werkverschaffing of ongeveer 70 Vanwaar dit verschil? Hebben de gemeenten, polders of water schappen en de boeren hier alles zoo piekfijn in orde, dat er niets meer te verbeteren valt? Ofschoon Zeeland geen heidevelden heeft, die ontgonnen, of uitgestrekte moe rassen, die drooggelegd kunnen worden, weet toch ieder, die eenigszins in Zeeland bekend is, dat er te kust en te keur werk- objecten zijn, geschikt voor werkver schaffing. Als objecten met groote economische waarde, die ook in de toekomst een b 1 ij- vende werkverruiming verschaf fen, noemt Spr.: le. Verbetering van de afwa tering. Het verruimen en verdiepen van polderslooten zijn uitnemende werk verschaffingsobjecten. Machines zijn hier bij niet te gebruiken, zoodat uitvoering uit de hand niet „een stap terug" be- teekent. De verhouding tusschen loon en „andere kosten" is over het algemeen gunstig. Vooral door samenwerking van aangrenzende polders of samenvoeging van polders zou op dit gebied veel te bereiken zijn. 2e. Verbetering van gemeen te- en polderwegen. Onverharde wegen kunnen aanmerkelijk worden ver beterd door ze eens flink diep te spitten, van een zandkist te voorzien en voldoen de afwaterend te leggen; de toestand van de bermslooten laat vaak te wen- schen over. Het aanbrengen van een eenvoudige verharding is van zeer veel belang voor aan- en afvoer van land bouwproducten. 3e. Inpoldering en bevorde ring van aanwassen. Ook op dit gebied wordt in werkverschaffing in de laatste jaren in Zeeland reeds gearbeid. (Rumoirt op St.-Philipsland en het Sloe.) In verschillende deelen van Zeeland is nog veel nuttig werk te doen. 4e. Duinbebosschingen. Ieder, die de Domburgsche manteling kent, weet wat duinbebossching voor natuur schoon en voor recreatiedoeleinden kan beteekenen. Vooral op Walcheren en Schouwen kan veel worden gedaan. Wat zou het bijvoorbeeld voor Zoute- lande als recreatie-oord niet van be- teekenis zijn, indien de binnenhel- ling der duinen en het vroon beboscht zouden zijn. Plaatsen als Domburg. Ber gen en Schoorl hebben hieraan voor een groot deel haar opkomst te danken. 5e. Rioleeringen en drinkwa terleidingen. Spr. wijst op de mo gelijkheid van uitvoering in werkverschaf fing van het grondwerk voor rioleeringen en drinkwaterleidingen. Hoe ontwikkel der een bevolking, des te meer behoefte ontstaat ook op het platteland aan een goede drinkwaterleiding en aan riolee- ring van de dorpen. De kosten hiervan kunnen in belangrijke mate worden ge drukt, indien de grondwerken in werk verschaffing worden uitgevoerd. Spr. noemt nu nog de volgende objec ten, waarvan de beslissing meer recht streeks bij de eigenaren of boeren zelf berust: 6e. Ruilverkaveling. Bij bestu deering der kadastrale plans van de oude kernen der Zeeuwscbe eilanden (midden- Walcheren), de Poel, Ierseke Moer, Mid den-Schouwen enz.) valt onmiddellijk op de zeer grillige vorm der perceelen en het veelvuldig elkaar overweg moeten verleenen. Door ruilverkaveling gecombi neerd met aanleg of verbetering van en kele wegen en waterlossingen is op be trekkelijk eenvoudige wijze een veel betere toestand te verkrijgen. Nu de Regeering bereid is in de kosten van ruilverkave lingen subsidie te verleenen, indien de grondwerken in werkverschaffing worden uitgevoerd, kunnen de kosten geen over wegend bezwaar meer vormen. 7e. D r a i n e e r i n g. Indien in een aantal polders de waterstand werd ver laagd, zouden honderden hectaren, die zich nu nog met open greppels moeten behelpen, kunnen worden gedraineerd. De Regeering geeft gaarne subsidie voor draineering van gronden in werkverschaf fing, omdat het een uitnemend werkver schaffingsobject is en het fabriceeren der buizen een groot aantal banden werk geeft. 8e. Woelen en egaliseeren. In de oude kernen der Zeeuwsche eilanden zijn honderden hectaren vrijwel onge schikt voor akkerbouw wegens het voor komen van spier of hobbelig oppervlak. De hobbelige weilanden, welke ontstaan zijn door het graven van derrie voor zoutbranden in de Middeleeuwen of van klei voor steenbakkerijen, kunnen na dat de afwatering in orde gebracht is, door egaliseeren in hooge mate worden verbeterd. Indien dit egaliseeren met zorg geschiedt, zoodat de goede grond boven blijft, kunnen deze gronden tot goede kwaliteit bouw- of grasland wor den omgewerkt. De heer Markvoort, Rijksinspecteur voor de werkverschaffing in Zeeland, is er in geslaagd, dat in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Arnemuiden enkele dergelijke complexen op deze wijze zullen worden verbeterd. Hier ligt een ruim en dankbaar arbeids veld voor honderden werkloozen. Ontginningsmaatschappijen. Het verdient volgens Spr. overweging ook in Zeeland over te gaan tot de op richting van een stichting of ontginnings maatschappij, die ten doel heeft derge lijke gronden aan te koopen of te ont eigenen, om ze in werkverschaffing te verbeteren. Oprichters of aandeelhouders van zulk een stichting of Mij, zijn meestal de Pro vincie, gemeenten, waterschappen en landbouworganisaties. Aanvankelijk werkten deze instellingen veelal voor risico van de oprichters of aandeelhouders met subsidie in de ar beidsloonen van den Staat.' Het is de bedoeling, dat in de.toekomst deze ontginningsmaatschappijen meer op treden als werklichaam, terwijl de aankoop en verbetering der gronden ge schiedt voor rekening en risico van den Staat. In dit geval behoeft slechts een gering stichtings- of aan deelenkapitaal te worden bijeengebracht. Ongetwijfeld zal een dergelijk werk lichaam ook in Zeeland zeer nuttig werk kunnen doen. Verduistering, HEILOO. Tegen den heer van D. alhier is door de plaatselijke afdeeling van het Witte Kruis een aanklacht ingediend we gens verduistering. Jeugdige dieven. SCHIJNDEL. De gemeentepolitie alhier heeft aangehouden 3 16-jarigen, vöt- dacht van niet minder dan 20 diefstallen in 'Schijndel en omgeving. Gebleken is dat de jeugdige dieven een organisatie had den met verschillende vertakkingen in de omliggende dorpen. De strijd in Spanje. AVLLA. Gisteravond werd meegedeeld, dat de colonne Yaque van het Westen uit Madrid is binnengedrongen. De recht- sche troepen bezetten eenige gebouwen en huizenblokken in dezen secior. Ingezonden Mededeeling. ROTTERDAM Voor 215,40 *s-jaars verzekert 30-jarige ƒ6000,- kapitaal na 35 jaar plus/1200,- rente bij overlijden BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdhmsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers hedeD 422 428 138 138Vs 266 272 161% 161% 262VÏ 271 H. V. A. Ned. Ind. Hdbk. Philips Unilever Amsterd. Rubber Koninkl. Petroleum 390/2 399% Deli Mij. 301 309 Ned. Scheepv. Unie 90'/2 92% 4 pet. Nederland lOOVs 100% 4 pet. Nederl. Indië 1003/s 1005/n> U. S. Steel 567/s 56% Anaconda 376/s 378/s U. S. Leather 4 37/s Bethlehem Steel 513/s 52 Adj. Chic. Milwaukee 6 6 Cities Service 27/s 2%-7/s Intern. Nickel 48 47% Sb 11 Union 19 19'Vs Kennecott Copper 436/s 425/s-3 Radio Corp. 8Vs S'/e Gar Foundry 38 37 Tidewater lö'/e löVie-Vs Midcont. Petrol 22 21Va Gen. Motors 55% 55% American Enka 417/s 41 Vs D'e lokale markt had heden een beter aanzien met hoogere koersen dan Zater dag. De stemming was opgewekt. Suiker- aandeelen waren gemiddeld 5 procenten hooger; Philips opende op 275, hetgeen iets te hoog bleek, zoodat zij terugliepen tot 272, Kon. Olies deden pl.m. 400 pet. Onder den invloed van D'uitsche belang hebbenden liepen AKU's nog iets terug. In de Amerikaansche afdeeling waren de koersverschillen niet groot. Men is minder pessimistisch gestemd t. a. van de plannen van Roosevelt. De beleg- gingsmarkt was vast en speciaal bestond er vraag naar pandbrieven. De nieuwe Staatsleening deed 9616/ib 97 pet. Geld IV2 pet. Wisselkoersen. Amsterdam, 16 Nov., 2.30 u. Londen 9.045/s9.05%. Berlijn 74.5074.60. Parijs 9.599.63. Brussel 31.2531.35. New-York I.84V2—1.85 Naar uitgifte van 3 pet. pandbrieven. Naar wij verder vernemen zou het in der Nederlandsehe Hypotheekbank te Veendam en der Friesch Groningsche Hy potheekbank te Groningen besloten de af gifte van 4 pet. pandbrieven, behalve te genover aflosbaar gestelde 4V2 pet. pand brieven, te staken. Naar men verder verneemt zou het in (het voornemen liggen van deze instellin gen om binnenkort over te gaan tot de uitgifte van 3% pet. pandbrieven tegen den koers van 99 pet. Lijk herkend. EGMOND AAN ZEE, Het lijk dat Za terdag hier is aangespoeld is door de fa milie herkend als dat van den 19-jarigen G. Mos uit Scheveningen, een der slacht offers van den logger Scb. 179. Een bekentenis. DEN BOSCH. Het echtpaar M. Q. uit Hedel, dat zich in het huis van bewaring te Den Bosch 'bevindt, verdacht van ver schillende brandstichtingen in den loop van dit jaar in Hedel, heeft een bekente nis afgelegd en verschillende medeplich tigen genoemd. Zekere B. S. uit Hedel heeft bekend in September 1932 in de woning van het echtpaar Q. met hun medeweten brand te hebben gesticht. Ver der is aangehouden zekere C. V., even- ens uit Hedel. D'e gearresteerden zijn het slachtoffer van den verderfelijken invloed van het echtpaar Q. BURGEMEESTER BORSSELEN. Bij K. B. is met ingang van 1 Decem ber benoemd tot burgemeester van Bors- selen den heer G. A. Bax, geboren 25 Maart 1911 te Ridderkerk. De heer Bax is thans ambtenaar bij het departement voor Binnenlandsche Zaken en woont te Wassenaar. Middelburg. Schaap op den loop. Zaterdag ontsnapte uit een stal in de Schuiffelstraat een schaap en liep op de Pottenmarkt bij den kapper Yellema bin nen. Toen men daar het dier wilde grij pen, ging het er weer van door, maar sprong door een ruit heen naar buiten. Hier werd de vluchteling gegrepen. Gaarne nachtverblijf ver leend. Op bet politiebureau kwam een zekere J. D. om nachtverblijf. Dit werd hem gaarne verleend, doch in het Huis van bewaring, want bij stond nog gesig naleerd voor een dag hechtenis. Rotterdam, 16 Nov. '36. Veemarkt. Aanvoer: 631 vette run deren, 236 vette kalveren, 1241 schapen en lammeren, 1014 varkens, 15 nuchtere kalveren. Prijzen per kg.: vette koeien tot 58, tot 52, 3846; vette ossen tot 54, tot 48, 42 46; vette kalveren tot 80, tot 70, 5060; varkens '(lev. gew.) 434241; schapen 453829; lammeren 433326; scha pen per suk f23.5, f 16, f 12; lammeren per stuk f 15.50, f 10, f 8. Vette koeien en ossen, aanvoer groot, handel matig, de prijzen bleven stabiel, een prima koe ging tot 62, een prima os nog tot 58 cent. Vette kalveren iets min der ter markt, handel kalm, prijzen on veranderd, een prima kalf tot 92 cent. Varkens, aanvoer groot, handel traag, prijzen van de vorige week waren moei lijk te handhaven, de afloop waarschijn lijk iets minder. Schapen en lammeren, aanvoer kort, handel stug, de prijzen van le kwaliteit iets stijver, verder onver anderd. Graanmarkt: Aanvoer van alle artikelen uitgezonderd bruine boonen, zeer klein. Gerst 'Chevalier 88.25;' haver 7.25 7:60; kl. gr. erwten 7.50—9.20; schok kers 1316; 'bruine boonen lager, alles per 100 kg. Zaden: geel mosterd 1214; karwij- zaad 20'21.5; lijnzaad wit bloei zaai 10.511.5; blauwmaanzaad 2021. Vlas: 1990 kg. blauw 6572.5; 500 kg. Holl. geel 6572.5; 3000 kg. Gro- ningsch 6070; 1300 kg. Dauw root 55 tot 62.5. Er was verleden week op bet land een vluggen handel en ook heden was er goede kooplust, de prijzen zijn nog iets gestegen. Al bet aangevoerde vlas werd vlug verkocht. Aardappelen: Brielsche eigenhei mers 1.501.80; Zeeuwsche 1.401.60; Blauwe eigenheimers 1.501.60; Zeeuw sche b. en bl. 1.902.20; Poters eigenh. 11.30, alles per H.L.; kl. zandaardap- pelen 13; zandaardappelen 34, beide per kg. Aanvoer gewoon, handel kalm. GOES. Geboren: Hubertha Wilhelmina, d. v. Anthonie Leendert Duijnhouwer en Leuntje Zandee; Nicolaas Arij, z. v. Joos Griep en Margaretha Jacomina de Waal te Ierseke. Overleden: Jan Valkier, 72 j., eehtg. van Jozina Koeman; Johannes Geuze, 73 j., echtg. van Willemijna Catharina Grijs te Poortvliet; Jacob Janse, 1 dag. Van 714 Nov. IERSEKE. Ondertrouwd: Marinus vaD Stee, 24 j. jm. en Cornelia Elisabeth Dan ker, 28 j. jd. Gehuwd: Marinus Cornells Francis- cus Rijk, 35 j. jm. en Leuntje Pieternella Korstanje, 28 j. jd. (I. C.) Van 512 Nov. KRUININGEN. Geboren: Leny d.v. Nicolaas Arie Kauffeld en Jacoba Janan Zoeteweij. Overleden: Marinus Gomelis Wonder- gem. 52 j. eehtg. van Maria Gok; Jan Polëij 77 j. wedn. van Martina de Kok. Getrouwd: Jacob Kole 31 j. en Janne tje Cornelia Timmerman 25 j. (I G.) WEMELDINGE. Huw.-aang.: Boude- wijn Zuijdweg, 26 j. jm. en Wilhelmina Johanna de Rijke, 22 j. jd. Levenloos aangegeven een kind van Cornelia Sbhouwenaar en Maaike Brand. (I. G.) Over de maand October 1936. RILLAND-BATH. Gehuwd: 22, P. M. Damme, 22 j. en M. E. Quist, 23 j. Geboren: 31, Marinus Jan, zv. Charles Hense en D. H. Ogier. Overleden: 27, A. G. van de Velde, 84 j. •wed. van C. Polderman; 29, P. F. van Puivelde, 76 jaar. (I. G.) ARNEMUID'EN. Bevallen: J. de Nooijer geb. Janse, d.; W. v. Belzen geb. Blaasse, d.; J. van de Gruiter geb. van Belzen, d.; D. Meulmeester geb. van Dalen, d.; J. M. Francke geb. Lagendijk, d.; E. G. Theune geb. Schroevers, z. Overleden: P. van den Broeke, 74 j., wed. van G. Poppe. (M. G.) KORTGENE. Ondertrouwd: 7, Reiniei Moerman, 26 j. jm. te Wolpbaartsdijk en Janna Wolse, 25 j. jd. (N.B.) CO'LI JN SPL AAT. Geboren: 10, Jan Leendert, z. v. Willem Platschorre en Cornelia de Bruine. Ondertrouwd: 5, Gillis Geelhoed, 20 j. jm. te Wissenkerke en Cornelia Koster, 19 j. jd. Getrouwd: 5, Johannis Verwei, 22 j. jm. te Kortgene en Pieternella Levina Kramer, 24 j. jd. (N.B.) TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 17 Nov.: Matige later weer toenemende N.W. tot Z.W. wind, tijdelijk opklarend, later weer toenemende bewolking met kans op regen, weinig verandering in tempera^ tuur. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van Zaterdagmorgen 10 u.: 768. Licht op voor fietsen: Dinsdag 4 u. 55 min. Heden overleed, zacht en kalm, na een geduldig gedra gen lijden, onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, de heer PIETER STEUTEL, in den ouderdom van 73 jaar. Dat hij van ons ging in vast geloofsvertrouwen op Jezus zijn Zaligmaker, is ons tot grooten troost. Namens de Familie: Wed. P. STEUTEL—LAKKÉ. Goes, 15 November 1936. Teraardebestelling Woensdag a.s., 1 uur n.m. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Groot vader JACOBUS CORNELIS FORTUIN, in den ouderdom van 71 jaar en 7 maanden. Namens de familie: Wed. J. FORTUIJN— ZWEMER. Wissenkerke, 13 Nov. 1936. Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Broeder, Behuwdbroeder en Oom, de heer MARTINUS JACOB TIMMERMANS, in den ouderdom van ruim 81 jaar. Namens de Familie: J. M. TIMMERMANS, Noordweg R 13d. Middelburg, 14 Nov. 1936.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3