Het Begrootingsdebat. EERSTE BLAD mm DONDERDAG 12 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 37 WINKEL 66 GOES, abrieksprijs vanaf f9,65. erf te Middel- T S D IJ K. Advertentiën n door iSCHUURE, Buitenland. Binnenland Binnenkort Koninklijk bezoek aan Zeeland. Belangrijkste Nieuws e Almelo Zuster, ante, 1ILST RELSE, .n 46 jaar. un: RELSE— SI LIERE. Nov. 1936. ken van be i-jarige Echt- ij, mede na- irtelijk dank. OER. BOER—VIS. r 1936. rzijdsche fa- mijn oprech- s deelneming, eengaan van ÏRRETSEN BOM. 1936. prijscourant .AUPOT TEN zal op I7EMBER 1936, t uur, in het rcurius", aan e Middelburg, Loopen; itraat, wijk F L A. 12 c.A. rden. vóór en op telkens van ur, op vertoon irkrij gbaar ten den Notaris. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Eincrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange VurslHtraat 70, (loon. TeU'luuununuuer 11, i'owK'Im'miuu en Girorekening UW> Bijkantoor Middelburg;(.Fa BOEKHANDEL .1. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel, 23. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DLMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middolburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentie») 80 cout por rogol, Ingezonden mododoollngon 00 cent por rogol. Klolno Advertentlön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bij de gisteren voortgezette algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting zijn verschillende politieke kopstukken aan het woord gekomen. Van rechts de heer en Goseling en De Geer en van links de heeren Bierema en J oekes. Voor het Kabinet was het geen kwade dag. Het laatste politieke debat vóór de verkiezingen is gewoonlijk ©en algemeene afrekening, waarbij meermalen de stuk ken er af vliegen. Maar zóó was bet gis teren niet. De door het Kabinet gevolgde politiek werd met groote welwillendheid beoordeeld. Opvallend was de gewijzigde 'houding van den R. K. woordvoerder. Vermoede lijk is de veranderde toestand op monetair gebied hier niet zonder invloed, waarbij dan nog komt, dat de sympathie voor de gedachte van eventueele samenwerking met de S. D. A. P. in niet geringe mate is bekoeld. Omtrent het financdeele beleid bleek van weinig verschil van meening, al acht te de heer De Geer bet noodig tegen al te optimistische verwachtingen een waar schuwing te laten hooren. Er zal nog heel wat moeten gebeuren_eer van een werkelijk sluitend budget kan worden ge sproken. Eenstemmig waren de diverse woord voerders in hun afwijzing van z.g, totali taire stelsels, hetzij dan rood of bruin. En tot ons genoegen hebben wij ook ge zien, dat van verschillende kanten op de regeering aandrang werd uitgeoefend om ten aanzien van de versterking van de weermacht te doen wat noodig is, en daar van geen verkiezingskwestie te maken. Niet onbelangrijk was, wat ten opzich te van de politieke verhoudingen en de staatkundige vooruitzichten werd opge merkt. De heeren Bierema en Joekes wenschen voor de toekomst een parlementair Kabi net op zoo 'breed mogelijke nationale ba sis, waarbij zelfs samenwerking met de S. D. A. P., mits deze doorgaat in de goe de richting te evolueeren en van ieder marxistisch verlangen wil afzien, niet hij voorbaat als buitengesloten geacht werd. D'aarentegen lieten de heeren D'e Geer en Goseling niet onduidelijk doorscheme ren, dat zij van een engere samenwerking van de rechtsche partijen in de toekomst geenszins afkeerig zijn. Werd er door den heer Goseling op gewezen, dat zij, die in Christus gelooven elkaar moeten vin den, de heer D'e Geer liet niet na de na druk te leggen op den positief Ghristelij- ken grondslag die de rechtsche partijen verbindt, waarbij hij den heer Lingbeek herinnerde, hoe Groen van Prinsterer nn reeds 80 jaar geleden, samenwerking met de Katholieken mogelijk achtte, weshalve hij, evenals nu de voorstanders van recht sche samenwerking als een crypto-katho- liek werd uitgescholden. Directe beteekenis hebben deze beschou wingen niet. Veel zal hierbij ook afhangen van den uitslag der te houden verkiezingen. Toch is het een verblijdend verschijnsel, dat over deze vraagstukken weer in een rustige sfeer en met de noodige welwil lendheid over en weer kan worden gespro ken STILSTAND OP HET FRONT VOOR MADRID. Regeeringstroepen bieden hardnekkigen tegenstand. Om half negen gistermorgen is door Radio-Sevilla (het station der opstande lingen) medegedeeld, dat de toestand aan het Madrilleensche front gestabiliseerd is. Alle tegenaanvallen der regeeringstroepen zijn afgeslagen. 'Zestien vliegtuigen der rechtschen heb ben de regeeringslinies, alsmede vijande lijke concentraties gebombardeerd. Er wordt thans in het Retiro Park gevoch ten. Met betrekking tot het trage tempo, waarin de bezetting van Madrid ge schiedt, verklaart Radio Sevilla dat dit normaal is, gezien de uitgestrektheid van de stad. Het gevolg van de noodzakelijk heid eener voorzichtige actie en onberis pelijke organisatie der achtérwaartsche verbindingen. In het communique, dat Madrid beeft gepubliceerd, wordt daarentegen gezegd, dat de dag voor de republikeinsche strijd krachten in alle opzichten gunstig is ge weest. In alle sectoren van het Madril leensche front hebben verbitterde gevech ten plaats gehad, welke overal verliepen in het voordeel der regeeringstroepen, die nog steeds alle brughoofden aan de Manzanares beheerschen. De regeering beeft zich te Valencia ge- installeerd. De vestiging van de regeering in Valencia beeft in de stad veel drukte veroorzaakt. Volgens te Hendaye over den toestand te Madrid ontvangen berichten, is de op- marsch van generaal Franco tot staan gebracht. Van regeeringzijde wordt ge meld, dat Franco's oorspronkelijke plan, om Madrid bij: den eersten stormloop te nemen, mislukt is door den hardnekkigen tegenstand der belegerden. Om vijf uur gistermiddag is de be schieting van Madrid met vol'le kracht hervat. Weldra spuwden alle kanonnen der opstandelingen bun dood en verwoesting brengende projectielen tot in het centrum der stad. Vele buizen, met name in de voorsteden, zijn in brand geschoten. Gistermorgen beeft een „regeerings- eskader" het vliegveld der opstandelingen in de nabijheid van Avila aangevallen en er achttien bommen van 50 kg. op laten vallen. Op het vliegveld, dat buitenge woon goed verborgen lag, bevonden zich een tiental Junker-bombardementsvlieg- tuigen en acht tien jachtvliegtuigen. Eenige daarvan zijn door de hommen ge troffen en vernield. Italiaansche troepen naar Spanje. In een schriftelijk antwoord op een vraag van den Arbeidersgedelegeerde Cocks heeft de Engelsche minister, Eden, bevestigd van den Britschen ambassa deur in Spanje een rapport te hebben ontvangen met betrekking tot inlichtin gen, welke zouden zijn verstrekt door een Italiaansc'h soldaat, die door de Spaan- sche regeeringstroepen is gevangen geno men. Volgens deze inlichtingen zouden mannen en geschut, b e - hoorende tot het 10e regiment artillerie te Rome, door den gouverneur dezer stad naar Spanje zijn gezonden met bet doel de opstandelingen te helpen. Eden verklaarde dat het niet aan de Britsche regeering staat zich rechtstreeks dienaangaande tot de Italiaansche regee ring te wenden. Indien de juistheid der beschuldiging komt vast te staan, zou de zaak tot de bevoegdheden van het Non interventie comité behooren. DE ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA. Botsingen in de haven van New York. In verband met de zeeliedenstaking is ■het in bet havengebied van New York tot ernstige botsingen gekomen, waarbij verschillende personen door messteken werden gewond. Het aantal stakers bedraagt mornen- neel 18.220 man. De stakers in bet haven- en scheep vaartbedrijf verklaren, dat er thans 247 schepen worden opgehouden. In handelskringen wordt eenige onge rustheid merkbaar. Er zijn nog geen teekenen, dat overeen stemming zal worden bereikt. D'e levensiniddelenprijzen stijgen nog steeds. OOSTENRIJK EN HONGARIJE ERKENNEN ROMEINSCH IMPERIUM. Aan een banket, dat de bondskanselier dr Schuschnigg gisteravond gaf ter eere van de vertegenwoordigers van het Rome pact, is door Oostenrijk en door Honga rije officieel bet Romeinsche keizerrijk erkend. D'e Hongaarsche minister van buiten landsche zaken von Kanya verklaarde, dat de Hongaarsche rijksregent Horthy, bij zijn aanstaand bezoek aan Dome deze erkenning zal bevestigen en den koning van Italië huldigen als keizer van Ethiopië. Bondskanselier Schuschnigg hief zijn glas op, op het welzijn van „den koning van Italië, keizer van Ethiopië". DE ARRESTATIES TE MOSKOU. In verband met de officieele bevesti ging uit Moskou omtrent de arrestatie van een fascistisch complot, waarbij zich onder de gearresteerden ook Duitschers, Oostenrijkers, Zweden en Polen bevinden, meldt de „Deutsche Allgemeine Zeitung" nog, dat naast leden van de Russische communistische partij, o.a. vijf Duitschers in hechtenis zijn genomen. Zoo moet ook gearresteerd zijn een zekere Thimig, het hoofd van het Moskousehe filiaal van een firma te Dresden. De arrestaties werden aldus het Duitsche blad - verricht na een aantal nachtelijke huiszoekingen, die gedurende de laatste dagen door de geheime politie werden verricht. Bij de ambassades en legaties zouden leden van de geheime politie opgesteld staan om nauwkeurig te controleeren, wie deze gebouwen bezoeken. Iedereen, die niet in staat is om zijn identiteits papieren te toonen, wordt naar het dichtstbijzijnde politiebureau overgebracht voor nadere inlichtingen. De Moskousehe correspondent van de „Daily Telegraph" weet nog te melden, dat bet hoofdkwartier van de fascistische organisatie in de Sovjet-hoofdstad was gevestigd met aftakkingen in verschillen de andere steden. Haar activiteit was hoofdzakelijk van propagandistischen aard. Het hoofdkwar tier te Moskou aldus de correspondent hield zich bezig met het verspreiden van nazi-literatuur in de Russische taal. Dit geschiedde door het geheele land. Er worden nog verdere onthullingen ver wacht. De ontspanning In de Engelsch-Italiaansche betrekkingen. In officieele kringen te Londen is men van meening, dat de besprekingen tus- schen Baldwin en Mussolini de verhou ding tusschen beide staten beter hebben gemaakt en de mogelijkheid op vriend- sohappelijker 'betrekkingen hebben ver groot. De Engelsche regeering heeft ech ter geen definitieve voorstellen voor een regeling van een nieuw Engeisch-Itali- aansch verdrag, inzake de Middelland- sch© Zee gedaan. Terwijl in Londen tot nu toe slechts van voorbereidingen werd gesproken, staat het volgens het D. N. B. vast, dat de besprekingen tusschen beide landen reeds zijn begonnen. De geruchten omtrent een te verwach ten bezoek van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Ciano, aan Londen, worden in diplomatieke kringen nodb bevestigd, noch ontkend. De tekst van het handelsaoooord tus schen Engeland en Italië is gisteren 'ge publiceerd. Het accoord preciseert de con tingenten van een aantal Engelsche pro ducten, die in Italië zullen worden inge voerd. Het accoord treedt Maandag in werking. Bevolkingsgroei in de Ver. Staten. De bevolking van de Vereenigde Staten is het afgeloopen jaar met bijna een mil- lioen toegenomen. De toeneming bedroeg 908.000. De totale bevolking wordt thans geschat op 128.429.000. De groei der bevolking is een gevolg van het feit, dat het aantal geboorten steeds grooter wordt dan het aantal sterf gevallen. De bevolkingstoeneming door immigratie bedroeg het afgeloopen jaar slechts 8000. Wordt Von Papen Rijksminister? Volgens de „Budapester Hirlap" zou de Duitsche ambassadeur te Weenen, van Papen, deze stad binnenkort verlaten, om tot rijksminister met een speciale taak te worden benoemd. Zweden bestelt Duitsche Junkers- vliegtuigen. Naar aanleiding van bet bericht dat Zweden bombardementsvliegtuigen bij de Junkers-fabrieken zou koopen, meldt „Aftonbladet", dat de voorbereidende on derhandelingen hiervoor thans zijn geëin digd. Het blad schrijft, dat de levering van Dhitsche vliegtuigen aanleiding voor Duitschland zal zijn cm ijzererts en boter in Zweden te koopen. Korte Berichten. De bevolking van Boedapest treft toebereidselen om den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken Ciano, morgen op grootsche wijze te ontvangen. Alle vereenigingen in de hoofdstad zul len zich met vlaggen en muziek opstellen langs den weg, welke leidt van het sta tion naar het hotel, waar Ciano zijn in trek zal nemen. Tijdens een luchtvaart-parade zijn een schroef en verschillende motoronder- deelen van een der zware vliegtuigen, die boven Moscou vlogen, losgeraakt en in een straat terechtgekomen. Drie voorbijgangers werden daarbij ge dood en acht licht gewond. Z. D. H. PRINS BERNHARD WORDT RITMEESTER DER HUZAREN. Z.D.H. Prins Bernhard, die op zijn eigen wensch benoemd zou worden tot of ficier bij de blauwe huzaren, zal, naar de „Telegr." verneemt terstond na zijn natu ralisatie worden benoemd tot ritmeester a la suite. D'aar het vorstelijke paar zich zal vestigen te Soestdijk zal de Prins worden ingedeeld bij het eerste half regiment in garnizoen te Amersfoort. In aansluiting aan het officieele bericht, dat H. M. de Koningin aan Prinses Ju liana en Prins Bernhard een gedeelte van het paleis Soestdijk heeft aangeboden, vernemen wij nader, dat H. M. voor zich zelf in dit paleis slechts eenige vertrek ken heeft gereserveerd, doch dat het pa- Naar de burgemeester van Ylissingen gisteravond in een vergadering van bet feest comité aldaar meedeelde, zal binnen niet al te langen tijd na de huwelijksreis van het Prinselijk paar de vorstelijke familie een bezoek aan Zee land brengen. Men zal goed doen bij het organiseeren van de feestelijkheden in Januari a.s. daarmede rekening te houden, zooals men blijkens bet verslag in dit nummer te Vlissingen zal doen. leis overigens geheel ter beschikking van Prinses en Prins komt. VEREENVOUDIGING GEMEENTELIJKE EN PROVINCIALE ADMINISTRATIE. Indiening van een wetsontwerp kan binnenkort tegemoet worden giezien. De Minister van binnenlandsche zaken deelt in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, betreffend© de begroo ting van zijn departement mede, dat een wetsontwerp, beoogende vereenvoudiging van de gemeentelijke en provinciale ad ministratie, samengesteld op basis van voorstellen der commissie-Kooiman, bin nen afzienbare tijd tegemoet kan worden gezien. Het ligt in de bedoeling van den minis ter, daarbij ook het vraagstuk der zeker heidstelling door ambtenaren te 'betrek ken en een voorstel te doen tot eenvou diger regeling ter zake. De minister hoopt binnenkort een voor stel ter zake te kunnen doen verschijnen. DE HEFFING OP KOFFIE. Nadeelige gevolgen voor verschillende branderijen. De beer Teulings heeft aan de minis ters van koloniën, van landbouw en vis- scberij', van handel, nijverheid en scheep vaart en van financiën de volgende vra gen gesteld 1. Is bet den ministers bekend, dat nu bij' beschikking van den minister van landbouw en visscherij d.d. 2 November de heffing op koffie per 3 November '36 is ingetrokken, verschillende 'kleine en middelgroote koffiebranders-ondernemin- gen ernstige schade lijden tengevolge van de omstandigheid, dat zij bij gebrek aan voorraad sinds begin April gedwongen werden z.g. „koffie in consumptie" te koopen, d.w.z. koffie, waarop de heffing werd betaald, of vrije koffie, waarop ech ter 4 tot 6 cents prijstoeslag werd (en mocht worden) toegepast door de(n) voor- raadhouder(s), op welken voorraad die prijsverhooging, nu de koffieheffing is ingetrokken, als eigen verlies moet wor den geleden? 2. Is het niet redelijk, nu de steun aan de Indische koffiecultures blijkbaar niet meer noodzakelijk wordt geoordeeld, al thans de heffing op koffie hier te lande tot dat doel niet langer wordt gehand haafd, om de opbrengst der koffieheffing vanaf 14 April j.l. tot 3 November j.l., geheel of ten deele, en voorzöover noodig en billijk, te 'benutten om daarmede wer kelijk geleden en aantoonbare schade, die van de invoering der heffing zonder na vordering en van de plotselinge beëindi ging daarvan, voor bepaalde bedrijven 't aanwijsbare gevolg is geweest, geheel of ten deele te vergoeden 3. Indien het antwoord op vraag 2 be vestigend luidt, zijn de ministers dan be reid, een regeling in dien geest te be vorderen. 4. Indien vraag 2 ontkennend wordt be antwoord, zijn de ministers dan bereid mede te deelen a. waarom zij een zoodanige regeling onredelijk oordeelen en b. voor welke doeleinden de opbrengst der koffieheffing dan wel wordt aange wend ZUIDERZEEFONDS EN MILITAIRE WERKEN. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over bet wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van het Zuiderzeefonds 'voor 1935, wijst de Minister van Water staat er op, dat, zooals reeds in de Me morie van Toelichting werd medegedeeld, de verhooging met f 510.000 noodig is, omdat ten laste van 'bet dienstjaar 1935 uitgaven moesten worden gedaan, waar op in een vroeger dienstjaar was gere kend. Deze verhooging beteekent echter niet vermeerdering van de in totaal voor mili taire werken geraamde uitgaven. Deze uitgaven zullen integendeel belangrijk be- Binnenland. De begrootingsdebatten in de Tweede Kamer. Binnenkort 'Koninklijk bezoek aan Zee land. Geen verlaging monopolie-beffingen op granen. Vereenvoudiging van gemeentelijke en provinciale administratie. Buitenland. Weinig vorderingen te Madrid. De zeeliedenstaking in Amerika. Oostenrijk en Hongarije erkennen het keizerrijk 'Italië. De arrestaties te Moskou. neden de raming van f 20.000.000 blijven en om die reden wordt voorgesteld de bij drage ad f200.000 ten laste van de be grooting van Defensie over de jaren 1935, 1936 en 1937 achterwege te laten. WERKLOOZE LANDARBEIDERS EN DE WERKVERSCHAFFING. Adres van de drie centrale landarbeiders- bonden. De besturen van den Ned. Bond van arb. in bet landbouw-, tuinbouw- en zui velbedrijf, den Ned. Ghr. Landarbeiders- bond en den Ned. R.K. Landarbeiders- bond hebben een adres aan de gemeente besturen gericht, waarin verzocht wordt, hun werkloO'Ze leden zooveel mogelijk bij de werkverschaffing tewerk te stellen, ook tijdens de trekkingsperiode. Voorts om de verschillende bijslagen, waaronder ook de brandstoffenbijslag, op de kasuitkeerin- gen te verstrekken, indien plaatsing in de werkverschaffing niet mogelijk is. Ten slotte wordt verzocht, om de leden, die, aangezien zij 5 jaren achtereen de volle kasuitkeering hebben ontvangen en de leden, die oeconomisch niet in staat zijn geweest, na de laatste trekkingspe riode 4 weken werk in vrij bedrijf te vin den (voorwaarde voor nieuwe kasuitkee ring) bij de werkverschaffing te plaatsen of hen in de steunregeling op te nemen of te houden. AANNEMING VAN KINDEREN. Kosten kunnen worden teruggevorderd. Een echtpaar te Nijmegen had een kind van een ongehuwde moeder aangenomen en verkeerde in de meening dat het dat kind voor altijd kon aannemen. Het was blijkbaar ook wel de bedoeling van de moeder om er geheel afstand van te doen. Nadat de pleegouders dit kind on geveer 3V2 jaar hadden verzorgd, kwam de moeder, die intusschen was gehuwd, het weer opeischen. D'e pleegoudera hebben toen, na inge wonnen advies, begrepen, dat volgens onze wetten de moeder niet rechtsgeldig afstand van het kind kon doen en dat zij bet dus tegen haar wil niet konden be houden. Zij hebben toen evenwel van de moeder teruggevorderd al hetgeen zij gedurende 3V2 jaar aan het kind hadden ten koste gelegd, welke kosten zij becijferden op ruim f 600 D'e moeder en haar man wil den dat niet betalen en daarop daagden de pleegouders ben voor de rechtbank te Arnhem. De rechtbank heeft beslist, dat hier van zaakwaarneming sprake was en heeft de vordering van de pleegouders toegewezen. De moeder en haar man kwamen daar tegen in hooger beroep en nu heeft bet gerechtshof te Arnhem zich in hoofdzaak met het vonnis der rechtbank vereenigd, doch bet te betalen bedrag tot de helft verminderd, op grond dat alleen de nood zakelijk gemaakte onkosten konden wor den gevorderd, doch geen enkele vergoe ding voor de aan het kind bestede verzor ging en met bepaling dat iedere partij baar eigen proceskosten zal moeten dra gen. TOENEMEND VERKEER OP DE STOOMBOOTEN ENKHUIZEN—STAVOREN. Ook grooter drukte op de booten naar Engeland. Naar wij vernemen blijft d© vierde boot- dienst tusschen Enkhuizen en Stavoren naar wensch voldoen. Van Januari tot en met Augustus 1936 werden via Enkhui- •zenStavoren rond 150.000 reizigers ver voerd tegen 146.00G in hetzelfde tijdvak van 1935, terwijl het overige reizigerisver- voer daalde. Ook het reiizigersvervoer via Hoek van Holland en Vlissingen met En geland neeimt toe. Via Hoek van Holland werden van Januari tot en met Augustus vervoerd 105.000 reizigers, tegen 85.000 in 1935. Bij het vervoer via Vlissingen waren deze cijfers resp. 65.000 en 46.ÖOO. LANDSDIENAREN NAAR 1NDIE Tijdelijke overheveling van derde naar tweede klasse. (Bij beschikking van den Minister van Koloniën van 12 Maart 1936 werd een nieuwe regeling vastgesteld' betreffende de klasse-indeeling van de landsreizigers

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1