Het begrootingsdeM. WOENSDAG 11 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 36 Buitenland. Binnenland Een slechte dag voor Mussert. Belangrijkste Nieuws 'StS)"* - De begrooting van buitenlandsche zaken. CJitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et limorgo" ter exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Does. Telofutmummiier 11. l'ostclièque en Girorekening 44455 Hijkantoor Middelburg: Fa BOF.KIIANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wookabonnomonton voor Middolburg, Goes en Vlls8ingou f0.20, Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cont por regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het algemeen politiek debat het laat ste gedurende deze parlementair© periode I's gisteren aangevangen. Veel aniimo was er aanvankelijk nie^ Eerst na herhaalden aandrang van den voorzitter vroeg de leider van de sociaal democratische fractie het woord. Hij werd "gevolgd door de politieke eenlingen, de heeren Weaterman en Linglbeei en daar na werd de vergadering op een ongewoon vroeg uur verdaagd tot vandaag. Veel nieuws hebben de gisteren gehou den beschouwingen niet gebracht. Dat de heer Albarda een poging deed om de door het Kabinet-Colijn gevolgde aanpassings politiek te bestrijden en de voordeelen van de roode-plan-politiek in het helderste licht te stellen, is even natuurlijk als dat hij zich met felheid keerde tegen het stre ven naar herstel van de reehtsche samen werking. De S. D. A. P. 'hoopt nog altijd op meer toenadering van de R. K. Staatspartij, waardoor een rood-Roomsch Kabinet tot de mogelijkheden zou gaan beboeren. De kansien op zulk een samenwerking zijn echter niet grooter geworden den laatsten tijd. In Rooimsche kringen begint steedis meer wakker te worden het besef, dat in de eerste plaats en misschien wel uitslui tend, de extremistische groepen van zulk een samengaan zouden profiteeren, en dat daardoor de Christelijke grondslagen van ons volksleven in gevaar zouden worden gebracht. Behoeft het nog betoog, dat de beer Lingbeek reeds bij voorbaat tegen een sa menwerking van de vroegere coalitiege- nooten waarschuwde? Voor hem is Rome nog altijd het groote gevaar. Hij acht dit gevaar veel grooter dan het gevaar dat dreigt van den kant van hen, die een mo dern heidendom propageeren. Vandaag wordt het debat voortgezet. Het zal èn in verband met de gewijzig de situatie door de gebeurtenissen op monetair gebied èn met het oog op de komende verkiezingen, wel een in hoofd zaak politiek 'karakter dragen. FELLE STRIJD OM MADRID. De opstandelingen komen slechts langzaam vooruit. Ondanks hun meerderheid in techni sche middelen komen de aanvallers van Madrid slechts langzaam vooruit. Zij hebben het Noorderstation, dat ge legen is op den linker-, dus Oostelijken oever van de Manzanares tegenover de tui nen van het Gasa del Campo bezet. In het Casa del Campo bevindt zich nog een afdeeling miliciens, die echter van Ma drid is afgesneden. Hier zijn gisteren ge vechten geleverd, waarbij de vrouwen zich als duivels hebben geweerd. Meer naar het Zuiden schijnen de troepen nog ten dcele op den rechteroever van de Manza nares te staan, doch 'bij dé Toledo- brug moeten zij over de rivier gekomen zijn, als althans het bericht daaromtrent waarheid behelst. Voortdurend wordt de stad gebombar deerd, waarbij blijkt, dat zeer veel schade wordt aangericht. De regeeringstroepen hebben verster kingen gezonden naar het Casa del Cam po en naar andere deelen van het front. Om één uur gistermiddag is er opnieuw een groep vliegtuigen der opstandelingen in geslaagd, over Madrid te vliegen en in de buurt van de wijk Ventas', d.w.z. in h'et Oosten der stad, zware bommen te laten vallen. Hierbij zijn wederom slacht offers gevallen. Verschillende belangrijke bruggen be vinden zich nog steeds in handen van de r egeer ingstr oep en De positie van Madrid is hopeloos, zoo melden de opstandelingen. Toegegeven wordt echter, dat de regee- ringsmilitie in het volkspark aan den Westelijken oever van de Manzanares evenals de buitenlandsche vrijwilligcrs- afdeelingen, bestaande uit 700 anti-fas cistische Duitschers, Italianen, Fran- schen en Russen, zich uitstekend gedra gen hebben. Hun verzet is uiterst hard nekkig geweest en iedere voetbreedte gronds moest met bet blanke wapen be vochten worden. De opstandelingen hebben sterke posi ties veroverd langs de rivier, welke van groot belang zijn met het oog op den laat sten groeten aanval. Deze aanval zal evenwel eerst plaats hebben, als generaal Franco den aanvoer van munitie en levensmiddelen en de achterhoede der nationale troepen heeft gereorganiseerd. DE BESPREKINGEN TE WEENEN. Oostenrijk aan Dultschland gekoppeld. De Hongaarsche minister van buiten landsche zaken Von Kanya is te Weenen aangekomen ter bijwoning van de drie mogendhedenconferentie. Met denzelfden trein is ook de Hongaarsche gezant te Rome naar de Oostenrijksche hoofdstad vertrokken. De Weensche correspondent van de „Daily Telegraph" geeft de volgende op somming van de feiten ten aanzien van den huidigen politieken toestand, zooals deze besproken zijn in een geheime bij eenkomst van de leiders der Oostenrijk sche nationaal-socialisten, die zoo juist te Weenen is gehouden. „Hitier wenscht, om reden van buiten landsche politiek, dat in Oostenrijk vrede heerscht. De Oostenrijksche re geering is, wat de buitenland sche politiek betreft, defini tief aan Duitschland verbon den en het Oostenrijksche leger wordt onder Duitsch toe zicht opgeleid. De minister van binnenlandsche zaken heeft van 'bondskanselier Schuschnigg gedaan weten te krijgen, dat aan 70 pro cent der zich in hechtenis 'bevindende nationaal-socialisten amnestie is ver leend. De overige zich in hechtenis be vindende nazis zullen binnen een paar weken op vrije voeten worden gesteld Het concentratiekamp Woellersdorf, dat hoofdzakelijk voor nationaal-socialisten werd gebruikt, wordt gesloten. D© Oostenrijksche regeering, die zich bereid verklaard heeft, alle Duitsche nieuwsbladen in het land toe te laten, heeft toegezegd, alle pogingen tot vor ming van eep volksfront te zullen onder drukken." DE HERBEWAPENING VAN HONGARIJE. De Kleine Entente zou retorsiemaat regelen overwegen. Havas meldt uit Belgrado: In verant woordelijke kringen der Kleine Entente ziet men de mogelijkheid onder het oog, dat de kwestie der herbewapening van Hongarije op de a.s. driemogendheden- canferentie te Weenen opnieuw ter sprake zal worden gebracht. Men meent te weten, dat de hoofdsteden ■der Kleine Entente langs diplomatieken weg overleg plegen omtrent retorsiemaat- regelen, welke genomien zouden kunnen worden, ingeval Hongarije de militaire be palingen van het verdrag van Trianon zou schenden. Deze maatregelen zouden met name van financieelen aard zijn. De verdediging van Engeland. In het Ehgelsche Lagerhuis heeft sir Thomas Inskip een verklaring afgelegd over de defensiepolitiek der regeering. Spreker begon met eraan te herinne ren, dat Engeland tegen niemand agres sieve bedoelingen heeft. Voor Engeland, dat een groot deel van de voor- en nadeelen van zijn positie als eiland behouden heeft, is de handhaving van een machtige vloot echter noodzake lijk. Wanneer de luchtmacht haar deel wil bijdragen, moet zij even krachtig zijn, om zich van haar verplichtingen te kun nen kwijten, als dit vroeger de vloot was. De minister gaf uiting aan zijn ver trouwen in het vermogen en de doelma tigheid van de nieuwe types militaire vliegtuigen en wees erop, dat belangrijke maatregelen in de naaste toekomst geno men zullen worden voor de bescherming van het gebied tegen het luchtgevaar. In het jaar 1937 zal men een activiteit tot ontwikkeling zien komen, die hier en daar reeds is aangevangen en die in toe nemend tempo zal worden voortgezet tot 1939—1940. Inskip was van oordeel, dat de mee ning, als zou Engeland door de opkomst van het vliegwezen zijn historische veilig heid van eiland verloren hebben, slechts ten deele waar was. Wel is het thans noodzakelijk, dat vloot en luchtmacht tot de verdediging samenwerken. Aan 'het slot van zijn rede zeide de mi nister, dat Engeland een grooten voor sprong had over al zijn concurrenten, om dat het in het bezit was van al de hulp middelen die voor de defensie noodig wa ren. Desamenwerkingtusschen de drie takken: vloot, lucht macht en leger, liet niets te wenschen en het landkon ge rust zijn, dat, als de noodzake- lijkheid zich zou voordoen, En geland paraatwas'omzijnoude vrijheden te verdedigen en te handhaven. Sir Samuel Hoare vond, dat de huidig» toestand geheel verschilt met dien van 1914, toen er een bepaald plan was over eengekomen tusschen de generale staven van Engeland en Frankrijk. Nu bestaat een dergelijke overeenkomst niet en men zal den toestand moeten beoordeelen, zooals hij zich te zijner tijd voor zal doen. Tegemoetkoming aan de Vlaamsche eischen. Gisteren heeft de Belgische regeering een wetsvoorstel ingediend betreffende de wettelijke instelling van Vlaamsohe en Waalsche divisies en regimenten en het be heer over het Vlaamsche leger voor de Noordelijke gebieden en het Waalsche le ger voor de Zuidelijke provincies. Ge vraagd wordt het gebruik van de beide nationale talen op de krijgsschool en bij de hoogeie officieren tot ontwikkeling te brengen. Het wetsontwerp heeft ten doel de Vlaamsche parlementsleden tevreden te stellen en aldus hun goedkeuring van de militaire hervorming, die onder deze leden oppositie ontmoet te vergemakke lijken. De derde maarschalk van Polen. Met buitengewonen luiister is gister middag op het plein van bet koninklijk paleis te Warschau de historische plech tigheid voltrokken, waarbij generaal Rydz- Smigly verheven werd tot de waardig heid van maarschalk van Polen. Generaal Rydz-Smigiy is de derde maarschalk van Polen. De eerste was Pilsoedski, de tweede Foch, de Fransohe opperbevelhebber. Fascisme in Rusland. Reuter meldt uit Moskou, dat thans officieel bevestigd wordt, dat een groot aantal personen is gevangen genomen, waaronder Duitschers, Oostenrijkers, Zweden en Polen-, in verband met een betrekkelijk uitgebreid complot om in de Sovjet Unie fascis.tisehé' actie te voeren. De zeeliedenstaking in Amerika. Thans zijn 247 schepen tengevolge van de zeeliedenstaking in Amerika stilge legd; in handelskringen begint ongerust heid te heerschen. De graanhandelaren in Spokane hebben verklaard, dat de graanhandel door de staking volkomen is stilgelegd. In Ketchikan (Alaska) zijn de kooplie den reeds begonnen, de levensmiddelen en de meeat noodzakelijke gebruiksartikelen voor de huisvrouwen te rantsoeneeren. Vooral de voorraad eieren en groenten is zeer klein. De aanwezige hoeveelheid aan bederf onderhevige voedingsmiddelen is nog slechts voor twee dagen toereikend. Korte Berichten. Het aantal weikloozen in Engeland bedroeg op 26 October 1.611.810, d.i. 12.529 minder dan op 21 September. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. De delegaties van de Javaansche vorsten. D'e vertegenwoordiger van den Soesoe- hoenan van Solo bij het huwelijk van Prinses Juliana, Pangeran Soerjo Ha- midjojo en de vertegenwoordiger van den Pakoe Alam, Pangeran Soerjodilogo', zul len, naar Aneta uit Semarang meldt, 2 December met de Huygens naar Neder land vertrekken. DE KONINKLIJKE FAMILIE TE DEVENTER. Prinses Armgaard afgehaald. Deventer kreeg gisteravond plotseling hoog bezoek. De Koningin,Prinses Juli ana en Prins Bernhard hebben hier aan het station Prinses Armgaard afgehaald, die met den DHrein uit Duitschland te half acht aldaar is aangekomen. Het pu bliek beeft weinig van dit bezoek gemerkt De Koninklijke familie keerde in drie hof auto's van Deventer via Apeldoorn naar Het Loo terug, waar prinses Arm gaard eenigen tijd zal verblijven. Huwelijksgeschenk van de Nederlandsche schooljeugd aan Prinses Juliana. Het comité van de Nederlandsche schooljeugd mocht van Prinses Juliana bericht ontvangen, dat H. K. H. met groote belangstelling heeft kennis geno men van de plannen en de werkwijze van het comité en dat het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd door haar en Prins Bernhard gaarne als zelfstandig geschenk 'zal worden aanvaard. D'e lijst van autoriteiten enz., die hun instemming met deze inzameling hebben betuigd, bevat reeds bijna 70 namen en zij zal binnenkort worden gepubliceerd. Verschillende gemeentebesturen hebben bereids toestemming verleend tot het hou den der inzameling op de openbare scho len. Eveneens werd deze toestemming voor de R. K. scholen door het doorluch tig episcopaat verleend. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Het herstellen van locomotieven'. Dé herstelling van de locomotieven der series 6000 en 6100 welke tot dusverre in de centrale werkplaatsen der Neder landsche Spoorwegen te Zwolle geschied de, zal met ingang van 15 November naar Tilburg overgaan. Het betreft hier drie dozijn zware tenderlocomotieven, waarvan het verdwijnen uit Zwolle, al daar een belangrijke werkvermindering zal geven. 'tWas gisteren voor den „leider" van de N.S.B. den heer Mussert een slechte dag. Kort geleden heeft hij te V1 i s s i n g e n en meer andere plaatsen betoogd, dat het loslaten van den gouden standaard het begin was van het financieel bankroet, waarom hij geen f 100 zou wagen om N(ed.) W(erkelijke) S(chuld) te koopen. Ondanks dit onvaderlandslievend ge stook en deze sombere voorspellingen had de Regeering den moed met een 3 pet. staatsleening van f 100 millioen aan de markt te komen. Met het voor Mussert beschamende re sultaat, dal voor niet minder dan f338 millioen werd ingeschreven. Als het op verdaehtmaken aankomt en het ondermijnen van het gezag, dan is het zij gaarne toegegeven de leider van de N.S.B'. niet van talent ontbloot. Maar aan kwesties, betrekking hebben de op de financieele politiek moet 'hij zich maar liever niet wagen. HEt RAPPORT-VERSCHUUR. Adres van den Bond van Ned. handelaren In brandstoffen. Naar aanleiding van het dezer dagen verschenen rapport-Verschuur heeft de Bond van Ned. handelaren in brandstof fen een adres aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden, waarin gezegd wordt wel met enkele denkbeelden van den rapporteur te kun nen medegaan, doch waarin anderzijds kritiek wordt uitgeoefend op den inhoud van het rapport evenals op het feit, dat het eerst ruim een jaar na dagteekening gepubliceerd is zoodat het voor een be oordeeling van de huidige situatie als vrijwel waardeloos moet worden be schouwd en slechts tot misverstand aan leiding kan geven. FOKKERVLIEGTUIGEN VOOR HET LEGER? Defensie onderhandelf. Naar wij vernemen, worden onderhan delingen gevoerd tusschen het departe ment van Defensie en de Fokkerfabrie ken over den bouw van Vliegtuigen voor het Nederlandsche leger. De Fokkerfa brieken hebben enkele prototypes ontwik keld, o.a. een 'luchtkruiser en een ander type. De mogelijkheid bestaat, dat bestel lingen zullen volgen, doch een definitieve opdracht is nog niet gegeven. De Fokkerfabrieken hebben voorts een nieuw tweemoborig militair vliegtuig ge bouwd, een soort middelbaar bombarde- mjentsvliegtuig, dat binnenkort door des kundigen van het departement in oogen- schouw; zal worden genomen. Dit type zal door Fokker op de a.s. luchtvaartten toonstelling te Parijs worden ingezonden. Geen belangstelling voor de N.S.B. Uit Zevenbergen wordt gemeld dat daar een vergadering van de N.S.B. wegens ge brek aan belangstelling niet door kon gaan. Het is ongetwijfeld goed nieuws, maar een novum is het niet. Te Ehkhuizen hebben eenige jaren ge leden de Nationaal-Socialisten een ver gadering belegd, waar een aantal nieuws gierigen mlet ijzige koélheid de rede van een propagandist der N.S.B. aanhoor len. Een tweede vergadering, gernimen tijld daarna gehouden, had een leege zaal. Eln sedert dien tijd heeft de N. S. B. haar pogingen om de Enkhuizers tot het Nationaal-Socialisme te bekeer en, opge geven. „MusserV'-Postzesels In beslag genomen. De Haarlemsche politie heeft op grond van art. 440 W. van S. in den sigaren winkel van de N.S.B., in de Groote Hout straat te Haarlem, 10.500 zgn. Mussert- postzegels (propaganda-zegels in den vorm/ van postzegels) in beslag genomen. Nederl. Chr. Radiovereeniging, Tot vice-vodrzatter van het hoofdbe stuur van de Ned. Chr. Radiovereeniging is benoemd in de vac. ontstaan door het overlijden van ds. L. J. v. Leeuwen te Den Haag, ds. D. Al. v. d. Bosch, Ned. Herv. predikant te Den Haag en lid van het hoofdbestuur. Ds. v. d. Bosch zal ook de plaats van ds. v. Leeuwen in het dag. bestuur der vereeniging bezetten. Binnenland. Pachtwet door de Tweede Kamer aange nomen. De algemeens beschouwingen over dc Staatsbegrooting begonnen. Dé 3 pet. Staatsleening een succes. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van buitenlandsche Zaken. Buitenland. Madrid nog niet gevallen. De besprekingen te Weenen. Engeïand's verdediging. Fascisme in Rusland? Ingezonden Mededeeling. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Aan het voorloopig verslag over de be grooting voor Buitenlandsche Zaken is het volgende ontleend: Enkele leden, die steeds tegenstanders waren geweest van de deelneming van Nederland aan den Volkenbond, wijl deze niet gegrondvest is op de beginse len van Gods Woord, achtten hun af keurend oordeel over deze instelling door de gebeurtenissen van den laatsten tijd steeds meer gemotiveerd. Deze leden, hier aan het woord, her haalden hun wensch, dat Nederland zich uit den Volkenbond zal terugtrekken. Zij achtten daarvoor thans te meer reden aanwezig, nu door de aansluiting van Rusland het onchristelijke element in den bond nog is versterkt. Van verschillende andere zijden werd deze zienswijze krachtig bestreden. Daar bij werd uitgegaan van het karakter van den Volkenbond als internationaal rechtsinstituut, als een organisa tie tot het bevorderen van het recht onder de volken, als een instelling tot opbouw en handhaving van een internationale rechtsorde. Dat dit instituut nog onvolkomen werkt meende men is geen reden om het prijs te geven of daaraan zijn medewer king te onthouden. In plaats van uit den bond te treden stelle ons land met inachtneming van zijn positie het mogelijke in het werk om de gedragslijn van de bondsleden in over eenstemming te doen zijn met de grond gedachte en de bepalingen van het Pact. Dat het niet slagen van de tegen Ita lië gerichte sancties het prestige van den Volkenbond heeft geschaad, ontkenden de hierbedoelde leden niet. Elke misreke ning zal dat doen. Men bedenke echter, dat in dit geval de misrekening niet lag in een overschatting van den invloed, dien de sancties bij een langeren duur hadden kunnen hebben, doch in een over schatting van het weerstandsvermogen van het aangevallen land. Sommige leden meenden, dat het aan zien en de kracht van den Volkenbond mede ernstig hebben geleden door het toelaten van Rusland als lid van den bond en door het als gevolg daarvan achterwege blijven, ondanks de vele naar Genève gezonden protesten, van elke actie tegen de geloofsvervolging, welke in dat land plaats vindt. Inlichtingen werden verzocht omtrent den stand der onderhandelingen met België in zake de herziening van tractaten van 1839. Het kwam den leden, die zulks deden, voor, dat het om meer dan een reden gewenscht is, dat met die onderhandelingen de noodige voortvarendheid wordt betracht. Een deel dezer leden wees in het bij zonder op 'tt gevoel van onbevredigdheid, dat de trage gang van zaken in dit op zicht opwekt in Westelijk Noord brabant. De regeering stelt zich blijkbaar op het standpunt, dat het noodzakelijk is, dat met de hierbedoelde werken wordt gewacht totdat de onderhandelingen met België tot overeenstemming hebben ge leid. Dit heeft tot gevolg, dat Westelijk Noordbrabant, in tegenstelling met het overige Nederland nog steeds van nood zakelijke waterwerken verstoken blijft, waarvan het groote nadeelen, zoowel wat den landbouw als wat het verkeer te water betreft, ondervindt. Een der leden betoogde, dat hier te lande een sfeer wordt gekweekt, die niet bevorderlijk is aan een goede verhouding tot Duitschland. Is het juist zoo werd gevraagd dat het geheele corps diplomatique te Ber lijn werd uitgenoodigd den partijdag te Neurenberg bij te wonen en dat de Neder landsche gezant de tot hem gerichte uit-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1