Last met Uw stoelgang EERSTE BLAD Landsregecring en Gemeentebesturen. M.S.S. - cachets MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 40 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Pontclifjque on Girorekening 44405 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.80. Losse nummers 5 cent Advertentlën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De meermalen gehoorde klacht, dat het optreden der Regeering soms afbreuk doet aan het verantwoordelijkheidsgevoel der gemteenten, vond ook weerklank in het afdeelingsverslag van de Tweede Ka nier over de Begrooting van Binnen- landsche Zaken. Minister de Wilde heeft zich de moeite getroost hierop in de memorie van ant woord vrij breedvoerig te antwoorden. Wij meenen goed te doen dit antwoord heir in hoofdzaak te laten volgen. „Het is nog altijd zóó, aldus de mem'oi- rie, dat gemeenten, die den tijd begrijpen en de voor allen noodzakelijke versobe- ringsmlaatregelen treffen, van de Regee ring geen last ondervinden. Ook wanneer een gemeente in de meest nauwe aanra king met het Rijk komt, dat is in het geval, dat zij noodlijdend is, wordt steeds zooveel mogelijk ruimte gelaten voor eigen initiatief en onthoudt het cen trale gezag zich van inmenging, wanneer het gemeentebestuur zelf de hand aan den ploeg slaat. Het is nu eenmiaal zoo, dat de Regee ring er acht op moet geven, dal de open bare huishoudingen, welke niet meer over de middelen beschikken, om haar uitga- venpeil te handhaven, wonden versoberd. Dit is een algemeen belang, dat ver uit gaat boven het concrete gemeentebelang, buiten grooter verband bezien. Wanneer van uit dezen gezichtshoek acht geslagen wordt op het karakter van het Regeeringstoezicht, zal 't tevens dui delijk zijn, dat de Regeering geen ander belang nastreeft dan de Gedeputeerde Staten bijl hun toezicht op de gemeente lijke financiën hebben te dienen, doch dat zij het toezicht van Gedeputeerde Staten krachtig steunt. Het mag niet worden beschouwd als een aantasting van de verantwoordelijk heid der gemeentebesturen, dat eene ge meente, die va,n oordeel is, dat voor haar uitzetting van uitgaven beter is dan in krimping, zonder dat deze houding in de financieeie omstandigheden dier gemeen te haar rechtvaardiging vindt, op haar weg een vermanende en verbiedende cen trale overheid ontmoet. Doet men 'dit wel, dan zou men de stelling moeten aanvaarden, óf dat bet Rijik blindelings moet suppleeren wat de gemeenten meenen noodig te hebben, óf dat de gemeenten volledig baar eigen weg moeten kunnen gaan, maar dan ook zander eenige aanspraak op Rijkshulp in nood. Men verlieze niet uit bet oog, dat 's Rijks schatkist steeds bet sluitstuk is van bet overiheidscrediet, in algemeenen zin genomen. Gelijk de otndergeteekende reeds eerder beeft te kennen gegeven, bedient bijl zich van circulaires alleen dan, wanneer de situatie daartoe aanleiding geeft, d.w.z. wanneer het noodig is, eenige algemeene mededeeling of waarschuwing omtrent hetgeen te verwachten is, te doen uitgaan. Circulaires kunnen geen recht scheppen, zij1 kunnen alleen aanwijzingen geven om trent voorgenomen gedragslijnen, welke slechts kunnen worden geëffectueerd met de middelen, welke daarvoor in het bijzonder beschikbaar zajtn en dat zijn nimmer circulaires. Ben en ander geeft, naar de onderge- teekende meent, geen reden tot de bewe ring, dat de verhouding tussohen Lands- regeering en gemeentebesturen een be denkelijke wijfciging zou hebben onder gaan. De Regeering meent zich strikt te hebben beperkt tot die inmenging, welke de algemeene crisistoestand als noodza kelijk en onvermijdelijk doet zien. [Dat van Den Haag uit alles wordt ge- regeld is dan ook alleen juist in die ge- vallen, dat van gemeentewege niets wordt geregeld. Doch zelfs deze stelling is nog betrekkelijk juist. Immers betreffen de concrete bemoeiingen van de Regeering voornamelijk de gemeenten, 'die bijzon deren steun behoeven, d.i. steun, welke uitsluitend en alleen zijn rechtvaardiging vindt in den financieelen noodtoestand dier gemeenten. En dan is nog in aanmer king te nemen, dat ook tegenover deze groep van gemeenen in 't afgeloopen jaar in nog sterkere m)ate dan voorbeen bet standpunt is ingenomen, dat de gemeen tebesturen zelf, behoudens voor die zaken welke landelijk kunnen en ook moeten worden beoordeeld om te groote ongelijk heid tussohen gemeenten, die financieel in dezelfde omstandigheden verkeeren, te ontgaan, hun bezuinigingsmaatregelen kunnen kiezen, mits miaar een versoberd peil wordt bereikt. Practisoh is een groote stap in die richting gedaan door j het systeem van fixatie van den bijzon deren steuin in overeenstemming met de behoefte, welke bij de begrooting is ge bleken." Hieraan wordt dan ten slotte nog toe gevoegd, dat bet de Regeering, wanneer zij zich moet bezighouden met een be paalde gemeente, nimmer er om te doen is, zich aldaar naast het gemeentebestuur als plaatselijk mederegent te doen gelden, doch dat haar bemoeiing in ooncreto al tijd afgestemd is op het meer algemeene belang, dat haar tot de aanvaarding van deze taak heeft gebracht. DE STRIJD OM MADRID. Luchtbombard em enten. De opstandelingen schieten weinig op. D'e strijd om Madrid duurt voort. Vele luohtboinbardeanenten worden gemeld. De regeeringstroepen wijken echter niet. Met groote hardnekkigheid verdedigen ze zich De radio-club van Teneriffe meldt: Na de hevige gevechten van de afge loopen vijf dagen vragen de opstandelin gen zich af, of het noodig zal zijn, dat Madrid verwoest wordt. Nu de regeeringstroepen zoo hardnekkig weerstand bieden met de meest mode r- ne middelen, vraagt men in op- standelingerikringen zich ai, of het niet noodzakelijk zal zijn om groote bressen te schieten teneinde te kunnen stormen. Van de zeven groote toegangswegen zijn er drie door de opstandelingen bezet en twee liggen onder bet vuur van de artil lerie. Zondagmorgen beeft de luchtmacht der opstandelingen opnieuw een aanval op Madrid gedaan. Een tiental bombarde mentsvliegtuigen, geesoorteerd door twaalf jagers, vlogen boven de stad en wierpen bommen, waardoor slachtoffers werden gemaakt. Ook bet Noorderstation werd door verschillende bommen getroffen. De opstandelingen trachten voortdu rend het front der regeeringstroepen bij de brug de Los Franceses te doorboren. Zondagmorgen is een nieuwe aanval der Marofckaansohe troepen afgeslagen. Drie tanks zouden in de handen der regee ringstroepen gevallen zijn. Een latere mededeeling uit Madrid zegt Zondag hebben drie luchtaanvallen op Madrid plaats gevonden, waarbij 17 per sonen gedood en meer dan 100 gewond werden. De opstandelingen spreken van afgesla gen aanvallen. Naar een officieel communiqué der op standelingen meldt, zijn drie colonnes van bet leger van generaal Varela over de Manzanares getrokken. De radio-club van Teneriffe deelt mee, dat gister 'bij het bombardement van Ma drid 30 dooden en 300 gewonden zijn ge vallen. HITLER ZEGT OPNIEUW EEN DEEL VAN HET VERDRAG VAN VERSAILLES OP. Opzegging der bepaling inzake interna tionalisatie van rivieren. Rijkskanselier Hitier heeft de bepaling van bet verdrag van Versailles opgezegd, betreffende de internationalisatie van ri vieren. Deze mededeeling werd gedaan te Lon den, Parijs, Rome, Brussel, Praag, War schau, Kopenhagen, Stockholm, Kaunas, Boekarest, Belgrado, Boedapest en 's-'Gravenhage. Dit opzeggen sluit in, dat Duitschland de commissies, welke de toepassing van 'bet verdrag in deze kwestie con trole eren, niet meer erkent. De scheepvaart op de Elbe en den Rijn zal hiervan geen binder ondervinden en de vrijhavens in Hamburg en Stettin, welke aan Tsjechoslowakije zijn toege staan blijven gehandhaafd. De Duitsche regeering kan het niet verantwoorden, den tegenwoordigen stand van zaken nog langer te aanvaarden. Zij ziet zich derhalve gedwongen tot de ver klaring, dat zij de in bet verdrag van Versailles opgenomen bepalingen over de zich op Duitscb gebied bevindende water wegen en de op deze bepalingen berus tende internationale rivieraeten niet meer als voor zich bindend erkent. De scheepvaart op de zich op Duitsch gebied bevindende waterwegen staat open voor de schepen van alle met bet Duit scbe rijk in vrede levende staten. Er wordt geen onderscheid gemaakt in de behandeling van Duitsche en vreemde schepen. Dit geldt ook voor de kwestie van de scheepvaartrechten. D a a r b ij stelt de Duitsche regeering voorop, dat op de waterwegen der andere betrokken staten wederkeerigheid wordt toege staan. Voor België een groot probleem. De Fransche regeering heeft baar am bassadeur te Brussel evenals aan alle andere legatieleiders in de betrokken hoofdsteden instructie gezonden, om zoo spoedig met de rageering, waarbij hij ge accrediteerd is, besprekingen te voeren over de opzegging door Duitschland van de bepalingen van het verdrag van Ver sailles, welke betrekking hebben op de In ternationalisatie van de Duitsche rivieren. Vermoedelijk zullen deze besprekingen vandaag plaats hebben. Voor België is deze stap een groot pro bleem, aangezien de vloot van Belgische rijnschepen ongeveer 1000 vaartuigen telt. De Nation Beige schrijft, dat de scheepvaart van de betrokken mogendheden in het vervolg kan plaats hebben bij de gra tie van Duitschland, d.w.z. van zijn politieke inzichten. Dit is een nieuwe bron van wrijving en conflicten aan alle Duit sche grenzen. De Britsche minister van buitenland- sche zaken, Eden, zal waarschijnlijk he den in het Lagerhuis een verklaring af leggen. In politieke kringen is men niet zeer geneigd, groote beteekenis aan de beslis singen van Hitier toe te kennen, men bad dat gebaar al lang verwacht. 19 DUITSCHERS BESCHULDIGD VAN SPIONNAGE. Behalve de zeven in den nacht van 3 op 4 November te Moskou gearresteerden, verneemt men, dat thans ook te Le ningrad elf Duitsche staatsburgers zijn gearresteerd. Hieronder bevinden zied drie ingenieurs', vijf geschoolde arbeiders, een vertegenwoordiger van een houthan del en twee vrouwen. Bovendien werd den 3den November te Novosibirsk een Duitscb ingenieur gear resteerd. In totaal bevinden zich 19 Duitsche staatsburgers in arrest onder beschuldi ging van spionnage en tegen den Sovjet staat gerichte actie. Een beschuldiging, die volgens bet Sovjetstrafrecht de dood straf met zich kan brengen. Verder werden nog eenige tientallen Russische staatsburgers van Duitscbe af komst of in beroepsbetrekking staande tot Dditehe instellingen in Sovjet-Rusland om dezelfde reden gearresteerd te Mos kou, Leningrad, Kief en Kharkov. Nazi-haat tegen alles, wat niet-arisch is. Het monument, dat in 1892 te Leipzig is opgericht ter eere van den grooten componist Mendelssohn Bartiboldy is van zijn voetstuk gebaald en in stukken gesla gen. Deze daad is karakteristiek voor de vij andschap van het nationaal-socialisme tegen alles, wat zou kunnen worden uit gelegd als een „eerbewijs aan den geest van een niet-Ariër". Dit vandalisme heeft in talrijke artis tieke en literaire kringen hevige opwin ding veroorzaakt. Duitschland en Italië. Te Frankfort a. Main zijn besprekin gen gevoerd door Duitsche en Italiaan- sche handelsdelegaties, 'die tot bet resul taat hebben geleid, dat een permanente samenwerking tussohen beide landen tot stand is gekomen. Korte Berichten. i In dichte mist zijn op den weg Va lenciennesJemappes drie electrische treinen tegen elkaar gebotst. Een twaalf tal personen werd licht gewond. De ma- terieele schade is aanzienlijk. De Britsche minister-president, Stan ley Baldwin, heeft Zondagavond hij Hil- lingdon Hill (Middlesex) een auto-onge luk gehad, waarbij' hij ongedeerd bleef, bleef. DE VERKIEZINGEN IN 1937. Nationaal Herstel neemt weer deel. Op het congres van „Nationaal Her stel" te 's Gravenhage deelde bij1 de beant woording van, ingekomen vragen de beer Van Gybland Oosterhoff mede, dat het hoofdbestuur besloten heeft het volgend jaar weer aan de verkiezingen deel te nemen. Spr. verklaarde er van overtuigd te zijn dat er een andere geest in de Kamer zal komen, aangezien na de verkiezingen minstens 12 pet. der Kamerleden „natio naal" zal zdjin. Gelukkig maar, dat het percentage thans reeds heel wat grooter is. OPENING MOERDIJKBRUG. Groote belangstelling voor den stertocht. Hoe groot de belangstelling is voor den door den A. N. W. B. uitgeschreven, toe- ristischen stertocht ter gelegenheid van de opening der nieuwe Moerdijkbrug ten BRUIDSTOILET VOOR DE PRINSES. Twaalf bruidsmeisjes uitgenoodigd. Naar de „Telegr." meldt, zal bet bruidstoilet van H. K. H. Prinses Juliana in de Residentie vervaardigd worden en wel in de ateliers van het modehuis der N.V. C. H, Kiihne Zonen aan den Kneuterdijk 2, waar tevens de toiletten van de twaalf bruidsmeisjes zullen wor den ontworpen. De uitnoodigingen aan de bruidsmeis jes zijn dezer dagen door het Hof ver zonden. Er zijn ook enkele buitenlandsche vriendinnen van de Prinses, die de ver- eerende invitatie hebben gekregen, doch voor het meerendeel zijn het meisjes van Nederlandsche adellijke huizen. hieruit 'blijken, dat thans reeds, een maand voordat deze tocht gehouden wordt, het aantal deelnemers, dat zich daarvOor heeft aangemeld, al ver over de duizend is gestegen en dat nog voortduw rend in grooten getale nieuwe inschrij vingen binnenkomen, HUWELIJKSDAG PRINSES NATIONALE FEESTDAG. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal de dag van bet huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Zi.D'.H. Prins Bern- hard als een nationale feestdag worden beschouwd. Op dien dag zullen derhalve alle rijks diensten, instellingen en bedrijven geslo ten zijn voor zoover dit mogelijk is. DE HEFFING OP BOTER VAST GESTELD. Van 15 tol 21 Nov. 75 cent per K.G. De heffing op boter en de vervoerver- gunningen voor buitenlandsche boter is voor de week van 1521 November vast gesteld op 75 cent per K.G., behoudens tusschentijdsche wijzigingen. DE MONOPOLIEHEFFING OP GRANEN. De wenschen van den Nederlandschen algemeenen molenaarsbond. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen molenaarsbond heeft aan den minister van landbouw en visscherij een telegram gezonden met het verzoek de restitutie op de voorraden bij de even- tueele verlaging van de monopolieheffing op granen behalve aan de importeurs ook aan de molenaars en de binnenlandsche graanhandelaren toe te kennen. HERVATTING VAN HANDELS VERKEER MET ITALIË. De Italiaansche regeering heeft een regeling getroffen, waardooT voor eenige bepaalde goederen uitvoer naar Neder land buiten de clearing om, wederom mo gelijk is. Dit wil natuurlijk niet zeggen, aldus de Telegr., dat het handelsverkeer tussohen Nederland en Italië, dat sedert de toe passing van de sancties de facto was ko men stil te liggen, thans wederom nor maal hervat is. Hieromtrent worden se dert eenigen tijd besprekingen gevoerd ten aanzien waarvan wij grond hebben aan te nemen, dat zij binnen niet te langen tijd tot bevredigende resultaten zullen kunnen leiden. DE N.S.B. EN DE RECHTERLIJKE MACHT. Het lidmaatschap van sommige leden der magistratuur heeft den minister onaan genaam getroffen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de Justitie- bfegrooting geeft de minister toe, dat het juist is, dat er enkele leden van de zit tende magistratuur zijn, die zijn toegetre den tot de nationaal socialistische bewe ging en daarvan geen geheim maken. Dit te moeten ervaren heeft den minister weinig aangenaam getroffen. D'e regeering bad niet anders verwacht dan dat de voor het leven benoemde leden van de rechterlijke macht, op wie uiter aard bet bepaalde in artikel 97b van het algemeen rijksambtenarenreglement niet van toepassing is, zich zonder uitzonde ring vrijwillig zouden onthouden van deelneming of steun aan vereenigingen, waarvan door de regeering is beslist, dat zij „om de doeleinden die zij nastreven, of de middelen die zij aanwenden, de be hoorlijke vervulling door den ambtenaar in 's rijks dienst van zijn plicht als amb tenaar kunnen in gevaar brengen of schaden". Nu de werkelijkheid aan die verwach ting niet geheel blijkt te beantwoorden, rijst inderdaad de vraag, welk standpunt hiertegenover moet worden ingenomen. Dat deze vraag niet gemakkelijk valt te beantwoorden, hebben blijkens de in het voorloopig verslag gierelateerde besch.au- Als Uw spijsvertering niet goed werkt, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Qe U ellendig, dan gaat Gi) er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tjjdl Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge heel afwijkend van andere laxeer-middelen. Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw Ingewanden te reinigen. Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel. Wilt Gfl langzaam laxeeren, neem er één! Wilt Gij snel en goed purgeeren, dan twéé Eenmaal geprobeerd, dan zjjt gij overtuigd, 't Is een vondst van Apotheker Dumont, Prettig innemen, want Gij proeft niets. Per koker van J2 stuks 60 ct, Overal verkrijgbaar, Binnenland. N.S.B. en de rechterlijke macht. Toezicht op1 electrische apparaten. 'K.L.M.-winterdienst in Zeeland. Nationaal-Herstel en de verkiezingen. Buitenland. Duitschland en 't verdrag van Versailles. De strijd om 'Madrid. wingen, verscheidene leden reeds te recht i gevoeld. Intusschen is de aan gelegenheid in haar geheel onderworpen aan het oordeel van den Hoogen Raad der Nederlanden. Zoolang het advies van dit college nog niet bij de regeering be kend is, is 't bezwaarlijk omtrent de on derscheiden aspecten der zaak een tot in bijzonderheden bepaald standpunt in te nemen. Dat leden der rechterlijke macht, van wie bekend is dat zij de in het voorloopig verslag bedoelde richting zijn toegedaan, in de uitoefening van bun ambt de ver- eischte objectiviteit uit bet oog zouden hebben verloren, is tot dusver geenszins gebleken. Zweefvliegen. Zaterdag hadden op het vliegveld te Vlissingen proeftochten plaats met het zweeftoestel voor twee personen van het Nederlandsch Instituut voor Zweefvlie gen, da<t getrokken door een klein motor vliegtuig Zaterdag juist te 12 uur boven Walcheren verscheen en op het vliegveld landde. Verschillende der leden van de Wal- chersehe zweefclub hebben een tocht ach ter bet motorvliegtuig gemaakt onder toe zicht van den instructeur, om, als de ka bel los gelaten was alleen nog eenigen tijd in de lucht te blijven en keurig op bet veld te dalen. Het was een interessant gezicht. Des avonds had in de bovenzaal van „de Vergenoeging" een bijleenkomst plaats, bedoeld als propaganda voor bet zweefvliegen. Een groot aantal jeugdige personen was aanwezig. De heeren L. A. de Lange, verbonden aan bet Departement van Waterstaat, F. EL Slot, de bouwer van de Seheldeinusch, en de vice-voorzitter van de afd. Walche ren van de Zeeuwsche Veieeniging voor luchtvaart, de heer S. S. Smeding, heb ben het woord gevoerd. Baarland. De gemeente-ontvan gen wordt niet vervolgd. De ge meente-opzichter geschorst. Opgewonden discuss ie s. De wethoudster het woord ontno men. Zaterdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente voltallig. De voorz. deelt mede, dat geen vervolging wordt ingesteld tegen den ontvanger der ge meente. In stemming kwam het voor stel van den heer de Mol om art. 128 sub 2a der politieverordening te schrap pen. Het betreft paarden te leiden ge zeten op een rijwiel. Met de stem van Weth. de Vriend tegen wordt dit voorstel aangenomen. De politieverordening wordt herzien, daar een schrijven was ingeko men van den Commissaris der Koningin, dat de gemeente Baarland een „halven" veldwachter krijgt. Dhr Traas zegt dit zeer te betreuren. Wij zullen ons hierbij moeten neerleggen, want wat ons van hoogerhand wordt opgelegd, moeten wij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1