Het huwelijk van Prinses Juliana De financieele en ecanomlsGbe politiek van ons land. EERSTE BLAD VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 38 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Kmorgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Ilureiuix Lange VorHtstniat 70, Goes. 'IcIcKiiiiiiMiiiiiiier II. I'owirliiWfun eti Girorekening 41155 Hij kantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL .1. J. FANOY, Lange Burg li 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DRMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middolburg, Goos en Vlissingon fü.20. Losse nummers 5 cent Advertoiitlöu 80 cent por regol, Ingezonden medcdeellngen 00 cent per regol. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EEN INTERVIEW VAN DE „TIMES" MET MINISTER COLIJN. „De democratie als politiek ondergaat thans haar ernstigste beproeving". Minister-President Colijn heeft aan den bij zonderen correspondent van de „Times" de politiek van de Nederlandsche regee ring als volgt uiteengezet: „De onmiddelijke doelstellingen van onze financieele politiek zijn duidelijk uit eengezet in het memorandum van de regeering bij de begrooting. Voor het oogenblik zijn wij niet van plan den gulden te stabiliseeren, noch op goud-, noch op eenige andere valuta-basis. Onder de heerschende zeer beweeglijke omstan digheden is het onmogelijk, de preciese waarde van den gulden vast te stellen. Hij moet zijn eigen waardepeil vinden. Ons wissel-egalisatiefonds zal op zooda nige wijze opereeren, dat groote fluctua ties voorkomen worden, maar het zal niet trachten de waarde van den gulden te doen stijgen of dalen door kunstmatige middelen. Onze economische politiek blijft onge wijzigd. Ik ontken niet, dat een crediet- expansie onder zekere omstandigheden den handel en de industrie zoo kan sti- muleeren, dat zij leidt tot een betrekke lijk snelle vermindering van het aantal werkloozen, maar ik geloof niet, dat het gerechtvaardigd zou zijn, dat wij trach ten verlichting te vinden van onze on middellijke moeilijkheden door zulk een expansie van schulden, dat zij, die na ons komen, zich gesteld zien voor de niet benijdenswaardige keuze tusschen opzeg ging der nationale verplichtingen en ver hooging van belastingen tot een prohibi tief peil, om tegemoet te kunnen komen aan den nationalen schulddienst. Daar om zal de regeering zich niet in zee be geven met een agressieve politiek van expansie. Het is waar, dat de vermindering van de goudwaarde van den gulden ons een beetje meer ruimte geeft om staatshulp te verleenen, waar deze noodig is, maar elk plan zal naar zijn verdiensten wor den beoordeeld, en zal alleen dan worden aangenomen, indien het economisch ge rechtvaardigd is en in het beste belang van het land. Wij zijn dan ook van plan, voort te gaan met onze politiek van aan passing. Bij de uitvoering van die politiek zul len wij een nauwlettend oog houden op het prijsniveau, in de hoop, dit stabiel te houden. Wij wenschen niet, dat het nog lager wordt en wij verwachten van onze boe ren, dat zij de sterlingprijzen van hun producten handhaven, opdat een grootere winst in guldens verkregen zal worden dan te voren. En ofschoon het onvermijdelijk is, dat de prijzen van geïmporteerde goederen iets zullen stijgen, na de vermindering van de goudwaarde van onze valuta, zijn wij van plan, die beweging binnen zekere grenzen te houden. Maar zoo lang Nederland een democra tisch land blijft, kunnen wij het voor beeld van de totalitaire staten niet vol gen, die trachten zich te isoleeren van de fluctuaties der getijden der wereld economie, door zich een systeem van na tionale zelfvoorziening als wenschelijk en bereikbaar ideaal te stellen. Onze toekomst hangt af van den bui- tenlandschen handel, in het bijzonder van dien met onze twee voornaamste klanten, Engeland en Duitschland. De natuurlijke weg naar verbetering van de Nederland sche economische omstandigheden voert door een uitbreiding van den handel met die landen. Wij hebben het laagste douanetarief der wereld. Onze solvabiliteit staat bui ten twijfel. Het is waar, dat wij ook een systeem van quota voor import hebben, maar wij zijn gaarne bereid een wijziging daarvan te bespreken met die landen, die geneigd zijn gelijkwaardige concessies te doen. Ik wensch er nogmaals den nadruk op te leggen, dat wij bereid zijn ons vol ledig aandeel bij te dragen aan de tot stand brenging van die „economische de mobilisatie", waarover de Fransche mi- nister-president Blum gesproken heeft. „De democratie als politiek systeem", zoo besloot minister-president Colijn, „on dergaat thans haar ernstigste beproeving. Overal worden haar principiëele grond stellingen aangevallen door de zij aan zij gaande machten van fascisme en com munisme. Het ligt niet op onzen weg die landen te becritiseeren, die een politiek systeem hebben aangenomen, dat ver schilt van het onze, maar het komt mij voor, dat zij onder ons, die nog steeds gelooven aan de waarde van de demo cratie, zoo veel gemeen hebben, dat het voor ons gemakkelijk moet zijn onze cul- tureele, financiëele, economische en poli tieke contacten en betrekkingen te ver breiden, om wederzijds ons gemeenschap pelijk erfdeel te versterken en te beveili gen. In die richting ligt de redding van alles wat wij lief hebben." DE OORLOG IN SPANJE. Krachtige tegen-actie der regee ringstroepen. De opstandelingen nemen rust. De strijd is gedurende een deel van den vorigen nacht op felle wijze voortgezet aan het Madrileensche front in den sector van Gasa de Gampo. De opstandelin gen deden verwoede aan vallen, waarbij zij gebruik maakten van de beste elementen hunner infante- ïie, van cavalerie en tanks, gesteund door geschutvuur. Terwijl een fijne regen viel beten de regeeringstroepen zich vast in hun stellingen, waaruit zij een stroom van mitrailleurvuur op de opstandelingen de den neerdalen en er aldus in slaagden den opmarsch van dezen tot staan te brengen. Tegen middernacht gingen de regeerings troepen tot 'het offensief over. Deze felle, plotselinge tegenaanval dwong de opstan delingen terug te trekken. Hun verliezen waren zwaar. De lijken van Spaansche opstandelingen en Marokkaansche solda ten lagen verspreid over het veld. Volgens een officieus bericht zouden de regeeringstroepen Getafe en eenige dor pen in dezelfde streek hebben 'heroverd. In Gasa de Gampo zit nu nog een groep Marokkanen en opstandelingen, die vol komen omsingeld zijn. Aangezien zij ech ter over automatische wapenen beschikken blijven zij zich verdedigen. Gistermiddag regende het nog steeds en hing het wolkendek zeer laag, met het gevolg, dat de vliegtuigen der opstande lingen hun dagelijksche raids op de hoofd stad niet konden uitvoeren. Naar de correspondent van Reuter bij de opstandelingen meldt wordt geenszins beweerd dat de rechtsche troepen reeds Madrid zijn binnengedrongen. De berich ten van eenige dagen geleden, dat in de straten der 'hoofdstad gevochten wordt, zijn onjuist. Men is van oordeel, dat de opstande lingen, indien ze Zondag en Maandag krachtig waren opgedrongen, de stad nu zeker grootendeels in hun bezit zouden hebben. In stee van dezen stormloop te ondernemen, maakten zij een flankbewe ging welke afgeslagen werd. Met deze flankbeweging hebben de op standelingen veel kostbaren tijd verspeeld, dien zich de belegerden ten nutte hebben gemaakt, om duizenden man frissche troepen, met zware artillerie en tanks, naar de stad te halen en in den strijd te werpen. Intusscben maken de laatste berichten van het front weer melding van vinnige aanvallen der opstandelingen. Het radio-bericht van generaal Franco over de krijgsoperaties was gisteren uit zonderlijk kort. Het meldt slechts, „dat gisteren geen groote militaire acties heb ben plaats gehad. Dte Madrileensche troe pen hebben in alle sectoren tegenaanval len ondernomen, doch zijn teruggeslagen en de nationalisten handhaafden overal hun posities, terwijl ze hier en daar zelfs terrein wonnen". De radioclub deelt mee, dat de opstandelingen voor Madrid eenige dagen rust zullen nemen. Nabij Escorial rukken de troepen van generaal Mola op. Aan het front van Guadalajara zijn do regeeringstroepen uit Almarones verdre ven. DE WEENSCHE BESPREKINGEN. Een officieel communiqué. In een na de conferentie der drie mo gendheden uitgegeven communique wordt de juistheid erkend van het standpunt van Oostenrijk en Hongarije ten aanzien van de rechtsgelijkheid inzake bewape ning. Italië zal rekening honden met de wenschen van de Oostenrijksohe en Hon- gaarsche regeeringen, betreffende deel neming dezer landen aan de economische exploitatie van Abessynie. De economische samenwerking dei drie landen zal worden voortgezet op dezelf de basis als voorheen, terwijl de drie re- geeiingen besloten hebben hun economi sche betrekkingen met andere staten tot ontwikkeling te brengen langs den weg van bilaterale acocorden. Verwijlzende naar de reoente bespre kingen van Giano met Hitler en von Neu- rath gaven de vertegenwoordigers van Oostenrijk en Hongarije uiting aan bun levendige voldoening over de beslissing van de Italiaansche en Duitsche regee ringen, om de problemen van het Do- naubekken in een geest van vriendschap pelijke samenwerking te behandelen. De eerstvolgende conferentie der drie mogendheden zal te Boedapest worden gehouden op een nog nader te bepalen datum. De voornaamste op de conferentie der drie mogendheden getroffen besluiten zijta vervat in een geheim protocol. Dit protocol behandelt de volgende printen: de betrekkingen tot de sovjet unie, de houding ten aanzien van de her vorming van den volkenbond, het stand punt der regeeringen betreffende de er kenning van de regeering-Franoö, de her ziening der verdragen en ten aanzien van een nieuw Locarno-pact. Een opzegging van het verdrag van Trianon of een directe officieele verkla ring der Hongaarsche ïegeering, waar mede de herbewapening van Hongarije zou worden ingeluid, liggen niet in de bedoeling. Naar tenslotte nog uit Boekarest wordt gemeld, kwami in Roemeensche regee- ringskringen de beslissing van de drie mogendheden-oonferentie te "Weenen in zake Hongarije's recht op bewapening met onverwacht. Roemenië zal op dezen stap der drie te "Weenen geen enkel besluit nemen ten zij in overleg met de andere staten der kleine entente en wellicht met Frankrijk. MAJOOR RAMON FRANCO IN ITALIË. Met eert geheime missie naar Rome. De Spaansche vlieger majoor Ramon Franco, de broer van den opstandelingen- generaal Francisco Franco, is te Napels met zijn ©chtgenoote en dochter aan boord van het s.s. „Vulcania' aangekomen. Hij is met een geheime missie naar Rome gezonden. Op de vraag naar het eigenlijke doel van zijn reis antwoordde Franco: „Uw vraag is zeer indiscreet. Wij zijn in oorlog en kunnen niets naders zeggen, noch omtrent onze gedragslijn, noch om trent ons doel". Tenslotte zei'de de majoor nog, dat hij veertien dagen in Italië zou blijven. DUITSCH DIRECTORIUM? Hitier meer en meer op den achtergrond. Madame T'abouis schrijft in „l'Oeuvre", dat over eenigen tijd de regeering in Dhitschland geheel gewijzigd zal wor den op zoodanige wijze, dat alle actie van het rijk onderworpen zal zijn aan het militair gezag. Het ontwerp van deze wijziging zou als volgt luiden: Hitier verheft zich meer en meer boven de details van de uitoefening van 'het ge zag. Hij zal zich ineer onzichtbaar maken en meer op zijn villa in Berchtesgaden vertoeven. Wel zal hij kanselier blijven, doch de macht wordt uitgeoefend door een vioe-kanselier, n.l. Goering. Goering zou voorzitter worden van een directorium, bestaande uit drie personen, n.l. Von Ribbentrop, Keppler en een der de, die nog niet bekend is. De Rijksdag zou ontbonden worden en vervangen door een senaat, bestaande uit 200, door den Führer benoemde leden. Op deze wijze zou de Führer alle macht onder zijn „geestelijke" leiding houden en deze organisatie staat gelijk met de voor mobilisatie van de hulpbronnen van een geheel volk tot één geweldige poging. De Duitsche industrieelen zouden zich over deze maatregelen verontrusten, want zij vreezen, dat de industrieën, welke niet tot den oorlog voorbereiden, in 'de knel zullen komen. DE VLIEGRAMP IN ITALIË. Twintig personen gedood. Een-en-dertig personen gewond. Thans blijkt, dat het vliegtuigongeluk bij Rocca Gorga 20 slachtoffers heeft ge maakt. Vier leden van de bemanning kwa men bij den val om en 16 bewoners van bet dorp, waarop bet toestel brandend neer kwam, stierven aan brandwonden. 30 personen werden gewond. Twee leden van de bemanning sprongen met ©en parachute uit het vliegtuig, een van dezen werd gewond. DE MILITAIRE DIENSTTIJD IN BELGIE. De Belgische regeering heeft haar standpunt inzake de verlenging van den mjilitairen diensttijd tot 18 maanden 'her zien. Zij zal in deze kwestie niet de ver trouwenskwestie stellen. Zij vraagt slechts over 18.600 geoefende manschappen te kunnen beschikken voor de grensbevei- liging. De katholieke democraten hebben thans voor hun verzet tegen den diensttijd van anderhalf jaar contact gezocht met de so cialisten, teneinde een compromis-formu le te vinden. GOEDKEURING VAN DE ECHTVERBINTENIS DOOR DE KAMER HET AFDEELINGSONDERZOEK. Bij het afdeelingsonderzoek door de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot goedkeuring van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en regeling van de toe lating van getuigen bij de voltrekking van dit huwelijk, alsmede van eenige ge volgen van deze echtverbintenis, ver klaarde men algemeen, volgaarne te zul len medewerken aan het verleenen van de toestemming, waarvan in artikel 17 der grondwet sprake is. Men gaf daarbij uiting aan zijn vreugde, dat de verloving van het prinselijk paar, welke door het Nederlandsche volk met zooveel blijdschap werd begroet, weldra door een echtver bintenis zal won len gevolgd. Eli men ver bond daaraan den wensch., dat rijke ze gen op dat huwelijk moge rusten. De commissie van rapporteurs is van oordeel, dat met de medeeeling van het bovenstaande de openbare behandelng van het wetsontwerp genoegzaam is voor bereid. Bij het afdeelingsonderzoek van het Wetsontwerp tot naturalisatie van Z.D.H. Prins Bernhard Leopold Frederik Ever bard Julius Gotert Karei Godfried Pieter van Ldppe-Biesterfeld en regeling van eenige gevolgen dier naturalisatie gaf men algemeen te kennen, zich met de voorgestelde naturalisatie gaarne te ver- eenigen. De commissie van rapporteurs is van oordeel, dat met de mededeeling van het (bovenstaande de openbare behandeling van het wetsontwerp genoegzaam is voorbereid. Duitsche zuinigheid met afval. De anti-afval-campagne, die de regee- iing onlangs heeft ingezet om het tekort aan grondstoffen te verminderen, wordt thans ook tot de Duitsche schepen uit gebreid. In één der nieuwste schepen, die thans voor de Hamburg-Ameriikalijin worden ge bouwd, wordt een speciale dróóg-instal latie aangebracht om het vocht te ont trekken aan keukenafval, opdat dit be waard kan blijven tot de eerstvolgende haven wordt bereikt. Indien deze installatie een succes blijkt te zij'n, zullen alle schepen van de Hamlburg-Amerikalijri hiermede worden uitgerust. Broodkorsten, ledige blikken, tandpas tatubes, schroeven en moieren, alsmede tal van andere artikelen worden op de Duitsche schepen verzameld en bij aan komst in de haven aan de Duitsche auto riteiten overhandigd. Korte Berichten. In het E'ngelsohe Lagerhuis deelde de onderstaatssecretaris van Binnen landsche Zaken, mede, dat de productie van gasmaskers spoedig een getal van 2 millioen per maand zal bereiken. De gasmaskers zullen in tijd van nood kos teloos aan het publiek worden verstrekt. KONINGIN EN PRINSES OP HET LOO H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana maakten gistermiddag in een met vier paarden bespannen open calèche een rondrit in de omgeving van Apeldoorn. Tegen vier uur keerden de Koningin en de Prinses op 'het paleis Het Loo teiyg. HOE HET PALEIS TE SOESTDIJK WORDT INGEDEELD. Omtrent de bewoning van bet paleis te Soestdijk deelt men van welingelichte zijde mede, dat het middelste gedeelte het hoofdgebouw van het paleis Soest dijk zal worden ingericht voor 'het ver blijf van H. M. de Koningin, terwijl de linkervleugel aan de zijde van Baarn bestemd is voor bet prinselijk paar. De rechtervleugel zal worden bewoond door de hofdames en andere leden van de 'hof houding. INVOERPRIJSVERSCHILLEN VOOR BUITENLANDSCH FRUIT. Minister Deckers wil geen verlaging. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid Dr I. H. J. Vos betreffende intrekking van" de monopolieheffing op fruit heeft minister Deckers geantwoord, dat het hem niet bekend is, dat de prijs van verschil lende fruitsoorten dermate gestegen is, dat het voor een groot deel der burgerij uitermate moeilijk ip geworden zich een voldoende hoeveelheid van dit belang rijke volksvoedsel aan te schaffen. Wel is den minister bekend, dat de prijzen van het fruit eenigermate gestegen zijn, zulks behoeft echter geen verontrusting te wek ken, gezien de abnormaal lage prijzen, welke voordien hebben gegolden. Binnenland. Rede van den heer J. Schouten in de Tweede Kamer. Een interview met Minister Colijn. Buitenland. De oorlog in Spanje. Krachtige actie der regeeringstroepen. Geheime missie der opstandelingen naar Italië. De Weensohe besprekingen. De minister is voorts van oordeel, dat, ook al mochten de bij den invoer van fruit verschuldigde prijsverschillen een eenigermate prijsverhoogende werking op de binnenlandsche markt oefenen, zulks geen reden kan zijn deze prijsverschillen te verlagen of te doen vervallen. Bij de beoordeeling van deze aange legenheid dient aandacht geschonken te worden aan de belangrijke uitbreiding, welke de binnenlandsche fruitcultuur in de laatste jaren heeft ondergaan, en de maatregelen, welke door de organisaties van belanghebbenden zijn getroffen om de kwaliteit van het fruit te verbeteren. Dat hetgeen in dit opzicht is bereikt, door een onbelemmerden of te zeer verruimden invoer van buitenlandsch fruit verloren zou kunnen gaan, dient te worden ver meden. De minister is op grond van boven aan gegeven overweging van meening, dat de invoerprijsverschillen voor buitenlandsch fruit niet moeten vervallen, te minder, daar zulks noodzakelijkerwijze een over eenkomstige vermindering van het voor de steunverleening aan den tuinbouw be schikbare bedrag zou medebrengen, het geen de toestand van den tuinbouw niet gedoogt PLUIMVEEHOUDERIJ TUSSCHEN TWEE VUREN. De Vereen, v. Broederijen en Pluimvee- fokbedrijven beeft het volgende telegram aan den minister van Landbouw gezon den: „Eierprijs beden 5 pet. hooger dan in correspondeerende week van vorig jaar. Tarwe, mais en gerst resp. 83, 64 en ruim 100 pet. in prijs gestegen. Aanvoer op de pluimveemarfct Barneveld heden dan ook weer ruim 30 pet. grooter dan vorig jaar. Door positie der binnen- en buitenland- sche markt werkt de restitutieregeling zeer onvoldoende. Pluimveehouders ont vingen reeds twee jaren toezegging, dat de niet gerestitueerde graanrechten voor de naar Duitschland geëxporteerde eieren hetgeen zeer aanzienlijke 'bedragen is' gaan vertegenwoordigen, 'hun alsnog ten goede zou komen. Tot dusver beeft men daar van echter nog niets bemerkt. Vreezen, dat de ernst van den toestand voor de pluimveehouders, die nimmer ge steund, doch wèl belast werden, niet inge zien wordt. Dto steeds leeger wordende kippenhokken spreken hier een duidelijke taal. In breeden kring isi onder de pluimvee houders klimmende onrust waarneem baar; dringen bij Uwe Excellentie met klem op een spoedig ingrijpen aan. DE R1JKSBEGROOTING IN DE TWEEDE KAMER. Dinsdag avondzitting. Op voorstel van den Voorzitter van de Tweede Kamer is besloten, Dinsdagavond in behandeling te nemen hoof dstük V der Rijks begrooting (Binnenlandsche Zaken). c Een werklcozeniooze gemeente. De gemeente Limmen, die op een op pervlakte van 1251 ha ongeveer 2300 in woners herbergt, heeft op het oogenblik ©en benijdenswaardige positie, daar er geen 'enkele werklooze staat ingeschreven. M——a——a DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. Nog geen beslissing. Naar verluidt zajinl er op het oogen blik besprekingen gaande over de mioget- lijkheid van heropening of gedeeltelijke heropening van de Zeeuwsche 'lijin der K.L.M. gedurende het winterzeizoen. Het schijnt, dat de kansen daarvoor niet on gunstig staan, maar beslissing is nog niet genomen. Nieuw gemeentehuis te Ciinge. De niet onaanzienlijke Zeeuwsch- Vlaamsohe gemeente Ciinge ontbeerde tot nog toe een haar waardig gemeente huis; circa een halve eeuw lang moest het gemeentehuis zich behelpen met een oude school. Thans komt hierin veran dering en verbetering; 'n nieuw raadhuis,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1