RHEUMATISCHE PIJNEN KWELDEN KLOOSTERBALSEM De Erfenis uit Amerika Uit de Provincie OUDEN HEER VAN 60 JAAR Dank zi] den KLOOSTERBALSEM is hij nu weer kras en monter AKKER'S ORIGINEEL TBR INZAGE Het ontwerp-pachtwet. Siaten-Generaal voorteekenen vrijzen er op, dat men een poging zal doen, de oude antithe se te 'heratellen, die zoolang ons staatkun dig leven 'heeft beheerscht en geschaad. Men spreekt in het voorloopig verslag van den wensch naar een krachtige regee ring op een breede parlementaire basis. Ook spr. wensaht zulk een regeering, dooh acht het uitgesloten, dat de drie groote Christelijke partijen in 1937 tezamen de daartoe noodige meerderheid zullen krij- gen. Spr. begrijpt echter het verlangen van de Christelijke partijen, die bang zijn voor hun verantwoordelijkheid voor het beleid van dit Kabinet en voor het nationaal- socialisme, dat juist onder deze partijen zijn aanhangers vindt. Door de geloofs kwestie op den voorgrond te stellen hoopt men de geloovigen bijeen te houden, doch dit zal niet gelukken. Het anti-papisme zal daardoor weer den wind in de zeilen krijgen. Sprekende over de gevaren, die in de zen tijd dreigen, zegt spr., dat wij bereid moeten zijn den Volkenbond te steunen en te versterken en daarvoor zoo noodig offers te brengen. Niet minder belangrijk op binnen- landsch gebied is de strijd voor de d e - mocratie. Het is een valsdhe leuze, dat we hebben te kiezen tussohen fascis me of comunisme. In ons land zijn com munisme en fascisme kleine minderhe den en zij zullen dit ook blijven. Meer dan 85 pet. der Nederlandsche kiezers ver werpen de dictatuur in welken vorm ook. We moeten echter het extremisme zijn voedingsbodem ontnemen door een einde te maken aan de ellende. De arbeidersbe weging is opgevoed tot een der sterkste bolwerken der democratie. Maar juist daarom is bet voortbestaan der organi satieverboden t.a.v. S. D. A. P. en N. V. V. zoo krenkend. De regeering zal ook baar houding te genover de N. S. B. moeten herzien. Steeds meer gaat deze beweging tot openlijke terroristische daden over. Er bestaat behoefte aan een aaneen sluiting van alle politieke groepeeringen ter verdediging vian de democratie. In de kamende verkiezingen zal de S. D'. A. P. baar Plan van den Arbeid, partij trek kende van elke wetenschappelijk gefun deerde critiek, voorleggen aan de Neder landsche ikiezers, in de hoop dat een Ea rner en een regeering tot stand zullen ko men, die ons volk zullen opheffen uit den economischen nood en ons volk zullen weten te vereenigen in den strijd voor onze valksvrijheden en democratische staatsinstellingen. Verder werd nog het woord gevoerd door de heeren Lingbeek (H. G. S.), die tegen het „Roomsche gevaar" waar schuwde en Westerman (ex-Nat. Herst.), die waarschuwde tegen gezags ondermijning en aandrong op meer voort varendheid ten opzichte van onze defen sie. Registratie en domeinen. Bij beschikking Van den Minister van Financiën is de ontvanger der registratie en domeinen, H. R. Heerema, verplaatst van de inspectie der directe belastingen te Amsterdam naar het kantoor der regi stratie en domeinen te Hulst. De oestercultuur wederom bedreigd. Men meldt ons uit Ierseke: Gelijk bekend, zijn dit voorjaar door de regeering drie millioen Fransche zaai- oesters uitgezaaid, ter waarde van f 64000 opdat de berooide oestercultuur weer eenigszins van nieuw zaad zou worden voorzien ende oesterkweekers weer oesters zouden kunnen kweeken vrij van schelpenziekte. Herhaalde malen is de re geering er op gewezen dat door de weers omstandigheden dit proces ten zeerste is geschaad. Gevraagd werd om die Fran sche oesters nog een j'aar te laten liggen. Nu komt als een donderslag uit helderen hemel bef bericht, dat die Fransche oes ters van staatswege worden opgevischt. Gevreesd wordt nu, dat die Fransche oesters op de markt zullen worden gewor pen en de oesterkweekers zullen worden beconcurreerd van staatswege. Ze kun nen toch reeds moeilijk bun Zeeuwscb product kwijt en komen deze 2 millioen nu weer aan de markt, dan blijven ze met bun eigen product, dat ook prima is, zit ten. Hervatting K.L.M.-lijnen op Zeeland? De heer J. J. Cock, voorzitter van de afdeelinig Schouwen-Duiveland van de Zeeuwscbe Vereeniging voor Luchtvaart, heeft besprekingen gehouden over de mogelijkheid om de Zeeuwscbe Luchtlijn opnieuw in exploitatie te brengen. In een bespreking met den minister van Waterstaat is de wenschelijkheid uit gesproken, dat de diensten op Zeeland zoo spoedig mogelijk worden hervat, vooral de diensten naar Schouwen-Duivenland. Voor dit eiland zijm deze diensten van zeer groot belang te achten. In de deze week te houden vergadering van de Kon. Vereeniging voor Luchtvaart zal dit punt nader besproken worden. „Tot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon Ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen hij had opgedaan met Kloos terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaar, al hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden." J. Vr. te H. „Geen goud zoo goed" Onovertroïien bij brand-en snf]wonden Ook ongeëvenaard als wrfjfmlddel b(j Rheumatlek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62ct en f 1.04 Goes. Gisteren hield de Ver. van Oud- leerlingen der landbouwcursussen op Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren een zeer goed geslaagde vergadering. Na afdoening van enkele huishoudelijke aan gelegenheden verleende de Presidente, mej. de Regt, het woord aan den heer L. van D ij k van Schoondijke om een causerie met lichtbeelden te houden, over: „Ons dagelij ksch brood door de eeuwen heen". Spr. gaf achtereenvolgens in een boeiend en prettig betoog een over zicht van de wording der bakkerij, de beteekenis van het brood voor de mensch- heid door de eeuwen heen en typische folkloristische bijzonderheden omtrent het brood, waarna hij besloot met een humoristische schets uit de Vlaamsche bakkerswereld. Alles werd verduidelijkt door lichtbeelden. Een warm applaus beloonde den spre ker voor zijn interessante en leerzame voordracht. De Z.L.M. zorgde belangeloos voor projectielantaarn met bediening. Ierseke. Met het stormweer van laatst leden Maandag is van de YE 46 (een mos- aelmotorvaartuig) 'de 18-jarige schippers knecht de Blieck, door een rukwind ter hoogte van Coiijnsplaat overboord gesla gen. De jongen, die zwemmen kon, wist zich eenigen tijd boven water te houden. Hij kon door de overige bemanning, door het toewerpen van een lijn, binnen boord gebaald worden. Kruiningen. Dinsdag vergaderde bet Ned. Bijbelgenootschap ter splitsing der Afd. Beveland Oost. Ds. D. E. Boeke secretaris van bet N.B.G. lichtte leze zaak toe waarna men overging tot op richting der Afd. Kruiningen en omstre ken waartoe mede behooren Hansweert, Biezelinge en Schore. Als bestuursleden werden gekozen de heeren B. G. de Mul, Voorz. Ds. Mortier, Secr. Ds. Koolstra Bibliothecaris, Ds Plaggemars Penn., Dts Door de Tweede Kamer aangenomen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag gestemd over bet wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht. Nadat de heeren Lingbeek (Herv. Ger.), Bierema (Lib.) en Kersten (Staatk. Ger.) in bet kort de stem tegen van hun fracties hadden gemoti veerd, werd tot de stemming overgegaan. Het ontwerp werd met 76 tegen 12 stemmen aangenomen. (Tegen: de Lib., de Staatk. Ger., bet Herv. Ger. lid Lingbeek, de heer Westerman en de beer Vervoorn (Plattel.). van Steenbergen A. Bierens en P. Sterk bestuursleden. Een keurige collectie uit gaven van bet genootschap was mede te bezichtigen. Dinsdagavond hield de Vrouwen- vereniging „Wees een Zegen" haar 2e jaarfeest met vele genoodigden. Uit het verslag der secretaresse Mej. v. d. Peijl bleek, dat de vereeniging 36 leden telt en een opgewekt vereenigingsleven leidt. De avond werd gevuld met voordracht, zang, sjoelen enz. N. en St.-Joosland. Gemeenteraad. Maandag vergaderde de Raad. Aan de orde is een aangehouden voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van f 175 voor aanleg van een schietbaan. Aange nomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren de Kater, Eikenhout en de Goffau. Ingekomen is een adres van bieten verbouwers uit de gemeente, met ver zoek het kaaigeld te verminderen. In dit adres werd een overzicht gegeven van de tarieven uit verschillende andere ge meenten. De voorzitter zegde, dat de gemeenten in Schouwen, N.-Beveland en St.-Philips- land hier buiten beschouwing kunnen •worden gelaten, aangezien we met plaat selijke omstandigheden te maken hebben. Hij leest daarna enkele tarieven voor, die lager zijn dan in deze gemeente, doch wijst er tevens op, dat die gemeenten gelegen zijn aan een Rijksknaal, met min der kosten aan de haven. In het adres is niet vermeld b.v. de gemeente Arne- muiden, die duurder is dan deze gemeen te. Aangezien de geldigheidsduur der ver ordening op 31 December 1937 eindigt, stelden B. en W. voor, de verordening thans niet te wijzigen, doch met ingang van het jaar 1938 de tarieven weer onder het oog te zien. De voorzitter merkte naar aanleiding hiervan nog op, dat hij in de vorige vergadering gezegd heeft, dat de organisatie aan de haven te wenschen overlaat. Naar hem gebleken is, kan de toevoer van bieten soms zoo groot zijn, dat de fabriek niet alles tegelijk kan verwerken, zoodat er stagnatie ontstaat. Natuurlijk heeft de organisatie van de fabriek hieraan geen schuld. De heer de Goffau zegde, dat de land bouwers menschen kunnen aannemen om de bieten op een hoop te gooien. Dat spaart kaaigeld. De heer Eikenhout zegde, dat eerst de bieten in de buitenhavens weggehaald worden met het oog op waterschade enz. Daardoor is het z.i. ook te verklaren, dat hier de bieten langer blijven liggen. De heer van Eenennaam wijst er op, dat de ruimte aan de haven steeds te klein is. Elk jaar komt er een strook bij. Hij vertrouwt, dat B. en W. met een voorstel tot verlaging der tarieven zullen komen, als ze te hoog blijken te zijn. De heer Verlare is het niet eens met de uitschakeling van de gemeenten in Schouwen, N.-Beveland en St.-Philips- land. Er zijn z.i. scherpe contrasten. Hij waarschuwt voor de gevolgen van ver minderde opbrengst van het havengeld als de boeren b.v. hun bieten naar andere gemeenten zouden vervoeren. Hij stelt voor de tarieven met ingang van het jaar 1937 reeds te herzien. De heer van Eenennaam ondersteunt dit voorstel. Hij vraagt tevens voorlezing van de namen van de landbouwers, die het adres onderteekend hebben. Hieruit blijkt, dat een landbouwer heeft getee- kend, die nooit bieten aan de haven al hier geleverd heeft. De heer van Strien gelooft ook, dat de tarieven iets aan den hoogen kant zijn. De heer Verlare wijst nog op de motor- tractie en betoogt, dat er werkverminde- ring voor de arbeiders zal komen als de bieten naar andere gemeenten vervoerd worden. Het voorstel van B. en W. om de ta rieven niet te herzien voor 1938, wordt daarna in stemming gebracht en aange nomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Verlare en van Eenennaam. Een verzoek van de K.N.A.C. om ver mindering van personeele belasting voor motorrijtuigen, wordt voor kennisgeving aangenomen, aangezien de begrooting dit niet toelaat. Een verzoek van de Prov. Schoonheids commissie om subsidie wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd wordt een regeling tot heffing van invoerkeurloon voor vee en vleesch, aan te gaan met de gemeente Middelburg. Aan de orde is de begrooting 1937. De voorzitter zegde, dat de begrooting zoo sober mogelijk is opgemaakt. Hij wijst op de belangrijke verlaging van de sub sidie in de kosten van werkverschaffing en steunverleening. Toch is belastingver- hooging niet noodzakelijk. Hij ziet rpet vertrouwen de toekomst tegemoet. De heer Verlare zegt, dat het hem ge noegen doet, dat de begrooting is opge steld zonder belastingverhooging. Tot voortdurende versobering zal moeten wor den besloten. Hij vreest, dat de opgelegde loonsverhooging in den landbouw dezen winter meer werkloosheid tengevolge zal hebben. De heer van Eenennaam denkt, dat belastingverhooging in de toekomst niet zal kunnen uitblijven, omdat het Rijk steeds meer op de gemeenten afschuift. Bij den post „Batig slot van het vorige dienstjaar" vraagt de heer de Goffau of hiervan niets gereserveerd kan worden, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit niet kan zonder belastingverhooging. Bij den post „Jaarwedde ambtenaar ter secretarie" deelt de voorzitter mede, dat hoewel de begrooting sober opgesteld is, B. en W. toch met vrijmoedigheid voorstellen deze jaarwedde te verhoogen. Andere gemeenten als voorbeeld nemen de, stellen B. en W. voor zijn jaarwedde als ambtenaar te bepalen op f361, zoodat hij met inbegrip van zijn jaarwedde als agent der arbeidsbemiddeling ad f 40 juist onder de Pensioenwet valt. Dit wordt aangenomen met 6 stemmen voor en 1 stem tegen. Tegen de heer de Goffau. Bij den post „rijwieltoelage voor den gemeenteveldwachter" stelt de heer de Goffau voor dit bedrag van f 25 op f 15 te brengen. Aangenomen met 4 tegen 3 stemftien. Bij den post „Werkverschaffing aan werkloozen" vraagt de heer van Eenen naam of deze post niet te laag geraamd is. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. hopen, dat van de geraamde f 4500 nog over zal blijven. Op een vraag van den heer de Kater, wanneer met de werkverschaffing zal worden begonnen, deelt de voorzitter mede, dat er momenteel geen enkele werk- looze is, doch zoodra het noodig blijkt, zal met werkverschaffing worden be gonnen. Bij den ontvangstpost „Hondenbelas ting" stelt de heer de Goffau voor het tarief voor de losloopende honden van f 3 te brengen op f 4. Weth. van Strien stelde voor dit bedrag te brengen op f5, aangezien het tarief in vele andere gemeenten hooger is dan hier. Het voorstel-van Strien wordt aan genomen met 6 stemmen, (dhr de Gof fau tegen). Het tarief voor de waak honden, vaststaande honden e.d. wordt ongewijzigd gelaten. De begrooting wordt daarna vastgesteld z.h.st. op een bedrag van f 41.430 in ont vangsten en uitgaven, met een post voor onvoorziene uitgaven van f847. Het aangehouden voorstel van den heer Eikenhout, om de raadsnotulen in con cept aan de Raadsleden rond te zenden vóór de vergaderingen, wordt daarna ver worpen aangezien de stemmen voor de tweede maal staken. Blanco stemde de heer de Goffau. De hooge raming van kosten voor aan leg van een weg onder aan den Veerdam, geeft B. en W. aanleiding voor te stellen dit plan aan te houden. Ingekomen is een adres van den (mo- noodiging aanvankelijk beantwoordde met de mededeeling, dat hij nog niet wist, of hij die zou aanvaarden, terwijl hij daarna niets meer van zich liet hooren? Van verschillende zijden werd tegen over de hierbedoelde critiek gesteld, dat het tot verheugenis stemt, dat Nederland in Duitschland vertegenwoordigd wordt docr een man van karakter, die den Ne- derlandschen naam en de Nederlandsche vrijheid hoog houdt. Dat het corps diplomatique tot bijwo ning van een partij dag wordt uitge- noodigd, achtten vele leden volkomen onjuist. Zij verheugden zich er over, dat onze gezant op bijeenkomsten van dezen aard niet verschijnt. TWEEDE KAMER. HET ALGEMEEN BEGROOTINGSDEBAT BEGONNEN. Nadat gisteren de stemming over de Pachtwet had plaats gehad, kwam aan de orde de algemeene beschouwingen over Hoofdstuk I der Rijksbegrooting 1937. De heer A 1 b a r d a (S. D. A. P.) 'her innert aan de maatregelen, die tot depre ciatie van den gulden hebben geleid. Wij bevinden ons nog steeds in een over gang sstadium, dat zoo spoedig mo gelijk dient te eindigen, omdat het econo misch leven behoefte 'heeft aan stabiliteit. Spr. stelt het kabinet C o 1 ij n niet ver antwoordelijk voor de economische crisis zoomin als men den kapitein van een schip verantwoordelijk stelt voor den storm, waarin het schip geraakt. De ka pitein is echter wel verantwoordelijk voor de n a v i g a t i e, en zoo ia het ook hier Door de ontoereikende politiek" van hei Kabinet-Colijn drukt de crisis zwaarder op ons land, dan op vele andere landen. Spr. wijt den crisistoestand in Neder land in de eerste plaats aan de a a n- passingapolitiek van dit Ka binet. In ons land heeft de aanpassing de koopkracht en daardoor de binnenland- sohe markt ondermijnd. Het kabinet Colijn heeft niets bereikt van zijn aanvankelijk opgestelde program punten. De staatsfinanciën zijn niet in een beteren toestand gekomen. Het tegendeel is het geval. Het economi sche leven is niet opgeheven uit zijn verval. Het Kabinet had zich ook tot taak ge steld het weerstaan van de g e z a g s- ondermijnende invloeden in ons staatkundig leven. Dit bereikt men echter niet door politiemaatregelen, doöb slechts door verbetering van het welvaarts peil der bevolking. Demuntdepreciatie heeft in vele kringen een einde gemaakt aan de psychische depressie, waaronder velen le den. Er zijn bovendien eenige teekenen van opleving. Is dat echter slechts een vleugje of zijn we werkelijk uit de depres sie? Toen zich verleden jaar in België hetzelfde verschijnsel voordeed heeft de regeering daar niet lijdelijk afgewacht, hoe -zich dat zou ontwikkelen, maar stak zij actief de handen uit de mouwen. Ook wij mogen niet blijven zitten wach ten op het natuurlijk herstel. Er zullen noodzakelijk verschillende prijzen stijgen. De loonen van vele groepen echter zijn tot het uiterste minimum gedaald en zullen noodzakelijk mede omhoog moeten gaan. Doch het voornaamste is het verminderen van de w e r k 1 o o s h 9 i d, en in dit verband wijst spr. op het plan van den Arbeid. De financieele bezwaren, die de tegenstanders ervan opperen, gelden thans minder dan ooit. Spr. gelooft niet, dat er bij het kabinet neiging bestaat, thans nog wijzigingen in zijn beleid te brengen. De memorie van antwoord althans zegt, dat het Kabinet niet anders kan en niet anders mag. Spr. gelooft dus niet in een wending ten goede in het regeeringsbeleid. Daar om zal de strijd' voor het Plan van den Arbeid in de periode voor de verkiezin gen krachtig worden voortgezet, niet al leen voor de conjunctuurverbetering, maar ook voor de ordeningsgedachte, die het bevat. De kiezers zullen zich echter ook oveT iets anders hebben uit te spreken. De F E UIL L ETO N door An n e B a e I e. 8) 1 o Torwijl Belle's hersenen daarover bezig waren, waren haar altijd ijvergie handen ook nu niet in rust. Ze veegde de krui mels bijeen en strooide die voor het raam neer, waar hongerige vogels ze gretig op pikten. Toen ze ook de meubels had afge stoft, en de kamer zijn dagelijksohe beurt had gekregen, ging ze naar de keuken, waar Molly druk in de weer was. „Charlie komt /vanavond", deelde ze mee en de blijde klank in haar stem deed Molly verwonderd opkijken. „Ik kan hooren hoe prettig u dat vindt, hebt er een kleur van", antwoordde ze. „Wat zullen we dan eten vanavond? Hij houdt zoo van eieren en spek 'he, en dat hebben we gelukkig in overvloed". „Ja en dan zal ik een flinken voorraad doperwten gaan plukken, want daar is die jongen ook zoo dol op". De daad! bij het woord voegend, liep Belle door de achterdeur, den grooten tuin in, die omgeven was door een dichte haag van laurier, liguster en 'hagedoorn. Door Belle's goede zorgen droegen de vruoht- boomen steeds vee-1 en overvloedig en steeds leverde de tuin ruimschoots alles wat ze aan groenten noodig hadden. De ruïne kon slechts een kleine schaduw op dit vruchtbare plekje grond werpen, zoo dat de warme zonnestralen alles dompel den in een gouden licht. In den grasrand, die den moestuin omzoomde, staken kleine orohideeën schuchter voorzichtige kopjes omhoog om licht en warmte gretig in te drinken. Ijverig begon Belle te plukken en blijde gedachten over het aanstaande bezoek deden haar handen reppen, terwijl haar oogen de mooiste vruchten kozen en keur den. „Zoo, nu zal hij zich vandaag toch eens naar hartelust te goed kunnen doen. Die arme jongen klaagt altijd, dat hij maar zoo weinig van zijn lievelingsgerechten krijgt. Hè, wat zou het heerlijk zijn, als Flo hier nu ook was! Dan zou die onwaar- sohijnlijke Amerikaansche erfenis toch 'nog iets goeds kunnen uitwerken". Vermoeid strekte ze haar pijnlijken rug toen ze klaar was met plukken en plotse ling sprong er een hond over de heg, die zich onstuimig Iiefkoozend tegen haar aandrukte. Roger was een Malthezer hond je met lang, zacht haar en zijn bruine hondenoogen bedelden om een liefkoozing. Belle bukte zich om het 'dier te streelen en zelfs zij gunde zich den tijd om zich een, oogenblik met hem te vermaken, want Roger was aller lieveling. Tóen riep ze naar Molly om haar een kom te brengen, waarop ze achter in den tuin op een be schaduwd plekje ging zitten om de erw ten uit te doppen, terwijl Roger 'haar daar bij gezelschap hield. Het uitzicht, dat ze had en waarover haar oogen dwaalden onder het bedrijvig spel der handen, was zeer afwisselend. Het dichte bladerdak van de vruchtboo- men lieten haar nog een vrijen blik over het hooiland, waar de zon het groene ge was tot graan goudde en de maaiers warm en druk bezig waren dit tot schoven saam te binden. De donkere boomen van den boomgaard, die grensde aan den moestuin vormden een eigenaardig contrast met het vroolijke kleurenspel, dat schemerde door het bladergroen. Belle hield van hun huis niettegenstaande haar vader zoo dikwijls klaagde over de somberheid en ongezel ligheid ervan. Ze was er niet geboren maar bad er wel 't grootste deel van haar leven in doorgebracht. Hier was haar moeder gestorven en uitgedragen naar het kleine kerkhof achter den heuvel, waarop de oude ruine dreigend zijn vervallen torenspitsen omhoog stak. Hier had ze gewerkt met en voor haar vader en samen met hem vele moeilijkheden doorworsteld; hier had ze gezorgd en geleefd voor haar broer en jongere zuster en hier had ze gedeeld in de zorgen en nooden der men schen rondom haar. Hoewel ze arm was en zelf wist, wat geldgebrek beteekende, hielp ze toch zooveel mogelijk, daar waar nóg schrijnender nood en bitterder armoe dieigde dan bij hen zelf. Ze bezat een warm en medelijdend hart en met die gave wist ze menige bedroefde en terneerge slagen ziel te troosten en op te beuren. Iedereen in Hollyfield 'hield van haar en Belle wilde liefst daar haar leven door brengen, waar ze zoovelen tot zegen kon zijn. Nooit kwam in haar de begeerte op naar afwisseling en verandering; ze kende nauwelijks bet verlangen naar reizen en trekken, het jagen naar genot en opwin ding, dat zooveel andere jonge meisjes dikwijls1 uit huis dreef. En juist in die gehechtheid1 verschilde Belle zoo zeer met haar broer en zuster, Charlie en Flo. De eerste woonde in Londen en Belle wist, dat evenals bij haar vader, zijn gebrek aan geld een voortdurenden druk legde op zijn leven, waaraan hij zich niet wist. te onttrekken. Flo had haar vleugels wiji- der uitgeslagen en was als reisgenoote van mevrouw Prendergast naar het vaste land vertrokken. Zij was eerzuchtig en had een beslisten afkeer van het eentoo- nige dorpsleven in Hollyfield. Graag her innerde ze zichzelf en anderen aan het feit, dat haar vader nog stamde uit een oud' adellijk geslacht en het was haar een voortdurende grief, dat deze zijn leven niet meer daarnaar inrichtte en zijn stand niet beter ophield. Ze vergat, dat in deze dagen von overbevolking iedereen, hetzij landheer of eenvoudige arbeider, zich toelegde op het boerenbedrijf, als meest rendeerend middel van bestaan. Flo had een hekel aan armoede of aan een betrek kelijk kommervol leven en onomwonden verklaarde ze aan Belle, dat ze 't liefst zoo spoedig mogelijk een goed huwelijk wilde doen, om zoodoende haarzelf en haar fa milie op te heffen uit de omstandigheden, waarin de tijd hen noodgedwongen had geplaatst. Ze schaamde zich zelfs om te genover vreemden uit te leggen, hoe de situatie thuis en in haar geboortedorp eigenlijk was. „Weet je, Belle', zei ze dikwijls, „als ons huis nu nog maar net als vroeger heette „Hollyfield Manor" en niet „Castle farm"; dat maakte in ieder geval al een heel anderen indruk. Ik houd niet van het woord „farm", want dat Hinkt zoo ordinair; als ik mijn adres op moet geven, zeg ik altijd: „Hollyfield, Or- cbardson"; zoo ontkom ik aan de moei lijkheid''. Belle had haar dikwijls gepoogd te over tuigen van de belachelijkheid daarvan en samen hadden ze er heel wat pret om ge had. Maar de situatie bleef als ze was; Belle was de trouwe zorg, die het liefst maar stil en rustig thuis was en Flo bleef reizen en trekken en liet zich maar zel den in den familiekring zien. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2